r ONDERWIJSZAKEN IN DE RAAD Welke basis krijgt Reijershove? £tit br JJliböcllmmsr ?t)istonr BEROEMDE MIDDELBURGERS Derde show-avond Tempo Doeloe, nu met Rosy en Andres i ZATERDAG IN KUIPERSPOORTTHEATER we* Zaterdag 5 febr. in Concert- en Gehoorzaal Middelburg PROGRAMMA VER. V. HUISVROUWEN Woensdag 26 januari 1977 F MENU TAFELTJE DEKJE OPENBARE VERGADERING SCHOOLRAAD UITNODIGING KUIPERS POORT THEATER ^ANG^ KUIPERS RIETBERG KWARTIER TOTEMPAAL IN ROTTERDAM GEARRIVEERD COMMISSIE R.O. OVER REIJERSHOVE 55 In de maandag j.l. gehouden vergadering van de Middelburgse gemeenteraad zijn diverse voorstellen op onderwijsgebied aan de orde geweest. Hieronder een overzichtje. Voor de bouw en inrichting van een gecombineerd schoolgebouw voor kleuteronderwijs (2 klassen) en lager onderwijs (6 klassen) voor de vereni ging tol het verstrekken van lager on derwijs op gereformeerde grondslag verleende de raad de benodigde kre dieten. Deze school/scholen komen in het Kuipers Rietbergkwartier, in de wijk Klarenbeek. De raad verleende medewerking voor het plaatsen van een fietsenrek of fietsen tegels op het schoolterrein van de p.c. kleuterschool "Pimpampoent- je" aan de Arnelaan 57. Er komen meerdere kleuters op de fiets en die fietsjes moeten toch goed gestald kunnen worden. Dankzij de medewerking die de ge meenteraad verleende kan rond de zandbak van de p.c. kleuterschool "Poppenburg", de Warande 16 te Sint Laurens een hekwerk worden aange bracht. Dat is nodig om te voorkomen, dat het zand in de zandbak verontrei nigd wordt. I Tafeltje dekje is een dienstverle ning die verzorgd wordt door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. Zij is bestemd voor bejaar den en zieken die niet zelf voor de warme maaltijden kunnen zor gen. De maaltijden kunnen via telefoonnummer 27537 tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden op maandag en donderdag. Op die dagen worden de maaltijden ook bezorgd. Het menu voor de week van 31 januari t/m 5 februari: maandag: Hutspot dinsdag: Gehakt, bloemkool, aardappelen woensdag: Rundvlees, sperzie bonen, aardappelen donderdag: Karbonade, doperw ten, puree vrijdag: Vis, worteltjes, aardap pelen zaterdag: Wat de pot schaft De raad verleende ook medewerking voor de aanpassing van de centrale verwarmingsinstallaties in de kleuter scholen "Klein Poortershof' en '"t Hazelcger", beide gelegen in de Ma- gistraatwijk. Die aanpassing is nodig omdat de wijkverwarming ophoudt te bestaan, zodat eigen installaties aan geschaft moeten worden. De "Toorenvliedtschool" aan de Koudekerkseweg kan overgaan tot het De schoolraad voor het openbaar lager onderwijs in Middelburg houdt op donderdag 27 januari a.s. om 20.00 uur in de maquet- tekamer van het stadhuis een op enbare vergadering. Het belangrijkste punt. dat in de ze bijeenkomst aan de orde komt is "De problematiek van de brugklas bij het voortgezet on derwijs". In de schoolraad hebben verte genwoordigers zitting van ouders, onderwijzend personeel en de gemeente. De vergadering is openbaar, zo dat iedere belangstellende deze bijeenkomst als toehoorder kan bijwonen. Ingang stadhuis aan de Lange Noordstraat (draaideur). De commissaris van politie te Mid delburg, dr. D. van Ooijen. heeft een uitnodiging ontvangen om op 27 ja nuari a.s. een inleiding te houden op het zevende Wereldcongres voor Al cohol. Drugs and Traffic Safety (ver keersveiligheid). Dit wereldcongres wordt van 23-28 januari 1977 gehouden te Melbourne in Australië. Op verzoek van de voor zitter van het congres zal de inleiding van de heer Van Ooijen luiden: "Er varingen in Nederland met een nieu we alcoholwetgeving (1 november 1974 - wet)". In het Kuiperspoorttheater te Mid delburg treedt zaterdag 29 januari a.s. (aanvang 20.00 uur) op het Vlissingse Volksdansthcater "Vranje". Er zal een nieuw programma worden getoond, zodat er sprake is van een première. Op hel programma staan Hollandse, Israëlische en Joegoslavische dansen. Het Hollandse programma-onderdeel beslaat uit negen dansen. Bij een aan tal van deze dansen worden antieke landbouwwerktuigen gebruikt. De groep zal bij het uitvoeren van deze dansen in originele Walcherse ko stuums gekleed zijn. De Israëlische serie is geheel nieuw en wordt voor het eerst voor het voetlicht gebracht. Het zijn dansen die zijn ontstaan in het Israel van na 1948. Ook het Macedonische programma is geheel nieuw. De kostuums die hierbij worden gebruikt zijn origineel en af komstig uit de streek tussen Ohrid en Bitola. Naast de nieuwe dansen worden ook enkele dansen die eerder op het pro gramma stonden gebracht. De Hollandse, Israëlische, Servische en Macedonische dansseries worden ondersteund door het Vranje-orkest. dat bestaat uit Leendert de Jonge '(fluit, zurla en frula). Frans de Jonge (fluit). Ton van Kraaij (klarinet). In eke Uytdehaag (accordeon), Maarten Willemse (viool) en Ko Platteeuw (ta- pan en bongo's). In zeer originele vorm zal het orkest de Macedonische dans "Adana" bren gen. n.l. met zurla (een instrument van Turkse origine) en tapan (de -echte- Turkse trom. aanschaffen van meubilair voor de ruimte waarin de arts. de psycholoog en de logopediste werkzaam zijn. wanneer zij die schooi bezoeken. Aan de Vereniging lot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde grondslag werd een krediet verleend van 8550,— Dit bedrag moet de vereniging betalen aan de architect, die een voorlopig ontwerp heeft gemaakt voor de bouw van een gecombineerde school voor lager- en kleuteronderwijs aan de Schoutstraat. De bouw van die school is vertraagd omdat het enkele jaren geleden niet recht duidelijk was of wellicht andere huisvestingsmoge lijkheden voor de gewenste school aanwezig waren. Volgens de plannen zal de gecombineerde lagere- en kleu terschool nu in 1978 gebouwd gaan worden. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Tegenover deze huizen aan de Spin- huisweg zal als de plannen van de ge- Bewoners van het Kuipers Rjetberg Kwartier te Middelburg hebben aan de verkeerscommissie geschreven, dat zij een gevaarlijke verkeerssituatie verwachten in hun kwartier wanneer daar een school gebouwd zal worden. Burgemeester en wethouders hebben de bewoners een brief hierover terug geschreven waarin o.a. het volgende wordt gesteld. Het is onvermijdelijk, dat in een wijk in opbouw bouwver- keer voorkomt. Aan de direkteur van gemeentewerken zal worden gevraagd in overleg met de architect en de aan nemer te bewerkstelligen, dat de schade zoveel mogelijk wordt beperkt. Daartoe zal een zo gunstig mogelijke aanvoerruimte worden gezocht. De kans op heischadc wordt zeer klein geacht, omdat de afstand tussen de te bouwen school en de omringende wo ningen zeer ruim is. Bovendien zijn de woningen onderheid. zodat de kans op heischadc zeer beperkt is. Zou toch schade ontstaan dan is de aannemer daarvoor aansprakelijk. Er gaat inderdaad een stuk van het speelterrein af. maar het bestem mingsplan voorziet niet in een derge lijk groot speelterrein. Na de bouw van de school blijft er nog voldoende speelruimte over. Volgens de opgedane ervaring wordt schade aan schoolgebouwen vooral veroorzaakt door vandalisme en niet door het trappen van een balletje. Er wordt naar gestreefd het schoolterrein na schooltijd zoveel mogelijk beschik baar te stellen voor de buurt. Het zou zeer op prijs gesteld worden wanneer de omwonenden na schooltijd er wat op willen letten, dat van het school terrein een gepast gebruik wordt ge maakt. Er zal wat meer verkeer ko men, maar van een druk verkeer zal niet gesproken kunnen worden. Zo dat nodig mocht zijn zou een in- en uit- stapplaats kunnen worden aangewe zen langs een van de omringende we gen. En tot slot citeren wij: "Uw verwachting, dat door de te wij zigen verkeerssituatie in het Kuiper Rietberg Kwartier in de nabije toe komst enkele ongevallen zullen plaatsvinden vinden wij te voorbarig. Zoals hierboven omschreven ver wachten wij geen toename van hel autoverkeer. Overigens zijn wij van mening dal de ouders een taak hebben de kinderen op het autoverkeer te at tenderen en daarin op te voeden' Spinhui sweg meen te doorgaan het plan Reijersho ve komen. Dat duurt nog wel even, maar van belang is te weten, dat nu gedacht en gesproken wordt over het opstellen van de basisgegevens voor het te maken bestemmingsplan. In dit stadium gaat het nog over de grote lijnen voor het plan. Moet het een zelfde soort wijk worden als de andere hoven in de Magistraatwijk. of moeten er minder huizen op een vierkante ki lometer worden gebouwd? Moeten er alleen huurwoningen komen of ook eigen woningen? Hoe moet de wijk bereikbaar gemaakt worden? Via de bestaande wegen of via nieuw aan te leggen wegen, die tevens een verbin dinggaan vormen tussen dcTorenweg en de Oude Vlissingseweg. Aan dit soort punten wordt aandacht besteed in de door de werkgroep be stemmingsplannen gemaakte doel stellingennota. Uitgangspunten. In die nota worden de uitgangspunten opgesomd, die gevolgd zouden kun nen worden. Daarover kan echter ge praat worden. Die doclstellingennota is aan diverse instanties toegezonden met het verzoek daarop te reageren. Het wordt ook op prijs gesteld wan neer individuele burgers reageren. Enkelen hebben dat al gedaan. In een brief aan wethouder Baars, waarin meerdere punten werden aangeroerd werd over Reijershove opgemerkt. "Wij zouden graag zien. dat het een aantrekkelijk woongebied wordt met een ruime opzet, zodat er verschillen de categorieën mensen gaan wonen." Lees de nota. De doelstellingennota Reijershove kunt u lezen. Exemplaren van de ori ginele kunt u lenen bij de heer Roelse, Keurhove 56, sekretaris van de Wijk- vereniging Zuid. bij de heer Mondeel, Stadhouderslaan 1 en bij het buro voorlichting begane grond stadhuis, ingang Lange Noordstraat. In de bi bliotheek in Dauwendaele ligt ook een exemplaar van de doelstellingennota. Daar kunt u de zaak ook doornemen. Uittreksels uit de nota zijn gratis ver krijgbaar hij het buro voorlichting van de gemeente. Op aanvraag worden de ze uittreksels ook gratis toegezonden. Tel. 26251. Uw reakties vóór 1 maart a.s. Reakties op de nota kunt u vóór 1 maart a.s. zenden aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Stadhuis, Antwoordnummer 73, Middelburg. Op deze wijze geadresseerd hoeft u geen postzegel te betalen. De totempaal, hel geschenk van de gemeente Middleburg (U.S.A.) aan de gemeente Mid delburg (Nederland), is in Rot terdam gearriveerd. Voordat het kado naar Middelburg kan ko men moeten'nog allerlei formali teiten worden vervuld, want het is toch wel een bijzondere zending. We houden u op de hoogte van het wel en wee van de paal, die zoals bekend een plaats krijgt op de Lange Delft Promenade. Een van de commissies waaraan de doclstellingennota Reijershove is gegeven met verzoek daarop te reageren is de commissie ruimte lijke ordening. In die commissie hebben zitting de burgemeester, wethouder Baars en zeven leden van de gemeenteraad. Deze commissie zal op woensdag 9 februari a.s. om 19.30 uur in het stadhuis vergaderen en dan komt ook de genoemde doelstellingen nota aan de orde. Deze vergadering is openhaar en kan dus door iedereen worden hij- gewoond. 55 WILLEM II Hoewel Willem II eigenlijk geen "echte" Middelburger is, vermoede lijk werd hij in 1228 te Leiden gebo ren, is hij wel zeer belangrijk voor Middelburg geweest. Hij is er ook be graven. De vader van Willem, graaf Floris IV van Holland en Zeeland, overleed in 1234. Floris' broer Willem werd ruw aard regent) voor de onmondige Willem 11. Het was een wat verwarde tijd op bestuurlijk gebied, waarbij di verse personen om dé macht streden. Want ook gravin Machteld de moeder van de jonge graaf, en Otto, de elekt (d.i. niet gewijde bisschop) van Utrecht, waren enige tijd ruwaard. In 1239 werd Willem II mondig verkl aard. De jonge graaf verbleef vaak te Middelburg en gaf de stad vele voor rechten. Middelburg werd in 1254 sterk uitgebreid. Willem verleende in datzelfde jaar de inwoners van Mid delburg een privilege, waarbij de wijze waarop aecht zou worden gesproken geregeld werd en waarbij tevens be paald werd dat hetgene dat door de schepenen en de daartoe gekozen burgers vastgesteld zou worden, kracht van wet had. Ook voor de Middelburgse abdij was er sprake van vernieuwingen en grote uitbreidingen in de jaren 1255 en 1256. Door toedoen van hertog Hendrik II van Brabant was graaf Willem in 1247 tot rooms-koning van het Duitse Rijk gekozen. In 1248 veroverde hij in die hoedanigheid Aken (er waren n.l. verscheidene tegen-koningen welke Willem had te bestrijden). Ook in zijn eigen landen werd oorlog gevoerd. Willcms broer Floris voerde het re gentschap in Holland en Zeeland tij dens de afwezigheid van de rooms-koning. Floris sloeg in 1253 een Vlaams legertje terug dat bij Westk'a- pelle geland was (het gezag over Zee land ten zuiden van de Öosterschelde was jarenlang een twistappel tussen de graven van Holland en de graven van Vlaanderen). Keizer Voordat rooms-koning Willem te Ro me door de paus lot keizer gekroond zou worden wilde hij eerst nog even orde op zaken stellen in zijn eigen ge- bicden. Hij sneuvelde hierbij echter in 1256 tegen de opstandige Westfricz.cn in de omgeving van Hoogwoud (de- graaf zakte met zijn paard door het ijs - het was januari en werd toen ge dood). De Westfriezen begroeven zijn lijk in een huis te Hoogwoud. Willem werd als graaf opgevolgd door zijn zoon Floris V (1256-1296). die voorlo pig onder regentschap van zijn oom Floris en later van zijn tante Aleidis en graaf Otto II van Gelre stond. In 1272 aanvaardde Floris zelf de regering. Tien jaar later rekende hij met de vrijheidslievende Westfriezen af (1282). Bij die gelegenheid werd een oude man gevangen genomen, die om zijn leven te redden vertelde waar Floris vader begraven was: in een boerenhuis onder de haard Floris liet het stoffelijk overschot op graven en overbrengen naar Middel burg. alwaar het gebeente werd bijge zet in de Koorkerk: in 1817 ontdekte men de grafzerk van Willem II daar in een nis. Omdat nog dagelijks mensen in de buurt van het stadhuis zoeken naar de afdeling bevolking vestigen wij nog eens de aandacht op het nieuwe onderko men van die afdeling. Op de hierboven afgedrukte foto is de voordeur van de afdeling bevolking met een pijl aangegeven. Het nieuwe gebouw ligt achter het stadhuis. Het is te bereiken via de Simpel- huisstraat. de straal waarin de Engelse kerk staat. Het Bodenplein ziet u op de voorgrond van de foto. Op de afdeling bevolking treft u ook hel buro huisvesting. Voor verlenging rijbewijs, paspoort, bewijs van Nederlanderschap, aangifte geboorte, uittreksel uit het geboorteregister, huisvestingszaken (waaronder ook huursubsidie) e.d. dus naar Simpelhuisstraat 1. Openingstijden 8.00-12.00 uur lem II vernoemd is. Een beeld van deze voor Middelburg zo belangrijke vorst werd na de tweede wereldoorlog aangebracht in de nis boven de Gistpoort. Aan de voorzijde van het stadhuis is lussen de graven en gravinnen die over Zeeland hebben geregeerd ook een beeld van hem te vinden. Hel is jammer, dat er in Middelburg nimmer een straal of plein naar Wil lem II vernoemd is. I I Voor de derde keer organiseert de ver eniging Tempo Doeloe een grote show avond waarvan de opbrengst is bestemd voor bet Doofstommeninstituut L.P.T.B. in Bandoeng. De opbrengst van deze avond wordt, samen met het geld dat reeds eerder werd ingezameld bij dergelijke show's in Britannia en de aula van de M.T.S. in Vlissingen, aan de Ne derlandse ambassadeur in Indonesië ge stuurd, die het op zijn beurt doet toeko men aan de voorzitter van de stichting die het Doofstommen instituut beheert. Deze derde showavond wordt niet in Vlissingen gehouden, maar in Middel burg en wel in de Concert- en Gehoor zaal in de Singelstraat. Een en ander vindt plaats op zaterdag 5 februari a.s. Grote trekpleister van de show-avond wordt waarschijnlijk het duo "Rosy en Andres", bekend van de internationale top-10, radio en televisie. Rosy werd in 1950 geboren in Indonesië als dochter van de inmiddels bekende Kilima Hawaian gitarist Coy Pereira. In 1960 vestigde het muzikale gezin zich in Nederland en op 18-jarige leeftijd be sloot Rosy om een carrière in de showbiz te wagen. Onder de naam Baby May oogstte zij haar eerste successeri in Bel gië als zangeres in een groep, waarin haar echtgenoot Ton Meyboom mee speelde. In 1973 had Baby May genoeg van de Belgische kapriolen en vertrok naar Nederland om daar te proberen vaste grond onder de voeten te krijgen. Ze trad op in "Van twaalf tot twee", was te gast in het programma van het orkest Charlie Nederpell en kreeg in 1974 een t.v.-optreden in de show van Henk van Montfoort. Andres werd in '42 geboren in het dorpje Tjimahi op vier kilometer afstand van Bandoeng. Op 14-jarige leeftijd vertrok hij alleen naar Nederland waar hij zich bekwaamde in het gitaar -, bas -. trom pet -. piano - en fluitspel. Al spoedig begon hij met het zelf schrijven van liedjes, in het begin alleen voor zichzelf, maar later ook voor anderen. Zo werd zijn eerste grote succes "Storybook Children" in een reeks van successen van het toenmalige duo Sandra en An dres. Behalve dit duo treden ook voor het voetlicht: de country and westerngroep Hot Jumpers en op veler verzoek is ook de voormalige The Boomerangs the Funkie - And Soulgroup Pad Wildes uit Singapore van de partij. Uiteraard ontbreekt een spelletje Bingo niet. waar aantrekkelijke prijzen aan zijn verbonden. De aanvang van de avond, waarvoor een toegangskaart 10. kost. (kinderen tot 12 jaar betalen 7.50), is gepland om half acht. De Concert- en Gehoorzaal gaat open om 19.00 uur. Hel programma van de Ncd. Ver. van Huisvrouwen, afd. Middelburg, ziel er voor de maand februari als volgt uit: Woensdag 2 feb. in de Twee Compag nieën, Loskade 1. te 10.00 uur: lezing van mw. E.D. van de Boog-Hellwig, ge baseerd op mythes over Australische in boorlingen, aan de hand van dia's en "kralerijen". Donderdag 10 feb. in de Brasserie. Lange Delft 10 te 19.45 uur: Jaarvergadering Na het officiële gedeelte zal mw. M.A van den Boogert-S el horst, erelid van óc vereniging en van de afdeling, een film vertonen over "de groten der aarde' binnen de Verenigde Naties. Dinsdag 15 feb. te 19.45 uur: rondleiding door het Gerechtsgebouw. Hofplein 8 door de heer F.H. Jilleba. Echtgenotcr en iritroducé's hartelijk welkom! Nadere inlichtingen worden u gaarne verstrekt door het secretariaat. Noord bolwerk 11. tel. 01180-12439.

de Faam | 1977 | | pagina 5