[oud WORDEN nou én... OUD WORDEN nou én... OUD WORDEnI WELZIJNSWERK - VOOR - OUDEREN Meer bewegen voor jong en oud Kuiperspoortclub voor ouderen 19 OKTOBER SPORTHAL NASSAULAAN spo rt h a I nassaulaan bewegingsfeest F Woensdag 22 september 1976 8 8 VERRIJKING VAN DE OUDE DAG "Welzijnswerk - voor - Ouderen" ZOMER-PUZZEL-OPLOSSINGEN CURIOSA-MARKT Enquête: Wat deed u deze zomer? MAG IK DEZE DANS VAN U? OPEN CLUBS VOOR OUDEREN GENIETEND BEZIG ZIJN "Jaren toevoegen aan het leven of leven toevoegen aan de jaren?" Zo stelden Engelse geriaters eens het probleem van het ouder-worden. Maar het is geen probleem, geen vraag, want een ieder weldenkend mens weet hier - zeker naarmate hij-zelf ouder wordt - zondermeer een nuchter antwoord te geven: een leven leven dat de moeite waard is. dat inhoud heeft. Ouderen moeten zolang mogelijk zelfstandig wonen, een slogan uit het bejaar- den-beleid van onze regering. Tegelijkertijd een unanieme mening van ouderen zelf. Wel. dan weet de stichting "welzijnswerk-voor-ouderen" wat haar te doen staat: zoveel mogelijk middelen aanreiken tot levensinhoud-verrijkingen dit gericht op een grote diversiteit aan behoeften en wensen. Andersgezegd, die zaken met betrokkenen van de grond brengen die voor hen - zoals dat tegenwoordig heet - het welzijn verhogen. Nu: alle activiteiten op deze pagina genoemd, zijn een deel van dit wel zijnswerk. Het veronderstelt de meer actieve oudere. Hij of zij. die eens wat meer wil dan in het eigen huisje en kringetje blijven zitten. Dat geeft be weging in welke vorm dan ook. Maar wit veel meer is: dat geeft ontmoeting, gezelligheid, sociale contacten. En daar hebben ouderen, zo weten wij. geweldig veel behoefte aan. En oude ren alleen? Ja. zo'n "bewegingsfeest" is dan een toppuntachtige uitschieter: fijn. met velen, een dagje-uit met veel plezier. Het is dan duidelijk dat er elck-wat-wils is. Ook is zonneklaar dat we aan een simpel begin staan van wat er met elkaar aan activiteiten te bele ven valt. Er zou nog veel meer kun nen Het andere grote deel van het wel zijnswerk laat zich moeilijker de monstreren. Dat speelt zich meer overleggend, tastend naar oplossin gen, binnenskamers af. Zo is er het Publicatie van de Stichting regionaal overleg "pas 65" te noemen. Meer inhoud geven aan dit paspoort is de doelstelling. Er komt een stedelijk beraad activiteiten ouderen. Een po ging om centraal te gaan bespreken wat cr zich in Middelburg aan activi teiten voor ouderen ontwikkelt. Het project vriendschappelijk huisbezoek zoekt zich een weg om verdiept en met een bredere aanpak bij de thuisblij vers te komen. In Stromenwijk-2 ont wikkelt een werkgroep van bewoners een visie hoe de wijkgemeenschap werkelijk gemeenschap kan worden. Zo in de geest van ouderen-hel- pen-jongeren-helpen-ouderen. Daar naast komen vragen op ons af. zoals vorming-van-ouderen om straks zelf de eigen wensen te vertolken en gestalte te geven. Zoals training van het kader van de bejaardenorganisaties. Zoals de activiteit "pensioen-in-zicht" om de oudere werknemer (en echtgenote) over de 65-drempel te helpen. We hopen u regelmatig op de hoogte te houden. p/a Schuttershofstraat IA (tel. 27427) Mevrouw Ph.L. de Groot, Diensten centrum "Het Schuttershof' J.W. Eising, bejaardenconsulent Er zijn geen geweldige stapels oplossingen binnen gekomen. Velen hebben het deze zomer waarschijnlijk te warm gehad om te kunnen puzzelen. Of men heeft zich heerlijk in de zon gekoesterd en "De Faam" de faam gelaten. GOUDENJAREN Mevrouw Beekman-Beyé doet ons uitgebreid uit de doeken de betekenis van de gevelsteen "In den Yngelschen Krayer" op de Dam. "In den Yngel schen Krayer" is de naam van een Engels schip dat in 1578 te Vlissingen was aangehouden en doorzocht op fraude. Dit heeft geleid tot aanhou ding van een ander Engels schip ook te Vlissingen, alsook een zeker Frans schip, liggend aan het hoofd van Middelburg. Beide schepen zijn ook ontladen en doorzocht. Daarin is geen fraude gevonden, maar wel in "Den Yngelschen K rayer" zodat de schipper van voornoemde boot, genaamd Jan Daniëlssen schriftelijk bericht kreeg "1 pondt Vlaams" te betalen ten be hoeve van de armen. Dit alles ge schiedde 18/21 september anno 1578. De gevelsteen is anno 1938". aldus mevrouw Beekman-Beye. Een knap stuk geschiedvorsing. 2. Oplossing "dertig letterspuzzel" DIENSTENCENTRUM HET SCHUTTERSHOF 3. Oplossing van de rebus is de nieuwe naam van de stichting die het welzijn van ouderen in Middelburg behartigt: "Welzijnswerk voor ouderen". 4. Oplossing van de "Ouder worden.... nou èn?-kruiswoordpuzzel: Horizontaal: 1. welzijn. 5. Eising, 10. eik, 12. Don, 13. opoe, 15. rek. 17. Onda. 19. keitjes. 21. de. 22. aba. 23. ja. 25. es, 27. Ns. 29. ne. 30. de. 31rob. 33. Assen. 36 Kaj, 37. idem. 39. Ito, 40. lama. 41. aarde, 43. basta. 44. sloom. 47. el. 50. enk. 52. id. 53. roosje. 55. Trente. 57. de Groot. Verticaal: I. who, 2. Leo. 3. zieken. 4. ijk. 7. soosje. 8. Inn. 9. Goa. 1 1. het Bastion, 14. Po, 15. Ria. 16. KJA. 18. do, 20. geriater, 24. bejaarden. 26. soda. 28. SA. 29. nn. 30. damt. 32. berm. 34. si. 35 EO. 36. kast. 38. MD. 40. la. 42. es, 43. BM, 45. leeg. 46. Okto. 48. los, 49. GSD. 51. het, 52. ITO. 54. je. 56.ro. De prijswinnaars zijn: J.H. Ie Due Zach. Jansenstraat 34 G. Hamelink. Molenwater 89 K. Osinga. de Ruyterstraat 37 Mw. T.C.J. Beekman-Beyé. Noordsingel 94. "Nu kan ik weer bij de bovenste plank in mijn keukenkastje" "en ik maak meer caramboles op het biljart" Ja, dat kun je zeggen als je geregeld bewegingslessen volgt om spier- en ledema ten-apparaat soepel te houden. Verantwoorde en uitgekiende bewegingen nemen uw gehele lichaam stelselmatig onder handen. Bewegingslessen bieden een plezierige mogelijk' heid om gedurende het ko mende winterseizoen fit te blijven. Moeder de vrouw kan daardoor haar gewone werkzaamheden in huis en keuken zonder moeite verrichten. Pa kan zijn tenen blijven aanraken zon der z'n knieën te buigenen de tuin blijft mooi. Beiden blijven lit voor een wandeling. Het reactievermogen om de gevaren in hel moderne verkeer te voet of per fiets te kunnen trotseren blijft op peil. Meer bewegen voor ouderen op zes plaatsen in Middelburg 1. Nieuw en St. Joosland dorpshuis: woensdagsmiddags van 3.00 - 4.00 uur (start 29/9) 2. Rotterdamse Kaar gymnastiekzaal (links): vrijdagsmiddags van 16.45 - 17.45 uur (start 1/10) 3. Nassaulaan Sporthal: vrijdagsmid dags van 3.00 - 4.00 uur (start 1/10) 4. Magistraatwijk wijkgebouw het Zuiderbaken: dinsdagsmiddags van 14.00 - 15.00 uur (start 28/9) 5. Sint Laurens Groene Kruisgebouw: donderdagsmiddags van 14.00 - 14.30 uur (start 30/9) 6. Dienstencentrum "Het Schut tershof': dinsdagsmorgens van 9.30 - 10.00 en van 10.15 - 10.45 uur. De lessen worden gegeven door mevrouw J. Fregeres-Baert. Vaak wordt er na de lessen een kop koffie gedronken of is cr nog een club (Ma gistraatwijk en Nassaulaan). De kos-, ten: 0.75 per les. Fit met veel pret De lessen zijn voor velen een "uitje". Het bewegen door oefeningen, bal- werpen, spel op muziek is een erg ple zierige bezigheid, waarvan je vrolijk wordt. Aanmelden: aan het begin van iedere les die de voorkeur heeft. Doe eens vrijblijvend mee. Kijk gerust de kat eerst eens uit de boom. Zie hoe fijn hel (Inlichtingen in het dienstencentrum, telefoon 27537) De oudere bezoekers van de wijkpost "Het Bastion", dames en heren boven de 65. organiseren op zaterdag 9 oktober in de wijkpost een Op deze verkoopdag worden bijzondere artikelen te koop aangeboden zoals: Antiek glaswerk, zilveren lepeltjes, handgeweven linnen, babygarnituren, maar ook huishoudelijke artikelen, boeken e.d. Er is koffie met cake en eigen gebakken oliebollen. Grabbelton voor de kinderen. De markt gaat open om 10 uur. De opbrengst is voor bijzondere aan schaffingen en om met ouderen gezel lige - niet-subsidiabele - dingen te doen. Er gebeurt op de "clubs-voor-oude ren" in de Kuiperspoorl van alles. De werksfeer is daar geweldig. Vaak kun je er een speld horen vallen vanwege de gespannen aandacht waarmee ge werkt wordt. Maar men valt er ook wel van de ene lachbui in de andere oin.de pret van het samenwerken of een mop. bij het kopje koffie, getapt. Groepen van dames en heren boven de 60 zijn in zo'n club op ontdekking stocht naar hun creatieve scheppende mogelijkheden. De gids hierbij is do cente Danie Rotte. De technieken zijn naar keuze: hout- bewerken. boetseren, werken met tex tiel. tekenen, schilderen. Dit alles mede afhankelijk van de wensen en mogelijkheden van de deelnemers, 's Maandags- en 's woensdagsmorgens kunt u komen kijken. Ieder die zegt: ik heb nog nooit getekend of geboet seerdkan toch komen. Voor deze ontdekkingsreis hoeft men geen spe ciale aanleg te hebben. Belangstelling - er zin in hebben - is als start al vol doende! "Ik heb op deze cursussen tekenen geleerd en het is voor mij nu een ob sessie". zegt een van de huidige deelnemers en toont een map prach tige tekeningen van Walcherse boe ren. boerinnen, vergezichten en stille vens. Inlichtingen en inschrijvingen bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Kuiperspoorl 21 (lel. 28095) en consulent J.W. Eising (tel. 27427). Cursusmomenten: iedere maandag morgenvan 10- 11.30 uur. Vrijblijvend binnenlopen (via Ha- gepreekgang) altijd toegestaan. Kos ten 0.75 per bijeenkomst. Wij. de stichting "Welzijnswerk-voor-ouderen", zijn nieuwsgierig hoe ouderen de zomertijd besteden. Hoe zij zo'n lange zomer doorkomen. Die nieuwsgierig heid heelt zijn grond in de doelstelling: maatregelen voorstellen of nemen indien daar behoefte aan bestaat. Onze nieuwsgierigheid is niet geheel bevredigd. Te weinig ouderen reageerden! Komt dit omdat de zomertijd voor Middelburgers-op-leeftijd totaal geen pro bleem is of was het te warm om de enquêtevragen te beantwoorden? We houden het voorlopig op het eerste: de zomertijd is voor ouderen (in Middelburg) géén probleem. Resultaten van de enquête Ziet u maar wat de meeste ouderen antwoorden: 1. Waar brengt u de meeste tijd van deze zomer door? "Thuis in Middelburg" antwoordden de meesten. Enkelen gaan tochten maken in Zeeland of in Nederland, zelfs in het buitenland, maar dat zijn mensen die zelf autorijden. 2. Hoe lang bent u deze zomer niet thuis? (een controlerende vraag) Dat is wisselend. Er zijn ouderen die een week, zelfs een maand niet thuis zijn. Anderen zien daar geen kans toe en blijven daarom thuis. 3. Met wie brengt men de meeste lijd van deze zomer door? Met de echtgenoot, een enkeling met vrienden, maar velen zijn ook in de zomer alleen! 4. In welke maanden spelen zich de voornaamste vakantiegenoegens voor u af? Antwoord: in de hele zomer. Vroeger dachten we dat ouderen vooral in voor- en najaar met vakantie gaan. Het is de vraag of dit waar is. 5. Waar bestaal uw zomerse vrije tijdsbesteding voornamelijk uit? Velen wandelen, fietsen, zwemmen, reizen per trein of autobus, een enke ling met eigen wagen. Is men slecht ter been of niet helemaal gezond, dan bestaat vakantievieren helaas alleen uit: thuis zitten. 6. Wat ontbreekt er volgens u in Mid delburg om een goede zomer door te kunnen brengen? De antwoorden waren unaniem op dezelfde toon: NIETS. "Goede keuzemogelijkheden tegenwoordig" er zijn zoveel mogelijkheden voor een fijne vrijetijdsbesteding." Over het algemeen dus lof. maar niet bij allemaal. "De fietsen op de promenade weren, dan kunnen we eens rustig flaneren". "Er ontbreekt niets mits je gezond bent, nog lopen of fietsen kan. dan is er genoeg om te bekijken en aklivitei- ten om te genieten "Om naar Vlissingen eens naar de boulevard te kunnen gaan! Te hoge trap voor mij en te ver om te wande len: jammer". Twee van de vele ouderen, waarvoor de zomer nauwelijks mogelijkheden heeft: men is aan huis gekluisterd; kan niet weg; de schoonheid van de om geving gaat aan hen voorbij. Een en kele automobilist met een paar vrije uren zou hen een geweldig "uitje" kunnen bezorgen. Wij kennen de adressen. Waar is die automobilist? Vrolijk zwieren de paren' op de tonen van de kruispolka, de veleta en de St. Bern hards wals over de vloer. In de lovercirkel, de pat-a-cake polka en de lange acht herleeft een stukje Engelse folklore. En ook de Hollandse slaapmuts, de Almelose kermis en de Driekusman brengen de niet meer zo jonge benen pittig van de vloer. Wat is er prettiger dan je te bewegen op muziek? Bekende dansen en dan ook iets geheel anders: de Joegoslavi sche "djacko-kolo" en de Israëlische "nit saney shalom". Heus. muurbloempjes: de thuis-blij- ven-zilters hebben ongelijk. Trek de balschoenen eens aan (gewone gym schoentjes of zachte zolen-schoenen zijn ook uitstekend) en waag een dansje op: 1Volksdansclub-"ienstenecntrum" iedere donderdagmiddag van half4 - 5 uur 2. Volksdanstlub-Stromenwijk iedere dinsdagmiddag van 2 - 3 uur 3. Volksdanselub-"In de Keitjes" ie dere vrijdagmiddag in het dorpshuis van kwart-voor-4 tot kwart-ovcr-5 Toegang gratis. Deelnemers kunnen zich hij aanvang van de club melden. 4. Volksdansclub - 't Zand in buurthuis "De Vergulde Baers": nieuw op te zetten. 5. Volksdansclub-Dauwendaele in het Ontmoetingscentrum: nieuw op te zetten. Bewoners van Zuid en 't Zand. die interesse hebben, gelieven zich (snel) op te geven bij: J.W. Eising (tel. 27427) Als de winter voorde deur staat wil een mens cr weieens uit. Gezelligheid zoeken. Met anderen eens wat praten. Gezamenlijk eens wat doen. De "open-clubs-voor-ouderen" zijn van die gezelligheidseilanden in de winter. Met zo'n club kennismaken vergt soms - vooral in Middelburg - een beetje doorzetting. De beste raad is: stap die drempel eens over. Loop bij de aanvang van de club eens binnen. Vraag wie de leiding heeft en vertel hun dan dat u de kal eens uit de boom wilt observeren. De leiding - tussen twee haakjes - is in handen van de oudere bezoekers zelf. Niemand treedt bevoogdend op. De clubdeelne mers bepalen zelf hun programma. Trek de stoute schoenen eens aan en ga op zo'n club-voor-iedereen eens kijken. Hieronder volgen de verschillende plaatsen en lijden: 1. Stromen wijk zaal Ontmoetingskerk. Wisselend per week sociëteit en "open club": iedere dinsdag van 2 - 5 uur. 2. Magistraatwijk wijkgebouw Het Zuiderbaken: iedere dinsdag van 2 - 5 uur. 3. Nieuw Middelburg buurtgebouw Nassaulaan: iedere dinsdag van 2 - 5 uur. 4. Sint Laurens wijkgebouw Van ('it- tersstraat: iedere dinsdag- en donder dagmiddag van 2 - 5 uur. Jfi 5. Wijkpost "Het Bastion", maan dagsmiddags ontspanning voor da mes, donderdagsmiddags handwer ken. vrijdagsmiddags handwerken, vrijdagsmiddags bibliotheek, kaarten. Voor heren: iedere middag kaarten en biljarten. Open ±2-5 uur. 6. Wijkpost 'in de keitjes", Nieuwland: iedere middag open van 2 - 5 uur: biljarten, kaarten e.d. Dames handwerken en spel: dinsdagsmid dags. Weer een gezellig sport-spelfeest voor oudere Middelburgers. Dit "bewegingsfeest" wordt weer georganiseerd door een werkgroep vrijwilligers en stu denten van de pedagogische aca demies. Een sterk wisselend programma - gespeeld in kleine groepen: korf- werpen, kegelen, dekgolf, hin- dernisbaan. lijnbal. ringsteekspel, sjoelen, kringvoetbal, jeu de boules, shuttelbal enkol- fiepauze. Daarna: community-singing met Baby den Toonder achter het or gel. Dansen: veleta. kruispolka. Wecnse wals en volksdansen. Toegangskaarten lijdra ad 1.50 (bijdrage consumpties) in dien stencentrum en op clubs af te ha len (zacht schoeisel, sportieve kleding, niet roken). Het feest duurt van half2 - half 5.

de Faam | 1976 | | pagina 13