Werkgroep M'75 werd vernieuwbouwteam KONINGSTRAAT 4 WORDT OPGEKNAPT J Hit br iflibbrllmnTSf übtstonc HET MOLENWATER I Effi" GRAFIEK EN POSTERS UIT KRAKAU POOLSE GRAFIEK EN POSTERS IN DE VLEESHAL camptna MENEER STERBANDjfr THEATER KUIPERSPOORT Openbare vergaderingen MENU TAFELTJE DEKJE m EXTRA VOOR STELLING VAN WERKTHEATER MIDDELBURG WONINGBOUW VERENIGING EN RENOVATIE GA EENS KUKEN VERKEERS MAATREGEL HINDERWET AANVANGSTIJD VERGADERING BEJAARDEN BOND van de Campina-kok WEEKAANBIEDING STERBAND^} TS -BANDENSEKVICE rr£- CONTACTA VOND "THEO MIDDELKAMP Woensdag 11 februari 1976 F Hierdoor geven wjj u kennis van de geboorte van het vernieuwbouwteam op 7 januari 1976. Op die datum kwam het team zonder enig officieel vertoon voor de eerste maal in vergadering bijeen. Eigenlijk was er meer sprake van een wedergeboorte, want een soortgelijke club bestond in 1975 al. Onder invloed van het Europese monumentenjaar heette het team toen „Werkgroep M75". Nu werkt men onder de naam „Vemleuwbouwteam". Een naam die het werkterrein van het team duidelijk aangeeft. Men wfl stimuleren, dat panden in Middelburg die niet voldoen aan de moderne wooneken worden aan gepast. En daarbjj 8331 het niet alleen om grote voorname panden. Neen, het gaat nadrukkelijk ook om „gewone" woonhuizen. Neem b.v. het pand Koningstraat 4, dat op initiatief van het vernieuwbouwteam werd aan gekocht. Het wordt nu helemaal opgeknapt. Daarover kunt u meer zien en lezen in een ander verhaal in deze rubriek. Subsidie. Een belangrijk, of wellicht moet gesproken worden van het belang rijkste punt, bij de stimulering van vernieuwingsaktiviteiten is de subsidie. Hoeveel draagt de overheid bij in de kosten van vernieuwing? Het antwoord is vrij eenvoudig. 353 als het niet gaat om een monument, want dan is het nog meer. Leden. In het vernieuwbouwteam zitten medewerkers van gemeentewerken, van het stadhuis, maar ook van de Provinciale Dienst voor de Volkshuis vereniging Middelburg er zitting in, alsmede een plaatselijk aannemer. Op de hieronder genoemde data worden de daarbij vermelde openbare vergaderingen gehouden: Vrijdag 13 februari aj. (aanvang 16.30 uur) Commissie Sociale Zaken. Op de agenda voor die ver gadering staan o.a. de volgende onderwerpen: gemeenschappe lijke regeling ambulance-vervoer Midden- en Noord-Zeeland, motie energievoorziening (raad Vlissingen), aanwijzing lid administratief dienstencentrum Mid den-Zeel and. maandag 16 februari aj. (aanvang 20.00 uur) Commissie Onderwijs, dinsdag 17 februari a.s. (aanvang 16.00 uur). Commissie Financiën, dinsdag 17 februari a.s. (aanvang 19.30 uur) Commissie Gemeentebedrijven, maandag 23 februari aj. (aanvang 14.00 uur) Gemeenteraad. woensdag 3 maart as. (aanvang 17.00 uur) Culturele Adviesraad. Alle vergaderingen worden gehouden in het stadhuis. Ze zjjn ok alle openbaar zodat iedere belangstellende welkom is. vesting. Het beleid is vertegen woordigd door wethouder Baars van openbare werken en volkshuisvesting. Bovendien heeft de heer Tevel, direkteur van de Woningbouw- rg ïlijl Vooral het contact tussen gemeente en provinciale dienst over de voortgang van diverse subsidiezaken en aan vragen is van groot belang. Men tracht te bevorderen, dat de termijnen, die liggen tussen het moment van aanvragen en het toe kennen van subsidie zo kort mogelijk zijn. Onderwerpen. Tijdens de eerste bijeenkomst is gesproken over panden in de Koning straat, de Eigenhaardstraat, de Herenstraat/Sint Janstraat, omgeving Oostkerk. Ook kwam de gang van zaken met betrekking tot de renovatie van de 84 duplexwoningen in Nieuw Middelburg aan de orde. Het menu van Tafeltje Dekje van 16 februari tot en met 21 februari is als volgt: maandag jachtschotel, rode kool en puree dinsdag rundvlees, andijvie en aardappelen woensdïq; stamppot, zuurkool en worst donderdag carbonade, boontjes en aardappelen vrijdag vis, worteltjes en puree zaterdag wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00 en 9.30 uur, op telefoonnummer 27537. Deze dienstverlening van het U.V.V. is uitsluitend bestemd voor bejaarden zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. :'i*$8E«gpt35 'Ar- - 4/t4 Nog tot en met zondag 15 februari a.s. kan men in de Vleeshal van het stadhuis in Middelburg bezoeken de tentoonstelling van grafiek en posters uit Krakau (Polen). Deze door de dagblad-recensenten erg goed ontvangen tentoonstelling is tot en met zaterdag dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag, de laatste dag dus, van 14.00 tot 17.00 Uur. Doorgaand proces. De gemeente en daarmede het vernieuwbouwteam stimuleert een doorgaand proces van stads vernieuwing. Daarbij is ook de mede werking van veie burgers nodig. Vandaar dit stukje, vandaar dat ook in de komende afleveringen van deze rubriek meerdere keren op dit onder werp teruggekomen zal worden. Vanwege de grote belangstelling voor de drie eenakters die het Werktheater Middel= burg op het ogenblik speelt, is in februari nog een extra speel avond ingelast. Wie de drie eenakters wil zien kan nog op 14 februari en 21 februari (laatste voorstelling!) terecht in het Kuipersoorttheater in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Het Werktheater Middelburg speelt „De Dienstlift" van Harold Pinter en twee stukken van Mrozek: „Karei" en „Striptease". „De Dienstlift" draait om twee mannen die wachten op een opdracht. Uit de dialogen wordt steeds duide lijker wie ze zijn, hun verschillende karakters en hoe ze staan tegenover hun werk. In „Karei" en „Striptease" draait Mrozek eerst de werkelijkheid om en gaat dan met veel humor de logica van deze absurditeit bewijzen. In „Karei" wordt het intellect (de oogarts) ver brijzeld door de domme logica van twee kortzichtige mensen. In „Striptease" trachten twee doel bewuste heren zich te behelpen met een surrogaat van vrijheid tot geestelijk en lichamelijk in hun hemd staan. Ad van Noort voert de regie over de drie stukken. Als het om renovatie/woningver betering gaat dan staat de woning bouwvereniging Middelburg haar mannetje of liever haar man. Als eerste grote renovatiecomplex kwam het Begijnhof aan de orde. Dat is nu klaar. En men gaat door. Dat heeft u kortgeleden ook in de krant kunnen lezen. Zo werden kortgeleden de 16 woningen aan de Oosterscheldestraat opgeknapt. Deze verbetering bestond uit: - optrekken van de voor- en achtergevel, waardoor er op de slaap verdieping aanzienlijk meer ruimte kwam; - het aanbrengen van een moderne douche-gelegenheid - een volledig nieuwe indeling van de begane grond; - het aanleggen van een c.v. installatie en een centrale antenne voor T.V.- ontvangst. 6, 293, 84 en 29. In Nieuw- en Sint Joosland zullen zes woningen op ongeveer dezelfde manier als de woningen In de Trompstraat vernieuwd worden. Voorts wordt gewerkt aan een ver betering (woonkamer, schuurtje) van de 293 woningen in de Magistraat- wijk. Ook de 84 duplexwoningen aan het Marljkepleln en omgeving staan op het programma, terwijl over de 29 eengezinswoningen aan de Tromp straat en omgeving een gesprek heeft plaatsgevonden over verbeterlngs plannen. Deze gegevens ontleenden wij aan het ledenorgaan van de Woningbouw vereniging Middelburg van december 1975. v*eT OQ Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbhrg Stadhuis Middelburg/Telefoon 26251, toestel Het pandje Koningstraat 4 (zie foto's) kon niet meer aangemerkt worden als een huis(je) waarin het prettig wonen was. Het werd ver voor de tweede wereldoorlog gebouwd. Het pand bevatte een voorkamertje, een achterkamertje, een keukentje met daarin ook een toilet. Inderdaad niet zo'n geweldige situatie beschouwd naar de wooneisen van vandaag. Boven was er dan nog een slaap kamer. In het tuintje was nog een berginkje gebouwd. Op initiatief van het vernieuwbouw team (zie ander artikel) wordt dit pandje nu totaal verbeterd. Nieuwe situatie. Beneden geen kleine hokjes meer, maar één kamer met daarin een opën keuken. De lengte van het geheel wordt 7 1/2 meter, terwijl de breedte varieert van 5 meter tot 3.30 meter. Dan is de gang behouden en daarin is nu, afgesloten van de keuken, het toilet. Boven komen twee slaapkamers en een douchegelegenheid. Een hele verbetering dus. GA EENS KIJKEN. De operatie van Koningstraat 4 kan worden beschouwd als een goed voor beeld van het renoveren van een woning. Daarom is een zodanige regeling getroffen dat een ieder die die operatie van nabij wil meemaken daartoe in de gelegenheid wordt gesteld. Elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur kan men er een kijkje gaan nemen. De medewerkers van bouw bedrijf De Delta weten dat er belang stellenden kunnen komen, zodat u niet hoeft te schromen om eens binnen te stappen. Als u dat dan met een zekere regelmaat doet kunt u de vorderingen op de voet volgen. Wij hopen dat in deze rubriek ook zoveel mogelijk te doen. NOG EEN VOORBEELD. Ook het pand Eigenhaardstraat 29 is zo'n voorbeeld van de renovatie van een huis, zoals het geheel wordt aan gepast aan de wooneisen, die heden ten dage worden gesteld. Wilt u daar ook eens kijken dan is dat mogelijk. Daarvoor moet u echter eerst even contact opnemen met de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van gemeentewerken. Een van de mede werkers gaat graag met u mee om te laten zien hoe zo'n verbetering in zijn werk gaat. INFORMATIE OVER SUBSIDIES E.D. De medewerkers van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van gemeentewerken aan de Vllsslngsestraat geven over de mogelijkheden om huizen te verbeteren graag alle informatie. Vooral van belang Is natuurlijk de bijdrage In de kosten die u kunt krijgen. 353 zit er al gauw in en dat Is toch meer dan een derde gedeelte van het geheel. Prof. dr. C.A. van Swigchem merkt in zijn artikel Jaar monumenten van bouwbouwkunst in Zeeland", in het Archief van het Zeeuwsch Genoot schap 1969, op dat veel Zeeuwse steden een spuihaven hebben, waar meermalen een tweede waterbasis mee verbonden is, dienende om bij eb de haven te spoelen. „Als een getij watermolen op de kracht van dit spoelwater draaide, heette het tweede bassin niet alleen „houwer" maar ook „molenwater". Middelburg had ook zo'n molen water. Het werd tussen 1304 en 1314 gegraven. Het overtollige water van het riviertje de Arne, dat door de stad stroomde en van de stadsgrachten kon in deze 'spuikom geloosd worden. Omstreeks 1332 werd het molenwater uitgebreid in westelijke richting. In de volgende eeuwen werd het herhaalde lijk vergroot en uitgediept. Bij de stadsuitleg van 1595-'98 kwam het molenwater binnen de stadsvesten te liggen. J. de Kanter Phil.zn. en J. Ab Utrecht Dresselhuis schreven in hun „De Provincie Zeeland" (1824) over het molenwater te Middelburg: „De benaming duidt deszelfs bestemming aan; doch het diende tevens tot eene kom, om de haven uit te schuren en diep te houden. Het heeft sedert het jaar 1608 tot 1777, aan onder scheidene uitdiepingen, daaronder begrepen die der binnengrachten, gekost ruim 253.000,-". Om het Molenwater, waarvan men de naam als eigennaam was gaan gebruiken, werden bomen aangeplant en huizen gebouwd. Vooral in de 18e eeuw verrezen er grote bouwwerken, zoals het Burgerweeshuis (1720), de Lutherse kerk (1742) en een man&ge (1753). Het Molenwater schijnt in die tijd dermate fraai geweest te zijn dat wel een vergelijking met de Haagse Hofvijver is gemaakt. Overigens was het in deze periode nog diep genoeg getuige het feit dat men er in 1739 Engelse zeeschepen liet varen. Toch slibde het Molenwater langzaam maar zeker dicht. Jan Poleij diepte het in 1778 nog uit, maar er was geen houden meer aan. Het grootste Het Molenwater aan het begin van deze eeuw. De muziektent werd gebouwd In 1865. Uiterst rechts de uit 1881 -'82 daterende woning van de directeur der gasfabriek. Molenwater. In verband met bouwwerkzaamheden voor een pathologisch-anatomisch laboratorium moet de rijbaan van het Molenwater, gelegen tussen perceel 41 en perceel 49 in beide richtingen gesloten worden voor alle verkeer behalve voor voetgangers. Deze tijdelijke maatregel gaat in op 1 maart 1976 en zal naar worden verwacht van kracht moeten blijven tot 1 juli 1976 of zoveel langer als nodig is of zoveel korter als mogelijk is. (noordelijke) deel werd in 1818 gedempt. Een kleine halve eeuw later, in 1859 en 1864, werden de overige delen tot aan de Herengracht gedicht. Na de droogmaking deed het Molen water enige tijd als militair exercitie- terrein dienst. Thans is o.m. „Miniatuur Walcheren" er gevestigd. Maasstraat. Door de heer C.N. Kouwenberg te Middelburg is een hinderwetver gunning aangevraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een slagerij, waarin 8 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 6 1/2 pk. gebezigd zullen worden. De inrichting is gevestigd aan de Maasstraat 68/70. De openbare zitting over deze aanvraag wordt gehouden op woensdag 25 februari a.s. om 16.45 uur in het stadhuis. Vrijlandstraat. De heer H.C. Tang uit Capelle aan de IJssel heeft een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een Chinees-Indisch restaurant waarin diverse elektro motoren met een gezamenlijk vermogen van 5 1/2 pk. gebezigd zullen worden. De inrichting wordt gevestigd aan de Vrijlandstraat 39/41 (winkelcentrum). De openbare zitting over deze aanvraag wordt gehouden op woensdag 25 februari a.s. om 16.30 uur in het stadhuis. SCHRIFTELIJKE bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan men tot en met 17 februari a.s. indienen bij burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan men persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen tijdens de hierboven aangehaalde openbare zittingen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat inwoners van de gemeente Middelburg later tot beroep gerechtigd zijn wanneer zij in persoon of bij gemachtigde op de boven vermelde zittingen zijn verschenen. Zij die niet in de gemeente wonen kunnen om van hun beroepsrecht gebruik te kunnen maken volstaan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. Ter inzage. De aanvragen en de daarbij behorende stukken liggen voor een ieder ter inzage op kamer 15 van het stadhuis (de afdeling Algemene Zaken); De vergadering van de Algemene Bond van Bejaarden afdeling Middelburg, die op vrijdag 20 februari a.s. in het diensten centrum Het Schuttershof wordt gehouden begint niet zoals op de uitnodigingen Is aangekondigd om 20.00 uur, maar om 14.00 uur. Zegt het voort!!! In de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis is nog tot de 15e februari de tentoonstelling „Grafiek en posters uit Krakau" te bewonderen. Een boeiende expositie die ons laat kennismaken met grafische kunst uit Polen, een fraaie collectie die beslist de moeite waard Is om te zien. Aan de tentoonstelling werken een êroot aantal Poolse kunstenaars mee die al verschillende keren In musea en op andere plaatsen voor het voetlicht traden met hun werk. Krakau is een van de oudste centra van de Poolse kuituur' aldus de heer A. Pietsch in een voorwoord in de katalogus ,De stad ontstond op een kruispunt van oude handelswegen. Van zuid Europa voor barnsteen naar de Baltische Zee, van West Europa naar het Oosten: het oude Rusland, de Zwarte Zee. Krakau is een centrum van konfrontatie tussen tradities en hedendaags kunststromingen, in Krakau werd de „heilige" Nationale Kultus geboren en weer afgebroken." De Grafische Kring uit Krakau behoort tot de toonaangevende in Polen, en juist een groot aantal van de kunstenaars van wie werk in de Vleeshal is te zien, behoort tot deze groep. Het heeft weinig zin om diverse werkstukken apart te beschouwen omdat ze eigenlijk stuk voor stuk een boeiend kijktafereel opleveren. Ongetwijfeld is de expositie een bijzonder leerzame, per slot van rekening kom je niet elke dag zo gemakkelijk in kontakt met werk van dergelijk kaliber uit het buitenland. Zoals qezegd: het is kort dag om een kijkje te nemen, maar het kan nog steeds. Vergeet vooral niet een van de prachtig uitgevoerde (zwart/wit) katalogussen mee te nemen, waarin bij elke vermelde kunstenaar een van zijn of haar werken staat afgedrukt. Kaasragout. 50 gram boter, 50 gram bloem, '/i liter melk, zout, peper, aroma, 200 gram belegen Campina kaas. Smelt de boter, voeg de bloem droog toe en daarna scheutje voor scheutje de melk tol een glad gebonden saus. Naar smaak peper, zout </i aroma. Roer er de in blokjes gesneden kaas door. Maak de ragout door en door warm, niet meer laten koken). Per persoon: 382 k.cal. natuurlijk lekker at cn mei uit ons enorm a: rtiment: G8oo Custom 155 SR ijTubeless voor Audi 60/80, Fint 124/131 Renault 12/15, Austin Maxi, Ford Escort, Sunbeam, Morris Marina, Mazda 616/818, Vauxhail Victor, Daf Marathon, Opel Kadett,VW Golf/Passat/S All-In: BTW+advics+mo_ntagc+ irillingyrii hal All-In* antic: E Middelburg. Grenadierweg 7A. Tel.01180-28355. Temeuzen. Mr. F. J. Haarmanweg 2. Tel.01150-3828. _f De toerafdeling van de Zeeuwse Ren-En Toerclub „Theo Middelkamp" houdt op 18 februari a.s. een contactavond in „De goede Verwachting" te Lewedorp. Aanvang 19.45 uur. Naast het officiële gedeelte (voorjaarsvergadering en bespreking seizoen 1976) zal er voor belangstellenden, die er ongetwijfeld velen in de regio zijn, voorlichting worden gegeven omtrent de ver schillende fietsmogelijkheden zowel in clubverband als individueel. Gedacht wordt o.a. aan de mogelijkheid om in het seizoen 1976 met twee trimploegen te rijden en wel een ploeg voor geoefende en een groep voor be ginnende trimmers. Uiteraard zal er ruimschoots gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Het bestuur rekent op een volle zaal.

de Faam | 1976 | | pagina 5