Miniatuur Walcheren staat - vernieuwd - gereed om bezoekers te ontvangen Oranjerit op Koninginnedag "Buiten is dichtbij" in Zeeuws Kunstenaarscentrum De "Weight Watchers"-club houdt "open" avond Topmodellen van BIJOU HELHO BOETIEK PERSOONLIJKE LENING van de H O ZEEUWSE NUTSSPAARBANK bH B. MIDAVAINE 'n Gezellige voorjaarsvlinderaktie in Arnemuiden )J6 EXPOSITIE DIRK VAN GELDER TREFP^iSÜ IIMDESIT WASAUTOMAAT SLECHTS f 539,.- ATAG AFZUIGKAP slechts f 275,- ZANUSSI DIEPVRIESKIST tijdelijk f 578, - IIMDESIT KOELKAST TASSENZAAK BIJOU 78e jaargang no. 17 - woensdag 28 april 1976 Goed voor modegevoelige voeten Middelburg, Burgpromenade 18 Gas- en Loodgietersbedryf Zie bericht pagina 3 FILM IN MIDGARD DANSAVOND IN NIEUW- MID0ELBURG Opvallende leuke lijn. Mode 76. Apart. Handtassen vanaf 20,tot 69, In leer vanaf 45,— Sportieve leren tassen vanaf 25, DE ZAAK OP DE HOEK ORANJEAVOND TE MIDDELBURG SPIJKERJURKEN en ROKKEN v.a... 49< TERLENKA BROEKEN, nieuwe modellen en kleuren59,69, SPIJKERBROEKEN de nieuwste modellen in blauw en wit 49,59, T-SHIRTS en TRUITJES grote keuze v.a9,90 LANGE DELFT 61 MIDDELBURG De Faam WAARIN OPGENOMEN ..GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN. 1 Zo als te doen gebruikelijk, is even voor de Paasdagen - dit jaar vanwege de buitengewoon gunstige weersomstandigheden zelf nóg enkele dagen eerder - de poort van Miniatuur Walcheren op het Middelburgse Molenwater weer opengegaan. Op het ruim 7.000 m2 beslaande terrein zien alle gebouwen en opstalletjes er weer piekfijn uit, het resultaat van vele uren arbeid in de wintermaanden.' We werken hier met een ploeg van 12 man' vertelt de heer L. van de Graaf, administrateur van Miniatuur Walcheren, maar in feite direkteur, want wat gebeurt er nou zonder dat de heer van de Graaf er iets vanaf weet,' en ik kan U verzekeren dat we echt een hele winter onze handen vol hebben. Door de weersinvloeden verweren de verflagen van de gebouwen, ondanks de dikke lagen en het zand dat erin is gemengd om een goedgelijkende steens truktuur te kunnen maken. Gelukkig hebben we dit keer weinig of geen last gehad van vernielingen. In het winterseizoen van 1974/1975 was dat een echte ramp: kleine kinderen richtten hier op het terrein voor ruim 4.000,- schade aan. Nu is het allemaal mooi en aardig als je de ouders aansprakelijk kunt stellen en op die manier geld van de verzekering krijgt, maar je moet toch weer de nodige vernieuwingen plegen. En dat kost tijd. Veel meer tijd dan je uiteindelijk betaald krijgt. Maar nu dus: geen probleem, waarschijnlijk dank zij het hek dat we hebben laten plaatsen. Houwen zo!4 Behalve een aantal restauraties zijn enkele gebouwen ook vernieuwd. Die waren te ver heen. Normaal gesproken gaat een gebouw een jaar of tien mee. Elke dag na de officiële sluitingsdatum van Miniatuur Walcheren, gaat de heer Van de Graaf met zijn mensen het terrein rond om de reparatielijst op te maken. Aan de hand daarvan worden de herstelwerkzaamheden uitgevoerd. Op 30 april organiseert de motor- en autoclub De Zeeuwen voor de 11e maal een Orai\jerit; een puzzeloriëntatierit die elk jaar weer een enorm aantal deel nemers trekt en daardoor is uitgegroeid tot de grootste puzzelrit in Nederland. Voortgaand op het succes van de tien voorgaande Orai\jeritten zijn de organi satoren er wederom in geslaagd om een leuke route over Walcheren samen te stellen. Een eenvoudige route, die ieder een door het goed lezen van de opdrachten kan afleggen. De nadruk van deze puzzelrit ligt dan ook op de ontspanning voor het gehele gezin. Een ontspanning door een kleine inspanning, die altijd wordt beloond: Immers, iedere gaat na afloop met een prijs naar huis! Dankzij de medewerking van diverse Zeeuwse bedrijven is het mogelijk gemaakt.om de deelnemers een prijzen- tafel te garanderen die er zijn mag: De totale waarde van de prijzen ligt rond de vijfduizend gulden. Waar het echter in de Oranjerit om gaat is niet zozeer de prijs die er te winnen is, dan wel de middag (en avond) van gezelligheid die men op Koninginnedag kan beleven. Vele honderden auto mobilisten - maar ook motorrijders en bromfietsers - ontdekten in de afgelopen 10 jaar deze unieke mogelijkheid om hun Koninginnedag te vieren. En zij die meereden komen elk jaar opnieuw terug. Door diverse attrakties (raadsels, puzzeltjes, loting e.d.) maakt iedere deelnemer - buiten de klassering om - kans op een der extra hoofdprijzen. Deze bestaan o.a. uit een volledig verzorgd verblijf in Londen of Parijs voor 2 personen, gedurende twee dagen of een draagbaar televisietoestel. Onvermoeibare pas vorm. Gemaakt op speciale leesten met verschillende wijdtes en hakhoogten. Dus ook Code 737 EEE leest. Elegant en ^jê 95 pittig. T-band model. Geheel leder gevoerd. Beige nappanil. Nog meer fijne CARALL FOOTSAFE modellen vindt U bij: Elke winnaar in de wedstrijd- of tourklas ontvangt ter herinnering een fraaie beker èn de beste prijs uit de rijk gevulde prijzentafel, waar men onder meer aantreft: autoradio's, mixers, taarten, fruitmanden, autobanden en vele huishoudelijke en luxe apparaten. Hoe kunt u deelnemen? Door het succes van de voorgaande jaren is het verstandig om vooral snel in te schrijven. Tot en met 27 april kunt u vóórin- schrijven door een briefkaart te zenden aan de sekretaris van MAC De Zeeuwen, St. Kruislaan 77 te Vlissingen. Of belt u één der volgende telefoonnummers: overdag 01184-14476 en 01183-63063 en na 18.00 uur 01184- 17511 en 01180-25878. De volgende gegevens dienen te worden vermeld: Naam, adres, woonplaats. Deelname in wedstrijdklas (voor ervaren rijders) of in de tourklas (onervaren deelnemers). Deelname met, motor of bromfiets. Na 27 april is meestal door de enorme belangstelling inschrijving niet meer mogelijk! Het voordeel dat u snel inschrijft is öat u al voor de dag van de rit een speciaal boekje krijgt toegezonden waarin o.a. de officiële starttijd staat vermeld en het voor de rit geldende reglement. U kunt dit boekje thuis rustig doorlezen en u voorbereiden op dit leuke sportevene ment. Op de dag van de rit kunt u zich vanaf één uur melden in het bedrijf van Tissink's bandenhandel aan de Gilde- weg in Vlissingen. Bij de inschrijftafel kunt u uw controlekaart afhalen, waarna u zich bij de start - kenbaar aan de geluidswagen - op uw starttijd moet melden. Plaats uw voertuig voor uw starttijd niet in de Gildeweg, daar u anders de eerder vertrekkende deel nemers hindert. Aan het eind van het eerste trajekt komt u bij de Cebeco aan de Kleverskerkseweg in Middelburg, waar u drie kwartier kunt pauzeren. Na de rustpauze kunt u beginnen aan het 2e trajekt dat u naar de finish in Vlissingen zal voeren. Natuurlijk bent u benieuwd hoe u het er vanaf heeft gebracht. Dit kunt u 's avonds ver nemen in het Scheldekwartier te Vlissingen. Vanaf 20.00 uur is de zaal geopend en terwijl de rekenkamer alle kaarten uitrekent kunt u uw kansen benutten om de draagbare t.v. in uw bezit te krijgen en tevens uw quiz formulier inleveren, waarmee de 2- persoons weekendreis naar Londen of Parijs te winnen is. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door het Combo Brinkhaus. De organisatie van dit evenement, waaraan enkele honderden puzzelrit- liefhebbers deelnemen, is een hele opgave. Maar de MAC De Zeeuwen heeft een 25-jarige ervaring in de organisatie van oriëntatieren. De leden van de Zeeuwen rijden die dag niet mee. it//t/ Zij offeren deze dag op om anderen kennis te laten maken met hun hobby: de rittensport. Evenals vorig jaar is de route uitgezet door twee bestuursleden van de MAC De Zeeuwen: Voorzitter Ad Deegens en secretaris Cor Bode. Al de bouwers op Minatuur hebben het zonder meer' in de vingers', die modelbouw. Ze moeten er ook wel enorm veel voor voelen, want het is een uiterst precies werkje waar veel improvisatie bij om de hoek komt kijken. Wielen voor de overbekende gele trein van Miniatuur Walcheren, zijn niet te koop, die moeten op de eigen draaiband vervaardigd worden. Enfin, zo zijn er nog tal van dingen op te noemen. Denk alleen maar eens aan al de kleine bewegende onderdeeltjes van molens etc., aan de vele straatlantaarns, hekjes en noem maar op. 'Een week voor de openingsdatum waren we klaar met het werk' aldus de heer Van de Graaf en nu is het wachten maar weer op de toeristen. We hopen dat het een beetje goede zomer mag worden, want de inkomsten zijn voor ons zeer belangrijk: we zijn zelf supporting. Vorig seizoen hadden we ruim 196.000 bezoekers, opmerkelijk veel Nederlanders, de Belgische toeristen op een goede tweede plaats, gevolgd door de Fransen, de Duitsers en de Engelsen. Overigens hebben we elk seizoen zo'n beetje om de 200.000 bezoekers. Alleen in 1966 hebben we een absolute topper gehad met maar liefst 240.000 mensen. Enkele jaren later boekten we een dieptepunt: slechts 160.000 man, dat was in 1968 toen de B.T.W. werd ingevoerd. De mensen werden toen opeens veel voorzichtiger met het uitgeven van hun geld, zeker als het om vakantie ging.' Nog even afwachten dus voor de heer Van de Graaf en zijn mensen. Als je echter de weersomstandigheden nu beziet en de al behoorlijk toenemende drukte op Miniatuur Walcheren, blijft er alleszins reden optimistisch te zijn. automatische ontdooiing 225 ltr. dubbeldeurs, grootvriesvak van 849, tijdelijk f 569.- Gratis thuisbezorgd „DOE-HET-ZELVERS" kunnen bty ons terecht voor al hun materialen Langevlele 62 MIDDELBURG Tel. 12330 Nog tot en met 6 mei a.s. is in het Zeeuwse Kunstenaarscentrum te Middelburg, Lange Noordstraat 59, werk te zien van Dirk van Gelder in een boeiende expositie die de titel meekreeg:' Buiten is dichtbij'. Een zeer juiste benaming, want inderdaad heeft Dirk van Gelder de natuur vlak by ons gebracht. Een prachtige kollektie tekeningen, waterverftekeningen, etc. met betrekking tot landschap, planten en dieren. De expositie werd geopend door Sietzo Dijkhuizen, die in samenwerking met Hans Warren het boek' Buiten is dichtbij' samenstelde, een boek dat zijn ontstaan te danken heeft aan het werk van Van Gelder. De expositie is overigens tot stand gekomen in samenwerking met het Van Goghmuseum te Amsterdam, de heer van Gelder zelf, een aantal musea en partikulieren die hun eigendommen voor de duur van de tentoonstelling uitleenden. Zoals gezegd, het is inderdaad of je buiten loopt op deze tentoonstelling. Met een verfijnde nauwkeurigheid geeft Van Gelder ieder deeltje van een boslandschap weer, laat hij elke kromming van een schelp zien en portretteert hij haarfijn een konijn even buiten het hol. Of hij nu gebruik maakt van potlood of ander materiaal maakt niets uit, telkens is er die bijzondere verfijning van het werk. In feite valt er over de tentoonstelling weinig te zeggen dan alleen dit: je moet iets dergelijks beslist eens gaan bekijken, dergelijk klasse werk en dan zeker op het gebied van natuurstudies, treft men zelden. Van Gelder, geboren in 1907 te Scheveningen, begon al heel jong te tekenen, met aanvankelijk als voorbeeld de bekende Verkade albums. Later ook naar de natuur. Hij gaf een opleiding voor tekenakte's op voor een zelfgekozen programma van schilderen, tekenen en lithografie. Na 1929 maakte hij ook veel etsen. Na een reis door Spanje in 1935 koos hij voor gerichte observatie van de natuur, die in een minutiueze techniek met rietpen en penseel een vorm van' stilleven' opleverde. Aan al deze werkstukken gaan studies in potlood vooraf. Van Gelder woonde o.m. lange tijd in Veere, enkele Veerse stukken zijn op de expositie te zien, maakte veel ex libris, illustraties, postzegels etc. en van 1952 tot 1972 was hij als docent verbonden aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. In 1950 ontstonden 8 houtgravures van Zeeland, in 1953 veertien van Veere. Dit jaar verschijnt zijn meest recente werk, de reeks etsen' Onkruid'. Het Z.K.C. is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur op woensdag van 19.30-21.30 uur. In het kader van de door-de-weekse- avonden- aktiviteiten draait jongeren centrum Midgard op donderdag 29 april de Poolse film' Familiesituaties'. Behalve de titel heeft deze film niets gemeen met de bekende film Family Life. De film gaat uitgebreid in op de ondergangssfeer van de (Poolse) bourgeosie die zijn bezittingen verloren heeft na de nationalisatie en tevergeefs tracht de oude stand op te houden. De pas bekend geworden, hoog getaxeerde regisseur Krzystof Zanussi maakt duidelijk dat niemand ooit zonder meer met zijn klasse kan breken. De hoofdrolspeler heeft dat geprobeerd en zich aanvankelijk als braaf staatsburger van het nieuwe socialistis+ Polen opgesteld, maar merkt vanuit bepaalde familiesituaties dat hij met verlies van zijn identiteit moet betalen. Aanvang: 20.00 uur, toegang 2,50. Midgard Damplein 5-7, Middelburg. Als er iemand is die weet hoe vervelend het kan zijn om dik te zijn, is het.wel Jeanne Vrij uit Souburg, die momenteel als leidster voor het rayon Walcheren verbonden is aan de slankblijvers&club „Weight Watchers". Jeanne was zelf geruime tijd opgenomen in de „orde der zwaarlijvigen" en kreeg van alle kanten komplimenten zoals: „He dikkertje" en „Jij wordt ook stiekumpjes vet he?" en ga zo maar door. „Er is een tijd geweest dat ik niet gewoon op het strand durfde te zonnen" vertelt Jeanne. M'n zus - ook niet een van de dunsten - volgde toen de cursus van „Weight Watchers" en werd na keurig afgeslankt te zijn, leidster in Zeeuws-Vlaanderen. Via haar kwam ik ook bij Weight Watchers terecht en in relatief korte tijd was ik het overtollige gewicht kwijt. Nu ben ik inmiddels zelf Zaterdag 1 mei a.s. is er in het Wijkgebouw aan de Nassaulaan weer een dansavond, georganiseerd door de belangengroep Nieuw- Middelburg. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Lange Delft 44/Segeersstraat 4a - Middelburg als leidster aangesteld op Walcheren, ik doe dit werk sinds april 1975." Jeanne Vrij geeft cursus in Vlissingen en in Middelburg. Respectievelijk in „Open Hof' op dinsdagavond om half acht en in de Concert - en Gehoorzaal, ingang Verwerijstraat, op donderdag avond half acht, In Middelburg heeft ze 20, in Vlissingen 21 cursisten, waar onder hoofdzakelijk dames maar ook mannen en jongelui, die allen met goede resultaten aan het afslanken zijn. „Niet alleen gaan sommige mensen enorm gebukt onder het dik zijn, in vele gevallen is het nog ongezond ook. Je hoort van mensen die bij ons op cursus zijn dat de dokter maar wèt tevreden is met het afslanken. De bloeddruk wordt veel beter, pilletjes hoeven niet langer te worden ingenomen! Het is overigens niet te zeggen hoeveel ellende dikke mensen soms moeten doormaken. Ik ken persoonlijk een vrouwtje die van haar dochter te horen kreeg: „Mam, je moet maar niet naar het schoolfeest komen hoor, dat is niets voor jou". De feitelijke reden lag even anders: dochterlief schaamde zich voor de omvang van haar moeder. Ook het aan schaffen van kleren is vooral voor dairies die te dik zijn helemaal niet leuk meer. Het feit dat het afslanken in groeps verband gebeurt, levert alleen maar voordeel op. De cursisten vinden in moeilijke periodes steun bij elkaar, leren van elkaar, het bevordert de „discipline" onderling om toch vooral niet te zondigen tegen de „eetwijzer", een klein boekje waarin precies staat aangegeven wat en hoe en wanneer je moet eten. Er is een eetwijze ontwikkeld voor vrouwen, voor mannen en voor de jeugd. „Wanneer mensen bij ons komen laten we dit altijd even weten aan de huisarts. Voor mensen die in „bijzondere omstandigheden" verkeren, b.v. medicijnen inne+men of zo, is het raadzaam even overleg met de huisarts te plegen, verder kan iedereen gewoon meedoen.SL Wie eens nader kennis wil maken met de cursus van Weight Watchers en de slanke - de klappen van de zweep kennende - leidster Jeanne Vry, kan op 6 mei in Middelburg terecht en op 5 mei in Vlissingen. Het bezoek van de cursusavond is dan geheel gratis. Onder pneer wordt dan een film vertoond waarop precies te zien is hoe de Weight Watchers te werk gaan. Woensdagavond 28 april zal er een Oranjeavond gehouden worden in de vrijgemaakte kerk, Klein Vlaanderen, welke ook wordt georganiseerd door deze kerk. Op deze avond zullen twee films worden vertoond van ons Koninklijk huis. Tevens zal er op deze avond medewerking worden verleend door het eigen zangkoor. Iedereen word uitgenodigd om mee te komen kijken en te zingen. Aanvang: 19.45 uur.

de Faam | 1976 | | pagina 1