HET NUT VAN ZEMELEN Is wit brood gevaarlijk? deteleflits 'n betere flitslicht verdeler „REVEIL" KERSTMIS WEDAM Fa. Wed. P. Abrahamse JOOST'S SNACKBAR UW Geschenkentijdüü! boekentijd!!!!!!!!! KERSTSTUKJES KERSTBOMEN KERSTARTIKELEN FA. M. POUWELSE ZN. Geplette tarwezemelen (3!/2 maal vergroot) AMZ OPENDE REISBUREAU IN DE WALSTRAAT UITSLAG Verloting Woensdag 10 december 1975 HIER MAGAZIJN VOOR AL UW KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN Zin in iets LEKKERS adres voor frites frikandel croquetten kip, satéh, belegde broodjes frisdranken en ijs feest van licht en kleur Bestel nu reeds uw 20 corsages cadeau „Neem toch een bruine" - zeggen moeders al tientallen jaren bij het ontbijt tegen hun kinderen. In bruin brood is niet alleen het meel uit de graankorrel verwerkt, maar ook het omhullende vliesjc (de zemel) en de kiem. Daardoor bevat bruin brood bijvoorbeeld meer vitamines. Bovendien wordt door de zemel de spijsvertering bevorderd. Ook dat wisten onze moeders al. Ze wisten nog niet dat wetenschapsmensen vim naam hun voorkeur voor bruin brood krachtig zouden gaan ondersteunen. En dat laatste is precies wat sinds kort gebeurt. Volkorenbrood, zeggen mensen die het welen kunnen, kan er waarschijnlijk voor zorgen dat wc minder vatbaar worden voor ean aantal ernstige en minder ernstige ziekten: kanker van de dikke darm, blindedarmontsteking, galstenen, aambeien, een naar kwaaltje als verstopping. Zelfs met het voorkómen van hartaanvallen wordt volkorenbrood eten nu in verband gebracht. De heilzame werking "wordt toegeschreven aan de onverteerbare vezels. Men noemt ze ook wel ruw vezels en ze komen voornamelijk voor in volkorenbrood en tarwezemelen, verder in peulvruchten (erwten en bonen) en in mindere mate ook in rauwe groenten, fruit (de schil), aardappelen en andere knollen. De naam suggereert dat de vezels hard en ruw zijn en de maag en darm flink zullen irriteren (wat niet waar is), en aan mensen met maag- en darmklachten werd tot voor kort altijd een makkelijk verteerbaar, ruwvczelvrij, dieet voorgeschreven (wat in sommige gevallen een averechtse uitwerking heeft). Omdat ruwvezels slecht verteerd worden, dragen ze weinig bij aan de voeding. Daarom werden ze als nutteloos beschouwd. Het verrassende vermoeden dat de ruwvezels toch een zeer belangrijke functie in het voedselpakket vervullen, ontstond in 1969 door onderzoek van de Engelse arts Denis Burkitt. Hij vergeleek hoe vaak hartaanvallen en ziekten als darmkanker en blindedarmontsteking vóórkwamen in het welvarende gedeelte van de wereld (West-Europa en de Verenigde Staten o.a.) en in de ontwikkelingslanden. Deze ziekten zi'" in ontwikkelingslanden zeer zeldzaam. Ze komen wel voor als het land of bepaalde gedeelten in dat land (de steden) wat welvarender worden en Westerse gewoonten overnemen. Burkitt was de eerste die deze verschijnselen toeschreef aan de afwezigheid van ruwvezels in het Westerse menu. De hoeveelheid ruwvezel in het voedsel van de gemiddelde Nederlander is sinds 1900 gestadig afgenomen. In landen als Afrika en Azië zitten ruwvezels wel in grote hoeveelheden in het dagelijkse menu. Na Burkitt is een aantal weten schappers deze opvatting gaan controleren; ze zijn in de meeste gevallen tot dezelfde conclusie gekomen. Ruwvezel. De werking van ruwvezel berust op een aantal effecten. Het eerste effect is een verkorting van de verblijftijd van het vaste voedsel in het spijsver teringskanaal. De ruwvezels zetten in samenwerking met de darmbacteriën (met het blote oog onzichtbare beestjes die in de darmen van ieder gezond mens voorkomen) klaarblijkelijk de darmen tot meer spoed aan. De tijd tussen maaltijd en ontlasting is bij een Afrikaanse dorpeling 35 uur en bij veel West-Europeanen vaak meer dan 70 uur. Als men aan deze West- Europeanen elke dag één of twee lepels zemelen te eten geeft, constateert men dat ze veel sneller naar het toilet gaan. Een tweede effect is dat de aard en hoeveelheid van de ontlasting verandert door het eten van ruwvezels. De ruwvezel-etende Afrikaanse dorpeling produceert dagelijks omgeveer 250 gram (of meer) zachte ontlasting, terwijl de gemiddelde Westerling minder dan 120 gram voortbrengt, en dan vaak in een veel hardere vorm. Deze twee effecten samen zijn verantwoordelijk voor het feit dat het eten van ruwvezels het ontstaan van verstopping, aambeien en pijnlijke uitstulpingen van de darmwand voorkomen. In het geval van een vczelarme voeding moet er bij de ontlasting immers veel meer druk gebruikt worden en raakt de darmwand ook veel eerder beschadigd. Over een eventueel gunstig effect van ruwvezels met betrekking tot kanker van de dikke darm bestaan wel vermoedens - geen zekerheden. Dit gunstige effect zou te verklaren zijn uit de rol die de darmbacteriën in sommige gevallen spelen. Deze in het algemeen nuttige beestjes kunnen namelijk stoffen produceren, waarvan vermoed wordt dat ze kankerverwekkend zijn. Door het eten van veel ruwvezels verblijft het verteerde voedsel korter in de darm. Hierdoor is het contact tussen darmwand en mogelijk gevaarlijke stoffen minder langdurig. De kans op kanker van de dikke darm (bij Amerikaanse mannen na longkanker de tweede doodsoorzaak door kanker) zou daardoor kleiner zijn. Cholesterol. Er zijn groepen Italianen in de Een flitslamp is een wonder lamp. In één kort ogenblik geeft zo'n gewoon klein flits- lampje een lichtsterkte af die gelijk is aan die van maar liefst 1887 gloeilampen van 40 watt. Dat flitslicht zorgt er voor, dat iedereen onder alle omstandig heden kan fotograferen. Zelfs in het holst van de nacht. Niet te dichtbij Flitslicht heeft echter één be zwaar: wie dicht bij een onder werp flitst, ontdekt, dat de lichtverdeling problemen geeft. Dat komt, omdat licht de merkwaardige eigenschap heeft om dicht bij een lichtbron snel aan kracht te verliezen. En omdat u met het licht van één enkele lamp werkt, is het licht- verlies op korte afstand zo groot, dat het kan voorkomen, dat iemand bijzonder mooi be licht op een foto staat, terwijl een persoon, die slechts één meter verder staat, al bijna on zichtbaar is. Zoals nevenstaan de foto laat zien: het meisje is van dichtbij (lJ/2 meter) goed belicht en de man, die één me ter achter haar staat, is al in het duister gehuld. Er is een oplossing En dat is: uw flitser een stuk naar achteren zetten. Want hoe dichter de flitser bij een onder werp staat, hoe groter het liqhtverlies daar achter wordt. Met andere woorden: tussen I'/2 en 2'/2 meter is het licht- vcrlies vele malen groter dan tussen 5 en 6 meter. En dat laat de foto daaronder zien. Een foto, waar de kamera op dezelfde plaats stond en alleen de flitser naar achteren werd geplaatst. U ziet een frappant verschil: meisje èrt man staan goed belicht op de foto en ook de achtermuur heeft nu licht genoeg. Hoe gaat dat U hebt een kamera nodig, waarvan de flitser los op het toestel kan worden aangeslo ten. Als u niet weet, of dat met uw toestel kan, dan zal uw fo to-adviseur dat graag voor u nagaan. Maar is die losse aan sluiting mogelijk, dan is de aanschaf van een (niet kost baar) verlengkabeltje voor uw flitselement beslist de moeite waard. Vraag om den kabeltje van zo'n meter of vijf a zes. Nu kunt u uw experiment be ginnen. Bij de teleflits - want zo wordt deze flitsmo- gelijkheid genoemd - hoeft u maar aan twee dingen te den ken. De eerste is: zet de flitser niet zo, dat u staat tussen het licht en het onderwerp. Dat is nogal logisch, want dan zal uw schaduw het onderwerp geheel of voor een deel in het donker zetten. En de tweede tip is: vergeet de afstand kamera/on derwerp niet als u de belich tingstijd instelt. Ook dat is lo gisch, want omdat u fotogra feert met behulp van het flits licht,' moet u uw lensopening instellen op de afstand licht/ onderwerp. Die zal bij een af stand van 6 meter wel een stukje groter moeten zijn dan bij een van 1J/2 meter. Gelijke lichtkracht Wat u bereikt met die teleflits is, dat u een grotere afstand kunt overbruggen. Dat is van belang bij een onderwerp als hierbij is afgebeeld. Maar nog meer als het gaat om groepen, waarbij te vaak alleen de voor ste personen voldoende flits licht ontvangen. Als u maar niet (en dat is ook begrijpelijk) te grote verwachtingen hebt van de lichtkracht van uw flits lamp. Bij een „open" lens kunt u ook op een afstand van 8 tot 10 meter nog goede resultaten verwachten, maar overschat die vertewerking van dat ene flitsje niet. Wat niet wegneemt dat u met de teleflits frappante resultaten zult kunnen berei ken. Een boeiend experiment, waarbij u een nog veelzijdiger gebruik zult kunnen maken van uw fotokamera en flitser. Verenigde Staten die net zoveel vet gebruiken als de andere Amerikanen, maar waar toch veel minder hartaanvallen bij voorkomen. Een van de weinige verschillen lijkt te zijn dat deze Italianen vrij stevig vasthielden aan hun voedingsgewoonten, meer peulvruchten (naast spaghetti) aten en daarom meer ruwvezels binnen kregen. Het is bekend dat ruwvezels de hoeveelheid vet (o.a. cholesterol) in het bloed verlagen. Over cholesterol wordt de laatste jaren veel gepraat en geschreven. Als er veel cholesterol in iemand's bloedvaten aanwezig is, dan is dat aan aanwijzing voor een verhoogde kans op hartaanvallen. Veel cholesterol in het bloed is zeker niet de enige oorzaak van hartaanvallen; veel medici vinden „spanningen" belangrijker. Om op de vraag - Is wit brood gevaarlijk? - te antwoorden, kan men dus zeggen dat gevaarlijk misschien sterk uitgedrukt is, maar dat iemand die zfjn hele leven wit brood eet een groter risico loopt, dat hfj een hartaanval zal krijgen of aan een ziekte als darmkanker, galstenen, aambeien of verstopping zal ltyden. In het monumentenpand aan de Walstraatpromenade op nummer 32 is AMZ een reisbureau begonnen. Hier kan men terecht voor alle soorten vakantiereizen met ANVR-garantie: per vliegtuig, toerwagen, trein, boot en eigen auto. Voorts kan men er terecht voor het huren van AMZ touringcars en voor het betrekken van allerlei reis biljetten. De opening heeft reeds plaatsgevonden, ondanks het feit dat er nog ver gunningsaanvragen lopen voor ver bouwing van de winkelpui en voor licht re kl am e op de gevel. Mede door de omstandigheid, dat het hier een monumentenpand betreft is de af wikkeling van de aanvragen trager ver lopen dan AMZ had gehoopt en ver wacht. Men kon niet langer wachten met de opening, omdat in de tweede week van december de boekingen voor het zomerseizoen (vooral voor de bouwvak- en metaalvakanties) beginnen. De lichtreklame en de nieuwe pui zullen echter zo spoedig mogelijk worden aan gebracht. Voor het interieur heeft de architekt P. Wisse van het bureau Steen en Tuinhof te Vlissingen, met natuurlijke materialen gewerkt, zoals kurk en blank grenenhout. Iedere belangstellende is op vrijdag 12 en zaterdag 13 december a.s. welkom in het nieuwe reisbureau om een kijkje te komen nemen tussen 10.00 en 18.00 uur. Belangengroep Nieuw- Middelburg De winnende nummers zijn 823 701 1280 972 751 2001 292 480 689 411 2475 1328 142 566 832 240 1736 1194 2287 1542 fiets 1216 221 1268 2051 372 548 2238 126 669 195 271 1924 687 2243 1313 2128 586 2462 643 1599 Maak speciaal voor de feestdagen NU al uw eigen kleurenfoto, die straks als wenskaart een zeer persoonlijke indruk zal maken op de ontvanger. Dat is het advies, dat u wordt gegeven in hij- gaand artikel. Hier is zo'n fotovoorbeeld van een originele kaart: wat kerst hallen zorgen voor een kerstsfeer, een verfrom meld ..1975" wijst op het jaar. dat voorbijging en de kinderen werken samen aan een nieuw jaar. dat er op dit moment nog ..schoon" uitziet. Is maar een idee. waar uzelf vast een variant op kunt bedenken als u uw eigen fotowenskaart gaat maken en een aantal afdrukken laat maken via uw fotohandelaar. Ontwikkelcentrales van foto's kennen elk jaar twee pieken. Dat is de vakantictijd. waarin per dag soms tienduizenden kleurenfilmrolletjes binnen ko men en worden verwerkt. En de november/decembermaand, waarin voor de-feestdagen als geschenk duizenden vergrotin gen in kleur moeten worden gemaakt. En niet te vergeten de elk jaar groeiende series kleurenfoto-wenskaarten. Een nieuw artikel Hij is nog tamelijk nieuw, die fotowenskaart. Veel mensen worden langzamerhand beu van al die zoete onpersoonlij ke voorgedrukte kerst- en nieuwjaarswenskaarten. die ook elk jaar duurder worden en waarbij het kan gebeuren, dat je een kaart ontvangt van vrienden, die je de vorige dag juist dezelfde kaart hebt toe gestuurd. Dan is een eigen, persoonlijke fotowenskaart 'n veel origineler idee. Het valt daarbij op dAt juist die per soonlijke kaarten wordcrr be waard. terwijl andere wens- kaarten in het prille begin van een nieuw jaar de trieste reis maken naar de prullebak. Hoe gaat dat? Stel. u hebt van 't jaar een erg leuk geslaagde foto gemaakt van de kinderen. Of van uw huisdier. Of van uw huis. Of van het hele ac/in. Zo'n foto wordt dan de overbrenger van uw wens. want uw fotohandc- laar kan er voor zorgen, dat u een door u vast te stellen aan tal van deze foto's ontvangt, die zijn afgedrukt op een wens kaart. Dus kant-en-klaar, maar toch zeer persoonlijk en uniek. Negatief nodig Er is natuurlijk wel een nega tief nodig van de foto, waar het om gaat. En verder moet u met de bestelling van die 25 of 50 of misschien wel 100 wenskaarten ook niet net op de 22e december binnen ko men rennen, want natuurlijk is er enige tijd nodig om zoiets goed verzorgd voor u klaar te maken. Waarmee wc maar willen zeggen: ga eens tijdig met uw fotohandelaar praten en informeer naar de prijs. En misschien is het leuk om spe ciaal voor dit doel een foto te maken. In elk geval is zeker, dat u met zo'n eigen fotowens kaart een erg opvallende en zeer persoonlijke groet over brengt aan familie en vrienden in de dónkerste dagen van het jaar. die dichterbij zijn dan u nu misschien denkt. MOTOR- en BROMFIETSHELMEN MET VEILIGHEIDSSLUITING Alle „insiders" weten dat het dragen van een veiligheidshelm op zichzelf nog geen waarborg biedt tegen het oplopen van hoofdletsel. Niet alleen moet de helm goedgekeurd zijn, hij moet ook goed passen en ook nog - minstens even belangrijk - goed op het hoofd bevestigd zijn. Niet te los en niet te strak, néé precies goed! Bij de bestaande helmen is het vaak een heel gedoe om elke keer weer de band onder de kin werkelijk „precies goed" aan te halen en vast te zetten. Bij de door Tunit BV in de handel gebrachte Life-helmen wordt hierin nu voorzien. De nieuwste uitvoering van deze helmen is namelijk voorzien van een veilig heidssluiting, gebaseerd op het principe van de autogordel. Deze veiligheids sluiting wordt met één druk op de knop geopend. De eenmaal op de juiste maat afgestelde kinband wordt in een oog wenk gesloten, waarna de helm precies goed aansluitend op het hoofd bevestigd is. zoals KERSTBOOMVERSIERING KERSTLAKENS KERSTLOPERS KERSTSERVETTEN enz., enz. KAARSEN pracht sortering en niet te vergeten een enorme sortering bij Vlasmarkt 26 Tel. 01180 - 13087 MIDDELBURG prijzen afhalen Zach. Jansenstraat 5 na 6 uur dan naar Pottenmarkt 6 - Middelburg Tel. 01180 - 27741 ELKE DAG GEOPEND VAN 11 uur tot 24 uur VRIJDAGS TOT 0.30 UUR ZATERDAGS VAN 10.30 UUR TOT 1.30 UUR ZONDAGS GÉSLOTEN. Goede boeken om cadeau te geven, fijn om zelf te bezitten. Komt U vrijblijvend eens kijken in Christelijke Boekhandel Segeerstraat 37 - 39 - MIDDELBURG tel. 01180 - 12486 BLOEMENMAGAZIJN Vlasmarkt 29 - 31 MIDDELBURG tel. 13198 en 13998 en kiosk op de Markt Bij aankoop van een BRUIDSBOEKET Gaarne verzorgen wij uw BRUIDSWERK. ZAAL- en AUTOVERS1FRING GRAFWERK enz.

de Faam | 1975 | | pagina 6