Over komposthopen KULTURELE SUBSIDIES Vrije School Zeeland houdt een bazar Registratiekaart waardevolle voorwerpen OP ZATERDAG 13 NOVEMBER Vergadering gemeenteraad 'MIDGARD F Woensdag 10 november 1976 BAZAR U.V.V. HAND WERKCLUB MENU TAFELTJE DEKJE OPENBARE COMMISSIE VERGADERINGEN ONDERZOEK BAARMOEDER HALSKANKER WERKEN IN LANGE GEERE BELGISCH VOKAAL ENSEMBLE IN KUIPERSPOORT VERKEERS MAATREGELEN EERSTE UITKERING PER CHEQUE AUTO VERZEKERING DICK SCHINKEL 01183-64455 WEIGHT WATCHERS VERLAAGT CURSUSGELD VOOR JEUGD EN 65 NOVEMBER PROGRAMMA VER. V.HUISVROUWEN Het maken van komposthopen raakt steeds meer in. Velen zullen misschien al met het opbouwen van zo'n hoop begonnen zijn. Anderen beginnen er mee in dit jaargetijde nu de bladeren bij honderden naar beneden komen dwar relen. om later met de verkregen kom post de tuin te kunnen bemesten. Het is belangrijk een komposthoop op te bouwen en te onderhouden op een ver antwoorde manier, d.w.z. zonder dat overlast (stank, overwaaien van afval) optreedt en zonder dat ongedierte aangetrokken wordt. Bij onvoldoende onderhoud is de kans nl. groot dat dit gebeurt. Het spreekt vanzelf dat stank en over waaiend tuinafval hinderlijk iswoorde woonomgeving. Bovendien kan onge dierte (zoals b.v. vliegen, muizen en ratten) de komposthoop als "broed plaats" gaan gebruiken. Men is straf baar als men voor de omgeving op een dergelijke manier overlast veroor zaakt. Artikel 367, lid 1 onder b. van de bouwverordening luidt: "het is verboden in een bouwwerk of op een open erf of terrein voorwerpen of stofen te plaatsen, te werpen of te hebben, handelingen te verrichten of na te laten of werktuigen te gebruiken, waardoor op voor de omgeving hin derlijke of schadelijke wijze stank, rook. roet, walm, stof of vocht wordt verspreid of overlast wordt veroor zaakt door geluid en trilling, elektri sche trilling daaronder begrepen of door verontreiniging van het bouw werk, het open erf of terrein". In het algemeen zal een koóposthoop geen overlast veroorzaken of onge dierte aantrekken zolang slechts het normale tuinafval, zoals bladeren, stengels, onkruid en gemaaid gras, op de hoop wordt gebracht. Dus geen etensresten, groentenafval, aardap pelschillen e.d. Dit laatste is ook ver boden ingevolge de algemene politie verordening. Verantwoorde mogelijkheden tot het maken van komposthopen. A. De "natuurlijke" manier. - Er wordt een put gegraven met een vlakke bodem van ongeveer 60 cm. diep; - daarin komt een laagje turfmolm (om het vocht vast te houden); - op deze laag wordt begonnen met tuinafafval te storten zoals bladeren, onkruid, gemaaid gras. Takken en twijgen zijn minder geschikt voor de komposthoop omdat ze te traag verte ren; - hierop aansluitend komt een laag aarde vermengd met kalk of kompos- teringsmiddel. De aarde die vrijgeko men is bij het graven van de put kan daarvoor gebruikt worden. Kalk of komposteringsmiddel dient om het proces van afbraak te versnellen; - de volgende laag bestaat weer uit tui nafval en de daaropvolgende uit aarde vermengd met kalk of komposterings middel; - op deze manier gaat men door tot de hoop de gewenste hoogte heeft bereikt. De hoogte van de hoop is afhankelijk van de geproduceerde hoeveelheid tui nafval en de grootte van de tuin; - de hoop wordt als deze hoog genoeg is afgedekt met een laag turfmolm (om vocht vast te houden). VOCHT EN LUCHT Voor het komposteringsproces is be halve tuinafval ook nodig vocht en lucht. Daa m zal tijdens droge pe riode de öoop besproeid moeten wor den en na een jaar moet de hoop om gezet worden zodat de onderste laag boven komt en de bovenste laag on der. Na het omzetten opnieuw een Iedere woensdagmiddag wordt in het Schuttershof en iedere donderdagmi- dag in 't Bastion door een groot aantal bejaarde dames gezamenlijk gehand werkt. Op woensdag 17 november van 14.00 tot 17.00 uur worden de werk stukken te koop aangeboden op een Bazaar in "t Schuttershof. Er zijn veel mooie handweken. waaronder mo derne gehaakte baby- en kinderkle ding. Uit de opbrengst wordt het ma teriaal voor het komende handwerk jaar gekocht, en worden andere wer- kobjecten van de U.V.V. te Middel burg, zoals het brail leerproject ges teund. EVENTUEEL RCL GAAS AAlttE KftLk OF ,COMfO ÏTEO.IHOS- L-X' TUR F H O lm KOHPOST laag kalk of komposteringsmiddel op de hoop. Om de toevoer van lucht te verbeteren kan ook een rol gaas in het centrum van de hoop gezet worden. Het duurt ongeveer 1 V: a 2 jaar voor u gebruik kunt maken van kompost. De beste tijd om de kompost te gebruiken Voor de week van 15 november tot 21 november a.s. is het menu als volgt: Maandag: Hutspot met klapstuk Dinsdag: Sjasliek. groente en kroketten Woensdag: Gehakt, witlof en aardappelen Donderdag: Rundvlees, andijvie en aardappelen Vrijdag: Kip. ppelmoes en aar dappelen Zaterdag: Wa de pot schaft. De maaltijden worden bezorgd op maandag en donderdag. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00 en 9.30 uur via telefoonnum mer 27537. Deze dienstverlening van de U.V.V. is uitsluitend bes temd voor zieken en bejaarden die niet zelf voor de warme maaltijd kunnen zorgen. Op de volgende data worden de daar bij vermelde openbare commissiever gaderingen gehouden. maandag 15 november a.s. (17.00 uur) commissie onderwijs dinsdag 16 november a.s. (16.00 uur) commissie financiën dinsdag 16 november a.s. (19.30 uur) commissie gemeentebedrijven In de laatstgenoemde vergadering zal ook de begroting van gemeentebe- drij'ven voor hel jaar 1977 aan de orde komen. maandag 22 november a.s. (14.00 uur) vergadering gemeenteraad Alle bijeenkomsten worden'gehouden in het stadhuis. Zij kunnen door een ieder worden bijgewoond. is het voorjaar of het najaar. Nog beter is het om de kompost in konibinatie met kunstmest te gebruiken want daarin zitten de aanvullende groeis toffen voor planten. B.. De kompostsilo. Deze zijn te koop in verschillende groottes. Ook hiervoor geldt dat de grootte van de silo gekozen moet wor den in overeenstemming met de gepro duceerde hoeveelheid tuinafval. Is de silo klein dan moet de kompost er te vlug uitgenomen worden en is de om zetting onvoldoende gevorderd. Het tuinafval gaat van boven in de silo en de kompost kan er na ongeveer 1 4 2 jaar van onderen uitgehaald worden. Het omzetten van de hoop zoals bij de "natuurlijke" hoop is in de silo niet nodig omdat er voldoende lucht wordt toegevoegd via luchtgaten in de wan den van de silo. Inwoonsters van de gemeente Mid delburg, die geboren zijn in de jaren 1923, 1929. 1935 en 1941 zijn uitgeno digd deel te nemen aan het baarmoe- derhalskankeronderzoek dat op 17 november a.s. en volgende dagen in Middelburg wordt gehouden. Betrok kenen kregen persoonlijk een oproep in de bus. Mocht u omdat u wellicht pas in Middelburg bent komen wonen geen oproep ontvangen hebben dan kunt u zich nog opgeven bij de afde ling Algemene Zaken van het stad huis. telefoon 26251, toestel 131. Dat zelfde geldt voor de dames geboren in de jaren 1922. 1926, 1932 en 1938. Deze groep is al eerder aan de beurt geweest, maar wellicht waren er toen mensen verhinderd. Zij kunnen zich dus alsnog opgeven voor het nu te houden onderzoek. Doorlopend. Dit volgende week te houden onder zoek is een onderdeel van een totaal onderzoek waarbij inwoonsters van Middelburg van 35 tot 55 jaar één maal in de drie jaar worden onder zocht op baarmoederhalskanker. De deelneemsters wordt gevraagd een bijdrage in de kosten te geven van 10,— per persoon. De werkelijke kos ten zijn hoger. Verhinderd. Wanneer u verhinderd bent aan de oproep gevolg te geven dan wordt u vriendelijk verzocht dit even te melden bij de afdeling Algemene zaken (volks gezondheid en milieuhygiëne) van het stadhuis, tel. 26251, toestel 131. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. diefstal? weet u hoe uw waardevolle spullen eruit zien? De gemeentepolitie van Middelburg werkt ongeveer twee jaar met formu lieren waarop kunst- en antieke voor werpen kunnen worden omschreven. Ook kan daarbij een foto worden aangebracht. Wanneer nu een van deze zaken wordt ontvreemd kan men met dit formulier naar de politie gaan. De kansen dat de politie de vermiste voorwerpen kan opsporen zijn nu aanzienlijk groter. Registratiekaart. Behalve het hierboven omschreven formulier beschikt de politie sinds kort ook over een zogenaamde registratie kaart. Op deze kaart kunnen waarde volle voorwerpen worden geregist- Half november 1976 zal in de Geere worden begonnen met het vernieuwen van het riool en de kabels en leidingen voor gas. wa ter en electriciteit. In verband met deze werkzaamheden zal de Lange Geere tussen de Lange- viele en de Korte Geere voor alle verkeer in beide richtingen ge sloten moeten worden. Het werk zal ongeveer een maand duren. Deze werkzaamheden geschie den vooruitlopend op de restau ratie van de panden aan de Lange Geere. reerd. Te denken valt aan televisie toestel. radio, bandrecorder, tuner versterker. videorecorder, film- en fo tocamera. fiets, bromfiets, paspoort, rijbewijs e.d. De nummers van die voorwerpen kunnen op de kaart wor den ingevuld. Het is zelfs mogelijk op deze kaart in te vullen waar men copie deel II van het kentekenbewijs heeft opgeborgen. De registratiekaart moet men zelf goed bewaren. Bij vermissing kan men met kaart gewapend aangifte doen bij de politie. Dankzij hel dan bekend zijn van merk. serienummer en type van apparaten is de kans op opsporing groter. Van hel gestolen voorwerp wordt een een telexbericht verspreid zodat alle politie-instanties in het gehele land er kennis van kunnen nemen. Wanneer u het formulier en/of de re gistratiekaart wilt hebben stapt u dan even bij het politiebureau binnen. Op uitnodiging van de Zeeuwse Mu ziekschool concerteer) donderdag 18 november, 's avonds half acht tot ne gen uur. het Belgisch ensemble "Osti- nato" in het Kuipers poortgebouw. Het is een groep zangers en zangeres sen die met enkele instrumentalisten zich toelegt op de uitvoering van mu ziek uit 16c en 17e eeuw. In haar fris heid en onbekommerdheid spreekt deze muziek ons. mensen van drie eeuwen later, erg aan. Het gezelschap zingt en speelt liederen en dansen van onder anderen Monteverdi. Gastoldi. Vivaldi. John Dowland. Thomas Morley. William Byrd. Henry Purcell. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. I11 de gemeentebegroting voor het komende jaar die eind deze maand door de gemeenteraad wordt behandeld zijn ook diverse subsidies opgenomen voor kul- turele verenigingen en instellingen. Hieronder een overzicht. 875.050. 20.300.- 8.650. .650. 1.750.- Stichling Openbare Bibliotheek Middelburg Subsidie in exploitatietekort Slichting Openbare Bibliotheek Middelburg Reservering nieuwbouw 158.756. Stichting Samenwerkende C.J.V. bibliotheken Middelburg/Sint Laurens 1.480. Stichting Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek Subsidie gelijk aan huur Kloveniersdoelen Hel Zeeuws Orkest Bijdrage in exploitatie tekort tol max. Stichting Zeeuws Jeugdorkest Bijdrage in exploitatietekort tot max. De Openluchtspelers Bijdrage in exploitatietekort tot max. Stichting Werktheater Middelburg Bijdrage in exploitatietekort toneelvoorstellingen in Kuipcrspoortiheater 9.500. Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming Bijdrage van 35$. in door C.R.M. goedgekeurde personeelskosten 60.000.- Stichting Kuituurspreiding Zeeland Bijdrage in exploitatietekort tot max. Bijdrage t.b.v. kulturele vorming schooljeugd basisscholen Zeeuwse Museumstichting Bijdrage van 25$. in exploitatietekort tot maximum van Zomerorgclkoncerten Bijdrage in het exploitatietekort tot max. Stichting Beheer Kunstenaarscentrum Zeeland Bijdrage in exploitatietekort tot max. Subsidies aan muziekkorpsen Middelburgs Muziekkorps 3074,— Idem jeugdkorps 3074.— Onda Middelburg 3074. Jeugdkorps Onda M'burg 3074,— Onda Nieuw, en Sint Joósland 3074,— Subsidie in kos'ten opleiding jeugdleden 4000,— 78.000,- 7.500.- 107.000- 3.000.- 8.250, 19.370.- Subsidies drumbands Juliana Johan Friso M.T.V. '69 Leger des Heils Scouting Band Subsidie zangverenigingen 1499.- 1379.- 1379.- f 493.- 1050- uiDSiüie zangverenigingen j. Vast bedrag per vereniging 150.— b. 10% van de contributie-opbrengst c. 30% in kosten dirigent 5.800. 17.000. Dam (zuidzijde). De Dam zuidzijde is gesloten voor alle verkeer behalve voor voetgangers in de richting van de Rouaansekaai. Om een vlotte doorstroming van het ver keer te verkrijgen hebben burgemees- teren wethouders thans besloten toe te staan dat ook fietsers en bromfietsers mogen rijden over de Dam zuidzijde in de richting van de Rouaansekaai. Komend vanaf het Damplein mogen dus (brom)fietsers rechtdoor rijden in de richting van de Rouaansekaai. Zij hoeven dan niet meer voorlangs het standbeeld van Koningin Emma te rijden. Tot 1 december kan iedere belang hebbende beroep tegen dit besluit in stellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Com- De leden van de gemeenteraad maken vrij drukke tijden door. Zij hebben al heel wat commissiever gaderingen afgewerkt, maar er staat nog meer op het programma. De normale gemeenteraadsverga dering vindt plaats op maandag 22 november a.s. Een week later wordt begonnen met de behande ling van de begroting 1977. Daar voor zijn vier vergaderingen uit getrokken. Het begint op maan dagavond 29 november a.s. Ver-, volg op dinsdagavond 30 novem ber a.s. (beide keren aanvang 19.30 uur). Op woensdag 1 de cember a.s. om 14.00 uur wordt opnieuw verder gegaan, terwijl op de avond van die dag 0111 19.30 uur de slotzitting begint. Even note ren in de agenda. missaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Middelburgse inwoners, die om de een of andere reden een beroep moe ten doen op de gemeentelijke sociale dienst kregen tot nu toe wanneer een aanvraag om b.v. bijstand was toege kend als eerste uitkering een bedrag in geld. Dat bedrag werd bij de kassier van de G.S.D. afgehaald. Volgende uitkeringen liepen via de bank of de giro. De G.S.D. wil om diverse redenen van de voorraad kasgeld af. Met ingang van afgelopen maandag is daarom een nieuwe regeling van kracht geworden. De eerste uitkering vindt niet meer plaats bij de kassier van de G.S.D. Men krijgt een cheque op naam mee. die men onmiddellijk kan omzetten in geld bij de Amrobank aan de Markt. De bank Bank Cr is weer heel wat tijd in gaan zitten in de jaarlijkse bazar of - zo men wil - her- 'stmarkt van de Vrije School in Zeeland. Deze bazar is een van de grootste even- menten van het schooljaar en velen ïebben zich op allerlei manieren ver- lienstelijk gemaakt: taarten bakken, peelgoed maken, kerstkaarten maken tc. etc. Op de bazar zullen ongeveer 14 erschiillende kraampjes in het school gebouw aan de Beneluxlaan 12 worden ngeticht die van heinde en verre bezoe kers moeten trekken. )e opbrengst van de bazar is bestemd /oor de vele extra's die leerlingen van de Vrije School krijgen buiten de gewone - gesubsidieerde - lessen om. Dit keer wil men de gelden van de bazar lesleden aan euritme kleding en to- ïeelkleding. Ook voor de kleuterklassen wordt iets gekocht van het binngekomen e 1 Het is de tweede keer dat deze ba zar wordt georganiseerd. 'Opvallend is de zorg waarmee velen die -pullen voor de bazar hebben gemaakt, e verk zijn gegaan. Bijzonder mooi zijn Je v.vee grote houten pakhuizen die zijn uübracht. Ook het houten speelgoed ui vorm van dierfiguurtjes is heel moi i en dat :!fde geldt voor de poppen. stokpaardjes. Kinderkleding is ook op de bazar te koop door een van de ouders van Vrije School leerlingen zelf ge maakt. In de kramen wordt verder te koop aangeboden: koffie, gebak, vruch tensap. groenten en fruit, zelfgemaakte jamsoorten, haakwerk, breiwerk, ges ponnen en ongesponnen wol, poppen- huismcubeltjes, boeken, kaarsen etc. etc. Ook wordt er een rommelmarkt gehou den. met Amerikaanse verkoop. Natuurlijk heeft ook deze bazar weer iets bijzondens: er wordt een prachtige pop verloot. De opbrengst van de verlo ting komt uiteraard ook aan de bazar- doeleinden ten goede. Erg aantrekkelijk voor de kleintjes zal de grabbelvrouw zijn die met een schort met tientallen zakjes door het schoolgebouw heen loopt. In elke zak zit een aardige sur prise. Natuurlijk ontbreken op de bazar ook de speelstands niet: er kan gesjoeld worden, met ballen gegooid worden etc. De heer J.W. Vis geeft een muziekde- monstratie op de doedelzak en R. de Long fungeert als ballonnncn- koopman. Er worden met helium ge vulde ballonnen verkocht, vasthouden is dus zaak! Voor de kinderen is een spe ciaal je ingeruimd waar geboetseerd kan worden, gelezen of getekend. Met behulp van enkele ouders van leer lingen geeft Carolicn Goedhart (kleu terleidster van de Vrije Kleuterschool) een marionetten voorstelling. De ma rionetten werden eigenhandig vervaar digd. Gepland tijdstip van het optreden is half twee. De bazar is geopend van I 1.00 lot 16.00. Tevens zal er door de leerkrachten van de Vrije School een informatiestand worden bemand. Premie na 5-6 schade s rije jaren NW waarde All.r. WA 8000 340 171 10000 382 187 12000 418 192 14000 463 202 160(H) 512 216 18000 550 219 Gratis gr.kaart. Inclusief schade alarmservice. Excl. 6% belasting No claim wordt aangenomen. Paspoortstr. 14-16 Souburg 99 99 Jongerencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg organiseert een kursus dramatische expressie. Deze cur sus is een aanvulling op de al bestaande kursussen van Het Jongerencentrum, die al enige tijd draaien. Deze kursus zal gegeven worden, door een docent van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De eerste les is een open les en zal ge houden worden op donderdag I I no vember om 20.00 uur. Deze open les is bedoeld 0111 de mensen kennis te laten maken met deze kursus. die omschreven kan worden met improviserend spelen, waarbij krealiviteit een belangrijk gege ven is. Weight Watchers Nederland heeft met ingang van I oktober 1976 het wekelijkse cursusgeld met de helft verlaagd voor cursisten ouder dan 65 en jonger dan 18 jaar. Het cursusgeld voor deze leeftijdsgroe pen wordt 10.- per twee achtereen volgende weken, in plaats van 10. per week. Op deze wijze hoopt Weight Watchers tegemoet te komen aan de ontvangen wensen van deze leeftijdsgroepen, waarbij een te hoog lichaamsgewicht door verkeerde eet- en voedingsge woonten geen uitzondering vormt. Weight Watchers Nederland is één van de dochterorganisaties van Weight Watchers International, opgericht in Amerika 111 1963. die nu gezamenlijk wekelijks 13.000 cursussen over de ge hele wereld geven om door betere voe dingsgewoonten overgewicht blijvend te kunnen verliezen. Het programma staat in elk land onder toezicht van medische en vocdingsspecialisten. In Nederland worden momenteel meer dan 500 cur sussen met veel succes gegeven. Weight Watchers cursusleidster voor Walcheren is Jeanne Vrij. telefoon 01183-61931. Het programma van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen voor November ziet er als volgt uit: Donderdag 11 nov. te 20.00 uur in de Brasserie. Lange Delft. Dhrs. H. Arnol- dus. Zeeuws auteur, zal spreken over het schrijven van boeken. Woensdag 17 nov. 's avonds van 7-10.00 uur cursus huidverzorging door Mieke Petict. Veersesingel 242. Kosten 10. opgave bij Mw, Sedee. tel 27748. Woensdag 24 nov. te 9.30 v.m. in Café Restaurant de Twee Compagnieën (on der hotel Du Commerce). Loskade I: Mevrouw A.G. Kroonenberg-Holthuis. zenuwarts te Goes, zal spreken over het discussie-onderwerp "opvoeden anno 1977": Woensdag I dec. van 14.00 tot 16.00 uur in de Brasserie. Lange Delft 10: Sint- Nikolaasfeest voor kinderen. Nadere informatie wordt gaarne ver strekt door het Secretariaat Noordbol- werk II Middelburg lel 01180-12439

de Faam | 1976 | | pagina 5