Middelburg heeft voor |L976 sluitende begroting <r l t Bank van Lening en Wisselbank KOOPAVOND VOOR GEHANDICAPTEN EN BEJAARDEN Werktheater Kuiperspoort LUISTER... EN HUIVER VEEL BEZOEK IN POELENDAELE MENU TAFELTJE DEKJE Verkeersmaatregelen KOOPAVOND MINDER VALIDEN Openbare commissie vergaderingen Z.V.U.-FILM Woensdag 29 oktober 1975 ONTVANGSTEN PERCENTAGES ONTVANGSTEN Algemene uitkering Onderwijs uitkeringen Volkshuisvesting Politie Grond- en personeelebelasting Gemeentelijke belasting Rente en aflossing woningbouwvereniging Overige inkomsten UITGAVEN Bestuur en administratie Openbare orde en veiligheid (politie en brandweer) Volkshuisvesting Onderwijs Volksgezondheid Openbare werken Cultuur sport en recreatie Sociale zorg Economische aangelegenheden Overige en onvoorziene uitgaven EN UITGAVEN IN 39% 17% 8% 7% 2% 7% 11% 9% 100% 12% 11% 22% 21% 1% 10% 9% 7% 2% 5% 100% WM: Ij In Poel end aele wordt op zondag 9 5 november a.s. ,s middags om 16.00 mm Vergadering verkeers commissie l Rlimfimoocta» an urat rln ki «taw MUJaIUhm _I fill J nnnn AM t r~ aaIt in X4i/4<4 nlUllxn Burgemeester en wethouders van- Middelburg hebben aan de raad enige tyd geleden de begroting voor het jaar 1976 aangeboden. Die begroting sluit, hetgeen wil zeggen dat er evenveel inkomsten als uitgaven geraamd zjjn. Bij de eerste „proeven" voor de begroting 1976 was dat evenwicht allerminst aanwezig. Men begint met het opstellen van een wensiyst en dan wordt gekeken in hoeverre aan de wensen tegemoet gekomen kan worden. Er blijkt dan al'\jd dat de uitgaven in die eerste proeven de inkomsten verre over treffen, zodat er met het rode potlood gewerkt moet worden. Dat is in elke gemeente zo. Dat was ook bj) de gemeente Middelburg het geval. Hoe in grote trekken de inkomsten en uitgaven zijn volgt hieronder: verfijningsuitkeringen ontvangen rioleringen en voor 3.573.300, INKOMSTEN Uitkeringen en bijdragen van het rfjk Algemene uitkering uit het gemeentefonds 20.289.300, Uitkeringen t.b.v. gemeentepolitie 3.432.300, Uitkeringen t.b.v. de volkshuisvsesting 4.155.400, Uitkeringen t.b.v. het onderwijs 8.767.000, Belastingen Ontvangst via de rijksbelastingdienst 985.500, (grond- en personele belasting) Gemeentelijke belastingen (straat- en riool belasting, hondenbelasting, leges, enz.) Diversen Rente en aflossing door woningbouwvereniging Overige inkomsten (o.a. verrekening met bedrijven) Totaal UITGAVEN Bestuur en administratie Openbare orde en veiligheid (politie, brandweer enz.) Volksgezondheid Openbare werken Onderwijs Cultuur, sport en recreatie Sociale zorg Economische aangelegenheden Overige en onvoorzien Totaal belangrijke zaak. De Nederlandse gemeenten krijgen een groot deel van hun inkomsten uit dat fonds. Dat fonds wordt gevuld met een deel van de belastingen die door het rijk worden geheven. Het gaat hier om de personele- en de grondbelasting en om de loon- en inkomstenbelastingen. De gemeenten krijgen dan uit dat fonds een uitkering die gebaseerd is op: -een bedrag per hectare grondgebied; - een bedrag per inwoner; -een percentage van de belastbare op brengst van de gebouwde eigen dommen volgens het kadaster; - 80% van de kosten van de sociale zorg. Bovendien krijgen diverse gemeenten nog speciale uitkeringen. Die worden verfijningsuitkeringen genoemd. Dat is ook in Middelburg het geval. Middelburg krijgt b.v. een extra uitkering omdat het een historische kern heeft. Voorts worden er voor rioleringen monumenten. Politie. Behalve die uitkeringen uit het gemeentefonds krijgt de gemeente ook rechtstreeks van het Rijk nog uitkeringen. Die uitkeringen worden gegeven voor een bepaald doel. Daarom worden ze ook doeluit keringen genoemd. Die doelen zijn de gemeentepolitie, de volkshuisvesting en het onderwijs. Eigen inkomsten. Uit het hieronder opgenomen staatje blijkt, dat de gemeente Middelburg 29% eigen inkomsten heeft. De rest komt dus uit het gemeentefonds en van de Rijksuitkeringen. Uitgaven. Hoe de gemeente Middelburg zijn geld in 1976denkt uitte geven spreekt eigenlijk voor zich zelf uit de hier boven en de hieronder opgenomen overzichtjes. 5.816.300, 4.648.900, 51.668.000, 5.885.800, 5.638.600, 667.800, 5.102.800, 11.045.200, 4.482.100, 3.644.200, 1.203.100, 2.757.800, 51.668.000, Gemeentefonds Zoals uit de bovenstaande opstelling blijkt is het gemeentefonds een Op 1 november brengt Gerard Heystee een literair muzikaal voordrachtsprogramma bestaande alt middeleeuwse balladen van nbe kende dichters, gedichten van Vasalis en Willem Elschot,verhalen van Ferdinand Langen en Jacques van Hat turn en monologen van Bordewyk, Anton Tsjechow en Edgar Allen Poe. Deze teksten zullen worden ingeleid en afgewisseld door cellomuziek, eveneens Gerard Heystee ten gehore te brengen. Deze veelzijdige man werd in 1921 te Helmond geboren. Hij debuteerde als radio-akteur in oktober 1944 in het bevrijde zuiden bij radio-omroep „Herrijzend Nederland" te Eindhoven. Sindsdien heeft hij bij de De enkele malen in deze rubriek aan gekondigde gratis zwemdag op maandag 20 oktober j.l. is een groot succes geworden. In totaal hebben die dag 2089 personen een bad genomen. Van die grote drukte heeft de Van Dixhoorn Reddingsbrigade gebruik gemaakt om de film „Auto te water" te vertonen. Een film waarin zeer waardevolle tips gegeven worden voor bevrijding uit een auto die in het water gereden is. Niet minder dan 460 personen hebben op die maandag de film gezien. Ook op woensdag 22 oktober werd de film gedurende de avonduren vertoond, zodat er 60 vol wassenen naar hebben kunnen kijken. Diploma zwemmen. Op zaterdag 1 november a.s. wordt er ,s middags weer voor het diploma ge zwommen hetgeen betekent dat het bad dan voor vrij zwemmen gesloten moet worden. H Water polotoernooi. I- uur een waterpolo-toernooi gehouden. Dit betekent dat op die dag het bad voor vrij zwemmen om 16.00 uur ge sloten wordt. verschillende Hilverse omroepen aan meerdan tweeduizend radiouitzendingen zijn medewerking verleend.In oktober 1945 trad hij voor het eerst op als voordrachts kunstenaar in het concertgebouw te Amsterdam. In 1948 werd hij Albert van Dalsum als toneelspeler geengageerd voor het gezelschap van Stadsschouwburg. Sinds 1953 was hij ook een regelmatige medewerker aan vele t.v. prograrma's. In 1969 vestigde Geard Heystee zich te Maastricht als provinciaal Toneeladviseur en docent dramatische vorming. Het Werktheater hoopt velen met dit programma - dat een goede pers Bij de foto: Gerard Heystee in „Het Hart als verklikker" van Edgar Allen Poe. kreeg - in het sfeervolle Kuiperspoort theater een plezier te doen. De toegangsprijs is ƒ5,-; C.J.P. en C.O.P. ƒ3,-. Menu Tafeltje Dekje van 3 november - 8 november 1975. Maandag: Rundvlees, andijvie en aardappelen dinsdag: Duitse biefstuk, doperwten en aardappelen woensdag: carbonade, spinazie en aardappelen donderdag: hutspot met klapstuk vrijdag: gebakken lever, boontjes en puree zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoon nummer 27537 tussen 9.00-9.30 uur. Deze dienstverlening van het UW geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Op een andere plaats in deze rubriek is aangekondigd dat de ver keer scommissie op woensdag 5 november a.s. om 16.00 uur in het stadhuis vergadert. Hier onder een overzichtje van de onderwerpen die aan de orde zullen komen. - Reserveren parkeerplaatsen voor binnenstadbewoners. Vormgeving kruispunt Volderijlaagte - Klein Vlaanderen. - Plaatsing parkeermeters in Gravenstraat, Zusterstraat en op de stroken van het Damplein. - Verkeerssituatie Sint Laurens (aanwijzing voetpaden/énrich- ting ver keer). Zoals eerder gezegd is deze ver gadering openbaar en kan ieder een deze bijeenkomst als toe hoorder bijwonen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbhrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Dit had een foto kunnen zijn voor de fotowedstrijd, die door de gemeente Middelburg in nauwe samenwerking met de Middelburgse foto- en diaclub in het kader van het monumentenjaar werd georganiseerd. Deze „prent" is van beroepsfotograaf Jaap Wolterbeek. Hij mocht niet meedoen aan de fotowedstrijd omdat deze speciaal bedoeld was voor amateurs. 72 Inzenders hebben niet minder dan 375 foto's en 200 dia's ingezonden. Vrijwel alle ingezonden foto's en dia's zijn te zien in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg waar zij uitgestald zijn De tentoonstelling is dagelijks (maandag tot en met zaterdag) van 10.00 tot 17.00 uur geopend en op zondag van 14.00 - 17.00 uur. Toegangsprijs ƒ1,- en kinderen ƒ0,50. De prijswinnaars zijn: 1 Gon Boekkooi Arnelaan 15, Middelburg ,,Zo blijft het oude bewaard" 2 A.E.J. de Jong Qara's pad 61, Heinkenszand „Kruisgangabdij" 3 C. de Buck Oudestraat 17, Veere „Serie A 7" 4 F. Hofman Beatrixlaan 15, Vlissingen ,,B. Roest" Laan van Nieuwenhove. In verband met de bouw van de Stedelijke Scholengemeenschap moeten enkele tijdelijke verkeers maatregelen in de Laan van Nieuwen hove worden genomen. De tijdelijk heid van die maatregelen duurt van 1 november 1975 tot en met 1 november 1976 of zoveel langer als noodzakelijk of zoveel korter als mogelijk zal blijken te zijn. Het éénrichtings verkeer (behalve voetgangers) dat voorheen ging in de richting van de Nadorstweg wordt gedurende het genoemde jaar omgedraaid. Men zal dus van 1 november 1975 af de Laan van Nieuwenhove vanaf de Nadorst- weg inrijden in de richting van de Sportlaan. Voorts zal het verboden zijn te parkeren aan de westelijke zijde van de Laan van Nieuwenhove. Dat parkeerverbod wordt aangegeven met het bekende bord met als onder- bord „maandag tot en met vrijdag van 07.00-18.00 uur". Klein Vlaanderen. De hoofdrijbanen en zuidwestelijke rijbaan van het gedeelte van Klein Vlaanderen, dat ligt tussen het Seis- plein en de Volderijlaagte in de richting van de Volderijlaagte en de hoofdrijbaan van de Volderijlaagte in de richting van de Herengracht zullen van 3 november tot en met 10 november a.s. voor alle verkeer behalve voetgangers gesloten zijn. Bovendien zal een bord geplaatst worden dat aangeeft dat het niet is toegestaan om in die week komend uit Klein Vlaanderen linksaf de Volderij laagte op te rijden. 5 Jan Simonse Nieuwe Haven 29, Middelburg „Oude Spoorbrug" 6 N. Heuff Krönerweg 28, Maarn 2754 „Gevels" 7 R. Velthuizen Braamstraat 12, Oost-Souburg „Kat in Kuiperspoort" 8 F. Hofman Beatrixlaan 15 Vlissingen „Jugendstil" 9 A. Barentsen Prinsenhove 148, Middelburg „Molen" 10 C. de Buck Oudestraat 17, Veere „Serie B 5 bruin" 11 R. Velthuizen Braamstraat 12, Souburg „De Helm Middelburg" 12 G. Schouten van Raaltestraat 21, Vlissingen „B 68" 13 F.D. Hamelink Stadhouderslaan 31, Middelburg „Gevelpartij aan de Dam" 14 E.C.M. Clarijs Heerengracht 10A Middeliburg „Kruisgang abdij" 15 P. van Os van Speystraat 12, Koudekerke „Prieel aan de watergang" 16'Judy Geldof Pr. Mauritsstraat 23 Middelburg „Meisje in hoekje" 1^ H.J. Ploegaert Diezestraat 3, Oost- Souburg „Norbertijnenhof' 18 M. Hoogesteeger Veerseweg 41, Middelburg „Interieur" 19 M. Riddersma Mazzimilaan 39, Middelburg „Stadhuis van Middelburg" 20 M. Hoogesteeger Veerseweg 41, Middelburg „Hekwerk" De Unie van Vrouweiyke Vrijwilligers organiseert op dinsdag 11 november aa. weer de koopavond voor minder validen en slecht ter been zijnde bejaarden. Zij die op die avond tussen 19.00-21.00 uur een bezoek willen brengen aan het warenhuis van Vroom en Dreesman aan de Lange Delft kunnen zich voor 1 november daarvoor opgeven bij mevrouw Van Heel, Seislaan 14, tel. 14729 te Middelburg en bij mevrouw Kruyder, Churchilllaan 1, tel. 12988 te Middel burg. De in Middelburg werkzaam zijnde serviceclubs zullen zorg dragen voor het afhalen en terugbrengen van de mensen die deel willen nemen aan deze aktiviteit. Daarbij zal ook mede werking verleend worden door het Rode Kruis. Ook de directie en de medewerkers en medewerksters van Vroom en Dreesman staan die avond klaar om de mindervaliden en slecht ter been zijnde bejaarden met raad en daad ter zijde te staan. In vorige jaren maakten ongeveer 100 personen van deze unieke service gebruik. De commissie gemeentewerken zal zoals gegebr uikelijk weer ver gaderen op de eerste maandag van de maand. In november is dat maandag 3 november a.s. aanvang 19.30 uur. De verkeers- commissie zal op woensdag 5 november a.s. om 16.00 uur in openbare vergadering bijeen komen. Zoals bekend zijn deze vergade ringen openbaar, hetgeen betekent dat iedere belang stellende deze vergadering kan bijwonen. De bijeenkomsten worden gehouden in het stadhuis van Middelburg, ingang Lange Noordstraat. i i i Deze maal eens Iets over twee oude Middelburgse financiële instellingen waarvan de fraaie gebouwen helaas verdwenen zijn. 1. De bank van Lening. Andries Andriesz., ridder, heer van Wackene, en van 1501 tot 1514 rentmeester van Zeeland Bewesten Schelde, verkocht zijn huis met boomgaard en toebehoren gelegen op de hoek Lange Delft/St. Janstraat aan de stad Middelburg. Omstreeks 1520 werd Adolf Hardinck, rentmeester van Zeekind Bewesten Schelde 1517- 1535, eigenaar van het huis. Hij liet het verbouwen. Van 1576 tot 1582 diende het huis als onderkomen voor Prins Willem van Oranje tijdens diens bezoeken aan Middelburg. De stad' kocht in 1582 het huis voor 10.374,- van de prins. Het werd toen in gebruik genomen als court (handels- en stapelplaats) door de Engelse Merchants Adventures. Het gedeelte van het huis aan de zijde van de Lange Delft (wat we ongeveer moeten situeren tegenover Albert Heijn, op de plaats waar nu een optiekzaak is) kwam in 1621 ter beschikking van de in dat jaar opgerichte Westindische Compagnie. Als kamer W.I.C. bleef het in gebruik tot de opheffing van de maatschappij in 1798. Daarna werd het magazijn van militaire goederen en armeschool om tenslotte in 1883 afgebroken te worden. Het gedeelte van het huis aan de zijde van de St. Janstraat werd in 1636 tot Bank van Lening ingericht. In de middeleeuwen was de geldhandel voornamelijk in handen van Italianen (veelal afkomstig uit Lombardije en daarom Lombarden genoemd, ze leenden tegen onderpand; van hen stamt de populaire naam voor leenbank: Lommerd). Door hun financiële monopoliepositie konden de geldhandelaars licht misbruik maken van hun macht (door b.v. woekerrente te vragen). Om misstanden tegen te gaan en ook om het financiëenle gewin richtten veel steden eigen banken op. De Middelburgse burgemeester Joos van der Hooge reisde in 1618 naar Amsterdam om te zien hoe de Stadsleenbank daar functioneerde. In die tijd was er hier een Italiaanse Lombard van Alexander de Florano (in de zusterstraat). Tenslotte hakte de stedelijke overheid de knoop door en zo kwam in 1636 de stadsleenbank tot stand Vooral in 17e en 18e eeuw was de leenbank een voor kooplieden aantrekkelijke instelling die tegen onroerende of koopwaren als onderpand grote bedragen uitleende. Met name de W. J. C.. en andere handelsondernemingen profiteerden hiervan. Tijdens de 18e eeuw werd de Bank van Lening door de stad ook gebruikt voor het opnemen van leningen bij de wisselbank. Het teruglopen van de handel werd ook door de bank gevoeld. In 1806 werd de leenbank uitsluitend „lommerd", in 1873 werd de bank als financiële instelling voorgoed opgeheven. Het gebouw diende daarna als militair kledingmagazijn, het werd bij het bombardement van 1940 verwoest. 2. De Wisselbank. Al eerder dan de bank van Lening bestond er te Middelburg een Wisselbank. Als stadswisselbank werd ze in 1616 gesticht in de Korte St. Pieterstraat. Spoedig werd de ruimte in de St. Pieterstraat te klein. Appolonius Veth(+ 1651) en Hendrik Thibaut (1604-1667), commissarissen van de Wisselbank, kochten daarom twee huizen naast de Korenbeurs in de Lange Giststraat aan. Overigens zouden de beide genoemde magistyraten later nog hevige ruzie krijgen zoals u hebt kunnen lezen in het artikel van C.J. Geldhof in „De Faam" van 16 juli j.l. Na de aankoop van de huizen in de Giststraat (in 1643) en een verbouwing bleef de wisselbank hier gevestigd tot haar opheffing in 1879. De Wisselbank werkte vooral in de 18e eeuw nauw samen met de Bank van Lening. Het voormalige bankgebouw werd in 1882 verbouwd, er werd een meisjesschool gevestigd (school F tot 1890). Later werd het gebouw opnieuw ingrijpend verbouwd en diende het als Politiebureau. Voor de aanleg van het Damplein in 1971 werden 50 oude panden gesloopt. De gehele Giststraat verdween en daarmee ook de voormalige Wisselbank. In het City-theater aan de Lange Delft te Middelburg organiseert de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit op woensdag 29 oktober 1975 (heden) weer een openbare filmvoorstelling. De titel van de film is „Don't look now". De regisseur is Nicolas Roeg. De voornaamste rollen worden gespeeld door Julie Christie en Donald Sutherland. Het verhaal van de film is gebaseerd op een roman van Daphne du Maurier. I Woensdag 19 november aj. wordt in de Vlissingse Miro-vestiging een koopavond gehouden, georganiseerd door de vereniging JDe Zonnebloem' Vlissingen en omstreken, en de direktie van de Miro-vestiging Vlissingen. De koopavond die begint om 18 uur en eindigt om 21 uur, is bedoeld voor alle gehandicapten, zieken en bejaarden op geheel Walcheren. Zij worden dan in de gelegenheid gesteld op hun gemak zonder drukte van gezonden, hun inkopen te doen, zowel op levensmiddelengebied als kleding, St. Nicolaascadeaux enz. Er kan gebruik gemaakt worden van rolstoelen, die door de vereniging Zonnebloem beschikbaar worden gesteld. Er zijn dames aanwezig om de gehandicapten te rijden of te begeleiden, indien dat gewenst is. Kiezen en kopen is geheel voor uw zelf. Man, vrouw, zoon of dochter mogen ter assistentie ook meekomen. Nadat u uw inkopen hebt laaan, biedt de direktie van de Miro een kop koffie met gebak aan. Alles is gelijkvloers, dus geen liften of trappen. Opgaven van deelname gaarne voor 13 november a.s. Voor Vlissingen bij mevr. G. Hoosemans, Pres. Rooseveltlaan 1%, tel. 01184-17318. Voor buiten Vlissingen: mevr. W. Makkelie, Dongestraat 66, Souburg, tel. 01183- 64901. Het bestuur van de Zonnebloem doet een beroep op hen die een auto bezitten, om allen die aan huis gebonden zijn, te helpen brengen en halen naar de Miro- vestiging. Gaarne opgave aan bovengenoemde adressen. Zijn er dames of heren in uw omgeving die voor deze koopavond in aanmerking komen, geeft u hen op. U helpt hen. Arts en verpleegsters zijn aanwezigl

de Faam | 1975 | | pagina 5