BEGROTING MIDDELBURG VOOR 1976 SLUIT Gratis zwemmen in „Poelendaele" Dierenkeuring op Dierendag MARINIERSKAPEL Tentoonstelling over ÜGAF TAPTOE Doopsgezinden in Zeeland pp VLISSINGS STADHUISPLEIN campTna F Woensdag 8 oktober 1975 MENU TAFELTJE DEKJE yABT Q0 Bijeenkomst Griffioen bestemmingsplan Z.V.U.-FILMS AANVRAGEN HUURSUBSIDIE TOT 1 JANUARI A.S. GEVONDEN VOOR WERPEN Op maandag 20 oktober a.s. kan jong en oud gratis gaan J zwemmen in het overdekte zwembad "Poelendaele" te J Middelburg. Men is welkom, zonder dat men hoeft te 5 betalen, van 8.30-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur. var de Campina-kok VOLGENDE MAAND IN RIJKSARCHIEF Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben een dezer weken aan de gemeenteraad de ontwerp begroting voor 1976 aangeboden. Op maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 november a.s. zal de gemeenteraad deze begroting gaan behandelen. Die begroting gaat vergezeld van een aanbiedingsbrief waarin op diverse zaken nader wordt ingegaan. De brief begint met te stellen dat de begroting in evenwicht is. Er z|jn dus evenveel ontvangsten als uitgaven geraamd. "Dit stemt uiteraard tot voldoening, doch wij willen u niet onthouden dat wegens het ontbreken van de daarvoor benodigde budgettaire ruimte verschillende wensen niet voor vervulling In 1976 in aanmerking kunnen komen". Aldus schrijven burgemeester en wethouders in die aanbiedingsbrief. Dit wordt mede veroorzaakt door de verminderde groei van het aantal inwoners. Bovendien, zö schrijven B. en W. is niet te verwachten dat de financiële positie beter zal worden. En daarom wordt gesteld dat de tering naar de nering gezet moet worden. Natuurlijk zouden meer wensen vervuld kunnen worden wanneer de belastingen verhoogd zouden worden. Hiertoe willen burgemeester en wethouders niet overgaan. Zij menen dat de belastingverhogingen zich dienen te beperken tot een jaarlijkse aanpassing aan de geldontwaarding. In Middelburg zijn namelijk de belastingen al op een pijl gekomen van de normen die de regering aan de gemeenten stelt. Nadat uitgebreid is ingegaan op de financiële aspecten passeren diverse onderwerpen de revue. Dat begint met een hoofdstuk over de ontwikkeling van de gemeente in het algemeen. Dat gedeelte volgt hieronder onverkort. ONTWIKKELING. In de vorige nota van aanbieding is gesteld dat ons beleid gericht is op welvaartsvermeerdering in die zin dat het daarbij niet alleen - en in sommige gevallen juist niet - gaat om produktieverhoging en inkomenstoeneming. Bij het thans aanwezige gemiddelde inkomensniveau gaat het vooral ook om die aspekten van het bestaan waarvan het nut niet - of in beperkte mate - in geld te waarderen valt, zoals de aanwezigheid van een aantrekke lijk woonklimaat, een binnenstad die meteen verwevenheid van funkties als ontmoetingsplaats kan fungeren, de beschikbaarheid van sociaal-kulturele voorzieningen e.d. Daarnaast is het van belang voortdurend aandacht te hebben voor het terugdringen van de werkloosheid. De beschikbaarheid van kwantitatief en kwalitatief voldoende arbeidsplaatsen vormt immers een belangrijk element van het welzijn. Wat de werkgelegenheid betreft is het bekend dat stimuleringsmaatregelen onderdeel zijn van het regerings beleid. Voor Middelburg kunnen in dit kader in het bijzonder van belang zijn: 1. maatregelen met betrekking tot de premiëring van bedrijfsinvesteringen; 2. bevordering van de openbare werken met behulp van de zgn. D. A. C. W.-bijdr agen. Aan de bestrijding van de werkloos heid trachten wij bij te dragen door een attent inspelen op de gekreëerde mogelijkheden. Alhoewel uit de regeringsnota inzake de werkgelegen heid bleek dat premieregelingen van toepassing kunnen worden verklaard voor gebieden waarbij Middelburg niet uitdrukkelijk is genoemd, is het verheugend dat met de bouw van het fabriekskomplex van "ALGA B.V." begonnen kon worden, met behulp van financiële bijdragen van het Ministerie van Ekonomische Zaken. MEIVELD. Met betrekking tot de voorbereiding en uitvoering van de Aanvullende Civieltechnische Werken is er goed overleg met de daarbij betrokken instanties. In dit kader is de aanleg van het "Meiveld" tot stand gekomen en werd voor de bouw van de sporthal "Voorborch" een bijdrage ontvangen. Ook de rehabilitatie van de Korte Geere werd door deze bijdrage mogelijk. In 1975 is begonnen met de aanleg van de voetgangerstunnel bij het station, terwijl ook een aanzienlijke verbouwing in het kazernekomplex plaatsvindt. Het is ook verheugend dat nog in september met de verbouwing van de Herengrachtschool tot jongeren centrum, begonnen kon worden. Voorts wordt in dit kader de aanleg van een voetbalveld in het "rekreatie- sportpark Dauwendaele" voorbereid. Binnen de mogelijkheden van de zogenaamde Tijdelijke Arbeids plaatsen regeling (T.A.P.) kon een aantal personen tijdelijk bij de Een deel van het groot- industrieterrein, waarop zich de laatste Jaren meerdere bedryven vestigden. Deze fabriek van Boddaert zal spoedig verdwenen op het industrieterrein, er wordt een nieuwe gietery gebouwd. gemeente worden aangesteld voor uiteenlopende werkzaamheden. Wij mogen er ook op wijzen dat bijdragen van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimteiyke Ordening voor de totstandkoming van bijzondere openbare werken van belang zijn bij de bestrijding van de werkloosheid. De werkgelegenheid by de aanleg van dergeiyke voor zieningen is uiteraard van tydeiyke aard maar de daarmee gepaard gaande verbetering van de infrastruk- tuur, in het kader van de stadsver nieuwing, op wat langere termyn leidt tot een blijvende versterking. Vanuit dit gezichtspunt is de voortgang in de restauratie, gelet op het arbeidsin tensieve karakter daarvan, eveneens van groot belang. INDUSTRIETERREIN. Na een lange periode van voorbereiding konden besprekingen over de verplaatsing van de Ijzergieterij v/h Boddaert Co. in gunstige zin worden afgerond. Met het bereiken van de overeenstemming -welke inmiddels ook binnen het Rijn- Schelde-Verolme concern is bevestigd - kon worden voorkomen dat het verdwijnen van een bedrijf dat hinder veroorzaakt in de binnenstad, gepaard zou gaan met een een verlies van deze werkgelegenheid voor Middelburg. De nieuwbouw van het bedrijf is begonnen. Het valt te verwachten dat het huidige aantal arbeidsplaatsen, met de realisatie van de nieuwe vestiging (medio 1976) aanzienlijk zal worden vergroot. "ALGA" Eveneens na geruime tijd van onder handelingen kon met de aluminium- fabriek "Alga" te Gapinge overeenstemming worden bereikt over de voorwaarden voor vestiging op het gemeentelijk industrieterrein. De besprekingen voor vestiging in Middelburg zijn op initiatief van "Alga" gestart toen was gebleken dat in Gapinge de noodzakelijke bedrijfs- uitbreiding niet binnen afzienbare tijd gerealiseerd zou kunnen worden. Teneinde deze werkgelegenheid voor Walcheren te kunnen behouden en uitbreiden, zijn bij de Rijks- en Provinciale overheden verzoeken ingediend voor een financiële bijdrage in de kosten van verplaatsing en nieuwbouw. Nadat op deze verzoeken gunstige beslissingen waren genomen is de verwezenlijking van deze uit breiding inmiddels ter hand genomen. Op een gedeelte van het terrein dat P.I.T.-beton in 1974 van houthandel "Internatio" heeft overgenomen heeft zich inmiddels houthandel Van Riessen te Goes gevestigd met een overslagbedrijf. Met hetoogop uitbreidingsmogelijkheden in de toe komst werd aan "De Vitrite Fabriek" een terrein van bijna 6 ha. verkocht. "HERCULES" In de tweede helft van dit jaar is de produktie bij Hercules, na een periode van werktijdverkorting, weer op gang gebracht. Van de eerste serie van 8 bedrijfs hallen heeft ook de laatste hal een bestemming geovonden met de vestiging van de "Zeeuwse Pijpleiding Mij.". Het sinds kort in Middelburg gevestigde bedrijf "Herder B.V." heeft, ten behoeve van de verplaatsing van het gehele bedrijf naar Middelburg, aan het bestaande komplex twee nieuwe hallen toegevoegd. Na zeer vlot verlopen onderhande lingen kon het in Vlissingen gevestigde bedrijf "Chrompack B.V." een passende vestigingsplaats worden geboden op het industrieterrein. Het menu van tafeltje dekje van 13 oktober - 18 oktober ziet er als volgt uit: maandag: gehakt, andijvie en aardappelen dinsdag: rundvlees, spruitjes en aardappelen woensdag: carbonade, spercibonen en rijst donderdag: jachtschotel, rode kool en puree vrijdag: kip, appelmoes en aardappelen zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00- 9.30 uur. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbhrg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel In de aula van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan 4 te Middelburg zal op donderdag 9 oktober a.s. aanvang 20.00 uur een informatiebijeenkomst worden gehouden. Tijdens die bijeenkomst zullen de om wonenden, die reeds een persoonlijke uitnodiging hebben ontvangen nader worden ingelicht over de voorgenomen uitbreiding van de eerdergenoemde school en de in verband daarmede nodige wijziging van het bestemmingsplan. In het gebouw van de Christelijke Scholengemeenschap is plaats voor ongeveer 600 leerlingen. Die ruimte is onvoldoende om het huidige aantal leerlingen onder te brengen. Tijdelijk wordt daarom nu gebruik gemaakt van een aantal noodloklalen aan de Koninginnenlaan. Verwacht wordt dat het aantal leerlingen in 1980 ongeveer 1100 zal bedragen. In verband hiermede zal het scholen complex moeten worden uitgebreid. Ook belangstellenden, die geen persoonlijke uitnodiging hebben ontvangen zijn op deze bijeenkomst welkom. De Stichting Zeeuwse Volksuniversi teit organiseert in samenwerking met het City-theater in het komende seizoen een serie van 10 films. De start van die fllmserle vindt heden (woensdag 8 oktober 1975) plaats. Om 20.00 uur wordt In het City-theater de film Amarcord van regisseur Federlco Fellinl vertoond. Hoofdrolspelers zyn Magali Noel, Bruno Zanln e.a. Amarcord betekent in het dialect van Fellini's geboortestreek "ik herinner mij Fellini's herinneringsreis naar het Rimini van de jaren dertig de stad van zijn jeugd. Hij onderneemt een dubbele ontsnappingsreis: een geografische reis, op zoek naar plaatsen waar het bestaan nog leefbaar is ("maar die bestaan natuurlijk niet meer"), daarna een inwendige reis, het leven in herinnreringen, maar "zijn Rimini" is onecht en geschonden, want ook onze herinneringen zijn aangetast. Schijnbaar achteloos filmde Fellini de ontbinding van illusies en herinneringen. Zijn gevoel is ironisch, zelfs wanneer hij met de warmste genegenheid zijn mooiste herinneringen verbeeldt: een sfeervol portret van een stad in de jaren 30 met de melancholie van een verloren, van 'n toch niet altijd aardige wereld. Een groteske film met evenveel humor als weemoed. De reis naar zijn Rimini eindigt met een feest, dat in flarden verwaait. Het afscheid, een veelvuldig "Addio, addio" (ook tot het publiek) is de finale desintegratie van Amarcord. Degenen die nog geen huursubsidie hebben aangevraagd en die menen daarvoor in aanmerking te komen voor het tijdvak tot 1 april 1976 kunnen tot 1 januari a.s. nog een aanvraag indienen. Aanvankelijk konden de aanvragen maar tot 1 oktober j.l. ingediend worden, maar de staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft die termijn met 3 maanden verlengd. In Middelburg zijn al ruim 800 aanvragen in behandeling genomen. Zoals gezegd, wanneer u meent dat u in aanmerking komt voor huursubsidie dan kunt u zich wenden tot de heer Bour, werkzaam op de afdeling Bevolking van het stadhuis in de Simpelhuisstraat nr. 1. Dat is het nieuwe adres van de afdeling Bevolking. Bij de Middelburgse gemeentepolitie zijn in de maand september 1975 de volgende voorwerpen aangegeven: Vierkleuren ball-pen, diverse bank biljetten, diverse portemonnee's met en zonder inhoud, diverse étui's met sleutels en sleutelboss^if, diverse auto sleutels, w.o. T<a*Ka. Ford, Fiat, zwart wollen jasje met zilverkleurige knopen "KANDA", groen schoolétui met pennen en potloden, Tasje inh. papieren t.n.v. Kauffmann, bromfietstassen met schoolboeken, geweer, diverse heren- en dameshorloges, w.o. de merken "VILOMA", "HELICON",, "Velona", "ALPINA, "MARTI", "PRISMA", "HAVERO", blauw ribfuweel kinderschoentje, bruin suède kinderschoentje lichtbruin kinderschoentje, 2 kinderbrillen waarvan één lichtbruin, blauw kinderjasje, langspeelplaat "Frank Sinatra", waterschildpad. Philips T.V., groene legerpukkel met schoolboeken, goudkleurig armbandje met rode steentjes, diverse verzekeringplaatjes bromfietsen w.o. GMT 335, BGM 150, BMX 295, JJM 891, MRR 115, 1 doos met 12 flesjes, steigerplank plm. 4 m., zwarte omslagdoek, plastic tasje inh. thee doeken, gele helm en kinderjasje, treinabonn. t.n.v. O. Jansen, metalen deurslot, lichtbruine bril, giropas de Wetering, geel regenpak, plastic zak met sportgoed, gouden armband, kentekenplaat 63 FT-16, donkerbruin kinderjasje, bloedkoralen armbandje met gouden slotje, bootkaart, kleine grijze fietstas met gereedschap, rijbewijs t.n.v. Snoek, zwart-oranje schoolétui, rood gele plastic tas inh. rijbew. t.n.v. v.d. Meulen, groen schoolétui, bewijs lidmaatschap Schoolver. schakelarmband met sterrenbeelden, gekleurde blouse, pukkel met gereedschap, 5 pakjes sigaretten, goudkleurige ring zonder steen, zilverkleurig kettinkje met hanger (dameskopje). INLICHTINGEN OVER EN BEZICHTIGING VAN DE GEVONDEN VOORWERPEN IEDERE ZATERDAGAVOND VAN 19-20 UUR IN HET POLITIEBUREAU. ACHTER DE HOUTTUINEN 10. Zaterdag was liet dierendag. Dat was goed te merken aan de verschillende aktiviteiten die alom in den lande werden georganiseerd, aktiviteiten waarin het dier centraal stond. In Vlissingen werd in de speeltuin Zuidbeekse weg een dierenkeuring georganiseerd door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Zeeland Zuid, in samenweerking met een drietal dierenartsen. Om twee uur 's middags, Mn ut're ionen rt mei ro:eiihoiicluelei liter niaaere Cnnipinn jognttrt. I potje rozenholleltzclei I verkrijehunr in ilelitu- te.x.scnznok I. I ertleel ile joitjittrt over tie plozen en schep in ieder eins een eetlepel rozen- hotteljielei. natuurlijk lekker vlak voor de aanvang van de keuringen, stonden al grote aantallen belangs- stel lenden, waarvan de meesten vergezeld van een huisdier, hond, kat, cavia of konijn, te wachten op hetgeen er komen zou. Even over tweeën begon de keuring en kregen de deelnemers - voor het overgrote deel kinderen - te horen hoe de conditie van hun huisdier (-en) was. Van te voren had dokter Van Gelder al bekend gemaakt, dat het geen kwestie was van een "echte keuring" op raskenmerken etc., maar dat het zuiver zou gaan om de beoordeling van de verzorging van de dieren. De meeste aangebrachte dieren verkeerden gelukkig in een prima conditie al konden de dierenartsen hier en daar enkele fijne tips voor een nog betere verzorging van het betrokken dier verstrekken. Aan het eind van de keuring konden drie prijsjes worden uitgereikt. Op de keuringsplaats waren ook enkele stands aanwezig met materiaal van de aktie "Lekker Dier" waar de bezoekers van de keuring een en ander konden vernemen over de erge situaties in de bio-industrie, van de ruitervereniging "Scheldestad" en van de Dierenbescherming. Van 10 november t/m 17 januari as. zal er in het Rijksarchief in Zeeland in Middelburg een tentoonstelling gehouden worden over de geschiedenis der Doopsgezinden In Zeeland. Deze expositie wordt georganiseerd door het Rijksarchief in Zeeland ln samen werking met de Doopsgezinde Historische Kring. Ze zal hoofdzakeiyk bestaan uit archivalia die onder meer afkomstig zyn uit de bij het Rijksarchief in Zeeland gedeponeerde archieven der Doopsgezinde Gemeenten in Zeeland. Daarnaast wordt er veel plaats in geruimd voor oude boeken die op de geschiedenis der Zeeuwse Doopsgezinden betrekking hebben, afkomstig uit de bibliotheek der Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam (bruikleen van de Universi teitsbibliotheek der gemeente Amsterdam) en de Doopsgezinde Gemeente te Middelburg. Voorts zullen er portretten, voorwerpen en afbeel dingen te bezichtigen zijn die betrek king hebben op bekende Doopsge zinden en de geschiedenis der afzonder lijke Zeeuwse Doopsgezinde Ge meenten. De totaal 168 nummers worden beschreven in een met een negental reproducties verluchte catalogus. Op zaterdag 8 november 13.30 Uur zal de officiële opehing plaats vinden in de Doopsgezinde kerk te Middelburg. Deze opening zal samenvallen met een congres van de Doopsgezinde Historische Kring dat voor deze gelegenheid in de Zeeuwse hoofdstad gehouden zal worden. Dr. A. L. E. Verheyden, laureaat van de Koninklijke Vlaamse Academie en een autoriteit op het gebied van de geschiedschrijving der doperse beweging in Vlaanderen, zal daar een referaat houden over de Zeeuwse bijstand aan de Vlaamse broederschap, zoals dat blijkt uit archieven voor de 16e en het begin van de i7e eeuw. De tentoonstelling kan gezien worden als een bijdrage van de Zeeuwse Doops gezinde Gemeenten tot de herdenking van het feit dat 450 jaar geleden de doperse beweging als een radikale stroming van de reformatie in Zurich is ontstaan. Er wordt een indruk gegeven hoe in de loop van vijftien generaties het Doperdom in het Zeeuwse gebied wortel heeft geschoten en zich heeft ontwikkeld. De titel Voortrekkers en Stilstaanders wil een uitdrukking zijn van de algemene aard van de doperse beweging en de Zeeuwse eigen aard in het bijzonder. Zij die niet de tentoonstelling kunnen bezoeken, doch graag een indruk ervan zouden krijgen, kunnen de in druk te verschijnen geïllustreerde catalogus bestellen door overmaking van 7,50 op girorekening 321.17.34. t.n.v. Doopsgezinde Historische Kring, Singel 454, Amsterdam, onder vermelding van tcflttMtlstcllihgsrfttaJogus. Gadegeslagen door een rijendik publiek, gaf de Koninklijke Marinierskapel vrijdagavond een drie kwartier durende sprankelende show weg, op het plein voor het Vlissingse stadhuis. Eén en ander ter gelegenheid van de in bedrijfstelling van het geleide wapenfregiü "Tromp", waarvan de overdracht van de Schelde aan de Koninklijke Marine die dag pluatsvond, toevallig passend in de reeks festiviteiten van het 100-jarig bestaan van "De Schelde". Oruici de vele bezoekers Uvonden zich o.m. ook locoburgemeester Ch. J. Gillissen Verschage en de commandant maritieme middelen Schelde, kapt. t.z. vlieger A. M. H. Hagdorn. Behalve een aantal marsen werd ook een prachtige selektie Russische volksmuziek gespeeld en de marinemensen lieten tevens zien het excerceren goed te beheersen. Waardering had het publiek ook voor dc trompetsolist die vanaf het balkon Van het stadhuis een fraai stukje vakwerk liet horen. Telkens opnieuw liet het publiek een dankbaar luid applaus horen.

de Faam | 1975 | | pagina 5