EN DAT HUIS DAT KIEST EEN NAAM I 11 II I I I I 1 Antoine Mes exposeert in Zeeuws Kunstenaarscentrum Juwelier de Vos nu in Souburg DE LINDEBOOM Culturele subsidies VRUCHTEN «IOGGURT INTOCHT SINT NICOLAAS IN MIDDELBURG ONDERZOEK BAARMOEDER HALSKANKER MENU TAFELTJE DEKJE DELTA-SHOW IN VLEESHAL VERKOOP KERSTBOMEN MOSSELS ETEN VOOR HET LEGER DES HEILsS S vrij en gebonden ,mlWcr campfna M GEVONDEN VOORWERPEN Verkeersmaatregel TER INZAGE MAGERE MET AARDBEIEN PER 1/2 LITERBEKER VOORDEEL* Woensdag 12 november 1975 „Let u vooral ook op de namen van de huizen". Deze raad werd in M75 zeer vele malen door de rondleidsters en rondleiders, die met groepen door Middelburg trokken gegeven. En inderdaad erg veel huizen in de binnenstad hebben een naam. Ook de vele honderden deelnemers aan de Monumenten Puzzelwandeltocht die op Koninginnedag werd georganiseerd hebben vaak de blik omhoog gericht om vragen over hulzennamen te kunnen beantwoorden. Collega Synke, die dageiyks bezig is met de historie van Middelburg, geeft op ons verzoek een toelichting op de vraag hoe men aan bepaalde namen komt. WAAROM? Het „waarom" van een bepaalde huisnaam is moeilijk aan te geven. Waarom wordt een boerderij „Altijd Zorg" genoemd en heet een woonhuis b.v. „Ons Geluk"? De naamgeving wordt zeer vaak door persoonlijke motieven van de huiseigenaar bepaald. De volgende zaken konden motieven zijn voor de naam van een huis: - de geboorteplaats van de bouwer, bewoner of eigenaar; - een gelukkige handelstransactie in een bepaalde plaats of een gebied waar men handel mee dreef') (vgl. „De gelukkige aencomst in Torby" - een in 1940 verloren gegaan huis in de Lange Noordstraat- en „De cust van Coromandel" -een huis in de (Lange) Singelstraat-); - de naam van een (handelsschip vgl. „De Dolphijn" - de voormalige Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft het huis dat eerder op dezelfde plaats stond - en de „Griffioen" - aan de Seissingel-, beide huizen ontlenen vermoedelijk hun naam aan Oost- Indiëvaarders; - het beroep van de eigenaar of bewoner of het beroep dat in het huis werd uitgeoefend (vgl. „De groote zoutkeete", een voormalige huis aan de Markt. „Het schippershuis", aan de Dam, „Het wijnkoopershuis aan de Dam); - „sprekende namen" (vgl. de namen der pakhuizen aan de Kinderdijk: „De kameel", „De oliphant", „De kemel" en „De muyl", allemaal namen van pakdieren); - fantasienamen. Legenden, volksverhalen of anekdotes in verband met oude huisnamen heb ik helaas niet kunnen vinden. Tot slot enige merkwaardige namen: „De berendans", in de Langeviele, „De kleyne doodkiste" en „De groote doodkiste", in de Lange Geere, „Den dronkenmanskoop", verwoest in 1940 in de St. Pieterstraat, „Het gebonde kint", in de Gravenstraat, en „Het misverstand", in de Koepoortstraat. BRONNEN. Erg veel namen van Middelburgse huizen zijn te vinden in: - H.M. Kesteloo, De stadsrekeningen Middelburg (1881-1902), 8 dln. - Cohier van de 100ste penning uit 1576, in: Verslagen gedaan door B. en W. aan de Gemeenteraad van Middelburg 1902 p. 15e.v„ en 1903 p. 16 e.v. - M. Fokker. Proeve van een lijst bevattende de vroegere namen huizen te Middelburg (1904) der - P.K. Dommisse, Onderzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Middelburg (1904) (ook verschenen in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap 1904). ER KOMEN ER NOG BU. Er komen nog steeds namen op huizen bij. Het gemeentebestuur ziet dat graag, want het is erg leuk. Daarom worden ook de gemeente panden van namen voorzien. Gaat u maar eens kijken in de Vlissingsestraat, waar achter een rij historische gevels, de werkruimten van gemeentewerken zijn gevestigd. Achter een van die gevels zit de heer Dentz, werkzaam op de restauratie afdeling. Hij is de man, die voor de gemeentepanden de namen ontwerpt. Op de foto is hij bezig met „De Hollandse Thuijn". De heer Dentz maakt graag gebruik van Gothische letters, die hij echter wel wat aanpast. Gotische letters staan vaak heel dicht tegen elkaar aan. Het geheel wordt wat uitgerokken en tierlantijnen worden weggelaten. Daardoor wordt het geheel veel beter leesbaar. VEEL LETTERS. De heer Dentz kan een keuze maken uit vele letters. Bronnen die hij aanboorde zijn de Universiteitsbiblio theek in Amsterdam en de Schilder school in Utrecht. Bij de keuze van een lettertype wordt er nauwkeurig op gelet op welke gevel deze terecht komen. Een op zichzelf al rijke gevel krijgt b.v. een fraaie doch in een wat eenvoudige letter uitgevoer naam. Het omgekeerde kan ook het geval zijn. Bij een strakke gevelpartij kan een naam uitgevoerd in sierlijke letters het erg goed doen. ,t Is dus een zaak van zorgvuldig bekijken om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. DOET U OOK MEE? Wanneer u door het lezen van dit artikeltje aan de aktie „Naam op huis" wilt meedoen dan is dat erg plezierig. De eerder genoemde heer Sijnke zal gaarne met u zoeken naar een goede naam. Hij kan in veel gevallen nagaan welke namen huizen in de binnenstad in vroeger tijden hebben gedragen. Vele Middelburgse schilders weten wat de vormgeving van namen betreft ook erg veel, maar ook de heer Dentz van gemeentewerken zal indien dat gewenst wordt, gaarne van advies dienen bij het kiezen van een goede letter De heer Dentz van de restauratie-afdeling van gemeentewerken heeft al heel wat namen voor panden ontworpen. Zo nodig maakt hty zelf de letters. Hier legt hy de laatste hand aan „De Hollandse Thuyn". Sint Nikolaas zal op zaterdag 22 november a.s. om kwart voor twee in Middelburg arriveren. Door het Kanaal door Walcheren zal de stoomboot varen naar de aanlegplaats bij de Beatrixbrug. Dan r(jdt de Sint met een hele stoet met Pieten, muziekkorpsen enz. over de Rouaansekaai, Bierkaai, Londensekaal, Segeer straat, Lange Delft, Damplein rond, Sint Pieterstraat, Balans, Wagenaar straat, Hofplein, Lange Noordstraat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Achter de Houttuinen, Langeviele, Pottenmarkt, Plein '40, Zusterstraat, Gravenstraat, Markt. Om ongeveer half 3 zal de Sint op de Markt bij het stadhuis arriveren, waar hij door het gemeentebestuur wordt ontvangen. Volgende week meer over het bezoek van de Sint aan Middelburg. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel Wanneer de Middelburgse gemeenteraad het voorstel van burgemeester en wethouders ongewijzigd heeft overgenomen (op het moment dat deze copy wordt geschreven moet de raad daarover nog een besluit nemen en wanneer u dit leest is dat besluit al gevallen) zullen aan diverse stichtingen, verenigingen en instanties over 1976 weer subsidies toegekend worden. Het gaat hierbij om instanties en verenigingen die werken op het culturele vlak. Hieronder een opsomming: Stichting Samenwerkende C.J.V. Bibliotheek Middelburg/Sint Laurens 540, Stichting Zeeuwse Centrale Muziek Bibliotheek f 18 500 Het Zeeuws Orkest 7865, Stichting Zeeuws Jeugd Orkest 330, De Openluchtspelers 1500, Nederlands Centrum voor het amateur toneel 100, Stichting Werktheater Middelburg (Kuiperspoort) 8.250, Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming 42000, Stichting Volkssterrenwacht Philipus Land bergen 7000, Zoals vorige week in deze rubriek al werd aangekondigd zal volgende week woensdag (19 november a.s.) in de gemeente Middelburg worden gestart met een systematisch onderzoek naar baarmoederhalskanker. Hiervoor komen in aanmerking de inwoonsters van Middelburg van 35 tot 54 jaar. Het eerst zijn aan de beurt de dames die geboren zijn in 1921, 1927, 1933 en 1939. Het onderzoek wordt voorgezet in mei 1976. Dan zullen worden uitgenodigd de dames die geboren zijn in 1922, 1928, 1934 en en 1940. Vrywillig. Dit onder meer door de huisartsen en specialisten zeer aanbevolen onderzoek geschiedt op basis van vrijwilligheid. Men krijgt een uitnodiging daarvoor. Hoewel de gemeente een belangrijk deel van de kosten draagt moet de deelneemsters aan het onderzoek om een bijdrage van 10,worden gevraagd. Het onderzoek wordt gehouden in het kruisgebouw aan de Nieuwstraat 36 B te Middelburg. Dc in 1921, 1927, 1933 en 1939 geboren dames, die voor het deze maand te houden onderzoek geen uitnodiging hebben ontvangen, omdat zij zich b.v. na het gereedmaken van de oproepingskaar ten in Middelburg vestigden kunnen kontakt opnemen met de heer Gillissen van het stadhuis, die de gemeentelijke zaken op het gebied van de volksgezondheid en milieuhygiëne mede behartigt. Stichting Cultuurspreiding Zeeland 65000, Zeeuwse Museum Stichting 92489, Zomerorgelconcerten 1320, Stichting beheer kunstenaarscentrum Zeeland 5500, De Zeeuwse Muziekschool 171600, De Middelburgse zangverenigingen 15000, De muziekkorpsen 3991,50 Jeugd en Muziek (voor muziek op straat) 4500, Korte toelichting. De Middelburgse zangverenigingen zijn als een geheel genoemd. Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat daaronder natuurlijk ook de zangvereniging van Nieuwland en Sint-Laurens begrepen zijn. De zangverenigingen krijgen een subsidiebedrag dat bepaald wordt aan de hand van aantal leden, kosten dirigent e.d. De muziekkorpsen worden ook in een adem genoemd. Hun subsidiebedrag is mede afhankelijk van het aantal keren dat opqetreden wordt, terwijl bovendien in de kosten van opleidingen van jonge muzikanten gesubsidieerd wordt. Menu Tafeltje Dekje voor week 17 - 22 november 1975. maandag: stamppot, zuurkool en worst dinsdag: Duitse biefstuk, doperwten en aardappel= en woensdag: gehakt, andijvie en aardappelen donderdag: spercibonen, rundvlees en puree vrijdag: kip, appeltjes en aardappels zaterdag: erwtensoep. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen üan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00 - 9.30 uur. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden/zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. In de Vleeshal van het stadhuis organiseert de „Fokvereniging Walcheren" weer een tentoonstelling van pluimvee, konijnen, cavia's en sierduiven. In totaal zijn 658 dieren te bewonderen. Toegangsprijs: 1,- en 0,50. Openingstijden: vrijdag 14 november a.s. 20.00 - 22.00 uur, zaterdag 15 november 10.00 - 22.00 uur, zondag 16 november 10.00 - 18.00 uur. In de maand oktober 1975 zijn bij de Middelburgse politie de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: Diverse bankbiljetten, diverse potemonnee's, met en zonder inhoud, diverse etui's met sleutels alsmede sleutelbossen, diverse autosleutels, w.o. DAF, diverse damesen heren horloges, w.o. de volgende merken: Lincoln, Union. Ancre, Prominent, Bifora. Timex, diverse dames- en herenbrillen, diverse verzekefingsplaatsjes bromfiets, w.o. J.J.M. 891. B.G.M. 150. M.R.P. 115, B.W.X. 295, G.M.T. 335, pukkel, deksel gereed schaps kastje motor, rode damesparaplui, zwarte heren- paraplui, stalen industrieketting met koperen slot, goudkleurige armband, zilveren oorring, sportshirt Kon. Mar., kentekenplaat 28-94 V.H., grijs kabelslot. gouden kettinkje met hangertje met steen, gouden dames armband ketting gebroken, rode etui met viltstiften. groen zeiljack, gympakje, goudkleurig kruisje, diverse dames- en herenportefeuilles in één een verzbew. br. fiets T.B.G. 447, beige heren regenjas met geruite voering, zwarte fietspomp, kentekenbewijs, zaklamp rood/wit velg, zwarte handtas zonder inhoud, etui met pennen, deel III kentekenbew. 69 D.R. 08 Toyota, diverse bruine en zwarte dames- en herenhandschoenen, gouden ringetje, zwarte leren wanten, zilverkleurige armband, blauwe spijkerbroek, Audi wieldop, kinderjasje, zilveren broche met boeren knoppen, blauwe plastic Vorige week berichtten wij u al, dat de trottoirs en de bestrating van de Van Cittersstraat hersteld worden. In verband hiermede is het gedeelte van de Van Cittersstraat dat ligt tussen de Singel en de Noordweg afgesloten in beide richtingen voor alle verkeer behalve voor voetgangers. Die maatregel is van tijdelijke aard want wanneer het werk klaar is en men verwacht dat dat ongeveer half januari 1976 zal zijn, zal men weer door die straat kunnen rijden. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat in Middelburg in de periode van 16 tot en met 24 december a.s. kerstbomen kunnen worden verkocht. Als verkoop plaatsen zijn aangewezen: 1. De Markt (bij de Lange Delft) 2. De Markt (bij café De Eendracht) 3. De Markt (bij de Alg. Bank Nederland) 4. De Maasstraat (op trottoir voor winkels) 5. Het Damplein (bij de Korte Delft). Voor de plaatsen 1, 2 en 3 bedraagt de minimum pachtprijs 137,50 boven het marktgeld, voor de plaatsen 4 en 5 99,75 boven het marktgeld. Gegadigden moeten zich vóór 9 december a.s. schriftelijk bij burgemeester en wethouders aanmelden. Zouden er meer gegadigden voor één plaats zijn met een gelijk bod dan zal de plaats door loting worden aangewezen. Die loting zal wanneer dat nodig is op 9 december a.s. om 14.00 uur in het stadhuis plaatsvinden. De verkoop van kerstbomen op de donderdagse weekmarkt kan alleen worden toegestaan als de marktmeester dit goed vindt. regencape, dopsleutel nr. 7, zilveren armbandje naam Claudia, plastic tas met gymspullen. gele motorhelm met scherm, blauwe auto-benzine tankdop, riek, enkele boekjes met lootjes Evenementenmissie '75. bruin damesvest, visnet suède kinder schoentjes grijs/groen, 2 boeken sportopleiding. sleutel met label nr. 3, 1 paar wollen blauwe en groene handschoenen, rose shawl, gouden kettinkje met sterrenbeeld stier, slippers en sportbroek. schakelarm band met naamplaatje Erik, goudkleurig schakelarmbandje, plastic hoedje. Zwart/wit gevlekte hond, soort St. Bernhardhond, reu. Poes 5 mnd. zwart/wit, jonge zwarte hond (kleinmodel jachthond), jonge zwarte hond zwart met witte pootjes, half langharige hond zwart/wit, Duitse herder met zwart dek jonge hond plusm. 1 jaar oud, jonge grijze witte poes. Inlichtingen over en bezichtiging van de gevonden voorwerpen iedere zaterdagavond van 19.00 - 20.0Q uur in het politiebureau, Achter de Houttuinen 10. I Vanaf 10 november 1975 ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage in het stadhuis op de afdeling Algemene Zaken (kamer 15* het besluit van de Middelburgse gemeenteraad waarbij de parkeer automaten verordening werd gewijzigd. iets Het burgercomitee heeft weer voor u in petto. Op maandag 17 november a.s. trekken we met veel tam-tam de stad door met een grote kar vol met mosselen. Voor een kleine prijs kunt u genieten van een oeroud Zeeuws gerecht. Dc mosselen halen we kersvers uit Yerseke. Terwijl u zich te goed kunt doen aan een mosselfestijn, helpt u tevens het Leger des Heils weer een beetje verder op weg naar de tweehonderdduizend K gulden, die die nodig is voor de 9 restauratie van het Leger des Heils S gebouw aan de Hoogstraat. Voor de mensen, die niet weten, wat je allemaal met mosselen kunt doen, delen we bij de wagen originele mosselrecepten uit. Want naast het aloude koken van mosselen (plm. 5 10 minuten) met wat ui en peterselie is een mosselhaché of mosselsaté niet te versmaden. Trouwens rauwe mosselen of zure mosselen gaan er ook goed in. Of wat dacht u van een mosselcocktail, waarbij u naast de mosslen, die even gekookt moeten worden, ook nog 3 1/2 dl. mayonaise moet vermengen met 1 3/4 dl. Chilisaus. Let wel, het hele zaakje moet koud worden opgediend. Maar dan eet u ook uw vingers erbij op. Trouwens gebakken mosselen zijn voor de niet directe mosselliethcbber de grote ommezwaai in zijn mening, dat mossels vies en eng zijn. Alleen u moet de mossels niet te nauwkeurig bekijken! Wat wij u aanbieden zijn mosselen van de beste export kwaliteit tegen een prijs, waar niemand van terug behoeft te schrikken. In het gebouw aan de Hoogstraat van het Leger des Heils kunt u ze ook bemachtigen en zolang de voorraad strekt kunt u daar eveneens u te goed doen aan gekookte mosselen. Zorg dus, dat u er maandag 17 november bij bent. In het Zeeuws Kunstenaarscentrum, Lange Noordstraat, Middelburg, exposeert momenteel Antoine Mes, onder de titel „Vrij en gebonden". In :y.f* I -.s/ - geldig t/m 15/11 natuurlijk lekker deze zelfde expositie van dit jaar van het Z.K.C., kan men een beeld vormen van het werk van Antoine Mes als monumentaal ontwerper en als vrij schilder. Dit aan de hand van fotomateriaal en een maquette e,d, nerzijds en anderzijds aan de hand van een aantal schilderijen. Uit beide blijkt dat vooral de uiterlijke verschijningsvorm van de dingen voor Antoine Mes bijzonder belangrijk is. Hij acht het objekt zo belangrijk en boeiend dat hij het in zijn werk isoleert. Doordat een mantel of een boodschappen tas b.v. alleen wordt afgebeeld, krijgt dat objekt een heel speciale werking, bijna tegen het surrealistische aan. Het gaat als het ware op in ruimte en tijd. Verrassend op de expositie ook de fraaie landschappen van Mes in geel en groen uitgevoerd, door de aparte compositie en lijnenspel zeer, zeer boeiend. Ook de tekeningen van schepen en scheepswerven verraden de hand van de meester, licht en ronding zijn bijzonder fraai ingebracht. Dezelfde voorliefde voor het objekt, en niet te vergeten het vlak, legt de kunstenaar aan de dag in zijn monumentale werk. Een van deze werken is te zien bij de ingang van het nieuwe Goese politiebureau. Hij streeft vooral naar samenhang van het beeld, kleur en materiaal; naar een integratie van de diverse elementen in het totaal. Antoine Mes, geboren te Middelburg in 1927, studeerde aan de Akademie voor Beeldende Kunsten te Tilburg en aan de Rijks Akademie te Amsterdam afdeling beeldende kunst in de architectuur, onder leiding van professor W. Clenin. Mes woont en werkt in Middelburg. Hij voerde diverse opdrachten uit voor het Rijk, Provincie en Gemeenten, maar ook voor vele partikulieren. Recente opdrachten zijn onder meer het genoemde werk in het Goese politiebureau. De Sterre te Clinge, het ziekenhuis in Oostburg en het stadhuis te Zundert. Ook in het politiebureau in Middelburg is een kunstwerk van Mes te zien. Hij exposeert voornamelijk in groepsverband, Zeeuwse kunstkring, „3 x 2". Met de laatste groep exposeert Mes ook in Duitsland, in Lahnstein van 8 november tot 1 december in de Wandel-hallen van de Kurthermen Rhein - Lahn. Samen dus met Andries Minderhout, Jan Haas en Leonard Maas, Jan van Leeuwen en Peter de Jong. Deze tentoonstelling werd zaterdag j.l. geopend door Willem Enzinck. Nieuw in de Souburgse Kanaalstraat is juwelier De Vos, sinds vorige week vrijdag gesitueerd op nummer 13, waaruit al onmiddellijk biykt dat er by de heer De Vos geen sprake is van bij geloof of wat dan ook, want om met een dergelijk bedrijf op nr. 13 te gaan zitten, het vanouds bekende ongeluksgetal...! Maar dat is verder duidelijk van ondergeschikt belang. Wat wel van belang is is het feit dat de komst van het nieuwe bedrijf niet on opgemerkt aan de Souburgse bevolking is voorbijgegaan. Nog vóór de officiële opening van de winkel een feit was, was er al volop belangstelling. Temeer daar .r-'-'c - S' i. er in de openingsweek, vorige week dus, een interessante korting werd gegeven p tal van artikelen. „Die opening is overigens zonder allerlei plechtstatige toestanden voor elkaar gekomen", zegt de heer H. de Vos, „we hebben gewoon een leuke receptie gehad en dat was het. Druk is het geweest: de mensen konden er amper in, maar het was toch erg gezellig." De Vos doet het juweliers- bedrijf samen met zijn vrouw. Hij heeft al een langdurige ervaring in zijn vak, want ook zijn ouders hebben een juwelierszaak in Middelburg op de Nieuwe Burg. Hij kent de branche dus door en door en mocht er soms goede raad nodig zijn: hij kan altijd in Middelburg terecht, dat spreekt! De inrichting van de juwelierszaak is. zeer aantrekkelijk: aan de wand hangen een aantal fraaie klokken: zowel klassiek als modern. Het is de be.docling dat er in een later stadium ook nog Franse comptoise klokken komen alsmede een serie andere antieke klokken. In een aantal vitrines in tafelmodel liggen horloges en sieraden te kijk, rondom de vitrines zijn leuke krukjes neergezet, zodat men rustig zittend en pratend, keus kan maken. In de etalage zijn de meest uit eenlopende sieraden gegroepeerd. Ook op dit terrein geldt - en uiteraard ook voor de uurwerken - voor oud en jong is er beslist iets te vinden. Uiteraard beschikt juwelier De Vos ook over een kleine maar goed ingerichte werkplaats, waar eventuele reparaties of veranderingen aan of in sieraden kunnen worden aangebracht.

de Faam | 1975 | | pagina 5