Aanleg tweede deel tangent begint Afd. Bevolking is verhuisd Wat de raad besloot S Reisbureau Van Hekken sinds kort filiaal van „De Snelle Vliet" Adrie Hospes exposeert kinderboek-illustraties TN ZEEUWS KUNSTENAARSCENTRUM TE MIDDELBURG TER INZAGE FESTIVAL IN VLEESHAL '••AlMO® MENU TAFELTJE DEKJE Op 6 plaatsen in Middelburg nieuwe start bewegingslessen Huisvuilzakken pas 's morgens buiten svp KOLLEKTE AANVRAGEN HINDERWET BEHANDELING BEGROTING Woensdag 24 september 1975 F *BTOq 1976 Om te bewerkstelligen, dat het doorgaande verkeer (dat dus niet ln het centrum moet zijn) niet door de binnenstad rijdt, maar erlangs, is het plan voor de zogenaamde tangent gemaakt. Een weg die dus vlak langs de binnen stad loopt en vanwaar men die binnenstad ook kan bereiken als men er moet zijn. Het eerste gedeelte van die weg is al aangelegd. Het loopt van het Groenewoud (de opklapbrug) langs het Trefcenter tot aan de Zandstraat. Begin volgende maand zal worden begonnen met de voorbereidingen voor de aanleg van het tweede gedeelte van de tangent. Dat tweede gedeelte zal lopen van de Zandstraat via een gedeelte van het Domburgschuitvlot, achterlangs de Kloveniersdoelen, over de Looierssingel (achter Magers, en brandweer), de Walensingel en het Seisplein naar Klein Vlaanderen. I Voorbereidingen. Het verkeer zal nog niet direkt overlast ondervinden van de voorbe reidende werkzaamheden, die volgende week beginnen. Gemeente bedrijven zal dan starten met het verleggen van allerlei leidingen, die in de straat liggen. De eigenlijke werk zaamheden beginnen in het Hof van Tange met het aanleggen van de tunnel voor voetgangers en fietsers aldaar. Wanneer het werk aan de wegen, zoals het Domburgs Schuit- vlot, de Walensingel en de Looiers singel, begint zullen er natuurlijk wel wegdelen voor het verkeer afgesloten moeten worden. Het (opnieuw) asfal teren van de genoemde wegen zal pas begin volgend jaar beginnen. Het werkprogramma voorziet er in, dat het gehele karwei vóór de bouwvak vakantie van 1976 gereed moet zijn. Auto's. Deze tangent mag alleen bereden worden door auto's en motoren. Het snelverkeer dus. Ook het tweede deel van de tangent zal twee rijstroken hebben. Bij afslagen worden dat drie stroken om het doorgaande verkeer niet op te houden. Laten we even de afslagen onder de loep nemen. Komend over het eerste gedeelte van de tangent ontmoeten we eerst de Zandstraat. Voorlopig zal men die straat rechts in kunnen rijden. Wanneer echter de plannen om van de Langeviele een voetgangersgebied te maken doorgaan dan is handhaving van die verbinding door de Zand straat niet wenselijk. Vanuit het Domburgsschuitvlot zal men de tangent niet kunnen bereiken. Wel zal men via die straat bij Konraad kunnen komen en daarvandaan kan men de Zandstraat inrijden. Via de Baanstraat kunnen auto's de tangent niet bereiken. Ter hoogte van die straat kan men rijdend op de tangent linksaf slaan naar het achter de Kloveniersdoelen aan te leggen parkeerterrein. Vanaf dat parkeer terrein kunnen de autopassagiers, die dan voetgangers geworden zijn via een aan te leggen tunneltje veilig de Baanstraat bereiken. Armenlaane Schuitvlot. Vanaf de tangent kan men rechtsaf het Armeniaans Schuitvlot inrijden. Via het Armeniaans Schuitvlot kan men ook op de tangent komen en daar links- of rechtsaf slaan. Via de Walen singel komen wij bij de kruising naar de Seisbuitenbrug. Daar zullen natuurlijk ook aanpassingen plaats vinden om het verkeer soepel oven die brug te kunnen leiden of naar de Volderijlaagte. Ook zal het mogelijk worden om door de Seisstraat het centrum te bereiken. Het één richtingsverkeer in de Seisstraat zal namelijk omgedraaid worden. Voor fietsverkeer zal die straat in beide richtingen berijdbaar blijven. Fietsers. Er is ook aan de fietsers en de voet- Het is nodig er nog eens op te wijzen, dat de afdeling bevolking van het stadhuis is verhuisd naar het adres Simpelhuisstraat 1. Veertien dagen geleden plaatsten wij de hierboven afgedrukte foto. De pijl geeft aan waar de nieuwe toegangsdeur van de afdeling bevolking is. Dus niet meer in de Lange Noordstraat, maar ongeveer achter de Engelse kerk. Zegt het voort. gangers gedacht. Een van de eerste werkzaamheden zal zyn het aan leggen van een tunneltje voor fietsers en voetgangers. Dat tunneltje zal lopen vanaf de Baanstraat een stukje langs de tangent, daarna onderdoor de tangent richting bolwerk ln de buurt van het Domburgs Schuitvlot. Het fietspad dat door het tunneltje loopt zal dan vla het bolwerk aansluiten op het al bestaande fiets pad b(j de Vlisslngse molen. Van dat tunneltje kunnen natuuriyk ook voet gangers gebruik maken. Voetgangers. De voetgangers kunnen op de volgende plaatsen de tangent over steken. Bij het Trefcenter (daar ligt de oversteekplaats al), dan via de hier boven omschreven tunnel. Vervolgens bij het Armeniaans Schuitvlot (om naar het bolwerk te kunnen komen) en bij het Seisplein. Vier miljoen Alles bij elkaar zal de uitvoering van deel twee van de tangent vier miljoen gulden kosten. Het derde gedeelte zal moeten gaan lopen vanaf de Seis buitenbrug naar de Sanberglaan. Door de dienst van gemeentewerken zullen de medeburgers, die aan de route wonen waarlangs de werkzaam heden gaan beginnen nog nader schriftelijk worden geïnformeerd. Bestemmingsplan Sint Laurens. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 1 september j.l. goedge keurd het door de raad van de gemeente Middelburg op 23 december 1974 vastgestelde bestem mingsplan Sint Laurens. Dit besluit van G.S. en het bestem mingsplan ligt tot 18 oktober a.s. voor een ieder ter inzage op kamer 15 van het stadhuis (afdeling Algemene Zaken). Degenen die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend kunnen gedurende die termijn beroep instellen bij de Kroon. Datzelfde kunnen doen zij die zich tijdig op grond van artikel 27, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot Gedeputeerde Staten hebben gewend. Eventuele beroepsschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en moeten worden ingediend bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te ,s-Graven- hage. In de Vleeshal van het stadhuis aan de Markt wordt momenteel een tentoon stelling gehouden onder de titel „Art Information Festival". Deze expositie geeft een beeld van de verzameling en de aktiviteiten van het Kunst Informatie Centrum van Peter van Beveren. Op de tentoonstelling wordt o.a. een videoprogramma vertoond met banden van Amerikaanse en Europese kunstenaars. De openingstijden zijn dagelijks (ook op zaterdag) van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ1,- voor volwassenen en 0,50 voor kinderen. Op zaterdag 27 september aj. om 1430 uur zullen optredens worden verzorgd (ln de Vleeshal zelf) door Woody Amen, Cocky van Amen, Hein van Haren en anderen. Redactie, Bureau Voorlichting gemeente Mlddelbbrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel i De Middelburgse gemeenteraad heeft afgelopen maandag vergaderd. Veel tyd is daar by besteed aan het intentieplan Geeregebled. Op dit onderwerp komen wy volgende week terug. Er zijn echter ook velerlei andere zaken aan de orde geweest. Hieronder een overzicht daarvan. - Mevrouw J. J. Baas is, behoudens geneeskundige goedkeuring, benoemd tot hoofd van de openbare kleuter school „De Dunenhof'. - Er werd een coördinatieschema voor bestrijding van rampen vastgesteld. - De verordening gevaarlijke stoffen Middelburg werd gewijzigd. Er wordt volgens de gewijzigde verordening een parkeerregeling voor met gevaarlijke stoffen geladen voertuigen ingevoerd. Er wordt een autoriteit aangewezen die bevoegd is beslissingen te nemen omtrent laden en lossen van gevaar lijke stoffen. De routeregeling wordt gewijzigd. .- Ook de volgende gebieden werden tot rehabilitatiegebied aangewezen, zodat bewoners en eigenaren die in die gebieden hun woningen willen ver beteren onder de subsidieregelingen komen te vallen. Bebouwingsgordel rond de vest, de bebouwing langs de Noordweg, de bebouwing langs de Oude Koudekerkseweg, de kern van Sint Laurens, de kern van Nieuw- en Sint Joosland en de bebouwing van ,t Zand. - 20.990 m2 grond gelegen aan de Brigdamseweg werd door de gemeente gekocht voor de ver wezenlijking van het bestemmings plan Klarenbeek III. - Krediet werd verleend voor de ombouw van olie op aardgas van de verwarmingsinstallaties in de „Admiraalschool", de „Stromenwijk- school, de „Jhr. Mr. A.F.C. de Casembrootschool" en de „Griffioenschool". 8.000,- werd uitgetrokken voor de verbetering van de verlichting aan het Smidsbolwerk. Deze voetgangersoversteekp duidelijk aangegeven op het wegdek en ook daarboven ligt op de Staten- laan ter hoogte van J. C. Mathias- straat. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten om ook ter hoogte van de J. W. Thibautstraat over de Staten- laan een zebrapad aan te doen brengen. Op die plaats steken namelijk ook vele kinderen, die de lagere school bezoeken dagelijks de drukbereden Statenlaan over. Het besluit om de voetgangersover steekplaats bij de J. W. Thibautstraat te maken werd op 15 september j.l. openbaar gemaakt. Eventuele bezwaren tegen het uitvoeren van dit besluit kan iedere belanghebbende tot 15 oktober a.s. indienen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden inge diend bij de Kommissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Het menu van tafeltje dekje voor de week van 29 september t/m 4 oktober 1975 ziet er als volgt uit: maandag: jachtschotel, rode kool en puree dinsdag: carbonade, tuinbonen en aardappelen woensdag: gehakt, andijvie en aardappelen donderdag: duits biefstuk, doperwtjes en aardappelen vrijdag: vis, worteltjes en puree zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00-9.30 uur. Deze dienstver lening van het UW geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Bewegingslessen bieden zowel onder als boven65-jarigen een plezierige mogelijkheid om gedurende het Op verzoek van de reinigings dienst vragen wy de hulsvullaan- bleders in de gemeente Middel burg nogmaals er aan mee te werken de volle zakken met huisvuil zo kort mogeiyk voor de komst van de vuilniswagen buiten te zetten. Zet u de zakken s.v.p. pas ,s morgens bulten. In de nacht worden vaak zakken openge scheurd door honden of katten, zodat allerlei rommel op de stoep terechtkomt. En vaak op de stoep van anderen. Dank voor de medewerking. burgemeester en wethouders ver leenden aan de Stichting Zeeland een vergunning om in het tijdvak van 29 september tot 6 oktober a.s. een kollekte te houden in de gemeente Middelburg. komende winterseizoen FIT TE BLIJVEN; Moeder de vrouw kan daardoor haar gewone werkzaamheden In huis en keuken biyven verrichten. Pa kan zyn tenen biyven aanraken zonder z'n knieën te buigen en de tuin biyft mooi. Beiden biyven fit voor een wandeling en het reactievermogen, om de gevaren in het moderne verkeer te voet of per fiets te kunnen trotseren, biyft ook op peil. TRIM U FIT op de bewegingsles in: 1. Nieuw en St. Joosland - dorpshuis: donderdagsmiddags van 15.45-16.45 uur 2. Rotterdamsekaai - gymnastiekzaal (links): vrijdagsmiddags van 17.00- 18.00 uur. 3. Nassaulaan - sporthal: vrijdags middags van 14.15-15.15 uur. 4. Magistraatwijk - wijkgebouw „Het Zuiderbaken": dinsdagsmiddags van 14.00-15.00 uur. 5. Sint Laurens - „Groene Kruis ?ebouw": donderdags's middags van 4.00-14.30 uur. 6. Dienstencentrum „Het Schutters hof": dinsdagsmorgens van 9.30-10.00 en van 10.15-10.45 uur. Deze lessen worden gegeven door mevrouw J. Fregeres-Baert. Vaak wordt er na de lessen nog een kop koffie gedronken of is er nog een club (Magistraatwijk en Nassaulaan). Kosten ƒ0,75 per les. Start van alle clubs in de week van 22-27 september. Flt-met-veei-pret. De lessen zijn voor velen een „uitje". Het bewegen, met ballen werpen, spel, op muziek, is een erg plezierige bezigheid waarvan je vrolijk wordt. Aanmelden: aan het begin van de les die de voorkeur heeft. Inlichtingen in het dienstencentrum, tel. 27537. 6.000,- werd uitgetrokken voor de verbetering van de elektrische voor zieningen in het openluchttheater. - De rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaatsen in de gemeente Middelburg en van de voor malige R.K. begraafplaats worden met 103 verhoogd. - De Marktgelden zullen met 73 worden verhoogd. - Voor het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, het Dorpshuis te Nieuw- en Sint Joosland en het wijkcentrum Sint Laurens werd in totaal 7900,- uitge trokken voor kleinere aanschaffingen. Statenlaan. Door BK-Gas, te Amsterdam is een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het uitbreiden van het Quick- service-station annex benzinepomp- installatie aan de Statenlaan 224 te Middelburg. De uitbreiding zal bestaan uit het byplaatsen van een 19.900 litertank voor propaangas als mede van een elektrische aftappomp waarin een elektrisch vermogen van 1,36 p.k. is ingebouwd. Openbare zitting in het stadhuis op donderdag 9 oktober aj. om 1630 uur. Vlackeweg. Firma A. de Jager en Zoon vragen een hinderwetsvergunning voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting tot het koelen van fruit waarin diverse elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 18 pk gebezigd worden. De inrichting is gevestigd aan de Vlackeweg 1 te Middelburg (Nieuw en Sint Joosland). Openbare zitting op donderdag 9 oktober a.s. om 16.45 uur. Bezwaren ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder kan een ieder tot 1 oktober a.s. indienen bij burge meester en wethouders van Middel burg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op de hierboven vermelde openbare zittingen die dus in het stadhuis in Middelburg worden gehouden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat inwoners van de gemeente Middelburg later slechts tot beroep gerechtigd zijn indien zij in persoon of bij gemachtigde op de boven genoemde openbare zitting zijn verschenen. Zij, die niet in deze gemeente wonen, kunnen, teneinde van hun beroepsrecht gebruik te kunnen maken, volstaan met het tijdig indienen van een bezwaarschrift. Bovenvermelde aanvraag met bijlagen, alsmede de eventueel Inge komen bezwaarschriften, liggen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1, alhier. De gemeentebegroting voor het jaar 1976 zal door de gemeente raad worden behandeld- op maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 november a.s. Degenen, die die behandeling daarvan willen meemaken ver zoeken wij deze data alvast in de agenda te noteren. I „Als iemand verre reizen doet, kan hy veel verhalen" Is een bekend gezegde. Als er iemand is voor iwe dat zeker geldt, is dat wel voor de heer P. J. van Hekken uit Middelburg, momenteel aan het hoofd van een door hemzelf opgebouwd reisbureau dat al vele jaren in heel Zeeland bekendheid geniet. Bovendien heeft dit reisbureau sinds kort een taak erby gekregen: het is een van de 10 filialen van „De Snelle Vliet" uit Schiedam geworden, een touringcar- onderneming van internationaal formaat. „Ongeveer 8 jaar geleden begon ik als touringcarchauffeur bij Graafeiland te Middelburg. Daar ben ik zeven jaar werkzaam geweest als eerste en vaste chauffeur. Toen het bedrijf werd stopgezet, heb ik er nog even over gedacht om het over te nemen, maar nee, ik zag het toch niet helemaal zitten" vertelt de heer van Hekken, „en ik belandde uiteindelijk bij Blanker. Bij dat bedrijf heb ik zeven jaar doorgebracht en daar kwam ik voor het eerst in aanraking met de meerdaagse touringcarreizen. Ik mocht zelf van dergelijke reizen organiseren, in naam van Blanker dan, iets dat ik met veel genoegen deed. Gedurende de veertien vijftien jaar dat ik chauffeur was, heb ik niks anders bestudeerd dan aardrijkskunde en geschiedenis. Ik probeerde altijd de mensen zoveel mogelijk te vertellen over hetgeen we buiten aan ons voorbij zagen trekken. Ongeveer 16 jaar geleden ben ik voor mezelf begonnen en het is telkens weer enorm verheugend om te zien, dat veel mensen die vroeger met me op vakantie trokken, nu nog steeds terug komen, zij het dan bij ons bedrijf. Speciale banden hebben we met verenigingen en b.v. groepen bejaarden die hun jaarlijks uitstapje met ons maken. Soms kruip ikzelf nog wel eens achter het grote wiel. maar jammer genoeg, ontbreekt me daar meestal de tijd voor." Sinds kort maakt het reisbureau van de heer van Hekken - bij velen bekend als Bre He-tours - dus deel uit van De Snelle Vliet, een onderneming die in 1921 begon in Hardinxveld- .Giessendam. In 1936 werd de eerste bus gekocht en vlak voor de tweede wereldoorlog was het bestand uitgebreid tot 4 bussen. Na de oorlog werd het bedrijf voortgezet vanuit Schiedam, waar het weldra grote opgang maakte. Het breidde successievelijk uit tot het in 1955 een wagenpark had van 20 touringcars, in de jaren 60 werden het er stilaan 70 en momenteel heeft De Snelle Vliet 104 moderne touringcars in bedrijf, die op 9 Europese landen rijden. Vanaf 1976 wordt er ook een nieuw element in het reisprogramma gevoegd: reizen van veertien dagen en drie weken naar Roemenië en Bulgarije. Dit worden rondreizen door het gehele land, waarbij een bezoek wordt gebracht aan alle interessante plaatsen. Via de Snelle Vliet kunnen allerlei reisarrange- menten worden geboekt: zowel een weekend Londen of Parijs als een vakantie reis naar de bloemenkust van Italië of naar de wintersport. „Het is opmerkelijk" aldus de heer van Hekken, „hoe zeer de belangstelling voor de touringcarreizen stijgende is. Voor vele mensen schijnt het reizen in groepsverband bijzonder aantrekkelijk te zijn. Geen wonder: het is doorgaans één gezellige familie. In de meeste gevallen gaat een reisleider of reisleidster mee. Is dat niet het geval dan is er een reisleider of hostess in de bestemmingsplaats om daar de mensen op te vangen. Vaak worden er op de vakantiebestemming ook nog allerlei excursies gemaakt. Vooral Oostenrijk en Zwitserland zijn bij De Snelle Vliet in trek: alleen al in Oostenrijk heeft de organisatie meer dan 40 standplaatsen. In elk bestemmingplaats hebben we vaste hotels. Is er eentje bij die het niet goed doet, al is het maar een kleine misstap, gaat die onmiddellijk van de lijst. De service moet op en top zijn. Alle hotelkamers voldoen aan wat men van een goede hotelkamer kan verwachten en men kan altijd een kamer met eigen toiletaccommodatie en bad bespreken. Onze gasten schijnen overigens beslist wel met onze service ingenomen te zijn: we hebben in het afgelopen vakantie seizoen geen enkele klacht binnengekregen, alleen dankbetuigingen. Dat zegt genoeg dacht ik zo." Sinds 13 september is in het Zeeuwse kunstenaarscentrum in de Middelburgse Lange Noordstraat - wie kent het zo langzamerhand nog niet? - een boeiende expositie aan de gang van de kinderboeken-illustratrice Adrie Hospes uit Nieuwleusden by Zwolle. Een tentoonstelling die precies in dit tijdvak past. Ten eerste staat het nqjaar voor de deur waarin menigeen weer naar een boek zal grypen om de avonden gezellig door te komen, dus ook de kinderen en ten tweede begint kort na afloop van de expositie, de kinderboekenweek. De tentoonstelling is gewyd aan twee prentenboeken die Adrie Hospes Illustreerde: „Dlederlk en de Dieren" en „De Wensballonnen". Adrie Hospes werd in 1946 geboren in Hoorn. Ze volgde een opleiding aan de kunstacademie te Enschede. Ze heeft veel gewerkt met groepen kinderen en gaf les in handenarbeid op basisscholen en in clubhuizen. Zij heeft enkele jeugd boeken geillustreerd: De Duivel in de toren, Keria, Verschoppeling en Blijf niet Kerfahan. Prentenboeken die ze van haar fraaie schilderingen voorzag zijn: Diederik en de Dieren, De Wensballonnen (te zien op de expositie) De Zes Zwanen, Grauwstaartje Toverpaardje. Alle boeken zijn in het kunstenaarscentrum te koop (tenminste de laatste vier). Het is de bedoeling dat het werk van Adrie Hospes rond de kinderboekenweek tentoongesteld wordt in Den Dullaert te Hulst, in samenwerking met de openbare bibliotheek van Hulst. Overigens: het werk van Adri Hospes leent zich uitstekend om in originele vorm - los van het boek geëxposeerd te worden. Vóór alles is het bijzonder kleurig en daardoor voor kinderen erg aantrekkelijk. De figuren zijn echter zo boeiend en fantasierijk geschilderd, dat er bovendien ook nog een aparte sfeer vanuit gaat. Adrie Hospes verstaat de kunst om met een afbeelding kinderen inderdaad een gevoel van blijdschap of droefheid bij te brengen, vandaar ook dat het eigenlijk hier niet om illustraties gaat, maar om pure kunst. Haar platen doen je wat. Zonneklaar blijkt uit deze expositie dat de illustratie geenszins hoeft onder te doen voor de tekst: in dit geval is het meer dan een ondersteuning: ze vormen als het ware een verhaal op zich. Daarom is het des te fijner te zien dat hiermee bij het samenstellen van de prentenboeken duidelijk rekening is gehouden, de eigenwaarde van Adrie's werk blijft beslist behouden. Voor iedereen die heel even maar terug kan kruipen in de kinderhuid zal het geexposeerde werk oneindig veel te zeggen hebben. Voor degene die dat niet kan zal het werk misschien iets minder boeiend zijn, maar toch bijzonder aantrekkelijk. Al was het alleen maar door de weergaloos mooie kleuren en de gaafheid van Adrie's komposities. De tentoonstelling duurt nog tot 10 oktober a.s. Openingstijden van het kunstenaarscentrum: van dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, woensdagavond van 19.30-21.30 uur en op zaterdagmorgen van 10.30- 12.00 uur.

de Faam | 1975 | | pagina 5