Herinneringen aan oud-Oostkapelle Michiel de Ruyter-expositie in het Stedelijk Museum Tips voor de keuken LOKALE EN CENTRALE VERWARMING STERDEALER VOOR MIDDELBURG HUISBRANDKOLEN VAKKUNDIGE VOORLICHTING^ L CIRCUS BOLTINI KOMT NAAR VLISSINGEN VOOR KOKEN, KOELEN, WASSENen VERWARMEN wnrtn nnr urr iri urne zeer scherpe pruzen zie onze etalages. VOOR DOE HET ZELVERS alles op gebied van gas, sanitair en electra Tot eind augustus: Woensdag 4 augustus 1976 F ZE ZUN EK WEER PUUR NATUUR GEDROOGD van de nieuwe OOGST ONZE SPECIALITEIT Seis weg 46 - 48 MIDDELBURG Je staat er niet bij stil omdat het leven meestal maar langzaam verandertMaar als je er over nadenktwat er is veranderd tussen nu en bijvoorbeeld tien jaar geleden, dan ontdek je, dat er veel dingen zijn, die voorbijgaan. En dat gebeurt ook in de komende tien jaar. Ook daarom is het goed om te filmen. Om het leven van vandaag vast te leggen in al zijn veelzijdigheid. Wat nu "gewoon" is, is straks "bijzonder". Als je dat bedenkt, dan zijn er eigenlijk erg veel onderwerpen interessant om ze vast te leggen op de film. ook zelfbouw koelkasten - wasautomaten - kookplaten - stofzuigers enz. uit de beste munen. bezorging aan huis voor geheel walcheren. Noordpoortstraat 2, middelburg 01180 - 12093 Voor velen van ons is Vlissingen on losmakelijk verbonden met Michiel Adriaenszoon de Ruyter, wiens standbeeld op de naar hem genoemde boulevard prijkt. Een standbeeld voor een zeeheld, zoals ons land er maar weinig gekend heeft, die nu nog als het ware over de Noordzee tuurt, als ziet hij „De Zeven Provinciën" nog aan zijn ogen voorbij varen. Deze man die in 1607 in Vlissingen het levenslicht aan schouwde, is inderdaad van grote betekenis voor de Scheldestad geweest. Vaak hoor je tegenwoordig dan ook spreken over „De Ruyterstad", zeker nu er ter gelegenheid van de herdenking van,Miehiel's 300ste sterfdag grote manifestaties zijn geweest die de Inter nationale pers haalden. In het Stedelijk Museum te Vlissingen is te zijner ere een aparte expositie in gericht bestaande uit materiaal over De Ruytor. Het zijn vooral schilderijen van Michiel die een onuitwisbare indruk maken. In een van de expositieruimten - er zijn er twee - staat natuurlijk ook het wiel waaraan Michiel overeenkomstig het bekende lied. zijn dagen sleet bij de gebroeders Lampsins in de touwslagerij. Daar was het dat Michiel hoorde vertellen over de zee en inderdaad in 1618 gaat hij voor het eerst de wijde zee op. Slechts kort heeft hij zijn zeemans loopbaan onderbroken, n.l. toen hij in dienst van de Staatse troepen in het leger van prins Maurits de stad Bergen op Zoom hielp verdedigen tegen de Spaanse troepen. Via allerlei rangen weet De Ruyter op te klimmen: Luitenant - Admiraal - Generaal van Holland en West-Friesland en levert als zodanig in de historie bekend geworden gevechten. Van een aantal van deze gevechten (de Engelse zee-oorlogen) zijn afbeeldingen te zien op de expositie. Tevens liggen in vitrines verschillende persoonlijke eigendommen van De Ruyter, zoals onder meer een tabaks doos met zijn eigen portret erop, lakzegels, een lakmes en een zilveren snuifdoos. Hoe zeer de Ruyter in Vlissingen in de belangstelling stond en staat, getuigt een aantal affiches en mededelingen betreffende vroegere De Ruyter-festivi- teiten, die klaarblijkelijk glorieuze gebeurtenissen waren, zeer welkom in het leven van alle dag. Ook is nog de aankondiging te vinden van de plechtige onthulling van het standbeeld van De Ruyter. dat ontworpen werd door L. Royer en gemaakt bij Paul van Vlissingen en Dudok van Heel. Het arduinen onderstuk, zo staat op de affiche te lezen, is een ontwerp van en gemaakt door W. van Uije en Zonen. Bij verschillende van de herdenkingen waren ook leden van de koniklijke familie aanwezig, Prins Hendrik en Koningin Wilhelmina bezochten ver schillende festiviteiten in de stad Vlissingen. Verder hangen op de tentoonstelling Twee plaatjes uit de tijd dat het snelverkeer nog geen bezit had genomen van de dorpskom van Oostkapclle. De bovenste prent: de weg naar Grijpskerke en op de onderste foto een kijkje In de Dorpstraat. DROOGBLOEMEN Bloemisterij P. Labruyere dat visfestijn met een stel vrienden: om dat filmpje later met wat weemoed nog eens te bekijken; die vakantie in Tunesië: omdat ook Tunesië, onder in vloed van de tijd, over tien jaar anders zal fijn; Oma met de kleinkinderen; om in 1986 te kunnen zeggen: wat was het toch altijd gezellig bij u, Oma; de eerste schooldag van uw dochter; want over tien jaar zit ze al ver op het Atheneum of hoe die school straks mag heten; de dolle sprongen van uw hond; want over tien jaar is uw huis vriend waarschijnlijk uitge- dold; de kinderziektes van uw jong ste; omdat u haar nooit meer zó rood gevlekt op de film zult kunnen zetten; de poelier in de winkelstraat; want over tien jaar vragen de kijkers: een poelier, wat was dat ook weer?; het zwemdiploma van uw zoontje; want hij zal met geen enkel "groot" diploma later zo blij zijn; de maandagse was aan de drooglijn; als dat nog kan, want ook die verdwijnt snel; de poppen van uw dochter; want die poppen zullen straks ongebruikt op de zolder liggen. het wassen van de auto; zodat u over' tien jaar zult zeggen: ja, dat was 'm. weel je nog wel? de trouwerij van broer of zus; wat zullen ze later kunnen lachen over zo'n dag vol emo ties; Waarmee we maar willen zeggen: 't leven verandert zo vlug. Wie nu filmt kan straks nog véél dingen opnieuw beleven. Dingen, die dan "verleden tijd" zijn. En ook dat is één van de aantrekkelijke kanten van de .smalfilmhobby. Twee dagen, zaterdag 14 en zondag 15 augustus a.s., is circus Toni Boltini weer in Vlissingen. Met een jubileums- programma - het circus bestaat 30 jaar - zal de liefhebbers een paar uurtjes internationale circussuccessen worden geboden. Mogen we er eens een paar noe men? Dingen, die we nu heel ge woon vinden en vanzelfspre kend? Maar die - om wat voor reden ook - in het jaar 1986 wel zo bijzonder zullen zijn, dat u dan blij zult zijn dat u ze met uw kamera hebt vastgelegd. Dit zijn die onderwerpen, die nu best het filmen waard zijn: de straat, waar u nu woont want weet u hoe die er over tien jaar uit zal zien? de kinderen die nu nog klein zijn over tien jaar kunt u het zich nauwelijks meer indenken hoe ze nu zijn. dat verjaarsfeestje van uw tie nerdochter: want waarschijnlijk zijn over tien jaar zulke verjaarsfeestjes al heel ouderwets; de markt in uw woonplaats; want wie zegt, dat die over tien jaar nog bestaat? de eerste stapjes van uw baby; omdat hij nooit meer zo aan doenlijk wankel door 't leven zal gaan; het afwaSsen samen; om u daar over tien jaar over te verkneuteren terwijl dan een machine voor uw afwas zorgt; ook wat portretten van kinderen van De Ruyter, want zo blijkt, de held had ook nog een druk gezinsleven. De Ruyter is namelijk 3 maal gehuwd geweest. Uiteraard ontbreken in de expositie niet enkele scheepsmodellen van schepen waarop De Ruyter het commando voer. „De Zeven Provinciën", het admiraals schip staat in een glazen vitrine opge steld. De vele zaken die bijeengebracht zijn geven een goede impressie - ook van Dertig jaar mag dan normaal geen jubileum heten, in de wereld van het circus gelden hiervoor andere normen. Zeker voor Toni Boltini, de man die door geen tegenslag of teleurstelling klein te krijgen is. Hij ervaart eigenlijk ieder seizoen dat hij er nog met zijn karavaan en zijn legertje van enthousiaste medewerkers(sters) op uit kan trekken, als een jubileum. Dus zeker ook nu, in het dertigste jaar dat het circus bestaat. Een hartinfarct halverwege het seizoen dreigde vorig jaar een eind te maken aan het zorgzame circusleven van Toni Boltini. Maar hij kan geen afscheid nemen van zijn „geëerd publiek" en daarom is hij dit jaar opnieuw op toernee gegaan. Met een programma dat alles brengt wat men bij een gevarieerd circus- optreden mag verwachten. Roofdieren- dressuur, zowel als paardennummers, acrobatiek, clownerie en noem verder maar op. RODF FN WITTF SAUCIJSJES Verse worst of saucijsjes worden gemaakt van vrij vet varkensgehakt en kruiden. Saucijsjes smaken goed bij alle soorten kool en bij jonge zomer groenten als tuinboontjes, sperzie bonen. snijbonen en bloemkool. Saucijsjes moet men eerst 5 minuten in goed heet water leggen om te voor komen dat het vel barst bij het braden, de sappen eruit lopen en de inhoud droog wordt. Om diezelfde reden mag men nooit in de worst prikken. Rode saucijsjes 500 g saucijsjes. 50 g boter, 1 1/2 dl rode wijn. maizena. teentje knoflook, theelepel rozemarijn, eetlepel gehakte peterselie. Witte saucijsjes 500 g saucijsjes. 50 g boter, 1 1/2 dl witte wijn. bloem, gesnipperd uitje, eet lepel tomatenpuree, theelepel thijm. Voor beide recepten geldt dezelfde bereidingswijze: alleen de ingrediënten verschillen. Saucijsjes 5 minuten wellen in goed heet water. Afdrogen en door het paneer meel of beschuitkruim halen. In de boter aanbraden en gedurende 15 minuten op een zacht vuur laten braden met het deksel schuin op de pan. Doe daarna de rest van de ingrediënten (op de bloem en maizena na) erbij en laat het geheel een kwartiertje stoven. Indien nodig een scheutje water toe voegen. Haal dan de saucijsjes uit de pan en bind de saus met aangemaakte maizena of bloem tot een niet te dikke saus. terwijl u de saucijsjes warm houdt. Serveren met gekookte aardappelen of aardappelpuree. een andere kant en in een heel ander j licht - op Michiel Adriaenszoon de i Ruyter, een kind van Vlissingen, waar j men nog trots op is. De expositie is geopend tot eind j augustus, elke maandag t/m zaterdag van 10-12 uur en van 14-17 uur. Op zondag van 14-17 uur 's middags. Stedelijk Museum, Bellamypark 19. Op de foto: het touwslagerswiel waar aan Michiel de Ruyter moest werken. GELOK

de Faam | 1976 | | pagina 8