Grens over? L Middelburg eert de grote sprookjesschrijver Andersen Lucht va art show op het Hof van Tange Grote kerk van Veere na een eeuw leegstand cultureel centrum VOORDEELVERKOOP SCHOOLTASSEN 24.- BIJOU HELH0 BOETIEK TASSENZAAK ZEEUWSE NUTSSPAARBANK J Bar „DE HOEVE" 77e jaargang no. 29 - woensdag 16 juli 1975 O Twee films en Kazimierz Lux in „De Beuk" en appartementen-verhuur Beiaardconcert op de Lange Jan P. HOLLEBRANDSE IM. LEREN JASJES 89,— 98,- ROKKEN 22.50 29.75 - SPIJKERBROEKEN LOIS, LEE, LEVIS 29,90 - 49,50 BLOUSES EN T-SHIRTS steeds leuke modellen vanaf ....9,90 - 19,90 - 29.90 BROEKEN, TERLENKA alle modekleuren 59, LANGE DELFT 61 MIDDELBURG Faam WAARIN OPGENOMEN „GROOT WALCHEREN" IN COM BIN AI IE MET DE VLISSINGER HUISAAN-HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Dan orde op (geld)zaken stellen Buitenlands geld. Reis- en bagageverzeke ring. Eurocheques of travellerscheques! Loop even binnen bij de Ter herdenking van het honderdste sterfjaar van de Deense dichter en schrijver Hans Christian Andersen is een tentoonstelling samengesteld die momenteel in de Middelburgse Vleeshal te zien is. Op vrijdagmiddag 11 juli j.l. vond de officiële opening plaats, waarvoor naast de traditionele Middelburgse bezoekers van openings plechtigheden ook een aantal Denen naar Zeeland gekomen was. Onder hen de ambassadeur Birger Kronman en de acteur Freddy Albeck. Het was vooral de laatste die het publiek wist te boeien door zijn vertolking van het sprookje: „De Theepot" - „een levensles in be scheidenheid" van Andersen. De acteur, die in een normaal hedendaags kostuum opkwam verkleedde zich voor het front van het publiek in het tenue zoals ook Andersen het gedragen heeft. Freddy Albeck, die zeer goed Nederlands sprak, meende dat hij wat zijn kennis en uitspraak van het Nederlands aanspraak zou mogen Donderdag 17 juli wordt in het open jongerencentrum „De Beuk" de film „Echoes of Silence" van P. Goldman vertoond. De film speelt in New York, in Greenwich Village, en beschrijft enige momenten uit het dagelijks leven van de 3 hoofdpersonen. De 27 jarige Goldman doet wat jonge kunstenaars altijd hebben gedaan: autobiografisch werk maken over een jonge man die op zoek naar iets is. Maar na al die films met New York als achtergrond, is het een „openbaring" te zien wat de simpele waarheid van Goldman's camera onthult, wanneer hij zijn jonge personages volgt in hun door „schade-en-schande-wijs worden" manier van leven. Zonder trucs toont hij New York als de grote arena van teleur stellingen - het grootste, smerigste, meest verleidelijke en meest gevaarlijke ding op aarde. Goldman haat New York, het geweld, de frustraties. Zijn in Frankrijk en Italië verboden, maar in Pesaro bekroonde fiim is zeer merkwaardig, volstrekt eerlijk en hoogst persoonlijk. Hij is niet bepaald een cinefiel, filmt niet om te filmen, maar omdat hij zich met film het best uit kan drukken. Aanvang 21.(X) uur. Voor vrijdag 17 juli contracteerde de Beuk KAZIMIERZ LUX. Deze ex. Brainbox zanger, die nu al voor de tweede keer in korte tijd naar het jongerencentrum komt, zal naast de nummers die hij van Brainbox heeft overgehouden, voornamelijk eigen werk brengen. Aanvang 21.00 uur. Zaterdag 19 juli zoekt „De Beuk" het meer in de ontspanning. Een primeur: de film „Pink Floyd at Pompei". Explosieve muziek van de bekende groep Pink Floyd en het oude Pompei (waar de film opgenomen is) scheppen een overweldigende sfeer. Nummers-songs: Echous part one en two. Careful with that axe, Eugene. One of these days I am going to cut you into little pieces. Set controls for the hart of the sun. Madom nobs. Aanvang 21.00 uur. KuUDfcKERKE TRAMSTRAAT 3 - TEL. 01185-1617 Voor jong en oud een gezellige en prettige sfeer. GEOPEND van 20.00 tot 0.100 uur 's Maandags gesloten. F. A. J. VAN WUK maken op de welwillendheid waarmee ook Nederlands sprekende gastar beiders tegemoet getreden worden. „Wij vinden het ook leuk wanneer U bij ons probeert wat Deens te stotteren". Overigens heeft ook Andersen een paar regels Nederlands geschreven. „Het Deens en het Nederlands zijn goed met elkaar te vergelijken, vond de Deense acteur, omdat het allebei moeilijke talen zijn die maar door een zeer beperkte groep mensen gesproken worden. Deson danks is Hans Christiaan Andersen beroemd geworden ver buiten de grenzen van zijn land. Hij groeide op in armoede maar wist met grote zekerheid van zichzelf dat hij beroemd zou worden. Volgens Freddy Albeck kwam dat door zijn gelovige instelling, niet te verwarren met ijdelheid: „Wie gelooft weet met zekerheid en dat was in dit geval zo met Andersen, die van zich zelf zei: ik word een groot schrijver". „Wie anders dan Andersen". Tijdens de opening van de tentoon stelling presenteerde mevrouw Drs. Helene Koppejan-van Woelderen haar zojuist uitgekomen boek „Wie anders dan Andersen". Het is een biografie over de Deense schrijver/dichter waarin mevrouw Koppejan-van Woelderen een nieuwe kijk geeft op het karakter van Andersen. Bij de samenstelling van haar boek ondervond de schrijfster veel steun van de heer Freddy Albeck zodat een van de eerste exemplaren van het boek voor hem bestemd was. Ook burgemeester Wolters en de Deense ambassadeur ontvingen een gratis exemplaar. Expositie De tentoonstelling in de Vleeshal is samengesteld uit een dertigtal panelen over Andersen's loopbaan samengesteld in Denemarken. Mevrouw Koppejan- van Woelderen zorgde voor acht panelen waarop de geïllustreerde Nederlandse uitgaven van werken van Andersen behandeld worden. Op nog eens acht panelen belicht zij de reizen en de dagboeken van Andersen. Verder is materiaal aanwezig dat afkomstig is van het Haagse museum Meermanno, de Koninklijke Bibliotheek, het Haagse Gemeentemuseum en een aantal particulieren. In de reeks tentoonstellingen die de Middelburgse Culturele Dienst in de Vleeshal organiseert dit jaar, neemt de Zomertentoonstelling volgens burgemeester Wolters de belangrijkste plaats in. Dit vooral omdat gedurende de zomermaanden de stad bezocht wordt door een groot aantal binnenlandse en buitenlandse toeristen die op deze wijze van een interessante tentoonstelling kennis kunnen nemen. Waarschijnlijk omdat het hier ging om de opening van de belangrijkste tentoonstelling van het jaar vergat de Gemeente Middelburg voor één keer haar eigen anti-alcohol principes. Tijdens de opening werden- tot vreugde van veel genodigden- glazen sherry en dergelijke aangeboden. De Andersen-tentoonstelling in de Vleeshal duurt tot en met 31 augustus. De expositie was eerder te zien in Deventer, Eindhoven, Heemskerk (N.H.), Texel. Na Middelburg gaat het materiaal achtereenvolgens naar: Baarlo (Limburg), Groningen, Amsterdam, Den Haag, Zutphen, Nijmegen, Delft, Laren en Rijswijk. 4 augustus: Op 4 augustus wordt in het Middelburgse stadhuis een herdenkingsbijeenkomst ter gelegen heid van het 100ste sterfjaar van Andersen gehouden. Tijdens deze avond, die gratis toegenkelijk is zal Tob. de Bordes een voordracht houden, worden de films: „The Story of my Life" en „The staunch tin soldier" vertoond. Bovendien zal het poppentheater Kartoen een opvoering geven van „Het meisje met de zwavelstokjes". Aanvang van de Andersen-avond: 20.00 uur. Het beiaardconcert op de Lange Jan te Middelburg zal donderdag 17 juli a.s., ,s avonds om half acht tot half negen, verzorgd worden door de stadsbeiaardier van Doetinchem en Vianen, mevr. Ria van Viegen - Pieffers. Zij heeft reeds le tournees in het buitenland gemaakt en doceerde beiaard bespelingen in Noorwégen. Voorts trad zij vele malen op voor de radio in binnen- en buitenland. Het programma voor donderdagavond а.s. is als volgt: 1. Zeven variaties over „Heer Jezus heeft een hofke", Romke de Waard; 2. Andante uit Orgelconcert, G.F. Handel; 3. Internationale volksliederen: Santa Lucia, Hoe zacht glijdt ons bootje, Annchen von Tharau, We shall overcome; 4. Klokkenspelsuite, Julius Röntgen; 5. a. Canta Amoroso, G. Sammartini, b. Berceuse, A. de Grassi; Thema met 13 variaties, Willem Vogel; 7. Selectie uit „The sound of music", Rodgers/ Hammerstein. Precies een eeuw lang heeft de Grote Kerk In Veere leeggestaan; als een onnutte, grote steenklomp, die in vergeltyldng met de andere gebouwen en huizen in Veere eigenlijk steeds een paar maten te groot leek. De gigant heeft sinds vrtydag 4 juli - gelukkig - weer een bestemming. Op die dag kwam de commissaris van de koningin, dr. C. Boertlen naar Veere om de kerk officieel in gebruik te stellen. Het ztyn de „Vrienden van Veere" die er voor gezorgd hebben dat de Grote Kerk er weer by ging horen. Veere heeft veel vrienden en duldeiyk invloedryke. En dat is er dan ook de reden van dat ln dit monumentenjaar een beiangryk monument weer toegankeiyk gemaakt kon worden. 1.400,—. Een eeuw geleden was men over het algemeen niet zo gek op monumenten. De Grote Kerk van Veere was er bijna niet meer' geweest. Het toenmalige bestuur van de gemeente Veere wist niet wat er met de reusachtige kerk, die leegstond, gebeuren moest, het onderhoud gaf problemen en dus was de beste oplossing de zaak maar neer te halen. Het Rijk heeft dat toen verhinderd. Voor 1.400,verkocht de gemeente Veere het bouwwerk aan de Rijksgebouwendienst. De Grote Kerk van Veere is echt een zeer merkwaardig gebouw. Het is een laat-gotisch kruisbasiliek uit de 15e eeuw. In de loop der eeuwen zijn er echter allerlei latere bouwstijlen die typische kenmerken aan het gebouw hebben toegevoegd. Volgens Rijksgebouwendienst en Monumentenzorg is het kerkgebouw niet meer terug te brengen tot zijn oorspronkelijke 15e eeuwse staat, daarvoor is het te veel een cocktail van bouwstijlen. Men vindt het eigenlijk wel interessant om heel die mengeling mee te restaureren. De verschillende bestemmingen die het gebouw in de loop der tijden gehad heeft (in de tijd van Napoleon was het zelfs een hospitaal), blijven daardoor duidelijk aan het gebouw te herkennen. Dat de restauratie van de Grote Kerk een tijdrovende zaak gaat worden is duidelijk. In vijf jaar tijd hoopt de Rijksgebouwendienst wel te bereiken dat het verval wordt tegengegaan, zodat het gebouw in ieder geval niet verder achteruit kan gaan. TENTOONSTELLING. Inmiddels is de Kerk weer al in gebruik genomen. In de reeks van bestemmingen die het gebouw al achter de rug heeft, wordt de kerk nu gebruikt als tentoonstellingsruimte en in de toekomst wellicht als een soort cultureel centrum. De eerste tentoonstelling die in de kerk te zien is geeft informatie over de kerk, over Veere, over de provincie Zeeland en tenslotte over het gehele Deltagebied, waarbij ook het Vlaamse wordt betrokken. De expositie heeft als motto meegekregen: „Delta, cultuurgebied in historisch perspectief' en is dagelijks te bezoeken tot 15 september. De tentoonstelling is verdeeld over acht nissen, grenzend aan het middenschip van de kerk. Aan de opzet hebben tal van instanties meegewerkt: de ministeries van Landbouw en Visserij, van Verkeer en Waterstaat, de Deltadienst en het Belgische ministerie van Nederlandse cultuur. De organisatie en het initiatief is afkomstig van de vereniging „Vrienden van Veere". Het ligt in de bedoeling in de toekomst regelmatig tentoonstellingen in het kerkgebouw te houden' Bovendien hopen de „Vrienden van Veere" dat de Kerk in de toekomst nog eens een centrumfunctie kan krijgen in het Nederlands-Vlaamse Deltagebied, van Gent tot Rotterdam. Om deze plannen uit te voeren is een speciale Stichting opgericht: „Delta-cultureel". In deze Stichting zijn ook vertegenwoordigers van de bevolking van Veere opgenomen. Het lijkt wat merkwaardig om dit speciaal te vermelden, maar in de praktijk zijn de „Vrienden van Veere" vooral afkomstig uit gemeenten buiten Veere tot zelfs in België toe. De „Vrienden van Veere" willen er naar streven dat ook de bevolking van Veere gebruik kan maken van de kerkruimte. Dat werd al direct duidelijk op de openingsdag. Na de officiële ingebruikname stond de kerk ,s avonds voor de mensen uit Veere open. Dat gebeurde met een programma met dans, toneel en spel, georganiseerd door de plaatselijke verenigingen. In de toekomst zal er volgens de plannen regelmatig „iets" in de kerk gpöeuren op het gebied van toneel, cabaret, enz. Op 19 juli a's. vindt op het Middelburgse Hof van Tange, achter de VdHig Autorijden Met Onze Rijopleiding. Autorijschool Tel. 01180-27473 en 01189-1988 U wordt opgehaald thuisgebracht. en Schooltas, synth. leer, 4 vakken riem 10 jaar garantie op het leer van de tassen DE ZAAK OP DE HOEK Grote schooltas OQ tuigleer, grote vakkenOiJ Schooltas synth. leer 4 vakken -K riem, OQ waarvan 1 vak extra groot met 5 vakken riem Q A 45 cm breed 04. Schouderschooltas, QA tuigleer, vanaf ^Ua" Verder vele andere soorten schooltassen, precies wat je zoekt. Lange Delft 44/ Segeersstraat 4a - Middelburg Kolvenlersdoelen een ongebruikeiyke show plaats: een heuse luchtvaartshow waaraan medewerking wordt verleend door de bekende Nederlandse ballonvaarders Nini en Jan Boesman uit Den Haag. Na allerlei voorbereidende werkzaamheden zal de ballon ,s middags tussen 16.00 en 17.00 uur het luchtruim kiezen. Nini en Jan Boesman hebben wat het ballon varen betreft beiden een enorme ervaring. Nini Boesman is een van de tien vrouwelijke balloncommandanten die de wereld rijk is en heeft van die tien de meeste vluchten op haar naam staan. Leuk te weten is dat de eerste ballonvaart die ze maakte, tevens de eerste kennismaking met haar latere echtgenoot was. Drs. J. Boesman, luchtvaarthistoricus en -auteur, stichtte na z'n dienstverband bij de KLM het Nederlands Luchtvaart Museum waar hij momenteel veel tijd en aandacht aan besteed. Hij heeft de meeste ballonvaarten op z'n boekje en is chef d'&quipe van de Haagse Ballon Club en president van de Fédération Internationale des SociétZ's Aéro - Philatêliques te Bern. Hij is de man die de te maken vaarten van te voren op papier plant en alle mogelijke voorbereidingen treft, zoals het invullen van vluchtverklaringen, vergunningen aanvragen etc. Behalve de ballonvaart wordt de luchtvaartshow ook opgeluisterd door parachutisten die vanaf 12.00 uur afspringen. Een apart aspect is de verkoop van kaarten, speciaal met het Mij. Zeeland zegel, die van een „ballon stempel" zullen worden voorzien. Ze zijn te koop (l 1,50. Om half zes ,s middags is er de tweede trekking in de loterij aktie van de Middelburgse winkeliers.

de Faam | 1975 | | pagina 1