f GEEREGEBIED IN DISCUSSIE Landelijke ,Pas is verkrijgbaar '65' Ben van Damme voert solo-aktie voor tiende verjaardag van Radio Walcheren Structuurschema electriciteitsvoorzieningen Soloaktie Feestavond ABVA 1000STE LID Vernieuwing leidingen in Spanjaardstraat NIEUWS UIT POELEND AELE Kuiperspoortclub voor ouderen HINDERWET MENU TAFELTJE DEKJE Woensdag 1 oktober 1975 AKTIEKAAR T -PRIORITEITEN L <d/V/V Met name de laatste weken is de belangstelling voor het Geeregebied in Middelburg groot. Dlrekte aanleiding was de lancering door burgemeester en wethouders van het zogenaamde intentieplan voor het Geeregebied. De P.v.d.A. en de P.P.R. riepen een werkgroep in het leven, die met een eigen plan kwam. Tijdens de laatste vergadering van de gemeenteraad op 22 september j.l. kwam het intentieplan aan de orde. In dat plan wordt eerst ingegaan op de geschiedenis. De Geere ligt al meerdere jaren braak te wachten op bebouwing. Aanvankelijk zouden er meerdere warenhuizen komen kómen zoals C.& A. en de Hema. Daartegen bestond nogal bezwaar, omdat er dan een zware concentratie zou komen in het Geeregebied. Dat probleem loste zichzelf op doordat C.& A. besloot voorlopig niet te komen. De Hema kwam daardoor ook niet. Rekening houdend met die gewijzigde omstandigheden is het intentieplan opgesteld. Het beleid zal er volgens dat plan op gericht zijn de verwevenheid van funkties te waarborgen. Met name de woonfunktie moet duidelijk tot uitdrukking worden gebracht. Er zal echter ook ruimte dienen te zijn voor centrum voorzieningen, anders dan alleen maar winkels. De openbare bibliotheek lonkt naar het Geeregebied b.v. Ook voor kantoren moet er ruimte komen. Er zal geen concentratie van grootwinkelbedrijven komen. In het Geeregebied kan parkeeraccommodatie worden geschapen. Daarover is in de raad uitgebreid gesproken. Na stemming bleek de meerderheid der raadsleden voor het instellen van een onderzoek te zijn naar de mogelijkheden om een parkeerkelder te bouwen. Er is al een begin gemaakt met het Geereplan door de restauratie van negen panden Volgens de nieuwe plannen voor het Geeregebied zullen deze panden aan de Ij Lange Geere ook gerestaureerd worden. in de Korte Geere, waarvan er al drie in gebruik zijn. Maat en schaal. Maat en schaal zullen bepalend zijn voor de bouwplannen. Er zal dus aansluiting gezocht dienen te worden met de bouw van nieuwe gebouwen bij de aangrenzende panden in de binnenstad. In totaal zal er volgens het plan ongeveer 4700 m2 beschik baar zijn waarop in principe winkels gevestigd kunnen worden. In die oppervlakte is begrepen de ca. 500 m2 van de panden aan de Korte Geere en de ca. 600 m2 centrumvoorzieningen. Ten opzichte van het eerdere plan is die oppervlakte van 4700 m2 ongeveer de helft minder. Ontsluitingen/toegangen. Via de Hoogstraat en de Koestraat komt er een doorgaande verbinding naar het eerste gedeelte van de tangent en wel door de bouw van de Geerebrug over de binnengracht. Die Geerebrug komt dus in het verlengde van de Hoogstraat/Koestraat te lopen. Men kan de Geere bereiken via de voetgangersbrug tegenover rhet Trefcenter. Ook via de Lange Geere vanuit de Langeviele. Voorts komt er nog een extra verbinding tussen de Langeviele en de Korte Geere in de vorm van een passage. Vanuit de Korte Geere kan men de Gortstraat bereiken. Om het „oude" winkelgebied (de Markt/Lange Delft) en het nieuwe met elkaar te verbinden wordt ook gedacht aan een passage vanaf Plein 1940 naar de Markt. Dat plan zal echter voorlopig nog niet uitgevoerd kunnen worden. Restauratie. De panden aan de Lange Geere, zie de afgedrukte foto, zullen gerestaureerd worden, zoals dat gebeurd is met de panden aan de Korte Geere. Woningen. In de meeste gevallen wordt uitgegaan van de bouw van woningen op een laag winkels. Maximale hoogte in totaal drie lagen (verdiepingen, inclusief de beneden verdieping). Mogen w(j verder verwijzen naar de tekening. In de historische Spanjaardstraat moeten de water- en gasleidingen worden vernieuwd. Van die gelegenheid wordt meteen gebruik gemaakt om ook de riolering te vernieuwen. Met de werkzaamheden wordt maandag 6 oktober begonnen. Het is duidelijk dat dit een hele operatie is. Diverse werkzaamheden moeten tegelijk worden uitgevoerd en de ruimte in de straat is beperkt. Er wordt naar gestreefd per dag 10 15 meter af te werken. Wanneer het weer een beetje meewerkt zal het hele kwarwei ongeveer een maand gaan duren. Omdat in de Spanjaardstraat geen doorgaand autoverkeer is toege staan zullen de werkzaamheden op dat autoverkeer weinig invloed hebben. Voor fietsers en bromfietsers wordt het in die maand erg moeilijk om de Spanjaardstraat te „nemen". TOELICHTING TEKENING 1. a t/m f. Bestaande bebouwing die gehandhaafd blijft. De panden ld, le en lf zijn hoek panden die gelegen zijn langs de weg Hoogstraat- Koestraat - aan te leggen Geerebrug. 2. Bestaande bebouwing met uit breidingsmogelijkheden aan achterzijden. In 2c is nog een mogelijkheid tot nieuwbouw langs de Koestraat en de Geerezijde. 3. Dit zijn de restauratiepanden in de Lange Geere en de Korte Geere. 4. Centrumvoorzieningen. De blokken 4a, b en c vormen de nieuwbouwmogelijkheden in het plan. De gedetailleerde bestem mingen zijn daarbij nog niet vastgelegd. Winkels, en/of open bare gebouwen c.q. winkels. Daarboven is het mogelijk twee lagen met woningen te bouwen. 5. Woningbouw. In de blokken 5a en 5b kan de specifieke woningbouw tot stand komen. Onder blok 5a zou de parkeerkelder kunnen komen. 6. Bijzondere voorzieningen. 6 a is de passage van de Lange viele naar de Korte Geere. 6b parkeerkelder als onderzoek daartoe zou leiden. Op zondag 5 oktober a.s. zal het zwembad ,s middags gesloten zijn. Dan worden er namelijk zwem wedstrijden gehouden tussen Zeeland, Brabant B en Limburg B. We wijzen er ook al op, dat op zondag 9 november het zwembad om 16.00 uur gesloten zal worden in verband met een jeugdpolotoernooi. De openingstijden van het overdekte zwembad zijn als volgt: Maandag, dinsdag en donderdag van 7.00 tot 19.00 uur, woensdag van 7.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 7.00 tot 20.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur, zondag van 10.30 tot 16.00 uur. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Op de pas verhuisde afdeling bevolking van de gemeente, ingang in de Simpelhuisstraat, kan men de zogenaamde „PAS 65" verkrijgen. Kosten 6,50. Het is een kostbaar stuk. dat nogal wat voordelen biedt. Die voordelen kunnen nog verder uitgebreid worden. WAAROM? Als men 65 jaar wordt verandert er veel. Werken voor de kost wordt vrije tijd en het pensioen gaat de plaats innemen van salaris of loon. Men krijgt dus meer tijd om allerlei fijne dingen te gaan doen, meer vrijheid, maar- dat is voor iedereen duidelijk - vaak ook minder geld. Ook gaan soms allerlei contacten verloren (met collega's, via personeelsvereni gingen, vakorganisaties) waardoor men vaak zo gemakkelijk attent werd gemaakt op meestal voordelige mogelijkheden. De vrijheid van de 65- plussers wordt daardoor wel eens lelijk beknot. Het is om die reden dat het rijk, in samenwerking met de gemeenten, de nationale „Pas 65" hebben ingesteld. De „Pas 65", de naam zegt het al, is bestemd voor iedere Nederlander die 65 jaar en ouder is en voor diegene die getrouwd is met een 65-plusser en zelf 60 jaar of ouder is. De pas kan deze mensen veel faciliteiten bieden. VOORDELEN Wanneer u in het bezit bent van de „Pas 65" kunt u op vertoon heel wat reducties krijgen. Vanaf 1 december, de datum waarop de pas geldig wordt, kan men overal in Nederland korting krijgen op de plaatselijke tram, bus en het streekvervoer. Fijn, wanneer b.v. de kinderen buiten de stad wonen. De trein valt nog niet onder deze regeling. De Nederlandse Spoorwegen houden voorlopig een eigen systeem. Ponten en veren vallen ook nog niet onder de regeling. Dit is echter maar een technische kwestie, het komt nog wel. Ook worden in diverse plaatsen b.v. kortingen gegeven op een bioscoop kaartje, op het lidmaatschap van de bibliotheek, op danslessen voor ouderen, en ga zo maar door. Deze algemene faciliteiten qelden in principe voor het gehele land. Daar naast geeft het pasje in yele gemeenten nog recht op bijzondere mogelijk heden. De „Pas 65" is tevens een waardepapier. Het is aanvaard door alle Nederlandse banken, en de P.'l'.T. als een legitimatie voor geldzaken. Wat In Middelburg? Over de gebruiksmogelijkheden en de voordelen daarvan in de gemeente Middelburg is op dit moment nog niet veel te vertellen. Er wordt op dit ogenblik overleg gepleegd door welke instanties (gemeentelijke en niet gemeentelijke) kortingen e.d. geboden zouden kunnen worden. Kosten Zoals al werd gezegd gaat de pas 6,50 per persoon kosten. U moet de pas zelf komen halen, want u moet uw handtekening zetten op het kaartje. Het is dus niet mogelijk dat een ander de pas voor u ophaalt. Verder moet u een recente pasfoto bij u hebben. Dus geen foto die al een aantal jaren oud is. Wanneer uw handtekening is gezet en de pasfoto is er op geprikt dan wordt het pasje in een plastic huls geperst, zodat het niet kan scheuren of verfrommelen. Het pasje wordt maar één keer uitgereikt en hoeft dus niet verlengd of vernieuwd te worden. Wanneer u onverhoopt het pasje verliest of kwijt raakt dan kunt u direkt weer - uiteraard tegen betaling van 6,50 - een nieuw halen bij de afdeling Bevolking in het stadhuis. De stichting „Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige vorming" zal op woensdagmorgen, 8 oktober om 10 uur een „openbare les" als start van de cursus „creatieve vorming-voor-oude- ren" houden. Iedere belangstellende (plm. boven-60-jarig) is daar van harte welkom. Men kan deelnemen zonder zich voor de cursus te verplichten. De cursus zal niet gericht zijn op enkel prestatie: het wordt veel meer een ont dekkingsreis naar creatieve, schep pende, mogelijkheden. De cursisten worden bijgestaan door de deskundige begeleidster mejuffrouw Danie Rotte. Het ligt in de bedoeling allerlei technieken te doen: (naar keuze) houtbewerken, boetseren, werken-met -textiel, leer, tekenen, schilderen enz. De cursus wordt iedere woensdag morgen gegeven van 10 uur - half 12, met inbegrip van een gezellig kwartiertje koffie drinken. Ieder die zegt: „Ik heb nog nooit ge tekend of geboetseerdkan toch komen. Voor deze cursus behoeft men geen speciale aanleg te hebben. Be langstelling is in aanvang al genoeg om in te schrijven voor de „Kuipers- poortclub-voor-ouderen". Inlichtingen en inschryvingen by het instituut, Kuiperspoort 21 (tel. 28095) en de stichting „Welzynswerk-voor- ouderen", A de St. Pierrelaan 23 (tel. 27427). Vrijlandstraat. De heer H. C. Tang te Kapelle aan de IJssel heeft een aanvraag ingediend om een hinderwetsvergunning voor het oprichten, in werking brengen en de werking houden van een Chinees- Indisch restaurant waarin diverse electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 5 1/2 pk. gebezigd zullen worden. De inrichting wordt gevestigd in de Vrijlandstraat 71 (Dauwendaele) te Middelburg. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan een ieder tot 5 oktober a.s. indienen bij Burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op de openbare zitting, die wordt gehouden in het stadhuis, Lange Noordstraat 1 te Middelburg op 14 oktober a.s. om 16.30 uur. De bovenvermelde aanvraag met bijlagen, alsmede de eventuele ingediende bezwaarschriften, liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis, Lange Noordstraat 1. Het menu van tafeltje dekje van 6 oktober - 11 oktober ziet er als volgt uit: Maandag: geb. lever, appeltjes en puree Dinsdag: varkensoester, spinazie en aardappelen öoensdag: gehakt, witlof en aardappelen Donderdag: kalkoenfilet, appeltjes en aardappelen Vrijdag: kabeljauw, tirolienne en puree Zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00 - 9.30 uur. Deze dienstver lening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor voor warm eten kunnen zorgen. - - uur, zondag van 10.30 tot 16.00 uur. van Economische Zakei Het struktuurschema elektriciteitsvoorzieningen is eind juli 1975 verschenen. In dat schema staan de vooruitzichten voor de elektriciteitsvoorziening voor de komende 25 jaar. Stilgestaan wordt bij vragen als: "Hoeveel elektriciteit zullen we meer gaan gebruiken? Waar zouden dan centrales kunnen staan? Met wat voor energie zullen die centrales werken? "Niét alles staat vast. Het struktuurschema verkent de toekomst, het geeft de weg aan. Planologie. Het struktuurschema is een planologische kernbeslissing. Dat wil zeggen een voornemen van de regering met zo'n invloed op de ruimtelijke ordening, onze omgeving in de ruimte zin des woords, dat we daar allemaal over mee moeten kunnen praten. Dat schema is te koop en wel voor 16,- plus 2,25 verzendkosten bij de Staatsuitgeverij te Den Haag. Ter inzage. Het schema ligt echter ook ter inzage. Ook in Middelburg en wei - in het stadhuis (afdeling Algemene Zaken) - op de openbare bibliotheken Cs avonds kunt u daar ook wel terecht) - bij de Kamers van Koophandel. Er is ook een vooriichtingskrant verschenen, die u kunt kragen in het stadhuis (afdeling Algemene Zaken). Vragen opmerkingen, kritiek, alterna tieven voorstellen of suggesties over dit onderwerp kunt u vóór 15 december aj. sturen naar de Minister van Economische Zaken, Bezuldenhoutseweg 30 in Den Haag. Vandaar gaan de reakties naar de Raad van Advies voor de Ruimteiyke Ordening, die op haar beurt advies uitbrengt aan de regering. Deze neemt aan de hand van dit advies de ultelndeiyke beslissing en maakt die bekend aan de Tweede Kamer. Hoorzittingen. Over het struktuurschema worden ook hoorzittingen gehouden. Voor de Zuid-westhoek van Nederland wordt die hoorzitting gehouden op 29 januari 1976 om 19.00 uur in het Turfschip te Breda. Wilt U daar het woord voeren dan is het aan te bevelen alvast per brief dat mee te delen aan het ministerie van Economische Zaken. 1 I I I j Er zuilen maar weinig mensen op Walcheren en wellicht ook daarbuiten - zijn die niet weten wat de RA WA is. Deze vier letters staan voor de Ziekenomroep Radio Walcheren Aktief in de twee Walcherse ziekenhuizen in Middelburg en Vlisslngen en in diverse bejaardentehuizen en verpleegtehuizen. Elke dog staan de medewerkers van RA WA klaar voor hun zieke medemensen of bejaarden om ze te verpozen met fijne muziek, die veelal wordt opgenomen in de eigen studio in het ziekenhuis of met reportages, life opgenomen in het dagelijks gebeuren. Zo blijven de mensen die anders min of meer verstoken blijven van regionaal nieuws leuk op de hoogte van aktuele gebeurtenissen. RAWA is inmiddels en ongemerkt al lange tijd aktief en het was oud-RAWA medewerker Ben van Damme die plotseling tot de conclusie kwam dat die periode een dezer dagen op de kop af tien jaar is. "Een jubileum" riep Ben uit "en bij een jubileum hoort natuurlijk een cadeau, dat is logisch. Laat ik er wat aan doen" Zo gezegd, zo gedaan, want Ben van Damme is niet een man die een idee krijgt en dat vervolgens maar zo laat: nee, er wordt meteen iets ondernomen. "Jammer genoeg was het al te laat om nog meer mensen in de aktie te betrekken", vertelt van Damme" en daarom heb ik er dan maar een soort eenmansaktie van gebrouwen. Wat ik wil is dit: via een directe inzamelingsaktie geld bijeen te brengen voor apparatuur voor de RAWA. Ik weet van insiders dat de grootste wens van de RAWA een video installatie is, ik hoop dat we gezamenlijk geld voor dat doel op kunnen brengen. Immers: iedereen kan vandaag of morgen met de RAWA in zee moeten, door een langer of korter verblijf in het ziekenhuis. Volgens mij ben je blij als je dan een beetje afleiding krijgt. Nu nog met muziek, maar wie weet in een later stadium - na het slagen van onze aktie - wellicht ook in beeldvorm." Om het grote publiek attent te maken op zijn aktie heeft Ben zich verzekerd van medewerking van o.a. V. D., Miro en Trefcenter waar grote affiches en zelfs complete wanden de aandacht voor de RAWA opeisen. Geld kan gestort worden in grote bussen die daar Het is de bedoeling dat de staan opgesteld. Mocht dat bezwaarlijk zijn, dan kan ook geld gegireerd worden op postgironummer 2691 t.n.v. aktie 10 jaar RAWA of overgemaakt op nr. 46.03.51.028 bij Amro Bank Vlissingen t.n.v. aktie 10 jaar RAWA. "Ik hoop dat ook anderen iets ondernemen", zegt van Damme, "ik denk daarbij in het bijzonder aan verenigingen enz. Misschien zou een voetbalclub een speciale wedstrijd kunnen spelen, een toneelclub een bijzondere voorstelling kunnen organiseren etc. Graag hou ik me aanbevolen voor het geven van inlichtingen op nr. 01185 - 1903." eindopbrengst van de aktie die op maandag 29 september van start ging en toten met 15 oktober voortduurt, op 16 oktober tijdens een speciale avond voor bejaarden, die met autobussen van Van Fraassen van en naar de verschillende tehuizen worden vervoerd, waarbij ondermeer een optreden van John Woudhouse is gepland en van vele Zeeuwse artiesten, wordt overgedragen aan het RAWA bestuur. Tenslotte zij nog vermeld, dat er een comité van aanbeveling garant staat voor het feit dat deze aktie voor een bijzonder goed doel is bestemd, dat bestaat uit alle byrgemeesters van de Walcherse gemeenten met bovenaan de lijst de naam van Zeelands Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien. Vorige week donderdag was een feestelijke dag voor de Algemene Bond Van Ambtenaren afdeling Middelburg. Tijdens een feesteiyke bijeenkomst ln de Schouwburg werd het 1000-ste lid verwelkomd dot zich overigens reeds vorige maand had laten Inschryven. De eer de duizendste te zyn, viel te beurt aan de heer C.H. Schuit, werkzaam op de Borssclse kerncentrale, die voor hem en zijn echtgenote een dagreis kreeg aangeboden ter waarde van ƒ150,-. Voor mevrouw Schuit waren er bovendien nog bloemen. Voorzitter W.A.A. van der Garde van de ABVA Middelburg heette de aanwezigen hartelijk welkom en noemde het inschrijven van een 1000-ste lid een mijlpaal voor de ABVA Middelburg. De 2e Bondsvoorzitter, de heer J. van der Ploeg, maakte een complimentje aan het adres van de afdeling Middelburg vanwege de snelle ledenwerving in deze stad: "Middelburg is een van onze snelst groeiende afdelingen" zo vertelde hij" een van de snelst groeiende van heel het land. We zijn hier erg trots op. Zonder U, heer van Aalst, als districts bestuurder van de ABVA, was dat niet gelukt. Ook voor U is een compliment zeer zeker op z'n plaats." Nadat de heer en mevrouw Schuit hun geschenken in ontvangst hadden genomen werd ook nog even stilgestaan bij de man die de 1000-ste 'binnenbracht', de heer G.C. van Zweeden. Ook voor hem was er een leuke attentie. De feestavond werd tot een bijzonder succes mede dank zij het feit dat de heren H. van Langevelde dia's vertoonde over Oud - Middelburg en de heer P. Jongepier van het gemeentelijk filmteam de film 'Middelburg Mozaiek en Monumenten' draaide. Inmiddels is het ledenbestand van de ABVA Middelburg alweer uitgegroeid tot boven de 1020, hetgeen volgens de heer van der Garde, tot vreugde en dankbaar heid stemt.

de Faam | 1975 | | pagina 5