Uitwisseling geschenken met gemeente bij viering honderd jaar ,De Schelde' Lenen. En steeds weer kunnen opnemen wat u hebt afgelost. Tijdens jubileumbijeenkomst in Scheldekwartier ROOVERS GEDESSINEERDE KAMERSCHERMEN OPEOSSING VOOR K EEINBEHUISDEN Algemene Bank Nederland Woensdag 15 oktober 1975 Stomerij POPULAIR Pantalon 3,40 Rok 2,7 De koninklijke iceg So Ulo ir-so I ifln ir Stanley en Nooitgedagt gereed schappen 'Ut' Iactoren An clere festiviteiten Tu ee-een heid Dat kan. Met een ABN Plan- Krediet. 't Werkt namelijk zo: u spreekt met de ABN een bedrag af, dat u kunt opnemen wanneer u maar wilt. In z'n geheel of gedeeltelijk. Rente betaalt u alleen over opgenomen bedragen. Aflossen gebeurt maandelijks met een van tevoren afgesproken bedrag. Maar als dat zo uitkomt mag dat ook méér zijn. En 't afgeloste geld mag u ook weer opnemen. Is dat geen individuele, flexibele manier van lenen? Dat is nu een ABN Plan-Krediet. Coupon: lk wil graag meer weten over het ABN Plan-Krediet. Dhr./Mevr./Mej.: ZD "3 De uitstekende samenwerking tussen de gemeente Viissingen en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" kwam vorige week woensdag andermaal tot uiting in de uitwisseling var. geschenken. De jubilerende scheepswerf/ machinefabriek schonk de gemeente Viissingen een fontein voor op het stadhuisplein, terw(jl loco burgemeester Ch. J. Glllisen Verschage Schelde, op zijn beurt direkteur ir. J.H. Mulock Houwer een wandplastiek voor het scheldekwartier kon aanbieden. De twee kunst- geschenken werden overigens nog maar symbolisch overhandigd. In de toespraak die ir. J.H.Mulock Houwer hield, ging deze in op de geschiedenis van „De Schelde". Hij maakte zijn toebehoorders er opmerkzaam op, dat de werf haar oorsprong vond in de oude.marine werf van Viissingen. ,Er was toen al sprake van een goede samenwerking tussen overheden en bedrijven' aldus Scheldedirekteur, ,een moderne manier van werken dus, die nog eens duidelijk blijkt uit het feit, dat ook toen al de overheid zorgde voor de infrastructurele voorzieningen, in dit geval een spoorlijn, een haven een kanaal.' In het kort schetste ir. Mulock Houwer vervolgens hoe de regeringsopdrachten in de eerste instantie aan de neus van de Schelde voorbijgingen en hoe de toemalige direkteur, de heer van Raai daar tegen protest aantekende. ,De bedrijven die toen wel opdrachten kregen' aldus de zelf halen en brengen Groenewoud 55, Viissingen Segeerstr. 29, Middelburg heer Mulock Houwer', werken nu met ons samen in het Rijn-Schelde-Verolme- concern.' Hij wees er vervolgens op hoe het bedrijf buigzaam maar zeker werd opgebouwd en hoe de bedrijfsvoering steeds moderner van aanpak werd. Na de eerste wereldoorlog signaleerde men een duidelijke sociale bewustwording bij de werknemers van „De Schelde", de staking van 1929 is nu nog bekend, en vlak voor de tweede wereldoorlog in de crisisjaren had de werf met moeilijkheden te kampen. Men wist zich echter er goed doorheen te slaan. Na de tweedewereldoorlog volgde eigenlijk een heel nieuw begin en met name de vestiging van Scheldepoort is erg belangrijk geweest. Vakmanschap en inventiviteit hebben „de Schelde" gebracht tot hetgeen het bedrijf nu is. ,De auteur van het gedenkboek, waarvan een exemplaar is overhandigd aan H.M. de Koningin, heeft voor dit boek een zeer markante titel gekozen, afstammend van onze huidige president - commisaris van Rijn - Schelde Verolme, dr. J. de Vries, die tijdens de laaste bijeenkomst van de raad van commisarissen van „de Schelde",onder de oude bedeling' de vergadering met een kernachtig woord sloot: ,De maatschappij „de Schelde" heeft een koninklijke weg in het Nederlandse bedrijfsleven gevolgd'. Hij zinspeelde daarmee op het predikaat dat de „de Schelde" eigenlijk al vanaf het begin heeft gedragen, maar tevens aan dat de route die ons bedrijf sinds de oprichting heeft afgelegd, een .Koninklijke weg' mocht worden genoemd. Altijd hadden de mensen die samen „de Schelde" vormde en vormen het antwoord weten te formuleren op de opdracht van de wisselende tijd. Een Koninklijke weg, vaak moeilijk, maar één die ons met Dc twee-eenheid van „de Schelde" en de stad Viissingen blijkt ook duidelijk op deze luchtfoto. De Schelde-werf is als het ware ingegroeid In de Vlissingse binnenstad, hetgeen ook tot gevolg had dat karakteristieke stukjes van de stad verdwenen zijn. Ondanks dat is ,,De Schelde" uit diezelfde binnenstad niet meer weg te denken. Luchtfoto Slagboom en Peeters trots vervult' zo besloot ir. Mulock Houwer zijn toespraak. Eerder was een woord van welkom uitgesproken door de president van het concern ir. A. Stikker en de president- commisaris dr. J. de Vries had in een humoristisch getinte toespraak de jubilerende .Schelde' hulde gebracht, waarbij hij ondermeer inging op de grote verantwoordelijkheid die de ondernemer heeft. .Winst is in deze maatschappij is een vies woord' aldus de Vries. ,We kunnen daarom beter spreken over het lichte overschot, immers: wie appelen vaart, wie appelen eet! ,Dr. de Vries toonde aan dat het ,de Schelde' nimmer aan ondernemingsgeest heeft ontbroken en vergeleek daartoe de tewaterlating van het eerste schip bij ,de Scelde', met een waterverplaatsing van amper 40 ton en de recente stapelloop van bouwnummer 349, waar die factor wel even anders ligt. Hij eindigde zijn inleiding met de wens dat het de maatschappij ,de Schelde', nu meer solidair dan vroeger toen het bedrijf zich nog al eens solitair IJZERHANDEL Lange Delft 31 MIDDELBURG opstelde, gegeven mocht zijn, in nieuwe velden een terrein te ontwikkelen dat in belangrijke mate bijdraagt tot nieuwe zekerheden in de werkgemeenschap. Direkteur-generaal J.A.M. Molkenboer sprak op de jubileum bijeenkomst namens minister R.F.M. Lubbers van Economische Zaken, die middels een telegram gelukwensen aanbood maar liet weten verhinderd te zijn. In deze toespraak liet de minister weten vijf factoren als belangrijk voor de ont wikkeling en het succes van „De Schelde" te onderkennen, n.l. de ligging van het bedrijf, het uitstekende management de flexabiliteit en diversi ficatie, de specialisatie op de Marine en ten vijfde, gewoon de factor geluk. „Het staat vast dat „De Schelde" in deze tijd een bevoorrechte werf is, waarmee de stad Viissingen blij kan zijn. „De Schelde" is altijd de grootste werkgever van Viissingen geweest en is dat met tegen de 4Q00 werknemers nog, ondanks het verschijnen van andere grote werkgevers in het Sloe- gebied. Ik ben blij dat één van de pijlers voor de werkgelegenheid in deze regio zo stevig geschraagd is", konkludeerde minister Lubbers in zijn betoog, waarin ook sprake was van de problemen in de scheepsbouw ten aanzien waarvan hij zich in sombere bewoordingen uitliet, daar er op dit terrein voorlopig geen gunstige ontwikkelingen voor de deur staan. burgemeester het geschenk van „de Schelde" en bood opzijn beurt het door Ad Braat te vervaardigen wandplastiek aan. Hij liet dit vergezeld gaan van de wens dat de verhoudingen, zoals die zich in de afgelopen 100 jaar hebben ontwikkeld, ook in de komende eeuw zo zullen blijven. De bijeenkomst werd besloten met een koud buffet. Donderdag was er een druk bezochte receptie voor zakenrelaties en vrijdag middag werd voor het hoofdkantoor het jubileumgeschenk van het Schelde- Het geschenk van het personeel. personeel overgedragen. In de namiddag was er een receptie voor het personeel in het Scheldekwartier. Tallozen maakten van de gelegenheid gebruik de direktie te feliciteren en in ongedwongen sfeer korte tijd bijeen te zijn. Op de receptie verschenen ook een groot aantal gepensioneerde werk nemers van de KMS. Eén van de hoogtepunten in het weekend was de open dag op de reparatiewerf „Schelde poort" waar evenals op de ,,stads"werf op de voorgaande zaterdag voor de open dag drukke belangstelling bestond. Loco burgemeester Ch. J. Gillissen Verschage verving burgemeester drs. Th. J. Westerhout van Viissingen die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Naast de gelukwensen voor de 100- jarige bood hij die ook aan aan degenen die ,s morgens een koninklijke onder scheiding hadden gekregen, uitgereikt op het stadhuis. „Ik maak me niet schuldig aan over drijving als ik zeg dat „de Schelde" en de gemeente Viissingen in de afgelopen 100 jaar tot een twee-eenheid zijn uit gegroeid", aldus de loco burgemeester, „De KMS was en is de ruggegraat van de welvaartsontwikkeling in onze regio. Het is de grootste werkgever in zuid west Nederland en het is verheugend dat men in deze toch bepaald niet gemakkelijke economische situatie beschikt over een goed gevulde order portefeuille." De heer Gillissen Verschage maakte de aanwezigen er opmerkzaam opdat het niet altijd even gemakkelijk is om ca. een derde deel van de totale Middenzeeuwse werk gelegenheid binnen de gemeente grenzen te hebben: het brengt ook nogal wat lasten mee. Het geeft vele consequenties in de infrastructurele sfeer. In dat licht stipte hij nog even de kwestie van de nieuwe brug over het Kanaal door Walcheren aan, in de hoop dat de vertegenwoordiger van minister Lubbers de gang van zaken wat zou kunndn bespoedigen, nu de minister van Verkeer en Waterstaat niet veel meer aan deze zaak lijkt te doen. In dank aanvaardde de loco Wie in huis binnen één ruimte een woonblok moet of wil vormen zonder de oppervlakte in kleine kamertjes te verdelen, kan nu toch het ruimtelijk effect houden. En wel door gedeeltelijk scheidingswanden en verticale jaloeziën van stof te gebruiken die qua kleur en dessin op de huidige interieurmode zijn afgestemd. De bekende binnenhuis- architecte Elisabeth de Lestreux heeft met een ontwerp voor de internationale Visona 1975 (een woonblok van 40 m2) bewezen, hoe deze wanden door een intensieve toepassing (vaak in combinatie met spiegels) aan alle leefruimtes een eigen intimiteit kunnen geven. Dit idee heeft inmiddels veel navolging gevonden.280 Woningtextielfabrikanten uit 14 landen accepteren momenteel de trendsuggesties die voor de woningsector in het kader van „kleurharmonisch wonen" worden aangeboden. Zo is het mogelijk gordijnen, behang, verf, kussens, spreien, meubel bekleding en kamerschermen te kiezen zonder dat er kleurverschil geconstateerd kan worden. Terwijl de basiselementen strak, modern, rustig en daardoor lang te handhaven zijn, kan door de toepassing van modisch gedessineerde dralonstoffen voor scheidingswanden de woonruimte veranderd en aangepast worden. i Adres: Woonplaats:Tel.: Heeft reeds rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor in: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. D113 ABN Middelburg: Markt 81, telefoon (01180) 25258 - Winkelcentrum Dauwendaele 19, telefoon (01180) 25121 Viissingen: Coosje Buskenstraat 141 .telefoon (01184) 15151 - Troelstraweg 10,telefoon (01184) 15151 Oost-Souburg, Kanaalstraat 36-38, telefoon (01183) 61992

de Faam | 1975 | | pagina 8