[OUDWORDEN nou énOUDWORDEN nou én... OUD WORDEN «M» ©tJVfï I 1 1 Desiree De Jong verlovingsringen GELD LENINGEN ELECTRODE-LASSERS nï/e/in PRETTIG OUD WORDEN IN MIDDELBURG SFEER, VISIE EN VAART EEN PLEIDOOI VOOR EEN ZINVOLLE OUDERDOM Be j aardenbeleid Ruimte voor een nieuwe start en het nieuwe leven bieden DE FILM OUDER WORDEN MENSEN IN BEWEGING LAHR CO ENNIA H0ECHST HOLLAND N.V. vestiging Vlissingen 'ook zonder '37Tj spoorkaartje bent u welkom in de UVLVII1MV1 1 Het verslag van het onderzoek „prettig oud worden in middelburg" b Inmiddels uit. Het bulletin, dat de voornaamste uitspraken weergeeft, b, al* een verantwoording aan hen die meededen, in „De Faam" verschenen. Onderen uit alle wijken in Middelburg, die rond de praattafeb plaats namen, legden hnn wensen en behoeften, hun prettige belevingen en hun minder aangename ervaringen in het gesprek neer. De instellingen, instanties, organbatiea, die wat kunnen doen aan de gesignaleerde problematiek worden hierop gewezen en gevraagd maatregelem te nemen. Enkele uitspringende uitspraken zijn: - bejaardenwoningen moeten meer in de stad gebouwd worden - wij. ouderen, willen meepraten over huisvestingsplannen die voor ons gemaakt worden - het openbaar vervoer laat ons in de steek -het bereiken van de bushalte Nieuwe- Vlissingseweg is levensgevaarlijk - sommige straten zijn voor ons onmogelijk te begaan - het verkeer op de singels bedreigt ons leven - alleenstaande ouderen zouden allen telefoon moeten hebben - de hulpverlening zou gemakkelijker te vinden moeten zijn - culturele evenementen zouden meer op ons afgestemd moeten worden -en zo zijn er nog meer uitspraken die om maatregelen vragen (zie verslag) I De „raad voor het bejaardenwerk" acht het haar taak attent te blijven op deze noodzakelijk te nemen maatregelen. Zij zal nauwlettend toe zien wat de verantwoordelijke instan ties met deze wensen doen. i opa opent congres Als honderden mensen, oudere en jongere, met golven de prachtige blauwe schepping van architect Oud, het Haagse congrescentrum, binnen- spoelen, voortgestuwd op de vrolijke tonen van een brabantse boerenkapel van bejaarden, ontvangen worden met koffie en een keurige map met uitste kend verzorgd drukwerk, dan zit de stemming er spoedig in. Zo'n bezin ningsdag behoeft per definitie toch geen dorre, saaie boel te zijn! In de immense „Willem-Alexan- derzaal" zit dan al spoedig ook de Middelburgse deputatie, bestaande uit bejaarden, bestuurders en functio narissen, in gespannen afwachting van de dingen die komen gaan. De jonge organisatoreN van de voorlichtings afdeling der NFB wilden het kennelijk anders-dan-anders, want de „openaar" van het congres was niet een in stemmig pak geklede voorzitter Nieuwjaarsreceptie In ,Jiet Schutters hof" Maandag 5 januari wordt in het dienstencentrum een nieuwjaars receptie gehouden, die muzikaal zal worden omlijst en waar de volksdans groep U uitnodigt een dansje te maken. U bent allen van harte welkom van half 4 tot 5 uur. of een ander officieel persoon, maar een in een zwart - werkcostuum gestoken, gewone „opa". Omdat hij altijd nog goedkoper te „arranseren" was dan alle andere officiële toespraak-houders hadden „ze" opa-Leen Jongewaard maar gehuurd: Zo'n dag is al duur genoeg Het bleef niet bij deze spreker, want vóZr de grote pauze voerden, als inleiders het woord: prof. dr J. A. Stalpers, hoogleraar in de Sociale- pedagogiek aan de Tilburgee Hoge school en prof. drs J. Kallen, een Amsterdamse onderwijsdeskundige. Na de pauze trad als spreekster op: mevrouw Hedy de Boerd'Ancona, sociaal-geografe. Op deze referaten komen we elders in deze rubriek nog terug. Het gaat hier om U even „het sfeertje" te laten proeven. In- en uitleidster van de verschillende onderdelen van het programma was t.v.-presentatrice Netty Rosenfelt. Voor twee-duizend deelnemers - ministers en maatschappelijk werkers, burgemeesters, bestuurders, bejaarden en hun helpers, artsen en ambtenaren, studenten, siocialogen en verder allen die vinden dat er een nieuwe oude dag nodig is - staan de stoelen in het Nederlands Congrescentrum klaar, zo stond het in de uitnodiging van de N.F.B., de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (het landelijk overkoepelende orgaan). Ze zijn allen bezet geworden, die stoelen. Het Congrescentrum was uitverkocht. Op deze nationale Manifestatie „Dag Ouwe Dag" in Den Haag op 13 november 1975 was het duidelijk dat men „dag" wilde zeggen tegen een „ouwe dag" die synoniem is met armoe, zorg en afgedankt zijn. Men wil een welkom tceroepen aan een nieuwe oude dag waarin ouderdom meer toekomst en menselijke mogelijkheden zal hebben. De voorzitter van genoemde NFB formuleerde de bedoeling van deze manifestatie op een persconferentie aldus: Mr Th J A M VAN LIER zei: „Bij deze extra aandacht voor het welzijnsbeleid voor ouderen gaat het er niet om om betere opberémogelijkheden voor bejaarden te arrangeren, maar om de ouderen meer kansen aan te reiken om meer en beter in de samenleving te (blijven) participeren". Vanwege de belangrijkheid van 13 november in Den Haag kijken we in deze rubriek even terug en geven we U, oudere en jongere lezer, enkele indrukken, enige flitsen van wat zich afspeelde. De sprekers, het optreden van het „Roland Holst"-bejaardenkoor en de première van de nieuwe film van Nouchka van Brakel „Ouder worden" werden door Netty welsprekend aan elkaar gebreid. De organisatie liep op rolletjes, de congresgangers volgden gewillig en met aandacht het voorge schotelde. Een grappig incident was de mislukte poging om vlak voor de pauze de aanwezige massa een enquete-formulier te doen invullen, Na het eerste omcirkelde antwoord reeds klonken er protesten uit de zaal en weigerden de aanwezigen om als enquête-vee te fungeren. Een „informatie-mar kt" van instel lingen en organisaties en bedrijven die rechtstreeks of zijdelings met bejaarden te maken hebben, vulde het programma tot aan de rand. Door middel van drukwerk, dia, film- en klankbeeld-presentatie werden veel aspecten, die verband houden met de maatschappelijke, medische en sociaal-culturele positie van ouderen onder de aandacht van de bezoekers gebracht. Ook hier werd duidelijk dat er voor de bijna 1 1/2 miljoen bejaarden in ons land veel bemoeienis is ontstaan. Het gigantische karwei om deze vele en veelsoortige activi teiten in te passen en bij te sturen is ondermeer deel van een nieuw beleid; een beleid dat zich deels al ontwikkeld, deels zich nog moet vormen. De hoofden boordevol indrukken en ideëen dromden de manifestatie- gangers tenslotte naar bulten om geïnspireerd de eigen werk- en woonwereld weer op te zoeken. Het was de bezoekers aan de Manifes tatie „DAG OUWE DAG" wel duidelijk: het roer van het beleid voor ouderen in onze samenleving moet om. De plaats van de bejaarde medemens moet weer zijn midden in de samenleving. Deze situatie van uitgerangeerd zijn, zo aan de marge nog mogen meedoen, moet veranderen in een volwaardig burgerschap. In deze veertiendaagse rubriek hopen we op dit probleem vaak terug te komen. We zullen dit doen in allerlei toonaarden: door theoretische bespiegelingen afge wisseld met practische ervaringen en plannen. ^^wciivuiii van nan -t lui uui. 1^1^. oBMS Particulieren In het maatschappelijk gebeuren De sprekers op „Dag Ouwe Dag" deden een goede aanzet tot bezinning. Prof. dr. J. A. STALPERS, uit Tilburg, gaf onmiddellijk de juiste sfeer aan. Hij sprak over de „IDusie- bejaarde of werkelijke bejaarde" en illustreerde zijn inleiding met een roman-fragment. Een kleinzoon die regelmatig met zijn oude grootvader optrekt. Hier is nog geen sprake van verwijdering, vervreemding of gene ratiekloof. Kameraadschappelijk verhouden zich hier jeugd en ouderdom. Als de grootvader zijn middagdutje doet, bestudeert de jongen de gestalte, het gelaat, van de oude man en raakt op volkomen natuurlijke wijze vertrouwd met het oud worden. Het wordt een deel van zijn ervaringswereld. „De oudere mens in de moderne samenleving is een marginale figuur. Men houdt eerst rekening met de belangen van bijvoorbeeld het kleine gezin en het grote verkeer. Omdat we de bejaarde ook weer niet teleur willen stellen ontwerpen wij een illusie-bejaarde". Deze constatering wordt bevestigd door uitspraken rond de praattafels in het onderzoek „Prettig oud worden in Middelburg" en in mededelingen, die bejaarden in persoonlijke contacten doen. Een bejaarde wonend in een bejaarden- woningencomplex in een nieuwe wijk: toen ik zomers voor mijn woning buiten zat te breien, gooiden kleine kinderen met steentjes naar mijn hoofd...." „en andere bejaarde" ik heb liever met zeven langharige jongens te maken dan met drie ouwetjes,...." Stalpers ging in zijn inleiding na in hoeverre het weer mogelijk is deze „existentiële truc" opzij te schuiven en enige essentie van de bejaarde weer een kans te geven, Hij kwam ten aanzien van een ander bejaarden beleid o.m. met twee suggesties: - ieder mens zou zelf moeten kunnen bepalen wanneer hij van het beroeps leven overstapt naar het vrijetijds- leven oftewel de pensionering. De huidige regeling - iedereen stopt op zijn 65ste met werken - leidt tot onbevredigende of zelfs traumatische situaties. - naast deze vrijwillige pensionering zou ook het „uitbouwen van een hobby ten bate van de samen"-leving" bevorderd moeten worden. Bijvoorbeeld het maken van muziek door bejaarden in scholen, kerken of in het buurthuis. Op deze wijze kan de bejaarde meer participeren in het maatschappelijk gebeuren. De verhalen-van-vroeger, de wijsheid, gedistelleerd uit de jarenlange levens ervaring, zou weer meer aan bod moeten komen. Het leven wordt er weer rijker door. De gedachte van het „buurthuis-café" spreekt voor de Middelburgse situatie wel aan! Een vergroot „Schuttershof' bijvoorbeeld. Heden zijn de ruimten door ouderen geheel bezet; ja, er is ruimte tekort. „Derhalve: vergroten tot buurtcentrum waar jong-en-oud samen hun ontmoetingsveld kunnen hebben, met toch ieder zijn eigen activiteiten-onderkomen. „Dan is er weer de kans dat de levensperioden versmelten", zegt Stalpers, „Oud worden aan de perifirie van de samenleving is niet meer nodig.." Ontplooiingskansen De Amsterdamse onderwijsdes kundige prof. drs. D. KALLEN sprak over: „De „open school" open: de bejaarden op de wachtlijst?" Bejaarden moeten, nadat zij zich noodgedwongen uit het economisch proces hebben moeten terugtrekken, ruimte voor een nieuwe start in het leven krijgen. „De „open school" moet oudere mensen die start verge makkelijken. Zij zal moeten aansluiten bij hun levenssituatie en hun ervaringen. Een sp>oedig begin daarmee dient top-prioriteit te krijgen in het bejaardenbeleid en in hun educatieve beleid". In de overigens wel erg onderwijs technische speech werden veel zaken genoemd en suggesties gedaan die ietwat langs veel bejaardenwerkers heen gingen. Misschien is daarbij het ontbreken van gemotiveerdheid in die richting mede oorzaak. De motieven tot een dergelijk beleid immers moeten toch tevens door de betrokkenen-zelf aangereikt worden. Wonen en leven „Rustpunt of Keerpunt" was, tenslotte, het onderwerp van de laatste inleider, mevrouw drs HEDY DE BOER-D'ANCONA. Zij ging in haar inleiding na in hoeverre en op welke wijze gedrag in- en beleving van woning- en woonomgeving worden beinvloed door het ouder worden. „Door de sociale en physieke inrichting van het woonmilieu kunnen positieve effecten gestimuleerd en negatieve vermeden worden". De mededelingen van Hedy d'Ancona kwamen wat theoretisch en over bekend over: het verzorgingstehuis aan de rand van de stad en zonder enig direct vervoer. De toekomstige bewoners van „aangepaste huisvesting" zijn nauwelijks zelf nog bij indeling en plaats van hun woning betrokken. „Prettig oud worden in Middelburg" geeft hiervoor een duidelijke bewijsplaats. Het wordt tijd dat ouderen over hun eigen huisvesting gaan meepratenen over nog veel meer. Dat zou werkelijk dag-zeggen zijn tegen een „ouwe dag" waarin je niets te vertellen had. Op het slot van de manifestatie - dus na de inleidingen die een pleidooi vormden voor dusdanig ander beleid voor de oudere mens dat diens integratie met de samenleving op zinvolle wijze dient te worden voortge zet - werd ook een nieuwe 45 minuten durende film over de ouderdom vertoond. Het lag voor de hand dat bij de deel- nemenrs aan de manifestatie door bedoelde inleidingen en door de vele publiciteit in de voorafgaande weken een bepaald verwachtingspatroon over deze film was ontstaan; zo in de geest vandeze nieuwe film zal onge twijfeld de roep om een ander beleid ondersteunen en wellicht daarover sugge&ties geven. Bij de vertoning voor de pers op 6 november was echter gebleken dat dit niet het geval was. Uit deze kringen waren o.a. opmerkingen gekomen in de geest van: - „als zo mijn oude dag wordt hoeft het voor mij niet!" - „de bejaarden zijn teveel als object vertoond, hetgeen bepaald geen ondersteuning is van het streven naar een zinvolle integratie met de samen leving" - „er zijn nog vele ouderen, die een zinvolle plaats innemen in Je samen leving; waarom is daarvan geen schil dering gemaakt?" In antwoord hierop werd door het bestuur van de NFB en door de cineaste, Nouchka van Brakel. opgemerkt dat bij deze film de bedoeling heeft voorgezeten een documentair portret van de ouderdom ^e maken en wel zodanig dat een bijdrage geleverd wordt om de bestaande discriminatie-mentaliteit te helpen veranderen, de waarde van oude mensen benadrukken en om het oud zijn bespreekbaar te maken. De film is inderdaad een documentair portret van de ouderdom geworden, zij het dat vooral de oudere bejaarden werden belicht. Als zodanig heeft de film zeker een functie, n.l. een beschrijving van de situatie van zeer veel bejaarden, die als afgeschreven instrumenten van de prestatiemaat schappij een nogal introvert en vervreemd bestaan leiden. Als zodanig betekent deze film ook een indirecte ondersteuning van de roep om een ander bejaardenbeleid, of liever van een ander beleid voor de oudere mens. (uit „Salcofoon" nr 20) die mannen komen ook nog wel Op bepaalde plaatsen is er op de „informatiemarkt" van de Manifes- tatie-"Dag Ouwe Dag" geen doorkomen aan vanwege congresgan rs die voorgelicht willen worden. Tegenover de stand van de LSOB, de Landelijke Stichting Opleiding Bejaardenzorg, in de ingang van naar de „Marijke-zaal" is de samen scholing compleet. Ik weet net een plaatsje langs de muur te veroveren om vandaar gade te slaan wat hier gaande is, et mijn deskundige kijk op die zaken stel ik al snel vast:een demonstratie-bewegingsles. „Leuk om te zien" klinkt het contact- leggerig naast me, „Ja, goed om te doen", repliceer ik en dan herkennen we elkaar. De Zeeuwse voorzitter van de Algemene Bond van Bejaarden, de heer A.v.d. Graaf, schudt warm de hand van de Middelburgse bejaardenconsulent. „Vreemd hè", gaat de voorzitter verder, „vreemd dat er maar één man in deze bewegingsles meedoet. Zo is het nu overal....:" „Ja op vele bewe- gingslessen in Middelburg is het ook zo. De dames zijn in de meerder heid en zeer enthousiast, maar de heren schitteren door afwezigheid". „Vreemd „In de Magistraatwijk is het anders: daar doen zo' n acht d tien heren mee en de laatste tijd ook dames van zo rond de veertig. Ook andere clubs hebben heren-cursisten..." „Toch zijn mannen een uitzondering als het op bewegen aankomt. Zo'n ene man, die meedoet, vind ik maar 9oedig...." „Kunt U verklaren waarom mannen hier niet voor te porren zijn?" „Valse schaamte? bang dat ze een mal figuur slaan. Velen hebben ook nooit aan beweging gedaan „Je zou zeggen dat juist een bewe gingsles en vooral het volksdansen erg aantrekkelijk moet zijn: veel plezier, veel contacten, zeer goed voor de gezondheid en dan de „veleta" of de „kruispolka". De dames hebben het plezierige daarvan wel door." „Och het komt wel. Vooral in Zeeland gaan die dingen niet zo vlug. Stug volhouden maar dan komen ze wel over de drempel die herenklopt de Graaf me bemoedigend op de schouder. Het gesprek stokt want een rhytmisch muziekje overstemd onze overpeinzing. De demonstratie-bewe gingsles is vervangen door een demonstratie- volksdansles De stem van de dansleider klinkt: „De heren vragen een dame voor....de „Jiffy Mixer". Juwelier Sint Pieterstraat 11 Middelburg Telefoon 01180-13344 Vraag onze folder Desiree verlovingsringen Voor een persoonlijke lening óf financiering van uw auto, boot, bromfiets, t.v., meu belen enz. Assurantiekantoor Korte Noordstraat 6 - 8 MipDELBURG Tel. 01180 - 25391 Gevolmachtigde zoekt op korte termijn Enige ervaring met electrisch- en autogeen lassen is noodzakelijk. Voor verdere opleiding wordt door het bedrijf gezorgd. Leeftijd tot 50 jaar. Hebt U interesse Bel dan 01196 - 82105 of schrijf een kort briefje met in de linkerbovenhoek de letters E.L. naar Hoeehst Holland N.V., Postbus 65, Vlissingen, t.a.v. Hoofd Personeelszaken. STATIONS RESTAURATIE Probeer t maar lpin*2 Til 11110 120SI 2e Kerstdag GEOPEND met de normale menukaart met plates v.a6,25

de Faam | 1975 | | pagina 7