9Werktheater Middelburg' brengt eenakters van Pinter en Mrozek Samenwerking op brandweergebied Vakantieverblijven Zeeland 1976 10-80% korting op honderden mode-schoenen DRUKWERK BAARS "De Magneet" heeft de zomer al in het hoofd frans Gammel -FRANS feA UTTOOIJ EN 0LTH0FF SINGER g. geschiere 6 TIPS WANDSCHROTEN HOUTSOORTEN SIERSTENEN NU OOK KLEIN OFFSET F Woensdag 14 januari 1976 Flriej' van een lezer DE HISTORIE VAN DE KERKEN IN MIDDELBURG HEET VAN DE NAALD REISBUREAU LAHR CO Paranapine - Grenen - Oregon HOBBYHUIS "DOE HET ZELF" PlOUVierWalstraat 64 Vlissingen Voor alle materiaal op maat gezaagd en kastjes gemaakt naar Uw idee, naar "doe het zelf" speciaalzaak ii Problemen met haar 5 specialisten, ZONDER AFSPRAAK Walstraat 12 VLISSINGEN - Tel 19233 De snelle drukkers staan steeds voor U klaar voor al uw Kant-en-klaar - modellen Eerste klas vakwerk Snel en goedkoop Ga naar: Het „Werktheater Middelburg" brengt op 17, 24 en 31 januari ai. In het Kuiperspoorttheater onder regie van Ad van Noort een drietal toneelstukken nJ. „De Dienstlift" van Harold Pinter; „Karei" van Mrozek en van diezelfde schrijver het stuk „Striptease", De voorstellingen beginnen op alle data om precies 20.00 uur. Het is wellicht niet zo noodzakelijk om Pinter voor te stellen. Deze schrijver geniet al veel bekendheid als een van de vernieuwers van het theater. De groep „Werktheater Middelburg" koos „De Dienstlift", waarin het gaat om twee mannen die wachten op een opdracht. Allengst wordt duidelijk wie ze zijn en hoe hun verschillende geaardheid en instelling ten opzichte van hun werk een dialoog oplevert, onder welke een absurde situatie schuilgaat. De twee andere eenakters zijn van Mrozek die - even oud als Harold Pinter - inmiddels ook al wereldberoemd is geworden door zijn schrijverchap. Hij werd geboren in 1930 in Bozenzin (Polen) en woont nu in Italië. Zijn lite raire loopbaan begon hij in Krakau als karikaturist voor verscheidene kranten en tijdschriften. Na een opleiding voor journalist studeerde hij architectuur en Oosterse talen en bezocht een schilders academie. Hij tekent cartoons, schrijft toneelstukken en satires, is bijziende en overgevoelig voor licht. Mrozek is zeker in de Oostbloklanden belangrijk vanwege zijn kritiek op het totalitaire systeem en zijn kijk op de mens. Hij is onbarmhartig in zijn benaderingswijze, maar doorvlecht alle situaties met een humor die aansteke lijk werkt. Al is het dan wel zo, dat we ons een ogenblik later pas realiseren hoever „het mes eigenlijk in de wond zit''. Evenals in zijn karikaturen laat hij begrenzingen en beperkingen zien van mensen in ogenschijnlijk opper vlakkige, doch in feite zeer wezenlijke situaties. Juist door het weglaten - wat hij dus ook in zijn tekenwerk doet - worden we gekonfronteerd met het onbegrensde en onbeperkte mens zijn met de individuele vrijheid. Mrozek draait eerst de werkelijkheid om en gaat dan met veel humor de logica bewijzen van de hierdoor ontstane absurditeit. Iji „Karei" wordt het intellect - de oogarts - als het ware ver brijzeld door de domme logica van twee zeer kortzichtige lieden. Met het verlies van zijn bril, die wordt opgeëist door de domme boerengrootvader en zijn klein zoon, wordt het intellect het slachtoffer en meeloper van het doelloze en brute geweld. In „Striptease" beknot een Macht het doen en laten van twee doelbewuste heren. De een is opstandiger dan de ander, maar beiden trachten zich te behelpen met een surrogaat van vrijheid tot zij - geestelijk en lichamelijk - in hun hemd staan. In „De Dienstlift" spelen Jacques Jacobsen en Kees Elenbaas resp. Gus en Ben, in Karei speelt Gerard Baijens de oogarts, Jan van Tiggelen de opa en Jacques Jacobsen de kleinzoon. In „Striptease" vertolken Jacques Jacobsen en Jan van Tiggelen resp. de rollen van Heer I en Heer II. Inspeciënten zijn Vincent d'Angremont en EriO Geleedst. Voor het geluid Op de foto: Repetitiescène alt „Karei". tekent Peter Falk terwijl Tony Haandrikman souffleert. Entree 5, houders C.J.P.'s 3,50. Er stond enkele weken geleden een stuk historie in „De Faam" van de kerken van Middelburg en dat was niet helemaal juist. Er stond van de Gasthuisker kdat die van een eind in de vorige eeuw van de Christelijk Gereformeerden is. Maar ik heb in mijn jeugd op de Gereformeerde Zondagsschool gegaan en toen hielden of vierden wij daar Kerstfeest. Want het kerkje was van de Gereformeerden. En de vader van een zwager van mij was daar toen koster. Het was wel mooi en prettig natuurlijk, maar wij misten de Kerstboom want dat mocht toen niet. Dat was heidens. Nu weet ik wel, dat het Kerstfeest heel wat anders is dan een mooie Kerstboom, en lekker eten en drinken, terwijl ze in andere landen sterven van de honger, die arme kinderen enz. daar ver weg. Maar voor een kind is een Kerstboom toch machtig mooi hé? Naderhand verkochten ze het kerkje aan de Christelijk Gereformeerden, waar ze later veel spijt van hadden. Die synagoge is jammer dat die verwoest is in de Heerenstraat, achter die huizen. We hadden vroeger veel Joden in Middelburg. Grote zakenlieden, zoals M.H. Boasson en Zonen en EH. Boas son en Co. en in de Lange Delft woonden bijvoorbeeld nog jonge Joodse mensen, Prins heetten die, met een paar schatten van kinderen. En de familie van Wittene in de Heerenstraat. Wat kon je daar fijn je snoep enz. kopen voor de St. Nicolaas. Die mensen werden weggevoerd, ook die lieve in de opruiming grote sortering STOFFEN Zijde yersy v.a. 10, Trevira v.a. 10, Terlenka v.a. 12,50 Tweedv.a. 12, Diverse inruil-naaima- chines tegen LAGE PRIJ ZEN. NAAIMODECENTRUM St.-Jaoobrtraat 12 VLISSINGEN Tel. 01184-13832 kinderen en heb je nooit meer terug gezien. We wisten eerst niet, toen die oorlog pas begon, dat ze die Joodse mensen allemaal uit wilden roeien. We dachten, oorlog is een hel, dat weet ieder en het zijn allemaal schepselen van God, of het nu Engelsen of Fransen of Duitsers zijn. Laten we bidden voor die mensen en bidden dat we gespaard mogen blijven voor een nieuwe oorlog. We dachten toen de eerste wereldoorlog voorbij was, ik was toen 20 jaar. Er komt nooit geen oorlog meer. Zoo een mensen afslachting, maar de 2e wereld oorlog was nog veel erger, geloof ik. Ik ben in mijn jeugd eenmaal in die synagoge geweest met een vriend van me' die weer al lang overleden is. Hij werkte bij M.H. Boasson en Zonen. En ik was juist ontslagen op „The Vitrite Works" of de Vitting fabriek. Vroeger was het in de winter druk, soms met overwerk op die fabriek en in het voorjaar ging je met bosjes de straat op. Toen hadden we die regelingen nog niet zo met de arbeidsbeurs. Wel de bonden, maar die konden er toen ook niet veel aan doen. Mijn vriend zei „Kees, ik heb een vrije dag, mijn baas is gaan bidden, want het is Grote Verzoendag. Ga je mee kijken. Ik zeg ja, dat doe ik' we gaan ki3ken en horen. We deden onze pet af, want dat waren we in onze kerken gewend, maar die moesten we weer onmiddellijk op ons hoofd zetten. Niet blootshoofds in de synagoge. Ik geloof dat er in de bezetting van de Duitsers in de 2e Wereldoorlog een heleboel radiotoestellen in die Synagoge gestaan hebben, die ze in beslag genomen hadden. C. Sinke. Baarsjesstraat 15, Middelburg. Onze zomerprogramma's. Touringcarreizen en auto plan vakanties van "Snelle Vliet" en* Vrij Uit" liggen voor u klaar. 5 dagen Duitsland v.a270,— 5 dagen Parijs v.a. 280, 10 dagen Zwitserland.v.a. 445,— 13 dagen Joegoslavië v.a. 460,— 10 dagen Oostenrijkv.a. 305,— En vele andere mogelijkheden bij uw Korte Noordstraat 6 - 8 Middelburg Tel. 01180-25391 werkbreedte 6 en 8 cm en diverse andere 9 modellen g 2.50 VLISSINGSESTRAAT 48 - 50 Tel. 01180 - 25589 dinsdagsmiddags gesloten De feestdagen zjjn weer achter de rug en dat betekent voor de meeste Nederlanders dat de t{jd weer gekomen is om plannen te maken voor de zomer vakanties. Begin december hebben de reisorganisatoren hun nieuwe programma's gepresenteerd. Natuurlijk nog dikker, nog groter en nog mooier dan de afgelopen jaren. Wij willen graag proberen u al vast een beetje wegwijs te maken in dit doolhof an hotels, appartementen, bungalows, mooie stranden, prachtig natuurschoon en bezienswaardigheden. Het grootste nieuws voor het komende seizoen is wel, dat de samenwerking is rond gekomen tussen een groot aantal bekende Nederlandse reisorganisaties. De Magneet, Centouri/Eurotours, Ster/Turavia, Airtour/ Silverjet, Rail tour, Yet, Long Range Travel en nog enkele touroperators presenteren zich voortaan onder de naam HOLLAND INTERNATIONAL. En hoewel elke reisorganisatie vrij zelfstandig blijft, liggen de voordelen van deze samen werking natuurlijk voor de hand. De hotelbedden worden gezamenlijk ingekocht en de kontrakten met K.L.M., Martinair en Transavia worden gekombineerd afgesloten. Dit betekent scherpe prijzen en meer zekerheid. Bovendien is door deze samenwerking enorm veel vakkennis gebundeld. Waar de héle organisatie, reisorganisatoren én verkoopkantoren, gebruik van kunnen maken. F.I.T. vliegreizen zorgt dit jaar voor het meeste nieuws onder de vakantiezon. Naast Egypte, waar Fit al jaren op vliegt, vindt U in het zomerprogramma 1976 ook andere bestemmingen in het Midden Oosten als Jordanië, Syric en Israël. En de achtdaagse rondreis door Roemenië is zeer zeker de moeite waard. Daarnaast introduceert F.I.T. de zogenaamde fortuinreis. Op de bestemmingen waar een F.I.T.-fortuin- reis wordt aangeboden, kunt U uit drie verschillende bedragen de reissom kiezen die U wilt besteden. Tegelijk geeft U de reisperiode aan, die U het beste schikt. Vier weken voor vertrek krijgt U dan te horen, welk appartement of hotel voor U is gereserveerd. De prijs die U betaalt ligt gegarandeerd 10 tot 253 beneden de normale verkoopprijs. Centouri/Eurotours komen dit jaar uit met een gekombineerde gids. Eurotours brengt uit haar rijke verleden natuurlijk een uitgebreid Griekenland programma mee met meer dan tien verschillende bestemmingen en diverse cruises door de Griekse wateren. Ook veel aandacht voor Ierland in deze gids met onder andere de farmhouse tours. Hierbij maakt U een trektocht dwars door Ierland met overnachtingen in een Ierse boerderij die nog in gebruik is. Op het vliegveld Cork staat bij aankomst de auto al op U te wachten. Ster/Turavia hebben hun zomerprogramma's ook gecombineerd. Kon U de afgelopen zomer bij deze touroperators alleen maar terecht voor Hoe snel de Vlissingse brandweer reageert, bleek weer eens uit het blus- karwei dat deze vorige week dinsdag op te knappen kreeg bij een brand op de bovenverdieping van een pand in de Badhuisstraat. De ruimten boven een antiekzaak brandden volledig uit, waarbij een hevige rookontwikkeling ontstond. De brandweerlieden moesten met persluchtmaskers binnen. De Vlissingse brandweer werd geassisteerd door de Magirusladderwagen van de Middelburgse brandweer omdat de ladderwagen van het Vlissingse korps aan de achterzijde aktief was. De brand die om ca. half twee ontstond, was men om even over tweeën al meester. vlieg- of treinreizen, voor 1976 bieden zij ook vakanties met de touringcar en met de eigen auto. Natuurlijk is veel plaats ingeruimd voor Mallorca tegen prijzen die met elke andere touroperator kunnen konkurreren. Als U met de eigen auto op vakantie gaat kunt U bij Ster/Turavia terecht voor Oostenrijk, Spanje en Italië. Railtour is vanouds gespecialiseerd in treinvakanties. Met ingang van het winterseizoen 1975/1976 biedt Railtour echter ook de mogelijkheid voor autoreizigers het hotel of het appartement vooraf te reserveren. Treinreizen naar Frankrijk vindt U in deze gids overigens niet terug. Daarvoor moet U bij de F.T.S. zijn. Dan Airtour/Silverjet. Beslist niet de goedkoopste, maar wel exklusief. Wat had U gedacht van een vakantie op de Kanaaleilanden of op Corsica? Airtour brengt trouwens in 1976 ook weer speciale gidsen uit voor naturistenreizen en individuele lijndienst vliegreizen. Het Verre Oosten met plaatsen als Singapore en Hongkong is voor de meesten van ons alleen maar een verre droom. Christoffel brengt U erheen. Natuurlijk is zo'n vakantie wel wat duurder dan twee weken Spanje. Maar is het U niets waard een tipje van de mysterieuze sluier die over Azië hangt op te kunnen lichten? En dan de Magneetprogramma's tot slot. We noemen er drie. Quo Vadis geeft de autovakantieganger weer de keuze uit honderden hotels, appartementen, bungalows en vakantiehuisjes over heel Europa. Het vliegprogramma van De Magneet besteedt veel aandacht aan Noord Italië en Oostenrijk. Aan de hand van enquêtes onder de gasten zijn ook enkele nieuwe bestemmingen opgenomen. De Magneet kontrakteerde ViUeneuve aan het meer van Gènéve en Weggis aan het Vierwoudstedenmeer in Zwitserland. Voor de zon aan bidders is er bij Marbella het komplex Nueva Andaluciaen een aantal appartementen in Sitges aan de Costa de Oro en S'Illot aan de oostkust van Mallorca. De Magneet touringcar/ treingids beidt veertig verschillende bestemmingen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland en is ook goed vertegenwoordigd in Italië in de Dolomieten, aan het Lago Maggiore en aan het Gardameer. Als U een rondreie wilt maken door Hongarije, Polen, de D.D.R. of Griekenland/ Turkije met de bus, dan kunt U bij de Magneet terecht. Ook de speciale jongerenreizen per touringcar, trein of vliegtuig vindt U in de nieuwe Magneetprogramma's weef terug. Reisbureau De Magneet in Middelburg en van Fraassen in Vlissingen is U graag behulpzaam bij het uitstippelen van Uw vakantieplannen. WUN IN DE KEUKEN Het gebruik van wijn, niet alleen by, maar ook in gerechten, is zo oud als de kookkunst, zo oud als de wijn. De wijn is er niet alleen voor de „fyne keuken" maar ook voor eenvoudige gerechten. Wanneer in een gerecht wijn wordt verwerkt, zij men enigszins voorzichtig met kruiden en specerijen. Wyn vraagt geurige, niet te scherpe kruiden. De oude tuinkruiden zoals tijm, marjolein, rosemarijn en basilicum passen uitstekend bij wijn. Versgemalen peperkorrels, paprika en een teentje knoflook doen het ook goed. Varkensragoüt (4 personen). Vijfhonderd g. schouderlappen, 2 glazen rode of witte wijn, zout, enkele geplette peperkorrels, 1 ui, rosemarijn, enkele geplette jeneverbessen, laurierblad, tijm, 50 g. boter, 50 g. bloem. Snijd het vlees in dobbelstenen en laat deze enkele uren marineren in een mengsel van de wijn met zout en kruiden. Neem het vlees uit de marinade en droog het goed af. Smelt de boter en fruit daarin het vlees met de fijngesneden ui. Neem het vlees uit de pan en fruit in het achtergebleven vet de bloem en voeg er, goed roerend, de gezeefde marinade bij. Voeg zoveel water toe als nodig is om een niet te dikke saus te krijgen. Doe hier het vlees weer bij en laat het geheel ongeveer drie kwartier stoven. Dien het gerecht op met aardappelen en kool of zuurkool. FIETSST AND AARD MET TWEE POTEN Behoorlijk wegzetten van de fiets is eigenlijk nog zelden werkelijk probleemloos geweest. Eigenlijk komt ie altijd scheef te hangen. Tegen boom of muur, op de uitklapbare zijstandaard en in fietsenrekken en parkeertegels. Tunit BV brengt nu een voor de hand liggende en wellicht juist daardoor af doende oplossing. Namelijk de oer sterke gegalvaniseerde stalen uitklap bare standaard met twee poten. (Ingeklapt 12 en uitgeklapt niet minder dan 25 cm breed!). Een nuttige voor ziening die ook de zwaarste gemotori seerde tweewielers sinds jaar en dag kennen maar die in de fietswereld duidelijk nog moet inburgeren. De afdeling Bemiddelingscentrale van de Provinciale VW Zeeland heeft de nieuwe VakantieverbUjvengids 1976 ge publiceerd in een Nederlandse- en Duitse editie. De gids bevat 77 aanbiedingen van vakantieverblijven in totaal omvattende pl.m. 500 eenheden. Van alle woningen, appartementen en caravans is een Plouvier ruimt op! en hoe... Gortstraat 44 Middelburg tel. 01185 - 28741 beschrijving opgenomen van de ligging, terwijl door middel van beeldtekens de bizonderheden zijn aangegeven van de vakantieverblijven. Een opgave van prijzen en bijkomende kosten in de ver schillende perioden van het jaar maken het geheel kompleet. De gids geeft voorts een beknopte toeristische beschrijving van Zeeland, verdeeld per regio. Aangegeven is, op welke wijze de woningep kunnen worden gereserveerd en hoe te handelen in geval van annulering. De oplaag van dc Nederlandse editie is 10.000 stuks; in het Duits zijn er 8.000 gedrukt. 2> Bij ons wordt U door één van de speciaal voor de style '76 opgeleid, goed en vakkun dig geholpen. GEBOORTEKAARTJES HUWELUKSKAARTEN BRIEFPAPIER REKENINGEN enz., enz. voor circulaires, rekeningen briefpapier Spanjaardstraat 47 - Middelburg Telefoon 01180-12438

de Faam | 1976 | | pagina 8