[oud WORDEN nou énOUD WORDEN nou én... OUD WORDÜn] i 8 Bejaardenorganisaties slaan nieuwe weg in E—Efewl:! Jong helpt oud helpt jong POLITIEKE PARTIJEN, DOE ER WAT AAN! TEGEN ONMONDIG HOUDEN BEJAARDEN I PRAAT U MEE? 'WELZIJNSWERK-VOOR-OUDEREN" OUDERE BEWONERS STROMENWIJK 2 idskraam F Woensdag 17 november 1976 IN ST.LAURENS WORDT NOG SLABBERJAN GESPEELD Publicatie van de stichting SCHUTTERSHOFSTRAAT IA Mevrouw Ph. L de Groot - Dienstencentrum "Het Schuttershof" J. W. Eising - Bejaardenconsulent (Tel. 27427) willen VEILIGE oversteekplaatsèn op Nieuwe Vlissingseweg vlakbij Haringvlietstraat BEJAARDENWONINGEN HEBBEN LANGSTE TIJD GEHAD ANDERS OUD WORDEN KUIPERSPOORT CLUB VOOR OUDEREN ZEEUWSE MIDDAG IN DIENSTENCENTRUM ZEEUWSE MIDDAG IN DIENSTENCENTRUM i "Er is tot nu toe te veel beslist over de bejaarde zonder dat hij er in gekend is. Het wordt tijd dat de overheid eindelijk eens gaat luisteren naar de stem van de bejaarden. Onze plaats opeisen ligt ons moeilijk. We hebben onze tijd gehad, zeggen we. Toch moeten we. als er om een vertegenwoordiging gevraagd wordt, deelnemen met al onze zogenamamde ondeskundigheid". Aan het woord is de landelijke beleidsmedewerker H. de Jongh van de Algemene bond van bejaarden. De afdeling Zeeland hield op donderdag, 7 oktober in "De Vroone" te Kapelle haar algemene ledenvergadering. Een vergadering die tevens dienst doet als voorbereiding tot de landelijke bondsvergadering. Als rode draad in de inleiding van de heer de Jongh komt steeds terug de constatering: dat het uit moet zijn met het onmondig houden van de bejaarde mens. Hij nioef over zijn eigen zakan kunnen meepraten. de bejaardenoorden "De bejaarden in een verzorgingste huis worden te veel bevoogd en als patiënt-nummer-zoveel gezien. In spraak is noodzakelijk. Als de bewoners, via de bewoners commissie. zelf niet meer in staat zijn voor hun belangen op te komen, dan moeten de bejaardenorganisaties stem in het kapittel krijgen. De bejaarden behoren zitting te hebben in de bestu ren van verzorgingstehuizen. De lan delijke organisaties hebben dit voor gesteld aan de Centrale commissie bejaardenoorden, een commissie die door de minister is ingesteld en o.m. het nieuwe opnemingsbeleid vast stelt." kadervorming "Ja maar. ze luisteren niet naar ons." Men neemt ons niet au serieux. omdat velen van ons te weinig scholing heb ben gehad. We kunnen het niet.zo mooi zeggen; formuleren heet dat. Als we eens wat zeggen, dan wordt dat of van de tafel geveegd of welwillend aangehoord. "Ze" gaan toch door zonder ons". De beleidsmedewerker de Jongh vertolkt met deze woorden de gevoelens van velen in de zaal. Vaak beleeft de bejaarde een soort derderangs burgerschap. De Jongh kondigt en dat is aanmoedigend - ka dervorming aan. "Niet als een cursus welsprekendheid. Blijf het zeggen in uw eenvoudige woorden, maar weet wel waarover je praat". Informatie, oriëntering is nodig. Weten wat er op beleidsniveau speelt, landelijk, pro vinciaal en plaatselijk. De oudere mens kan vrijmoedig over beleid- saangelegenheden praten, omdat hij het niet alleen voor zichzelf doet. maar voor alle andere mede. Bestuursleden moeten daarom ook goed leren luiste ren naar wat er in de leden leeft. ledenwerving. Dat het belangrijk is dat bejaarden zich organiseren blijkt uit de ontwik kelingen van de laatste jaren. De overheid begint de "spreekbuis" van ouderen te ontdekken. De orga nisaties ontvangen kortelings subsidie om een beleidsmedewerker aan te kunnen trekken en een bescheiden bureau op te richten. De gelijkschakeling van de A.O.W. met het minimumloon is een zeer concreet resultaat van het werken van de bejaardenorganisaties. "Men kan lid worden als men 55 is. Laat men niet zeggen: ik ben nog niet bejaard. De 55-jarige kan met ons meewerken aan een welzijnspeil voor de ouder wordende mens. waarvan hij als hij straks gepensioneerd wordt, profijt kan hebben!" bejaarden aan het woord "Als er indirekt in het kader van de bejaardenzorg (verzorgingstehuizen) bezuinigd gaat worden door i.p.v. 10% nu 7% als vuistregel voor het bedden bestand te hanteren, dan moeten we opkomen legen het dichtdraaien van de C.R.M.-subsidiekraan voor het personeelsbestand van de hulp in de wijken!" Dit zegt een georganiseerde bejaarde tijdens de discussie. Een ander zegt: "We vergaderen veel en er gebeurt weinig. Vaak wordt je daar moe van. Vaak wordt de zaak op de lange baan geschoven". "En er zijn nog andere dingen! Een bewoner van een tehuis die bezwaren heeft en daar opmerkingen over maakt, wordt met de nek aangeke ken inspraak: binnen en buiten De bejaardenorganisaties slaan een nieuwe weg in. Democratisering van de bonden zou je het kunnen noemen. Bestuurders moeten meer naar hun le den luisteren; het hoofdbestuur meer naar de afdelingen en...... de overheid meer naar de bejaarden. Alle tekenen wijzen er op dat een nieuwe weg wordt ingeslagen. Een gezellig Zeeuws spel wordt niet bewaard voor oudejaar al leen, maar komt iedere dinsdag middag uit de zak! Het wijkgebouw aan de van Cit- tersstraat wordt dinsdagen don derdagsmiddags bezet door ou deren. Allerlei tafelspelen wor den gedaan, o.a. slabberjan. Ver der staan er twee grote biljarts opgesteld waarop stevig wat beurten worden gespeeld. Een kopje koffie zorgt voor de afwis seling. Veel ouderen-in Sint Laurens kennen deze gezellige soosplek. Anderen zijn van harte welkom. De leiding van de club berust bij de bezoekers zelf. Kom eens aanwippen! Onze pagina in de FAAM. "Ouder worden, nou én....", verschijnt nu bijna een jaar. We hebben op ver schillende manieren het ouder worden en de aktiviteiten voor ouderen aan de orde gesteld. De artikelen kwamen tot nu toe uit een zeer beperkte koker. We hoorden nog weinig kritiek. Daarom willen we graag komen tot een bege leidende werkgroep voor onze infor matierubriek. I-n deze groep kunnen ouderen zowel als jongeren meedoen. Zij kunnen dan aangeven welke rich ting de rubriek moet uit gaan en welke de inhoud moet zijn. Wie mee wil praten over onze rubriek "Ouder worden, nou ènkan zich schriftelijk opgeven per adres: Schut tershofstraat la of telefonisch aan J. W. Eising, telefoon 27427. klaar staan voor elkaar. Of het een gelukkige gedachte is ruim honderdvijftig ouderen boven 65 op een kluitje bij elkaar te laten wonen op de uiterste rand van de stad is nauwelijks een vraag. Een groepje van 10 bewoners van Stromenwijk-2 en de bejaardcnconsulent vonden elkaar om de ongelukkige gevolgen van een woonconcentratie voor een aparte leeftijdgroep onder de loupe te nemen. Och ja, de flats zijn geen specifieke bejaardenwoningen, maar ze zijn als zodanig wel geadverteerd en bewoond. werkgroep Reeds lang leefde de behoefte een antwoord te vinden op de vraag: hoe leven bejaarden in Stromenwijk 2? Redden ze het daar? De tien bewoners stelden een simpel schriftelijk onder zoekje voor. Bewoners konden hun zorgen kenbaar maken; A 1 "ik heb geen-soms-altijd proble men met boodschappen doen" A 2 "ik heb andere problemen:...." A 3 "ik vind dat er in onze buurt iets gedaan moet worden aan: Bewoners konden hun diensten aan bieden: B 1 "ik wil weieens een dienst aan een buurtbewoner bewijzen als: automobilist boodschapper klusjesman babysit huisbezoeker Op deze beknopte schriftelijke en quête is spontaan gereageerd. Hier volgen de belangrijkste onderwerpen: openbaar vervoer "Hoe kom je als bejaarde vlot in de stad?" "Het is voor mensen, die zich moeilijk verplaatsen kunnen, moeilijk wonen in Stromenwijk 2 want er mankeert alles aan vervoer". de bushalte Nieuwe Vlissingse weg zit ons hoog." (Gelukkig blijkt een nieuwe beveiligde oversteekplaats traks uitkomst te brengen). geen winkels "Graag een winkel in de buurt". "Het boodschappen doen is een probleem als men slecht ter been is". De sanering van de middenstand (buurtwinkels) in de richting van su permarkets is een aanslag op de woonvreugde van ouderen. De mees ten hebben ime'ers geen "blikken ezel" voor de deur om die, eenmaal per maand in de "iref-miro" vol te laden! klusjes-klacht Een buitenlicht dat niet brandt. Een kamertje dat opnieuw behang vraagt. De keuken die weer eens wat witter moet worden. "Vaak deed ik het toen ik wat jonger en fitter was. maar nu gaal het helaas niet meer". En als alleenstaande vrouw sta je maar alleen als je handgrepen aan de muur in de douche en de w.c. wilt hebben. Het zijn van die simpele handom draaiklusjes. maar ze kunnen voor belanghebbenden enorme problemen vormen. brievenbus 'De levensgevaarlijke oversteek naar Bij de hearing, toen de nieuwe flats betrokken werden, werd beloofd de brievenbus naast de deur te plaatsen. Hij staat nu een honderd meter te ver. Voor stramme onderdanen of voeten die de dienst weigeren een mars tocht. eenzaamheid "Mijn vrouw voelt zich eenzaam, 't Is hier zo stil!" "Deze week gebeurde het dat iemand 's nachts zo ziek werd dat zij geen macht had de telefoon te bedienen om hulp te roepen. Zijn er apparaten in de handel waardoor men anderen kan waarschuwen als men hulp nodig heeft?" De woningen hebben namelijk geen alarmsysteem. oplossingen zoeken De werkgroep buigt zich over het vraagstuk hoe de grote en kleine pro blemen, die zo naar voren gekomen zijn. op te lossen zijn. Gelukkig hebben jongere, maar ook oudere buurtbewoners diensten aange boden. De groep gaat trachten vraag en aanbod naar elkaar toe te brengen. De aanbieders moet geleerd gaan worden hoe men hel beste de naaste buur kan helpen. De hulpvragers moet geleerd worden spontaan bij de hulp aanbiedende buur aan te kloppen. (Voor inlichtingen en aanbiedingen van hulp kan men terecht bij: dames Lems telefoon 29697 dhr. Jeroense telefoon 27414 dhr. Poppe telefoon 27542 Het zou geweldig zijn als een betrek kelijk kleine buurt als Stromenwijk 2 zover kan komen dat men als bewo ners oog heeft voor eikaars grote en kleine problemen endie dan ook met elkaar oplost. Jong., helpt oud... helpt jong! In een voorlopig aktieprogramma van 11 punten heeft het Centraal Orgaan Samenwerkende Bejaarden Organisaties (Cosbo), zich gericht tot de politieke partijen in ons land. Opzet is dat deze partijen in hun partijen verkiezingspro gramma al bet mogelijke zullen doen om de positie van ouderen te helpen verbeteren. De belangrijkste punten zijn: 1 De koppeling van de A.O.W. aan het gegarandeerd minimumloon zal in geen geval in een voor bejaarden on gunstige zin ongedaan gemaakt of ge wijzigd mogen worden. 2 Er dient een gericht budgetonder zoek onder bejaarden te worden in gesteld. 3 Gestreefd moet worden naar de in voering van de mogelijkheid van fle xibele pensionering van ouderen. 4 Er moet een recht op voorbereiding op de pensionering komen. 5 Om bejaarden in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen, zal de dienstverlening voortdurend moeten worden aangepast. 6 De mogelijk van deskundig preven tief geneeskundig onderzoek voor be jaarden moet worden uitgebreid. 7 Bevorderd moet worden dat de ge riatrie op korte termijn als medisch specialisme wordt erkend. 8 Meer zorg en aandacht moet worden besteed aan bejaardentehuizen, opdat deze aan de behoeften van de be jaarde bewoners zijn aangepast. 9 Wetenschappelijk onderzoek naar de leefsituatie van de bejaarden moet worden bevorderd. 10 Er moet komen een - om staats rechtelijke reden wellicht nog voorlo pige - Welzijnsraad voor ouderen (of Raad voor het bejaardenbeleid). 11 Gestreefd dient te worden naar het tot stand komen van één Ministerie voor wel zijnszaken. Ik streef er naar een subsidieregeling te ontwerpen waardoor aangepaste woningen kunnen worden gebouwd of bestaande woningen kunnen worden veranderd zonder dat de bewoner on middellijk geëtiketteerd wordt. Plannen om dit soort woningen in grote concentraties te bouwen zullen bij geen genade vinden. Drs. Marcel van Dam. staatssecretaris volkshuisvesting. Omdat "zc" vaak zeggen rekening met oudere, te houden, maar hel niet doen, zijn ouderen vaak kind van de reke ning! Radio-serie van de N.C.R.V. Een reeks van negen radio documentaires met name gericht op luisteraars van 50-65 jaar op de don derdagavond. Van donderdag 11 no vember'76 l/m 6 januari '77 van 21.00 - 21.20 uur. N.C.R.V.-radio. Hilver sum I. De uitzendingen bieden praktische informatie en ervaringen die de ouder wordende mens van nut kunnen zijn bij de voorbereiding op komende ont wikkelingen en veranderingen. 1(11 november) Man' Michan in gesprek met Harriet Freezer en Simon Carmiggelt 2(18 november) Gezond leven, thema bewegen: watje niet beweegt slijt. De sociale kant van bewegen 3 (25 november) Thuis in eigen huis, de relatie buurl- woning: verhuizen of niet: dienstver lening 4 (2 december) Generaties in gesprek, contact met leeftijdgenoten en jongeren. Telt le venservaring. levenswijsheid? 5 (9 december) Vrij zijn met je tijd. Doorbreek de eenzijdige afhankelijkheid van eikaars bezigheden. Richting kiezen bij de dagindeling. 6(16 december) Weet wat het kost. Wat weet vrouw van giro/bank/verzekeringen/waarde papieren? Wat weet men van huis houdgeld? Sparen: inhoudingen op loon 7 (23 december) Ouder worden in je eentje. Mannen en vrouwen in de derde levensfase zon der partner. 8 (30 december) Pensioen in zicht. Klankbeeld over een cursus voorbereiding op pensio nering. 9 (6 januari) Slotgesprek over de achtergrond van hel ouder worden in de westerse sa menleving. Bij deze serie "Anders ouder worden", verschijnt een map met brochures, li teratuur. adressen e.d. die de luiste raars heel concrete informatie geeft over de onderwerpen die aan bod ko men. Deze informatiemap kost 3. en kan bij de N.C.R.V. besteld worden op gironummer 12.53.00 N.C.R.V. uitga ven. Hilversum, o.v.v. "Anders ouder worden". De woensdagmorgendub is uit zijn jasje gegroeid. Gevolg: er is een club bijgekomen op de maandagmorgen. Wat gebeurt er dan? Een groep van dames en heren boven de 55 gaat op ont- dekkingtocht naar zijn creatieve, scheppende mogelijkheden. De gids is hierbij: docente Danie Rotte. Men kan er doen waar men zin in heeft: tekenen, schil deren. boetseren, klei bakken, li nosteken. poppen maken, wccf- technicken. macramé. zilver draad hangers, emailleren... Te veel om op te noemen. Begin bescheiden: stap de Kui perspoort (via de Hagepreekgang op maandagmorgen. 10 uur. bin nen. Praat eens met de anderen. Praat eens met Danie en.... krijg het te pakken. Tot a.s. maandagmorgen! vrijdagmiddag. 26 november, half 3 -O- zeeuwse volksdansen "medio-bergum" nieuwe zeeuwse liedjes: engel reinhoudt zeeuwse ceclamatie: jan boon in pauze: koffie-met-zeeüwse-bolus (kaarten ad 1.50 in dienstencentrum "Het Schuttershof', vooraf of bij aanvang).

de Faam | 1976 | | pagina 7