Nieuwe voorzitter gevraagd Een-derde boven de 85 5 BEJAARDEN IN TEHUIZEN OP WALCHEREN 3ïu//e(in s ROMMELMARKT WIJKPOST HET BASTION AANPASSEN, MAAR HET HELE LEVEN IS ZO JAARFEEST DIENSTENCENTRUM F Woensdag 21 april 1976 5 deze keer kijken we voornamelijk achter de schermen van het bejaardenhuis. Enkele leerlingen van de cursus „bejaardenzorg" schreven levendig, fris en poëtisch over hun Indrukken. Een onderzoek naar de bejaardenhulzen op Walcheren en hun bewoners geeft het geheel nog meer relief. Daar dragen enkele uitspraken van bejaarden-zelf eveneens toe by. nationale beleid op dit gebied. Een goed beleid immers stoelt op de Het bejaardenhuis: een goede voorziening voor ouderen... om er liever geen gebruik van te maken. Het oud- hoofd van de afdeling „bejaar denhuisvesting" van het betreffende ministerie zei het eens zo: „We bouwen bejaardenhuizen om de mensen er zo lang mogelijk uit te houden!" „We willen zolang mogelijk in eigen huis blijven wonen. Pas als een arts of een wijkverpleegster het nodig acht, is het tijd genoeg om naar een bejaardenhuis te gaan. Als we niet ziek worden, gaan we nooit in een bejaardenhuis of woning", geven ouderen in gespreksgroepen als hun mening te kennen. De doorsnee-opvatting van de ouder - wordende- mens onderstreept het wensen, noden en behoeften van de betrokkenen. De ontwikkelingen op Walcheren zijn van deze opvattingen een illustratie. De ge meenschappelijke aanpak van: overheid - acht gemeenten-, instellingen, organisaties en werkers, heeft geleid tot een samenwerkings project dat vorm kreeg in de stichting „Gesloten circuit Welzijnswerk bejaarden". Deze stichting stuurt het beleid in de richting die de burgers in de samenleving zelf reeds aangaven: zolang mogelijk eigen baas in eigen bedoening - desnoods met steun en hulp - en als het niet anders meer kan: naar een tehuis. deze koers met voortvarendheid. Op deze plaats willen we u er over enige tijd meer van vertellen. Het fijne van een dergelijke werkwijze is, dat: als de-nood-aan-de-man komt; als men „opgenomen" moet worden: dat dan van de ene-maand- op-de-andere kan. Men hoeft dus niet meer jaren ingeschreven te staan. Men heeft geen „kruiwagens" meer nodig. Een dergelijk feit geeft zekerheid. Verder vertellen we over ontspannende actiactiviteiten en over acties. De bewoners rondom de wijkpost „Het Bastion" roepen weer uw medewerking in. En ook het bestuur van de stichting, die achter deze rubriek staat, vraagt uw actie. Kijkt u mee uit naar een nieuwe voorzitter? Misschien ziet u er wel een in de spiegel staan! i r r. nn., JII IT..H Vanaf de oprichting van de stichting ('67) heeft de heer J. DON de besprekingen van het bestuur van de stichting „welzijnswerk-voor-ouderen", als voorzitter, geleid. Hij heeft met vaart en visie het bestuurlijk werk richting gegeven. Het onder zijn leiding van de grond. De heer Don vindt nu dat het tiji zoals hij dat zelf uitdrukt, om het roer aan een andere man of vrouw over te SEf dienstencentrum „Het Schuttershof', bejaardenwerk, met wijkposten en samenwerkingsstimulansen en meer, kwamen het stedelijk project gecoördineerd msen en meer, kwamen van de grond. De heer Don vindt nu dat het tijd geworden is, dragen opdat de koers „scherp" blijft. Hij heeft het bestuur een ruime periode fjelaten om een andere voorzitter te zoeken. We komen daarom, in deze rubriek, ater op zijn afscheid terug. Er wordt nu in de kringen van de deelnemende instellingen, kerken en verenigingen ijverig gespeurd naar een goede opvolger. In de laatste bestuursvergadering echter werd het plan geopperd ook in het openbaar deze vacature aan te kondigen. Deze aankondiging is geen noodmaaatregel, zo zegt het bestuur, maar „een opening om de samenleving gelegenheid te geven in de verantwoordelijkheid voor ouderen mee te doen". Heeft men zelf een affectie voor de ouder-wordende-mens of weet men een ander, die men geschikt vindt (uiteraard na hem of haar daarover geïnformeerd te hebben) dan kan de naam voorgedragen worden aan de secretaresse van het bestuur van de stichting „welzijnswerk-voor ouderen", mevrouw G. K. HESSELINK-MONDRIA, Noordsingel 18, (tel. 12065). We hopen dat de samenleving- Middelburg weer een even goede voorzitter voortbrengt als de straks scheidende. Toen het samenwerkingsorgaan de stichting „gesloten circuit welzijns werk bejaarden" voor de regio Walcheren, vorig jaar april, practisch van start ging, bestond er bij het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland de behoefte om de huidige stand van zaken, met betrekking tot de bejaardenzorg op Walcheren, vast te leggen. Kortweg gezegd: men wilde cijfers verzamelen over de situatie bij de start van het „gesloten circuit". De onderzoeker, drs. A. M. van den Broecke, noemt dit „het vastleggen van als het ware een nulfase". Het vaststellen van deze „nulfase" is noodzakelijk om latere ontwikkelingen tegen af te zetten: om de waarde van de voorzieningen te kunnen bepalen (evalueren). gesproken dan we overigens doen. Dit gebeurt vanwege de gangbare termen. Het gaat hier over hoog-bejaarden: ouderen die zeer-veel-jaren achter de rug hebben. Tien oorden. Op Walcheren staan tien bejaardenoorden (waarvan 6 in Middelburg) met 961 verzorgings plaatsen. Het aantal kamers bedraagt 846. Waarvan 730 een-persoons en 116 twee- persoonskamers. Verder zijn er totaal 71 bedden in ziekenkamers en verpleegafdelingen. Deze mogelijkheid wordt benut voor tijdelijk zieken of chronische patiënten. En verder zijn er, naast recreatiemogelijkheden, ook vaak activiteiten mogelijk voor revalidatie- doeleinden. Opmerkelijk is dat de bejaarden bevolking in de Walcherse tehuizen ouder is dan in de Zeeuwse resp. Nederlandse tehuizen: meer dan 1/3 is ouder dan 85 jaar. De opname gebeurt op Walcheren gemiddeld op latere leeftijd dan in Nederland. Vooral valt op het hoge aantal bejaarden dat op Walcheren uit eigen omgeving komt, d.w.z. uit een zelfstandige woonsituatie; namelijk 77%. Open bejaardenwerk. Bij dit laatste feit tekent het zgn. open bejaardenwerk aan: zit dit in ons werk? Houden wij inderdaad de Walcherse bejaarden langer zelf standig en/of is de „natuurlijke hulp" van buren en familieleden nog zo intensief. Dit is het onderzoeken waard. De graad van verzorging in de bejaardenoorden wisselt enigszins: in 3 tehuizen worden géén bejaarden opgenomen die bij het wassen, kleden of eten geholpen moeten worden, terwijl dit bij één bij hoge uitzondering wordt gedaan. Hier spelen opvattingen in het opnamebeleid en de personeelsbe zetting een rol. Het nieuwe opnamebeleid, door de wijziging van de Wet-op-de-bejaardenoorden in gang gezet, heeft tot gevolg, dat de graad van verzorgingsbehoevendheid in de tehuizen (nog) hoger wordt. Het streven van het bejaardenbeleid in ons land is er immers op gericht de ouderwordende-mens zolang mogelijk in eigen omgeving zelfstandig te laten wonen. „Institutionalisering" zoals men dat in medische kringen noemt, moet bij strikte noodzaak worden toegepast. „Mensen horen niet in instituten" zegt een landelijke actiegroep met het oog op de bejaardenzorg. Aanleunende woningen. Walcheren kent 439 woningen voor ouderen (8 van de 11 tehuizen) die bij een verzorgingstehuis gesitueerd zijn. Men woont daar zelfstandig. Krijgt - indien nodig - hulp van het open bejaardenwerk. Als werkelijk de nood aan de man komt, kan men echter aankloppen bij het tehuis. Dit geeft de bewoners een veilig gevoel. Gevolg is, dat er sporadisch hulp ingeroepen wordt en dat „doorstroming" van het zelfstandig wonen naar het tehuis zeer gering is. Men „leunt" tegen het tehuis echter zonder er nauwelijks gebruik van te maken. Spiegelbeeld gewenst. Om de ontwikkelingen in de bejaardenzorg goed te kunnen volgen is zo'n onderzoek als het onderhavige zeer belangrijk. Deze „nulfase" in de institutionele wereld vastgesteld, vraagt tevens om het vaststellen van een „nulfase" in het zgn. open bejaardenwerk. Welke bijdragen leveren de maatschappelijke dienst verlening bejaarden-hulp-thuis, de wijkverpleegkundige, de vriend schappelijke huisbezoeker, de vrij willige hulpdienst, „tafeltje-dek-je", het dienstencentrum en de wijk posten? Veel! Hoeveel? De niet meer in gebruik zijnde spullen, de uit- de-mode kleding, het overcomplete, stroomt al naar wijkpost „Het Bastion". De ouderen uit de wijk sorteren en bergen voorlopig - op om straks „markt" te houden. Heeft u verkoopbare zaken? U kunt er mee terecht bij de wijkpost. Zet het maar voor de deur of in de hal: het vindt zijn weg wel. Beleefd aanbevelend: de oudere bezoekers- Dt volgende aflevering „Oud worden, nou enzal het onderwerp hebben: het dienstencentrum „Het Schuttershof' en de viering van zijn jaardag. Dus: tot aflevering 8. „Ik heb liever met zeven langharige jongens te maken, dan met drie oudjes". (een 73-jarlge) komen, zien we dat ook de oudere mensen langzaam ontwaken. De een doet de gordijnen open; de ander geeft de bloemen water; weer een ander kijkt hoe de zon al hoger klimt en de bloemen in de tuin zich ontsluiten. Zo langzaam als een bloem open gaat, zo langzaam gaat het ook bij de oudere mens. Het gaat allemaal niet zo vlug meer als toen men vijf-en- twintig was. Men wordt stijf en loopt wat gebogen. Ook de klok, kruipt langzaam voort. De klok kan veel betekenen: het kan zijn dat het uur van de dood nabij is, maar het kan ook zijn dat de klok zijn acht zware slagen laat horen en dat betekent voor de oudere dat straks de bejaardenhelpsters goede morgen komt wensen en de thee komt brengen. Zo komt dan ook het werk in het bejaardenhuis op gang. Ook nog wel voor sommige bejaarden: de een maakt nog zijn bed op; de ander ruimt zijn kamertje; weer een ander gaat naar beneden om in de keuken te helpen bij het afwassen, aardappel schillen en groente schoonmaken. De tijd gaat verder en zo wordt het dan ook de hoogste tijd dat de bel gaat om samen koffie te drinken in de conversatiezaal. De een roept tegen de ander: Ei jie de belle oort de koffie is bruun ,t is tied voe een baksie leute! Zo gaat ook een oude man (87) zijn buurvrouw ophalen in de invalidewagen. De vrouw heeft altijd veel plezier als de man roept: „Pas op! Hier kom ik met de baby van 73 jaar." Het is leuk om dat te horen. Rond tien uur heeft ieder zijn plaatsje weer gevonden en zo wordt er dan gezellig gepraat over van alles en nog wat: over het weer of over het nieuws uit de krant. Na de koffie gaan er verschillende bewoners naar buiten om een frisse neus te halen. De anderen blijven nog kamer om te lezen. Om twaalf uur is ieder op zijn kamer om de middagmaaltijd te nuttigen. De vraag: „Wat eten we vandaag....?" is op ieders lippen. Van twaalf tot half een is het rustig op de gangen: dan zit ieder te eten. Om half een komt iedereen zijn vaat terugbrengen. De een vraagt aan de ander: „Eit et smikt? Eit lekker wist?" Zo is ook hier weer het nodige over gezegd en gaat ieder zijn rustuurtje waarnemen. Om even twee uur gaat het personeel met de thee rond. Na half drie wordt het weer wat levendiger: ze gaan naar buiten om te fietsen of te wandelen. Of ze gaan op visite of krijgen zelf bezoek. Het is dan ook langzamerhand half vier geworden. De bel gaat weer voor de koffie. Het is niet druk: dat komt door het mooie weer. Dan gaat iedereen er op uit om van de zon te genieten. De, thuis blijvers zitten wat te breien, te lezen of te praten. Dan wordt het fris buiten. Rond vijf uur neigt de zon ter kimme en de bloemen vouwen hun blaadjes. Zo komen ook de uitgaanders thuis voor de avondmaaltijd. Rond zeven uur krijgen ze nog een beker melk en wordt hier en daar nog gezellig gebabbeld of televisie gekeken. Rond een uur of negen vleien de moegebogen lichamen zich ter ruste. Zo is aan deze dag ook weer een einde gekomen. Dat gaat dan dag-in-dag- uit. Eenmaal per maand komt de pedicure; zo ook de Rabo-bank. De laatste woensdag van de maand komt de dominee een kerkdienst houden. Eenmaal per maand wordt er een avond voor de bewoners georganiseerd, met critische reacties de volgende dag. Wanneer een van de bewoners jarig is wordt ook hier de volle aandacht aan gegeven, wat dan ook altijd plezierig is. Zo kan het ook in een bejaardenhuis druk en bedrijvig zijn. De mening bejaardenhelpster. van een „Het open bejaardenwerk vind ik een goede oplossing, maar als de mensen bang zijn om alleen te wonen of weinig contact hebben met andere mensen of lichamelijk niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen, vind ik het wonen in een bejaardentehuis de oplossing. Men is nooit alleen en heeft er een goede verzorging. Als iemand zelfstandig woont, is het volgens mij in de praktijk onmogelijk dat zo iemand, als het nodig is, dag en nacht een beroep kan doen op hulp. Een eventueel bel-systeem naar de buren geeft toch ook weer de nodige problemen als ze uit zijn of met vacantie. Ook is het voor beide partijen meestal een enorme belasting. De een wil niet graag om hulp aankloppen en de ander voelt zich beknot in zijn vrijheid. Met het wonen in een bejaardentehuis is men wel min of meer zijn zelfstandigheid kwijt. Ook het personeel loopt zo de kamer binnen. Wel belt men, maar men wacht niet tot er eens open gedaan wordt. Ziet men de kamer(bewoner niet, dan kijkt men bijvoorbeeld op de W.C. of iemand zich daar soms bevindt. Ook als de kamer een grote beurt krijgt, worden alle spulletjes op de gang gezet voor de ogen van iedereen. Men moet zich echt aan een heleboel dingen aanpassen, maar dat is immers in het hele leven zo! Men heeft er ook weer veel gezelligheid voor terug. Als je de bewoners vraagt, willen ze niet graag weer terug naar hun eigen huis. Dat is dus toch wel een teken dat dat men blij is met het wonen in een beschermde omgeving. Men kan zijn tijd besteden zo men het zelf wil en dat is voor velen toch het belangrijkste punt" KONINGINNEDAG - 30 APRIL -1976 in de Concert- en gehoorzaal, Singelstraat een MUZIKALE MIDDAG met medewerking van CHRISTELIJKE BRASSBAND „O.N.D.A." BEJAARDENKOREN UITOOST-SOUBURG EN MIDDELBURG enkele Zeeuwse vertellingen door MEVROUW HUYGENS tot slot dansfeest in de foyer: oude dansen en volksdansen Tocgangbewijzen ad ƒ1,- (houders „Pas 65": gratis) in het diensten centrum „Het Schuttershof'. Op donderdag, 13 mei, viert het dienstencentrum weer zijn zoveel- jarig-bestaan. Er wordt een flink feest omheen gebouwd! ,s Middags: allerlei wedstrijden om prijzen. BILJARTEN, KAARTEN, SJOELEN. KEGELEN, BINGO Ieder die mee wil doen, kan zich bij de medewerksters laten inschrijven. Na de prijsuitreiking is er een „wandelende lunch" (soep, broodjes, desert). ,s Avonds is er een zeer gevarieerd programma: cabaret, muziek, zang, spel, volksdansen. Uiteraard zijn naast de bezoekers van het dienstencentrum alle oudere medeburgers, me* belangstelling en lust mee feest te vieren, welkom.

de Faam | 1976 | | pagina 8