Na één jaar Walstraat-promenade niets dan optimistische geluiden te horen ,De Walstraat is een fijne, gezellige straat' amii«3m „Natuurlijk is de binnen stad hier veel gezelliger' „Vlissingen voorbeeld voor andere steden" Tachtigers, verknocht aan Vlissingen: VF Woensdag 20 augustus 1975 Tegenstanders bekennen nu hun ongelijk Als op 28 augustus a.s. de derde achtereen volgende Vlissingse braderie van start gaat op een terrein dat de Walstraat- promenade, de St.-Jacobs-straat en de Oude Markt omvat, zullen ongetwijfeld de harten van vele Vlissingse midden standers die in dat gebied hun nering hebben, sneller kloppen. Nog afgezien van het feit, dat dat toch al het geval was vanwege de Mexicaanse stijl waarin een en ander wordt gehouden, Mexicanen staan evenals vele andere Zuidelijke bevolkings groepen bekend om hun temperament! Het programma liegt er niet om: men is ervan overtuigd dat het „letterlijk de pan uit swingt" op deze braderie. Van negatief naar positief Ak tie ver Samenwerking Jong echtpaar ziet het we! zitten Leuke tentjes FRANS ECHTPAAR OVER DE PROMENADE: „Alleen geen fietsers.../' Een braderie op een complete promenade dit keer. Vorig jaar was nog maar een gedeelte van de Walstraat in promenade veranderd. Die promenade heeft overigens heel wat voeten in de aarde gehad: als een aantal midden standers hun zin had gekregen, was de Walstraat-promenade er nooit gekomen. Ongetwijfeld zal een aantal winkeliers onwillekeurig nog eens terug denken aan die dagen, toen de aanleg van de promenade „er door kwam" en zij het niet langer zagen zitten. Natuurlijk: het is erg als je van mening bent dat je bestaan in gevaar wordt gebracht. Een van de zwaarste argumenten die de tegenstanders van een promenade hadden was het feit, dat het voortaan niet meer mogelijk zou zijn om met de auto inkopen te doen in de winkels aan de promenade. Sterk punt daarentegen van de voorstanders van een Walstraat-promenade was het feit, dat een auto-vrije Walstraat voor het winkelend publiek dubbel aantrekkelijk moest zijn, omdat er dan echt rustig gewinkeld kan worden, zonder dat verontruste moeders konstant op hun kroost moeten letten. Ook voor bejaarde mensen is het een hele geruststelling te weten, dat je niet op een aller onver wachtst moment van de sokken kan worden gereden door een auto! Enfin, de kreten vóór een promenade en tégen een promenade waren niet van de lucht. „Ik wil gerust bekennen, dat ik het in eerste instantie helemaal, maar dan ook helemaal, niet met de plannen voor de Walstraat-promenade eens was", vertelt mevrouw C. M. Speckens-Vierhout. „We verwachtten dat onze zaak sterk achteruit zou lopen, mede doordat we nu de „snelle klanten" die met de auto langskomen, even uit stappen om brood te kopen - en dan tegelijkertijd meestal nog wel iets anders meenemen - de Walstraat zouden mijden. Inderdaad gaf de broodomzet in de begin periode van de Walstraat-promenade ook een flinke daling te zien. Maar, wie mis is moet z'n ongelijk kunnen bekennen: We hadden nooit kunnen voorzien dat het zo zou lopen als het gegaan is. We zijn er sinds de promenade klaar is zeker niet op achteruit gegaaan. Hadden we dat geweten, dan was het ook zeker niet zover gekomen, dat we de zaak tot aan de Kroon hadden laten komen. Ja, we hebben samen met een aantal andere tegenstanders van de promenade, een proces gevoerd. Bij het beroep bij de Kroon moet je echter de cijfers laten zien van een heel jaar, zodat bewezen kan worden dat de promenade in dit geval echt schade had op geleverd voor het bedrijf. Toen het proces voor de Kroon kwam, was de promenade nog niet eens een jaar oud, en stonden we dus zonder enig bewijs. Nee, we staan er nu echt wel positief tegenoverI" Het enige dat mevrouw Speckens jammer vindt, is de plaatsing van het grote metalen plastiek bij het Betje Wolffplein. „Je houdt het niet voor mogelijk gewoon, wat ze dóér in de avonduren soms allemaal inhangen! Vreselijk. Vuilnisbakken, oude fietsen en noem maar op...!" Opmerkelijk vindt mevrouw Speckens dat nu veel winkeliers ineens veel aktiever zijn geworden. Winkels worden opgeknapt, etalages veel vlugger gewisseld en hier en daar wordt sneller een nieuw verQe over een oude verflaag heengezet. Een oude tegenstander van de promenade was ook de sigarenhandelaar Krol. Bij hem was het vooral het feit dat z'n vele bejaarde klanten, die zich bijna allemaal van een auto moesten bedienen, niet langer voor de deur zouden kunnen komen. „Inderdaad zijn er ook een groot aantal autoklanten weggevallen", vertelt de heer J. Krol, „maar daarvoor in de plaats is de omzet in sigaretten, shag etc, dermate gestegen, dat we zeker geen klagen hebben." Zo zijn er nog een aantal mensen die in eerste instantie fel tegen waren, maar die nu helemaal zijn „bijgedraaid" nu blijkt dat de Walstraat promenade veel meer goed dan kwaad uitwerkt. Ook op de samenwerking van de winkeliers onderling heeft de totstandkoming van de pro menade en de gunstige ontwik keling op de zaken, een goede invloed. Er is kort geleden een gezamenlijk plan - vanuit de Winkeliersvereniging „Winkel centrum Vlissingen" - gelanceerd om boven diverse zaken, ongeveer 35, luifels aan te brengen. Wim de Bruijne hierover: „Het plan voor de luifels en een aantal etalagekiosken is inderdaad de vrucht van een optimale samen werking. We willen proberen om de gezelligheid nóg meer op te voeren. Onze plannen ztyn vooaf met de schoonheids commissie besproken en die heeft ze goedgekeurd. Daarna'is het hele spul in handen van een architect gegeven, die nu concrete plannen heeft uitgewerkt. Niet alle zaken worden van luifels voorzien. We hebben in het geval dat drie naast elkaar gelegen winkels een luifel wilden, geadviseerd om dat maar bij één gevel te doen, omdat anders de mensen - blijkens recente onderzoekingen - juist er van onder gaan lopen, wat natuurlijk niet de bedoeling is. Het ziet er dus naar uit, dat de Walstraat-promenade nog steeds meer een bijzonder gezellige promenade wordt waar het voor het winkelend publiek goed toeven is. Gedurende de drie braderiedagen zal de middenstand van Walstraat, en natuurlijk die van de bijbehorende St.-Jacobsstraat en Oude Markt, samen het Winkelcentrum Vlissingen vormend, het beste beentje weer voorzetten, om toch maar zo goed mogelijk voor de dag te komen. Gezien kosten en moeite die aan de braderie gespendeerd zijn, kan een en ander niet mislukken! Ook de jongere generatie weet de binnenstad van Vlissingen te waarderen: Judith en Rob Haffert, de laatste import - Vlissinger vanuit Oost-Voome, zijn er eigenlijk wel een beekje blij mee. Samen met hun twee kleine jongens Martijn en Volko wonen ze in het nieuwe plan Westerzicht, van waaruit ze verschillende keren per week er op uit trekken om specifiek in het winkelcentrum Walstraat - St. Jacobsstraat - Oude Markt en direkte omgeving, inkopen te gaan doen. „Natuurlijk is de binnenstad veel gezelliger", aldus Judith en Rob, „je hebt er een aantal wat kleinere speciaalzaken waarink het bijzonder leuk inkopen doen is. De winkeliers hebben er nog een beetje tijd en aandacht voor je, nee, we vinden het er hardstikke gezellig. Het enige waar we vaak moeilijkheden mee hebben, zeker in het seizoen, is het vinden van parkeerruimte in de stad. Meestal kom je net op een moment dat iedereen wil gaan winkelen, en een half uur zoeken naar een gaatje voor je auto is niet bepaald een succes! Naar de binnenstad gaan Judith en Rob voor tal van dingen die grootwinkelbedrijven niet hebben. .Gezien het feit dat we vlak bij enkele grootwinkel bedrijven wonen' zegt Judith' waar we wel komen hoor, daar niet van,gaan we voor de specifieke dingen, een lap stof bijvoorbeeld naar de stad. Er zijn winkels genoeg, een enorme sortering in spullen, nee, voor ons is de situatie zoals die nu ligt, prima. Ook het feit dat het centrum voor een groot deel autovrij is, werkt ons inziens positief. Je hoeft je kinderen nu niet meer zó angstvallig aan de hand te houden. Ook voor kleding etc. kan ik in de binnen stad, en Rob trouwens ook, goed terecht". Het enige dat beiden missen zijn de specifieke koffïerestaurantjes koffiehuisjes eigenlijk, zoals men die in tal van andere steden wel treft. „Je kunt wel een zaak binnenlopen", zegt Judith, „maar dan zitten er toch ook een aantal mensen te eten. Nee, echt, een gezellig koffietentje zou op de promenade niet misstaan." Over Vlissingen in het algemeen Ook het winkelend publiek op de promenade van Vlissingen, toont zich in 99 van de 100 gevallen, enthousiast. De meesten van hen die voor het eerst in Vlissingen komen, hadden niet verwacht er zo'n winkelcetrum aan te treffen. Opmerkelijk is, dat vooral buitenlanders genieten van het feit dat de Walstraat promenade is. „Vlissingen zou een voorbeeld kunnen zijn voor heel wat andere steden" merkt een Frans echtpaar op, „we vinden het hier - met al die bonte bloembakken op straat, echt Hollands hè - bijzonder fijn." Ook worden nog wel eens wat mindere reacties gehoord. Zo zijn er mensen, maar die zijn dan wel in de minderheid, die het jammer vinden dat ze niet meer met de auto bij de diverse winkels kunnen komen, 't Was wel altijd erg gemakkelijk. Toch begrijpt iedereen wel, dat er meer te zeggen is voor een autovrij winkelcentrum en och, de auto een stukje verder neerzetten, of - heel alternatief - op de fiets gaan om wat boodschappen, is eigenlijk niet zo'n ramp. Opvallend veel mensen weten ook niet zo goed weg met het metaalplastiek aan het begin van de Walstraat. En een groot aantal mensen vindt ook de kale muur van de Scheldeloods „geen succes" tot „een lelijk ding". De winkeliers aan het begin van de promenade zijn overigens blij dat althans de bovenzijde van de rode bakstenen muur wat is aangekleed. Goed ontvangen worden ook de bankjes op de promenade, die zeker bij mooi weer, bijna niet vrij gelaten worden, 't Is bijzonder leuk om al die druk winkelende mensen gade te slaan", merkt een bejaarde dame op, „de Vlissingse binnenstad geeft zo'n fijn levendig beeld. Nee, ze hebben het wel voor elkaar zo. Wat kun je je nou nog beter wensen als zo'n winkel centrum?" ,Vroeger, vroeger was alles veel anders. Vlissingen zag er uiteraard veel anders uit dan nu het geval Is. Toch was de stad toen al btyzonder gezellig. Vooral In de zomer, als veel van het huiseiyke leven zich op straat afspeelde, voelde je echt nog hoe dicht de mensen by elkaar stonden. Afstanden zoals nu tussen gewoon maar mensen, waren er geloof ik toch wat minder. Alles moet nu klaarbiykeiyk zo opgeschroefd, de mensen zyn niet meer tevreden te krygen, als de buurman een auto of een t.v. koopt, moeten de buren ook zo nodig, nou ehvoor my hoeft het zo niet". Aan het woord mevrouw M. W. P. But - Rietbergen, 82 jaar oud, en rasechte Vlissingse. Samen met haar echtgenoot, deheer J. But (81) woont ze in de Nieuw- straat, op nr. 133 om precies te zijn, niet ver van het centrum, van de Scheldestad, een centrum dat volgens haar nog steeds uitblinkt door de gezellige sfeer die er heerst. „Al lang voor de oorlog" aldus mevrouw But, „was het centrum van Vlissingen zeer in trek voor de winkelende mensen. Je vond er tal van zaken, waaronder verschillende grote slagerijen, bakkers en groentezaken. Wat het zo gezellig maakte, waren vooral de oude geveltjes. Gelukkig heeft bakker van der Linde z'n pand weer het oude aanzicht gegeven. Ook anderen hebben hun gevels gerestaureerd. Kijk, dat vind ik nou mooi. Ik kom wel niet zo heel erg ver meer uit de buurt van onze woning, maar ik vind het toch telkens weer plezierig om een kijkje op de promenade te nemen. Geen wonder: ik heb daar hele fijne herinneringen aan: Immers toen we jong waren, liepen we vaak met een heel stel meisjes „het rondetje": Walstraat, Nieuwendijk, Bellamypark, Kerkstraat, St. Jacobs straat, en ik weet nog wel" - ze lacht even ondeugend - „dat, we, als we een paar leuke jongens zagen die voor ons uitliepen, als ze uit het zicht waren, haastig de andere kant opliepen, zodat willen ze nog wel kwijt dat het voor ,wat oudere' mensen niet eenvoudig is om in 't uitgaans leven te duiken. ,Voor de jeugd van een jaar of 16-17 zijn er allerlei leuke tentjes, maar als je boven de twintig bent is het echt zoeken in Vlissingen', aldus Rob en Judith. Ook zou Rob graag zien dat de Boulevard een parkeerverbod kreeg en een maximumsnelheid voor auto's. Per slot van rekening is het een van de belangrijkste trekpleisters van Vlissingen zo zegt hij, laten we er daarom van maken wat er van te maken is. Als je in je auto over de Boute' rijdt, kijkje het hele eind óf tegen een muurtje óf tegen geparkeerde auto's. Enfin, misschien brengt een parkeerterrein op de Spui- boezem straks wat verbetering. Ik hoop het maar!' we ze in elk geval ergens anders wéér tegenkwamen. Maar afgezien daarvan: de Walstraat is een fijne, gezellige straat geworden, waar je tenminste op je gemakje kunt winkels kijken. Althans voor zover je van „geworden" kunt spreken, een beetje „beter" is het centrum van Vlissingen Altijd geweest, ondanks het feit dat er wel eens een beetje de klad in dreigde te komen. Ik ben van mening dat we het maar zo moeten houden." Mevrouw But heeft altijd graag in Vlissingen gewoond. Toen de Stoomvaart mij. „Zeeland" indertijd werd overgeplaatst naar Hoek van Holland, - haar echtgenoot werkte bij de maatschappij als machinist - bleef zij in Vlissingen wonen. „Normalerwijze zou ik meegegaan zijn naar de Hoek", aldus mevrouw But, „maar m'n man was nog maar een poosje van z'n pensioen af. Vlissingen trok in dat licht gezien toch méér dan de Hoek, en zodoende zijn we hier gebleven. Al hoewel ik wel van mening ben, dat waar je brood ligt, je naar toe gaat!! 77 Ook de heer But, die tussen de middag even binnen komt wippen, druk doende met allerlei karweitjes voor andere bejaarden in de buurt, onderschrijft graag de woorden zijn vrouw. „Alleen moesten ze vanwege de politie eens wat meer op de jongelui letten die steeds maar op de promenade fietsen. Man, je moet oppassen of je wordt ondersteboven gekard. Zullen ze de auto's er weghouden en zal je onder een fiets komen.. Laat ze maar eens - bij wijze van waarschuwing - wat boetes uitdelen. Echt dat helpt wel, het hoeven niet eens zulke hoge te zijn. M'n klein dochter kreeg een poosje geleden ook een bekeuring van vijf gulden, nou, dat zal ze niet licht vergeten....!!

de Faam | 1975 | | pagina 9