r? s Straffen in oud-Middelburg _JI Wim Hofman exposeert r Met "de Magneet" naar de zon Zeeuws Studiefonds moest voor schotten verder verhogen ffiit be i¥ltbbclbttraöf ï)tstonc Voorzitterswisseling bij S.K.W. Welkomstdienst op Marktdag Zeeland aan de waterkant REIZEN VOOR 60-PLUSSERS MENU TAFELTJE DEKJE V erkeersmaatregelen Jaarcijfers over 1973/74 Gelukkige familie in de Adelaarstraat Maak een visalbum Herinneringen aan Oud-Souburg F Woensdag 9 juli 1975 Deze maal wflfen we eens Iets vertellen over de bestraffing van misdaden in vroeger eeuwen. Misdrijven hebben altijd al plaats gevonden, maar de manier van rechtspleging verschilt nogal! Een ieder van a kent wel de gruwelverhalen over radbraken, vieren de kg en andere minder prettige manieren om het leven te bdindlgen. Wy, mensen van deze tyd, vinden de straffen van vroeger vaak barbaars en wonde dyk. In 1870 werd de doodstraf in Nederland afgeschaft. Het laatste doodvonnis in Middelburg werd in 1851 voltrokken aan Jean Baptiste de Loeil die zijn vrouw vermoord had. In totaal werden tussen 1814 en 1851 9 personen in het openbaar op de Markt geëxecuteerd. Lijfstraffen als geseling en brand merking waren vroeger heel gewoon. In 1587 voerde de overheid van Middelburg het brandmerken met de burcht (het stadswapen) in, daarvoor gebruikte men het stadsijkijzer voor deze bestraffing. Men was soms wel erg hardvochtig in zijn bepaling van de strafmaat. Wat dacht u van de veroordeling tot galeislaaf voor 10 jaar en verbanning uit Zeeland voor 15 jaar? Deze veroordeling vond plaats in 1600, de veroordeelde had...ingebroken(l). Godslastering wend zeer zwaar gestraft. Dat blijkt wel uit het vonnis van een godslasteraar in 1691: tong doorstoken met een gloeiende priem, 9 jaar gevangenisstraf en voor altijd verbannen. Een iets mildere straf kreeg een zekere J an Pieteisen in 1729. Deze man wend wegens het maken van hazenstroppen op water en brood gesteld voor 3 dagen. Een merkwaardige middeleeuwse straf was de opgelegde of strafbedevaart. De veroordeelde moest een tocht naar een bedevaartsoord (b.v. Rome of Santiago di Composteüa) ondernemen als straf en boetedoening. We weten dat er tussen Ï366 en 1567 ten minste 60 strafbedevaarten vanuit Middelburg ondernomen zijn. In werkelijkheid zijn er veel meer geweest, wegens het verlies van archiefmateriaal kunnen we echter niet nagaan hoeveel er precies geweest zijn. Gevangenisstraf kende men in de middeleeuwen wel, maar deze vorm van straf w erd niet veel toegepast. Men gebruikte hiervoor 's Gravensteen. Het Middelburgse Gravensteen, dat zich aan de voormalige Lange Burcht (tussen Markt en Balans) bevond, werd begin 19e eeuw afgebroken. Aan de Kousteensedijk werd in 1642 een tuchthuis gebouwd. Het huidige huis van bewaring is er een voortzetting van. Men noemde zo'n tuchthuis vroeger ook wel een rasp- en spinhuis. Dit vanwege het werk dat de gevange nen moestten verrichten: de mannen moesten (brazil)hout raspen en zagen, de vrouwen spinnen. Het tuchthuis diende vooral als tijdelijke verblijfplaats van landlopers, dronkaards en dergelijke lieden. Y*eT OQ Redactie, Bureau Voorlichting gemeente Middelbbrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Het menu van 14 juli - 19 juli is als volgt: maandag: varkenslapje, tutti frutti. dinsdag: kipperagout, doperwten, rijst, woensdag: hamburger, appeltjes, pommes frites. donderdag: karbonade, tuin- boontjes vrijdag: vis met worteltjes, zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen op tel. 27537 tussen 9.00 en 9.30 uur. Deze dienstverlening van het UW geldt voor bejaarden en zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Burgemeester en wethouders die daartoe door de gemeenteraad z(Jn gemachtigd hebben de volgende verkeer» maatregelen genomen. Het parkeren is verboden voor de onbebouwde zijde van de Noordsingel, tegenover perceel Noordsingel 138 over een lengte van 42 meter in noordelijke richting. Het' gedeeite van de Seisweg, gelegen tussen de Seissingel en de Olmenlaan is gesloten voor alle verkeer in de richting van de Seissingel behalve voor fietsers en bromfietsers. De Koepoortstraat in de richting van de Molstraat is gesloten voor alle verkeer, behalve voor fietsers en bromfietsers. De Molstraat in de richting van de Dam is gesloten voor alle verkeer, behalve voor fietsers en bromfietsers. Het gedeelte van de Singelstraat, gelegen tussen de Koepoortstraat en de Schuitvlotstraat is voor alle verkeer, behalve voetgangers gesloten in de richting van de Spanjaardstraat. De Pijpstraat is in de richting van de Schuitvlotstraat gesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. Opgeheven worden het verbod voor vrachtauto's uit de richting van de Dam en rechts af te slaan vanaf de Molstraat bij de aansluiting van de Pijpstraat en het verbod voor vrachtauto's om uit de richting van de Schuitvlotstraat linksaf te slaan vanaf de Pijpstraat bij de aansluiting met de Molstraat. Het parkeren is verboden voor de oostelijke zijde van het gedeelte van de Schuitvlotstraat, gelegen tussen de Dam en de Singelstraat. De eerste twee besluiten werden op 27 juni 1975 ter openbare kennis gebracht en de laatst genoemden op 25 juni 1975. Binnen 30 dagen na genoemde data kan iedere belanghebbende beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. nonmgin a Nog tot en met 17 Julijaj. exposeert ln het Zeeuws kunstenaarscentrum Wim Hofman, de Zeeuw, die vorig Jaar in het nieuws kwam doordat hem De Gouden Penseel prijs was toegekend voor zyn illustraties van het kinderboek „Koning Wikkepokluk de Merkwaardige! een jaarlijkse aanmoedigingsprijs voor Illustratoren van jeugd en kinderboeken Wie verwacht op de expositie een uitgelezen collectie kinderboekentekeningen aan te treffen, heeft de plank toch een heel eind mis geslagen. Hofman biykt heel wat meer In z'n mars te hebben dan enkel en alleen zyn illustratieve kunst. Er hangt een boeiende serie vrij werk van Hofman, een serie die vooral opvalt door de originele kleurstelling. Ook de vormgeving is zeer afwijkend, deze expositie is dan ook zeer beslist geen alledaagse. Vaak is het werk op zich heel simpel van opzet, maar het brengt duidelijk over wat Hofman te zeggen heeft. Het vrije werk, gemaakt in 1975 is uitgevoerd - grotendeels althans - in een gemengde techniek, waarbij olieverf, gouache, koffie, potlood en krijt te pas komen. Uiteraard ontbreken de kinderboeken illustraties niet op deze expositie, in de gang van het centrum hangt een leuke serie uit .Welwel de zeer grote tovenaar', ,Het eiland Lapje Loem' en .Koning Wikkepokluk de Merkwaardige zoekt een rijk'. Dit zijn voor het grootste deel pentekeningen, stuk voorstuk bijzonder fraai en gaaf van uitvoering. Ook hier weer een simpele opzet die het juist geweldig blijkt te doen. Een bezoek aan deze expositie die men beslist gezien moet hebben, wordt van harte aanbevolen. Er zyn niet veel groeperingen ln onze samenleving voor wie het op „vliegvakantie" gaan nog al te veel problemen oproept. Een van de groepen die niet zo gemakkeiyk ej tussenuit kunnen trekken b ontegenzeggelijk, ,het èudbve deel van de Nederlandse bevolking. Te weinig reis -organisatoren houden rekening met de speciale wensen en ver langens die by de* oudere vakantie-' ganger leven. De meeste tour-operators richten hun programma's op de grote massa, zonder al te veel aandacht te besteden aan gerichte doelgroepen, zoab bijvoorbeeld de bejaarden. By reisbureau De Magneet, een van de grote Nederlandse reisorganisaties, ln Walcheren vertegenwoordigd door reisbureau De Magneet - Zeeland in Middelburg en Van Fraas sen in VIbsingen, b men van dit feit doordrongen geraakt. Voor het najaar 1975 tot en met april 1976 worden door de Magneet dan ook speciale reizen georganiseerd naar het Gardameer en naar zonnig Mallorca. Bij de planning van deze reizen, die worden gelanceerd onder de titel „Grijs op reis naar de zon", is geheel rekening gehouden met de typische wensen van de oudere reiziger. Enige voorbeelden maken dit reeds duidelijk. Het vaak onvermijdelijke gesjouw met koffers is bij deze 60-plus reizen niet meer nodig. De bagage wordt op de luchthaven afgegeven en men ziet deze eerst terug op de hotelkamer. De hotels en appartementen die zijn gecontracteerd, voldoen overigens ook aan alle eisen, die men voor dit soort reizen kan stellen. De kamers zijn overal geriefelijk, het personeel is prettig en verstaat de Nederlandse taal; de maaltijden zijn aan de Nederlandse smaak aangepast en natuurlijk is in ieder hotel of appartement een lift aanwezig. ■Tevens is gedacht aan de verdere: verzorging. Indien noodzakelijk is goede medische begeleiding ter plaatse voorhanden. Ook aan het vertier is gedacht. Er zijn interessante excursies, maar ook puzzel-wandeltochten, bingo- en dansavonden. Dat de reizen vrij laat in het seizoen gepland zijn, mag gunstig genoemd worden. De grootste drukte is voorbij en toch is zowel in Garda als op Mallorca alles toeristisch nog in bedrijf. D# bestemmingen Gardameer en Mallorca zijn met opzet gekozen vanwege het bizonder zachte klimaat en de talloze mogelijkheden die de omgeving aan zijn gasten biedt. Het Gardameer. Sommige landstreken zijn speciaal voor vakantie gemaakt. Het Gardameer is er een van. Natuur- en stadsschoon vormen een magnifieke twee-eenheid. Alles, past bij elkaar, huizen, water, bomen, bergen. Overal is leven en gezelligheid. Het lijkt zelfs of de Italiaanse bewoners voortdurend op vakantie zijn. Het heerlijke klimaat verhoogt de sfeer, doordat Garda in het noorden en oosten wordt beschermd door hoge Alpen en door de Dolomieten. Het plaatsje heeft een geweldig centrum en een oergezellige boulevard, waar iedere vrijdagmorgen een kakelbonte riiarkt gehouden wordt. Overal zijn er cafétjes, terrasjes en bars, zodat ook op eigen gelegenheid veel te ondernemen valt, en te beleven. Minltrips Londen. Reisbureau van Fraassen-de Magneet Zeeland heeft ook aangehaakt op de nieuwe bootverbinding Vlissingen- Sheemess, die sinds een half jaar bestaat. In samenwerking met de Olau Line worden minitrips naar Londen georganiseerd. Het is voor honderd gulden reeds mogelijk een tweedaagse reis naar Londen te maken. In deze prijs is begrepen een bootretour, een trein- retour Sheemess-Londen en een over nachting met ontbijt in een Londens hotel. Uiteraard is het ook mogelijk riet verblijf in Londen te verlengen. Mallorca. Geliefd zonne-oord van oudsher, ook in herfst en winter. Het prachtige landschap, de rijk gevarieerde natuur, de oude monumenten en ruïnes, de stad Palmadit alles omzoemd door een immer blauwe Middellandse Zee vormt het decor voor een zonnige herfst- of wintervakantie. Palma de Mallorca is een stad met een riante boulevard, een gezellige- promenade met winkels en terrasjes,4 een oude Arabische kern vol steegjes en oude patio's. Mallorca met zijn eindeloze smalle stranden, zeker geen eiland waar men zich licht vervelen zal. Ook in de omgeving van de appartementen, die voor deze reizen zijn gecontracteerd is veel vakantiegenot op te doen. Dat de actie „Grijs op reis" in eem behoefte voorzien is zeker. Niet alleen individuele 60-plus reizigers melden zich aan voor een verblijf in zonniger streken, ook groepen van bejaarden tonen belangstelling. Nu reeds besluiten velen vroegtijdig om het gure Hollandse najaar te ontvluchten. Bij de reisbureaus De Magneet - Zeeland en Van Fraassen ligt uitgebreide documentatie klaar en voor groepen van bejaardentehuizen of bonden worden de komende weken filmvoorstellingen ge organiseerd over deze vakantiereizen naar de zon. Dezer dagen is afscheid genomen van de heer J. Simons als voorzitter van de stichting Sociaal Kultureel Werk Vlissingen. Hij wordt in deze funktie opgevolgd door de heer J. J. Stam, die op 19 februari j.l. tot bestuurslid werd benoemd. De heer Simons is sinds de oprichting van S.K.W. -1 januari 1972 - voorzitter geweest. Hij heeft bovendien een aantal jaren deel uitgemaakt van het Hervormd jeugdwerk, dat gedeeltelijk bij de fusie in S.k. ooeine. In totaal had hij ongéveer tien „dienstjaren". Tijdens 'n gezellig samenzijn is in aanwezigheid van bestuursleden en adviseurs met hun echtgenoten afscheid genomen van de heer Simons, alsook van de heer B. Volmer, die ongeveer twee jaar deel uitgemaakt heeft van het bestuur. Voordien was hij betrokken bij het Hervormd jeugdwerk in Vlissingen. Beide scheidende bestuursleden werden toegesproken door de heer C. H. Zwijnenburg namens het bestuur en door de directeur, de heer L. van de Jagt. Zij ontvingen een blijvend aandenken aan de tijd, dat zij met grote inzet hun krachten aan S.K.W. hebben gegeven. Beide heren achtten hun tijd gekomen om terug te treden, teneinde op deze wijze de stichting door een -stroomversnelling heen te loodsen. In beide vakatures is nog niet voorzien. Enige tijd geleden heeft de heer Ch. G. Landrezich teruggetrokken uit het bestuur. Hij is opgevolgd door de heer F. E. Heuckelbach, namens de kerkeraad van de Hervormde gemeente van Oost en West-Souburg. Wat de beroepsfunctionarissen betreft zijn er eveneens enkele mutaties. In de vakature „Open Hof' heeft het bestuur benoemd mej. L. Luikenaar uit Goes. Mevr. M. van den Blink-ten Brug heeft ontslag aangevraagd als parttime peuterleidster in „Het Buut" in verband met het aanvaarden van een andere (full-time) werkkring. In het seizoen 1975/76 zal de heer J. Rijnberg uit Oost-Soubu.g, student aan de Sociale Akademie Den Bosch, zijn (derde stagejaar in „Het Buut" door brengen. De dames N. A. Smit en G. te' Velde, studentes van de Sociale Akademie in Zwolle, lopen momenteel een zes-weeks stage bij het S.K.W. In het studiejaar 1973/74 is het door het Zeeuws Studiefonds totaal verleende bedrag aan studievoorschotten met ca. 6,5% gestegen tot 175.655,Dit terw-yi het aantal aanvragen in ver gelijking tot het vorige studiejaar met by na 20% terugliep tot 190. Het aantal toekenningen verminderde echter slechts met 7%. Zoals in het zojuist verschennen jaarverslag wordt meegedeeld, houdt de stijging van het totaal verleende bedrag verband met de steeds hogere kosten van levensonderhoud. Daarnaast wordt het fonds in toenemende mate geconfronteerd met moeilijke gevallen, waarvoor de rijksstudietoelagen ten behoeve van wetenschappelijke en hoger beroepsonderwijs en de tegemoetkoming studiekosten ten behoeve van het overige voortgezet onderwijs, onvoldoende mogelijkheden bieden. Voor de categorieën buitenlandse opleidingen en de onder wijsinstellingen, die niet van rijkswege worden gesubsidieerd, werd aan 48 studenten 129.545,aan voor schotten toegekend. Voor het weten schappelijk onderwijs werd in 6 gevallen 6.050,verstrekt en aan suppleties ten behoeve van het hoger beroepsonderwijs werd aan 21 studenten 25.800,toegekend. Nu de rijksnormen voor het weten schappelijk onderwijs met ingang van het studiejaar 1974/75 ook gelden voor het hoger beroepsonderwijs, wordt verwacht dat in deze sector een daling van de aanvullingen zal optreden. Ten behoeve van het overige voortgezet onderwijs werd in 156 GEVALLEN 9 14.260,uitgekeerd. De aflossingen vertonen een stijgende lijn. maar zijn nog steeds onvoldoende om de verleende toelagen te financiëren, aldus het verslag. Ver hoging van het rekeningcourant crediet bij de provincie Zeeland zal daarom noodzakelijk zijn om het thans gevoerde beleid te kunnen continueren. Het maximum bedraagt 600.000,en is in de loop van 1974 geheel opgenomen. Dankzij een matige rente van 6% over het rekeningcourant crediet is het provinciaal subsidie voldoende om het exploitatie-saldo te dekken. Gezien de sterk gestegen rente moet echter in de toekomst met een ongedekt tekort rekening worden gehouden, zo wordt waarschuwend in het verslag meegedeeld. Uit de statistische gegevens in het verslag valt te lezen dat van 1957/58 Er trok dezer dagen een zeer byzondere stoet door de Middelburgse straten: tien blinkende antieke auto's - „old timers" - van Autotron en een brandweerwagen uit de twintiger jaren. De stoet had een byzonder doel: mèt de heren van de Middelburgse Evenementencommis sie waren ze op weg naar de Adelaar straat, waar de familie G. Janse op nummer 70 een byzondere verrassing wachtte. Deze familie had nameUjk de hoofdprys van de grote lotery van de Evenementencommissie M 75 gewonnen: een televisietoestel. En niet zo maar een zwart-witte old-tlmer, maar een fraaie moderne kleurentele visieontvanger! meer dan de helft van de aanvragers: 2192 (52,5%) komt uit de leeftijdsgroep van 17 t/m 19 jaar. De vorig jaar reeds geconstateerde verschuiving van aan vragen in de leeftijdsgroep van 20 jaar en ouder zette zich ook in dit studiejaar voort. Ruim 33% van de aanvragers komt uit de groep van handarbeiders. Het percentage der aanvragers zonder beroep is opnieuw toegenomen. Bijna de helft van de aanvragers (47,3%) komt uit gezinnen met 2-3 kinderen. Het percentage der zelfstandige aanvragers was ten opzichte van het studiejaar 72/73 meer dan verdubbeld. Dat van gezinnen met 1 kind is sterk gedaald, evenals die met 4-5 kinderen. De meeste aanvragers (18,9%) komen uit gezinnen met een belastbaar inkomen tussen de 15.000,— en 18.000.—. Geografisch gezien kwamen in 73/74 de meeste aanvragen (37,4%) uit Walcheren. Hiervan werden er 37,4% toegekend. Hierop volgde O.Z. Vlaanderen met 23,2% en een toekenning van 20,9%, N. en Z.- Beveland 16,8% (toekenning 20,9%), W. Z.-Vlaanderen resp. 8,9 en 6,6%, Schouwen Duiveland 8,4 en 10,9%, Tholen-St. Philipsland resp. 5,3 en 3,3%. Naar soort onderwijs werden de meeste voorschotten verstrekt voor M.T.S. (12,8%), gevolgd door para-medische opleidingen 12,6. Voorts H.T.S. 10,2% en diverse vakopleidingen 14,7%. Gemiddeld bedroeg in 1973/74 het verstrekte voorschot 1930,Van het sinds 1957/58 totaal toegekende bedrag van ruim 1,6 miljoen aan voorschotten werd tot dusver bijna de helft afgelost. aanstaande donderdagmiddag van 12.40-13.05 uur wordt de vierde welkomstdienst voor iedereen op marktdag in Middelburg gehouden in de Engelse kerk. Ad Driesprong van „Youth for Christ" houdt een korte toespraak over „blind en toch ziend". J.P. Ossewaarde bespeelt het orgel en begeleidt de zang. De voorgaande diensten werden druk bezocht; de interkerkelijke commissie, die deze diensten voorbereidt, spreekt van een gezegend resultaat. „Aan de rede" is de titel van het zo juist verschenen boekwerk, dat M. P. de Bruin - groot kenner van de Zeeuwse historie - gewijd heeft aan het Zeeland van de waterkant. Hij deed dit aan de hand van een groot aantal illustraties uit de 18de en 19de eeuw, die nog in Zeeuwse musea en in particulier bezit te vinden zijn. Fraaie schilderijen met havengezichten, kopergravures en tekeningen, die alle een interessant beeld geven van de verwevenheid van deze provincie met de zee. Alleen reeds deze tientallen prenten, waarvan vele voor de meesten onbekend, zijn het bekijken meer dan waard, doch bovendien geeft De Bruin daarbij in een vlot geschreven tekst, een interessant beeld van de ontwikkeling van de Zeeuwse scheepvaart in het verleden. Zo vertelt bij o.m. over de vaarwateren en over de aanblik van de waterkant op verschillende Zeeuwse steden. Verder heeft de Bruin nog hoofdstukken gewijd aan de veren, de schepen en scheepswerven en aan de vissers. Kortom, een fraai werkje dat ieder die belangstelt in de Zeeuwse scheepvaart in al haar vormen - en dat zijn er velen! - zeker niet zal willen missen. Uitg. De Boer Maritiem, Bussum 24,50). Illustratie: Houtgravure uit „The Illustrated London News" (1873) van de opening van Vlissingen. nieuwe haven Steeds meer sportvissers zetten tegenwoordig hun vangst terug in het water. Een verheugend verschijnsel dat de visstand ten goede komt. Zo is men ook in de toekomst verzekerd van hengelplezier. Sportvissers die het van één kant toch wel jammer vinden dat ze hun vangst niet trots aan vrienden en bekenden kunnen tonen, kunnen wellicht hun voordeel doen met de volgende tip. Neem een fototoestel en een forse maatlat met duidelijke cijfers mee naar de waterkant. Is de vis gevangen, dan even de maatlat erlangs, een snelle kiek... en klaar is Kees. Met een direkt- klaar fototoestel van Polaroid is het helemaal handig. Het resultaat is onmiddelijk te zien en bij thuiskomst kunnen de foto's van de vangst het hengellatijn opfleuren. Sommige vissers plakken de foto's ter plekke in een album en ncteren waar en hoe laat de vis verschalkt werd. Meer gegevens zoals hoe diep er werd gevist en wat voor soort aas er werd gebruikt etc. kunnen het visalbum nog aantrekkelijker maken. Welke camera u ook gebruikt, één ding is belangrijk, een foto is beter dan een leefnet. Deze keer eens twee prentjes uit de tijd toen Souburg nog een zelfstandig Souburg was en... ook nog een beetje rustiger met het verkeer. Op de bovenste foto: het bekende Oranjeplein met rechts de weg naar de Groote Abeele, waar in vroegere dagen de speeltuin - links op de onderste foto - oud en jong menig gezellig uurtje heeft geboden.

de Faam | 1975 | | pagina 5