r I EUROPA IN UW DAGELIJKS LEVEN JAN MORKS ©it bt ülibbrlbunrse l^tstorte SS PAKHUIS "DEMARARY" MENEER STERBAND w GOUDEN DE RUYTER PENNING v V DICK SCHINKEL COLLAGES YAN WATERSTAATS GEBOUW nn DE SANDENBURCH VERNIEUWD 00 VERKEERS MAATREGELEN DUIFJES BINNEN MENU TAFELTJE DEKJE AMSTERDAMSE SCHOOLKLAS NAAR MIDDELBURG JUBILEUM UITVOERINGEN VAN H.M.D.T. TER INZAGE Brief van een lezer WEEKAANBIEDING (Geldig lot en met 9 april) STERBAND^TSBANDENSERVICE p B* S AUTOVERZEKERING <r Woensdag 31 maart 1976 Ja, wellicht vraagt u zich af wat een artikel als dit nu zo plotseling doet In een voorlichtingsrubriek van de gemeente Middelburg. Wel, op 5 mei is het weer de Dag van Europa en toen we daar wat aan werkten kwam er een publikatie op ons buro onder de titel „Europa van dag tot dag". Die publikatie van de Commissie van de Europese Gemeenschappen spreekt in duidelijke taal over de invloeden van in Brussel genomen besluiten op ons dageUjksft leven. En omdat in Middelburg ook Europeanen wonen en misschien ook omdat Middelburg in het monumentenjaar Europese voorbeeldstad was, laten wjj u graag even meelezen. Inkopen. Wanneer U inkopen deed hebt U natuurlijk al een aantal jaren kunnen vaststellen dat de variatie van levensmiddelen, van elektrische huishoudartikelen, van kleren, enz., veel groter is geworden. In de winkels die 0 thans pleegt binnen te lopen, vindt y Italiaanse schoenen' of vleeswaren, speelgoed of alcohol houdende dranken van Engelse oorsprong. U kunt ze net als Duitse auto's of levensmiddelen in blik kopen tegen prijzen die te vergelijken zijn met wat U er in het land van herkomst voor zou moeten betalen. In de winkels. Hoe is die overvloed, die brede keuze, te verklaren? De reden is vooral dat de grenzen zijn opengegaan. Omdat er geen douanerechten meer worden geheven tussen de landen van de Gemeenschappelijke Markt hebben de fabrikanten een grote inspanning moeten leveren om de concurrentie met het buitenland te kunnen doorstaan. Ze werden er toe gedwongen met elkaar te concurreren om de klandizie èn de goedkoopste èn de beste produkten te kunnen aanbieden. Dit was natuurlijk een buitenkansje voor alle consumenten in Europa! Weet U nog wat U een jaar of acht geleden voor een televisietoestel moest betalen en hoeveel minder U er nu voor moet neertellen? En hebt U wel eens tot U laten doordringen, dat die grote prijsvermindering bereikt werd ondanks een algemene prijsstijging gedurende diezelfde periode van een 60 703! Koelkasten Neem eens de koelkasten! In het begin van de jaren '60 raakten vooral de Franse fabrikanten in paniek door een plotselinge invasie van Italiaanse koelkasten tegen prijzen die niet te slaan waren. Toen moesten zelfs maatregelen genomen worden om een aantal fabrikanten te beschermen tegen bankroet. Daarna moesten ze zich wel aanpassen. Ze moesten moderniseren om tegen de concurrentie op te kunnen. Ze moesten hun prijzen opnieuw calculeren, de kwaliteit verbeteren en daarom kunt U thans over betere en minder dure koelkasten beschikken. Bent U door dit voorbeeld niet overtuigd? Het openzetten van de grenzen en de ontwikkeling van de Gemeenschappelijke Markt is misschien wel gunstig uitgevallen voor elektrische huishoudelijke artikelen, maar, zo voegt U eraan toe, hoe staat het met de rest? Koelkasten zijn er immers om gevuld te worden. Welnu - iedere keer dat U of uw vrouw uitmaakt wat er zal worden gegeten, komt U steeds tot dezelfde bevinding: alle prijzen gaan omhoog, groenten, vlees, deegwaren, rijstEn U moet steeds meer beroep doen op uw verbeeldingskracht om er voor te zorgen dat uw huishoudbudget niet al uw inkomsten opslorpt. Niemand zal dit ontkennen. Noch in de zetel van de Europese instellingen, noch ergens anders. De stijging van de prijzen heeft alle landen getroffen en de Negen werden niet gespaard. Misschien zouden ze minder getroffen zijn als ze hun plannen om de inflatie te bestrijden beter op elkaar hadden afgestemd. Maar als ze dat ni'et gedaan hebben dan bent U het slachtoffer van een gemis aan Europese solidariteit en niet omgekeerd! Op uw tafel U hebt wel eens horen zeggen: als we meer voor onze levensmiddelen betalen, dan komt dat door de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Dat wil dus zeggen door de gemeenschappelijke organisatie van de landbouw onze landen. Maar juist het tegendeel is het geval! De cijfers spreken duidelijke taal! In 1974 zijn de detailprijzen van voedingsmiddelen ln Europa met 10,43 gestegen tegen 14,63 ln de Verenigde Staten en 293 ln Japan. De laatste jaren heeft de Europese landbouwpolitiek de landen van de Gemeenschap beschermd tegen een ongelooflijk oplaaien van de prijzen van landbouwprodukten op de Wereldmarkt en Wereldmarkt wil zeggen: bulten de grenzen van de Gemeenschap. Oordeel zelf! In 1972/1973 stegen de graanprijzen op de Wereldmarkt met 703. In ons Europa gingen ze echter maar met 43 omhoog! Even belangrijk is het verschil voor suiker: een stijging op de Wereldmarkt met 623, met nauwlijks 33 op de Europese markt. Wat vlees betreft was het verschil vooral gevoelig voor kalfsvlees: 333 stijging op de Wereldmarkt, 2;53 bi) ons. U behoort natuurlijk niet tot de mensen, die hun kasten volstoppen met voorraden, met suiker, potten jam, levensmiddelen in blik, uit angst dat het U de een of andere dag aan het nodige zou kunnen ontbreken. In tegenstelling met andere landen is bij ons dergelijke voorzorg niet nodig. Maar als uw bevoorrading met levensmiddelen praktisch voor 1003 zeker is, dan komt dat omdat de zeer uitgewerkte Europese mechanismen voor interventie en opslag het door de Europese solidariteit mogelijk maken eventuele schaarste het hoofd te bieden. In 1974 heeft de solidariteit bijvoorbeeld ten volle gespeeld tijdens de suikercrisis. De Italiaanse en vooral de Engelse consumenten konden suiker kopen tegen de Gemeenschapsprijs (603 onder de prijs van de Wereldmarkt) en dit dankzij invoer die door de Gemeenschap in haar geheel werd gefinancieerd. Groen Het „groene Europa" is daarom, afgezien van de voordelen die het de landbouwers heeft opgeleverd (steun voor modernisatie van bedrijven, zekerheid van inkomen, enz.) een factor van prijsstabilisatie geweest. Dat kan U toch niet onverschillig laten! Een van de doeleinden van onze Europese Unie is nu juist ervoor te zorgen dat de prijzen niet in het wilde weg stijgen. Tal van produkten, breigaren en grammofoonplaten, parfum en glasverpakking, behangselpapier, kinine en suiker, om nog maar over andere te zwijgen werden niet altijd verkocht tegen een redelijke prijs. Sommige firma's die ze maakten of in de handel brachten knoeiden namelijk met de concurrentieregels van de Gemeenschap en spraken onder elkaar af de prijzen kunstmatig te doen oplopen, verkoopvoorwaarden en aan klanten toegestane leveringen eenvormig te maken. De Europese Commissie, die tot taak heeft toezicht uit te oefenen op de grote bedrijven en die moet nagaan of hun optreden niet in strijd is met de belangen van de consumenten, heeft krachtig gereageerd. Zware boetes werden de schuldigen opgelegd. In 1972 heeft de Commissie bijvoorbeseld voor een 33 miljoen gulden, 470 miljoen Bfr. boete& opgelegd aan de voornaamste suikerfabrikanten van de Gemeenschap. Door onderlinge afspraken waren ze erin geslaagd, zien meester te maken van de Europese markt en hun klanten de verkoopvoorwaarden op te leggen. Het gevolg was bijvoorbeeld dat in Italië de suiker 503 duurder was dan in Frankrijk! Het nieuwe gebouw van de Provinciale Waterstaat aan Het Groene Woud nummer 1 te Middelburg heeft model gestaan voor werkstukken van leerlingen uit de twee vierde klassen van de Scholengemeenschap voor beroepsonderwijs „De Wellinge", Kruisweg te Middelburg. Vijftien van die leerlingen namen deel aan een Biotex „maak"-wedstrijd en de lijnen en vormen van het waterstaatsgebouw moesten inspiratie geven voor het vervaardigen van lapjescollages. Dat dat goed gelukt is bewijst ket feit dat diverse leerlingen prijzen hebben gewonnen met hun inzendingen. Mevrouw C. L. Euwe-Poppe, de tekenlerares, is met de meisjes vorig jaar naar Het Groene Woud geweest om, gezeten tegenover het kantoorgebouw, schetsen te maken. Daarbij werd ook aandacht besteed aan verscheidene facetten en vormen van het gebouw, zoals de horizontale en verticale belijning, de speelse vormen van de liftschacht enz. Enkele collages vielen non-figuratief uit, maar in andere is het gebouw of delen daarvan duidelijk herkenbaar. Voor het personeel van de Provinciale Waterstaat werden de werken tentoongesteld in het kantoorgebouw. Leuk. t - N -• Dit beeld kan men op dit moment aantreffen op de hoek van de Spanjaardstraat en de Spuistraat. Inderdaad daar wordt in opdracht van Stadsherstel druk gerestaureerd en vernieuwd. Alleen de voorgevels staan nu nog overeind. Pc rest is gesloopt. De stenen, die vrij kwamen worden zorgvuldig afgebikt, zodat ze weer gebruikt kunnen worden bij de herbouw van de panden. Een interessante operatie! 99 Vandaag, woensdag 31 maart 1976, heeft de heer M. A. L. Hubregtse wethouder van onderwijs om 14.30 uur de uitgebreide en verbouwde openbare lagere school „De Sandenburch" aan de Baarsjesstraat 45 officieel geopend. Gefeliciteerd onderwijzend personeel, gefeliciteerd leerlingen en ouders en verder iedereen, die zich bij het wel en wee van deze school betrokken voelt. is Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Burgemeester en wethouders hebben enkele verkeersmaatregelen genomen. Van Akenstraat. Het pad dat ligt naast de percelen Van Akenstraat 15 en 13 en het pad dat ligt naast het perceel Zeeburgstraat 2 (beide paden komen uit op het pleintje achter de Scheldepoortstraat) zijn aangewezen als voetpad. Dat betekent dus dat er niet meer op gefietst mag worden. Dat gebeurt erg veel, hetgeen gevaarlijk voor voetgangers is. Op die fiaden mag dus alleen gelopen worden 12 maart 1976). Schalffelstraat. De Schuiffelstran gebiedat wordt verbode voor voertuigen, die met inbegrip van lading een breedte van meer dan 2.20 meter hebben. Wanneer n.l. vrachtwagens, die doorgaafis een breedte hebben van 2.50 meter in de Schuiffelstraat rijden richting Pottenmarkt bij de Pottenmarkt komen, kunnen zij vaak niet verder. En dat geeft opstoppingen, die nu, naar gehoopt wordt, voorkomen worden. (12 maart 1976). Beide besluiten zijn op 12 maart 1976 ter openbare kennis gebracht. Binnen dertig dagen na deze datum kan iedere belanghebbendeen beroep instell bij de Kroon. Het eventuele beroepschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. De termijn waarin de duiven moeten binnen blijven is 29 maart 1976 tot en met 8 mei 1976, dit is door burgemeester en wethouders gesteld. Het menu voor tafeltje-dekje ziet er voor de week van 5 tot 10 april a.s. als volgt uit: maandag carbonade, tuinbonen en aardappelen dinsdag rundvlees, andijvie en aardappelen woensdag stamppot van boerenkool met worst donderdag gehakt, witlof, aardappelen vrydag vis, wortel^es, puree zaterdag wat de pot schaft De maaltyden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan ook besteld worden en wel tussen 9.00 en 9.30 uur op telefoonnummer 27537. Deze dienstverlening van de U.V.V. is uitsluitend bestemd voor bejaarden en zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Klas 2C van de Eerste Montessorischool voor M.A.V.O. uit Amsterdam zal op donderdag 8 april a.s. een bezoek aan Middelburg brengen. Dat „Dagje Middelburg" vormt de eerste prijs in een video wedstrijd, die door de gemeente Amsterdam in het kader van het Europese Monumentenjaar vorig jaar werd uitgeschreven. Het gezelschap bestaat uit 22 leerlingen, drie begeleiders en een afgevaardigde van de gemeente Amsterdam in de persoon van de heer Woudenberg. Door de leerlingen is het volgende Groep van 100 deelnemers aan de „Trompetlnen- Marsch", 1910 (portret van Morks in de rechterbovenhoek). Ïrogramma gekozen. 1.15 uur: Aankomst stadhuis, aldaar ontvangst en vertoning film „Middelburg - Monumentenstad"; 11.45 uur: Beklimming Lange Jan; 12.30 uur: Lunch; 13,30 uur: Bezoek Miniatuur Walcheren en daarna vrije wandeling. Het gezelschap zal om 15.00 uur weer vertrekken. Op de terugreis wordt door de gemeente Amsterdam een diner aangeboden. Begin februari was het 50 jaar geleden dat een bekende Middelburger overleed: op 7 februari 1926 stierf in onze stad namelijk Johannes Morks, beter bekend als Jan Morks. Op 25- jarige leeftijd vestigde Jan Morks (geboren te Dordrecht 6 oktober 1865) zich te Middelburg en werd er dirigent van het Schutterijkorps, dat in 1907 Middelburgsch Muziekcorps Sng heten. Hij huwde hier met Maria endrika Joosten, het echtpaar bleef kinderloos. Morks, immer in uniform en getooid met een grote knevel, een puntsik en een lorgnet, werd vrij snel een populaire figuur in de Middelburgse samenleving. Talloze manifestaties heeft hij met muziekuit voeringen opgeluisterd (b.v. het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in 1907). Zeer veel muziekstukken verschenen van zijn hand, het meest bekend werd wel de kleppermars („Marcia Castagnole" uit 1905). Morks schijnt eens gezegd te hebben dat hij nooit had kunnen denken dat deze mars die hij in een verloren half uurtje schreef, zo bekend zou worden. Behalve zijn arrangementen van werken van o.m. Chopin en Liszt verwierven zijn diverse rijen, zijn Suite des Miniatures en natuurlijk het Zeeuwse Volkslied (1919, met woorden van D. A. Poldermans) bekendheid. Ja: Morks was tevens stadsbeiaardier, hij bespeelde iedere donderdag van 11.30 tot 12.30 u. de klokken van de Lange Jan. Twee maal per jaar zette hij vier nieuwe stukken in de wals van het carillon, voor ieder kwaftier een éigen wijsje. Een borstbeeld aan het Molenwater, vlakbij de muziektempel waar Morks zo dikwijls zijn muziekkorps heeft gedirigeerd, houdt de herinnering aan deze muzikale Middelburger levendig. HM Tussen de Kinderdijk en de Rouaansekaai is al weer bijna gereed de aanloophaven voor jachten. Op de foto wordt gewerkt aan het slaan van palen waaraan de boten vastgemaakt kunnen worden. Rechts ziet u de steiger zelf. Er zal plaats zijn voor 46 jachten, in lengte variërend van 6 tot 10 1/2 meter. ,t Zal beslist een gezellig gezicht zijn van de zomer. Het Middelburgs Dllettantentoneel speelt op 2 en 3 april aj. in Middelburgs Schouwburg „EVA BONHEUR" van Herman Heyermans. Dit stuk, dat ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de vereniging wordt opgevoerd, dateert van 1916 en zal helemaal In de sfeer van die tyd worden gehouden. De regie wordt gevoerd door Detlev Pols en de spelers zijn de dames Bouwense, Bogaert en Gutteling en de heren Baijens, Gunter, Van de Linde, Boers en Brouwer. Kaartverkoop dagelijks bij Uitzendburo Walcheren, Langeviele 12 Middelburg en voor zover nog voorradig op de avonden voor de uitvoering aan de zaal. Burgemeester en wethouders willen de bouw mogelijk maken van kantoorgebouwen op een perceel ond aan de Vrijlandstraat (naast winkelcentrum) door toepassing van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herziening van het bestemmingsplan liggen vanaf 19 maart 1976, gedurende 14 dagen ter inzage voor een ieder op kamer 15 van het stadhuis (afdeling algemene zaken). Gedurende die termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van het voornemen van burgemeester en wethouders zijn haar bezwaren kenbaar maken aan het college van B. en W. In de PJZ.C. van 13-3-'76 stond een foto van het pakhuis „Demarary" in de tegenwoordige allerellendigste toestand van verval. De heer S(jnke van archiefzaken van de gemeente Middelburg liet ons ln De Faam van 17- 3-'76 iets anders zien uit vroeger jaren. Zo heb ik het ook gekend toen er bedryvigheid heerste in de jaren vóór en in de jaren van de oorlog '14-'18. We speelden daar ln de buurt van de Oostkerk en mochten vaak in het pakhuis spelen en ook „meewerken". Er stond een zware door lichtgas gedreven motor welke door twee man moest worden aangeslagen. Met drijfriemen werden de in de benedenruimte geplaatste hooipers en de op de tweede verdieping staande maalinrichting in beweging gebracht. Het hooi werd op door paarden getrokken boerenwagens aangevoerd en veelal in de Ganzengang opgestoken naar de eerste verdieping. De naam Ganzengang werd natuurlijk op z'n Middelburgs uitgesproken als „Hanzehang". Op de verdieping moest het hooi dan met hooivorken naar de opening boven de pers worden geschoven en daar tot balen worden geperst. Erwten in jutebalen aangevoerd en met handkracht naar boven gehesen, kwamen op de tweede verdieping terecht en kwamen later als erwtenmeel te voorschijn. Aan de zijgevel in de „Hanzegang" was een door zink afgedekt afdak, waaronder brandladders waren opgehangen op jukken, Vaak kropen we onder het afdak en lieten voorbijgangers schrikken door een geloei aan te heffen. Aan de linkerzijde van het plein was een kuiperij gevestigd. Op de foto ziet u de kuiper staan temidden van zijn vaten, en ook andere personen, want in die tijd waren er velen die graag op straat werden „geportretteerd". Op de linkerzijde van de afbeelding een ouderwet straatlantaarn. Ik noem ook nog enkele namen van personeel uit het pakhuis, nl. Boone, Loomans en de molenaar Marien van Belzen. Er zou natuurlijk nog van alles te vertellen zijn over het pakhuis, het plein en de omgeving. Maar ik stop met deze krabbels. De oud-Verwerijstraatbewoner J. Stevense, Oostkapelle. uit ons enorm assortiment: 135 SR 13 Normaal voor Daf 33,VW Polo, Audi 50, Fiat 127. Peugeot 104. Renault 4/5/6 *A11-In: BTW+advies+montagc+irillingvni balanceren+garantie. Daardoor meer km. Middelburg. Grenadierweg 7A. Tel.01180-28355. Temeuzen. Mr. F. J.Haarmanweg 2. Tel.01150-3828. is uw auto jonger dan 4 jaar en u bent ouder dan 23. Dan gelden deze premies na 5 of meer schadevrije ja ren. Inclusief groene kaart en alarm service. Goede service. Cat.w. W.A. All.r. Catw. W.A. All.r. 6000 130 301 12000 154 418 8000 137 340 14000 161 463 10000 152 382 16000 177 512 Voldoet u niet aan bovenstaande voorwaarden bel dan toch voor gunstige premie opgaaf. Assurantie «Sc Financ.kantoor 01183 - 64455 Zondag 4 april a.s. organiseert de werkgroep „vastenaktie" een fietstocht voor het gehele gezin. Onder het motto „OMMEKEER OMMEKAAR" wil deze werkgroep naast de al lopende aktiviteiten een extra bijdrage leveren aan het z.g. zelf - help - project, t.b.v. de krotbewoners van 9 krottenwijken in de omgeving van Asuncion. Hoofdstad van Paraquay. De start (13.30 uur) en finish is, hoek Kruisweg/ Koudekerkseweg. (Technische school „De Wellinge"). De afstand bedraagt 25 km. Het inschrijfgeld is voor volwassenen 2,50 en voor kinderen 1,50. De opbrengst komt geheel ten goede aan het gegenoemde project. michiel Adriaensz. De Ruyter is 300 jaar na zijn dood - nog altijd de man die in onze verbeelding lééft! Uit zijn heldendaden, uit héél zijn optreden, blijkt een karakter dat de beste eigenschappen van ons volk weerspiegelt. Onder nemend, betrouwbaar, een voudig, zakelijk, nuchter, vindingrijk, moedig en vol hardend. De grootheid van De Ruyter is door vriend èn vijand erkend. Al tijdens zijn leven, tot op de -V huidige dag. In april van dit jaar herdenken wij dat De Ruyter op 29 april 1676 sneuvelde. Het Herdenkingscomité heeft gezocht naar een aandenken dat tevens symbolisch als een geschenk kan dienen voor al diè mensen, die zich met onze zee vaart verbonden voelen. De Koninklijke Begeer B.V. in Voorschoten heeft dit aandenken vorm weten te geven in een gouden munt van 6,5 gram 21,6 karaat goud, met een doorsnede van 22,5 mm. De prijs is 250,- (incl. btw en verzendkosten)Bij eventuele wijziging van de goud- koers wordt de prijs aangepast. Om de munt te kunnen dragen, kan een 14 karaat gouden gladde munt-rand worden bijgeleverd. De munt toont aan de ene kant de beeldenaar van De Ruyter, gemaakt naar de originele gravure van A. Blotelingh, met het randschrift „Michiel Adriaensz. De Ruyter". Aan de andere kant staat een afbeelding van zijn admiraals schip „De Zeven Provinciën", alsmede het wapen van De 'V. V/ iYV Ruyter en het randschrift „en dat wij malkanderen met lieff mogen aanschouwen". Dit zijn De Ruyter's eigen woorden, die hij op 23 maart 1676 schreef aan zijn vrouw Annetje van Gelder. Dit randschrift is welbewust gekozen. Het is een eerbewijs aan De Ruyter als méns èn - over alle tijden heen - een bemoediging aan allen die de zeevarenden thuis verwachten. Deze gouden De Ruyter-munt kan telefonisch of schriftelijk worden besteld bij de Koninklijke Begeer B.V., Leidseweg 219, Voorschoten, telefoon 017174500. toestel 30.

de Faam | 1976 | | pagina 5