Keur van artiesten brengen muziekdans en jolijt „Je hoort van de passagiers niets dan lof over hun verblijf in Vlissingen" Henkie Vi nieuwe hoopt op braderie baas te vinden Braderie-artiesten-galerij DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MEXICAANSE KUNST Velen komen hier om te winkelen Flandria-kapitein Rottier weet ervan mee te praten Woensdag 27 augustus 1975 VF 55 Morgen breekt dan in de Vlissingse Walstraat-promenade het driedaagse festijn van de Mexicaanse braderie los! De evenementen gedurende de braderie '75 zijn legio: de heer A. R. Marquinievan het Gewestelijk Arbeidsburo in Middelburg, weet er over mee te praten. Hij is namelijk de man achter de schermen die de kontakten tot stand bracht tussen de braderiecommissie van de winkeliersvereniging en de betrokken artiesten. „We hebben ook dit keer weer een „eigen" artiest erbij zitten" aldus de heer Marquinie „en wel een bekende Middelburger, die al op 15 jarige leeftijd voor het eerst op de planken stond." Goed in de markt Bar gezellig; De braderie in VHssingen is een heugelijk feit. Slechts weinigen zullen het tegendeel beweren. Toch is er ln VHssingen een „Henkie" die de datum waarop de braderie 75 begint, met angst en beven ziet naderen. Dat is de bastaard keeshond „Henkie" tot nu toe nog steeds bewoner van het dierenasyl aan de Lange Leenweg. Het droevige Is echter als daar honden worden afgegeven die geen nieuwe baas kunnen vinden, deze vondelingen om het maar eens voorzichtig te zeggen moeten inslapen. Een logische maatregel dat wel, maar desalniettemin een hard gelag. Zeker voor een dier als Henkie die er uiteindeiyk ook niet^ aan kon doen dat het voor hem allemaal zo vervelend is gelopen. Henkie had een uitstekend tehuis bij een bejaarde man waar hij erg aan verknocht was. Op zekere dag echter kwam z'n baas bij een val wat ongelukkig terecht en toen men hem vond bleek hij naar het ziekenhuis te moeten. Zijn hond kon natuurlijk niet mee en belandde daarom hoe het mogelijk is mag Joost weten op straat! Een zeer onverant woordelijke daad. Een hond die altijd een thuis heeft gehad zomaar buiten zetten omdat het beest niet langer in het huis van de baas kan blijvenl Enfin hoe het ook zij, op een zeker moment is Henkie toch in het asyl beland waar hij liefderijk werd verzorgd. Tussenpersoon tussen Henkie en diens baas werd een caféhouder waar Henkies baas regelmatig over de vloer kwam. Toen alles weer ten goede leek te keren en de oude baas in z'n huisje terug zou komen en dus Henkie ook, overleed plotseling de oude man. Eensklaps was Henkie dus één van de vele probleemhonden geworden. Lange tijd heeft Henkie nu al in het asyl doorgebracht al te lang eigenlijk. Maar voor een zo leuke, rode keeshond als hij, werd al vlug een uitzondering gemaakt, in de Ko Kemeling is als poppenspeler te zien op donderdag 28 augustus van 15.45 - 16.15 uur en van 16.45 - 17.15 uur. Als goochelaar AU Ben Lux op vrijdag 29 augustus van 15.45 16.15 uur en van 16.45 - 17.15 uur. Voor echt Zuid-Amerikaans ritme zorgen verder Los Cabanos, een trio dat reeds lang internationale bekendheid geniet en zeer zeker ook in VHssingen de mensen in de juiste stemming zal weten te brengen. In de pauze treedt het Leedy Trio voor het voetlicht, een vocaal en instrumentaal trio waarvan onder meer de echtgenoot van Conny van de Bos deel uit maakt. Een en ander is op de komische leest geschoeid. Los Cabanos treden op van 19.00 - 21.00 uur, de pauze in de, voorstelling duurt van ongeveer 19.45 - 20.10 uur, alles op 28 augustus. Echo's Musical is een bonte show van 'n show - en amusements orkest uit 't Brabantse Oosterhout. Zij hebben o.m. Zuid-Amerikaanse muziek op het repertoire staan. Leider van het orkest is B. J. Wagenaar. Echo's Musical is te bewonderen op vrijdag 29 augustus van 19.00 tot 21.00 uur. Op donderdag om 10.45 treedt de volksdansgroep „Vranje" op met een aantal Mexicaanse dansen. Deze dansen werden gedurende lange tijd intensief gerepeteerd, onder leiding van een Mexicaanse dansleraar, en thuis in VHssingen boven het Edenburg-vest- zaktheater had Liesbet de Böck de supervisie. „Vranje" treedt nog eens op op zaterdag 30 augustus en wel om 10.30 uur. Op zaterdag tenslotte is er van 14.00 - 17.00 uur een groot kinderfeest met Hans Borghardts uit Hilversum, een speciaal programma voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. Er wordt o.m. een muzikale reis gemaakt, er wordt gegoocheld, er is een ballonnen kwis, samen zingen en... de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn. De kinderen worden telkens persoonlijk bij het spel betrokken. Tussen de bedrijven door treden The Three Jacquets op, bekend van de antieke meezinger „We hebben een otootje gehad.... 1" van 15.30 - 16.00 uur. Om half zes wordt de braderie besloten met een speciaal tintje vanwege de kinderen. Zeer spectaculair wordt natuurlijk de demonstratie parachute springen die op vrijdagavond te 19.00 uur wordt gegeven evenals op zaterdagmiddag 15.00 uur. Een en ander gebeurt boven de volgespoten Spuikom, door leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club uit Soesterberg. De organisatie van dit speciale programma onderdeel is in handen van Frans Tammel. Gedurende de drie braderiedagen is bij Moerman, hoek Lange Zelke Walstraat een boeiende expositie te zien van Mexicaanse Volkskunst, getiteld of drie, vier, ai naar gelang het ty gunstig is, kunnen ze zich in VHssingen verpozen, met wandelen, winkelen of gewoon zomaar gezeUig ergens, op de Boulevard b.v., iets gaan drinken. „Arte Popular Mexicano". Vanaf 13.00 uur 's middags na de opening op donderdag, is de expositie voor het publiek toegankelijk. Ook in de week na de braderie kan men nog van het vele moois genieten, van maandag tot en met zaterdag van 14.00 - 21.00 uur. De entree bedraagt 1, Zoals bekend wordt de braderie geopend met een optocht waarin een wagen meerijdt die een Mexicaans eiland vooistelt. Zes ruiters ztyn op z'n Mexicaans uitgedost en de stoet wordt voorafgegaan door een looporkest, in Zuid-Amerikaanse klederdracht, waarbij de sombrero natuurlijk de boventoon voert, genaamd Los Amlgos Latinos. Een en ander vindt plaats vanaf 9.45 uur by het Vlissingse stadhuis. afstandswandelaar is zou zijn bij een wat ouder echtpaar, zonder kinderen. Wellicht is er iemand te vinden die na het lezen van dit beknopt signalement, zich het lot van Henkie aantrekt en zich over hem ontfermt. Wie weet is de hond inmiddels al verhuisd, want de wonderen zyn de wereld nog niet uit! Mocht iemand belangsteUing hebben voor Henkie serieus dan kunnen eventueel nadere inlichtingen worden ingewonnen op de braderie by de stand van de dierenbescherming. Die bekende Middelburger is Ko Kemeling oftewel Ali Ben Lux, de naam waaronder velen hem als goochelaar kennen. Al van kinds af aan was Kemeling bezig met allerhande vingervlugge dingetjes, soms tot groot vermaak van zijn vrienden. Toen hij een jaar of twaalf was, werd het werk wat serieuzer en ontstonden er al vage plannen in een wat professionelere richting. Op 15 jarige leeftijd stond de heer Kemeling voor het eerst op toneel, in Middelburg. Doordat de meester - lid van de Nederlandse Magische Unie - zelf aan het werk was in Brabant en derhalve onbereikbaar voor nieuwsgierigen, is mevrouw Kemeling best bereid iets meer te vertellen. „Vorig jaar vierde mijn man zijn 25 jarig jubileum in het vak" zo vertelt ze vol trots „en hij kan terugzien op een bijzondere fijne loopbaan in de amusementssektor. Behalve goochelaar is hij ook een vaardig buikspreker, een goed "oppenspeler met nog de echte poppenkast met Jan Klaassen en Katrijn, je weet nog wel, van vroeger, en verder heeft hij zich ontpopt als programma presentator. Veel van het vak heeft hij zich door oefening eigen gemaakt, een aantal trucs komen „van buitenaf'. De goochelshow. is bijzonder leuk en op kinderen afgestemd, echt een show voor grote èn kleine kinderen. Ze hebben er allemaal wat aan." Wat betreft de kreet: „Een boot vol Belgen" slaat de jongeman uit bovenstaand situatie schetsje de plank gedeeltelijk mis. Eigenlijk behoorlijk mis. Want een groot gedeelte van de passagiers van de „Flandria 20" bestaat uit Fransen en ook wel wat Luxemburgers en bij tijd en wijle zullen er ook wel nog andere landslieden tussen zitten. Want het zijn heus niet enkel en alleen mensen van Belgische nationaliteit die de vaartocht over de Westerschelde maken, van de Scheldekade bij het Steen te Antwerpen, naar de Koopmanshaven van VHssingen. „Het gebeurt op hoogtij dagen wel dat we ruim 500 mensen aan boord hebben" vertelt kapitein Rottier van de Flandria 20. „Vlissipgen is voor ons een bijzonder geslaagd doelwit gebleken, je hoort van de passagiers niets dan lof. Het seizon is nu eigenlijk al ver afgelopen, de 31e augustus varen we voor de laatste keer, maar toch is het nog bij elke vaart druk. We hebben nu een gemiddeld aantal passagiers van ca. 2 k 300, wat we nog heel behoorlijk vinden." Kapitein Rottier weet waarover hij praat als hij het over de Flandria- tochten heeft: hij vaart immers al 28 jaar lang elk seizoen op VHssingen. „Er valt een steeds toenemende belangstelling voor deze trips te bespeuren" aldus de heer Rottier „misschien ligt dat ook aan het feit dat we nu bijzonder comfortabele schepen hebben. De stemming aan boord onder onze gasten is veelal uitstekend, het zijn veelal mensen afkomstig uit de werkende klasse, die met de Flandria 20 echt eens een dag er helemaal uit zijn. Hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat de wat beter gesitueerden niet meevaren. We hebben mensen die met hun retour biljet enkele dagen in VHssingen blijven, een paar boten over zogezegd. Dat is toch duidelijk een teken dat VHssingen goed in de markt ligt. Ook onze zuiderburen, de Fransen, laten zich in de belangstelling voor de vaartochten op de Westerschelde niet onbetuigd. Ook voor deze groep geldt de toenemende belangstelling. Belgische passagiers komen overal uit het land vandaan, tot uit diep in de Ardennen toe." Ook weet de heer Rottier te vertellen dat de vaarten van de Flandria boten voor langs de Walcherse kust een succes zijn. „Deze tochten zijn in de plaats gekomen van de showboatvaarten 's avonds" aldus de heer Rottier, „en ik moet zeggen dat de passagiers er veel genoegen aan beleven. Datzelfde geldt voor de tochten die gemaakt worden met de Flandria 16 naar Middelburg en vandaar uit naar het stadje Veere." Opvallend is dat een groot aantal passagiers uitsluitend en alleen naar VHssingen komt om te winkelen: ze vinden het er bar gezellig, en velen van hen boeken al bij de rederij van Flandria-voor een reis of tien per seizoen tegelijkertijd. Het is een bijzonder ontspannende aangelegenheid" zo vertelt een groepje Belgen, die duidelijk genoten hebben van hun dagje VHssingen,, we mopperen wel eens wat over de „keeskopkes" maar da's nie zo kwaod gemeend, zunne. VHssingen is inderdaad eeen gezellige plaats, en behalve winkelen is er nog heel wat meer te beleven: je hebt de boulevard, het strand al is het maar voor kort en ook in de cafékes is het goed toeven. Voeg daarbij nog de heerlijke tocht over de Westerschelde en ge hebt een prachtig dagprogramma." Het publiek is niet gekenmerkt door een bepaalde ieeftyd: er zyn heel jonge passagiers, maar toch weer wel wat oudere mensen aan boord, samen vormen ze in elk geval één grote groep, die wat voor weer het ook mag zijn, aan de dagtochten telkens veel plezier beleefd. „Ik denk zo bij mezelf" aldus kapitein Rottier „dat wanneer we de Flandria vaarten zouden stopzetten, de Vlissingse winkeliers, de café houders en vele anderen, dat heel goed zouden kunnen merken hoop dat er een nieuwe baas voor hem komt opdagen. Is dat echter op de laatste braderiedag nog niet gebeurd dan is het lot van de hond onvermijdelijk Henkie is een vriendelijk beest, weet van wanten en is bovenal een echte individualist. Hij houdt niet van gefriemel" deze reu, die zich al verschillende keren in geval van nood een stoere vechter toonde, bereid om z'n have en goed te verdedigen. De meest ideale verblijfplaats voor Henkie die echt geen lange „Kyk, daar is t ie weer, de boot vol Belgen" zegt een Vlisslngs jongmens, dat met vader en moeder over de Boulevard wandelt, „wat die hier toch telkens weer komen zoeken, zal me altyd wel een raadsel biyven. Waarschynlijk hebben we hier ln VHssingen iets, wat ze thuis niet hebben...." Vader, moeder en het jongeye lopen de vry steUe oprit naar de Boulevard af en gaan op de kade staan kyken naar de fraaaie geiynde witte Flandria-boot die aan de kade wordt afgemeerd. Nog even en 'n stroom enthousiaste passagiers neemt „bezit" van de Scheldestad. Gedurende 'n uur

de Faam | 1975 | | pagina 13