Bodenhuis werd een bloemenhuis KAAS I De Middelburg se kerken „Rustenburg" groeit - v campma ZANGDIENST GEREF. GEMEENTE NU1CCT GEVONDEN VOORWERPEN Volkskerstzang in Burgerzaal Weer restauraties Spanjaardstraat PLANNEN VOOR DE KERST? MENU TAFELTJE DEKJE F Woensdag 10 december 1975 Al vanaf 48 gulden per maandbent u in 1976 uitgebreid verzekerd tegen ziektekosten. Zonder misleidend eigen risiko, zonder andere adders onder het gras. Bel voor alle inlichtingen 0171919331, of stuur een enveloppe met uw naam en adres, zonder postzegel, naar antwoordnummer 1 inNoordwijk. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Uw financiële pijnstiller 3s** S t -aV' Tentoonstelling fotoclub in Middel b iirg-Zu id êim ALLE 6 SMAKEN CAMPINA Iw VOORDEEL PER VACUUMPAK Open bare Commissie vergadering NIEUWJAARS OPEN TAFEL Dilettanten naar Vilvoorde Zaterdagavond in de Kuiperspoort ^THEATER KUIPER5P00RT ©it be ültbbdburciöe historie s At» Op het Bodenplein in Middelburg staat het Bodenhuis. Een bodenhuls dat overigens niet langer meer een boden- huis is maar veelmeer een bloemenhuis. Want sinds kort is daar André (met de vlaggetjes) Vandeputte ingetrokken, die het aanvankelijk kille koude interieur van het gebouw omtoverde tot een bloemenhal van formaat. In deze dagen zijn het vooral de kerststerren die weer in raken en dat is bij André duidelijk te zien: het voorste gedeelte van de nieuwe hal staat vol met rekken, afgeladen met mooie rode kerststerren. Direkt daarachter is dan de eigenlijke bloemenhal waar met behulp van dikke zwarte bakken een aantal doorlopende bloembakken is gemaakt. Die staan vol groene planten. De bloeiende planten hebben weer een ander plekje, achter de kassagroep. Natuurlijk ontbreken ook de snijbloemen niet, evenmin als de droogbloemen, waar soms heel leuke Hoofdkantoor (loowoghl to Noordwijk composities van gemaakt zijn, onder meer op een z.g. sipje, een vruchten mandje. Het gedeelte van de hal waar de snijbloemen worden verkocht en de bloeiende planten, heeft een muurdecor bedekt met riet. De groene planten doen het uitstekend tegen de bakstenen muur van het gebouw. Achter de eigen lijke hal ligt nog een ruimte, die gebruikt wordt voor de binderij. André gaat onder meer bruidswerk, gr afwerk, corsages en velerlei bloem stukken verzorgen, zodat een bloem- binders afdeling onontbeerlijk is geworden. Daarnaat wordt ook elke zaterdag op de markt in de bekende kraam met de vlaggetjes verkocht. Om de bloemen die nodig zijn vers te kunnen houden is in het voormalige bodenhuis een koelcel gebouwd, waarin ook de voorraad ligt voor de groothandel waar Vandeputte zich mee bezig houdt. Zowel André als zijn verkoopstaf is blij met dit onderkomen, dat prachtig in het centrum van de stad ligt met een parkeerterrein voor de deur. ,,We hopen dat al onze klanten ons ook hier zullen weten te vinden", aldus André, „maar daar twijfelen we niet aan: de meesten hebben we hier al gezien en dat belooft veel goeds voor de toekomst!" Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de jeugdfotoclub Middelburg-Zuid, een onderdeel van kultureel werk ,,de Hayman" wordt tflnsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 december een foto tentoonstelling van het werk van de fotoclub in wijkcentrum het Zuider baken, Rentmeester laan 245 gehouden. De tentoonstelling is geopend ,s middags van 14.00 tot 17.00 uur en ,s avonds van 19.00-21.30 uur. De toegang is gratis, alhoewel er wel een bus aan wezig zal zijn waar men zijn „gaven" in kan deponeren om het werk van de fotoclub te ondersteunen. Een jaar geleden ging in Middelburg- Zuid een jeugdfotoclub van start. Deze club wordt begeleid door vrijwillige medewerkers van kultureel werk ,,de Hayman" (een zelfstandig onderdeel van de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg) en wel door J. Oelrich, F.D. Hamelink en W. Harthoorn. Elke woensdagavond is het clubavond: door de leiders wordt dan de jeugd iets verteld over de fotografie, in de donkere kamer worden Films ont wikkeld en foto's vergroot op diverse formaten. Ook het retoucheren van foto's en het afdrukken wordt de jeugd bijgebracht. In het afgelopen jaar zijn tevens enkele uitstapjes gemaakt, o.a. naar Hulst, waar druk werd gefotografeerd. Jongelui van 12 tot 18 jaar, die lid willen worden, kunnen zich tijdens de ten toonstelling opgeven, of woensdagavond vanaf 19.00 uur langs komen bij het kantoor van de Hayman, Rentmeester- laan 113, waar de fotoclub altijd bij elkaar komt. Onder het motto „Ere zij God" wordt in de kerk van de Geref. Gemeente in de Segeerstraat te Middelburg op zaterdag 13 dec. een zangavond ge houden. Organist Bram Beekman zorgt voor be geleiding met orgelimprovisaties. Medewerkende koren zijn de zang vereniging „Sursum Corda", het jeugd koor „Blijde Stemmen" en het kinder koor „Van knop tot bloem", o.l.v. de heer A. Joosse. „Sursum Corda" zingt een kerstcantate met gemeentezang, sopraansolo en spreekstem. Spreekstem door de heer M. Nijsse. De avond die om half 8 begint wordt geopend door ds. G. A. Zijderveld. Toegang gratis. Men wordt verzocht om 7.15 aanwezig te zijn. V geldig t/m 13 dec. natuurlijk lekker OOST-SOUBURG - In „De Zwaan" te Oost-Souburg begint men het seizoen 1975-1976 op vrijdag 12 december met een disco-avond. Deze avond, die begint om half zeven en duurt tot tien uur, is toegankelijk voor jongeren van 12 tot 15 jaar. De toegangsprijs is één gulden. De verdere plannen voor het komende seizoen zullen binnenkort bekend gemaakt worden. Bij de Middelburgse politie zijn in de maand november de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Diverse bankbiljetten, diverse portemonnee's met en zonder inhoud, diverse etui's met sleutels alsmede sleutelbossen, diverse autosleutels, diverse damesen herenhorloges, w.o. merk Indus, Alfina, Velomam, Ruhla, diverse dames- en herenhand schoenen, diverse dames- en herenbrillen, oranje regenpak, bloedkoralen armband 2 snoertjes gouden schakel, regenpak, groene ceintuur, beige gehaakte shawl, wollen das d.blauw/rood, leren fiets tas, valhelm rood merk Lemon met band, staatslot, toegangsbew. comp. Zaalhandbal, corduroy kinder jasje, De Raadscommissie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal op vrijdag 12 december a.s. om 16.30 uur in het stadhuis vergaderen. Behandeld zal worden de credietaanvrage voor de bouw van een gemeentelijk toegzvoegd crematorium. Iedereen bijwonen. kan deze vergadering Op vrijdag 2 januari 1976 wordt in de burgerzaal van het stadhuis weer de gebruikelijke nieuwjaarsbijeenkomst gehouden in de vorm van een open tafel. Iedereen is om 17.30 weer welkom voor het uitwisselen van goede wensen en om desgewenst contact te maken met leden van het college van burgemeester en wethouders, raadsleden en andere aanwezigen. Let op de volgende aankondigingen en uitnodigingen. Het Middelburgs Dilettanten Toneel zal op 17 januari a.s. een opvoering geven in het zogenaamde auditorium in de Belgische Zusterstad Vilvoorde. Als gastgezelschap treedt op „De Violier", welk gezelschap eerder in Middelburg van haar kunnen blijk gaf. De Koninklijke Vereniging „Uit het Volk - voor het Volk" organiseert ook dit jaar weer de radltlonele Volkskerstzang. Even traditioneel Is het dat deze zangavond gehouden wordt ln de burgerzaal van het stadhuis. Iedereen is welkom op donderdag 18 december aj. om 20.00 uur. De toegang Is vrjj. Burgemeester Wol ter s van Middelburg spreekt een openingswoord. Mevrouw Kapiteine Meulenbelt van het Leger des Hells en de heer Ben Schrik lezen het kerstevangelie. Verder werken mee het Nieuwlands Dameskoor, het Middelburgs Mannenkoor en de Chr. Brassband O.N.D.A. uit Middelburg. Even noteren: volkskerstzang donderdag 18 december as. om 20.00 uur (acht uur) ln burgerzaal stadhuis. 1 paar ruin/wit vloeitjes, zilveren zak met choc, letters en kinderschoentjes, wol b gevlamd, tabakszakje met kap achterlicht bromfiets, ketting met sterrenbeeld, plastic zak inh. gele teddymuts zwart wollen trui, d. bruine etui met vilstiften, kruissleutel, beige wollen muts, fototoestel Halinna 202, zwart/wit geruite boodschappentas 2 zakken mandarijnen en vlees, spin snelbinder, ongev. 30 meter kabel met stekker-en contra-stekker, zwarte tas, militaire pet, achterstuk brommeruitlaat, groene fluwele baret, groen plastic tasje kinderspeelgoed, eurochequebetaal pas, zwart/rood witte muts, actetas inh. overal, 1/2 rijbewijs BCE, soort trouwboekje en paspoort Indonesisch, gouden kettinkje en naamplaatje Marijke, groens wollen muts. Dieren: jonge gr ij/ witte poes, wels terrier, jonge teef, zwart met witte bef en teentje en rood halsbandje, grote lichtbruine hond onbekend met halsband en ketting, klein soort konijn blauw/grijs, klein poedelachtig dier, hond aan riem, poesje zwart/grijs met rood halsbandje en belletje, hoogbruinkleurige hond met slap afhangende oren schofthoogte plusm. 60 cm., parkiet geel/groen, zwart poedeltje met penning. Inlichtingen over en bezichtiging van de gevonden voorwerpen iedere zaterdagavond van 19.00-20.00 uur in het politiebureau, Achter de Houttuinen 10. De gemeenteraad van Middelburg heeft in de laatste vergadering besloten tot verkoop van de panden Spanjaardstraat 62-64 en Spuistraat 26, 28 en 30. Koopster is de Middelburgse Maatschappij tot Stadsherstel B.V. Deze maatschappij zal de panden op het hoetye van de Spulstraat en de Spanjaar dstraat doen restaureren volgens een door de gemeente Middelburg en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg goedgekeurd plan. Inmddels is al een bouwkeet (wagen) ln die buurt gesignaleerd. De Toneel werkgroep Spectrum uit Delft komt zaterdag 13 december a.s. om 20.00 uur weer optreden in het Kuiperspoorttheater. Weer, omdat deze groep vorig jaar al twee maal in de Kuiperspoort aan het werk te zien was.Toen werd het stuk „Breekbaar" gespeeld. Nu staat op het programma „Je moet elkaar liggen natuurlijk". Het is geschreven door Koos de Kramer in samenwerking met de spelers en speelsters van de groep zelf. Uitgegaan is van de vraag: „Wie ben ik". En verder uit de toelichting op het stuk: „Al pratend, werkend en improviserend kwamen we tot de ontdekking, dat bijna ieder mens zijn gedrag en zijn spreken voortdurend aanpast aan de verwachtingen van anderen. We doen ons steeds weer anders voor, zetten bij elk kontakt een ander masker op. Het stuk is een stuk met gemengde gevoelens. Aan de ene kant bevat het een satire op de menselijke maskerade en op de onmacht om die te doorbreken, aan de andere kant is het met vallen en opstaan een hoopvol zoeken naar nieuwe mogelijkheden". In het stuk worden de maskers aangevallen in de wetenschap, dat daarachter levende, echte mensen zich verborgen houden. Kaarten. Kaarten zijn ,s avonds aan de zaal verkrijgbaar voor 5,- per stuk C.O.P. en C.J.P. 3,50. I I De bewoners van Walcheren werden aan het einde van de 7e eeuw tot het christendom bekeerd. WiOibroord geldt hier als de apostel. Op het eiland ontstonden v(Jf parochies: Westmonster en Noordmonster te Middelburg, Oostkapelle, Westkapelle en (West) Souburg. Twee van de moederkerken stonden dus ln Middelburg. De Westmonster, gewijd aan St. Martinus, bevond zich op de Markt. Over het bouwjaar b niets bekend. Het was de oudste parochie van de stad. Met de kerk te Souburg behoorde ze tot de oudste Westmonster afgebroken. kerken van Walcheren. In 1575 werd de Het vermoedelijk begin 12e eeuw gestichte klooster te Middelburg, aanvankelijk aan Maria, later aan St. Nicolaas (de schutspatroon van schippers en kooplieden) gewijd, werd in 1128 Premonstratenser abdij. Sinds 1401 stond de abdij rechtstreeks onder de paus. De twee kerken der abdij, de Koorkerk en de Nieuwe Kerk, zijn niet ouder dan de 14e eeuw. Voor die tijd was er één oudere kerk. De beide kerken hebben zwaar geleden van het bombardement van 1940 maar zijn weer hersteld. De Noordmonster, gewijd aan St. Petrus, was naast de Westmonster de oudste parochiekerk van Middelburg. Deze ke ook Oude of St. Pieterskerk geheten, stond op het Hofplein. Over de oudste geschiedenis van de kerk is niets bekend. In 1311 werd een kapittel aan de kerk verbonden. Van 1559-1574 was het een kathedrale kerk. Na de reformatie werd de Noordmonster voor de Protestantse eredienst gebruikt. Daar het kerkgebouw zeer in verval was geraakt werd het in 1834 afgebroken. Gasthuiskapel. Een andere oude kerk is de nog bestaande Gasthuiskerk in de Lange Delft. Dit in 1493/'94 opgetrokken gebouw was oorspronkelijk kapel van het St. Barbara Gasthuis. Van 1579- 1589 werd het pand verhuurd aan Engelse kooplieden. Van 1589-1798 was het in gebruik als N.H.-kerk. Van 1798-1846 als R.K.-kerk en sinds 1846 kerken er de Christelijk Gereformeerden. We willen nu in alfabetische volgorde nog een aantal andere Middelburgse kerken noemen. Doopsgezinde kerk. Na aanvankelijk in een woonhuis bijeen gekomen te zijn kregen de doopsgezeinden of mnnonieten in 1630 de beschikking over een kerkgebouw in de Hoogstraat. Ze kerkten er tot 1889. Sindsdien is dit gebouw, daterend uit 1592, eigendom van het Leger des Heils. De Doopsgezinde Gemeente heeft sedert 1889 de beschikking over een kerk in de Lange Noordstraat. Engelse Kerk. Zie hiervoor b.v. het in deze serie verschenen stukje in De Faam van 5 februari 1975. Joodse Synagoge. De Hoogduitse Joden (later: Israëlitische Gemeente) hadden sinds 1705 een synagoge in de Herenstraat. Dit gebouw werd vernield in de tweede wereldoorlog. Lutherse Kerk. De Luthersen gebruikten "f,c aanvankelijk een gebouw in de Spuistraat (1617-1742). De stadsarchitect Jan de Munck bouwde van 1738-1742 de huidige kerk op dö hoek van de Zuidsingel/Bree. In 1960- '63 vond een restauratie aan de kerk plaats. Oostkerk. De Oostkerk werd met tussenpozen van 1648-1667 gebouwd. De imposante Oostkerk is kenmerkend voor het Hollandse classicisme. Bouwmeesters waren o.m. Arent van ,s-Gravenzande en Pieter Post. R.K.-kerk. Tot 1846 werd door de Katholieken een gebouw op de Blauwedijk gebruikt. Later kwam daar een gebouw in de Lange Delft bij (zie boven). In 1846 werd een nieuw kerkgebouw in de Lange Noordstraat in gebruik genomen, dat in 1940 vernietigd werd. Na de Tweede- Wereldoorlog werd de huidige kerk aan de Bachtensteene gebouwd. Waalse kerk. De Franse of Waalse Gemeente nam in 1575 de kapel van het voormalij Bogaardenklooster in de Pieterstraat als kerkgebouw in gebruik. Het werd bij het bombardement van 1940 verwoest. BH de bovenstaande ls geenszins naar volledigheid gestreefd. Niet genoemd werden de nieuwere kerkgebouwen (zoals b.v. de eind 19e eeuw gebouwde Gereformeerde Kerk aan het Hofplein). Ook de acht kloosters en twee ordehulzen welke zich ln vroeger tijden te Middelburg bevonden, en die allen eigen kapellen hadden, werden niet behandeld. Onze gerente telt momenteelachttien kerkgebouwen (daarbij meegerekend die te St. Laurens en Nw. en St. Joosland). Tentoonstelling vleeshal. De Zeeuwse Kunstkring organiseert ook dit jaar weer de zogenaamde Kerstsalon in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. Van 19 december tot en met 11 januari zal in die expositieruimte werk te zien zijn van de leden van de kunstkring. Concert. Op tweede Kerstdag zal er ook weer het traditionele Kerstconcert worden in de hal of de ïrgerzaal van het stadhuis. Het wordt dit jaar gegeven door het Gemini-ensemble. Het concert met kaarslicht begint om 20.30 uur. Kaarten bij de Z.V.U. en voor zover nog voorradig aan de zaal... Het menu voor Tafeltje-Dekje in de week van 15 tot 20 december a.s. ziet er als volgt uit: maandag 15/12 boerenkool met worst dinsdag 16/12 gebakken lever, appeltjes en aardappelen woensdag 17/12 gehakt, bloemkool en aardappelen donderdag 18/12 gehakt, witlof, aardappelen vrijdag 19/12 carbonade, tuinboontjes en aardappelen zaterdag 20/12 hutspot met klapstuk. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00 en 9.30 uur. Deze dienstverlening van het U.V.V. is uitsluitend bestemd voor bejaarden en zieken, die zelf niet voor warm ïn en zieken, die zelt met rm eten kunnen zorgen, i Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbhrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel op de hoek van de Vrijlandstraat en de Dauwendaelselaan in Dauwendaele wordt op dit moment hard gebouwd aan „Rustenburg" het Hervormde bejaardencentrum. De „Rustenburg" zal dienen als vervanging voor het rusthuis „Griffioen" aan de Seissingel nummer 100. Op de foto een beeld van de bouwaktiviteiten. Links de Vrijlandstraat en rechts de Dauwendaelselaan. Het hoogste gedeelte is het gedeelte waarin 34 flats worden ondergebracht. Men verwacht dat deze in april/mei 1976 gereed zullen zijn. Zie verder toelichting bij foto van maquette.- ;Op deze foto van de maquette is duidelijk te zien hoe de uiteindelijke vorm van het nieuwe bejaardencentrum „Rustenburg" van de Hervormde Gemeente gaat worden. Onderaan de foto loopt de Vrijlandstraat. In de rechterbenedenhoek is een gedeelte van de Dauwendaelselaan te zien.; De hoofdingang ligt aan de Vrijlandstraat. Helemaal links het te bouwen kerkgebouw. Dominerend het uit zes bouwlagen bestaande complex waarin 6 driekamerwoningen en 28 tweekamerwoningen (flats) worden ondergebracht/De bewoners wonen daarin zelfstandig „onderivanihztite- oooo „onder vleugels" van het tehuis. Midden- in het zesverdiepingen- gebouw de hoofdingang met aansluitend de liftkoker. Het zeskantige gebouwtje (koepeltje) is de recreatieruimte. Die recreatieruimte is ook vanuit de flatwoningen binnendoor bereikbaar, want alle zes verdiepingen hebben rechtstreekse verbindingen met het verzorgingstehuis, dat dus aan de Dauwendaelselaan grenst. Dat verzorgingstehuis zal gaan bestaan uit 70 éénpersoons zitslaapkamers en drie tweepersoonszitslaapkamers. Alle zijn voorzien van douche, toilet, wastafel en keukentje. Het ver zorgingsgedeelte bestaat uit vijf bouwlagen. Van de vijf bouwlagen loopt het verzorgingsgedeelte in hoogte af eindigend in een eenverdiepingsge- deelte. Het geheel kost ongeveer 7 miljoen gulden. Men hoopt, dat de twee- en driekamerflats aan de Vrijlandstraat (deze zijn al allemaal toegewezen) in april of mei 1976 gereed zijn voor bewoning. Het verzorgingsgedeelte zal in juni 1977 worden opgeleverd. Het kerkgebouw aan de voorzijde hoopt men eind 1976 in gebruik te kunnen nemen.

de Faam | 1975 | | pagina 9