1 WAT DE RAAD 1 BESLOOT middelburg binnenstad Sportvelden hadden ook vakantie nodig Vlissingse amateur-kunstschilder Roeting exposeert werkstukken in „Bachtenreede Zaterdag weer groot ring rijders-festijn in Vlissingen Voor de een en twintigste maai Dagelijks rondwandelingen langs monumenten WANDEL TOCHTEN LANGS MONUMENTEN TER INZAGE LEGER DES HEILS AKTIE Ij(*t op volgende Faam KERMIS IN MIDDELBURG SLUITING BURO HUISVESTING FIETSEN KIJKUUR HINDERWET Aquarelschilderen FOLK-ZANG EN FILM IN „OPEN DE BEUK" F Woensdag 30 juli 1975 Ondanks de vakanties heeft de Middelburgse gemeenteraad toch In de julimaand vergaderd. Zo ziet u dat de vakantiespreiding ook ttydens de vakantiemaand by uitstek doorwerkt. Op 21 juli j.l. werd een agenda van 35 punten afgewerkt. De volgende besluiten werden oa. genomen. - Mevrouw M. v.d. Brüle-Paape werd benoemd tot hoofdleidster van de kleuterschool „De Wantewevers" in Radenhove. - De heren Mr. W. F. Solinge en Ir. R. M. Th. Adriaansens werden resp. benoemd tot voorzitter en bestuurslid van de Openbare bibliotheek te Middelburg. - Mevrouw J. C. Bode-'t Hart werd benoemd tot lid van de Kulturele Adviesraad. - Er werd een coördinatieschema voor de bestrijding van eventuele rampen in de gemeente Middelburg vastgesteld. - Besloten werd tot automatisering Gisteren is begonnen (nog by wyze van proef) met dagelijkse rondwandelingen langs de Middelburgse monumenten. Er wordt gestart om 1030 uur en om 14.00 uur van vóór het by het stadhuis opgestelde bord. Te. voren kan men een kaartje kopen in de vleeshal. Kosten voor volwassenen 1,en voor kinderen 0,50. De duur van de rondwandeling die wordt gehouden oJ.v. gidsen is onge veer l'/i uur. De tocht gaat o.a. langs de Vismarkt Turfkaal, Houtkaai, Londense Kaai, Bellinkstraat, Kuiperspoort, Spanjaardstraat en de Abdy. Hoewel deze wandelingen met name met het oog op het toeristenbezoek worden gehouden zyn natuurUjk ook Middelburgers harteiyk welkom. De wandelingen worden elke dag behalve op zaterdag en zondag gehouden. Üde 1- De door de Zeeuwse Wandel- sportbond georganiseerde wandeltochten langs de monu menten gaan ook nog door. Daarby ligt de nadruk wellicht iets meer op de wandelprestatie, hoewel ook de monumenten alle aandacht krygen. De volgende wandeltochten staan op het programma. Zaterdag 2 augustus as. start vanaf het stadhuis om 930 uur en om 14.00 uur en op dinsdag 12 augustus om 19.00 uur. Het inschryfgeld voor die tochten is 2,maar daarvoor krijgt men dan ook een fraaie medaille met de afbeelding van de bekende „postzegelhoek" in de Kuiperspoort. van de bevolkingsadministratie. Met .behulp van een nieuw veel moderner systeem zullen allerlei gegevens sneller geproduceerd kunnen worden. Enkele leden van de raad waren tegen het voorstel, omdat zij vreesden dat de privacy niet voldoende gewaarborgd is. - Voor de verbetering van de verbinding van de brandweer werd een bedrag uitgetrokken van 41.250, - Er werd 16.000,uitgetrokken voor het geschikt maken van het parkeerterrein aan de Kousteensedijk als standplaats voor de woon- en slaapwagens van kermisexploitanten. - F. 10.600,werd beschikbaar gesteld voor het treffen van verkeersmaatregelen in Dauwendaele. De wykverenlging Dauwendaele heeft in overleg met de politie en de bewoners een plan ontwikkeld dat voorziet in het instellen van éénrichtingsverkeer in een groot aantal straten in dit gebied, met uitzondering van fietsers en bromfietsers. Er zullen zogenaamde kunstmatige fietspaden (aan te geven door onderbroken witte strepen) worden aangelegd. Het voorstel van de wykverenlging om de Roozenburglaan ter hoogte van de Toren weg af te sluiten voor autoverkeer (behalve openbaar vervoer) werd niet overge nomen, omdat verwacht wordt dat na de doortrekking van de Schroeweg naar Ryksweg 58 het verkeer via Toren weg - Rozenburglaan sterk zal verminderen. - 168.200,werd uitgetrokken voor het restaureren van het pand (woonhuis) Kuiperspoort 6. - De tarieven genoemd in de legesver ordening werden met ongeveer 10% verhoogd. - Aan de stichting Gesloten Circuit Welzijnswerk voor Bejaarden Walcheren werd een subsidie toegekend van 0,17 per inwoner. - De kleuterschool „De Woelige Werf' krijgt nieuw kleutermeubilair, twee gymnastiekbanken, twee kasten en de inrichting van een leeshoek. - Voor het herstel van het dak van de „Klimopschool" werd een bedrag uitgetrokken van 3746,74. - De „Herman Faukeliusschool" krijgt twee nieuwe oliekachels. - De Rentemeesterschool wordt medewerking verleend voor het maken van de muur rond het speelplein en de dakbedekking van de fietsenberging. - De „Griffioenschool", Olmenlaan 6, krijgt nieuwe verlichting en gordijnen. - F. 1725,werd uitgetrokken t.b.v. de C. J. V. Bibliotheek te Sint-Laurens voor beitsen en schilderen,aansluiting op electriciteitsnet en de aanschaf van twee straalkachels. - Voor het concours van de Zeeuwse Zangersbond, dat in juni in de nieuwe concertzaal werd gehouden werd een subsidie tot maximaal 9550. uitgetrokken. - „Jeugd en Muziek" kreeg een subsidie van 5400,t.b.v. een project waarbij aan zes componisten wordt gevraagd voor de klokkespelen van de grotere Zeeuwse gemeenten melodietjes te maken voor de automatische uurwerkspelen van die carillons. - Een krediet van 516.000,werd uitgetrokken voor de verbouw van de voormalige kweekschool aan de Herengracht t.b.v. het werk van de Stichting Vrijetijdscentrum voor jongeren „De Beuk". De S.G.P. en enkele leden van de V.V.D. ffaktie waren om verschillende redenen tegen dit voorstel. De meerderheid was echter voor zodat het werd aangenomen. Redactie.Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel „Middelburg Binnenstad" is de titel van een boekwerkje, dat speciaal ter gelegenheid van het Monumentenjaar door de gemeente Middelburg werd uitgegeven. Het werd geschreven door Ir. H. Klarenbeek. Het is in alle Middelburgse boekhandels te koop voor 6,per stuk. Het boekje omvat 115 pagina's. Na een algemeen inleidend stuk zijn drie wandelingen opgenomen door evenzovele delen van het centrum van de stad. Interessant is, dat het boekje vertalingen van een uittreksel van de inleiding en van de volledige wandelingen bevat. Het is in pocketformaat gemaakt, zodat het makkelijk op de wandeling is mee te nemen. Hoofddoel Op zeer duidelijke en prettig leesbare wijze geeft de heer Klarenbeek een uiteenzetting over het ontstaan van de bebouwing. Hoe ontstaat een stad als Middelburg en hoe gaat het verder met regelmatige afbraak en nieuwbouw. Het stratenpatroon wordt onder de loep genomen en natuurlijk wordt in het monumentenjaar aan dacht besteeds aan de gevels en de verandering daarvan in de loop der eeuwen. Voorts wordt ingegaan op de nieuwbouw na de verwoesting in mei 1940. Welk beleid is er toen gevolgd en welk beleid wordt er nu gevolgd bij de vernieuwing van de binnenstad. De heer Klarenbeek vertelt het bondig doch haarfijn. Hij kan het ook, want hij bracht zijn jeugd in Middelburg door, hij was betrokken bij de herbouw van de stad en thans is de heer Klarenbeek voorzitter van de commissie binnenstad. Zes gulden. Een handig boekje voor 'n vriendelijke prys. Handig voor iedere Middelburger. Voor zichzelf om meer over zyn stad te weten te .komen en voor bezoekers, die in onze stad zyn geïnteresseerd en dat zyn er heel wat. Het is zoals gezegd te koop by alle Middelburgse boekhandelaren en ook by buro voorlichting, kamer 14 stadhuis. Afgelopen maandag zijn de groene sportvelden van de sportparken aan de Voorborch en de Sportlaan/ Nassaulaan/Nadorst weer voor ge bruik open gegaan. De velden genoten van een vakantie die begon op 9 juni en die duurde tot en met 27 juli j.l. „Ja, sportvelden hebben ook vakantie nodig". Aldus verzekert ons Jan Bostelaar, terreinchef van de sportvelden (met sporthal) aan de Sportlaan/Nassaulaan/Nadorst. Half juni toen de hierbij afgedrukte foto werd gemaakt kon Jan Bostelaar ons diverse open plekken op de velden tonen. De foto laat dat ook zien. Vooral de doelgebieden krijgen het zwaar te verduren. Wat gebeurt er zoal als de velden gesloten worden? Borstelaar legt het haarfijn uit. „We gaan met de prikrol eerst de zaak ontluchten. De wortels worden daarbij ook gespleten zodat de gramat lekker vol wordt. Daarna gaan we de kale plekken bezoden." De op andere plaatsen van het sportpark gekweekte grasranden worden stukje bij beetje overgebracht naar de open plekken. Bostelaar is er op de foto mee bezig. Als deskundige stoffeerders bedekken hij en zijn collega's de kale plekken met nieuw gTas. En dan is het sproeien geblazen. Stikstof. Verder worden de velden bemest om voldoende stikstof in de grond te krijgen, die groeibevorderd werkt. Door de vele regenval in dit voorjaar is namelijk veel stikstof uit de grond gespoeld. Wist u overigens, dat Jan Bostelaar en de zijnen ook zelf lekkere luchtige grond maken? Die grond wordt ook weer gebruikt bij het repareren van de velden in de vakantieperiode. Overigens groeit het gras het beste in augustus, zo vertrouwt de graskenner ons toe. Zeven hectaren. Zowel het sportpark dan de ->• - .„-v**''; - De gemeenteraad besloot op 21 Juli jj. te verklaren, dat voor de volgende gebieden een bestemmingsplan c.a. w-yzlging van het bestemmingsplan wordt voorbereid. a. een gebied gelegen in de omgeving van het Hof van Tange; b. een gebied gelegen ten zuiden van het Kanaal dóór Walcheren tussen de Schroeweg, de Vryland- straat, de Dauwendaelsestraat en de Nieuwlandseweg (Dauwendaele U). De raadsbesluiten en de daarbij behorende situatietekeningen liggen ter inzage op kamer 15 van het stadhuis. - De eerste herzieningen van de be. stemmingsplannen Toorenvliedt, Nieuwland-kom en Zanddorp zijn door Gedeputeerde Staten goedge» keurd. Vanaf 31 juli 1975 ligt dit besluit van G.S. met de wijzigingen van de bestemmingsplannen ter inzage op dezelfde kamer 15. - De goedkeuring van G.S. van het door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan ligt voor een leder ter inzage op afdeling Algemene Zaken van het Stadhuis (kamer 15). Sportlaan/Nadorst als het sportpark aan de Breeweg (De borch) waar Cor Borstelaar de leiding heeft, omvatten zeven hectaren gras. En die toch niet geringe oppervlakten zyn tydens hun rustperiode onder deskundige handen goed op adem gekomen. Vandaar dat Zoals vorige week al werd meegedeeld zal in de week van 11 tot 16 augustus a.s. een grote aktie worden gehouden ten behoeve van het restauratiefonds van het Leger des Heilsgebouw aan de Hoogstraat te Middelburg. In de volgende Faam, die van 6 augustus dus, zal een envelopje zijn ingesloten. In de genoemde week zullen die zakjesi worden opgehaald. Houdt dus de Faam van volgende week in de gaten. Neem het zakje eruit en vul het. ontluchten. Ze liggen er nu weer goed by voor een heel seizoen veldsport. Van zaterdag 2 tot en met donderdag 7 augustus a.s. wordt op de Middelburgse markt weer kermis gehouden. Op zondag zullen de inrichtingen van vermaak gesloten zijn. Er zal dit jaar geen vuurwerk in de kermisweek worden afgestoken. De daarvoor uitgetrokken gelden zijn door burgemeester en wethouders voor andere doelen bestemd. In verband met vakantie zal het buro huisvesting, dat zich bevindt op de afdeling bevolking van het stadhuis van maandag 4 augustus tot en met vrijdag 15 augustus gesloten zijn. De commissie huisvesting, die zoals bekend op woensdagmorgen vanaf 11.00 uur spreekuur houdt zal geen spreekuur houden op woensdag 6 en woensdag 13 augustus a.s. De Middelburgse politie houdt op zaterdag 2 augustus aj. van 10.00 tot 11.00 uur in het voormalige uitgifte station van melk aan het Hofplein te Middelburg een fietsen kykuur. Daar zyn dan de door de politie gevonden fietsen te bezichtigen. Eigenaars die hun flets kwyt zyn kunnen dus komen kyken of hun karretje er soms by Is. Oude Veerseweg. Amgas B.V., gevestigd aan de Oude Veerseweg 23 te Middelburg heeft een hinderwetsvergunning aangevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een inrichting tot het vervaardigen van metalen pijpen. Die inrichting is op het genoemde adres gevestigd. Dus op het zogenaamde klein industrieter rein. Openbare zitting op 13 augustus a.s. om 16.45 uur. Vlisslngsestraat. De heer J. C. Baars vraagt een hinder wetsvergunning voor het uitbreiden en wijzigen van een doe-het-zelf winkel waarin twee clectromotoren met een gezamenlijk vermogen van 4 pk. ge bezigd zullen worden. De inrichting is aan de Vlissingscstraat 48- gevestigd Openbare zitting op 13 augustus a.s. om 16.30 uur. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergun ningen ontleend aan vrees voor ge vaar, schade of hinder kan een ieder tot 5 augustus a.s. indienen bij burgemeester en wethouders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde indienen tijdens de vermelde openbare zittingen. Ter inzage. De aanvragen met bijlagen en eventueel ingediende bezwaarschrif ten liggen ter inzage op kamer 15 (afd. Algemene I I gemene Zaken) van het Stadhuis^^ FF Het heeft na de eerste tentoonstelling van werkstukken van de Vlissingse kunstschilder I. Roeting niet lang geduurd, voor hem verzocht werd een tweede expositie in te richten. Vond hy de eerste keer onderdak in Bachtenkomme, ditmaal valt de eer te beurt aan Bachtenreede. De eerste keer exposeerde Roeting in het voorjaar en nu - in de zomer alweer een tweede, dat liegt er niet om! „En dan te bedenken dat ik eerst niets voor tentoonstellingen voelde", aldus de heer Roeting, „ik zag het allemaal niet zo zitten, al die publiciteit. Een jaar of vijf geleden raadde onze huisarts me al aan om eens wat naar buiten te brengen van m'n schilderwerk, maar tot dit voorjaar is daar nooit iets van gekomen. Maar ik ben er nu toch wel blij mee, temeer daar blijkt dat veel mensen het werk waarderen." Roeting beschikt over een enorme voorraad schilderwerk. Niet te verwonderen, want hij is al vanaf zijn zesde jaar aktief bezig. In het begin was het natuurlijk echt nog kinderwerk, maar al spoedig bleek dat Roeting toch wel iets meer in z'n mars had. Enkele mensen van naam op schildergebied, o.a. Frans en Josef Maas bemoeiden zich met Roeting. De laatste bracht, als zoon van een kruidenier, regelmatig boodschappen rond in Vlissingen en bezocht dan als laatste klant de Roetings, waar hij dan meteen bleef om Roeting jr. één en ander bij te brengen qua techniek in olieverf en aquarel schilderen. Natuurlijk had Roeting daar veel profijt van en hoe meer hij leerde, des te meer waardeerde hij zijn hobby. „Ook op school bleven de vorderingen niet onopgemerkt", aldus de heer Roeting, „toen we op zekere dag bij tekenles een simpel bakje moesten natekenen van de onderwijzer, viel m'n oog op een mooie wandplaat waarop een adelaar stond afgebeeld die op een rots zittend een konijn verslindt. Eigenlijk zonder het te merken verloor ik m'n aandacht voor het verplichte onderwerp en automatisch begon ik de wandplaat na te tekenen. Het werk moest worden ingeleverd en ik dacht er verder niet meer zo aan. Tot ik na een paar dagen mijn tekening op het bord geprikt zag. Ik schrok me een hoedje want ik dacht: dat wordt strafwerk. Het pakte echter heel anders uit: ik kreeg van de meester twee kwartjes om materiaal aan te schaffen!" In de loop der jaren, Roeting werkte als plaatwerker, verbeterde hij in z'n vrije tijd z'n techniek. Aquarelschilderen was z'n favoriete bezigheid omdat dat een werk is dat heel precies moet gebeuren. Immers: een beetje teveel verf, en het is gebeurd. Je kunt het er niet meer afhalen. Als dus een keer een bepaalde streek is gezet, is die ook onherroepelijk. Er moet uiterst nauwkeurig gewerkt worden en dat is nu juist iets dat Roeting ziet zitten. Dat blijkt duidelijk uit al z'n werkstukken, of het nu om een fraai stukje Walchers duinlandschap gaat, een zonnig zeegezicht of wel een kleurig panorama van Vlissingen. Recentelijk schilderde Roeting de Vrouwen straat met uitzicht op de St.-Jacobstoren. Overal blijkt duidelijk, dat er vóóraf is gewikt en gewogen. Ook heeft Roeting in de vakantie diverse reizen naar het buitenland gemaakt, en daarbij z'n ezel en schilderskist niet vergeten, getuige de Oostenrijkse en Zuid-Franse taferelen die hij heeft meegebracht. „Ik werk echt naar de natuur, zoals ik het zie, zo moet het op het doek komen", vertelt Roeting. „Voor mij geen abstract gedoe, nee, alles recht op de man af. Dat is het duidelijkst en komt het best over. Voor mij hoeft een schilderij overigens geen foto te zijn: iedere schilder heeft op een bepaald onderwerp zijn eigen visie. Dat hou je toch. Maar ik ben wel van mening dat de mensen moeten kunnen zien wat je hebt geschilderd." Op de vele schildertochten wordt Roeting vrijwel altijd vergezeld door z'n echtgenote, die van deze gelegenheid gebruik maakt om de omgeving die haar man op het aquarelpapier of het linnen vastlegt, te verkennen. Heeft ze genoeg gezien, dan gaat ze bij haar man zitten met een handwerkje. Gewoon, voor de gezel ligheid, alleen is maar alleen. Wat het werk betreft valt vooral de kleur op. Roeting schildert in blijde tonen, met een gebruik van heel het kleurengamma. Geen monotone doeken maar levende en daardoor sprekende beelden, die zij het dan misschien niet altijd even 1003 technisch volmaakt, toch zeer goed doen overkomen wat Roeting de mensen wil laten zien, zijn voorliefde voor de natuur, waarbij Vlissingen en Walcheren een zeer voorname rol spelen. Enfin, ieder die zich wil overtuigen kan vanaf 4 augustus, half twee, een kijkje nemen in Bachtenreede. Zaterdag 2 augustus as. wordt op de Stenenbeer-Wilhelmlnastraat te Vlissingen voor de een en twintigste Vrijdag l augustus treedt de folk- zanger/gitarist Mike Macklintock uit Engeland op in het open jongeren centrum „Open de Beuk" te Middelburg. Zijn werk bestaat vooral uit Engelse en Ierse volksliedjes. Aanvang plm. 21.00 uur. In de nachtvoorstelling-reeks (aanvang plm. 24.00 uur) brengt de filmliga van het jongerencentrum zaterdag a.s twee muziekfilms. De eerste is de film „Tubular Bells" met Mike Oldfield en vele anderen, waaronder Mick Taylor. De muziek in deze film is een wat meer uitgewerkte versie van de lp. „Tubular Bells," waarop Mike Oldfield maar liefst alle instrumenten zelf bespeelde. Na deze ongeveer 35 minuten durende film een film over Colosseum. De pop jazz muziek van deze hoog gekwalificeerde groep, gemixed met rock, wordt wel vergeleken met de muziek van Emerson Lake Palmer. Ook deze film duurt ongeveer 35 minuten. Verwacht worden nog een Stones film en „The big beat", met o.a. Lovin Spoonful, the Byrds, the Supremes, Ike and Tina Turner enz. maai een grote ringrydery gehouden, nameiyk een vrye wedstryd, het 2e klas kampioenschap 1975 en een wedstryd voor paren met sjezen. De belang stelling voor deze ringrydery, die wordt georganiseerd door de Zeeuwse ring- rydersvereniglng, in samenwerking met het Vlissings Aktiefonds en het gemeentebestuur, neemt nog steeds toe. Er hebben zich voor zaterdag as. honderd deelnemers aangemeld, nl. 52 voor de vrije wedstryd, 48 voor het 2de klas kampioenschap en 12 combinaties voor de sjezenringrydery. De deelnemers aan de ringrijderij te paard zullen in het Z.R.V.-sport- kostuum zijn gestoken en de deelnemers aan de sjezenwedstrijd in de Walcherse klederdracht. De ringrijderij te paard begint al om acht uur 's morgens en de sjezenwedstrijd om 10.00 uur. Omstreeks 13.00 uur maken de sjezen met een muziekgezelschap een korte rondgang door de stad. Rond half zes 's avonds worden direct na afloop van de wedstrijden de ere prijzen uitgereikt, 's Avonds om 8 uur volgt de uitreiking van de luxe prijzen. Een jury, bestaande uit de dames J. Punt-van Osnabrugge, B. J. Smulders- de Smit, J. Strabbing-Dorgelo, R. de Bruyn-Westrate en de heer J. Melse sr., zal de versiering van de paarden en sjezen beoordelen. De deelnemers aan de vrije wedstrijd zullen elk 30 beurten rijden, waarvan de laatste tien bepalend zijn voor de strijd om de wisselbekers. Bekende prominenten als C. Houterman, A. Reijnierse, B. Koets en M. Koets nemen aan deze wedstrijd deel. Voor alle deelnemers is er een individuele prijs. Aan de wedstrijd om het 2e klas kampioenschap 1975 kunnen alle rijders deelnemen die niet uitgekomen zijn in de ereklas of de le klas. Per afdelingsvereniging mogen zij korpsen van elk drie deelnemers vormen. De twee hoogst eindigende korpsen promoveren dan volgend jaar naar de le klas en krijgen elk een beker van de Z.R.V. Voor de persoonlijk kampioen is er de wisselbeker van de voormalige gemeente Grijpskerke. Ook in deze westrijd is er voor alle deelnemers een individuele prijs. Er wordt ook hier over 30 beurten gereden. Het belooft spannend te worden, want de krachts verhoudingen liggen niet ver uit elkaar. De belangstelling voor de wedstrijd met sjezen neemt jaarlijks toe. Er hadden zich al 12 combinaties gemeld, doch verwacht wordt dat er nog wel enkele bij zullen komen. Vele bekende combinaties zijn ook nu weer van de partij, zodat het een fraai schouwspel belooft te worden. Natuurlijk zijn ook voor deze wedstrijd weer enkele bekers beschikbaar. De deelnemers zullen 's avonds bij de prijsuitreiking tien cent per gestoken ring afdragen voor Sport Steunt Zonneveld.

de Faam | 1975 | | pagina 5