Eervolle onderscheiding koperslagerij Jobse uit Voorbeeldstad Middelburg Kindertekenwedstrijd in Lips Autotron Tweeerlei durf AANKOOP EIGEN WONINGEN MET STEUN UIT HET BEZITSVORMINGSFONDS 8 Nieuws rond de manifestatie M75 Verkeersmaatregelen GREPEN UIT DE HISTORIE VAN MIDDELBURG TIPS VOOR DE KEUKEN CANADEES JONGENSKOOR IN NIEUWE KERK MIDDELBURG Woensdag 16 Juli 1975 wrjamwrjsm ÜM; T\«-= MENU TAFELTJE DEKJE ASSURANTIEKANTOOR DICK SCHINKEL F i Elke jaar krant, eik zeker ji* monumentale oehnnwen (hii nni in tijdschrift wydt dit tenminste eenmaal aandacht aan de monumenten, welke ons land rijk is. De bijzondere aan dacht thans vloeit voort uit het feit, dat 1975 tot Monumenteiy'aar is uitgeroepen door de Raad der Europese gemeenten met de bedoeling dat vooral dit jaar meer nog dan anders een ieder er van wordt door drongen, dat w\j onze monumenten niet alleen moeten bewaren, maar ook doen functioneren in de samenleving van vandaag en morgen. In Nederland wordt grote aandacht besteed aan M75 (zoals het Monumentei^jaar 1975 kortweg wordt aangeduid), mede omdat het internationale congres over monumentenzorg in 1975 in Amsterdam wordt gehouden (een in het kader van dit congres geplande excursie zal naar Middelburg worden gemaakt). Dat Amsterdam, de gemeente met veruit het grootste aantal monumenten, de eer heeft als hoofdcongrescentrum te mogen fungeren, dankt onze hoofstad daar naast aan het feit, dat zfl in 1975 700 jaar stadsrechten heeft. Wanneer wij spreken van monumenten, moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan grote Het menu van 21 juli - 26 juli ziet er als volgt uit: maandag: macaroni dinsdag: kabeljauw, gemengde groente en puree woensdag: kip, champignons donderdag: runderlappen, sperciebonen vrijdag: goulash en rijst zaterdag: karbonade en spinazie. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan besteld worden op tel.nummer 27537 tussen 9.00 - 9.30 uur. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor be jaarden en zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. monumentale gebouwen (bij ons Middelburg dus o.a. het Abdijcom plex, het stadhuis, de Kloveniers doelen, de St. Jorisdoelen, de Koepoort), maar ook en juist veel meer aan woonhuizen en talrijke details zoals gevelstenen, de stijl van deuren, ramen, daklijsten, het gebruik van bepaalde bouwstenen, uithang borden, hekken, stoepen, dakbedek kingen, windvanen en andere ver sieringen. De monumentenwet rekent dan ook niet voor niets tot monumen ten: alle vóór vijftig jaar vervaardigde zaken, welke van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun be tekenis voor de wetenschap of hun volkskundige waarde. Hoe belangrijk het behouden van het monumentenbezit is, kan men in Middelburg zelf ervaren. Hoe immers zou het zijn zonder de vele monumenten (ongeveer 1100) welke Middelburg in haar binnenstad bezit. Zij zou zonder deze een geheel andere, minder plezierige sfeer hebben dan thans door een ieder wordt ervaren. Het is niet zonder reden, dat zeer velen uit binnen- en buitenland onze stad bezoeken. Dit bezit te koesteren, te onderhouden en over te dragen aan het nageslacht is één der belangrijkste taken van het Middelburgse ge* meentebestuur, dat sedert de zgn. Restauratienota van 1969 enkele jaren later een tienjarenplan heeft ont worpen om omstreeks 1985 de gehele binnestad gerenoveerd te hebben. Dat het hierbij gaat om een zaak, welke vele miljoenen guldens vraagt, zal duidelijk zijn. Ook al worden belang rijke subsidies van het Rijk en van de provincie ontvangen, het vraagt ook een groot financieel offer van de gemeente zelf. Hiervóór spraken wij even over details bij monumenten, welke zo vaak be palend zijn voor het karakter en de schoonheid van een gebouw, evenals ook het materiaal en de wijze van be» strating daarop invloed hebben. Eén der details is soms het aanbrengen van koperen ornamenten in de stijl van het verleden. Als zodanig gaat het bijv. om lantaarns en windvanen. Lantaarns kunt u bijv. zien bij de toegang tot het stadhuis aan de Marktzijde, destijds door het gemeentepersoneel geschonken. Deze lantaarns zijn vervaardigd in de werk plaats van de fa. Jobse aan de Bree- straat 15 in Middelburg, die een grote naam heeft bij de zorg voor monumenten. De restauratieafdeling van de fa. Jobse houdt zich bezig met tal van werkzaamheden op het gebied van dakbedekkingen, n.l. koper-, lood- en leibedekkingen aan torens, kerkgebouwen, etc., alsmede met de vervaardiging van alle voorkomende koperen windvanen en constructie werken. Het was voor deze firma een eer en ook langs die weg een erkenning voor haar werk, dat zij werd toegelaten om deel te nemen aan de manifestatie „Honderd jaar culturele overheidszorg", welke vorige week op het Binnenhof te 's-Gravenhage werd gehouden. Op bijgaande foto ziet u één der werknemers van de firma tijdens die manifestatie bezig aan een koperen windvaan in de vorm van een haan, zoals de tekening op de achter grond wat duidelijker laat zien. Deze windvaan is een geschenk van de ge zamenlijke op het Binnenhof van hun kunnen blijk gevende ambachtsbe- drijven aan Prins Claus, de voorzitter van het Nationaal Comité M75. De bedoelde windvaan zal na aanbieding worden geplaatst op het kasteel Drakensteijn. Voorwaar een eervolle onderscheiding voor een gerenom meerd ambachtsbedrijf uit de voor beeldstad Middelburg. Een ver melding en een gelukwens waard! Redactie Bureau Voorlichting gemeente MiddelbUrg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel Het maximum van de verwervingskos ten voor het verkrijgen van een rente loze lening van 2.400,uit het Be zitsvormingsfonds is voor reeds eerder bewoonde woningen verhoogd tot 55.000,(was 50.000,Deze wijziging van de regeling gaat in op 1 juli 1975. Het maximum van de ver wervingskosten voor het verkrijgen van bedoelde lening voor nieuwe woningen is gehandhaafd op 80.000,Voor het verkrijgen van een gemeentelijke garantie voor het kopen van een reeds eerder bewoonde woning is de grens van 80.000, eveneens onveranderd gebleven. Onder verwervingskosten worden ver» staan: de koopsom, vermeerderd met de notariskosten (niet zijnde hypotheekkosten), de overdrachtsbe lasting en de makelaarsprovisie. Als in de koopsom een bedrag voor een garage is begrepen, mag hiervoor een naar verhouding redelijk bedrag worden afgetrokken. Op de secretarie zijn zowel een vouwblad met uit voerige. inlichtingen als aanvraagfor mulieren gratis verkrijgbaar. De formulieren moeten vóór het in eigendom verwerven van de woningen bij de gemeenten worden ingediend. Burgemeester en wethouders die daartoe door de gemeenteraad zijn gemachtigd hebben de volgende ver keersmaatregelen genomen. Het parkeren is verboden voor de noord-westelijke zijde van het gedeelte van de Stadhouderslaan, gelegen tussen de J. G. Schorerstraat en de Schoutstraat. Het parkeren is verboden voor de noord-oostelijke zijde van de Schoutstraat. Deze besluiten zijn op 2 juli '75 ter openbare kennis gebracht. Binnen 30 dagen na deze datum kan iedere be langhebbende beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. straat 15 in Middelburg, die een grote het Binnenhof te 's-Gravenhage werd melding en een gelukwens waard! Middelburg. (HlI SniiH'N\Mkrkin<£ bij dieren bescherming p* De besturen van de afdelingen Zeeland- Noord en Zeeland-Zuid van de Ned. \ereniging tot bescherming van dieren hebben uit hun midden een werkgroep geformeerd die de mogelijkheid moei onderzoeken om te komen tol een integratie, waardoor de bescherming van dieren /.o optimaal mogeltyk zon kunnen worden gecoördineerd. De werkgroep waarin zitting hebben de heren J. J. Dingemanse en D. I. Koole voor Zeeland-Noord en W. D. van Duiven en J. H. Sandhövel voor Zeeland-Zuid, heeft een werkschema opgesteld voor een aantal te onder zoeken zaken. Zo zal o.m. nagegaan worden of het mogelijk is gezamenlijk voedsel voor dieren in te kopen. Voorts gelijke pensionprijzen en afstands- gelden. controle op geplaatste dieren en uitwisseling van zwerfdieren. Ook met andere verenigingen in Zeeland, die hetzelfde doel beijveren, wil men zo mogelijk gaan samenwerken. Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum wordt op zaterdag 26 Juli a.s. avonds om 8 uur In de Nieuwe Kerk te Middelburg een concert gegeven door het British Columbia Boys Choir o.l.v. Donald Forbes. Aan dk concert wordt medewerking verleend door de organist Feike Asma, die, waar nodig, de koorzang zal begeleiden en afwisselen met orgelsoli. Reeds vanaf 1969 komt het koor om de twee jaar voor een tournee door Nederland. Duizenden bezoekers luisterden, in vaak overvolle kerken, voor het eerst of bij herhaling naar de verbluffende zangprestaties van het koor, dat overal met een ovationeel applaus beloond werd en van de pers de hoogste lof kreeg. Het koor bestaat uit ca. 30 jongens in de leeftijd van 7 tot 21 jaar en geselecteerd uit verschillende audities. Het wordt wel vergeleken met de Wiener Sangerknaben, met dit verschil echter, dat het is samengesteld uit sopranen, alten, tenoren en bassen. Het zeer uitgebreide en gevarieerde repertoire dat zij zich hebben eigen gemaakt gaat van Palestrina naar Bach en Benjamin Britten. HERINNERINGEN AAN OUD-WEST-KAPELLE. Dit keer weer eens de schijnwerper gericht op oud-Westkapefle. Beide foto's geven een kijkje in de Zuidstraat met de door oorlogsgeweld verloren gegane Hervormde kerk. En ook voor de rest een dorpsbeeld waarvan maar weinig terug te vinden is. Tijdens de vakantieperiode, vanaf 4 juli tot en met 31 augustus (in Vüssingen tot en met 17 augustus) kunnen kinderen meedoen aan de kindertekenwedstrijd, welke in Lips Autotron Drunen en Vlissingen wordt gehouden. De kinderen kunnen zelf tekenmateriaal meebrengen of, als dat op bezwaren stuit, aan de kassa viltstiften en papier krijgen. Alle soorten van creatieve uitingen worden geaccepteerd, hetgeen betekent, dat men ook knip-, scheur-, boetseer- en kleiwerkstukken mag inleveren. De werkstukken hoeven niet persé in Lips Autotron Drunen en Vlissingen vervaardigd te zijn en mogen best andere onderwerpen als de auto alleen bevatten. met chauffeur een tocht in de omgeving maken, waarna de dag besloten wordt met een dinertje in het restaurant. Natuurlijk zijn er nog een groot aantal andere prijzen, waarvan de speciale Anton Pieck-prijs, een door Anton HAMVARIATIES; Plakken kant-eiy-klaaf gekochte, gekookte ham hebben méér mogelijkheden dan alleen als broodbeleg. Ham laat zich goed met andere smaken kombineren en met gekookte ham kan men snel en makkelijk een gezellig vleesgerecht op tafel zetten. Hier volgen twee zéér verschillende recepten, allebei heerlijk in hun soort. EXOTISCHE HAMROLLETJES 8 plakken ham 3- 4 bananen citroensap bruine suiker boter geraspte kokos paprikapoeder Bestrijk een ovenvast schoteltje met boter. Pel de bananen en snijd ze schuinsweg in plakken. Leg midden op elke plak ham een rijtje bananenplakjes, sprenkel daar citroensap op en strooi er wat bruine suiker en geraspte kokos over. Rol de ham om de bananenplakjes heen en leg de rolletjes naast elkaar in het schoteltje. Bestrijk elk rolletje met wat boter en stuif er paprika over. Dek de schotel af met folie en schuif deze in een goed voorverwarmde matig hete oven. Laat de ham een kwartier 20 minuten bakken. Heerlijk met kerryrijst. Men kan de plakjes banaan vanzelfsprekend Pieck gesigneerde reproduktie, er een van is. Tekeningen kunnen tot 31 augustus worden opgestuurd of worden afgegeven bij Lips Autotron te Drunen en tot en met 17 augustus bij Lips Autotron Vlissingen. ook (geheel of gedeeltelijk) door stukjes ananas vervangen. NIEUW-ZEELANDSE HAMSCHOTEL Aardappelpuree van 1 1/2 kilo aardappelen (vrij vochtig) 8 plakken ham boter beschuitkruim 4 hardgekookte eieren 100 gr. geraspte kaas 3 theelepels paprikapoeder Bestrijk een ovenvaste schotel met boter en strooi er wat beschuitkruim op. Schep de helft van de aardappelpuree erin, leg daarop de in repen gesneden ham en plakken ei, strooi er dan de helft van de kaas op, vermengd met wat paprikapoeder. Doe hierop de rest van de puree, strooi er de overgebleven geraspte kaas met paprikapoeder op en zet de schotel in een voorverwarmde vrij hete oven tot er een korstje op de puree gekomen is. Dam kan men ook mengen met stukjes gebakken tomaat. Stadhouder Willem H overleed In 1650 op vieren twintigjarige leeftijd, maar dit heengaan werd door slechts weinigen betreurd. Geen wonder ook. De jonge stadhouder was driftig en in z(jn handelingen vaak onrechtvaardig. IR) poogde - het mocht kosten, wat het kostte - zijn wil dóór te zetten. Denkt u maar aan zijn (mislukte) aanslag op Amsterdam. IRj had dan ook heel wat vijanden. Zijn weduwe schonk acht dagen na de dood van haar gemaal het leven aan een zoon. Dit kind had vaders opvolger kunnen worden, maar de meeste van de gewesten waren van een kind. Stadhouder - natuurlijk onder voogdij! - niet gediend. Gevolg: een tijdperk zonder stadhouder, dat tot 1672 zou duren. Willem II had ook in Middelburg veel tegenstanders, maar burgemeester Thibout was een van zijn vurigste aan- hangers. Zijn huis op de Groenmarkt werd dan ook bijna door het volk geplunderd, maar de Middelburgse predikanten hadden - hoewel sterk aan Oranje gehecht - veel invloed op de massa en hun bezielende woorden wisten de dreigende wandaad te ver hinderen. Thibout werd toch gedwongen, de stad te verlaten. Maar hij bezat aanzienlijke landerijen in het westen van Zeeuws-- Vlaanderen en hij week dus naar een hem toebehorende hofstede in de omgeving van Groede. En eenmaal daar, haalde hij een buitengewoon vermetel stukje uit. Het gebeurde in Middelburg op een heerlijke, zonnige en zomerse zondag morgen, tijdens de dienst in de volle Nieuwe Kerk. De predikant schreed juist naar de kansel, toen bij de ingang een zekere, maar merkbare onrust ontstond. Want - Thibout was in de kerk verschenen - volkomen kalm en rustig, vriendelijk glimlachend, maar in volle waardigheid. De kerkgangers konden hun ogen bijna niet geloven. De banneling - hoe durfde hij! Alsof er geen wolke aan de lucht was, begaf Thibout zich naar de z.g. regeringsbank, de zitplaats van het stadsbestuur. Een buiginkje en een minzame lach volgden - misschien toch niet vrij van een weinig spotternij - bestemd voor burgemeester Apollonius Veth - Thibauts grootste tegenstander en vijand. Thibaut ging kalmpjes naast hem zitten. Het was ongehoord! Daar zat burgemeester Veth - trillend van woede en akelig bleek. Wat moest hij doen? Zijn gezag was miskend - met voeten getreden, maar hij was machteloos. Zou hij ook maar even zijn gezag doen gelden, dan had zijn optreden de godsdienstoefening lelijk verstoord. Er gebeurde dan ook niets. Even voor het begin van het dankgebed stond Thibaut op. Wéér een buiginkje voor burgemeester Veth en de banneling verliet de kerk. Buiten wachtte een licht speelwagentje, met een jong en vurig paard er voor. Binnen enkele minuten vloog het langs de (nü oude) Vlissingse weg en Thibaut schommelde al met zijn snelzeilend jacht op de golfjes van de Schelde, toen burgemeester Veth nog maar juist de Nieuwe Kerk verlaten had. Een niet onvermakelijk staaltje van durf en brutaliteit - echter met een tragisch gevolg. Een paar dagen na het gebeurde in de kerk had burgemeester Veth enige heren uitgenodigd, om Thibauts daad nog eens uitvoerig te bespreken. Veth liet zich echter al spoedig door zijn drift zó vervoeren, dat hij met de rechtervuist een slag op de tafel gaf. Nu ja, dat was 's mans bedoeling, maar hij trof de roemer wijn. die voor hem stond. Het dunne glas brak in stukken en een van de scherven sneed rechterpoolsslagader door. Een gewelidge consternatie was het gevolg en daar niemand er blijkbaar aan dacht de ader boven de snede af te binden - misschien kende men die behandeling niet eens - spoot het bloed uit de wonde, zó snel en in zo'n hoeveel heid dat de ongelukkige man in zwijm viel en kort daarna overvleed. Maar Thibaut keerde, dank zij de invloed van zijn aanzienlijke vrienden, in 1654 weer in Middelburg terug. Nóg een staaltje van ongehoorde durf - beter gezegd: van bewonferenswaardige moed. Een heldendaad van de lood gieter Huijbertus Munters op de Wal, in wiens familie dit beroep tien - en tien tallen jaren tot in deze eeuw van vader op zoon was overgegaan. Op 24 mei 1819 werd het dak van de Koorkerk door de bliksem getroffen. Verscheidene leien werden door het hemelvuur versplinterd en het houtwerk er onder vatte onmiddellijk vlam. Munters was een van -de spuitvoerders van 's lands brandspuit, spuit L., die in de Abdij zijn standplaats had. (Een draagpenning van de spuit is nog in mijn bezit.) Hoe Munters het eigenlijk klaarspeelde, vond ik nergens precies vermeld, maar de dappere man - hij was toen veertig jaar - wist zich met een touw van de toren in de brede en diepe dakgoot te laten glijden. Onversaagd rukte hij het smeulende en op verscheidene plaatsen al brandende hout los en wierp het in de goot, die gelukkig nog vol water stond. Munters kon ongedeerd - al moet het met heel wat moeite gegaan zijn - de veilige grond weer bereiken. Een groot, dreigend onheil was door de moedige daad van baas Munters afgewend en de talrijke beloningen, die hij ontving, waren zeker méér dan verdiend. Zonder zijn manhaftig optreden had de vreselijke torenbrand van 1 augustus 1712 zich wellicht herhaald. Hij overleed op hoge ouderdom - hij werd bijna negentig jaar. Thibaut en Munters toonden beiden over heel wat moed te bezitten, maar mijn bewondering gaat toch naar de eenvoudige meester-loodgieter uit. C. J. Oeldhof gaat van 24/7/'75 t/m 4/8/'75 met vakantie. Voor spoedgevallen kunt U zich wenden tot J. Schinkel, Ritthemsestr. 107, Souburg 01183-61515 De geestelijke vader van de gebouwen en stijl van Autotron Drunen, de heer Anton Pieck, zal op 1 september (als jury) de prijswinnaartjes aanwijzen. Natuurlijk zijn er prijzen te verdienen. De eerste prijs bestaat uit „een middagje Drunen". De prijswinnaar wordt met vader en moeder, vriendje of vriendinnetje uitgenodigd naar Drunen te komen. Het programma bestaat dan uit: Lips Autotron achter de coulissen bekijken en dat hebben nog niet veel mensen mogen doen. Het bezoek aan de restauratie-werkplaats en aan de opslagplaatsen waar tientallen nog te restaureren auto's zich bevinden, hoort daar natuurlijk bij. Dan gaat het gezel schap in een spierwitte Rolls Royce 1927

de Faam | 1975 | | pagina 5