|Voor mensen met bescheiden inkomen Eigen huis via woningbouw vereniging Middelburg VERKEERSLICHTEN OP DE TANGENT 1 Ada Simonse en Jackie Bongers exposeren in Hoogelande "Werkplaatsen Walcheren" nam kwekerij "Veldzigt" in gebruik «l" SL li RIJWIELAVONDVIERDAAGSE Woensdag 23 juni 1976 F De Woningbouwvereniging Middelburg, gevestigd aan de t Bierkaai 5 en telefonisch aangesloten onder nummer S 28251 wil zo mogelijk nog dit jaar 20 woningen gaan S bouwen, welke speciaal bestemd zijn voor personen met een bescheiden inkomen die graag een EIGEN HUIS willen hebben. Om aan dit plan bekendheid te geven nemen wij graag het volgende artikeltje ons aangereikt door de genoemde woningbouwvereniging in onze rubriek op. MENU TAFELT,! E DEKJE NIEUWS UIT POELENDAELE WIJK- VERWARMING GAAT VERDWIJNEN op donderdag 1 juli a.s. rijden de sjeesjes weer in en door Middelburg. Dan wordt n.l. de eerste folkloristische dag georganiseerd door een commissie van de V.V.V.- Middelburg. Er wordt natuurlijk niet alleen met de sjeesjes gered. Ook d ring wordt gestoken, en/ Op donderdag 12 augustus a.s. is weer de ringrijderij te paard te bewonderen. STRAATNAMEN EN HUN HISTORIE KINDERVOOR STELLINGEN IN HET PARK TOORENVLIEDT BEIAARD- CONCERTEN PROMCONGERT 7V^'r"> Het menu voor Tafeltje dek je in de week van 28 juni tot 3 juli ziet er als volgt uit: maandag gehakt, andijvie en aardappelen. dinsdag duitse biefstuk, doperwtenen aar dappelen. woensdag spaghetti bologne toetje donderdag carbonade. tuinbonen en aardap pelen. vrijdag Kalkoenfilet, appeltjes en aardappelen zaterdag wat de pot schaft. De maaltijden worden bezorgd op maandag en donderdag. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00 en 9.30 uur op telefoonnummer 27537 (dienstencentrum). Deze dienst verlening van de U.V.V. is uitsluitend bestemd voor zieken en bejaarden die niet zelf voor een warme maaltijd kunnen zorgen. KOPEN VAN EEN WONING NU OOK VOOR U MOGELIJK. Het kopen van een woning is de laatste tijd erg ..in" geworden. Dit hangt natuurlijk sterk samen met de waar devermindering van het geld. en de vergaande fiscale voordelen. Tot voor kort echter meenden met name die gezinnen welke moesten rondkomen met een bescheiden inkomen, dat dit voor hen niet was weggelegd. Er bestaat nu echter een rijksregeling waarbij de minister voorstelt om reeds in 1976- 5000 koopwoningen te laten bouwen in de z.g. ..beschutte sfeer". Dit houdt in dat U als U in 1974 een belastbaar inkomen had van f 22.000.of minder ook een nieuw huis kunt kopen, en wel via de woningbouwvereniging. De volledige begeleiding en finan ciering wordt dan geregeld door de woningbouwvereniging. Naast de woningbouwverenigingen kan van deze regeling ook via het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gebruik gemaakt worden. RIJKSLENING EN 100 HYPOTHEEK. Onder deze „beschutte sfeer" regeling is het mogelijk 100% hypotheek te nemen via een Rijkslening. De rente en aflossing wordt in zo'n situatie, per maand betaald aan de woningbouwvereniging. Hoe hoog een dergelijke huur(afbetaling) is. hangt natuurlijk af van uw inkomsten en de Sluiting binnenbad. De overdekte zwemmogelijkheden zullen vanaf 27 juni niet benut kunnen worden in verband met de jaarlijkse, grote onderhoudsbeurt van de over dekte bassins. De sluiting duurt tot en met 8 augustus 1976. In die genoemde periode zullen geen zwemlessen worden gegeven. De zwemlessen zullen worden hervat op maandag 9 augustus 1976 op de gëbruikelijke tijde. Lcsgcldkaartcn. In verband met het bovenstaande wordt medegedeeld dat de lesgeld- kaarten aan de kassa van het zwembad kunnen worden afgetekend. Dit moet gebeuren voor 26 juni a.s. Openingstijden. In verband met sluiting van de binnenbaden zijn de openingstijden vanaf 27 juni a.s. als volgt: Maandag tot en met vrijdag 7.00 uur tot 19.00 uur. Zaterdag 9.00 tot 16.00 uur en zondag 10.30 uur tot 16.30 uur. kostprijs van een dergelijke woning. De bcginkosten bij een woning van f 85.000'.bedragen ongeveer f 200. per maand voor het 1-ste jaar. daarna stijgt de maandlast door het terug lopen van de rijksbijdrage. Dit loopt ongeveer gelijk met de normale jaarlijkse huurverhogingen. 20 WONINGEN. De woningbouwvereniging heeft besloten zo mogelijk nog dit jaar een 20-tal van deze koopwoningen te gaan bouwen. De grootteen oort van de woningen kunnen volledig in overleg met de toekomstige eigenaar worden ontworpen. Als bouwplaats wordt gedacht aan de Karelsgang en het terrein achter het station. De woningbouwvereniging hoopt op voldoende reacties, zodat kan worden vastgesteld of er al of geen belang stelling bestaat voor deze woningen. Met mogelijke gegadigden hopen we binnenkort een gespreksavond te beleggen waarbij wij graag de volledige regeling zullen bespreken, met alle voor- en nadelen in vele persoonlijke situaties. AANMELDEN EN INFORMATIE. Telefonisch of schriftelijke realities gaarne aan Woning -bouwvereniging Middelburg, Bicrkaa 5, Middelburg, telefoon 01180 - 28251. Het college van burgemeester en wet houders van Middelburg overweegt om per 1 januari 1978 de in de Magistraat wijk aanwezige wijk verwarming om te laten bouwen op individuele- en blokverwarmingen. Dal plan is ingegeven door het feit, dat per die datum het landelijk recht \oor wijkverwarmingen om daarvoor het grootverbruikerstarief toe te passen vervalt. Ook voor de wijk erwarming zal dan het tarief betaald moeten gaan worden, dat geldt voor individuele - of blokverwarming en dat is nogal wat meer. Een ambtelijke werkgroep die deze zaak heeft bekeken heeft in het advies ook naar voren gebracht, dat de noodzaak aanwezig was om over enkele jaren nieuwe investeringen te moeten doen voor het vernieuwen van de ketel en van het leidingnet van de wijkverwarming. Door deze omstandigheden met elkaar in verband te brengen is het vermelde besluit uit de bus gekomen. Voor de bewoners van de Magistraat- wijk een ongetwijfeld goed bericht gezien de klachten die nog onlangs gebundeld en van handtekeningen voorzien aan wethouder Gillissen werden aangeboden. Na het ombouwen zal voor de individuele gebruikers de mogelijkheid ontstaan om tot een betere, eigen, warmte regeling te komen en verdwijnen de ongemakken en het risico die wijk verwarming met zich bracht. Door het vervallen van de huidige vastrecht bedragen voor de wijkverwarming zullen de nadelige financiële gevolgen van de ombouw voor de aangeslotenen zeer gering zijn. Wethouder Gillissen heeft namens het gemeentebestuur overleg gepleegd met de exploitanten van de woningen in de Magistraat. De aangeslotenen zullen over enige tijd per circulaire door burgemeester en wethouders nader worden ingelicht.. Redactie Bureuu Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. In ons scrictjc artikeltjes over de tangent <le weg die het doorgaande \crkccr vanaf dc Sandbcrglaan langs het stadscentrum naar de Schroebrug zal voeren of omgekeerd) dit keer een verhaal over dc verkeerslichten die zullen worden opgesteld l>ij de ruisingen Klein Vlaanderen/Scis- In ons rubriekje over straatnamen wordt de schijnwerper dit keer gericht op de ZUSTERSTRAAT. Middelburg telde in de middeleeuwen verscheidene kloosters. Zo was er ook een klooster ter plekke van de huidige Zusterstraat. Volgens de overlevering zou dit klooster in 1473 door jonk vrouw Margriet Simons Deutsdochter gesticht zijn. Het werd bewoond door ..grauwe" met grijze pijen) zusters van de orde van St. Fransiscus. Naar het nabijgelegen huis of hof van de graaf in de Gravenstraat werd het klooster Bach tem,—achter) .s gravenhove" genoemd. Tot in onze eeuw stond er een huis Baks gravenhoven" in de Zusterstraat dat in ieder geval in naam een overblijfsel vormde van het klooster. Na de her vorming werd Bachten ,s gravenhove verkocht. In 1576 vinden we er een zekere kapitein Enchuysen als bewoner. Het klooster zal later afge broken zijn. De bij het klooster behorende kerk stond later bekend als de Vischmarktkerk en werd pas in 1808 afgebroken. De Zusterstraat ontleent zijn naam aan het vrouwenklooster. Aan vankelijk werd gesproken van het Susterhuysstraetken, later werd dit Zusterstraat. In 1621-1622 wordt een Alexander de Florano genoemd, een geldwisselaar die het huis De Lombaert" in de Zusterstraat bewoonde. (Over de lombarden schreven we al eens eerder in deze rubriek.) Er woedde in 1623 een brand in de vernietigde. De oorspronkelijke bebouwing van de straat is in de loop der tijden praktisch geheel verloren gegaan. Een groot aantal huizen werd in de 19e eeuw gesloopt en een ander deel werd vernield bij het bombar dement in 1940 Door de Gemeentelijke Culturele Dienst worden in het openluchttheater Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg in de periode van 1 juli tot en met 5 augustus a.s. op zes achter eenvolgende woensdagen speciale kindervoorstellingen georganiseerd. Het volledige programma ziet er sla volgt uit: -donderdag 1 juli 1976 Variété in T.V.-land met de levensgrote figuren van Beertje Colargol en Calimero; -donderdag 8 juli 1976 „Dedolle avonturen van Tijl Uilenspiegel"; - donderdag 15 juli 1976 Pretfestival met Kluk-kluk; - donderdag 22 juli 1976 „De gelaarsde kat"; -donderdag 29juli 1976 Jeugdfestival met Peppi en Kokki; -donderdag 5 augustus '76 „Het land van ver beelding". Aanvang van elke voorstelling 14.30 uur. Toegang per persoon f 1,50. Kaartverkoop. Voor alle voorstellingen zijn bij de Gemeentelijke Culturele Dienst in de Schouwburg (ingang over het terras) kaarten te koop en wel van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Ook bij de V.V.V. te Vlissingen zijn kaarten verkrijgbaar.Natuurlijk zijn ook voor de aanvang van elke voor stelling aan de kassa van het open luchttheater toegangskaarten (voor zover nog voorradig) te koop. Veel plezier! Morgen, donderdag 24 juni a.s. wordt in Middelburg het eerste van een serie van zeven beiaardconcerten gegeven. Bertus Oomen. sinds 1961 beiaardier van Valkenswaard bijt de spits af. Hij beklimt morgen de Lange Jan. Om 19.30 uur klinken de eerste tonen over het centrum van Middelburg. Het concert duurt een uur dus tot 20.30 uur. Het programma ziet er als volgt uit. 1Intermezzo molto capricciosco E. Uten 2. Drie Valeriusliederen a. Merk toch hoe sterk b. O Nederland, let op uw zaak c. Gelukkig is het land 3. Sprookje voor beiaard B.J. Franssen 4. a. Katyusha b. Kozakkendans c. Kaljinka 5. Wals in Es no. 4 W.A. Mozart 6. I got plenty o'nuttin' uit „Porgy and Bess" G. Gershwin 7. Preludium J.S. Bach 9. Engelse volksdansen a. Circassian Circle b. College hornpipe lO.Improvisatie over de bekende melodie uit „Finlandia J. Sibelius. Waar luisteren. Wilt u het concert erg goed kunnen beluisteren dan kunt u het beste een rustig plaatsje zoeken op het Abdij- straat/Seisbrug en Zandstraat/tangcnt/Langcvielc- buitcnbnig. Niet meer wachten op niets. Bij de nieuwe verkeerslichteninstal laties. die op de tangent worden geplaatst wordt voor de eerste keer in Middelburg een geheel nieuw systeem toegepast. Dankzij dit nieuwe systeem zal het niet meer voorkomen, dat men op zich zelf staat te wachten. Of met andere woorden. Als er uit een bepaalde richting geen verkeer komt( er staan geen auto's voor het stoplicht te wachten) zal die richting ook geen groen licht krijgen.Voorlopig zal het systeem ng niet helemaal uitgebuit kunnen worden, omdat nog gewacht moet worden op een kleine computer. ..processor genaamd. Maar ook met het „nood-programma" waarop de verkeerslichten in eerste instantie zullen gaan draaien wordt de wacht tijd inderdaad tot een minimum beperkt. Lussen in wegdek. Om de hierboven geschetste situatie te kunnen bereiken zullen voor de stop- strepen in het asfalt naast elkaar twee groeven worden geslepen. In die groeven worden electrische draden gelegd, de zogenaamde lussen of detectoren. Zodra nu een auto op deze lange lus rijdt, weet de automaat al dat er iets in aantocht is. En daarmede wordt dan rekening gehouden door het licht zo gauw mogelijk op groen te laten springen of op groen te laten staan. Natuurlijk is het ook zo. dat wanneer er gee;, auto over de lussen komt de automaat weet dat er de eerste twee seconden uit die richting geen verkeersaanbod is. En daarmede wordt dan ook rekening gehouden. Het licht springt op rood. En een andere richting krijgt meteen het sein op groen. Dit systeem zorgt er dus voor dat er bij verkeersaanbod uit een bepaalde richting het licht snel op groen spring 1 voor het zich uit die richting aanbiedende verkeer. HET BETEKENT ECHTER OOK DAT ER BIJ RIJDEN DOOR ROOD LICHT ONGELUKKEN GEBEUREN. ZEER SCHERPE RIJDERS DIE MENEN NET NOG EVEN TE KUNNEN" ZIJN DUS GEWAARSCHUWD. ZIJ RISKEREN EN EEN AANRIJDING EN EEN PROCES-VERBAAL. Drukknoppen. Voor voetgangers en fietsers, die de tangent willen oversteken zijn druk knopen aangebracht. Ook via deze drukknopen worden signalen aan de automaat doorgegeven. En ook hierbij geldt, dat er snel groen komt. De mensen die willen oversteken worden verzocht direkt bij groen de zebra te betreden. Zij kunnen dan in één keer de gehele oversteek maken. Er wordt hierbij op gewezen dat wanneer dc oversteektijd bijna voorbij is het groene licht gaat knipperen. U kunt dan uw reis naar de overkant normaal vervolgen. Bent u al een eind onder weg en het licht springt op rood dan kunt u oojt gewoon doorlopen. Waarschuwingssignalcn. In de buurt van de brandweerkazerne komen twee waarschuwingslichten te staan die gaan knipperen wanneer dc brandweer moet uitrukken. Is dat het geval dan zal iedereen ongetwijfeld de brandweerwagens ruim baan verlenen. 30 juni a.s. is het zover. Op woensdag 30 juni a.s. zal het tweede gedeelte van de tangent in gebruik genomen kunnen worden. Dan kan het auto- en motorverkeer dus vanaf de Sandberglaan via de Seisbrug. de Walcnsingcl, de Looierssingel (achter politiebureau), achterlangs de Kloveniersdoelen, gedeelte Doinburgs Schuitvlot en de kruising bij de Zandstraat het al een tijd in gebruik zijnde eerste gedeelte van de tangent van Zandstraat tot tijde. uur en zondag 10.30 uur tot 16.30 uur. nader worden ingelicht.. Zusterstraat die een aantal huizen 8. Aquarius uitHair" G.Mc.Dermot plein. Schroebrugï bereiken. Nog maar enkele dagen duurt de expositie van tekeningen en keramiek die Ada Simonse en Jackie Bongers, respectievelijk uit Souburg en Middelburg, houden in de kapel van St. Maarten te Hoogelande. Het betreft een expositie, weliswaar op bescheiden schaal, maar met een grote diepgang. Het is enigszins vreemd dat een kombinatic als in deze expositie - tekeningen en keramiek - niet meer wordt gekozen: het wordt echt wel tijd zo langzamerhand dat ook de beeldende kunstenaars eens aan het woord komen. Ada Simonse laat op de .expositie een serie tekeningen zien. lang niet allemaal recent jammer genoeg, maar wel zeer boeiend, die stuk voor stuk één belangrijk ding gemeen hebben: het dier. In elk werkstuk is een dier afgebeeld - soms meerdere - meestal in samenhang met menselijke figuren. Soms hebben de tekeningen, uitgevoerd in pen techniek of met potlood, iets liefelijks, maar de meeste toch ontegenzeggelijk iets dreigends, in ieder geval is er sprake van een spanningsveld tussen mens en dier, evenals daardoor tussen werk en beschouwer daarvan. Heel leuk is ook een kleine kollektie paddestoelen tekeningen, alweer met dieren erbij, die Ada maakte in aansluiting op het werk van Jackie Bongers. Deze kleine tekeningen zijn uitgevoerd in herfstachtige -tinten die juist de paddestoelen uitstekend tot hun recht doet komen. Paddestoelen dus bij Jackie Bongers maar in wat voor verband! Telkens komen de paddestoelvormen terug in allerhande plastieken.. Hoe je het ook bekijkt, duidelijk wordt in ieder geval wel. dat Jackie steeds weer bezig is met het tot uiting brengen van de relatie tussen vorm en materiaal, beide van natuurlijke komaf. Veel inspiratie deed ze op in het Oostkapelse bos waar ze tegen de stammen van de bomen zwamstructuren bestudeerde en fotografeerde. Al deze indrukken leiden tot een vormgeving die dermate apart is dat je echt even langer moet kijken dan je dacht, waarmee we maar willen zeggen: eveneens zeer boeiend werk. Voor wie eveneens het genoegen wil smaken met dit werk kennis te maken of reeds bestaande indrukken te doen verlevendigen, kan nog tot en met zaterdag in de kapel - of liever gezegd het bijgebouwtje - terecht. Vrijdag 25 juni a.s. wordt er in de sporthal Voorborch te Middelburg een groot promenadeconcert gehouden door het gewestelijk concert voor Zuid- Holland, ten bate van het Rode Kruis. Op vijftig plaatsen in ons land worden deze promenadeconcerten gehouden, die een grote populariteit genieten. Klassieke muziek, populair-klassiek, jazz. cabaret en soms een meezinger. Van alles wat. voor elk wat wils. Even doet dit concert denken aan de bekende Proms in Engeland, waarvan de befaamde Last night of the Proms elk jaar vanuit de Albert Hall door de B.B.C. wordt uitgezonden. De proms ten bate van het Ned. Rode Kruis hebben echter een eigen sfeer. Negen grote gewestelijk orkesten verlenen er hun medewerking aan. Voor het concert in Middelburg dus het gewesteli jk orkest voor Zuid-Holland. Men ziet - en hoort - het orkest ook samenwerken met het trio van Louis van Dijk. Het orkest komt met een aangepast repertoire. Want behalve dat de concerten georganiseerd worden voor een goed doel. is de gedachte toch ook een breder publiek in contact te brengen met de Nederlandse orkesten. Cabaretliedjes ontbreken bij de Proms ook niet. Daar zorgen Gerard Cox en Frans Halsema voor. Achter de Promconcerten staan enkele sponsors die aan het geheel een financiële basis hebben verschaft. De kaartverkoop voor de promconcerten loopt via de kantoren van de Rabobank. Toegangsprijs 10,- per persoon, doch de Rabobank en andere sponsors hebben op ruime schaal reductiecoupons ad 2.50 verspreid. In de praktijk komt het erop neer dat U voor deze muzikale avond 7.50 kwijt bent. Promconcerten zijn bedoeld voor het hele gezin. Mei hel planten van een boom ver richtte commissaris der koningin dr. C. Boertien op donderdag 10 juni de officiële opening van de kwekerij „Vcld/igt" te Middelburg, behorend tot het wcrkvoor/ieningsschap „werk plaatsen Walcheren". Dit nieuwe bedrijf met ca. 50 werknemers in het kader van de wet sociale werkvoor ziening, is opgezet voor een bepaalde groep WSW-werknemers die buiten moeten werken onder vaste leiding. De kwekerij omvat een terrein van ruim 2000 vierkante meter kasruimte waar jonge planten worden opgekweekt. Het is de bedoeling dat de kwekerij die naast de aanzienlijke kas- en bakkenruimte nog een geweldig oppervlak aan gronden heeft, straks gaat leveren aan de handel in binnen- en buitenland. Het historische hoofdgebouw van ..Veldzigt" dateert uit de achttiende eeuw en heeft z'n oorspronkelijke naam behouden. De vroegere buitenplaats werd later voorzien van bijgebouwen met koelcellen en als fruitteelt bedrijf ingericht. Gedurende de oorlogsjaren '40-'45 ondervond het veel schade even als van de inundatie bij de bevrijding. Toen het pand in 1973 door het werk voorzieningsschap werd aangekocht, bevond het zich in zeer slechte staat. Met medewerking van Monumenten zorg en de DACW-subsidie heeft men er thans een fraai gebouw van kunnen maken. Beneden is een kantine inge richt. garderobes en een toilet- en wasgelegenheid voor dames en heren. In de zijvleugel een werkruimte en een paklóods. Twee van de bestaande koel cellen werden omgebouwd en geschikt kantoorruimten voor dc leiding van de gemaakt voor het koelen van boom- kwekerij en een royale ontvangstruimte, kwekerijgewassen. Op de De grote zolder wordt gebruikt voor de bovenverdieping bevinden zich de opslag van materialen. Dc Zeeuwse Ren- en Tourclub „"^heo Middelkamp" organiseert weer haar jaarlijkse rijwiclavondvicrdaagse van 5 t/m 8 Juli. In Middelburg is dit voor de 3e keer. In Goes wordt dit voor de 2e keer gehouden. Dc afstand is 25 km per avond. De meer geoefende trimmers kunnen 40 km per avond rijden. De start is tussen 18.00 u. en 19.00 u. bij Café „de Geere", Langeviele 51. Middelburg. In Goes is de start even eens tussen 18.00 en 19.00 u. bij de Sporthal. Na vier avonden krijgen de deelnemers een leuke herinnering. De 9e juli is er een inhaalavond voor degenen die een avond verstek moesten laten gaan. Het inschrijfgeld is 5.- per persoon. Meerdere gezinsleden genieten korting. Het aantal deelnemers wordt, mede gezien de resultaten van vorig jaar in Middelburg, geschat op 400. Er zal ook een reparatiewagen op de route aan wezig zijn.

de Faam | 1976 | | pagina 5