NIEUW LEVEN IN i NIEUW MIDDELBURG a neTo0<> Wat te doen in Middelburg? TANGENT OP 30 JUNI IN GEBRUIK! s De Lazerij straat VERBETERINGSPLANNEN EIGENHAARDSTRAAT nu altijd bereikbaar MENU TAFELTJE DEKJE 3 X 2 IN DE VLEESHAL Vergaderingen gemeenteraad Lasalle-quartet conceit teert in Middelburg Woensdag 9 juni 1976 Den edelachtbaren heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg legde op 15 januari 1921 de eerste steen voor nieuwe woningen in een van de eerste buitenwijken van Middel burg. Nu, 55 jaar later, heet die buurt nog steeds Nieuw Middelburg. Nieuw Middelburg wordt ook wel de rooie buurt genoemd. Gezegd wordt dat dat komt door de kleur van de dakpannen. Anderen menen dat het te maken heeft met een politieke kleur. Wellicht gaat die laatste verklaring op voor een bepaald deel van de wfy'k, want de woningen in dat gedeelte werden gebouwd in opdracht van de Algemene Woningbouwvereniging, die opgericht was door het N.V.V. In een ander gedeelte van de wijk ont plooide de Woningstichting Volks belang bouwaktiviteiten. Deze stichting ging uit van de christelijke vakbeweging. Hoe het ook zij, Nieuw Middelburg is er. Vele van de woningen in die wijk worden nu beheerd door de Woning bouwvereniging Middelburg die ont stond door fusie van de twee genoemde organisaties en de stichting Goed Wonen. NIEUW LEVEN. e vlak na de bevrijding opgerichte buurtvereniging was vele jaren zeer aktief. Aan het eind van de zestiger jaren hield de vereniging op te bestaan.' Sinds 1974 heeft de wijk een belangengroep, genaamd Belangen groep Nieuw-Middelburg. Door die belangengroep worden diverse activi teiten op touw gezet. Daarover straks meer. Een van de aktiviteiten was het organiseren van een enquête onder de bewoners van de buurt. Doel was inzicht te verkrijgen in de wensen en behoeften van de bewoners vooral voor wat betreft gemeenschappelijke voor zieningen. In samenwerking met de Welzijnsraad werd die enquête samengesteld. In totaal 860 woningen werd het vragenformulier bezorgd. 477 ingevulde formulieren kwamen retour. 54 personen, leden van de belangengroep en een aantal vrijwilligers zorgden voor verspreiding en ophalen. Aktieprogramma. Naar aanleiding van de uitkomsten van de enquête werd een aktie programma opgesteld om te proberen zoveel mogelijk aan de wensen van de bewoners te voldoen. Er worden regel matig aktiviteiten georganiseerd voor kinderen, maar ook voor ouderen. Er is regelmatig een ruilbeurs, er zijn wielerwedstrijden, op Koninginnedag worden spelen georganiseerd, er werd carnaval gevierd, om de twee maanden wordt een wijkblad uit gegeven, er wordt regelmatig bingo gespeeld enz. Veel aktiviteiten voor de jeugd worden verzorgd door het Sociaal Kultureel Werk Middelburg (S.K.W.M.). Speelvoorzieningen. Uit de enquête bleek, dat er duidelijk behoefte bestond aan speelvoor zieningen in de wijk. Voorts werd geopperd enkele straten verkeersvrij te maken. „Waar mogelijk meer groen", zo luidde een andere wens. Met het organiseren van aktiviteiten werd al vrij snel na de oprichting van de belangengroep een begin gemaakt. Dat kon want daar heb je geen hulp van derden bij nodig. Bij de verwezen lijking van andere wensen was die L - De achtenzestig leden van het Middel burgse brandweerkorps zijn sedert vorige week dinsdag altijd en overal bereikbaar. Dat „altijd" en „overal" is natuurlijk wei aan grenzen fc gebonden. Maar wanneer de brand k weerlieden zich binnen een straal van 6 km gerekend vanaf de kazerne bevinden zijn zij inderdaad altijd bereikbaar. De brandweerlieden zijn n.l. uitgerust met „piepers", appa raatjes met een gewicht van 125 gram en met de afmetingen 12 x 3 x 2 cm. Die piepers kunnen makkelijk mee genomen worden. Als er alarm gegeven wordt horen de 68 brandweermensen een pieptoon, waarna zij zich haar de kazerne spoeden. Het Middelburgse brandweerkorps os is het eerste korps in Zeeland waarvan alle leden via draadloze alarmering bereikt kunnen worden. De kosten bedragen 112.000,-. Bij de codering van deze apparatuur is er rekening mee gehouden, dat deze ook ingepast kan gaan worden in regionale verbanden. Schel. Tot vorige week werden de brand weerlieden nog door middel van drie systemen opgeroepen en wel via de wekschellen (goede apparaten, maar men moet wel thuis zijn om het alarm te kunnen vernemen), via ouderwetse piepers, die door een klein deel van het korps werden gebruikt en ook nog via de sirene, die in Nieuw- en Sint Joosland nog werd gebruikt. Nu gaat het dus via de moderne lichte pieper. Een belangrijke verbetering, vooral nu de vakanties voor de deur Istaan en ook vele brandweerlieden er op uittrekken buiten de straal van 6 km. De overblijvende brandweer mensen kunnen nu bij brand allemaal bereikt worden. Samen met een vriendinnetje geeft een bewoonster van de Hendrikstraat de in die straat kortgeleden geplante truiken en planten water. De bewoners moeten deze groenvoor ziening, die zij zelf hebb n geplant ook zelf verzorgen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, (nestel (3 33. Nu de wellicht Deze steen herinnert aan de start van buurt. hulp wel nodig. Mede met het oog daarop is een overleg met de gemeente o gang gekomen. Tijdens dat overleg waaraan de wethouders Baars en Gillissen deelnamen kwamen o.a. de volgende onderwerpen aan de orde: wijkgebouw, speelgelegenheden, verkeersvrijmaken van straten, verkeersmaatregelen, brommen in brandgangen, busverbinding, postagentschap, tweede telefooncel, groenvoorzieningen in straten, het Van Eepen park. Hendrikstraat. Er was een duidelijke wens naar meer groen in de buurt. Dit punt werd met de gemeenteiyke vertegenwoordigers besproken. Overeengekomen werd, dat In straten waar de stoepen breed genoeg zyn tegen de gevels van de huizen klim- en andere planten aangebracht mochten worden. Ook de woningbouwvereniging ging akkoord. Fred Duivenvoorde een lid van de belangengroep vertelt: „Aan de bewoners van de 31 hulzen in de Hendrikstraat werd persoonlijk gevraagd of men wilde meedoen. De meerderheid was enthousiast. Zo nodig wilde men het plantgoed zelf betalen. Dat was echter niet nodig want de gemeentelijke plantsoenen dienst stelde de planten en struiken gratis beschikbaar." In overleg werd de keuze bepaald op o.a. Clematis, Kamperfoelie, Bruidsluier, Wilde Wingerd, Vuurdoom, Coniferen en Klimroos. „Wanneer beginnen we?" werd door ongeduldige bewoners gevraagd. Er werd begonnen op een zaterdag in april, nadat iedereen weer persoonlijk van de plantactlviteiten op de hoogte gesteld was. Behalve het plantmateriaal Het de plantsoenen dienst ook aarde aanrukken. Enkele medewerkers van de plantsoenen dienst waren aanwezig om aan wijzingen te geven. „Lust om te zien". „Het was een lust om te zien", aldus Fred Duivenvoorde, wanneer hij vertelt over die gedenkwaardige zaterdagmorgen. „Er waren zelfs mensen vroeg voor uit bed gekomen". Iedereen hielp mee en er was veel bekijks. Bewoners uit andere delen van de wijk informeerden wanneer zij aan de beurt kwamen. Kortom de aktie „meer groen" is zeer positief ontvangen. Kinderspeelplaats. Door enkele bewoners van de Prins Willem Alexanderstraat werd eigen handig een speelterreintje ingericht, compleet met zandbak, terwijl er bovendi n een mini-kinderboerderijtje werd gecreëerd. Veertien dagen geleden werd daar al een foto van af gedrukt. In het Van Eepenpark werden door de gemeente t.b.v. de kinderen diverse voorzieningen getroffen. De Prins Bernhardstraat kreeg in overleg met de bewoners een de bouw van woningen in de nieuwe andere bestrating en meer rust. Kortom er is nieuw leven in Nieuw Middelburg gekomen en als het aan de belangengroep ligt gaat men op de ingeslagen weg voort. Er is in dit stukje maar een naam genoemd. Fred Duivenvoorde vroeg om geen enkele naam te vermelden. „Er doen veel mensen mee en bij het noemen van namen vergeet je er zo gauw een paar en dat is alleen maar vervelend", aldus deze belangengroep-vertegen woordiger. Vandaar. vakanties naderen zullen meerdere Middelburgse inwoners en inwoners van andere plaatsen op Walcheren zich afvragen wat zij zoal met de loge's kunnen gaan ondernemen. Hieronder een overzichtje van mogelijkheden in Middelburg. - RONDLEIDING STADHUIS. Elk half uur van maandag t/m vrijdag 10- 11.30 uur en 13.30-16.00 uur, donderdags 10-11.30 uur en 13.00- 16.30 uur. In het kader van het Holland-festival 1976 zal het zeer beroemde Lasalle- quartet op vrijdag 18 juni a.s. een concert geven in de concert- en gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Het quartet debuteerde in 1954 in Europa. Het heeft wereld bekendheid verworven door zijn meesterlijke vertolking van de grotere werken van het kamermuziek repertoire. De vier musici hebben meer dan 30 tournees door Europa gemaakt. Het kwartet concerteerde ook in Japan, Indonesië, Australië, India, Nieuw-Zeeland, IJsland, Polen en Bulgarije. Voorts gaven zij uit voeringen in de belangrijkste steden van Noord- en Zuid Amerika. Het programma omvat het quartet nr. 1 van Schoenberg, dat voor de pauze zal worden uitgevoerd, terwijl het tweede gedeelte van het programma de uitvoering vermeldt van het quartet Opus 127 in Es. grote terts van Beethoven. Kaartverkoop. Vanaf 14 juni a.s. zijn de kaarten voor dit concert verkrijgbaar bij de Gemeentelijke Culturele Dienst en wel van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. De Culturele Dienst is gevestigd in de Schouwburg, Molen water 99a te Middelburg. Voorts zijn kaarten verkrijgbaar bij de V.V.V. te Vlissingen, Walstraat 91, Vlissingen. Voor zover nog voorradig zijn op 18 juni vanaf 19.00 uur nog kaarten te koop aan de kassa van de concert, concert- en gehoorzaal. Toegangs prijs 10,- houders van een C.J.P. of C.O.P. 5,-. Het verbeteren van al wat oudere woningen staat op het ogenblik zeer in de belangstelling. Dit mede onder invloed van subsidieregelingen die daarvoor in het leven zijn geroepen. De Eigenhaardstraat en omgeving zijn aangewezen als een gebied waar ver beteringen zouden kunnen worden aangebracht. De gemeente heeft daarvoor wat suggesties op papier gezet en tijdens een onlangs in het stadhuis gehouden vergadering zijn die suggesties aan de bewoners gepresenteerd. Wethouder Baars ver klaarde nadrukkelijk dat het hier niet ging om al vastgestelde plannen maar dat alleen getoond werd hoe het even tueel zou kunnen worden. Ir. J. Snoeij, waarnemend direkteur van gemeentewerken gaf een toe lichting op de verbeteringsmogelijk heden. Hij onderscheidde drie vormen van verbetering. Ten eerste de ver beteringen die in de woning zelf kunnen worden aangebracht, ten tweede de verbetering van ont sluitingen van de woningen (achterontsluiting) en ten derde het inrichten van de straat als woonerf. Dat laatste betekent dat het doorgaande verkeer zoveel mogeli\k uit de straat wordt geweerd, en dat de straat wordt ingericht op een zodanige manier dat vooral het autoverkeer het daar moeilijk heeft, zodat het geheel een veel rustiger aanblik krijgt. De mogelijkheden om aan de noordzijde van de Dokstraat ontsluitingen voor de woningen te maken waren in tekening gebracht. Aan de zuidzijde van die straat is dat niet good mogelijk, althans het zou een vrij grote ingreep vergen. Aan de noord zijde van de Eigenhaardstraat zou mogelijk ook een ontsluitingspad kunnen worden gemaakt. Daardoor is het echter nodig dat een aan die zijde van de straat grenzend bedrijf mede werking verleent. De buurtvereniging „Eigen Haard" zal nu met de bewoners gaan praten en nagaan hoe men tegenover de plannen staat. Er is, zo benadrukte wethouder Baars nog eens, alle gelegenheid voor de bewoners van de buurt zelf om suggesties te doen om de plannen anders uit te voeren of gedeeltelijk uit te voeren. Met de opmerkingen van de bewoners zal de buurtvereniging teruggaan naar de gemeente om te bezien wat eventueel gewijzigd moet worden, aannemende dat de bewoners positief staan tegenover de geopperde ideeën. Andere punten. Behalve over de verbeteringsplannen werd mede naar aanleiding van een brief van de buurtvereniging gesproken over diverse wensen. Zo erd gevraagd of de aanwezige oude lantaarns behouden mogen blijven wanneer de gemeente overgaat tot ver betering van de verlichting in de buurt. Voorts werd gevraagd te bezien of een zebrapad aangebracht kan worden op de Rouaansekaai ter hoogte van de Beilinkbrug. Er kwamen nogal wat klachten over lawaai dat veroorzaakt wordt door lossende auto's in de Oude Werf- straat. De gemeente zal hierover in contact treden met de in deze straat gevestigde bedrijven. Ook het rijden van bussen door de Goese Koren markt kwam aan de orde. Graag zouden de buurtbewoners zien dat er voor de kinderen speelgelegenheden worden aangelegd. Een van de suggesties was om te trachten gedeelten van tuinen die liggen achter kantoorpanden aan de Loskade daarvoor te bestemmen. - LANGE JAN BEKLIMMEN. Abdij Maandag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur. - MINIATUUR WALCHEREN. Molenwater Zondag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur. ZEEUWS MUSEUM. Abdij Maandag t/m vrijdag 10.00-12.30 uur en 13.30-17.00 uur. zaterdag 14.00- 17.00 uur. - TENTOONSTELLINGEN VLEESHAL STADHUIS Maandag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur en zondag 14.00-17. 0 uur. OVERDEKT EN OPEN ZWEMBAD „POELENDAELE". Poelendaelesingel Maandag t/m vrijdag 7.00-19.00 uur en woensdag tot 21.00 uur en vrijdag tot 20.00 uur. Zaterdag 9.00-16.00 uur en zondag 10.30-16.30 uur. - BEIAARDCONCERTEN. Abdij 26 juni, 1, 8, 15, 22 en 29 juli en 5 augustus van 19.30-20.30 uur. ORGELCONCERTEN NIEUWE KERK. Abdij 8, 22 en 29 juni, 6, 13, 20 en 27 juli, 4 augustus (koorconcert) en 10 augustus. Aanvang 20.00 uur. VOORSTELLINGEN OPENLUCHTTHEATER „TOORENVLIEDT" Koudekerkse- weg Speciale kindervoorstellingen op 1, 8, 15, 22 en 29 juli en 5 augustus. Aanvang 14.30 uur. - KLANK EN LICHTSPEL. Abdij Iedere woensdag- donderdag en vrijdagavond, aanvang 21.00 uur. - BRADERIE 17. 18 en 19 juni - FOLKLORISTISCHE DAGEN 1 juli en 12 augustus. In de serie over Middelburgse straat namen wordt deze week in het kort aandacht besteed aan de Lazerijstraat. De Lazerijstraat ontleent zijn naam aan een afschuwelijke ziekte, die thans gelukkig niet meer in ons land voorkomt, n.l. melaatsheid. Oudtijds noemde men de lijders aan deze ziekte ook wel leprosen of lasers (naar de gelijkenis van Lazarus uit de Bijbel), en het verpleegtehuis waar de zieken verpleegd werden laserie of lazerij. Bij Het menu van Tafeltje Dekje voor de week van 14 tot en met 19 juni luidt als volgt: maandag: rundvlees, andijvie en. aardappelen dinsdag: gehakt, witlof en aard appelen woensdag: carbonade, tuin- boontjes en aardappelen donderdag: jachtschotel, rode kool en puree vrijdag: kip, appelmoes en aard appelen zaterdag: wat de pot schaft. Dc maaltijden worden bezorgd op maandag en donderdag. Op deze dagen kan men bestellen tussen 9.00-9.30 uur op telefoon nummer 27537. Deze dienstver lening van de U.V.V. is uit sluitend bestemd voor zieken en bejaarden die niet zei voor warm eten kunnen zorgen. en achter de „laserie" werden in 1589 huizen gebouwd. In de stadsrekening van 1592 werd gesproken over de oude Leproosstraat. „Achter de leprozen op de stadssingel" werd in 1591 een molen geplaatst. Deze houten wind- korenmolen op het Lazerijbolwerk (zo genoemd omdat de Lazerijstraat er op uit kwam) werd in 1727 afgebroken. Nog tot en met zondag 13 juni a.s. is in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg te zien de Pinksterexpositie van de kunstenaarsgroep „3 x 2". Exposanten zijn Andries Minderhout, Antoine Mes, Peter de Jong, Sander Littel, Jan Haas en Leonard Maas. Er is op de tentoonstelling ook werk te koop. De expositie is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur ,s maandags vanaf 14.00 uur en vrijdagavond tot 22.00 uur. voor de goede orde delen wij mede dat de eerstvolgende gemeenteraadsvergaderingen zullen worden gehouden op maandag 21 juni a.s. en op maandag 26 juli a.s. Deze ver gaderingen worden gehouden in de gemeenteraadszaal van het stadhuis te Middelburg en ze beginnen om 14.00 uur. SEISSTRAAT VOLDER'J Kruispunt Seisplein. Het tweede gedeelte van de tangent zal, zoals wij vorige week al mede deelden, op woensdag 30 juni a.s. in gebruik genomen kunnen worden. Het verkeer dat komt vanaf de Sandberg- laan zal dan via de Seisbuitenbrug de Walensingel, de Looierssingel (achter politiebureau), achter de Kloveniers doelen langs, langs het Trefcenter naar de Schroebrug (de opklapbrug over het Kanaal door Walcheren I kunnen rijden. In deze aflevering van „het oog" wordt ingegaan op de nieuwe situatie die op net Seisplein en b(j Klein ontstaat. Die nieuwe hierboven in tekening Vlaanderen situatie is gebracht. Autoverkeer, (pijlen met ononder broken streep). Auto's die vanaf de Sandberglaan (uit richting Sint Laurens dus) komen en die richting Goes willen rijden kunnen het beste rijden vu Seisbuitenbrug, rechtsaf de Walensingel op en vervolgens de hele tangent af tot de Schroebrug. Auto's die uit dezelfde richting komen en die de stad willen ingaan kunnen dat doen via de Walensingel en het Armeniaans Schuitvlot, maar ook „normaal" via Klein Vlaanderen en de Volderij- laagte. In beide gevallen kan men ook in tegengestelde richting met de auto rijden. De voorrangssituatie bij de splitsing Volderijlaagte/Klein Vlaan deren wordt gewijzigd. Het verkeer dat Klein Vlaanderen in en uit rijdt heeft voorrang op het verkeer dat uit de Volderijlaagte komt. Auto's komend vanaf de Walensingel kunnen de Seisstraat inrijden. Dat kan alleen vanuit de richting Walen singel. Fietsverkeer. (pijlen met onderbroken streep). Fietsers mogen geen gebruik maken van de tangent. Dus zij mogen niet de Walensingel oprijden.! Komend over de Seisbuitenbrug kunnen fietsers of linksaf Klein Vlaanderen in of rechtdoor de Seisstraat in (auto's 9 mogen dat vanaf de Seisbuitenbrug 9 dus niet). Komend uit de richting van 5 de Herengracht kan de fietser via de A parallelweg in de Volderijlaagte t| linksaf (denk om gewijzigde voor Ij rangsregel) via Klein Vlaanderen (ook k parallelweg) naar de Seisbuitenbrug. k Hij mag dus alleen rechtsaf en niet linksaf de Seisstraat inrijden. De fietsers die uit de Seisstraat (zij mogen tegen verkeer inrijden in die straat) komen kunnen of rechtsaf Klein Vlaanderen in of rechtdoor naar de Seisbuitenbrug. Voetgangers, (balletjeslijn). Met een balletjeslijn zijn de voet gangcrsoversteekplaatsen aangegeven Bij het Seis (verkeers)plein wordt het verkeer geregeld via verkeerslichten- installaties. Daarover in een volgend k artikel meer. OOK OP HET WEGDEK ZUN8 DUIDELIJKE AANWIJZINGEN 9 AANGEBRACHT. (Wordt vervolgd.) S

de Faam | 1976 | | pagina 5