Informatie-instuif in Dauwendaele WMt* mm w W mm 1 Denken over Reijershove Voor een gezonde nachtrust is meer nodig dan fraaie slaapmeühels GOED ZO DAMES!! Vrijdagavond 21 januari a.s. TIEN KUNSTENAARS UIT BREDA IN VLEESHAL GEMEENTE RAADS VERGADERING PER BUS NAAR HET GASTHUIS MIDDELBURG VERGADERINGEN COMMISSIE VOLKSGEZONDHEID/MILIEUHYGIENE EN SOCIALE ZAKEN MENU TAFELTJE DEKJE TER INZAGE VERKEERS MAATREGEL LUISTEREN NAAR MUZIEK FIETSERS EN SPOORWEG OVERGANG SCHROEWEG Woensdag 12 januari 1977 De wijkvereniging Dauwendaele organiseert in samenwerking met het buro voorlichting van de gemeente Middelburg op vrijdag 21 januari a.s. vanaf 19.00 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele een zogenaamde Informa tie-instuif. Wat is de bedoeling? Nieuwe bewoners van de wijk Dauwendaele informeren over wat er allemaal in die wijk te doen is. Welke verenigingen zijn er aktief. Welke aktivit2eiten worden er. dicht bij huis. allemaal ontplooid voor inwoners van Dauwendaele. Voor jong en oud of beter van jong tot oud. De wijkvereniging heeft inmiddels uitgedokterd, dat er in die wijk alleen al onge veer 20 verenigingen aktief zijn. Aan die verenigingen is gevraagd zich op die informatie-instuif te presenteren. Dat kan zijn door middel van een kort op treden. Er kunnen ook kraampjes worden ingericht met daarin allerlei schrif telijke en andere informan: over verenigingsaktiviteiten. In de gemeentelijke stand zal ook informatiemateriaal te verkrijgen zijn van allerlei andere in overig Middelburg aktief zijnde verenigingen. Gemeente De gemeente zal een stand inrichten met informatie over de verdere ont wikkelingen in Dauwendaele. Aan dacht wordt besteed aan de woning bouw. aan het recreatiesportpark, aan het wijkgezondheidscentrum. Films Er zullen op bepaalde tijdstippen films worden vertoond. Voor de nieu welingen zijn natuurlijk interessant de film "Middelburg - Monumenten- stad" en "Er zijn nog Zeeuwen". Niet alleen nieuwelingen Natuurlijk zijn niet alleen de aller nieuwste inwoners van Dauwendaele welkom. Iedereen wonend in Dau wendaele of ergens anders in Middel burg is welkom. De toegang is gratis. De Dauwendaelers krijgen van hun wijkvereniging zelfs nog een kopje koffie (gratis) aangeboden. De aan duiding instuif geeft al aan. dat men doorlopend kan komen en gaan. In de vleeshal bij het stadhuis aan de Markt te Middelburg wordt op zater dag 15 januari a.s. om 16.00 uur de tentoonstelling "10 kunstenaars uit Breda" geopend. Deze tentoonstelling wordt in nauwe samenwerking met de Zeeuwse Culturele Raad en het Cultu reel Centrum De Beyerd te Breda door de Gemeentelijke Culturele Dienst georganiseerd. Wat is er te zien? Batiks van Marian Aerssen. Grafiek van Brigit van Bracht en Paul van Gils. Schilderijen van Corrie van Heyst, Peter Kantelberg, Hans Luiken en Frans van Veen. Foto's van Paul den Hollander en Bert Vlijm. Plastieken van Frans van Lint. De opening wordt verricht door Lau rens Siebers stafmedewerker beelden de kunst van het Cultureel Centrum De Beyerd te Breda. De tentoonstel- cdn ling is te zien tot en met 6 februari a.s. Openingstijden dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs 1,-; kin deren 0.50. Scholen in schoolver band gratis toegang. Bovenaan trof u het vignet (het her kenningsplaatje) van de Gemeente lijke Culturele Dienst Middelburg. De eerstvolgende gemeenteraads vergadering zal worden gehouden op maandag 24 januari a.s. om 14.00 uur in de raadszaal van het stadhuis. Het Middelburgse Gasthuis (zieken huis) is per bus niet zo vaak te berei ken. Toch stopt er een bus in de di- rekte omgeving en wel op de Heeren gracht (te zijner tijd zal die halte ver plaatst worden naar Klein Vlaande1- ren). Dat is de bus die richting Dom burg gaat en via verschillende plaatsen op Walcheren weer terugrijdt naar Middelburg. Voor het bezoekuur 's middags omt deze bus om 13.50 uur aan en voor het avondbezoekuur om 18.50 uur. De bus vertrekt van dezelf de plaats om 14.40 en 19.50 uur. Komt men uit een andere richting dan is het mogelijk om bij de halteplaats aan de Loskade over te stappen op de bus die richting ziekenhuis gaat (de bus Domburg dus). Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Deze commissie vergadert twee dagen achter elkaar en wel op donderdag 13 januari en vrijdag 14 januari a.s. Op donderdag 13 januari a.s. begint de vergadering om 20.00 uur. In deze ex tra vergadering staat agendapunt 2 "Instandhouding'Middelburgs Zieken huis" centraal. Vrijdag 14 januari 1977 De agenda voor de vergadering van vrijdag 14 januari a.s., aanvang 16.30 uur, ziet er als volgt uit: 1. Vaststelling notulen vorige verga dering. 2. Wijziging vertegenwoordiging in Welzijnsraad en Middenstandsover- leg. 3. Benoeming vertegenwoordigers al gemeen bestuur gemeenschappelijke regeling ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland. 4. Benoeming en herbenoeming leden bestuur der Godshuizen (Gasthuis). 5. Bestuurlijke en organisatorische Door poppentheater Hildebrand uit Utrecht wordt op zaterdag 15 januari a.s. het poppenspel "Het is de wind m'n lieve kind" gespeeld in het Kui- perspoorttheater. Er wordt gewerkt met stokpoppen, marionetten en handpoppen. Het verhaal gaat over het land van de vier winden. In dat land woont nog maar één kabouter. De andere ka bouters zijn allemaal weggegaan. Omdat de mensen in het land zo'n rommel hebben gemaakt wilden de kabouters er niet meer wonen. In het land van de vier winden woont ook een goede fee en die probeert om alles weer goed te maken. Maar een boze fee vindt dat helemaal niet leuk en stuurt iedere keer de Noordenwind om alles te vernielen. Gelukking woont achter de bergen de reus Ram-bam die een vriend is van de kabouters en de goede fee. Hij is zo sterk dat de boze fee en de Noorden wind niet tegen hem op kunnen. Hoe het verder afloopt vertellen we niet want er moeten natuurlijk ook nog verrassingen blijven. Het wordt in ieder geval erg spannend. Kaarten voor deze voorstellingen kosten 2,-, voor volwassenen 3,-. Zij zijn ver krijgbaar aan de zaal. Er is een voor stelling om 13.30 uur en één om 16.00 uur. IfCVvf IJJtfMHI V4 A A 'jUilYfUl A*li 'Ö,W l'. Ai*' c- vormgeving milieuzaken met betrek king tot deze commissie. 6. Kennisneming van resultaten van enkele medische (bevolkingsonder zoeken. 7. Wat verder ter tafel komt. 8. Rondvraag. BEIDE VERGADERINGEN, DIE IN HET STADHUIS WORDEN GEHOUDEN. ZIJN OPENBAAR EN KUNNEN DOOR EEN IEDER ALS TOEHOORDE WORDEN BIJ GEWOOND. Menu tafeltje dekje is een dienst verlening die verzorgd wordt door de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers voor zieken en bejaarden die niet zelf voor de warme maal tijden kunnen zorgen. De maaltij den kunnen besteld worden op maandag en donderdag tussen 9.00 en 930 uur via telefoonnum mer 27537. Op maandag en don derdag worden de maaltijden ook bezorgd. Het menu voor de week van 17 januari tot 23 januari a.s. ziet er als volgt uit: maandag: Zuurkool met worst, dinsdag: Sperciebonen, rundvlees en puree. woensdag: Witlof, gehakt en aar dappelen, donderdag: Bami. vrijdag: Worteltjes, vis en puree, zaterdag: Wat de pot schaft. Vogelstraat en omgeving De gemeenteraad van Middelburg heeft op 20 december 1976 een voor- bereidingsbesluit genomen voor de Vogelstraat en omgeving. Met het ne men van een dergelijk besluit ver klaart de gemeenteraad dat voor het genoemde gebied een bestemmings plan in voorbereiding is. Om onge wenste ontwikkelingen die mogelijk strijdig zouden zijn met het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan te voorkomen, kan volgens de wet op de ruimtelijke ordening zo'n voorberei- dingsbesluit genomen worden. Johannes Postkwartier 66 In dezelfde vergadering heeft de ge meenteraad een voorbereidingsbesluit genomen voor het perceel Joh. Post kwartier 66. Perceel Gerrit van de Veenstraat Eveneens voor een perceel grond aan de Gerrit van de Veenstraat werd op 20 december 1976 door de gemeente raad van Middelburg een voorberei dingsbesluit genomen. Het besluit en de daarbij behorende tekeningen liggen op kamer 15 (afd. algemene zaken) van het Stadhuis voor een ieder ter inzage. Aan de buitenkant van Middelburg- Zuid, bij dc Spinhuisweg, wil de ge meente een nieuwe wijk gaan stichten. Er is al een naam: "Reijershove". De werkgroep bestemmingsplannen van de gemeente heeft een nota vervaar digd waarin enkele mogelijkheden worden gegeven voor de opzet van die nieuwe wijk. Moet het een wijk wor den naar het voorbeeld van de reeds bestaande hoven in de Magistraat- wijk. of moet het geheel iets anders worden. Een "afronding van de be bouwing" zoals het in de nota wordt genoemd. Een overgang dus van dc toch wat dichte bebouwing naar het open landschap. In de vorige uitgave van deze rubriek is een hele pagina aan dit onderwerp gewijd. Wethouder Baars van o.a. ruimtelijke ordening heeft gezegd: "Laat de discussie maar op gang komen". In eerste instantie gaat het dus om de discussie over de grote lijnen. Het gaat in dit stadium b.v. alleen nog maar om het aantal te bouwen huizen. En welk soort huizen. Het gaat duidelijk nog niet over de vraag hoe die huizen dan gesitueerd moeten gaan worden. Waar speel- plaatsjes moeten komen, hoe het groen zal worden aangelegd, enz. Het gaat om de grote lijnen. Dus of weer een hof erbij zoals er ai meerdere zijn of een geheel nieuwe opzet; een wijk met een eigen gezicht. Nota ter lezing De complete nota - de doelstellingen nota - ligt bij de bibliotheek in Dau wendaele ter inzage. Bovendien kun nen exemplaren ter lezing worden af gehaald (en terugbezorgd) bij de se- kretaris van de Wijkvereniging Zuid, de heer W. Roelse, Keurhove 56 en bij M.A. Mondeel, Stadhouderslaan 1, Middelburg. Ook op het buro voorlichting van de gemeente, stadhuis ligt zo'n nota ter inzage. Wil men de nota een avondje meenemen om te bestuderen dan kan dat ook. Overdrukken Van de pagina die aan de doelstellin gennota vorige week in De Faam werd opgenomen worden overdrukken ge maakt. Deze kunnen gratis worden af gehaald bij buro voorlichting stadhuis. Men kan deze overdrukken ook tele fonisch bestellen: 26251, toestel 224 of 133. Beschutte woningen Er wordt al over de inhoud van de nota gesproken. Zo bereikte ons de vraag wat onder beschutte woningen wordt verstaan. Beschutte woningen zijn koopwoningen in de woningwet- sector. Deze woningen kunnen uit sluitend door een woningbouwvereni ging of door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten worden gebouwd. Zij kunnen gekocht worden door bur gers met een belastbaar inkomen van maximaal/ 22.000,-per jaar. Reijershove Tot slot nog even de plaats waar Re ijershove als wijk kan ontstaan. Het gaat om het gebied dat wordt begrensd Spinhuisweg 8 Bij de foto: Deze boerderij Spinhuisweg 8 blijft als gebouw bestaan. Het bijbehorende land werd door de gemeente aangekocht voor het stichten van Reijershove. door de Statenlaan, De Reijcrsweg (een b-weg), dc Spinhuisweg en een denkbeeldige lijn in het verlengde van de Torenweg. KOUDEKERKSEWEG Burgemeester en wethouders besloten een parkeerverbod in te stellen voor de noordelijke kant van het gedeelte van de Koudekerkseweg dat ligt tus sen de Oosthoekstraat en de Joost de Moorstraat. Deze maatregel is geno men om een vlotte doorstroming van het verkeer over de Koudekerkseweg te bevorderen. Dit besluit is op 31 december 1976 ter openbare kennis gebracht. Binnen dertig dagen na deze datum kan iedere belanghebbende beroep instellen bij de kommissaris van de Koningin in Zee land te Middelburg. Deze dames houden zich uitstekend aan de regels. Het is na 12.00 uur op een gewone doordeweekse dag in de Lange Delft. Tussen 12.00 en 18.00 uur mag er dan op die promenade niet ge(brom)fictst worden. Op zaterdagen mag er tussen 9.00 uur en 17.00 uur niet met fiets of bromfiets gereden worden. Zoals bekend gaat het hier om een proef. Inmiddels heeft de verkeerscommissie, een commissie waarin behalve drie raadsleden ook deskundigen en andere burgers zitting hebben, gesteld dat maar snel gestopt moet worden met deze proef. Er wordt door velen ook op de verboden uren ge(brom)fietst op de Lange Delftpromenade en dat geeft ver warring. De voetgangers denken dat zij het rijk alleen hebben, waardoor misverstanden ontstaan. Het gewenningsproces werd door de burgemeester een zeer moeizaam proces genoemd. Of men weet het niet of men doet of men niet weet dat men niet fietsen mag op bepaalde uren. De politie heeft vorige week woensdag en donderdag 60 personen bekeurd, die op verboden uren over de Lange Delftpromenade (brom)fietsten. Burgemeester en wethouders zullen zich op kortei termijn beraden over de vraag of aan de proef een eind zal worden gemaakt. Tot het zover is wordt een ieder gevraagd zich aan de regels van het spel te houden. Bij voorbaat dank namens velen. In januari 1975 organiseerde de Zeeuwse Muziekschool een aan tal luisteravonden naar muziek voor personen vanaf ongeveer 20 jaar. Er was toen een geweldige belangstelling; tachtig mensen meldden zich aan. Nu. twee jaar later, wordt weer zo'n serie avonden op touw gezet. Via ge luidsapparatuur zal muziek uit verschillende tijdperken ten ge hore worden gebracht. Muziek- schooldirekteur G.W. Bergman zal hier en daar een korte toe lichting geven, soms met behulp van de vleugel en zo nu en dan met assistentie van musicerende leraren. De muzikale wensen van de deelnemers zullen een be langrijke inbreng vormen voor de avonden. De luisteravonden zul len gehouden worden op dinsda gavonden in een gezellige zol derruimte van het Kuiperspoort- theater. Het plan is te starten op 1 februari a.s. en de laatste bijeen komst zal waarschijnlijk vallen op 3 mei 1977. De duur van een luisteravond is vijf kwartier (van half acht tot kwart voor negen). De kosten voor dc serie avonden zijn 25,- per persoon en voor echtparen 37,50. Men kan zich aanmelden door een kaartje te schrijven naar de direkteur van de Zeeuwse Muziekschool, Kui perspoort 21, Middelburg. De weg die (brom)fietscrs moeten gaan om via de Oude Vlissingscweg en de Schroebrug het centrum te berei ken gaat niet over rozen. Komend van de Oude Vlissingseweg gaat men di- rekt links af over de spoorwegover gang. Vervolgens wordt recht of schuin dc Schroeweg overgestoken om het fietspad aan de rechterkant van dc brug (komend vanuit zuid dus) te be reiken. Meerdere mensen hebben aan burgemeester en wethouders over de ze toch gevaarlijke situatie geklaagd. Het vinden van een oplossing is echter niet zo eenvoudig. Er is nu een nieuw plan gemaakt, dat naar wordt verwacht in 1977 uitge voerd zal kunnen worden. Plan Dit plan houdt de aanleg van een fietsersoversteekplaats op dc Schroe weg in. Deze oversteekplaats komt gezien vanaf de Oude Vlissingseweg rechts van de reeds bestaande voet gangersoversteekplaats. De midden berm zal daarvoor onderbroken wor den. Via de oversteekplaats komt men dan uit op het te verbreden fietspad rechts van de Schroeweg (gezien vanuit het zuiden). Via dat fietspad kan men dan linksaf dc Schroebrug bereiken. Op het te verbreden fietspad zal men echter na het oversteken van de Schroeweg ook rechtsaf richting Segeerssingcl/Buitenruststraat kun nen rijden. Bewoners van Dauwen daele die uit de stad komen kunnen dus via de Schroebrug rijdend achter de spoorwegovergang over de nieuw te maken oversteekplaats voor fietsers de Schroeweg oversteken en via het te verbreden Fietspad rechtsaf richting Segeerssingcl/Buitenruststraat rijden. Met het uitvoerén van dit plan. waarin ook is begrepen een regeling met ver keerslichten, kan de situatie sterk ver beterd worden. I J Het begon allemaal in de bedstee. Daar werd in vroeger jaren heel w at lief en leed gedeeld en het was de meest geborgen plaats in huis. Langzamerhand werden de huizen ruimer en konden we ons een aparte slaapkamer permiteren, die aan merkelijk frisser bleek te zijn, dan die toch wel wat bedompte bedstee. In die begintijd van de slaapkamer moest deze vooral ruim en fris zijn. Niemand anders had toegang tot deze kamer en de ramen stonden regelmatig open voor de frisse lucht. Op de grond lag meestal zeil en het meubilair bestond uit een compleet slaapkamer-ameuble ment te weten een linnenkast, toilettafel, een zitje, waar bijna nooit iemand in zat en dan liefst een lits-jumeaux compleet met nachtkastjes. Veranderingen Enkele jaren geleden heeft men de slaapkamer opnieuw ontdekt en ge merkt, dat het eigenlijk jammer is, dat de slaapkamer nooit gezien werd. Men sliep er immers alleen maar in. De slaapkamer werd net zo intensief in ge bruik genomen als de rest van het huis en toen veranderde het meubilair. De tinten wit verdwenen en er kwamen vrolijker kleuren zoals groen, okergeel en bruin voor in de plaats. Het eenvou dige gordijn, dat als enige functie had, het licht buiten te sluiten verdween. Kleurige gordijnen kwamen er voor in de plaats. Met de oude gordijnen werd ook het koude zeil opgeruimd en deed het slaapkamertapijt zijn intrede. Er wordt nu veel hout toegepast in de slaapkamer, terwijl ook rieten meubelt jes zeer populair zijn. Sommige mensen gebruiken de slaapkamer als werkkamer en zetten er een bureau in, terwijl ande ren er de speelkamer voor de kinderen van maken. De langslapers maken er een complete huiskamer van met draagbare televisie, radio en telefoon. Zij nemen bedden met een verstelbaar hoofdeinde en schaffen tafeltjes aan, die aan het bed vastgekoppeld worden, zo dat ook de maaltijden in bed genuttigd kunnen worden. Complete slaapkamer Zoals gezegd, het complete slaapkame rameublement wordt minder gezien. Voor iedere smaak zijn er wel bedden te koop. Van slechts tachtig centimeter breed tot twee meter en soms nog bre der. De brede bedden bestaan echter uit twee delen. Ze zouden anders onmoge lijk vervoerd kunnen worden. Eenmaal in huis, is het gemakkelijk de bedden aan elkaar te koppelen. Voor wie zich altijd in de zevende hemel wil voelen, zijn er hemelbedden te koop. Maar ook het ouderwetse hoerenbed wordt nog gemaakt. Het opklapbed is nog altijd populair en dan vooral voor logeer- en tienerkamers. Verder zijn er bankbed den en allerlei andere nuttige en grap pige bedden. De rest van de meubels wordt aangepast aan het bed. Bij een hemelbed zal men allerlei romantische spulletjes aantreffen, terwijl bij een strak bed ook strakkere meubels zullen wor den neergezet. Vaak ziet men ter ver vanging van het nachtkastje een lange plank achter het bed of een dekenkist. In huizen met veel kastruimte plaatst men vaak in de slaapkamer een ladekast voor al die kleine spulletjes zoals sok'- ken, ondergoed, shawls en handschoe nen. Slaapcomfort Hoe de slaapkamer er ook uit mag zien, vaak weten we niet wat er onder die la kens verborgen zit. We kopen een bed, omdat het er mooi uitziet. We gaan er in het gunstigste geval even op zitten en dan is de koop gesloten. Eigenlijk is dat helemaal fout. Ga gerust in de winkels even op het bed liggen. Een goed bed is immers erg belangrijk. Men moet ons lichaam steun geven. Een te zacht bed dat doorzakt is slecht, maar ook de be ruchte plank is slecht. Wie een bed koopt moet een paar dingen weten. Al lereerst is er de spiraal matras. Deze mag wel veren, maar niet doorzakken. Een tweepersoons-spiraalmatras moet zo ge construeerd zijn dat men niet ongewild naar elkaar toe rolt. Een goede spiraal matras zal het lichaamsgewicht over de gehele matras verdelen. Dan is er de bovenmatras. De drie belangrijkste uit voeringen zijn dc binnenveringmatras. de polyethermatras en de schuimrub bermatras. De eerste twee worden het meest toegepast en het is een kwestie van smaak welke u prefereert. De één slaapt liever wat zachter dan de ander. De schuimrubbermatras is duur en tamelijk zacht en wordt daarom minder vaak ge bruikt. Leg de matras nooit op de grond of op een plank, want een matras moet kunnen ademen. Ligt de matras op de grond of op een plank, dan zal zij binnen korte tijd beschimmelen, bovendien verliest dc matras zijn verend vermogen. Wie niet alleen een goed bed wil, maar bovendien enige luxe wenst, heeft ruime keus. Allereerst zijn er de z.g. box- springs. Dat zijn eenvoudig gezegd een soort binnenveringsmatrassen op poot jes. Daar bovenop legt men weer een matras. Het geheel kan vaak bekleed worden met een stof naar keuze,. Ook een bijpassende sprei wordt op verzoek bijgeleverd. Een bijzonder mooi geheel, maar tamelijk duur. Wie het praktischer wil houden, maar zeker niet minder goed, 'kan kiezen voor een spring-set. Het basis-element bestaat uit een ma tras, waarvan het binnenwerk stalen veren bezit. Dit biedt optimale onder steuning voor een gezonde nachtrust, terwijl het bovenste deel (de topper) voor het nodige comfort zorgt. Deze topper bestaat uit een polyether kern waar omheen een dikke vezcllaag van vestan en schapewol. De bekledingsstof is van 100% katoen. Het is overigens zaak bij het kopen van beddegoed, zoals lakens en dekens altijd te kiezen voor natuurlijke materialen zoals wol en ka toen. Deze materialen zorgen voor een perfecte warmte en vochtregulatie. Voor mensen die er van houden in bed te lezen, zijn er bedden waarvan zowel het hoofdeinde als het voeteinde be weegbaar zijn. Dit kan met de hand ge beuren, maar ook automatisch. Voor ongeveer 150 gulden meer heeft men een twee-persoonsbed dat beweegbaar is. De bedden kunnen onafhankelijk van elkaar bewegen. Ook voor gehandicap ten en oudere mensen zijn deze bedden ideaal. Een goed bed is uiterst belangrijk voor een goede nachtrust. Voor gezonde ont spannen nachtrust komt meer kijken dan fraaie slaapmeubels alleen. Van groter belang is de juiste ondersteuning. Een goede nachtrust zorgt ervoor dat we ons prettig voelen. 1

de Faam | 1977 | | pagina 5