SPOTPRIJZEN SLIJTERIJ HEIJBOER JAN LABAN AKTIE SPORT REAL IN MIDDELBURG Corry Wisse uit Ritthem op de bres voor Indianen Middelburgse stenen naar Folkstone DE JONG Zoek niet langer naar een VADERDAGKADO ga eerst naar Jan Laban SCHOONf Examen geha^PGeef een Prisma. PRISMA DROGISTERIJ pEDlCU SSALON PARFUMERIE DROGISTERIJ EN ROOKARTIKELEN LECTUUR PAPIER- en SCHRIJFBEHOEFTEN FOTOARTIKELEN SCHILDERSBENODIGDHEDEN DAMES KLEINVAK SPEELGOED SPECIALE VADERDAG AANBIEDING MINISTER ROOKARTIKELEN 1 stuk toiletzeep van 7.50 GRATIS 89.- Prime Kies een Prisma Keus genoeg. Muziekschool F Woensdag 16 juni 1976 OPHEFFINGS UITVERKOOP De grootste sortering binnen- en buitenlandse dranken gaan, mits niet aan minimum prijzen gebonden, vanaf vrijdag 18 juni t/m 24 juli 1976 voor de deur uit. Grotere partijen NU nog mogelijk op het gebied van wijnen, sherry's, vruchtenwijnen, siropen enz., enz. Geschenkdozen en sierflessen nog in div. uitvoeringen voorradig, evenals glaswerk voor weinig geld. Haast U daarom naar Lange Noordstraat 58 MIDDELBURG tel. 01180 - 26011 I geneesmiddelen verband chemicaliën kruiden div. schoonheidshuizen, zoals Shiseido Cabochard Ellen Be'trix Momy Lancóme Maja Dr de Hoog Tabac Pierre Robert Nonchalance MAASSTRAAT 56 - 58 MIDDELBURG dag- week- en maandbladen tijdschriften strips enz. schrijfmappen pennen, potloden wenskaarten filmrolletjes ontwikkelen en afdrukken garen ritsen spelden steppen, auto's ballen, poppen spelen, puzzles verf, behang kwasten enz. grote sortering sigaren sigaretten en shag Bij aankoop van 1 flacon aftershave 13.75 De aktie Sport Real, die tot doel heeft iedereen die bewegen wil daadwerkelijk Juwelier Sint Pieterstraat ll Middelburg Telefoon Oil80 - 13344 ymr .Vcderne kwalueilshorloges in beweging te zetten, zal op zaterdag 19 juni van start gann. Het plaatselijk aktie-komité Middelburg heeft besloten de aktle te presenteren In de wijken van Middelburg en begint daardoor een grote sport en spel instuif te organi seren op 19 juni op het Meiveld in Middelburg-Zuid, dat onlangs door de Middelburgse burgemeester werd geopend. Ook in het park Toorenvlicdt wordt een dergelijk evenement op touw gezet. Tijdens deze sport en spelinstuif kan men deelnemen aan allerlei aktiviteiten zoals volleybal, badminton, hockey, badmintontennis. jeu de boules etc. Tevens bestaat de mogelijkheid om kennis te maken met nieuwe spelattri- buten als „scoop" en „frisbee". De deelname aan de instuif is gratis. De aktie is zeer zeker niet alleen voor de jongeren bedoeld, ook ouderen die eens fijn willen bewegen, kunnen meedoen. Een week later wordt de instuif dan georganiseerd op een grasveld bij de Nassaulaan en op een veld in de Griffioen. De leiding van de instuiven is in handen van gediplomeerde rekreatiesport leiders met assistentie van verenigingsleiders of -leidsters. Naast deze kennismakïngsaktiviteiten zal het plaatselijk aktiecomité ook deze zomer zwemevenementen organiseren in het Middelburgse zwembad. Verder kunnen alle Middelburgse verenigingen die aktiviteiten gepland hebben van nu tot en met december deze aktiviteiten plannen in het kader van Sport Real. De verenigingen kunnen dan gebruik maken van het vele gratis propaganda materiaal en de steun van het PAC. De aktiviteiten worden bekend gemaakt middels de plaatselijke pers en via affiches. Het plaatselijk aktiecomité bestaat uit de volgende leden" mevrouw Hayes van de trim- en ontspanningsvereniging „Walcheren", de heer Van Driel van dezelfde vereniging, de heren Van der Vlies van Dynamo '70. M.C. Gabrielse van E.M.M., de heer W.M. van Groesen als sekretaris en Ton Kienhuis als adviseur. Inlichtingen op telefoonnr. 01180-26251 of bij een van de leden van het plaatselijk aktiecomité. LUCHTIGE KABARBERSCHOTEL 1/2 Ug rabarber, suiker naar smaak, aardappelmeel, 3 eieren, boter of margarine, wat geraspte citroenschil De rabarber schoonmaken, al of niet schillen en in stukjes snijden. De rabarber vlug tot moes koken en met wat aangemengd aardappelmeel binden. Suiker naar smaak toevoegen. Vervolgens de eidooiers met ongeveer 100 g suiker uitroeren tot een luchtige massa. De eiwitten zeer stijf kloppen en met wat geraspte citroenschil voorzichtig door de dooiermassa mengen. De helft van deze hoeveelheid in een met boter of margarine be smeerde vuurvaste schotel overdoen. Daarop het rabarbermoes leggen en vervolgens de rest van de eimassa. Het gerecht in een matig warme oven zetten en goudgeel bakken. De schotel on middellijk opdienen en tijdens het over brengen afdekken om inzakken te voor komen. Ritthem - Toen Corry Wisse uit Ritthem in 1973 toevalligerwijze een radio- en t.v.-gids in handen kreeg met daarin een stuk copy over het leed van de Indiaanse stammen die in ver schillende Amerikaanse staten in de reservaten leven, kon ze nauwelijks bevroeden wat dat tot gevolg zou hebben. Ze was wel hevig geïnteresseerd in het lot van die Indianen, die zelfs in de reservaten maar een zeer beperkte rijheid hebben. Corry las het stuk een paar keer door, besloot toen om bij de desbetreffende redaktie eens wat informatie te trekken. Een der redakteuren verwees haar naar wat boeken en zie daar: het begin van een periode vol aktiviteit in het belang van de Indianen was daar. De titel van het boek weet Corry nog heel precies: Begraaf m'n hart bij de bocht van de rivier. „Toen ik het boek had gelezen", zo vertelt ze. „was ik nieuwsgierig geworden en wilde er van alles en nog wat van weten, van die mensen ginds in de reservaten. Ik kwam via ver schillende instanties aan adressen in Amsterdam, adressen van mensen die al langere tijd aktie voerden voor een menswaardiger bestaan van de Indianen. In eerste instantie was het de Nederlandse Aktiegroep Noord- Amerikaanse Indianen die ik op het spoor kwam en waar ik binnen de kortste keren kontaktpersoon voor Zeeland van werd. Bij de Amerikaanse bibliotheek, eveneens in Amsterdam, kreeg ik het adres van een Indiaanse krant en zodoende kwam ik uiteindelijk terecht bij de American Indian Movement van waaruit ik regelmatig op de hoogte werd gehouden van de toestand in de reservaten." Wat haar al heel snel duidelijk werd was, dat het daar allesbehalve plezierig was. Nog steeds wordt de Indiaan een groot aantal rechten onthouden, er is veel armoede ten gevolge van o.m. de grote werkloosheid (wie neemt nou een roodhuid in dienst?) en ook het onderwijs, medische begeleiding en - verzorging, juridische bijstand, etc. laten zeer te wensen over. Geen wonder dat in vele reservaten grote ontevreden heid heerst, die zich uit in o.a. alcoholisme, drugverslaving en andere ellende. Komt een Indiaan over de vooi hem gestelde „streep" dan wordt er van overheidswege hard ingegrepen. Vaak belandt een Indiaanse dwarsligger zonder meer in de gevangenis en het is maar al te vaak gebeurd dat er bij demonstraties door Indianen doden vielen, aan hun kant. Bij een van cjie demonstraties, de bezetting van Wounded Knee wist de AIM veel sympathie te verwerven voor de goede zaak nadat er aanvankelijk nog veel onbegrip omtrent de Indiaanse vraag stukken was geweest. Voorop gesteld moet worden dat de Indiaanse aktie- groepen vrijwel unaniem van mening zijn dat het opkomen voor hun rechten als mens met zo min mogelijk geweld gepaard moet gaan. Rusell Means, een van de leiders van de Indiaanse beweging, wil de AIM dan ook graag gedistantieerd zien van de Indian Fighting Group, die wel geweld predikt. „Er zijn op het gebied van de belangenbehartiging van de Indianen nogal wat groepen aktiefvertelt Corry Wisse, „en nu is er dan eindelijk in Amerika de American Indian Federation gevormd, een alles over koepelende organisatie, zodat er nu doelgerichter gewerkt kan worden. Sinds kort ben ik met die instantie in zee gegaan omdat ik het grotere verband goed zie zitten. In de AIF kan goed aktie gevoerd worden, er is dan ook veel wat we ook hier te lande kunnen doen om een steentje bij te dragen om voor de Indianen een leef baarder klimaat te scheppen. Zo hebben we hier bijvoorbeeld mensen nodig die propaganda kunnen maken, scholen bezoeken met lezingen en films die we via - hoe gek het ook mag klinken - de Canadese ambassade kunnen krijgen. Hoe meer mensen geïnteresseerd worden voor de akties, hoe beter. Verder willen we proberen de mensen duidelijk te maken waarvóór er gedemonstreerd moet worden, waarom er akties gevoerd moeten worden en ook willen we mensen van hier in kontakt brengen, via korrespon- dentie. met Indiaanse mensen. Vooral degenen die in gevangenissen zitten hebben onze steun hard nodig, want zo gemakkelijk hebben die het niet. Soms gebeurt het wel dat Indianen in gevangenissen spoorloos verdwijnen, laatst was een Indiaan in Indiana in de cel gezet en toen „verdwenen". In Washington D.C. kwam hij ten slotte weer opduiken. We willen deze gevangen Indianen steunen door middel van brieven en kaarten, liefst zoveel mogelijk. Een bijzonder goede aktie wordt gevoerd door de popformatie Redbone. die zich sterk inzet voor de Indianen-belangen. Kortom: we willen een zo groot mogelijk publiek bereiken om op de bres te staan voor de Indianen, daarbij de aktiviteiten van allerlei kleinere organisaties bundelend, om zodoende zo efficient mogelijk te kunnen werken." Entïn. wie zich geroepen voelt om met Corry én de AIF voor de belangen van de Indianen op te komen, kan om in lichtingen vragen bij het Zeeuws kontaktadres: Corry Wisse, ZJ idweg 7 te Ritthem. t lefonisch te bereiken - maar dan wel na zessen - onder nummer 01183-63328. Ter afsluiting van het schooljaar 75/76 geeft de Zeeuwse Muziekschool een concert in de Nieuwe Kerk te Middel burg op zaterdagavond 19 juni, aan vang acht uur. Aan dit concert zullen medewerking verlenen het Madrigaal koor van de muziekschool (leiding Gerard Menken), drie orgelleraren (allen in het bezit van het solisten- diploma) en de direkteur. Het koor zingt muziek uit de 17e en 18e eeuw. de Six Chansons van Paul Hindemith en de Chicester Psalms (met orgel) van Leonard Bernstein. De orgel- bijdragen zijn van grote verscheiden heid. Leen de Broekert opent met de magistrale preludium en fuga in e kl. t. van J.S. Bach. Stolïel Gunst speelt de Passacaglia van de onlangs overleden Zwitsers-Nederlandse componist Frank Martin. Jos Verpoorten plaatste op het programma het intermezzo u t de zesde orgelsymfonie van Charles-Marie Widor. muziekschooldirecteur Gijs Bergman zal aansluitend bij het kerkelijk jaar fragmenten uit Messiaen's Pinkstermis en Drievuldig heidsmeditaties ten gehore brengen. De toegang tot het concert bedraagt een rijksdaalder. Het was inpakken geblazen bij gemeentewerken Middelburg. Lange kratjes werden volgestouwd met stenen, een karweitje dat met de grootst mogelijke zorg gebeurde. Kleine gele ijsselstecntjes waren het die de mannen door de handen lieten gaan, aan de bovenkant waren ze een beetje af gesleten waaruit bleek dat het om oude steentjes ging, stenen met een verleden. Inderdaad ze kwamen uit de Middel burgse straten en werden jarenlang betreden en bereden door nllerlei mensen, door paarden met zware karren alleen: de autobanden zullen er hoegenaamd geen sporen op hebben achtergelaten, daarvoor waren er toen nog te weinig mensen die een auto hadden. Uit bovenstaande blijkt zonnneklaar dat het hier om echte, onvervalste Middelburgse stenen gaat en dat is maar goed ook want ze worden niet voor niets ingepakt: deze stenen gaan in het Engelse Folkstone samen 1 m2 Middelburgs grondgebied vormen. De stenen, met een totaal gewicht van ca. 200 kg. werden in de drie bussen mee genomen die op zaterdag 12 juni de ïeden van het Zeeuws Orkest en hun supporters naar Folkstone brachten. Op die dag gaf het Zeeuws Orkest namelijk een concert in de Leas Cliff Hall te Folkstone. Het gemeentebestuur van Middelburg schenkt haar Engelse zusterstad deze m2 baksteen om die onderdeel te laten worden van de bestrating van een voet gangersgebied dat momenteel in de Sandgaterroad (de belangrijkste tfU foto: het verpakken van de gele ijsseltjes bij de dienst gemeentewerken Middelburg. winkelstraat in Folkstone) wordt aan gelegd. Voor de burgemeester van Folkstone - die de stenen kreeg aangeboden - ging een vijftal stenen apart verpakt in een kartonnen draagtas mee naar Engeland.

de Faam | 1976 | | pagina 10