NIEUWS PER BANDJE HEEL GEZELLIG TIEN JAAR RADIO WALCHER] rawa Actie tien jaar radio Walcheren Waar en wanneer in de lucht! ftAD/0 ^VCHEflty '365-191* 10 JAA* FEESTPROGRAMMA ZIEKENHUIZEN Woodhouse voor de bejaarden Hobby met plichten GRATIS BUSRITJE Woensdag 8 oktober 1975 In de Jacob Catsstraat in Middelburg heeft le gestaan: de wieg van radio Walcheren, omroep voor zieken en bejaarden. Op nummer 51 woonde In die straat destyds ene Gerrit Dingemans, qua postuur al geen kleine jongen, maar ook op het gebied van geluidsjagen geen figuur om licht over het hoofd te zien. Gerrit Dingemans was-zeker in die tyd - bezeten van bandrecorders en al wat er met die apparaten samenhing. Niet zo'n man, die *s morgens om vier uur opgewekt fluitend uit zyn bed springt en met de bandrecorder onder de arm naar het dichtsbyztynde bos snelt om daar het ontwakend gevogelte wat in de microfoon te laten kwetteren. Nee, die Dingemans kwam wat dat geluidsjagen betrof, meestal op een later uur tot opbouwende dingen. Opnamen van een carillonconcert door beiaardier Piet Broerse op de Lange Jan - wat dan ook op een wat gevorderd uur plaats vond - deed hem in de pryzen vallen tydens een wedstryd van de Nederlandse vereniging van geluidsjagers. Een team van ruim 50 mede werkers verzorgt wekeiyks programma's in twee zieken huizen en zes bejaardentehuizen. Verder wordt iedere week, in samenwerking met de Zeeuwse Contaktcommissle voor Visueel gehandicapten en de Neder landse Blindenbibliotheek in Den Haag, een gesproken weekblad vervaardigd voor visueel gehan dicapten en ieder ander die om welke reden ook geen krant of boek kan hanteren. Onderstaand vindt u waar en wanneer uitzendingen van "Radio Walcheren" plaats vinden: GASTHUIS-MIDDELBURG, maandag van 20.00-21.30 uur. donderdag van 20.00-21.30 uur. zaterdag van 20.00-21.45 uur. 's-Zaterdagsmiddags om 16.00 uur wordt met de patiënten een kwis gespeeld in het ont spanningszaaltje van de afdeling Neurologie. BETESDA - ST. JOSEPHZIE- KENHUIS-VLISSINGEN. maandag van 19.45-21.15 uur woensdag van 19.45-21.15 uur zaterdag van 10.00-12.00 uur. TER REEDE-VLISSINGEN. woensdag van 15.00-16.00 uur. SWERFRUST-MIDDELBURG. donderdag van 15.30-16.15 uur. TER VESTE-MEDDELBURG. woensdag van 17.00-18.00 uur. J. ROGGEVEENHUIS-MID DELBURG. donderdag van 10.00-?1.00 uur. DE GRIFFIOEN-MIDDEL- BURG. vrijdag van 18.30-19.30 arr ST.-WILLIBRORD-MIDDEL- BURG. lx in de maand. In de programma's worden erg veel verzoekplaten gedraaid. Naast deze platen reportages uit de regio verzorgd door de eigen reportagedienst: kwissen, spel letjes etc. Verzoekplaten kunnen worden aangevraagd via de RAWA-verzoekplatenbussen, die staan opgesteld in de hallen van de zieken- en bejaardentehuizen. Nou, die Gerrit Dingemans dus kwam enige jaren nadat hij vanuit Utrecht naar Zeeland was komen verhuizen, op het idee om in Middelburg een ziekenomroep te stichten. In Utrecht was Gerrit met het ziekenomroep wezen in contact geweest en dat had zoveel indruk op hem gemaakt dat hij er nu in Zeeland wel eens zijn forse schouders onder wilde zetten om ook zoiets voor elkaar te krijgen. In Utrecht werden er voor de patiënten in het ziekenhuis plaatjes gedraaid en actualiteiten verzorgd. Vooral dat menselijke aspect in dat ziekenomroep werk boeide hem. En Gerrit herinnerde zich het verhaal van een treinmachinist die met een inter nationale trein regelmatig langs een bepaald ziekenhuis in Utrecht reed en dan altijd een signaal gaf, waarop de patiënten aan het raam dan altijd vrolijk wuivend of reageerden. Wel: op een dag klonk door de huisradio van het ziekenhuis een intervieuw met de machinist van die trein. Mensen van de ziekenomroep waren met die bewuste trein meegereisd en hadden onderweg opnamen gemaakt met de machinist. Dat soort dingen wilde Gerrit in Middelburg ook gaan doen. Er verscheen een oproepje in de krant, waarin werd meegedeeld dat men enthousiastelingen nodig had en een week of wat later werd in de huiskamer van de familie Dingemans het eerste programma op de band gezet. Er waren toen nog geen rode lampjes met bordjes stilte, er waren geen geluiddichte studiootjes en nog geen schakelpaelen vanwaar de opname-apparatuur werd bediend. Wat er wel was? Een hele grote dosis enthousiasme, veel ideeen, een paar bandrecorders, microfoons, draaitafels en grammofoonplaten. Genoeg in ieder geval om te werken aan de eerste uitzending van "radio Walcheren", de stem van de regionale amateuromroep Zeeland. Ziekenomroepen: goed dat ze er zijn, wordt nu alom uitgeroepen. Maar er zijn wel eens andere tijden geweest. Tijden dat bestuurders van instellingen, bestemd voor de verzorging van zieken en bejaarden die mensen van het omroepwezen nog zagen als een hinderlijk volkje, dat binnen de muren van een ziekenhuis of bejaardentehuis de professionele Hilversumse zenders zat te imiteren. Wat komen ze eigenlijk hier doen, werd er wel eens mopperend uitgeroepen. Waarom zijn ze niet gebleven waar ze waren met hun microfoons, hun bandrecordertjes en draaitafels. Op hun zolders of in hun knutselkamertjes. Een ziekenhuis is een plaats waar je patiënten met behulp van de moderne geneeskunde weer gauw boven jan moet zien te helpen en daarmee basta. Maar langzamerhand is men gaan inzien, wat dat werk van een zieken omroep kan betekenen. Men is gaan beseffen, dat zo'n grammofoonplaatje dat een gedeprimeerde patient, van een familielid of van zaalgenoten krijgt aangeboden nét voor dat ene oppepertje kan zorgen, dat ie nodig heeft om even over dat moeilijke punt heen te komen. Zo'n musicale injectie draagt ook bij tot het genezingsproces. En wat denkt u van die bejaarde, die nooit bezoek krijgt, maar die ineens iemand van een ziekenomroep op de thee krijgt, die komt vragen welk plaatje hij of zij graag via de huisradio zou willen horen. Zo iemand krijgt weer het gevoel van erbij te horen, niet helemaal alleen te staan. Daarom horen ziekenomroepen er tegenwoordig gewoon helemaal bij. Met als dat bekende welfare werk. Net als de pastorale zorg in zieken- en bejaardentehuizen. Het zieken- omroepwerk is in de loop van de jaren een onmisbaar onderdeel geworden van het totale welzijnspakket dat instellingen als ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen en bejaardentehuizen hun gasten te bieden hebben. Maar laten we nu even teruggaan naar Radio Walcheren: Er is in tien jaar een hoop veranderd bij die zieken omroep. Er kwamen veel medewerkers bij, zodat men in ploegen kon gaan werken, het werkterrein van de omroep - eerst werkte men in het Middelburgse Gasthuis en in het Huis van Bewaring - werd uitgebreid tot diverse bejaardentehuizen, tot het ziekenhuis Bethesda St. Joseph in Vlissingen en verder besloot men zich in te zetten voor de uitgave van het gesproken weekblad "Ons Zeeland". In twee uitstekend geoutilleerde studio's worden nu voornamelijk rechtstreekse uitzendingen gemaakt door een uitgebreid team van medewerkers en medewerksters. Zij zorgen er samen voor dat het verblijf in ziekenhuis of bejaardentehuis wat wordt veraangenaamd. Menslievend werk, waarvoor men eigenlijk veel meer geld ter beschikking zou moeter stellen. Al die mensen van radio Walcheren mogen hun werk dan wel "voor noppes" doen, geld moet er altijd zijn om dat werk uit te voeren, om nieuws materialen aan te schaffen, om bij te blijven bij de nieuwe ontwikkelingen. Ter gelegenheid van de jubileum viering van radio Walcheren wordt er een actie gehouden om de zieken en bejaardenomroep onder meer aan video-apparatuur te helpen. Laten we met z'n allen nou eens stevig in de buidel tasten. Laten we Radio Walcheren op deze jaardag nou eens verwennen. Zoals zij uw vrouw in het ziekenhuis, uw oude oma in het bejaardenhuis of uw slechtziende buurman hebben verwend met het maken van radioprogramma's en het uitgeven van een gesproken weekblad. Actie 10 jaar radio Walcheren: warm aanbevolen. JACQUES CATS. Ben van Damme, een oud Rawa- medewerker heeft nog steeds een warm plaatsje In zyn hart voor deze Ook de patiënten van het Middelburgse Gasthuis en het Vlissingse Bethesda-St. Josephziekenhuis delen mee in de feestvreugde. Op zaterdag 18 oktober wordt in beide ziekenhuizen een extra feestelijk programma uitgezonden, dat begint om 9.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Enkele programma-onderdelen: klankbeeld 10 jaar Rawa; verzoekplaten; gesprekken met patiënten; reportages; kinderprogramma; top 20 van de afgelopen tien jaar en ga zo maar door. Natuurlijk wordt ook het spelelement niet vergeten. In het Gasthuis wordt in de middaguren in de grote bezoekershal een kwis gespeeld tussen patiënten uit het ziekenhuis. In het Bethesda-St. Josephziekenhuis vindt in de avonduren een dergelijke kwis plaats in de poli-hal. Tijdens de uitzending is het voor ledereen mogelijk een kijkje te nemen in de studio. In Middelburg tussen 9.00 en 14.00 uur en tussen 17.00 en 21.00 uur: in Vlissingen tussen 9.00 en 19.00 uur. U bent ook welkom! Redactie van deze pagina: Arend de Jonge. Foto's: Adrle van Wyngen. In de Middelburgse schouwburg wordt donderdag 16 oktober een grote ontspanningsavond aangeboden aan de bejaarden van de zes tehuizen waar Radio Walcheren uitzendingen verzorgt. Een keur van Zeeuwse artiesten treedt deze avond voor het voetlicht. Nee, namen noemen we niet, het moet een verrassing blijven. Nou, vooruit één naam noemen we: JOHN WOODHOUSE. Een klinkende naam dachten we zo. De avond begint om 19.30 uur. Radio Walcheren slooft zich nu al weer voor het derde jaar uit voor "Ons Zeeland" het gesproken weekblad voor visueel gehandicapten. Blinde mensen, slechtzienden of mensen die door een andere handicap niet in staat zijn om hun krantje te lezen kunnen sinds enkele jaren een abonnement nemen op "Ons Zeeland". Elke week rolt er dan een bandje in de bus, dat via een bandrecorder kan worden afgedraaid. Na zo'n band van twee keer drie kwartier te hebben beluisterd is men weer helemaal by. Het initiatief tot de uitgave van een gesproken weekblad in Zeeland is uitgegaan van de contactcommissie voor visueel gehandicapten in deze regio. Radio Walcheren zegde meteen spontaan materiaal en mankracht toe en zo ontstond "Ons Zeeland". Twee mensen van het vak - journalisten dus - maken elke week een selectie uit het nieuws, berichten worden herschreven en worden zonodig ter verklaring van moeilijke begrippen nader toegelicht. Dat hele busseltje copy gaat dan naar een eindredacteur, die de berichten gaat indelen naar rubrieken. En andere Radio-Walcheren-mensen spreken de teksten in. Zo ontstaat er een nieuwsstroom op de band, omlijst door een functioneel muziekje. Op het eerste spoor is er plaats ingeruimd voor het harde nieuws en op het tweede spoor van de band valt enige achtergrondin-formatie te beluisteren. Leesverhalen dus eigenlijk, maar ook wordt men ingelicht over nieuwigheden op het gebied van de sociale wetgeving, over allerlei hulpmiddelen waarover de visueel gehandicapten kunnen beschikken en over meer van die zaken, die voor de gehandicapte abonnee van belang zijn. Op het ogenblik is het zo dat lezers van "Ons Zeeland" via de band al op woensdag hetzelfde kunnen vernemen wat de krantelezers in de maan dagkrant hebben kunnen vinden. "Het kan eigenlijk gewoon niet actueel genoeg zijn", zegt Cor van de Lijcke van de contactcommissie voor visueel gehandicapten. "Het liefst zou ik nog willen dat er dagelijks zo'n bandje bij de mensen in de bus komt. Maar dat levert nu nog te veel problemen over, onder meer op het gebied van de vermenigvuldiging van de moederband. Dat gebeurt op het ogenblik nog op de Nederlandse blindenbibliotheek in Den Haag." In de tijd dat "Ons Zeeland" nu draait is het aantal abonnee's inmiddels aardig opgelopen. "We draaien nou tegen de tweehonderd", zegt Cor van de Lijcke. In werkelijkheid profiteren er echter veel meer mensen van één abonnement, want er zijn wel vijfen twintig instellingen, bejaardenhuizen, verpleeghuizen, die Ons Zeeland in huis krijgen. Die band wordt in een rustig hoekje afgedraaid. Met groepjes zit men rond de bandrecorder. En als die band dan is afgedraaid blijft men dikwijls nog wat bij elkaar om het nieuws te bepraten. Uit dat oogpunt bekeken is het gesproken weekblad een uitstekend communicatiemiddel. Maar het is meer dan dat. "Als gehandicapte liep je altijd achter", zegt Van de Lijcke. "Je kon nergens over meepraten. Dankzij "Ons 2^eeland" kan dat wel. En dat betekent weer een stuk integratie van dc gehandicapte in de maatschappij. Zo'n gesproken weekblad maakt dat je als gehandicapte ook veel minder afhankelijk bent. Anders zou je een beroep moeten doen op iemand uit het gezin, de buren of de kennissen om iets uit de krant voor te lezen. Nu kun je dat allemaal zelf regelen". Zin in een abonnement op "Ons Zeeland"? Voor privépersonen kost dat vijf gulden, voor instellingen bedragen de kosten van een jaar abonnement vijfentwintig gulden. Het secretariaat is gevestigd Dorpsstraat 55 in Wemeldinge. Er zit nog steeds vaart ln onze omroep. We denken alweer aan uitbreiding van de programma's in beide ziekenhuizen. Ook zyn er plannen om over niet al te lange tyd iets te gaan doen met video. Ons medewerkersbestand, dat zult u begrijpen, moet in de toekomst flink worden uitgebreid. Maar ook op dit moment zyn er voor diverse reeds bestaande programma's een aantal nieuwe medewerkers nodig. We kunnen gebruiken: - technische medewerkers, voor het bedienen van de draaitafels etc. presentatiemedewerkers(sters), voor het presenteren van programma's in de ziekenhuizen. - assistenten(es), voor allerlei werkzaamheden, zoals het langsgaan bij patiënten en bejaarden voor het noteren van verzoekplaten, en het voorbereiden van de wekelijkse kwis. Wat verwachten we van onze medewerkers? Wel, heel wat dachten wij zo. Voor alle functies is een opleiding op middelbaar niveau gewenst en een minimumleeftijd van 18 jaar noodzakelijk. Verder moet een ieder in principe bereid zijn dienst te doen in het week-end of op feestdagen, zoals St.-Nicolaas, Kerst, Nieuwjaar en Koninginnedag. Op deze dagen verzorgt Radio Walcheren extra programma's. Het is natuurlijk niet zo dat een medewerker op alle feestdagen dienst moet doen. De één werkt met Kerst en de ander b.v. met Nieuwjaar. Dit allemaal in onderling overleg. Het werken bij een ziekenomroep kunt u zien als een hobby, maar dan wel een hobby met verplichtingen. Een mede werker kan niet zo maar wegblijven omdat ie geen zin heeft. Nee, dat kan echt niet, de uitzendingen moeten doorgaan. De luisteraars in de zieken- en bejaar dentehuizen, rekenen op ons en dat geldt uiteraard ook voor de lezers van het gesproken weekblad "Ons Zeeland". Bent u na het lezen van het bovenstaande nog steeds enthousiast en heeft u veel vrije tijd, neem dan eens contact op met onze hoofd programmaleider, de heer A. J, de Jonge, Reggestraat 1 in Oost-Souburg, tel. 01183-61929. Hij zal u in een persoonlijk gesprek graag nog meer informatie verstrekken. Oh-ja, het werk bij onze omroep gebeurt belangeloos. Maar dat had u wellicht al begrepen. Het medewerkersbestuur. omroep. Hy is het die een grootse actie op touw heeft gezet. Een actie om geld, veel geld te vergaren voor "Radio Walcheren". Van dit geld kan nieuwe apparatuur worden aangeschaft. En.... als er erg veel geld binnenkomt kan er misschien wel een videoapparaat worden gekocht. In de toekomst kunnen dan in de zieken- en bejaardentehuizen televisie programma's worden verzorgd. Dat zou geweldig zijn! Met groot enthousiasme heeft Ben van Damme een comité van aanbeveling weten te realiseren: Een comité dat er zijn mag. Dit comité bestaat uit onder anderen: dr. C. Boertien, compi. der Koningin, drs. P. A. Wolters, burgemeester van Middelburg, Th. J. Westerhout, burgemeester van Vlissingen; A. Hack, burgemeester van Veere; C. G. Boender, burgemeester van Mariekerke; G. Franke, burgemeester van Valkenisse en L. M. Moermond, burgemeester van Westkapelle. U zult ongetwijfeld nog veel meer horen en lezen over de actie. Het lijkt ons goed hier nu al te vermelden dat u uw bijdrage kunt storten op post rekening 2691 t.n.v. Amrobank Vlissingen of op bankrekening nummer 46.03.51.028. Vermeld wel op uw strookje "actie tien jaar Rawa". Vraag aan organisator van Damme: "Waarom deze actie?" Zijn antwoord is kort en krachtig: "Voor wat, hoort wat". Evenals het vorig jaar is het touringcarbedrijf Van Fraassen weer bereid, 16 oktober a.s., ruim 300 bejaarden uit Vlissingen en Middelburg gratis te vervoeren naar de Middelburgse schouwburg. De bejaarden, die komen uit de zes tehuizen waar RAWA uitzendt, krijgen daar in het kader van het 10- jarig bestaan een grootse ontspan ningsavond aangeboden. (Zie elders op deze pagina.) Het gratis beschik baar stellen van een aantal bussen door Van Fraassen lost voor de organisatoren van deze feestavond een groot vervoersprobleem op. Op een andere wijze zou het bijna niet mogelijk zijn een zo'n groot aantal bejaarden in korte tyd en op com fortabele wijze „uit en thuis" te brengen. Regelmatig worden reacties ontvangen over de diverse programma's. Ze komen van bejaarden, patiënten, ex-patiënten en bezoekers. De reacties zyn kort of lang en soms zelf in dichtvorm. De medewerkers zyn biy met deze reacties: er valt vaak veel van te Ieren. Wat zij ervan vinden: Mevr. Geillngs-Gasthuis, Middelburg.: "Ik vind het altijd heel gezellig, heel afwisselend voor de patiënten. De hele zaal ziet er toch ergens naar uit". De heer Schroote-Ter Reede, Vlissingen: "Buitengewoon interessant. Leuke uitzendingen. Vooral belangrijk voor de mensen die om gezondheidsredenen veel op de kamer moeten zitten. Een aanwinst voor Ter Reede". De heer Sanderee (93 jaar)-Ter Veste, Middelburg: "Ik ben er erg blij mee. De uitzendingen in huis zijn erg fijn. Ik vergeet alleen de radio wel eens aan te zetten". Mevr. van Offenbeek-Griffloen, Middelburg: "Radio Walcheren" maakt veel mensen blij. Wanneer we horen dat het uitzending is klaren onze gezichten helemaal op. We horen bv. in de uitzending, dat een zoon of dochter die ver weg woont, wordt opgebeld". Mej. Bosschaart-Swerfrust, Middelburg: "Erg aardig en geschikt, wordt gewaardeerd. Er wordt goed rekening gehouden met de keuze van de luisteraars". De heer Matzinger-St. Willibord, Middelburg: "Met genoegen luister ik naar de welverzorgde programma's van Radio Walcheren". i

de Faam | 1975 | | pagina 17