Boomplantmorgen in Grootmede PRETTIG KERSTFEEST EN j GELUKKIG NIEUWJAAR Nieuw Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf helpt en adviseert middenstanders Matigheid met vuurwerk INENTING VERPLAATST Subsidieregeling verbouwing bedrijfsruimten OPEN TAFEL Ophalen huisvuil in rij dag wij k opgelet! Gem in i-ensein ble in Burgerzaal 29 december a.s GRATIS ZWEMMEN IN POELENDAELE Bestem iningsplan Spreneklaan KERSTSALON IN VLEESHAL Gemeentelijke kantoren en diensten rond de feestdagen KERSTRIT MAC „DE ZEEUWEN DE BEUK MET KERSTMIS OPEN Dinsdag 23 december 1975 F U leest nu de laatste Faam van dit jaar. U leest dus ook de laatste editie van de gemeentelijke voorlichtingsrubriek ,,Door het oog van de Lange Jan". Hopeiyk heeft u steeds met genoegen de artikeltjes en informatie gelezen. Vragen of xensen? Stel ons ervan in kennis zodat wc er rekening mee kunnen houden. Wy hopen volgend jaar weer by u terug te komen. Het gemeentebestuur van Middelburg en alle gemeentelijke medewerksters en medewerkers wensen iedereen Prettige Kerstdagen en een gelukkig 1976. Het raadslid van Middelburg de heer D. F. Vos heeft eind vorig jaar vragen gesteld aan burgemeester en wethouders over de verkoop van vuurwerk. Tot dan was het gebruike lijk, dat reeds voor de Kerstdagen op drie plaatsen in Middelburg vuurwerk kon worden gekocht. De vragen van de heer Vos hebben geleid tot een gelijke regeling voor de verkoop van vuurwerk op heel Walcheren. Voor dit jaar mag uitsluitend op 27, 29, 30 en 31 december a.s. vuurwerk worden verkocht. Met deze maatregrl hoopt men te voorkomen, dat ruim voor en tijdens de Kerstdagen veelvuldig vuurwerk wordt afgestoken. Dringend verzoek. Aan degenen, die vuurwerk willen afsteken wordt dringend verzocht rekening te houden met de medeburger, die dit minder op prys stelt. Met name wordt verzocht rekening te houden met zieken, bejaarden, huisdieren en vooral blindengeleidenhondcn. De B.K.T.P.-inenting voor babies die elke eerste donderdag van de maand in het Zuiderbaken wordt gehouden zal op 1 januari 1976 (Ni4euwjaarsdag) niet doorgaan. Die inenting zal nu plaatsvinden op donderdag 8 januari 1976 om 16.00 uur. Door het ministerie van Economische Zaken is een regeling gemaakt volgens welke voor interne verbouwing van bedrijfsruimten een subsidie kan worden verleend. Deze regeling geldt met name voor de ondernemers in het middenen kleinbedrijf. Een van de voorwaarde is dat in het bedrijf niet meer dan 25 personen werkzaam zijn, terwijl er ook niet meer dan vijf vestigingen mogen zijn. De subsidieregeling geldt voor interne verbouwingen van bedrijfspanden die voor 1 januari 1974 gebouwd zijn. Het subsidie bedraagt 33 1/3% van de in aanmerking komende investerings kosten met een maximum van 33.000,- per bedrijfspand. Nadere informatie over deze regeling en aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.), Osdorpplein 4, Amsterdam-1018 (tel. 020 100871). De aanvraaq moet daar ook worden ingediend. Ook de Rijksconsulenten voor Handel, Ambacht en Diensten in de provincie Zeeland geeft nader eind for mat ie. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg.'leletoon 26251, toestel papier, glas !de rest Mede dankzij een particuliere ondernemer is enige jaren geleden begonnen met het inzamelen van flessen en potten waarop geen statiegeld „zit". De gemeente plaatst daarvoor containers, leegt deze, ontvangt voor het ingeleverde glas een vergoeding, waaruit de kosten van plaatsing en vervoer betaald kunnen worden. Ongeveer op dezelfde manier gaat het sinds kort ook met papier. Op die wijze gaan er minder nog bruikbare materialen in de vuilniszak. Inderdaad het mes snijdt aan twee kanten. Er verdwynt minder in het huisvuil en veel glas en papier komt weer terug In omloop enz., enz. Het glas- en papierinzamelen draagt bij aan de bescherming van ons milieu. En de rest? Want met alleen het inzamelen van papier en glas ben je er natuurlijk niet. Er is veel meer dat nadelig is voor onze woonomgeving. De luchtvervuiling, de watervervuiling, verkeerslawaai, lawaai van muziek, van fabrieken enz. Ook daaraan moet wat gedaan worden en daaraan wordt ook veel gedaan. Wetten Er zijn al heel wat wetten, die er toe moeten bijdragen, dat de vervuiling wordt voorkomen, wordt teruggedrongen. We noemen in dit verband o.a. de zeer bekende hinderwet, de wet op de verontreiniging van oppervlakte water, de wet op de luchtverontreini ging- Ook in kleiner verband en daarmee komen we bij de gemeenten wordt meer en meer aandacht besteed aan deze zaken. Zo werd de Algemene Politie Verordening van de gemeente Middelburg (een gemeentelijke wet) onlangs aangevuld met de bepaling dat horecabedrijven en andere voor het publiek openstaande gelegenheden en muziekvergunning moeten hebben. Er wordt nogal eens over te harde muziek geklaagd. Artikel 134 van de A.P.V. beoogt geluidhinder van bouw-apparatuur en mobiele dienstapparatuur zoveel mogelijk te voorkomen en in artikele 134a staat b.v. dat het verboden is tussen 21.00 uur en 7.00 uur huishoudelijke, ambachtelijke en doe- het-zelfapparatuur zodanig te gebruiken, dat voor de omgeving kennelijk geluidhinder ontstaat. Wanneer is er nu hinder? Nu is het natuurlijk prachtig om allerlei voorschriften uit te vaardigen en vergunningen met voorwaarden af te geven. Maar daarmee ben je er nog niet. Er zal ook nagegaan moeten worden of de houder van de vergunning zich aan de gestelde voorwaarden houdt. Met name ook uit dit oogpunt is ruim twee jaar geleden op de afdeling bouw- en woningtoezicht van gemeentewerken de heer Riet in dienst getreden. U ziet hem op de foto in aktie met apparatuur voor het meten van geluid. Even voorstellen. Van Riet is een werktuigbouwkundige met natuurkundige belangstelling. Voordat hij naar Middelburg kwam werkte hij bij een geluidstechnisch adviesburo, bij de Gasinstituut, waar hij ook allerlei hinderwetszaken behandelde en bij T.N.O., waar hij zich met name be.zig hield met lasonderzoek. De hinderwet is ook nu een voor Van Riet zeer belangrijke wet. Hij moet veel tijd besteden aan het opstellen van voorwaarden die aan hi nderwetsver gunningen verbonden worden. En dat wisselt natuurlijk van bedrijf tot bedrijf. Vaak zijn aan een hinderwetsvergunning 30 tot 50 voorwaarden verbonden. Het gaat bij die wet vooral om het voorkomen van gevaar, schade of hinder. Als een benzine ver koop punt in het geding is, is het duidelijk, dat er gevaar voor brand kan zijn en daarop worden de voorwaarden dan ook afgestemd. Geluld. Maar wanneer ondervindt iemand De heer Van Riet van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van Gemeentewerken in aktie met een apparaat om het geluidsvolume te meten. hinder van geluld. De een vindt harde beatmuziek plezierig om naar te luisteren. Een ander ervaart het als een kabaal van jewelste. Een wat zwevende zaak dus. Sinds kort kan echter ook door de gemeente geluid gemeten worden. Het geluidsvoDume wordt uitgedrukt in decibellen of wel D.BA.'s, waarbij die A betrekking heeft op de filtergevoeligheid van het menselijk oor. By de muziek vergunningen, die dus voor horeca- en andere soortgeiyke bedryven weer nodig zijn worden in de voorschriften aantallen decibellen genoemd. Die aantallen varieren naar plaats en tyd. Van 7.00 tot 19.00 uur mogen b.v. wat meer decibellen geproduceerd worden dan tussen 22.00 en 7.00 uur. Van Riet noemt de nu getroffen en te treffen regelingen en grote verbetering. „Er kwamen veel lawaaiklachten binnen, maar voorheen was dat onmeetbaar. Nu kan precies vastgesteld worden met daarvoor ontworpen apparatuur of inderdaad te veel lawaai gemaakt wordt". Aldus Van Riet, die verder opmerkt, dat de gemeente-politie de taak krijgt om de vergunningen te verlenen en daarop controle uit te oefenenen. Deze zaak is nog niet helemaal rond, maar het zal spoedig zover zijn. Advies. Nu meer aandacht aan deze zaken besteed gaat worden is het te verwachten, dat beheerders of eigenaars van ruimten waar muziek gemaakt wordt tot een verbetering van de geluidsisolatio van die ruimte willen komen. Welk materiaal kan daarvoor het beste gebruikt worden en welke andere maatregelen moeten worden genomen. Bij de beantwoording van deze vragen zal de heer Van Riet graag advies geven. Het gaat hier om een zeer specialistishe zaak, zodat het aanbeveling verdient met Bouw- en Woningtoezicht van Gemeentewerken te overleggen. Van Riet hierover: ,,Vaak worden aan vergunningen voorwaarden verbonden, die tegelijk ook een advies inhouden". Zwakke plekken. De heer Van Riet heeft al heel wat gemeten. Zo adviseerde hij bij het dichten van geluidslekken tussen lokalen van een school. Vaak kan de geluidshinder tussen ruimten met eenvoudige middelen weggenomen worden. Met behulp van thans beschikbare apparatuur kunnen zogenaamde .zwakke plekken" in muren teruggevonden worden. Ook bij het drastisch verminderen van de geluidshinder in en om de Kuiperspoort heeft de heer Van Riet een belangrijke rol gespeeld. Nieuwe wyken. „Toen ik nog in Rijswijk woonde aan een drukke verkeersweg kon je in de slaapkamer door het verkeerslawaai van bussen, trams, auto's e.d. niet slapen. Dan werd het bed naar de woonkamer verhuisd". Zo vertelt onze technische man. Hoe gaat dat nu in nieuwe wijken? Ook daar zal volgens Van Riet aan de geluidsoverlast veel en meer aandacht besteed gaan worden. Er zijn sinds kort voorschriften voor de afstanden van woonhuizen tot verkeerswegen. Wordt die afstand niet in acht genomen dan zullen aanvullende maatregelen tegen geluidshinder van verkeer genomen moeten worden. In dit verband is te denken aan geluidsdijken. Het is duidelijk, dat er op milieugebied ook by de gemeenteiyke organisatie veel te doen is. We hebben in dit verhaal vrywel uitsluitend over geluid gehad, maar ook stank en trillingen zijn aspecten die meer en meer aandacht moeten krygen. De eerste stappen zyn gezet, en dat wilden wij u even zeggen. Vrijdag 2 januari 1976 van 17.30 tot 19.30 uur wordt in de burgerzaal van het stadhuis de traditionele „Open Tafel" gehouden. De gemeentelijke Nieuwjaarsbijeenkomst tijdens welke men al lopend en pratend een kop soep nuttigt' wat broodjes eet en koffie drinkt. ledereen is daarbij welkom. Een bijzonder plezierige gelegenheid om bekenden en onbekenden goede wensen aan te bieden voor het dan juist aangevangen jaar 1976. Nogmaals: Iedereen is welkom. Er wordt een bijdrage in de kosten van 3,- per persoon gevraagd. Deze bijdrage kan men voorafgaande aan de bijeenkomst in het stadhuis voldoen. Komt U ook? Prettig! Wilt U in verband met de voorbereidingen öw komst even aankondigen? Een briefje of telefoontje aan Buro Voorlichting, stadhuis, Middelburg is voldoende", tel. 26251, toestel 133. Graaq tot vrijdag 2 januari a.s. in het stadhuis. En om nog even aan te geven, dat het hier om een gezellige informele bijeenkomst gaat delen wij mede, dat Baby den Toonder voor de achtergrond muziek zal zorgen. Alleen aan verenigingen werden voor deze Open Tafel uitnodigingen gestuurd. Op vrydag 26 december a.s., tweede kerstdag, zal er natuuriyk geen huls- vuil opgehaald worden. De bewoners van de „Vrydagwyk" kunnen hun huisvuil aanbieden op WOENSDAG 24 december as. Voor het overige zyn er geen wijzigingen. Op maandag, dinsdag en woensdag 29, 30 en 31 december as. wordt normaal huisvuil opgehaald. Dat is ook het geval op vrydag 2 januari a^. Op vrijdag 26 december a.s., tweede Kerstdag, om 20.30 uur geeft het Gemini-ensemble een door de Z.V.U. te organiseren concert in de sfeervolle burgerzaal van het stadhuis. Zevenendertig bomen en evenzovele struiken zijn zaterdagmorgen door de bewoners van de multiniveauwoningen in Grootmede (Dauwendaele) eigenhandig geplant. Niets bijzonder zult u zeggen doet iedereen toch in zijn tuin? Luister even, het ging hier niet om de eigen tuin, maar om de openbare weg en wel de brede stoepen die liggen voor de woningen in Grootmede. Het is te danken aan een bijzonder plezierige samenwerking tussen de bewoners, die met het idee kwamen en de Gemeentelijke Plantsoenendienst, die in die buurt ook groenplannen had, dat tot deze aktie kon worden overgegaan. Het was druilerig en koud weer op de plantmorgen, die zaterdag 13 december j.l. plaatsvond. Dat mocht de pret echter niet drukken. Met groot enthousiasme stortten de bewoners zich met spade en schop gewapend op het toch niet geringe karwei. Er moesten forse kuilen gegraven worden, nadat de tegels waren weggehaald. Voorts moest vruchtbare aarde worden toegevoegd enz. Na een klein half uurtje stonden de eerste boompjes (Japansekers en krentebomen) al overeind. De werkers gelaafd met vele kopjes koffie en dat droeg bij tot een blijde plantstemming. Na een uurtjes was de hele zaak geklaard. Al het door de Platsoenendienst beschikbaar gestelde materiaal was verwerkt. En nu maar afwachten tot de eerste blaadjes komen. Zeker is wel, dat in Grootmede geen boompjes door baldadigheid zullen sneuvelen. De gemeentelijke kantoren, bedrijven en diensten zullen op woensdag 24 december om 16.00 uur sluiten. Dat is ook het geval op 31 december a.s. Op vrijdag 2 januari a.s. staan de gemeentelijke medewerkers vanaf 10.00 uur weer voor u klaar. Op donderdag 25 december a.e., Ie Kerstdag, is het bad gesloten. Op tweede Kerstdag is het bad geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Op Oudejaarsdag sluit het zwembad eveens om 16.00 uur. Op 1 januari a.s. in het zwembad gesloten. Op 2 januarigaat het bad om 9.00 uur open. Dan ,s morgens geen lessen. Op 24 december en 31 december ,s middags geen lessen. Diploma's. Tijdens de onlangs gehouden diploma-middag in het zwembad werden 79 A-diploma's en eenzelfde aantal B-diploma's uitgereikt. Op zaterdag 27 december kan er om 13.00 uur weer proef gezwommen worden, terwijl een week later eveneens om 13.00 uur voor de diploma's te water kan worden gegaan. In beperkte mate kunnen liefhebbers, die het Cdiploma hebben zich bij de kassa van het zwembad aanmelden voor de opleiding voor het diploma D. Het door de gemeenteraad van Middelburg op 21 april 1975 vastgestelde bestemmingsplan Spreneklaan is door Gedeputeerde Staten van Zeeland op 24 november j.l. goedgekeurd. Dit plan en de goedkeuring liggen vanaf 15 december 1975 gedurende een maand ter inzage op kamer 15 van het stadhuis (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage. Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot gemeenteraad als G.S. hebben gewend, kunnen gedurende de genoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Het eventuele beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en kan worden ingediend bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag. Op maandag 29 december a.s. kan er in het overdekte zwembad Poelendaele te Middelburg weer een dagje gratis gezwommen worden. Tijden van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Eén vriendeiyke verzoek. Kom niet allemaal tegeiyk om 8.30 of om 13.30 uur. Met dank namens de badmeester. Tijdens die dag wordt door de Reddingsbrigade ook weer enkele keren een filmpje gedraaid over het redden van drenkelingen. Openingstyden Op woensdag 24 december zal het zwembad om 16.00 uur sluiten. In de vleeshal van het Middelburgse stadhuis wordt volgens traditie een tentoonstelling gehouden onder de titel Kerstsalon. Het is een expositie van de Zeeuwse Kunstkring. Behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag is de tentoonstelling elke dag van 14.00 tot 17.00 uur te oezoeken. T Het Borgstellingsfonds voor Midden en Noord Zeeland werd in 1936 opgericht, Tesamen met nog 34 fondsen in het midden van de dertiger jaren gesticht om voor de Middenstander in deze economisch moeliyke jaren de mogelijkheid te scheppen een krediet met Rijksgarantie te verkrygen. Door de tijdsomstandigheden is reeds geruime tijd de positie van de borg stellingsfondsen in discussie. De hulpverlening strekt zich vooral de laatste jaren meer uit in de richting van een algemeen sociaal economische opvang en begeleiding van de ondernemers, (hierbij te denken aan de behandeling aanvragen bedryfs- beëindigingshulp in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds en de rapportering ai onderzoeken ingevolge de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen aan de diverse gemeenten in het district waarin het Fonds werkzaam is). De kredietbehoefte middels het Fonds is teruggelopen. Deze structurele ontwikkelingen hebben er toe geleid, de Borgstellings fondsen om te bouwen tot regionale dienstverlenings dienstverleningscentra Kleinbedrijf. Het Borgstellingsfonds voor Midden en Noord Zeeland behoort tot éên van de eersten, die door de Staatssecretaris en Economische Zaken, Drs. Th. M. Hazekamp, is aan gewezen voor deze ombouw. Aan het hoofd van de Regionale Dienst ver.leningscentra komt de Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf. Het initiatief in de regio blijft aan de fondsbesturen, gevormd door vertegenwoordigers van Gemeenten, Provincies, Kamers van Koophandel en Middenstandsorgani saties, bijgestaan door een funktionaris ter uitoefening van de werkzaamheden. De taak van het regionaal centrum zal bestaan uit: het voorlichten, bemiddelen en begeleiden van de kleinere ondernemers door het funktio- neren volgens uniforme richtlijnen, als regionaal centrum van eerste opvang en zonodig verwijzing, waaronder bijvoor beeld het verle4nen van hulp en bege leiding aan ondernemers betrokken bij stads- en dorpsreconstructie, de even tuele moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen zoals bijvoorbeeld ten gevolge van de aanleg van het Schelde-Rijn- kanaal voor de ondernemers rondom het kanaal door Zuid Beveland. In het bijzonder voorts de sociale en maatschappelijke begeleiding van ondernemers; waaronder hulp en bege leiding bij het aanvragen van toepassing van de Bedrijfsbeëindigingsregeling en van de Rijksgroepsregeling Zelf standigen en - in het laatste geval - het geven van adviezen aan de Gemeente. De motor- en autoclub De Zeeuwen uit Middelburg houdt 2e Kerstdag de jaar lijkse Kerstrit; een puzzelrit waaraan door alle inzittenden van de ingeschreven auto's kan worden deel genomen. Deze traditionele puzzelrit van De Zeeuwen trekt elk jaar een deel name van meer dan 300 personen (bestuurders en inzittenden). De rit is dan ook geheel opgezet als een gezellig- heidsrit voor het hele gezin. Bij de inschrijving wordt men ingedeeld in een bestuurders- of passagiersklasse. Voor de kinderen is deeüname mogelijk in een speciale klasse. Het inschrijfburo is in de kantine van de sporthal aan de Pres. Roosevcltlaan te Vlissingen. Hier kan men vanaf 13.30 uur inschrijven voor deze puzzeltocht. De lengte van de route bedraagt circa 30 kilometer; de deelnemers behoeven zich niet aan een voorgeschreven gemiddelde snelheid te houden, zodat alle punten in een rustig tempo bezocht kunnen worden. Het trajekt is op goede wegen van Walcheren uitgezet door de Zeeuwen leden W. van Berendonk en C. Weering uit Vlissingen. Tijdens de Kerstdagen zal het open jongerencentrum de Beuk geopend zyn, en wel vanaf woensdag 24 t/rn zaterdag 27 december, elke dag vanaf 14.00 uur. De eerste Kerstdag zal er een Chaplin- film vertoond worden die om 23.00 uur begint. Zaterdag 27 dec., eveneens om 23.00 uur, zal de film „200 motels" van F. Zappa vertoond worden. Hierin spelen naast Zappa zelf o.a. zijn begeleidingsgroep Mothers of Invention. Ringo Star, en Keith Moon mee. De film handelt over een tournee van Zappa en The Mothers door de States, die ze langs 200 motels voert, tot ze in een klein plaatsje komen waar allerlei dingen gebeuren, tot het geheel - een onver.getelijke happening wordt.

de Faam | 1975 | | pagina 5