Spaar- giro Aquariaan E. W. Höweler uit Middelburg heeft een liuis vol glazen bakken... Vijf edelsmeden en een boekbindster Is dit uw kind VOORDEELVERKOOP SCHOOLTASSEN 24.- BIJOU HELM0 BOETIEK Hobby groeide uit tot ware passie ZOMERAKTIVITEITEN JEUGD EN MUZIEK TASSENZAAK ZEEUWSE NUTSSPAARBANK c Bar „DE HOEVE" Nieuwe expositie in Zeeuws Kunstenaarscentrum 77e jaargang no. 31 woensdag 30 juli 1975 eEEu^B. O Problemen Beiaardconcert op de Lange Jan en appartementen-verhuur Nog tot en met 14 augustus te bekijken P. HOLLEBRANDSE PRESTATIELOOP IN VROUWENPOLDER DM. LEREN JASJES 89,— 98,- ROKKEN 22.50 29.75 SPIJKERBROEKEN LOIS, LEE, LEVIS 29,90 - 49,50 BLOUSES EN T-SHIRTS steeds leuke modellen vanaf 9,90 -19,90 - 29,90 BROEKEN, TERLENKA alle modekleuren 59, LANGE DELFT 61 MIDDELBURG D© Faam WAARIN OPGENOMEN „GROOT WALCHEREN" IN COMBINATIE MET DE VLISSINGER HUIS-AAN-HUIS OP GEHEEL WALCH! >M\HC\ALE BIBL/jjjiï De zekerste manier om uw betalingen te regelen. Snel en doelmatig. Met dagafschrift van elke bij en afschrijving. Een ideale rekening voor salaris en pensioen. V Zo jjp het eerste gezicht is er aan de woning van de familie Höweler in de Middelburgse wijk Dauwendaele niets bijzonders te zien. Niets verraadt dat hier een familie woont die eigenlijk liever in een glazen huk zou willen wonen, in een glazen huis, op de bodem van een meer dan levensgroot aquarium. Helaas behoort dat nog tot de onmogelijkheden, maar ab het even kon...! Tot zover behelpt de familie Höweler zich maar met het omgekeerde: hun woning herbergt een enorm aantal aquariums, in totaal meer dan 25 stuks. De grootste daarvan, een prachtig exemplaar van ruim twee meter lengte staat in de huiskamer, ingebouwd in een wit stenen muür.de anderen bevinden zich respectievelijk op de echtelijke slaapkamer, waar een hele wand aan de wonderlijke waterwereld is opgeofferd en op de zolderverdieping waar nóg eens een hele batterij aquariums staat. De heer Höweler, werktuigkundige bij de Kerncentrale Borssele, maakt ze zelf, of het nu om 'n simpel kweekbakje gaat of om een grote, zoals zijn eigen showbak in de huiskamer. „Het is nu zo'n beetje twaalf jaar geleden dat ik met de aquariumsport begonnen ben" zo vertelt de heer Höweler, „eerst heel in 't klein, met een piepklein bakje. Hoe meer ik echter geïnteresseerd raakte, hoe groter de bakken werden en hoe meer er bij kwamen. Natuurlijk ga je je op een zeker moment ook bezighouden met het zelf kweken van vissen en ik voor mij vind dat nog steeds één van de meest spannende onderdelen van de aquariumsport. Ik leg me in hoofdzaak toe op 't kweken en houden van 'n vis soort die hier in Zeeland pas de laatste tijd bekend begint te worden als aquariumvis, nl. de pseudo tropheus zebra, een cichlide, ook wel de Afrikaanse muilbroeder genoemd, omdat de vrouwtjesvis de eieren in haar bek uitbroedt. Je hebt een aantal ver schillende cichliden, oa Malawai, Nasia Tanganyika cichliden, genoemd naar de Afrikaanse meren waar ze vandaan komen." Deze vissen hebben een bijzondere elegance. Dat wordt iedereen die het aquarium, verlicht met speciale lampen, van de heer Höweler bekijkt, snel duidelijk. Gratieus schieten de vissen door het water, blauw, rood geel met zwart, of geheel zwart van kleur, eigenlijk zijn ze stuk voor stuk even mooi. Höweler heeft zijn aquarium anders dan anders ingericht. Bij hem voeren de planten bepaald niet de boventoon. „Ik heb geprobeerd om een beetje het leefmilieu van de cichlide na te bootsen" zo vertelt hij, „in de Afrikaanse meren heb je ook bijna geen planten. De rotsen op de bodem worden door de zon verwarmd en zo onstaat een algengroei. De vissen grazen die als het ware af. In het aquarium heb ik dan ook veel rotspartijen aangelegd en ook zitten er nogal wat takken in. Je ziet de sporen groen van de alg er nog opzitten. Veel is dat echter nooit, want het is zo weer verdwenen als er aanslag op komt." Het kweken van cichliden brengt een heleboel grotere en kleine problemen met zich mee. Veel is afhankelijk van de temperatuur en de samenstelling - Ph gehalte - van het water. De heer Höweler leest natuurlijk enorm veel, er zijn zelfs speciaal boeken uit Amerika voor hem gehaald, zodat hij 'n maximale kennis van zijn favoriete vissoort kan verwerven. Zijn kennis op het gebied van de aquariumsport deed hem in de bestuurskringen van de aqu ariumvereniging „De Fantoomzalm" belanden en zo tussen de bedrijven door komen er nogal eens mensen bij hem over de vloer die hij, als het even kan, met raad en daad terzijde staat. De cichliden die Höweler in z'n showbak heeft, zijn allemaal afkomstig van de „wildvang". Ze zijn dus niet „kunstmatig" gekweekt. Dat garandeert een uitstekende kleur van de vissen, die overigens verandert naar gelang de stemming van de cichlide. Zo kan de onbetwiste leider van Höwelers aquarium, een grote Bright Blue Zebra, zich als hij zich opwindt, nog veel donkerder worden. Een ver bazingwekkend fraai schouwspel. „Vooral 's avonds is het gedoe in het aquarium een bijzonder fraai kijkspel" aldus Höweler, „we hebben vaak de t.v. aan staan zonder dat we er naar kijken. Deze vissoort is niet zoals de doorsnee aquariumvis, ze zwemmen niet heen en weer, maar zijn op een heel andere manier bezig. Je ziet ze met elkaar bakkeleien, spelen, ze zwerven echt door de hele bak. Frappant is ook dat de vissen mij goed kennen. Wanneer ik in de kamer kom, zwemmen ze gewoon door, komt er iemand die vreemd is, dan verdwijnen ze als bij toverslag in hun schuilhoeken en komen pas later weer te voorschijn. Bijzonder leuk is zo'n situatie als er moeders met jongen in het aquarium zitten: onmiddellijk doet de moeder vis haar bek open en de kleintjes stuiven naar binnen, waar ze veilig zitten opgeborgen." De twee bovenverdiepingen van de woning huisvesten,zoals gemeld, de 25 andere bakken. Hier treft men echter ook andere visjes aan dan alleen de cichliden. Verschillende soorten, in totaal zo'n veertig, heeft de heer Höweler in huis, variërend in afmeting en kleur. De ene soort nog zeldzamer - èn duurder - dan de andere. Bijzonder fraai zijn ook de discusvissen, de tetra's, maanvissen, prachtbarbelen, purperkoppen, etc. etc., die overigens De heer Höweler temidden^van aquaria. door de familie Höweler maar zeer zelden met de Nederlandse benaming worden aangeduid. Het gaat er comme il faut professioneel toe: de vissen hebben Latijnse namen en die worden gebruikt. Het went volgens de Höwelers vanzelf. Wat betreft de broedbakken en de kinderkamers houdt Höweler een komplete administratie bij. Nauwkeurig wordt geregistreerd, vaak met behulp van grafieken, onder welke omstandigheden een bepaalde vissoort werd gekweekt, welke bijzonderheden zich daarbij voordeden, hoe de samenstelling van het water was, etc. Op deze manier weet Höweler de zaak danig in de hand te houden en de vis naar z'n hand te zetten. Ook de planten voor z'n vele aquariums worden door Höweler zelf gekweekt. Dat gebeurt in bakken onder plastik, zodat de lucht een maximale vochtigheidsgraad behoudt. In dat klimaat gedijen de planten uitstekend. Vanzelfsprekend houdt Höweler er ook een hele apotheek op na, want ook vissen kunnen ziek worden, al gebeurt dat bij hem gelukkig niet zo vaak. „Je hebt al gauw in de gaten of er iets mis is „aldus Höweler." en ben ik er niet of zie ik het niet, dan ziet m'n vrouw het wel. Door de ervaring die je opdoet kun je vrij snel een zekere diagnose stellen en proberen de zaak weer in orde te krijgen." Het kan haast niet anders of voor een man en zijn gezin, die zo in de aquariumsport geïnteresseerd zijn, moet het elke keer weer opnieuw een bijzonder genoegen en een voldoening zijn, om de vissen in hun glazen behuizing gade te slaan, een schouwspel dat hen nooit verveelt en steeds opnieuw zal aanzetten om weer andere voor zieningen te treffen, veranderingen aan te brengen, om hun vissen een zo goed mogelijk en een zo gezond mogelijk leefmilieu te bieden. Zegt de heer Höweler tenslotte: „We zijn al een paar keer wezen kijken naar een ander huis, iets buiten, een boerderijtje of zo, met een flinke schuur, weetje, dat zou ideaal zijn. Dan heb ik tenminste ruimte om.... tja Hij lacht eens stilletjes voor zich heen! HOTEL-RESTAURANT de gelegenheid voor het houden van Uw bruiloft, familiedineetje en yergaderingen. Voor elke gelegenheid gepaste zalen. Voor bruiloften, diners en feestavonden berekenen wij geen zaalhuur. Lange Delft 10, Middelburg Tel. (01180) 13490 In de serie beiaardconcerten is er morgen, donderdag 31 juli, des avonds van half acht tot half negen en concert van de abdijtoren, te verzorgen door de beiaardier van de Sint- Lambertustoren te Vucht, de heer Ad van Heel. Hij zal het volgende programma uitvoeren: 1. Uit het beiaardboek van Johannes de Grüijters, a. mars, b. andante. 2. Vier Britse volksliedjes: a. Auls Lang Syne; b. Green Sleeves; c. Londonderry Air; d. Home sweet hame; bew. Leen ,,t Hart. 3. Interludium, J. Serré. 4. Petite Suite franQaise: a. prelude; b. menuet; c. gigue, Albert de KLerk. 5. Twee Nederlandse volksliedjes: a. Als de grote klokke luidt; b. ,t Avond gaat ons feeste aan. 6. Impromptu, Fred Timmermans. 7. Gavotte „Les Petits Riens", W. A. Mozart., bew. L. 't Hart). 8. Lied-variaties, fugato en koraal over: „Wij moeten Gode zingen", Willem Vogel. KÖUDEKERKF. TRAMSTRAAT 3 - TEL 01185-1617 Voor jong en oud een gezellige .en prettige sfeer. GEOPEND van 20.00 tot 0.100 uui 's Maandags gesloten. F. A.J.VAN WUft. VLISSINGEN NIEUWENDIJK 35 - 37 TEL. 12209 De zesde expositie In het bijzonder goed bezochte Zeeuws Kunstenaarscentrum te Middelburg mag een expositie van buitengewoon kaliber worden genoemd. Voor het eerst heeft men het woord gelaten aan andere dan schilderijen of tekeningen makende kunstenaars: nu zijn een vijftal edelsmeden en één boekbindster te gast. Zo op het eerste gezicht een wat vreemde komblnatie, maar men moet wel bedenken dat beide ambachten in zekere zin uitstekend samen kunnen gaan. Maar al te vaak wordt b^ het boekbinden gebruik gemaakt van edele metalen, zoals btyvoorbeeld bij btybels, in leer en perkament gebonden, die voorzien zijn van gouden of zilveren stootranden, hoekjes, sloten etc. en lang niet zelden werden er ook half edelstenen en parels in verwerkt. De kunst van het edelsmeden is al heel oud, ze was onder meer al bekend in de oudheid bij de vroege Egyptenaren, de Grieken en de Etrusken waar ze vooral werd toegepast voor het maken van allerlei sieraden zoals gespen, ringen, en armbanden, maar ook voor het ver vaardigen van allerlei meer gewone gebruiksmaterialen zoals tafelgerei, bekers en schalen. In de Middeleeuwen nam de toepassing van de edelsmeed kunst ook in Europa hand over hand toe. Vooral waar het religieuze sieraden en gebruiksvoorwerpen betreft. De hoofd bewerkingen zijn nog altijd dezelfde van weleer: gieten, stempelen, drijven, buigen en daarnaast graveren, ciseleren, inleggen etc. Materiaal voor edelsmid: de bekende metalen goud en zilver, maar ook wel nieuwere, zoals bijv. alpacca, een legering van voornamelijk koper en nikkel. De geschiedenis van de boekband begint omstreeks 100 jaar voor Christus met de verdringen van de papyrusrol door de vellen perkament die door middel van houten plankjes werden samengeperst om te voorkomen dat ze kromtrokken. Om het naaisel in de rug van het boek waarmee de bladen bij elkaar gehouden te beschermen, werden rug en plankjes vaak overtrok ken met leer of ander materiaal. Daarna was het maar een kleine stap van de funktionele naar de artistiek verantwoorde en kunstzinnige boekband. Vooral missalen, bijbels en andere religieuze boeken behoorden rijk Enkele van de sieraden, werkstukken van de edeUmeden. versierd te zijn. Daarom werden veel boeken voorzien van prachtig edelsmeedwerk. De sloten van goud of zilver of koper dateren uit de 15e eeuw, evenals de toepassing van koperen stempels ter versiering van het leer of perkament. Met de opkomst van de kommerciele boekproduktie begint het verval van de boekbindkunst om tenslotte te ontaarden in de paperback. In Nederland houden zich nog maar enkele mensen bezig met 't maken van een artistiek verantwoorde boekband. Eén daarvan is Karli Frigge, die o.m. een opleiding volgde aan de academie voor beeldende kunsten te Rotterdam, een etscursus volgde voor het leren graveren van leerstempels en die aan de Nijverheidsschool voor Grafische Vakken de afdeling boekbinden bezocht. Sinds 1963 is ze zelfstandig werkzaam. Zij vervaardigde onder andere een huwelijksbijbel voor Prinses Beatrix en Prins Claus, een receptieboek voor het huwelijk van Prinses Irene en Hugo en een huwelijksbijbel voor Prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven. Op de expositie in het Z.K.C. is een fraai dubbelboek te zien, perkament met tekening in de huid, een fotoboek van donkerrood geitenleer en een kistje bekleed met blank perkament goud gestempeld. In de rij van edelsmeden: Frits Thiele, uit Vlaardingen die een opleiding kreeg aan de Vakschool Schoonhoven, meestal werkend met goud en die doceert aan de vrije academie te Vlaardingen. Cees Mulder uit Middelburg, eveneens opleiding te Schoonhoven, die het liefst met zilver werkt en docent is bij de stichting Kunstzinnige Vormgeving Zeeland. Hij nam al aan verschillende exposities deel. Henk de Leeuw den Bouter uit Schoonhoven volgde opleidingen aan de vakschool aldaar. aan de Rietveltacademie te Amsterdam en liep stage bij Gijs Bakker te Amersfoort. Ook al verschillende exposities gehad. Onno Boekhoudt uit Staphorst volgde behalve de vakschool te Schoonhoven vier semesters aan de Staatliche Kunst - und Werkschule te Pforzheim. Had al eerder verschillende exposities, waarvan enkele in buitenland. Lydie van Bemmel tenslotte uit Berkel volgde ook een opleiding aan de vakschool, werkt het liefst met goud, vaak gekombineerd met ivoor, zilver en edelstenen. Ook al diverse exoosities achter de rug. Alle vijf edelsmeden tonen staaltjes van vakmanschap, die veilig weggeborgen achter glas, de kenners doen watertanden. Of het nu gaat om een strak sieraad, modem van lijn of om een wat klassieker aandoend sieraad, opvallend is de zorg waarmee ze stuk voor stuk zijn gemaakt, de nauwkeurigheid en het evenwicht, dat juist voor de belangrijke rol die het sieraad vandaag de dag speelt, zo onmisbaar is. Ia dit uw kind, mevrouw? Dan kunt U de originele foto plus een waardebon van vjjf gulden gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. In het kader van het zomerprogramma van Jeugd en Muziek Zeeland ztyn er in de komende dagen weer verschillende evenementen in Vlisslngen te verwachten. Zo zal vrijdag 1 augustus a.s. op het badstrand een popconcert worden gegeven, dat om 18.00 uur begint met het optreden van Deliverin, om 19.30 uur K.F.E. en op 21.00 uur Papa Long John. (Bij slecht weer in de Jeugdherberg). Woensdag 6 augustus treedt om 14.00 en 15.00 uur het jeugdtheater Jan de Noort op de Kleine Markt op (Bij slecht weer in de openbare bibliotheek, Spuiplein). Op vrijdag 8 augustus verzorgt Friends Roadshow uit New York een optreden straattheater op de Kleine Markt om half drie 's middags. Zes acteurs en drie musici brengen een wervelende show van mime, slapstick, muziek, dans, clownerie en beweging. Vrijdag 8 augustus is er weer een popconcert op het Badstrand, nl. om 18.00 u. de Melrose Abbey, 19.30 uur Laurel Canyon band en 21.00 u. Bon Fire. (Bij slecht weer: jeugdherberg) Veilig Auloriiden Mq.t CQizej Rijopleiding. Autorijschool Tel. 01180-27473 en 01189-19^8 Ju wordt^ opgenaaid thuisgebracht. en Dinedag 5 augustus a.s. organiseren de sportclub Vrouwenpolder en de V.V.V. voor de derde maal een prestatieloop over een afstand van 8 km. Het parcours voert de deelnemers door de duinen, wer het strand langs de oever van het Veersemeer. Ieder die de afstand binnen de tijdslimiet van anderhalf uur aflegt, ontvangt een herinneringsvaantje. De start is bij H.C.R. Duinoord te Vrouwenpolder om 19.30 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 18.30 uur. Schooltas, synth. leer, 4 vakken riem 10 jaar garantie op het leer van de tassen DE ZAAK OP DE HOEK Grote schooltas OQ tuigleer, grote vakkenD*J, Schooltas synth. leer 4 vakken riem,. OQ waarvan 1 vak extra grootL.Zf m met 5 vakken riem Q A 45 cm breed jfi Schouder schooltas, QA tuigleer, vanaf OUi" Verder vele andere soorten schooltassen, precies wat je zoekt. Lange Delft 44/ Segeersstraat 4a - Middelburg

de Faam | 1975 | | pagina 1