OUD WORDEN BEJAARDE HEEFT GEEN KRUIWAGEN NODIG welzijn voor ouderen tY" DOORTASTEND VOORZITTER NEEMT AFSCHEID Woensdag 12 januari 1977 NIEUWE REGELING OPNAME BEJAARDENOORDEN WA EC HER ENS UNIEKE EXPERIMENT een publikatie van de stichting WELZIJNSWERK* VOOR OUDEREN schuttershof straat 1a Jammer dat-ie weg gaat. Hij was een don-ders goeie voorzitter...." KUIPERSPOOHTCLUB VOOR OUDEREN AANVRAGEN VOOR OPNAMEN KROMME WEELE 18 GEZELLIG ETEN IN "HET BASTION VOOR OUDERE BEWONERS STROMENWIJK 2 adressen: mevrouw ph. I. de groot - dienstencentrum "het schuttershof" j. w. eising - bejaardenconsulent (tel. 27427) Met ingang van l januari 1977 moet elke gemeente een adviescommissie hebben die op verzoek van de bejaarde adviseert over eventuele opneming in een be jaardenoord. Een en ander wordt geregeld in de algemene maatregel van bestuur betreffende uitvoering van de "wet op de bejaardenoorden". Bejaardenoorden kunnen vanaf 1 januari geen bejaarden meer opnemen zonder dat advies is uitgebracht. "De regering hoopt zodoende te bevorderen dat de bejaarden, die de meeste verzorging nodig hebben, de beschikbare plaatsen in de bejaardenoorden bezetten", aldus staatssecretaris Wim Meyer van C.R.M. in een toelichting op de maatregel. Op de nieuwjaarsreceptie in het dienstencentrum "Het Schuttershof" nam voorzitter J. DON, na tien jaar lang de voorzittershamer gehanteerd te hebben, afscheid van zijn verantwoordelijkheid voor de stichting "Welzijnswerk voor ouderen" te Middelburg. In 1967 zocht de werkgroep, welke de oprichting van een stichting voor ogen stond, die het "open bejaardenwerk" zou gaan coördineren en een dienstencen trum wilde oprichten, een doortastende voorzitter. Hij werd gevonden in de persoon van J. Don, die zelf - bij zijn afscheid als voorzitter van de "Raad voor bejaardenwerk" - zei: "Ik had nog veel meer willen doenIk ben niet zo uitermate tevreden". De burgerij in het algemeen, maar zeker de oudere medeburgers in het bijzonder, kunnen nu bij dit afscheid oordelen of zij tevreden zijn over zijn leiding geven aan de genoemde stichting. Aanzet tot samenwerking. Eén jaar na de oprichting van de stichting "Dienstverlening aan be jaarden" sprak (op 13 mei 1968) de toenmalige staatssecretaris C.R.M., mr. van de Poel. de openingstoespraak uit en stak daarbij niet onder de stoe len van het illustere toeluisterende ge zelschap zijn bewondering voor het dienstencentrum "Het Schuttershof'; het achtste dienstencentrum in het' land. Nauwelijks waren de deuren van dit centrum open of er kwamen en komen nog gemiddeld honderd be zoekers per dag over de drempel. Maar het bleef niet bij een diensten centrum. Via het voorzitterschap van de "Raad voor bejaardenwerk", een overkoepelend orgaan van alle instel lingen en organisaties - opgericht in november 1969 -.en het bijwonen van de conferentie in Driebergen, kwam de gedachte "gesloten circuit bejaar denzorg" op. De enquete, waarmee genoemde raad zijn werkzaamheden aanving, gaf gebrek aan samenwer king en een verward opnemingsbeléid als urgente punten van aanpak aan. De Middelburgse tehuizen kwamen rond de tafel en de noodzaak van sa menwerking werd middelpunt van ge sprek en dit onder leiding van J. Don. Tegelijkertijd, was een provinciale werkgroep ook aan het onderwerp "gesloten circuit" begonnen en men betrok het Middelburgse initiatief gaarne bij zijn werkzaamheden. Een lange maar succesvolle weg leidde tenslotte (eind '74) tot de oprichting van de regionale stichting "gesloten circuit welzijnswerk bejaarden Wal cheren". Aan de totstandkoming daarvan heeft de nu afscheid nemende man een flinke steen bijgedragen. Wijkposten. In 1971 groeide het werk van de stich ting dusdanig uit dat de ene aange stelde kracht verdubbeld moest wor den. Er werd nu een leider diensten centrum aangesteld en de bejaarden consulent kon zich geheel wijden aan het werk voor de gehele gemeente. Clubs-voor-ouderen ontstonden in verschillende wijken. In voorjaar '72 kon de wethouder van Sociale Zaken de wijkpost "In de keitjes" in Nieuw St. Joosland openen en in november '74 verrichte mevr. Don-de Kuyper deze plechtigheid voor de wijkpost "Het Bastion". De visie, dat het werk van het centrale dienstencentrum "Het Schuttershof' ondersteund zou moeten worden door dependances, in 1967 reeds vastgesteld, kreeg met de beide wijkposten gestalte. Einde '75 werd de naam van de stich ting omgedoopt tot stichting "Wel zijnswerk voor ouderen". De ontwik keling van het werk van de stichting kon daardoor niet duidelijker geïllu streerd worden. Een nieuwe fase was binnengetreden. Hard werkend team. Ontevreden zijn over eigen prestaties mag een deugd genoemd worden. Te rugziende op de ontwikkelingen bin nen en buiten het uitvoerende werk van de stichting "Welzijnswerk voor ouderen" mag de Middelburgse sa menleving zeker tevreden zijn. In zijn afscheidsspeech benadrukte de heer Don dat niet bij alleen dit gepresteerd had. Het bestuur heeft dit alles als een hecht een hard werkend team tezamen tot stand gebracht. Mevrouw Drijber- Halbertsma en mevrouw Hesselink- Mondria werden daarbij als uitzonde ring genoemd: hun initiatieven vallen bijzonder op. Het werk voor bejaarden is veranderd -""met de ouderen samen", luidt nu het motto. Ongeveer duizend ouderen maken wekelijks gebruik van een groot scala aktiviteiten. De nadruk van hel werk ligt nu steeds meer op het beleid en de coördinatie. Samen met de professionele welzijnswerkers en hulpverleners de behoeften vaststellen en tot maatregelen komen. Samen een geaccepteerde plaats in de samenle ving winnen. Voorzitter J. Don heeft in de tien jaren van zijn bestuursaktiviteit een forse duw aan deze ontwikkeling gegeven. Een groot deel der tyliddelburgse sa menleving en niet in het minst vele ou deren zijn hem daar dankbaar voor. Do commissie moet binnen 6 weken na de aanmelding van de bejaarde adviseren. Is geen opneming in een bejaardenoord geboden, dan adviseert de commissie over eventuele andere mogelijkheden en oplossingen, bij voorbeeld: gezinsverzorging, bejaar denwoning, huisbezoek, maaltijd- dienst, clubwerk, dienstencentrum e.d. Commissie beslist. Staatssecretaris Meyer acht het ook van belang dat er voor de bejaarden nu een adres komt, waartoe de be jaarde zich kan wenden, als hel gaat over de aard en de mate van de ver zorging, die voor hem noodzakelijk is. In de commissie dienen in elk geval een arts en een maatschappelijk wer ker te zitten. De laatste zoekt de be jaarden thuis op en onderzoekt de si tuatie. De maatschappelijk werker vult een vragenformulier in dat bij ministeriële verordening is vastgesteld. De com missie beslist op basis van dit formu lier. De bejaarde kan in beroep gaan als hij het met het advies niet eens is. De leden van de commissie mogen geen enkele binding hebben met de instellingen die de voorzieningen ver schaffen. De instellingen of instanties, die de voorzieningen verschaffen, moeten de commissie binnen 2 maan den berichten of de noodzakelijke hulp voorhanden is. Zijn er duidelijke tekorten dan moeten minister, gede puteerde staten en b en w hieraan in kennis worden gesteld. Regionale stichting. Voor Middelburgse bejaarden liggen de zaken bij deze nieuwe regeling zeer eenvoudig. Er is een regionale stich ting voor de opnamen in het leven ge roepen. Deze regionale stichting heet "Geslo ten circuit welzijnswerk bejaarden op Walcheren" en heeft haar bureau op Kromme VVeele 18. Dit is het centrale punt voor aanmelding van bejaarden op Walcheren. De stichting, de o.m. een projectleider, maatschappelijk werkers en een arts in dienst heeft, fungeert als de centrale opnemingscommissie, zoals de wet bedoelt. Ruim een jaar is dit bureau in de regio reeds werkzaam en met te vredenstellend resultaat. Deze Walcherse opzet - en daar kan Zeeland trots op zijn - is een C.R.M.-experiment en uniek in ons land. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat er nog twee experimenten zich aandienden. Walcheren bleef echter als enige over. Het gevolg van deze nieuwe ontwik keling in het opnamebeleid van de verzorgingstehuizen voor bejaarden is, dat bejaarden niet - zoals dat vroe ger was - jaren tevoren op een wacht lijst moesten staan om. als ze eindelijk aan de beurt waren, opgenomen te kunnen worden. Vaak ook trachtte men een "kruiwa- I gen" te organiseren om een tehuis binnen te komen. Allen een advies van de commissie "gesloten circuit" is nu geldig. Het gevolg van deze ontwik keling is dat - zeker iedere Walcherse - bejaarde ongestoord en onbevreesd zelfstandig kan blijven wonen. Zijn de omstandigheden zo veranderd dal verzorging in een tehuis noodzakelijk is. dan kan hij of zij van de ene op de andere maand opgenomen worden. Een geruststellende gedachte. Vrije keuze. Mocht u menen dat de bejaardenzorg nu zo georganiseerd is dal bejaarden gemanipuleerd worden, dan wijzen we op de vrije keuze van tehuis. Ook in de nieuwe regeling blijft de vrije keuze van tehuis bestaan. De bejaarde die opgenomen moet worden kan nog steeds zelf bepalen in welk huis hij of zij wil gaan wonen. Alleen de vrije opname door het tehuis zelf is van de baan. Zonder het advies van het bu reau van de stichting "gesloten circuit" kan geen bejaarde meer opgenomen worden. In de praktijk van alle dag zijn al ge luiden te vernemen dat dit opne- mingsbelcid goed werkt. Het wonen op Walcheren, als men hoogbejaard is, is nu een dubbele fe licitatie waard. De woensdagmorgen club is uit zijn jasje gegroeid. Gevolg: er is een club bijgekomen op de maan dagmorgen. Wat gebeurt er dan? Een groep van dames en heren boven de 55 gaat op ontdekking stocht naar zijn kreatieve, schep pende mogelijkheden. De gids is hierbij docente Danie Rotte. Men kan er doen waar men zin in heeft: tekenen, schilderen, boet seren, klei bakken, linosteken, poppen maken, weeftechnieken. macramé, zilverdraad hangers, emailleren.. Te veel om op te noemen. Begin bescheiden: stap de Kui perspoort (via de Hagepreckgang) op maandagmorgen 10 uur bin nen. Praat eens met de anderen. Praat eens met Danie en... krijg het te pakken! Tot a.s. maandagmorgen! Ouderen, die zelfstandig wonen, maar menen, genoodzaakt door bepaalde omstandigheden, in aanmerking te komen om opgenomen te worden in een der verzorgingstehuizen in Middelburg kunnen zich melden bij: "Gesloten circuit welzijnswerk bejaarden", Kromme Weele 18. (telefoon: 28001). Nieuwjaars-koffiemaaltijden. De werkgroep van bezoekers van de wijkpost "Het Bastion" gaat overstag. In plaats van een nieuwjaarsreceptie gaal men koffiemaaltijden organise ren. Bedoeling: gezelligheid, kennisma king, een nieuw begin dinsdagmiddag 11 januari en dinsdagmiddag 18 januari (om 5 uur) wordt er door de N.C.V.B.-groep een uitgebreide kof fiemaaltijd geserveerd. Baby den Toonder treedt op als "ho me entertainer". Bingo en gezelschapsspelen verhogen het plezier. Kosten slechts J' 3,50. De ruimte is beperkt. Alleen bewoners van Nieuw Middelburg en de Oost- kerkwijk kunnen zich 's middags in de wijkpost laten inschrijven of telefo nisch via de heer W. Petiet. Bastion 16. nr. 29205. Inschrijvingen vrijdags vóór de maal tijd. I Provinciale Waterstaat Zeeland schrijft (9-11-'76): "een rechtstreeks voetpad vanaf de Haringvlietstraal naar de nieuwe bushalte zal worden aangelegd "de oversteek van de rijbanen zal bij deze halte worden beveiligd met verkeerslichten".

de Faam | 1977 | | pagina 7