Pasar Malam: een bijzonder gebeuren^ Nieuwe aanloop- j achthav en trekt varende bezoekers Voor het eerst in Zeeland: "De Tinnen Kroese" gaat tingieten op de braderie Ankie Kienhuis demon streert potten- draaien Woensdag 16 juni 1976 Poppentheater in teken kinderboek op Bur gpr omen ade Pasar Malam, de Maleise uitdrukking voor avondmarkt, een groots marktgebcuren dat eens per jaar werd georganiseerd in het Indonesië van vóór de oorlog. Een waar feest waarvoor de kooplieden uit alle uithoeken van het land naar de stad kwamen om daar hun spullen die doorgaans niet in winkels te koop waren, aan de man te brengen, een en ander in een bijzonder feestelijke sfeer, zang en dans, muziek en vuurwerk waren bij de Pasar Malams zeer welkom. In Amsterdam en in Den Haag om maar eens een paar voorbeelden te noemen, wordt in Nederland regelmatig een Pasar Malam gehouden, die zeer druk wordt bezocht, alhoewel deze markten toch een wat meer commerciële instelling hebben dan deze, die de SINAR dit keer in Middelburg wil houden. „Het wordt de eerste Pasar Malam in Zeeland", vertelt coördinator de heer E. van Toll," en we hopen dat het idee een beetje aanslaat. We zijn inmiddels al een maand of vijf in de weer om de Pasar Malam voor elkaar te krijgen, want we willen zo goed mogelijk voor de dag komen. Het feit dat wij als vereniging naar buiten treden, brengt het voordeel met zich mee, dat alle mensen die in onze vereniging deelnemen, zich bijzonder inzetten om een fijne Pasar Malam te krijgen. De dames - leden koken allerlei heerlijke dingen en maken snoeperijtjes klaar waar je je vingers bij aflikt. In diverse gebouwtjes liggen de attributen klaar voor de kermis, alle spullen zijn door leden van SINAR zelf gemaakt. Als we het voor elkaar kunnen krijgen komt er ook nog een expositie. Van het Volkenkundig museum in Tilburg krijgen we allerlei kunst en gebruiksvoorwerpen. We zijn dolgelukkig dat we The Meridians bereid gevonden om op de Pasar Malam op te treden, nota bene met medewerking van Sita de Fretes. Ik kende een van de leden van de groep nog van de Zeevaartschool in Vlissingen en zodoende viel er wat te organiseren. We zijn ook erg gelukkig met de andere mensen die hun medewerking hebben toegezegd. Zo komen een aantal beat danseressen op het podium van de groep ..Seventh Heaven". Deze groep staat onder leiding van mevrouw Christiaansc uit Koudekerke en ontstond op haar initiatief eigenlijk als tap-dancegroep vanuit de balletlessen die ze in Koudekerke gaf. Het beatdanscn moest een opvulling worden voor een show van mevrouw Christiaanse's balletschool in november vorig jaar, maar het beatdansen bleek de 7 meisjes dermate goed te bevallen dat dit een zeer belangrijke plaats is gaan innemen. Op verschillende plaatsen heeft Seventh Heaven (naar het aantal danseressen) al een optreden verzorgd, telkens met groot succes. De choreografie is van Tina Christiaansc en de kostuums werden voor een groot gedeelte gemaakt door mevrouw A. Mahulette uit Souburg. Wie een optreden van Seventh Heaven meemaakt, kan haast niet anders dan vol bewondering zijn voor de show die de lieftallige danseressen weggeven. De groep streeft ernaar om ook tal van ander soorten dansen op te voeren zodat Seventh Heaven straks echt all round is. „Kortom", aldus de heer van Toll, „van alle kanten krijgen we volop medewerking. Ik hoop dat we de gemeente Middelburg kunnen interesseren voor een tentoonstelling in de maand oktober in het kader van een kulturele uitwisseling met Maleisië. Dat is een zaak waar we wel steun bij moeten hebben, want dat is een uiterst kostbare geschiedenis. De Kulturele Manifestatie zouden we dan graag in de Vleeshal houden. De kontakten in deze lopen via de Maleisische ambassade in Nederland." Van de zijde van de ambassade wordt ook belangstelling verwacht voor de Pasar Malam. waarvoor, zoals boven vermeld, ook kosten noch moeite zijn gespaard en die dus eigenlijk ook niets anders dan een succes zal kunnen worden. Bijzonder leuke bijkomstigheid nog: de Pasar Malam kramen hebben allemaal rieten daken, zodat een en ander - met de uitheemse muziek en dansen - wel bijzonder sfeervol zal worden. Vrijdag dus van 12.00 uur tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 - 18.00 uur! Reeds enkele weken geleden maakten we U erop attent dat sinds kort aan de Middelburgse Kinderdyk een heel leuk tinkeldertje is te vinden, genaamd „De tinnen Kroese", een winkeltje waar tal van tinnen voorwerpen, voor dagelijks gebruik dan wel voor de sier, verkrijgbaar zijn. Tin, een woord dat op zichzelf al puur ambachtelijk klinkt en dat inderdaad vaak veel met het ambacht heeft uit te staan. Natuurlijk wordt een gedeelte van het hedendaagse tin in een groter bedrijf gemaakt, maar er komt toch nog altijd een groot deel vakmanschap bij om de hoek kijken. Zeker in de kleine bedrijfjes waar maar een of twee tingieters werkzaam zijn. Juist uit die ambachtelijke bedrijven betrekt Marjan Nooy haar tinkollektie. Om de mensen eens wat meer van het tingieten te laten zien besloot haar man om op de braderie het tingieten te gaan demonstreren. Via een gieterij - die daar overigens helemaal niet zo happig op bleek te zijn - wist hij een gietvorm te lenen en kan er dus op de braderie volop worden gedemonstreerd. Het verkrijgen van een goed product der tinnegieterskunst is zuiver afhankelijk van de vaardigheid van de gieter en het materiaal dat hij gebruikt. Ook de kwaliteit van de vorm - vroeger kalksteen, gips of leem, tegenwoordig vaak gietijzer - speelt hierbij een rol. Zeer belangrijk is de juiste temperatuur van het gesmolten tin. Te hoog of te laag in temperatuur is schadelijk voor de sterkte en de kleur van het gietsel. In de loop der eeuwen zijn verschillende versieringsvormen de revue gepasseerd, aangepast aan de verschillende modestijlen uiteraard. Tin werd gebruikt in huis, in de kerk tijdens de erediensten, vaak was het gilde - vaatwerk van tin gemaakt. Ook tafelgerei, zoutvaatjes, lepels etc., borden, schalen werden van tin gemaakt. Dan wel van ziliver tin, daar loodtoevoeging voor eetmateriaal uit den boze is (loodvergiftiging). Uit de dertiende eeuw zijn oorkonden bewaard gebleven over de eerste tinnegietersgilden. In het jaar 1285 is voor het eerst sprake van een tingietersgilde in het Duitse Neurenberg. Momenteel is tin voor verzamelaars bijzonder interessant omdat de prijzen van tin nog steeds stijgende zijn. Uit beleggingsover wegingen wat tinnen voorwerpen kopen -die bijna in elk interieur op hun plaats zijn - kan zeer verstandig zijn. Wist trouwens dat volgens mensen die het weten kunnen ■fojn uit een tinnen kroes beter smaakt dan uit een glas? Hoe het ook zij, op de braderie is in ieder geval te zien hoe de ambachtelijke tinnegieter te werk gaat en dat is al heel wat. Natuurlijk kan iedereen die gradg iets meer over tin wil weten bij de familie Nooy terecht: duik maar in de kelder bij „De tinne Kroese" Tijdens de braderie zet Fanoy Boeken het kinderboek letterlek en figuuriyk op een voetstuk. Een podium, althans in de vorm van een kinderboekenthcater, op de Burgpromenade, waar programma's worden gebracht rond inderboeken. Hiervoor zorgen Willem Joppe met het poppentheater Kartoen en de van de Vlaamse televisie bekende acteur Robert Borremans. Op donderdag 17 juni brengt Robert Op de braderie '76 is aan het werk te zien Ankie Kienhuis uit Middelburg. Gezeten achter haar eigen draaischijf gaat ze den volke demonstreren hoe je de kunst van het pottendraaien beoefent. Al drie jaar lang zit Ankie in „de métier" na in Rijswijk les te hebben gehad van een pottenbakker. Vorig jaar bezocht ze de braderie herhaaldelijk en kwam tot de konklusic dat er een leuke sfeer te bespeuren viel en dat er veel mensen belangstelling toonden voor hetgeen er te zien viel. Vandaar dat ze besloot, toen ze hoorde dat er ook oude ambachten gedemonstreerd zouden worden, zich spontaan beschikbaar stelde. „De pottenbakkerij begint eigenlijk een beetje uit de hand te lopen", vertelt Ankie Kienhuis". Het wordt voor mij een soort verslaving. Ik kan er namelijk niet buiten. Als ik een paar dagen de schijf niet heb aangeraakt krijg ik een soort kriebel in m'n vingers en dan moet ik gewoon aan de slag. Thuis heb ik ook een pottenbakkersoven staan, zodat ik m'n zelfgemaakte potten gemakkelijk af kan werken. Ook het glazuren doe ik zelf. Hardstikke leuk werk!" Behalve het pottendraaien doet Ankie ook nog iets anders: de bezoekers van de braderie kunnen in haar stand afdrukken maken in klei van hun hand(en) of voet(en). Net zoals in dat beroemde Amerikaanse restaurant waar allerlei prominente filmsterren een afdruk in een voor elk aparte tegel achterlieten. Is de klei eenmaal droog dan is de afdruk voor van alles te gebruiken: als asbak, onderstuk voor bleoemstuk, zomaar voor de sier om rechtop te zetten, etc. Natuurlijk kan iedereen met vragen en opmerkingen in verband met het pottenbakken bij Ankie terecht. Borremans om 16.00 uur en om 19.00 uur zijn programma is ontleend aan de reeds in 1885 uitgegeven bundel verhalen en versjes voor kinderen: „Pepper and Salt" (or seasoning for young folks) geschreven door Howard Pyle. Buiten deze bundel biedt de wereldliteratuur voor de jeugd nog talloze verzamelingen van sprookjes, vertellingen, volksverhalen, rijmpjes, versjes en liedjes. Nochthans worden de allerjongste kinderen er tegenwoordig steeds minder mee in aanraking gebracht. Met het programma wil Robert Borremans zich vooral richten tot jonge kinderen. Een goed verhaal of versje is tijdloos, maar gaat alleen maar leven wanneer het op een goede manier verteld of doorverteld wordt. Ook een eenvoudige melodie of een rijmpje wordt door de kinderen gemakkelijk in het geheugen opgenomen door de manier waarop het wordt gespeeld. Volksverhaaltjes zoals Abijojo en De gekke Kikker zijn eenvoudig van taal en vol humor. De liedjes van Pete Seeger en vele anderen zijn gekozen om hun ritmische kwaliteit die de kinderen aanspreekt en hen de kans biedt zelf mee te zingen. De versjes en rijmen van A. A. Milne, Annie M. G. Schmidt etc. zijn origineel van inhoud en fantasie. Het hele programma overigens nodigt de kinderen uit tot meedoen. Ook als familieprogramma is het een voorstelling waar zelfs volwassenen programma wordt gespeeld door Robert Borremans, hij wordt muzikaal begeleid door Wil Theuns (gitaren), het decor is van Hugo Post, de rekwisieten van Lydia de Lind van Wijngaarden en samenstelling en teksten zijn van Ronald Oorbeek. Willem Joppe en zijn „poppentejater Kartoen" hebben in Middelburg en omgeving zeker al de nodige faam verworven. Kartoen brengt op de braderie zes voorstellingen: te weten op vrijdag 18 juni om half vijf, half acht en kwart over negen en op zaterdag 19 juni om half twaalf, half drie en om kwart voor vier. Deze serie programma's heeft de titel meegekregen: Hée Hoor eens.... heel lang geleden...." Het bestaat uit een handvol sprookjes van toen, vertelt in het nu. Opgevoerd worden twee poppenspelletjes van de gebroeders Grimm, n.l. „Raponsje" on „Kikkerkoning", in solovertoning door Willem Joppe. Verder is Kartoen bezig met marionetten, schimmenspel, hand - en stok-poppen. Het programma „Hée, hoor eens...." is bedoeld voor kinderen vanaf een jaar of vijf, maar ook wel voor grote mensen, voor allemaal dus eigenlijk. Uiteraard wordt het theater omlijst met een bonte sortering kinderboeken, voorlees, lees- en prentenboeken. De voorstellingen in het poppentheater en ook die van Robert Borremans zijn alle gratis toegankelijk. Nog net voor het vaarseizoen van de Nederlandse watersporters gereedgekomen: de nieuwe aanloop haven voor jachten bij de Middelburgse Kinderdijk. Een fors aantal ligplaatsen (boven) werd hier aangelegd, zodat passanten die van de Westerschelde via het Kanaal door Walcheren op weg zijn naar het Veerse Meer of verderop, gelegenheid hebben even in Middelburg te verblijven. Het ziet er naar uit dat het dit seizoen leuk druk zal Worden in de jachthaven, net voor de Pinksteren was de haven al bomvol. Met de inrichting van een restaurantje in een van de pakhuizen op de Kinderdijk en een toiletwagen heeft men geprobeerd de accommodatie nog te vervolmaken. Met de haven is eigenlijk een brokje historie teruggehaald in de Zeeuwse hoofdstad. Op oude prenten is immers ook altijd in de buurten van de Dam en Kinderdijk aktiviteit te zien op scheepvaartterrein? Bijzonder leuk is ook de situering van de haven: vlak achter de pas gerestaureerde brug met op de achtergrond de Bellinkbrug. De statige huizen aan weerszijden, waarvan de meesten monument, weerspiegelen ook nog de oude glorie die in vroeger dagen kenmerkend was voor dit stukje Middelburg, waar vele reders en handëlsmensen woonden. i

de Faam | 1976 | | pagina 17