J Controle gas-, water- en I elektrische installaties Attentie Eerst laten repareren! Nog een keer warmte-isolatie HOGE B UG MAG BLIJVEN Eén mille cadeau van „Miele 76 Middelburg staat in belangstelling KARNEMELK campma campma O RADEN ZUSTERSTEDEN BEZOEKEN MIDDELBURG VRIJDAG A.S. GRATIS NAAR FILM EN TENTOONSTELLING BOEKJE MIDDELBURG BINNENSTAD" WANDELEN VOOR MEDAILLE MET Z.W.B. MENU TAFELTJE DEKJE NIEUWS UIT POELENDAELE S In zes jaar de wereld rond F Woensdag 20 augustus 1975 Wegens defekt niet gebruiken 3 ff van de Campina-kok CAMPINA PER LITERFLES NU SLECHTS CT. ALLE ANDERE LITERVERPAKKINGEN CT. VOORDEEL l v Met ingang van maandag 25 augustus a.s. zal de dienst Gemeentebedrijven beginnen met een systematische veiligheidscontrole van alle gas-, water- en elektrische installaties in Middelburg. Waarom? Wel, om de veiligheid van de gebruikers zoveel mogelijk te waarborgen. Dat gebeurde tot nu toe ook wel, want na het gereedkomen van nieuwe woningen werden de Installaties nagekeken. Dat gebeurt ook wanneer woningen tijdelijk leegkomen door verhuizing. Er zijn echter nog vele woningen waarvan de installaties al vele jaren lang niet onder de loep genomen zijn. In eerste instantie richt de controle zich op die woningen. Veiligheids inspekteurs Er zijn enkele medewerkers van gemeentebedrijven speciaal opgeleid om de controle te verrichten. Eén man kan zowel de installaties van gas, electriciteit en water controleren. Het is met name de bedoeling de installaties op verborgen gebreken te controleren en om het publiek voor te lichten over het veilig gebruik van hun installaties en huishoudelijke apparaten. Het is zeker niet zo, dat de controleur alles uit de hoek gaat halen om eens een defect op te kunnen sporen, zodat hij tot afkeuring kan overgaan. De controle is een service tegenover de gebruikers om een veilig gebruik te bevorderen. Instrumenten Een voorbeeld: zonder meetinstru menten kan men verborgen gebreken niet constateren. Een defect aan een veiligheidsaarding kan men door gaans niet zien maar wel meten. Zo'n voorziening moet op een kritiek moment van storing feilloos werken ter voorkoming van persoonlijke ongevallen. de Doorlichten Het is dus de bedoeling huisinstallatie voor gas-, water- en elektriciteit als het ware door te lichten. Het resultaat wordt met de bewoner besproken en deze ontvangt een keuringsrapport. Het is niet de bedoeling bij geconstateerde gebreken korte tijd later voor herkeuring terug te komen. Zo zal b.v. als een defet aan een toestel wordt geconstateerd hieraan direct door de controleur 'n waarschuwingslabel worden gehecht. Gemeente Bedrijven gaan er van uit dat de gebruiker zelf in staat is verantwoordelijkheid te dragen en in zijn/haar belang de nodige reparaties zal laten verrichten. Mocht men in bepaalde gevallen toch nog herkeuring wensen, dan is dit vanzelfsprekend op verzoek altijd mogelijk. Fouten Een andere zaak wordt het natuurlijk wanneer fouten worden geconstateerd, die de veiligheid ernstig in gevaar brengen. Bij zulke gevallen, die slechts sporadisch worden verwacht, dient wel te worden ingegrepen en zal de inspectiedienst er op toezien dat de nodige maatregelen direct worden genomen in overleg met de betrokkene. Nieuw-Mlddelburg Er zal volgende week begonnen worden in de wijk Nieuw-Middelburg, dus in de omgeving van de Zach. Janssenstraat. Tevoren kragen de bewoners van de te controleren huizen een berichtje wanneer de controleur zal aanbellen. Bij eventuele verhindering kan men natuurlek een nieuwe afspraak maken. Uit de S In het kader van het Monumentenjaar R zullen de leden van de gemeenteraad van Folkestone, de zogenaamde Charter Trustees, en diverse diensthoofden met hun dames van 17 tot en met 20 oktober a.s. een bezoek aan Middelburg brengen. Het hoogte punt van dat bezoek valt op zaterdag 18 oktober wanneer in de burgerzaal van het stadhuis 'n bijeenkomst zal worden gehouden tijdens welke monumentenzorg en restauratiebeleid centraal zullen staan. Op die zaterdag zullen ook de leden van de gemeente- L raad van de Belgische zusterstad fi Vilvoorde en diensthoofden met 5 dames op bezoek komen. Dat gezeU S schap neemt eveneens deel aan de bijeenkomst in de burgerzaal. Voor de zaterdagavond staat een gezellige avond in de Schouwburgfoyer op het programma. De gasten uit Engeland logeren bij hun Middelburgse kollega's. De Belgische gasten keren 's zaterdags weer terug. I ervaringen die tijdens diverse proefcontroles werden opgedaan kan worden opgemaakt dat deze service van Gemeente Bedryven zeer op prys gesteld wordt. Ook de leden van de commissie gemeente-bedryven uit de gemeenteraad waren ingenomen met dit initiatief. Aangenomen wordt dat de controle van de gehele gemeente (exclusief Nieuw- en Sint Joosland, dat niet in het verzorgingsgebied ligt) ongeveer vier a vyf jaar zal vergen. Een waarschuwing als deze kan aan een installatie worden gehangen wanneer by de controle biykt, dat ei' een defekt aanwezig Is. Op vnjaag 22 augustus a.s. kan iedereen van 7.00 uur tot 10.00 uur 's avonds gratis een bezoek brengen aan de tentoonstelling over leven en werk van Hans Christiaan Andersen, die in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg wordt gehouden. Op diezelfde avond kan men tijdens die drie uren ook gratis gaan zien de film die in het kader van het monumenten jaar over Middelburg is gemaakt. De film die werd vervaardigd door Jaap Wolterbeek duurt een kwartier en zal worden vertoond in de trouwzaal van het stadhuis. De toegang is dus gratis en iedereen is welkom. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Mlddelbhrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel De aanwijzing van Middelburg als voorbeeldstad in het kader van het Europese Monumentenjaar heeft tot gevolg, dat er nog al wat groepen op bezoek komen. Vorige week kwam een negentien man sterke delegatie uit de Deense voorbeeldstad Helsingor zich oriënteren. Op woensdag 20 augustus komen er 50 belangstellenden uit Breda en niet minder dan 122 uit Amsterdam. De Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is dat. Een dag later komen burgemeester en wethouders van Kampen met fraktie- voorzitter uit de raad en diverse particulieren voor een tweedaags bezoek naar Middelburg. Ook uit eigen streek stelt men belang in Middelburg. Zo laat zich op 26 augustus a.s. een groep van 60 dames van de Middelburgse afdeling van de Plattelandsvrouwen rondleiden. Op 30 augustus komen 30 dames uit Enschede op bezoek. Op 2 september een groep dames uit Temeuzen. Een dag later 80 dames en heren die in Middelburg zijn voor een congres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging. Een gezelschap uit Apeldoorn komt op 4 september a.s. Ook de deelnemers aan de jaarvergadering van de Heidemij., die op 5 september a.s. in Middelburg wordt gehouden bekijken de stad. De Bedfordshire Country Council (Engeland) komt op zaterdag 6 september a.s. Een retsvereniging uit Haarlem komt op 11 september. 175 deelnemers aan de Heemschutdag komen op zaterdag 13 september a.s. Gelukkig, dat er n groep gidsen be schikbaar is, die alle groepen kunnen rondleiden. Overigens nemen die gid sen ook twee maal daags 'n groep(je) mensen mee op een wandeling door de stad. Hierbij gaat het om personen, die zich bij de vlees hal van het stadhuis (bij het bord) melden. Voor die rondwandeling is de belangstelling nog niet zo groot geweest, omdat het de afgelopen weken veel te mooi weer was om l'/j door de stad te gaan wandelen. Overigens is dat aantal belangstel lenden in totaal al hoger dan 100. Die wandelingen worden gehouden van maandag t/m vrijdag start 10.30 uur en 14.30 uur. Aanmelding in Vleeshal Dat in de kosten van het verrichten van isolerende maatregelen In en aan woningen een overheidssubsidie kan worden verkregen is een algemeen bekend feit. Sinds 16 juni jJ. Is er nu ook een regeling die er in voorziet bijdragen te geven voor de verbetering van warmte-isolatie van andere gebouwen dan woningen. De nieuwe regeling geldt in principe voor alle vóór 1 mei 1975 tot stand gekomen gebouwen, die niet voor bewoning zyn bestemd. Door de minister van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening kunnen bijdragen ineens worden verstrekt ter tegemoetkoming in de kosten van het treffen van bepaalde voorzieningen. Deze moeten het energieverbruik in die gebouwen beperken en tegeUjk- ertijd de werkgelegenheid bevorderen. 1. De regeling heeft betrekking op dê verbetering van de warmte-isolatie van wanden, ramen, daken en vloeren. 2. Bovendien op wijzigingen en/of toevoegingen aan installaties voor ver warming en ventilatie. De werking van de subsidieregeling blijft beperkt tot die installaties die in rechtstreeks verband staan tot het functioneren van het gebouw. Veranderingen aan installaties die een onderdeel vormen van een produktieproces vallen er buiten. De bijdrage ineens in de kosten van de onder 1 bedoelde voorzieningen be draagt één derde deel van de kosten van die voorzieningen. De bijdrage ineens in de kosten van de onder 2 bedoelde voorzieningen zal maximaal één derde deel van die kosten kunnen bedragen. Er wordt géén bijdrage verstrekt als de totale kosten van de te treffen voor zieningen minder bedragen dan 3.000,—. De bijdrage wordt slechts verstrekt als de werkzaafnheden worden uitgevoerd door in het handelsregister inge schreven ondernemingen, die bevoegd zijn tot het uitvoeren van de in deze subsidieregeling bedoelde voorzieningen en voorzover nodig, in het bezit zijn van een vergunning als bedoeld in artikel 4 van de Vestmgs- wet Bedrijven 1954. Eén van de voorzieningen kan zijn het vullen van spouwmuren met daarvoor geschikt isolerend materiaal. De bijdrage wordt alleen toegekend als dit werk wordt uitgevoerd door een ondernemer die voorkomt op de lijst van deskundige bedrijven, die laatstelijk is gepubliceerd in de Staatscourant van 17 december 1974, nr. 245. Procedure De aanvraag voor een bijdrage moet vóór 31 december 1975 worden inge diend bij het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, Directie Bouwnijverheid, Willem Witsenplein 6, Den Haag. De formulieren zijn uitsluitend bij genoemde directie verkrijgbaar, (tel. 070 - 26.42.01, toestel 2963) De eigenaar ontvangt bericht of een bijdrage wordt toegekend, al of niet onder nader vast te stellen voorwaarden. Na ontvangst van dit bericht kan met het treffen van de voorzieningen worden begonnen, zodra genoemde directie op de hoogte is gesteld van het begin van de werkzaamheden. Nadat de werkzaamheden zijn voltooid, meldt de eigenaar dit onder opgaaf van gemaakte kosten en inzending van de facturen aan genoemde directie. Daarna volgt uitbetaling van de bijdrage. De bijdrage zal als regel worden toegekend aan de eigenaar van het gebouw. Als de gebruiker van het gebouw geen eigenaar is, kan de bijdrage alleen aan hem worden toegekend op voorwaarde dat hij met de eigenaar een overeenkomst heeft gesloten, waaruit blijkt dat hij als ga. bruiker gerechtigd is de voorzieningen te treffen en dat de voorzieningen aan het gebouw bij beëindiging van de ge- bruiksovereenkomst niet teniet zullen worden gedaan. Nadere Inlichtingen. Nadere inlichtingen over de regeling kunnen belanghebbenden verkrijgen bij de Directie Bouwnijverheid van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (tel. 070 - 26.42.01, toestel 2963). Voor individuele informatie over bijvoorbeeld de oplossing van technische problemen en kostenas pecten kunnen belanghebbenden terecht bij het Bureau B.T.E. In dit bureau werken samen T.N.O., Bouw centrum en het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Bij dit bureau, gevestigd Weena 700, Rotterdam, kan bedoelde informatie, zowel mondeling als schriftelijk, telefonisch als via de telex wordenverkregen (telefoon 010 - 11.61.81; telex 22530 Bouwcentrum Nederland). 99 Graag vestigen wij er nog eens de aandacht op dat in alle Middelburgse boekhandels te koop is het in het kader van het monumentenjaar uitgegeven boekje „Middelburg - Binnenstad". De schrijver is Ir. H. Klarenbeek, die voorzitter is van de zogenaamde commissie Binnenstad. Over de deskundigheid van de schrijver hoeft dus geen twijfel te bestaan. Bovendien is de heer Klaren beek betrokken geweest bij de her bouw van de binnenstad na de tweede Wereldoorlog. Na een voorwoord van burgemeester Wolters wordt in een algemene inleiding ingegaan op de historie van de Middelburgse binnenstad. De schrijver vertelt over de geleidelijke veranderingen die zich zonder schokken in 'n historische bin nenstad zoals die van Middelburg hebben voorgedaan. Er vond geen grootscheepse afbraak plaats en pand voor pand werd als dat nodig was vernieuwd en veranderd. In mei '40 was dat anders. Toen werden er grote gaten in de binnenstad geslagen door een bombardement. Stilgestaan wordt bij het beleid dat is gevoerd bij de invulling van die open gaten. Ook wordt ingegaan op de verkeersfunctie van de stad terwijl ook de woonfunctie nader wordt belicht. Verder wordt ingegaan op de bestratingen, op stoepen, op openbare verlichting en op het parkeren in de binnenstad. Na de algemene inleiding worden een drietal wandelingen uitgebreid beschreven. Het aantrekkelijke van dit boekje is ook dat van de inleiding een samen vatting is gemaakt die evenals de rondwandelingen vertaald is in Frans, Duits en Engels. Ook voor buiten landers is dit boekje dus aan trekkelijk. De prijs is 6,per stuk. Ja.de Hoge Brug mag blijven. Onlangs kreeg het gemeentebestuur een brief van de Nederlandse Spoorwegen, waarin die blijde mededeling was opgenomen. Er was, zoals wellicht bekend, sprake van dat na de aanleg van een voetgangerstunnel onder door de spoorbaan (daarover volgende week meer informatie) de Hoge Brug zou verdwijnen. Deze zou zo werd geredeneerd geen funktie meer hebben. Diverse ingezonden brieven- schrijvers(sters) en een speciale ,,aktie-groep" onder voorzitterschap van de heer M. C. Verburg hebben dringend voor behoud van deze voor Middelburg zo karakteristieke brug gepleit. Burgemeester en wethouders waren het daarmede eens en schreven een brief aan de N.S. met het verzoek de brug te laten bestaan. Het antwoord zal zeer velen blij stemmen. De Zeeuwse wandelsportbond houdt ook nog twee wandelingen langs de monumenten. De eerste is op zaterdag 23 augustus aj., start om 9.30 uur vanaf voorzyde stadhuis (aanmelden in hal stad huis). Ook voor zaterdag 20 september aj. staat er nog zo'n wandeltocht op het programma. Die tochten gaan over een af stand van 5 km. Inschryfgeld f 2,per persoon. Daarvoor ontvangt men by uitlopen een fraaie medaille met een af beelding van het „postzegel hoekje" uit de Kuiperspoort. Men kan zich tot even voor de start aanmelden. Het menu van tafeltje dekje zal er in de week van 25 tot 30 augustus a.s. als volgt uitzien, maandag: karbonade, doperwten en puree dinsdag: gehakt, andyvie en aardappelen woensdag: rollade, rode kool en aardappelen donderdag: runderlappen, spercibonen en aardappelen vrijdag: kip en appelmoes zaterdag: wat de pot schaft. De maaltyden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op telefoonnmummer 27537 tussen 9.00 - 9.30 uur, deze dienst-verienlng van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. I Diploma/wemmen C, D, E, F. Op zaterdag 23 augustus a.s. wordt in het open bad van het zwembad Poelendaele proef gezwommen voor de zwaardere diploma's. Om 9.30 uur kan men proefzwemmen voor de diploma's C en D en om 11.00 uur voor de diploma's E en F. Men kan zich bij de kassa hiervoor laten in schrijven. Het officiële diploma- zwemmen zal een week later geschie den. Openingstyden. Vanaf maandag 25 augustus a.s. zal het buitenbad van maandag tot en met vrijdag geopend zijn van 8.15 tot 17.15 uur. Op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur en op zondag van 10.30 uur tot 16.30 uur. Het binnenbad is vanaf die datum geopend op maandag, dinsdag en donderdag van 7.00 tot 19.00 uur, op woensdag van 7.00 tot 21.00 uur en vrijdag van 7.00 tot 20.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur en op zondag van 10.30 tot 16.30 uur. Portemonnee gevonden. Er wordt in het zwembad nogal eens wat verloren en gevonden. Zo werd onlangs op de speelweide een bruine portemonnee met Inhoud gevonden. Degeen die de portemonnee heeft ver loren kan deze ophalen by de kassa van het zwembad. Drukte. Het is een beetje traditie geworden dat de eerste woensdag na de vakanties, wanneer de kinderen van de lagere scholen weer aan de slag zijn gegaan, de drukste dag van het seizoen is. Op die dag brachten meer dan 2000 mensen een bezoek aan het zwembad, waarbij natuurlijk vooral het openbad en de speelweide in de belangstelling stonden. Wanneer zoveel mensen tegelijk van speelweide en zwembad gebruik maken is de kans dat de prullenmanden worden vergeten groter dan wanneer het minder druk is. Hoewel het seizoen voor het openbad niet zo lang meer is, wordt toch een dringend beroep gedaan op alle gebruikers van speelweide en zwembad om alle zakjes en papiertjes en andere zaken te deponeren in de daarvoor in ruime mate opgestelde prullemanden. Voorts wordt ook aan de ouders gevraagd geen glazen flessen mee te geven naar het zwembad omdat deze bij laten vallen zoveel scherven veroorzaken. De voor keur gaat uit naar een plastic fles. ^weer terug. totale kosten van de te treffen voor- begin van de werkzaamheden. Nederland). trekkelijk. De prijs is 6,— per stuk. ^toch een dringend beroep gedaan op Kunnen zorgen. Bij brandstoffenhandel fa. Gelok te Middelburg, was het jJ. maandagmorgen een vroiyke bedoening. Daar was dan ook alle reden toe er werd een prys uitgereikt van f 1000,aan mevr. P. Dy kwel - Verrijzer, die dit aantrekkeiyke bedrag had verdiend door middel van het invullen van een slagzin op het wedstrydformulier dat ze verstrekt kreeg by aankoop van haar nieuwe Miele wasautomaat. Miele Nederland vond haar slagzin: Miele een schot in de roos!, waarbij het laatste woord was vervangen door een tekening van een roos, dermate goed, dat men besloot haar de 1000,toe te kennen. Mej. Y. M. Tisserant van Miele Nederland overhandigde de geldprijs aan de heer Gelok die hem op zijn beurt weer aan mevr. Dijkwel overhandigde. Hij liet het groene biljetje, vergezeld gaan van een cheque die goed was voor het bedrag dat de droogtrommel - eveneens Miele - kostte, die mevr. Dijkwel toen ze het blijde nieuws van de geldprijs had vernomen, maar gelijk had gekocht. Zodoende heeft de familie Dijkwel dus een wasautomaat met, droogtrommel voor gratis en niemandal! Mag je daar blij om zijn? Namens Miele overhandigde mej. Tisserant de overgelukkige mevrouw Dijkwel tenslotte en fraai boeket bloemen. Ook fa. Gelok kreeg bloemen aangeboden en een jaarboek van Miele Nederland. Iet was een avontuuriyke reis die Het Alkmaarse echtpaar Hoekmeyer Hans op. 4 pers. 3 Uier Campinti karnemelk, 4 beschuiten, donkerbruine basterdsuiker. Leg een natgemaakte schone handdoek in een vergiet en giet er de karnemelk in. Schep steeds het dikke gedeelte uit de doek en klop dit glad. Strooi er gestampte beschuit en bruine suiker op. Per persoon: 190 k.cal. natuurlijk lekker maakte: in zes jaar de wereld rond met een 70 jaar oud zeiyacht en een babletje aan boord, dat zyn eerste stapjes leerde zetten aan een lyn op een deinend scheepsdek. Het is duideiyk, dat het Idee voor zo'n wereldreis die zou voeren over de grote oceanen, alleen maar kan opkomen by mensen die bezeten zyn van de zee. En dat wéren en zyn Adriaan en Margaretha Hoekmeyer. Adriaan kreeg het eigenlijk met de paplepel ingegeven, want het was zijn vader die in 1939 op een jachtwerfje in Hillegersberg voor 1200,een onttakeld jacht kocht, het opknapte en er met zijn vrouw en zoontje mee op uittrok. Adriaan leerde later voor stuurman, maar had ook tekentalenten. De aantrekkingskracht van de zee was toch het grootst, vooral ook toen hij in Margaretha - zij bezocht een kunstacademie- een partner vond die het leven op zee met vele onzekerheden ook verkoos boven een rustig huis houdinkje aan de wal. In de zestiger jaren maakten zij met het jacht „Elizabeth" een reis naar de West en toen werd eigenlijk het plan voor een reis om de wereld geboren. Jaren werd ieder vrij uur besteed om het bejaarde jachtje grondig te verbouwen en geschikt te maken voor zo'n verre reis. In september '68 werden de Hoekmeijers in IJmuiden uitgewuifd. De tocht ging eerst naar het Caribisch gebied, waar ze rond Curacao een jaartje met rijke Amerikanen als betaalde gasten voeren, om geld voor de reis te verdienen. Daar werd ook dochter Katja geboren. Via het Panamakanaal en langs de Galapagos archipel ging het daarna over de Stille Oceaan naar Indonesië en vandaar naar Perzië. Met een dieplader ging het jacht 400 km. door de woestijn naar de Middellandse zee en daarna over water weer naar Holland terug. Toen de wereldreizigers hier arriveerden - vorig jaar september - waren ze zes jaar onderweg geweest. Wie verre reizen doetInderdaad, de Hoekmeijers kunnen er veel over vertellen en ook laten zien. want ze hebben enorm veel gefotografeerd, gefilmd en getekend. Het is nu allemaal te lezen en te zien in en bij De Boer Maritiem verschenen beeldverhaal „De Grote Wereld en de Kleine Elizabeth", een boek met 220 foto's. 10 pentekeningen, 7 overzichtskaarten en een boeiende tekst. Tot 1 oktober nog voor 14,50, daarna 21, geldig t/m 23/8 1 ■- z natuurlijk lekker

de Faam | 1975 | | pagina 5