V OETG ANGERSTUN- NEL ONDER SPOOR 36.000 voor het bouwfonds van het Leger des Heils wê m VAN SCHAGEN EXPOSEERT: BEELD OF TEKEN?' SOCIALE ZORG TE MIDDELBURG IN VROEGER DAGEN campina k In Zeeuws kunstenaarscentrum F MENU TAFELTJE DEKJE Verkeersmaatregelen INFORMATIEBIJEENKOMST JACOB CATSSTRAAT BEKIJK BESTEMMINGSPLAN ©it be fHtbbrllmrasr Ijistonc HUISVUIL NIET TE VROEG OP DE STOEP -r l van de Campina-kok Woensdag 27 augustus 1975 Volgens de plannen moet nog dit jaar worden begonnen met de aanleg van een voetgangerstunnel onder de spoorlijnen. Die tunnel zal de Kanaal- weg en de Segeerssingel met elkaar verbinden. Voor wie is de tunnel bestemd? 1. Voor voetgangers, al dan niet met de fiets aan de hand, die van Dauwendaele naar het centrum en terug willen gaan. 2. Voor treinreizigers die in Dauwen daele óf in de Magistraatwijk wonen en die via de „achterkant" van het station het eerste of tweede perron willen bereiken. Het omgekeerde is natuurlijk ook mogelijk. Wachten voor gesloten spoorbomen is er dan dus niet meer bij. Op foto 1 is de plaats te zien waar de toekomstige tunnel zal komen. Het pad naar de tunnel zal vlak langs de afgebeelde kant van het station lopen. Via het bestaande eerste perron kan men of via een hellingbaan of via een trap de eigenlijke tunnel bereiken. Vanuit de tunnel leidt een trap naar het tweede perron. De tunnel gaat dan verder richting Segeersweg. De tunnel heeft een lengte van ongeveer 36 meter. De breedte van de tunnel is vier meter. Omdat er een vrij groot hoogteverschil overbrugd moet worden is de hellingbaan voor fietsers en rolstoelen aan de kant van de Kanaalweg in totaal 52 meter lang. Het heliingspercentage is 1 op 12. De trappen hebben een hoogte van 4.30 meter. ROLSTOEL. Ook gehandicapte mensen die gebruik moeten maken van een rol stoel kunnen de tunnel benutten. Komend vanaf Dauwendaele zal men echter eerst vla de tunnel naar het eerste perron moeten gaan om dan via een bovengrondse overgang naar perron twee te kunnen komen. De toegang tot de tunnel vanaf het le en het 2e perron en de hellingbaan by het eerste perron worden van glazen wanden en een overkapping voorzien. PARKEERPLAATSEN. De situatie, die is afgebeeld op foto 2 zal drastisch veranderen. De dijk moet worden omgelegd. Voorts zal aan de kant van de Segeerssingel parkeergelegenheid worden gemaakt voor 38 auto's (lang- parkerenjen voor 10 kortparkeerders. Bovendien zal er een overdekte rijwielstalling worden aangebracht. Verder is er aan die kant ruimte voor een nog te bouwen kaartverkoop- kantoor annex postbehandelings* gebouw. In de plannen is ook opgenomen de rekonstruktie van de Segeerssingel over een afstand van 180 meter, waarbij inbegrepen een ver betering en vernieuwing van de open bare verlichting. Totale kosten 2.032.500, Het menu van tafeltje dekje zal er in de week van 1 september - 6 september a.s. als volgt uitzien: maandag: gehakt, bloemkool en aardappelen dinsdag: duitse biefstuk en doperwten woensdag: gebraden lever, appeltjes en puree donderdag: vis, worteltjes en aardappelen vrijdag: kalkoenfilet, appeltjes en aardappelen zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnummer 27537 tussen 9.00 - 9.30 uur. Deze dienstver lening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Foto 2. Hier zal de voetgangerstunenel op de Segeerssingel uitkomen. In deze situatie zal een ingrijpende wijziging komen. Foto 1. Langs deze zijde van het station komt de toegang tot de voetgangerstunnel. Burgemeester en wethouder besloten de volgende verkeersmaatregelen te nemen. Personen, die daartegen bezwaren hebben kunnen tot 15 september a.s. een beroepsschrift indienen bij de Kroon. Eventuele beroepschriften moeten worden inge zonden aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Gravenstraat. Er wordt een parkeerverbod ingesteld voor de westelijke zijde van het gedeelte van de Gravenstraat vanaf perceel Gravenstraat 4 in noordelijke richting over een afstand van 14 meter. Dit besluit is genomen omdat diverse bedrijven in die straat, die bevoorraad moeten worden door vrij grote wagens door parkerende auto's vaak moeilijk bereikbaar zijn, waardoor dubbel geparkeerd moet worden, hetgeen weer verkeers opstoppingen tot gevolg heeft. En daarmede komt de verkeersveiligheid in het geding. Zusterstraat. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de Zusterstraat. Daarom werd besloten een parkeerverbod in te voeren voor de Noord-oostelijke zijde van het gedeelte van de Zusterstraat ter hoogte van het perceel Zusterstraat 7 in Zuid oostelijke richting over een afstand van 16 meter. Lange Noordstraat. Er wordt een parkeerverbod ingevoerd voor de Westelijke zijde van het gedeelte van de Lange Noordstraat dat ligt tussen de Blindenhoek en de Sint Antheunisstraat en vóór het perceel Lange Noordstraat 39. Ook in dit geval moeten vrij grote wagens regel matig laden en lossen, waarvoor als er auto's geparkeerd staan vrijwel geen ruimte is. Hetgeen niet bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid. Dam. De parkeerstrook van de Dam die ligt vóór het perceel Dam 2-4 zal niet meer als zodanig gebruikt mogen worden. Van maandag tot en met zaterdag van 08.00 tot 18.00 uur zal deze parkeer strook als laad- en loshaven gebruikt gaan worden. Dit om te voorkomen, dat op die plaats regelmatig verkeersproblemen ontstaan omcïat de rijweg door ladende, en lossende wagens wordt geblokkeerd, hetgeen de verkeersveiligheid in gevaar brengt. Het gaat hier om een ruimte van 15 meter lengte. Nog eens Dam. Eenzelfde maatregel wordt genomen voor de parkeerhavens, die gelegen zijn voor de panden Damplein 33-35 en Damplein 24-30. Daar mag dus van maandag tot en met zaterdag van 08.00 tot 18.00 uur niet geparkeerd worden, omdat die strook dan als land- en loshaven kan dienstdoen. Volkera kstraat. Ten behoeve van een invalide mede burger wordt in de parkeerhaven aan de zuid-oostelijke zijde van de Volkerakstraat vóór het perceel Volkerakstraat 139 een speciale parkeerplaats gereserveerd. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Dankzij de oproep in diverse kranten en een enthousiast corps van collec- tantes werd op Walcheren, met uit zondering van Vllssingen en Oost- Souburg, tijdens een huis-aan-huis- collecte een bedrag van ruim 36.000,opgebracht. Dit samen met vele bydragen vla de giro, brengt het saldo voor het bouwfonds op pl.m. 52.000,—. Het burgercomite van het Leger des Heils, dat samengesteld is uit sympla- tisanten van het leger, is erg verheugd over deze geweldige financiële steun, maar realiseert zich terdege dat dit nog maar één stap is naar de beoogde twee ton. Daarom gaat het burger comite door! Het burgercomite organiseert een grandioze bazar op 4-5-6 september, in het verkrotte gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat. Achter de fraaie gevel wordt het gebouw veranderd in een lusthof voor jong en oud. Op deze bazar kunt u, in een gezellige drukke sfeer bijna alles vinden. In talloze standjes staan alle mogelijke artikelen, die m voor kleine bazar- prijzen in uw bezit kunt krijgen. U hoeft niet zomaar te kopen. Oh nee, kom gewoon even binnen en doe mee met de verschillende attracties. Voora aan de kinderen is gedacht. Zij kunnen zich vermaken met o.a. een rad van avontuur en een grabbelton met verrassingen. De hele bazar wordt extra aantrekkelijk gemaakt met een continu-loterij met formidabele hoofdprijzen, maar ook met inter essante kleinere prijzen. Kortom het wordt een bazar, die uitgroeit tot een feestelijke regionale gebeurtenis, die u niet mag missen. De bazar is de hele dag op 4-5-6 september, van ,s morgens 10.00 uur tot ,s avonds 10.00 uur geopend, voor een ieder, die van een feest houdt of in ieder geval het Leger des Heils in Middelburg verder naar de twee ton wil helpen. Mocht u thuis nog iets hebben staan, dat u kwijt wil aan de bazar, breng het dan nog even langs het Corps-gebouw in de Hoogstraat of geef het af aan één der leden van het comité, want wij kunnen nog steeds alles gebruiken. Van vele mensen ontvingen wij reeds de meest uitéén- lopende voorwerpen voor de bazar. Zo werd ons zelfs een auto aangeboden; maar ook grappige artikelen als kleurige plumeau 's verpleegsters schorten enz. Tevens schonk de middenstand tal rijke nuttige gebruiks-artikelen. Niettemin zijn ook uw tweedehands en gebruikte voorwerpen zeer welkom en zelfs dringend gewenst voor het slagen van de bazar. Voor de bewoners van de Jacob Cats- straat en de bewoners van een gedeelte van de Veersesingel wordt op donderdag 4 september a.s. om 19.30 uur in de gymnastiek zaal van Huize de Veersesingel, Veersesingel 148 een informatiebijeenkomst gehouden. Die bijeenkomst gaat over een door de gemeente gemaakt plan om met name het gebied dat ligt rond de Jacob Cats- straat tussen de Koningin Juliana- straat en Veersesingel te verbeteren. Bezien is wat het beste met de Jacob Catsstraat kan gebeuren. Handhaven als straat voor eenrichtingsverkeer, het doortrekken van de straat als ontsluitingsweg voor de wijk of het afsluiten van de straat voor het doorgaande verkeer, zodat het een voetgangersgebied wordt. Burgemeester en wethouders hebben een voorkeur voor de laatste mogelijk» heid. Daarbij wordt de Jacob Cats straat dus voor het doorgaande verkeer afgesloten. De Zacharias Jansenstraat en de Veerseweg blijven als ontsluitingswegen voor de wijk dienen. Aan het einde van de Jacob Catsstraat wordt dan parkeergelegenheid gemaakt, terwijl bovendien enkele panden aan deze straat aan dè achterzijde ontsloten kunnen worden. Eenendertig bewoners van de panden aan de Jacob Catsstraat en do Veerse singel zijn persoonlijk uitgenodigd voor de informatiebijeenkomst. Deze kregen ook een schets met daarop het uitgewerkte plan, waarover hierboven werd geschreven. Andere belang, stellenden zijn op de bijeenkomst van 4 september a.s. echter ook welkom. Het gaat er om te vernemen of de direkt betrokkenen met de plannen kunnen instemmen. Is dat zo dan kan tot nadere uitwerking worden over gegaan. Laatst belde er een inwoonster van een van de nog nieuwe wijken naar het stadhuis. Ze woont nu erg fijn, vooral ook omdat het uitzicht uit de woning riant te noemen is. Nu had deze mevrouw gehoord, dat dat fraaie uitzicht haar ontnomen zou worden, omdat niet ver van haar woning een school gebouwd zou gaan worden. De woordvoerder van het stadhuis kon niet anders doen dan te vertellen, dat het verhaal over de te bouwen school inderdaad juist is. De teleurstel ling bij de opbellende mevrouw was groot. Gelukkig komen dit soort vragen steeds minder voor. Vele mensen, die in een nieuw huis gaan wonen gaan eerst eens informeren of er voor het gebied waarin dat nieuwe huis ligt nog verdere bouwplannen zyn. Men gaat b.v. naar het stadhuis om het bestemmingsplan voor dat gebied te bekijken. Op dat plan staat de bestemming van de nog braak liggende terreinen aangegeven. Men weet dan tevoren ^vat er nog zoal gaat komen, zodat teleur-, stellingen als by de opbellende mevrouw niet kunnen voor komen. Moraal van dit verhaaltje: ALS U NIET PRECIES WEET WAT ER IN DE BUURT VAN UW HUIS NOG GEBOUWD GAAT WORDEN KOM DAN NAAR HET STADHUIS EN VRAAG HET BESTEMMINGSPLAN TER INZAGE. De medewerkers van afdeling algemene zaken van het stadhuis, zullen graag alle gewenste inlichtingen geven. 1 De weeshuizen. De oudste, al in de middeleeuwen bestaande, charitatieve instel lingen te* Middelburg waren het gasthuis, leprooshuis en pesthuis. Van genoemde verpleegtehuizen is slechts de gerestaureerde gasthuiskerk in de Lange Delft bewaard gebleven. Nog minder is er over van de weeshuizen. Vermoedelijk bestond er reeds in de middeleeuwen een weeshuis te Middelburg, zeker is dat er eind 16e eeuw een weeshuis in de Korte Noord- straat was gevestigd. In 1606 werd een nieuwgebouwd weeshuis aan het Noordpoortplein betrokken. De wezen ontvingen er tevens onderwijs en moesten er diverse werkzaamheden verrichten (zo werd b.v. in 1664 een lakenfabriekje in het weeshuis opge richt). Het gebouw werd al snel te klein, er woonden zo'n 300 400 personen. Vanwege het ruimtegebrek moesten de weeskinderen met z'n vieren of vijven in één bed slapen. Er werden ook hulpbehoevende kinderen in het weeshuis opgenomen. Dit is tekenend voor de merkwaardige situatie in Middelburg waar wezen-, armen- en ziekenzorg nauw verbonden waren. Dankzij Lydia Borreys, weduwe van C. Verbrugge, die bij testament bepaalde dat haar nagelaten goederen bestemd waren ter stichting van een burger weeshuis, kon een tweede weeshuis worden gebouwd. Het burgerweeshuis (kinderen van „burgers" ter onder scheiding van kinderen van de armen) werd in 1720 geopend, er werden in het eerste jaar 68 wezen gehuisvest. Dit bracht enige verlichting in het bewonersaantal van het weeshuis aan het Noortpoortplein. De Franse over» heid bepaalde in 1812 dat één wees huis in Middelburg voortaan vol doende was. Het armweeshuis werd opgeheven en de wezen werden naar het burgerweeshuis overgebracht. Het gebouw aan het Noordpoortplein werd ingericht als bedelaarswerkhuis (1817- 1844). In 1844 kwam er toch weer een scheiding tot stand en werden arme wezen opnieuw aan het Noortpoort plein gehuisvest. Er werd echter een nieuw armweeshuis aan de Heren gracht geopend in 1859. De wezen zongen ter gelegenheid daarvan: „Heb dank, heb dank, Regentenschaar! Heb dank uit vol gemoed?; Gij maakt, al valt die taak soms zwaar, Ons ,t droevig leven zoet. En Gij, o God van liefd' en trouw! Die ook ons, armen, hoort; Bewaar, beveilig dit gebouw. Der weezen toevlugtsoord!" De wezen brachten de openingsdag „in betamelijke vrolijkheid door, waartoe hun ruimschoots de gelegenheid was geschonken". Erg lang hield ook het nieuwe onder komen van de arme wezen het niet uit, want in 1910 verrees op de plaats van het weeshuis een christelijke kweek school. In laatstgenoemd jaar gingen de wezen over naar het burgerweés- huis aan het Molenwater. Het burger weeshuis had in 1909 namelijk al geen bewoners meer, het armweeshuis wend toen nog bewoond door 12 wezen en 8 verlaten kinderen. Het laatste Middelburgse weeshuis werd in 1928 opgeheven, het gebouw aan het Molenwater werd ingericht als industrie- en huishoudschool. Het voormalige armenweeshuls (werkhuis bij de Noordpoort)vlak voor de afbraak In 1861/62. Op deze plaats verrees In 1866 het Gasthuis. Met enige regelmaat moeten wij tot onze spijt deze oproep in onze rubriek herhalen. Met diezelfde regelmaat komen er n.l. klachten van mede burgers over andere medeburgers, die zeer vroegtijdig de zakken met huisvuil op de stoep zetten. Komt de vuilnisauto op vrijdag dan staan er op donde'dag (vroeg in de avond) al heel wat volle zakken buiten. Omdat die zakken dan 10 tot 15 uur buiten staan, voordat de reinigingsdienst langs komt is de kans erg groot, dat er zakken opengescheurd worden. „Morgensterren" kennen wij dachten wij in Middelburg niet. Er zijn echter wel honden en katten of deugnieten, die de zakken op de een of andere manier openscheuren. Gevolg rommel op de straat. Vooral in die stadswijken, waar voet gangersstraten zijn en waar de zakken op de hoek van een straat gezet worden kan dit veel overlast geven. Degene die toevallig op de hoek woont krijgt de rommel van anderen op de stoep en het regelmatig moeten opruimen gaat natuurlijk gauw vervelen. OPROEP. Graag doen wij namens al diegenen die overlast hebben van het te vroeg vuilniszakken buiten zetten nog eens een beroep op ledereen om de huls» vuiizakken zo kort mogelijk voor de komst van de vuilnisman buiten te zetten. Ln de meeste gevallen moet dat toch mogelijk zijn,. Bovendien zegt de algemene politieverordening dat het verboden is de afvalstoffen op de weg te plaatsen op een andere dag dan waarop deze afvalstoffen door de gemeentelijke reinigingsdienst worden opgehaald en ANDERS DAN TUSSEN 7.00 en 18.00 uur. M,v gCCIl UvWUIICI j IIlGGIi IICl <*I III WvCMl U la lUMlMl .UU en lO.UU uur. Zaterdag zonder zorgen menu: Dik gebonden tomatensoep met ge raspte oude Campina kaas en stok brood. Als nagerecht een kommetje heerlijke Campina vruchtenjoggurt. Er zijn 4 smakenPerzik, Aardbeien, llanaan en Kersen. natuurlijk lekker In het Zeeuws Kunstenaarscentrum ln de Lange Noordstraat te Middelburg, ging op 16 augustus jJ. de achtste expositie van start, ditmaal gewyd aan het werk van J. C. van Schagen, dichter en beeldend kunstenaar. De tentoonstelling werd geopend door mevr. E. J. van den Broecke - de Man. De expositie laai voomameUjk unica drukken zien die door de heer van Schagen werden gemaakt, drukken in vele vormen, variërend van Chinese karakters tot byzonder leuk gevonden „letter - tekeningen" oftewel kalligrammen. De expositie kreeg als titel: „Beeld of teken?" Van Schagen - een bekend figuur in Zeeland én daarbuiten - heeft zich na zijn werk als chef personeelszaken bij de gemeentesekretarie te Rotterdam, geheel op de kunst, - een woord, dat hij overigens niet zo waardeert: „in wezen kun je elke handeling als kunst bedrijven", - en met name op schrijven, schilderen en verschillende grafische technieken toegelegd. De laatste tijd voelt hij zich vaak vanuit zijn vrees voor het woord als communicatiemiddel speciaal aangetrokken tot het grafisch werk. „Verf en papier hebben niet van de boom der kennis gegeten" aldus mr. van Schagen, „het materiaal is onschuldig aan alle vooropgesteldheid, als Adam en Eva in het paradijs terwijl het wóórd uiterst moeilijk zuiver als beeld - of muziekteken funktioneert. wel altijd af - of misleidende gedachtengangen mee oversmokkelt. Bovendien staat grafiek snel werken toe. Bij schilderen ligt dat ook alweer moeilijker, je bent met één ding bezig en dan ben ik alweer drie stationnetjes verder!" Vandaar dat Van Schagen zich aangetrokken voelt tot de monotype waarbij de tussenfase met het materiaal kort is. Hij noemt zijn werkstukken bij voorkeur unica drukken; bij het woord monotypen denkt men immers vaak aan in één druk tot stand gekomen prenten, terwijl hier dikwijls de prent meerdere malen op de - telkens opnieuw geprepareerde plaat terugkomt en zo diverse stadia doorloopt, eer ze gereed is. Soms kunnen van één plaat diverse afdrukken naast elkaar ontstaan, geen is echter gelijk aan de andere. Wat vorm en kleur betreft staan ze dan toch weer op zichzelf. Als regel werkt van Schagen op glasplaten. In de laatste jaren ontstaan er ook wel drukken in één klap, of drukken die maar enkele stadia vereisen. De kalligrammen die hij maakt zijn een soort „zijlijntje", het zijn geen druksels maar schrijfsels, waarbij de lettertekens als beeldvorming dienen. In de kalligrammen bereikt Van Schagen menig maal een soort „beeldende" poëzie". De tentoonstelling is te zien tot en met 11 september, openingstijden van het Z.K.C.: dinsdag t/m zaterdag 10.30 - 17.30 uur; vanaf 1 september van 14.00 - 17.00 uur en op de woensdagavond van 19.30 - 21.30 uur. Op 29 augustus is er een speciale Van Schagenavond, waarbij de kunstenaar zelf aanwezig zal zijn.

de Faam | 1975 | | pagina 5