Nieuwe kleedgelegenheid I sportveld Sint Laurens 1 Restauratie in Breestraat Zli Alga Gapinge naar Groot Industrieterrein Middelburg Korfbalclub O.N.D.O. blij met Plaats voor dubbel aantal werknemers Elly Ameling zingt 11 aug. in burgerzaal Woensdag 6 augustus 1975 ELLY AMELING IN MIDDELBURG TER INZAGE DONDERDAG A.S. DRUK FOTO- EN DIAWEDSTRIJD WETSWINKEL ANDERSEN IN VLEESHAL Verkeersmaatregel COLLECTE TOERISTEN- PRESTATIELOOP BONFIRE" IN DE BEUK r De Middelburgse gemeente raad be sloot in maart van dit jaar *n krediet van f 91.000,uit te trekken voor de bouw van kleedkamers plus kantine op het sportcomplex te Sint Laurens. Als alles loopt zoals ls voorzien zal deze nieuwe voor de sportlieden van Sint Laurens zo belangrijke accommodatie nog dit jaar In gebruik genomen kunnen worden. Het wordt een houten gebouw, dat bestaat uit vier kleedkamers met in elk een toilet, twee douches en drie kranen, een kleedgelegenheid voor de scheids rechters, een berging en een kantine met keuken. De afmetingen van het gehele gebouw zQn ongeveer 15 meter lang en 9 meter breed. Het spreekt vanzelf dat de belangrijkste gebrulk- ster van dit sportcomplex de korfbalvereniging O.N.D.O. met deze verbetering blij is. Dat geldt natuur lijk ook voor de F.C. Laurens. Het ls echter met name O.N.D.O., dat lang op een verbetering heeft moeten wachten. In dit verband is het zeker passend eens na te gaan wat O.NJD.O. voor een club is. En daarvoor zijn we op bezoek geweest bij de familie Riemens aan de Gerbrandylaan. De heer Riemens is vanaf de oprichting lid en vanaf 1964 voorzitter van O.N.D.O. NIET ALLEEN SINT LAURENS. Je zou verwachten dat de voorzitter van een Sint Laurense korfbalclub ook in dat tot juli 1966 zelfstandige dorp aan de Noordweg zou wonen. Dat is dus niet het geval. Het is zelfs zo, dat van de bestuursleden er maar een in Sint Laurens zelf woont. De anderen wonen in Dauwendaele, Klarenbeek en aan de Noordweg in het Middelburgse gedeelte, als u begrijpt wat we bedoelen. Maar laten we bij het begin beginne. Dat deed voorzitter Riemens ook toen hij O.N.D.O. aan ons voorstelde met de bedoeling, dat wij dat verhaal weer aan u zouden doorgeven. OP NAAR DE OVERWINNING. De afkorting O.N.D.O., u begrijpt het al, staat voor ,,Op naar de Over winning". O.N.D.O. was overigens niet de eerste kofbalvereniging in Sint Laurens, toen nog een zelfstandige gemeente. T.O.V.O.S. ook een korfbalclub was al in 1946 opgericht. Men speelde op het weitje tegenover het huis van dokter Boerwinkel. Voor die tijd was er eigenlijk op sportgebied in Sint Laurens niets te beleven. T.O.V.O.S. ging over de kop. En toen was er helemaal niets meer. Ouders van opgeroeiende kinderen vonden dat er voor de jeugd in Sint Laurens toch iets moest komen. Een „Raad der wijzen", zoals de heer Riemens het aanduidt, waarin de eerdergenoemde dokter Boerwinkel en de heer Goedbloed Sr. zitting hadden, hield een enquête naar de wensen van de jeugd op sportgebied. Het resultaat was, dat 14 jongens meldden dat zij wel graag wilden voetballen. Acht meisjes (wist men toen veel van damesvoetbal) gaven zich op voor korfbal. Wat te doen? Wel de jongens zijn voor het „zwakke geslacht" door de knieën gegaan en zo kon op 6 mei 1955 een nieuwe kofbalclub opgericht worden in Sint Laurens. O.N.D.O. werd de naam en men begon met 30 leden, waarvan de jongste 15 jaar was. .WEITJE Het eerste trainingsveld bestond uit *n welwillend ter beschikking gesteld weitje achter de school. Grote broer Swift uit Middelburg hielp met de trainingen. Voor de trainingen In de winter moest men helemaal naar de gymzaal van de toenmalige school J (nu de Arneburch). Ook trainde men jaren in de gymzaal van Klnderzorg aan de Veersesingel. Adrl Goedbloed uit Sint Laurens en lid van Swift ver zorgde enkele jaren de training. Later deden de bestuursleden van O.N.D.O. 1965 was een uitstekend jaar voor O.N.D.O. Het seniorenteam behaalde het kampioenschap in de eerste klasse van de Zeeuwse Korfbal Bond, terwijl ook het eerste en het tweede aspirantenteam als beste uit de bus kwamen In hun competitie. De speelsters en spelers en het bestuur werden toen door het gemeentebestuur van Sint Laurens ontvangen. Burgemeester Baas had zich voor die speciale gelegenheid gestoken in ztyn fraaie ambtscostuum. Op de foto gaat de feestelijke stoet voorafgegaan door Juliana (nog in oude uniformen) via Brigdamme richting Van Clttersstraat. dat zelf. De heer Van de Broeke was de eerste voorzitter van de heer Riemens volgde hem zoals gezegd op. SPORTVELD. In de loop van de tijd kwam er in Sint Laurens een sportterrein en natuurlijk ging O.N.D.O. daarop trainen en wedstrijden spelen. O.N.D.O. startte met één vijftiental in de derde klas van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Korfbalbond. Dat was in 1956. Men eindigde in dat eerste seizoen op een goede derde plaats. Een jaar later werd het kampioenschap behaald van de derde klas. Men promoveerde nog niet. Een jaar later werd O.N.D.O. weer eerste. In 1959 speelde de korfbal- enthousiasten uit Sint Laurens in de tweede klasse. In 1963 werd men kampioen in die klasse, waarna promotie naar de eerste klasse volgde. Na twee jaar werd men ook in die klasse kampioen, maar men durfde nog niet hogerop. Dat gebeurde wel in 1966. Promotie naar de derde klasse van de landelijke kompetitie volgde. In 1967, 1968 en 1969 werd in de landelijke derde klasse de vierde plaats behaald. In 1970 toen de basis van de club wat smal was en er gebrek aan goede damesspeelsters was ging O.N.D.O. vrijwillig terug naar de le klas van de afdeling. EERSTE KLAS. Enkele jaren draaide O.N.D.O. mee in de top van de eerste klas. In 1973 volgde degradatie naar de tweede klas. maar een jaar later was men weer terug in de le afdelingsklas. En daar speelt O.N.D.O. nu nog in. Begrijpe lijk dat de vereniging in de loop der jaren in ledental gegroeid is. O.N.D.O. telt nu 110 leden, welk aantal ruwweg als volgt is verdeeld. 30 senioren, 15 junioren, 30 aspiranten, 25 pupillen en de rest niet aktief spelende leden. In totaal speelt O.N.D.O. nu met zeven teams in de veldkompetitie. Dat aantal is natuurlijk wat groter bij het micro- korfbal dat in de winter in de sporthal wordt gespeeld. Over microkorfbal gesproken. Wist u, dat O.N.D.O. in haar allerbeste jaren in de zaal gelijkspeelde tegen Swift? Overigens zijn de contacten met Swift altijd erg goed geweest. Swiftleden verzorgen al jaren de training, waarbij steeds de „aardigheid" in het trainen voorop gestaan heeft. De heer Riemens noemt de namen van de trainers, die O.N.D.O. hebben gediend. Jan Maljers, Chris van Leerdam en Kees de Kallemein. Laatstgenoemde is huidige trainer. KLEEDGELEGENHEID. Het sportveld te Sint Laurens werd op 31 augustus 1957 officieel in gebruik genomen. Toen werd ook de Van Cittersstraat geopend. Aanvankelijk was er geen kleedgelegenheid. Er werd toen verkleed in de school van de heer Jansens aan de andere kant van de Noordweg. De kleedgelegenheid kwam er wel. Het geheel bestond uit twee kleedruimten voor de teams en een hokje voor de scheidsrechter. Er was geen licht. Kortom het was vrij primitief naar huidige maatstaven. In 1966 groeven de leden van O.N.D.O. Zelf sluiven voor het aanleggen van kabels voor de verlichting. Er kwam ook warm water. Dat kwam overigens alleen uit een aantal kranen. De toiletten waren nog zeer bescheiden. En nu komt dan het nieuwe kleed lokaal. INVENTARISATIE. To het ontwikkelen van de plannen voor dit nieuwe gebouw heeft naar de mening van de heer Riemens zeker ook bijgedragen de inventarisatie van o.a. sportaccommodaties, die door de wijkvereniging is verricht. De heer Riemens zegt vooral ook blij te zijn melt de kantine, die voor de vereniging van grote waarde zal zijn. VELD. O.N.D.O. hoopt dat een volgende stap op de weg van de verbetering van de accommodatie het opknappen van het veld zal zjjn. 'De kwaliteit van het veld is slecht Zo kampt men nogal eens met een mollenplaag. By het keuren van het terrein moet men de grootste voorzichtigheid in acht nemen teneinde het veld bespeelbaar te houden. Hoe het ook zy, de eerste verbetering din de vorm van het neiwue gebouw staat nu voor de deur. O.N.D.O. zal er een zeer dankbaar gebruik van maken. Het zal zeker ook een positieve uitwerking hebben op het clubleven van deze vereniging, die aanvankeiyk uitsluitend bestond uit inwoners van Sint Laurens maar die nu leden heeft uit heel Middelburg en ook uit Serooskerke. Zeker zal by de feesteiyke opening hoe die dan ook mag worden, de nieuwe vlag wapperen, waarin dan toch het oude wapen van de gemeente Sint Laurens is verwerkt. 1 besluit vastgesteld. Ook dit ligt ter inzage op de eerder genoemde plaats. Molenberg. Hetzelfde geldt voor de omgeving van de Molenberg te Middelburg. In het kader van het monumentenjaar (M'75) organiseert de A.V.R.O. in de burgerzaal van het stadhuis in Middelburg op maandag 11 augustus een optreden van de bekende zangeres Elly Ameling. Zij wordt op de vleugel begeleid door Dalton Baldwin. Van dit cncert worden opnamen gemaakt, die later zullen worden uitgezonden. Toegangskaarten voor dit unieke concert in de sfeervolle, met kaarsen verlichte burgerzaal zijn verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor in Middelburg 4,per stuk. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Bouwverordening. De gemeenteraad van Middelburg heeft op 17 maart 1975 de vijfde wijziging van de bouwverordening vastgesteld. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan die wijziging hun goedkeuring gehecht. De wijziging van de verordening is op 1 augustus j.l. in werking getreden. De verordening en de wijziging daarvan liggen gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, (kamer 15) van het stadhuis. Zanddorp. Vanaf 1 augustus j.l. ligt gedurende een maand in het stadhuis (kamer 15) voor een ieder ter inzage het ontwerp voor de tweede herziening van het bestemmingsplan Zanddorp. Gedurende die termijn kan een ieder tegen de herziening bij de gemeenteraad schriftelijke bezwaren indienen. Molenwater. Voor het terrein dat ligt tussen het Molenwater en de Branderij Molengang is een bestemmingsplan in voorbereiding. Om ongewenste veranderingen die niet in overeenstemming zouden zijn met het in voorbereiding zijnde bestemmingspalan tegen te gaan, geldt voor dit gebied nu een zogenaamd voorbereidingsbesluit. Dit voorbereidingsbesluit ligt op kamer 15 van het stadhuis voor een ieder ter inzage. Klein Industrieterrein. Ook voor een gedeelte van het Klein Industrieterrein is een voorbereidings besluit van kracht. Vlissingse Watergang. Ook voor een gebied dat ligt tussen de Vlissingse Watergang en de Nieuwe Vlissingseweg is een voorbereidings- Donderdag 7 augustus as. zal weer een drukke dag in het centrum van Middelburg zyn. Het is dan de laatste dag dat de kennis draait maar het is ook de dag van de wekeiykse weekmarkt. Op die dag is niet de Folkloristische dag. Die wordt een week later, dus op 14 augustus, gehouden. Omdat het marktterrein in beslag genomen wordt door de dertig kermis attracties zullen de kramen van de weekmarkt nu opgesteld worden in de Lange Delft, de Korte Delft en op het Damplein. Een en ander betekent dat de genoemde straten niet door het doorgaande verkeer bereden zullen worden. Om die reden zyn ook de Herenstraat en de Sint Janstraat afgesloten voor het doorgaande verkeer. Hetzelfde ls het geval voor gedeelten van de Segeerstraat en de Nleuwstraat. Wat deze twee laatst genoemde straten betreft kan worden medegedeeld dat de Sint Barbaragang normaal gebruikt zal kunnen worden. AJs u dus naar de stad komt kunt u dat het beste op de flets doen. Zoals bekend organiseert de gemeente Middelburg In samenwerking met de Middelburgse foto- en diaclub een grote foto- en dla-wedstryd in het kader van het monumenteryaar. Het thema voor de wedstrijd ls „Het monument in Middelburg". Men is vry in de keuze van het te fotograferen object. De organisatoren zullen echter graag zien dat in beeld vooral ook aandacht wordt besteed aan het woonhuismonument en de functie daarvan in de samenleving. Ook ziet men graag to uitdrukking gebracht de inspanningen die de bewoners van de monumenten zich getroosten on^iet monument in goede conditie te houden. Er zyn aantrekkelyke pryzen te winnen. De eerste prijs bestaat uit een geldbedrag van 750,de tweede prys is 500,de derde pry» f 250,de vierde prys 100,de vyfde tot en met tiende prys 50, en de elfde tot en met de twintigste prys 25,-. De jury die de inzendingen zal beoordelen bestaan uit Wim Riemens, Leendert Beye en Johan Sinke. De foto^ en dia^s moeten In 1975 in Middelburg gemaakt zyn. Inzending is mogeiyk van zwart-wit en kleurenfoto^ In de formaten 13 X 18 cm. tot en met 30 X 40 cm. en van kleurendia^ in de formaten 24 X 36 mm tot en met 6X6 cm. Men mag De laatste dagen ontvangen wij vrij veel verzoeken om inlichtingen over de wetswinkel, die al weer enkele jaren in Middelburg werkzaam is. In deze wetswinkel ook wel rechtswinkel genaamd kan men gratis allerlei adviezen inwinnen over uiteen lopende zaken. Het gaat veelal ove^juridische kwesties. In het informatieteam hebben echter ook zitting maatschappelijke werkers, zodat ook op dat terrein de nodige inlichtingen ingewonnen kunnen worden. De wetswinkel is nog niet zo lang geleden verhuisd en houdt thans zitting elke donderdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur op het adres Loskade 29 te Middelburg. Op die donderdagavond kan men de wetswinkel ook telefonisch bereiken en wel onder nummer 26951. Dat Middelburg voorbeeldstad is in het kader van het Europees Monumentenjaar weet iedere Middelburger zo zoetjes aan wel. Dat er niet alleen in de Spanjaardstraat en de Bellinkstraat grote activiteiten ontplooid zijn en worden, willen we graag nog eens onderstrepen met het aan u tonen van de hierboven afgedrukte foto. Daarop ziet u een gedeelte van de panden Breestraat 1 tot 21, die op dit moment gerestaureerd worden. De opdracht gever is de firma A. Jobse en Zoon, de firma die al eerder in deze rubriek wjjrd vermeld door de eervolle uitverkiezing ook in het monumentenjaar. De architect van de restauratieplannen is de heer P. C. van Loo ook wonend in de Breestraat nr. 67. Wat de aannemer betreft blijven we ook in de buurt, want Wattel B.V., Brakstraat 13 voert het werk uit. Schilderwerk wordt ver zorgd door Pouwer B.V., Noordweg te Middelburg, terwijl de electra in handen is van de firma Houtepen Walraven. Enkele van de panden die nu gerestaureerd worden stonden er jaren lang wat haveloos bij. Nu is al duidelijk te zien hoe fraai dit gedeelte van de Breestraat gaat worden. U moet ook déór eens een kijkje gaan nemen. zoveel foto\ en dia's insturen als men wil. Foto\ moeten ongeplakt worden Ingezonden. De dia's moeten zyn Ingenuund. Natuurlijk moeten alle inzendingen eigen opnamen zyn en mogen ze niet eerder bekroond, geexposeerd of gepubliceerd zyn. De ingezonden foto's zullen van 25 oktober tot en met 9 november aj. in de Vleeshal van het stadhuis worden tentoongesteld. Nu vele mensen nog met vakantie zyn hebben zy tyd om foto's te maken. De foto^ en dia's worden gaarne ingewacht door de Gemeenteiyke Culturele Dienst, Molenwater 99 (Schouwburg) te Middelburg. In de Vleeshal van het stadhuis is nog tot eind augustus te bezichtigen een bijzonder interessante tentoonstelling gewijd aan de gfote schrijver Hans Christiaan Andersen wiens sterfdag nu honderd jaar geleden, in 1975 wordt herdacht. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. Op zondag zijn de openingstijden 14.00 - 17.00 uur. Op deze tentoonstelling is ook een verkooppunt van bijzonder veel werken van Andersen gevestigd. Braakmanstraat Burgemeester en wethouders hebben besloten voor het gedeelte van de noordelijke kant van de Braakmanstraat vanaf de De Ruyterstraat tot voorlangs de uitrit van het ter plaatse gelegen veilinggebouw, een parkeerverbod in te stellen. Tot nu toe is het zo, dat in de Braakmanstraat, die een breedte heeft van ongeveer 7.40 meter aan beide kanten geparkeerd mag worden. De Braakmanstraat moet echter nogal wat verkeer verwerken met name van grote vrachtwagensdie veilingprodukten aan- en afvoeren. Het is voor de bestuurders van die vrachtwagens zeer moeilijk om vanaf de De Ruyterstraat of de Westerscheldestraat de Braakmanstraat in te rijden wanneer aan beide kanten van de Braakmanstraat voertuigen zijn geparkeerd. In verband hiermede is dus het hierboven vermelde parkeerverbod ingesteld. Tot 22 augustus a.s. kan iedere belanghebbende beroep instellen tegen dit besluit bij de Kroon. Een eventueel beroepsschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben aan het Comité Zeeland van het Wereld Natuurfonds een vergunning gegeven om in het tijdvak van 7 augustus tot en met 9 augustus a.s. een collecte te houden in de gemeente Middelburg. van 7 augustus tot en met stus a.s. een collecte te in de gemeente Burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg, heide vorige week woensdag 30 juli, op het groot industrieterrein vakbekwaam de eerste officiële paal de grond in voor de nieuwe bedrijfspanden van Alga b.v. Deze onderneming die al ruim 20 jaar bestaat, zy het eerder onder andere naam, kon in Gapinge geen verdere uitbreidingen ondergaan, hoewel dat dringend nodig was. Het rondom de fabriek gelegen terrein had een andere planologische bestemming dan een industriële en daarom was de dlrektie van het 45 werknemers tellende bedryf genoodzaakt uit te zien naar een andere vestigingsplaats, waarby Middelburg uiterst gunstig uit de bus bleek te komen. Toen de minister van Economische Zaken zich bereid verklaarde Alga een premie toe te kennen op grond van de regeling „Regionale vestiging en uitbreiding van industriële bedrijven" werden er snel spijkers met koppen geslagen en werd in Middelburg een terrein gekocht van 3 hectare waarop een fabrieksgebouw komt te staan van circa 13.000 m2 oppervlakte. Alga vervaardigt diverse soorten ladders, trappen, leuningen, constructiewerk, vliesgevels, telescopische masten, kabel - en leidingladders etc. De afzet ontwikkelt zich zeer gunstig en de produkten worden geexporteerd naar maar liefst 14 landen. In West Duitsland en in Engeland heeft Alga dochter ondememingen/verkoop-orga- nisaties. Na het slaan van de eerste paal vertrok het gezelschap genodigden naar restaurant De Abdij om daar nog even in feestelijke stemming bijeen te zijn. Burgemeester Wolters sprak daar een felicitatie uit namens het gemeentebestuur van Middelburg en verklaarde dat het te danken was aan een goede besluitvorming op velerlei terrein, dat Alga voor Zeeland behouden bleef. Wat met de oude fabrieksgebouwen in Gapinge gaat gebeuren, is nog niet duidelijk, er zijn plannen in de richting van opslag en/of verkoopruimte. Het is de bedoeling dat de fabrieksruimten in Middelburg op 1 december van dit jaar gereed zijn. De trimmers van Marathon organiseren woensdag 13 augustus weer een toeristenprestatleloop voor iedereen. De start is in de omgeving van café Huvers te Westduin en wel des avonds half acht voor de jeugd (2 km) en om half negen grote loop voor iedereen over 6 km. De parkoersen worden uitgezet in de omgeving van Westduin, Galgenbos, Nollebos en over de duinen. Iedereen die de tocht volbrengt, krijgt een herinneringsmedaille. Voor inlichtingen: J. v. Opbergen, Stoppelaarstraat 3, W.-Souburg, (tel. 01183-62107), J. Segeren, Wagnerlaan 12, (tel. 01184-17249), J. Scheffer. Multatulilaan 2, (tel. 12649), G. Rodts, Walstraat 8, (tel. 12830). «3 Maendag 11 augustus staat de Zeeuwse muziekliefhebbers een byzonder gebeuren te wachten. De In binnen- en buitenland beroemde Nederlandse sopraan Elly Ameling zal die avond in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis een recital geven met aan de vleugel haar vaste begeleider, de Engelse pianist Dalton Baldwin. Dit concert vormt een onderdeel van een serie die de A.V.R.O.-Radio in het kader van het monumentenjaar 1975 in historische gebouwen in verschillende delen van het land verzorgt. Het gehele concert waarin Elly Ameling werken van Schubert, Schumann, Wolf en Mozart zal uitvoeren, wordt op een nader te bepalen datum door de radio uitgezonden. De met kaarsen verlichte Burgerzaal zal een vijfhonderd toehoorders kunnen bevatten. Het concert begint om kwart over acht; toegangskaarten zijn bij het V.V.V.-kantoor in Middelburg verkrijg baar. Elly Ameling,die elk jaar op Palm zondag de Mattheuspassie zingt in net Amsterdamse Loncertgeoouw, en in alle delen van de wereld op de klassieke concertpodia grote triomfen viert, zal haar optreden in Middelburg aan vangen met „lm Frühling", „An Sylvia" en „Der Musensohn" van Franz Schubert. Vervolgens van Robert Schumann: Frauenliebe und - Leben. Op 42 met de liederen: Seit ich ihn gesehen; Er, der Herrlichste von allen; Ich kann's nicht fassen; Du Ring an meinem Finger; Helft mir, ihr Schwestern; Süsser Freund, du blickest mich verwundert an; An meinem Herzen; Nun hast du mir den ersten Schmerz getan. Na de pauze zingt zij uit het „Spanisches Liederbuch" van Hugo Wolf: Sagt, seid Ihr es, junger Herr; Sie blasen zum Abmarsch; Auch finstre Blicke glitten; Bedeckt mich mit Blumen; Wer tat deinem Füsslein weh. Het concert wordt besloten met van W. A. Mozart: Das Lied der Trennung, Als Louise, Das Veilchen. Abendempfindung, Am Chloe. 99 99 99 Zaterdag 9 augustus om 21.00 uur treedt in het open jongerencentrum „De Beuk" te Middelburg de groep „Bonfire" op. ..Bonfire" is in het begin 1974 opgericht en bestaat uit een aantal muzikale individualisten. Hun recentelijk opgenomen lp staat vol sterk opgebouwde rocknummers en is gepro duceerd door John d'Audrea. De bezet ting is: E. den Hoed. acoustisch-elektri- schc gitaar. C. Meerman, drums, K. den Hoed, bas en F. Witte, keybords, piano/orgel, synthesizers.

de Faam | 1975 | | pagina 5