UNIEK VOOR ZEELAND laat eens een vergroting maken Herinneringen aan oud-Arnemuiden 65.- 69. 85.- 4750 Surinamer s en Nederlanders ontmoeten elkaar in Dauwendaele 39.95,59.- l Bierkaaistraat 30 Noordstraat 84 Kade 2 Lange Zelke 26 Ganzepoortstraat 6 OP 1 NOVEMBER A.S. KONGMAKANDRA Woensdag 29 oktober 1975 HULST TERNEUZEN SLUIS VLISSINGEN GOES Onder dc naam ,Kongmakandra' wordt op 1 november a.s. In het Ontmoetingscentrum Dauwendale een manifestatie gehouden met als doel een nauwer kontakt tot stand te brengen tussen mensen uit Suriname en Nederlanders, of die nu afkomstig zijn uit Middelburg of van elders doet er niet toe. Hoofdzaak Is dat Rijksgenoten en mensen van hier met elkaar kennismaken, met elkaar praten, zodat een groot deel van de nog steeds heersende vooroordelen kunnen worden weggenomen. De bijeenkomst wordt geopend door burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg, om 14.00 uur ,s middags. Kongmakandra, het Surinaamse woord voor bijeenkomst, valt eigenlijk uiteen in twee gedeelten: gedurende de gehele middag staat Kongmakandra in het teken van informatie. Van twee tot half zes worden o.m. films en dia's vertoond over Suriname, er is een Suriname- De wereldbekende de sede zitmeubelen uit Zwitserland (de rolls-roycc onder de meubelen) nu in Axel bij woninginrichting pot b.v' Axel - Bij ons bezoek aan deze de sede zitmeubelexpositie waren wij onder de indruk van de vele fraaie lederen zitkom bi naties. Onder leiding van de etaleur/decorateur Jan Beeldens in samenwerking met de sede Zwitserland is er werkelijk een sfeervolle show ontstaan. Deze de sede meubelen gekombineerd met de nieuwste pastoe mahoniehouten aanbouwwanden en fraaie handgeweven tapijten van Edmond de Cneudt, nodigen U uit eens te gaan zitten en te filosoferen over het zitten, want het werkwoord „zitten" heeft in onze taal vele betekenissen. „Hoe zit dat toch precies?" „Ik laat het er niet bij zitten". „Ik zit er weer naast." „Hij heeft 4 jaar gezeten." en ga zo maar door. Zitten is duidelijk een belangrijke zaak in ons leven. Dat is ook niet zo moeilijk te verklaren. Staan en lopen zijn vermoeiende bezigheden. Zitten is synoniem met rusten. Zitten is een natuurlijke houding. Zolang de mensheid bestaat was er de behoefte om na verrichte arbeid te rusten. Daarom is er geen uitvinder van de stoel geweest' De stoel is geevolueerd met de mens. In zijn primitiefste vorm een rotsblok of een boomstam, thans in de 20ste eeuw een comfortabel anatomisch verantwoord meubel, „de sede" is daar een goed voorbeeld van. De firmanaam „de sede" komt van het latijnse sedere, wat zitten betekent' Over zitten denken ze veel na bij de sede. Men streeft er naar exclusieve modellen, die niet een korte tijd meekunnen maken voor nieuwe modetrends. Nee, een de sede bank of stoel moet jaren lang representatief zijn, zonder enige protserigheid; zodat U er Uw leven lang mee kunt doen en er niet op uitgekeken raakt. De sede biedt kwaliteit en zoekt dat in duurzame materialen. Veel tuigleer, toro leer, tot zelfs een dikte van 3 mm, canvas, beukenhout enz' Wilt U meer weten of wilt U wel eens zien of dat nu allemaal wel zo is wat de sede beweert, dan kan dat vanaf donderdag 16 oktober tot zaterdag 15 november bij woninginrichting pot aan de Oranjestraat in Axel. Al jaren geleden zag pot, altijd op zoek naar het beste van het beste, dat de sede haar tijd ver vooruit was. En vooruitstrevend als men bij pot is, haalde men de gehele collectie uit Zwitserland naar Zeeuws Vlaanderen. Pot zag het weer helemaal tentoonstelling, er worden Surinaamse gerechten verkocht alsmede Surinaamse recepten. Ook wordt een show georganiseerd van kostuums en dansen door Kotto missies, er is uiteraard de nodige muziek te beluisteren en er zullen stands staan van de Welzijnsraad Middelburg, de Stedelijke raad voor Maatschappelijk welzijn uit Vlissingen, de Solidariteitsbeweging .Suriname', vari Wijkverenigingen, etc. Ook Midgard en de Beuk de twee jongerencentra, zijn aanwezig, evenals de Hayman en een vertegenwoordiger van het Centraal Buro Vestigingsbeleid Rijksgenoten uit Den Haag. Na de officiële opening door Middelburgs burgemeester volgt een inleiding over het hoe en waarom van de komst van de Rijksgenoten naar ons land, door dhr. Tj. Petzoldt, afgevaardigde van de gevolmachtigd minister van Suriname. Ir. S. Maso zal het opbouwwerk onder Rijksgenoten belichten. Voor het middagprogramma wordt geen entree geheven. Dansavond Iets anders ligt het voor het avondprogramma, waar een toegangsprijs - symbolisch van ƒ1,- voor wordt gevraagd, om enigszins uit de kosten te kunnen komen. Vanaf acht uur wordt een echt dansfeest gemaakt met medewerking van het Surinaams orkest ,The Movers' uit Dordrecht. Er wordt bingo gespeeld en Prins Carnaval komt zijn opwachting maken. Van het hele spektakel zal de Wereldomroep een opname maken om uit te zenden naar het Caraibisch gebied en ook de NOS-TV zal met een opname-ploeg present zijn. Tijdens het opruimen van het infomateriaal tussen half zes en acht uur, bestaat de mogelijkheid in plaats van thuis een avondboterham te gaan nuttigen, in het ontmoetingscentrum een warme Surinaamse hap te eten. Een en ander gebeurt onder auspiciën van de speciale werkgroep opvang Rijksgenoten van de Welzijnsraad Middelburg, die medewerking kreeg van; Sticusa, Crm, wijkverenigingen, particulieren, de gemeente Middelburg en van de keukensectie van de Generaal Majoor Berghuyskazerne. U hebt deze zomer fijn veel foto's gemaakt. Van de vakan tie of van een dagje uit. Als de zon schijnt, dan krijgen veel mensen dc zogenaamde kame- Zoekt U een goederegen- jas? Dan zit U goed bij de kledingbokser. Wij hebben vele modellen in de nieuwe najaarskleuren. Verkrijgbaar met of zonder uitritsbare vachtvoering. Deze moderne caban is echt iets heel speciaals. Een vlotte warme jas, afgewerkt met spor tieve brede ritssluitingen op de zakken. Ze vliegen nu al de deur uit voor nooit in de kou staan! Onze nieuwe kollektie herenkleding is weer binnen, vandaar. En onze uitgebreide kollektie biedt U wederom 'n ruime keuze. Kijkt U maar eens naar de diverse uiteenlopende modellen. Bij de kleding bokser vindt U altijd iets naar uw zin. En wat ook belangrijk is: tegen betaalbare prijzen! Onze herenkleding is uitsluitend in bekende merkstoffen verkrijgbaar. Kom snel eens langs, want met kleding van de kledingbokser zit U er de komende maanden warmpjes bij! Een greep uit de bekende lage "Kledingbokser prijzen": Heren jagersjas in originele loden stof Vlotte im. leren coat met 1 warme bontkraag Sportief-nato-jack met warme vacht voering Diverse modellen herenjacks in wol en terlenka, en warm gewatteerd Praktisch nylon herenjack met capuchon enjackmet 55: Sportieve mannen weten wat ze kopen. Dit vlotte im. leren jasje is nu al 'n succes, 't Zit en draagt soepel en't is #^#V5 lekker warm gewatteerd.# wu In iedere maat, 'n pantalon die staat Een mooi najaarskolbert staat altijd goed. Prima te kombineren met een pantalon uit onze enorme kollektie. Zo'n parka is het helemaal. Een fijne sportieve jas, speciaal voor natte en gure dagen. En let vooral even op de prijs kolbert pantalon ra-kriebel. Dan willen ze foto graferen; want zonnige foto's, dat is het doel waar velen van ons - terecht - naar streven. En we hebben deze zomer aüe kansen gehad" om veel van die zonnige foto's te maken. Een zeer geslaagde plaat Nu zal het u waarschijnlijk net zo vergaan als de meeste men sen. Die maken veel goede, maar gewone foto's. En een paar foto's, die niet erg ge slaagd zijn en dat komt dan meestal door een onjuiste be lichting. Maar bij de kollektie zitten ook enkele uitschieters, die u met meer dan normale aandacht bekijkt. Goed van kleur en opbouw of erg leuk getroffen, precies op het goede moment. Kijk, daar zit nu een foto bij, die het waard is om vergroot te borden. Hoe gaat dat? Heel eenvoudig; wie een foto wil laten vergroten zoekt het bij de foto behorende negatief op. Akkoord, maar dat is nog niet alles. Want nu u die foto laat vergroten, hebt u de kans om er meteen iets bijzonders van te maken. U pakt vier pa piertjes en die schuift u zo over de afdruk van de foto, dat u precies dat deel uit de foto haalt, dat het mooiste is. Soms zult een stuk voorgrond laten vervallen. Soms is het een sto rend element op de achter grond. Bijna altijd wordt de foto er sterker van als u op de ze wijze de minder geslaagde gedeelten weg laat vallen. Tot een maximum Nu mag u dat weg laten vallen Dit is een uitvergroting van de foto hiernaast. Dus van 'n deel van het negatief. In bijgaand artikel wordt verteld hoe u een vergroting of uitvergroting kunt laten maken. Bij deze foto zijn bepaalde, niet zo be langrijke delen weggelaten. niet onbeperkt doen. Want af hankelijk van de scherpte van het negatief kan een beeld een aantal keren vergroot worden. Als u bij wijze van spreken 'n gedeelte van 2 x 2 cm zou la ten uitvergroten tot 20- x 20 cm, dan zullen er waarschijn lijk problemen ontstaan dooiv dat door die tienvoudige uit vergroting de foto straks on scherp wordt. Want u moet bedenken, dat het negatief, vooral dat van kassette-kame- ra's, weer een stuk kleiner is dan de afdruk, die u nu in han den hebt. Uw fotovakman, bij wie u alle informatie kunt krij gen ook over de maten en prij zen, zal u trouwens zeker kun nen vertellen of dat, wat u graag wilt, ook bereikbaar js. De vergroting is klaar En u zult verrast zijn van het resultaat, want zo'n grote kleu renfoto is vaak werkelijk een juweeltje. Dan is de vraag: wat doet u er mee? U kunt hem plakken op een ereplaats in het foto-album. U kunt hem verwerken in uw fotojaarboek. U kunt hem (laten) plakken op spaanplaat of in een lijstje. U kunt 'm ook kado geven aan uw man. Of aan de groot ouders als de kinderen op de foto staan. Of aan vrienden bijv. als een herinnering aan een hoogtijdag in hun leven, waarvan u een foto hebt ge maakt. Want geloof ons: een foto is vaak mooi. Maar een vergroting van een foto is iets, waar je dikwijls en met veel plezier naar zult kijken omdat- ie nóg mooier is dan de foto van het gewone formaat. Voor onze fotografische herinneringen aan het oude Walcheren, deze keer een bezoekje aan Arnemuiden. Op de bovenste foto: een bruidspaar op weg naar het gemeentehuis. Foto onder: Arnemuldse vissersvrouwen langB het Arnemuids voetpad op weg naar Middelburg. De kledingbokser is bekend om z'n enorme kollektie herenpantalons. Vele modellen en alle denkbare lengte- en buikmaten zijn in voorraad. Uw maat is er altijd bij! DE KLEDINGBOKSER

de Faam | 1975 | | pagina 10