BOUWFONDS LEGER DES HEILS Ook dit jaar in Middelburg twee folkloristische dagen Contact Radio en T.V. verbouwde Jacob Cats en zijn huis te Middelburg In de Serooskerkse Wilgenhoeklaan Jong plateelschilderspaar bouwt er zich bestaan op Beiaardconcert op Abdijtoren OP 3 JULI EN 14 AUGUSTUS: Woensdag 2 juli 1975 INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE "VERHUIZING" GEMEENTEWERKEN ipmj TAFELTJE DEKJE TENTOONSTELLING HANS CHRISTIAN ANDERSEIN ©it br iHtbörllmnTör I^istonr Misschien hebt U ze op de Braderie in Middelburg zien staan, een handje vol Middelburgers, die pannekoeken verkochten. Dat was het burgercomité van het Leger des Hells. Het burgercomité bestaat uit een groep symphatisanten van het Leger, die zeer geschokt ztyn van de armzalige- en soms onleefbare situatie, waaronder het Leger des Hells In zjjn oude gebouw moet wonen en werken. Alhoewel het gebouw er van bulten vrJJ goed uit ziet, is het van binnen een krot en direct geschikt voor de slopershamer. Het gebouw kan gerenoveerd worden, maar dat gaat wel 400.000,kosten. Rtyk, Provincie en Gemeente subsidiëren de helft, het gebouw Is een monument, maar de andere helft moet uit het Leger komen. Ons Leger des Hells ln Middelburg heeft geen cent. Vandaar dat het burgercomité gevormd werd met het doel een actie onder de bewoners van Walcheren te doen ontketenen, waarmee de resterende gelden zouden worden opgebracht. POSTGIRONUMMER BANK: 97721 VAN DE Het burgercomité roept U allen, bewoners van Walcheren, op tot het geven van een bijdrage voor het bouwfonds van het Leger des Heils. Het comité wil U verder onder de aandacht brengen dat medio augustus a.s. (11 t/m 15) er een massale inzameling over heel Walcheren zal plaatsvinden, waarover wij U later nog hopen te berichten. Voorts organiseert het comité in de eerste week van september a.s. een grote bazar in Middelburg, waarvoor wij U reeds nu uitnodigen. Voor deze bazar zijn veel artikelen nodig. Daarom doen wij een beroep op U materiaal hiervoor af te staan. Wij denken aan o.a. speelgoed, handwerkjes, boeken, kortom alles wat U wilt afstaan, geschikt voor de bazar. U kunt te allen tijde Uw materiaal kwijt bij de leden van het burgercomité en het gebouw van het Leger des Heils in de Hoogstraat, wij vragen U hiermee niet lang te wachten, daar de organisatie veel tijd vraagt. Het burgercomité meent dat het zijn en Uw plicht is om met grote inzet te werken aan het tot stand komen van de renovering van het Leger des Heilsgebouw en dus van het bij elkaar krijgen van 200.000,uit de bevolking van Walcheren. Comité van aanbeveling: C. Boertien, commissaris der Koningin in Zeeland, P. Bergkotte, Hervormd predikant te Zoutelande, A. Hack, burgemeester gemeente Veere, J. de la Hayze, arts te Middelburg, G. K. Hesselink- Mondria, presidente Zeeuwse Vrouwenraad, J. Hendriks, pastoor R.K., C. F. Janse de Jonge-Dekker, presidente Ned. Ver. v. Hulsvrouwen, afdeling Middelburg, M. J. Kaland- Suurland, echtgenote Zeeuwse gedeputeerde, L. M. Moermond, burgemeester Westkapelle, E. R. O. Richard, Hervormd predikant te Oostkapelle, F. G. Sprenger, burgemeester gemeente Domburg, P. van Til, em. predikant Gereformeerde kerk, B. Uyterlinde, internist, W. Veenhoven, direkteur jeugd en gezin, M. C. Verburg, direkteur Econ. Technologisch Instituut voor Zeeland, K. de Weert, direkteur Roggeveenhuis, J. J. v.d. Weel, advokaat, J. J. v.d. Wel-Beije, raadslid P.v.d.A., Middelburg, P. A. Wolters, burgemeester gemeente Middelburg, R. P. Ytsma, Hervormd predikant te Middelburg. burgercomitee - opgericht mei 1975 voorzitter: G. J. Oldeman, Hoogstraat 21, sekretaresse: E. F. Koole-v.d. Sande, Koninginnelaan 5, tel. 29476, penningmeester: Mr. J. J. H. van West, Asserlaan 17, tel. 26292, C. J. Wagenaar, B. Smytegeltstraat 31, tel. 25659, algemeen adjunkt: J. A. Zandee-Seldenrijk, Londensekaai 37, tel. 13222, leden: J. Beun, Rijnstraat 21, mevr. de Beijl, Heerengracht 116, F. Ph. G. Bollen, Markt-Zusterplein 1, P. J. de Bruijne, Stadhouderslaan 13, J. Griep, Hoogstraat 27, E. J. de Kok- Jansen, Park van Nieuwenhove 1, tel. 12078, kapt. D. Meulenbelt, Hoogstraat 18, M. Roegholt-van Noord, Noord bolwerk 11, P. A. Rotte, Amelaan 6, tel. 12528. BANKREKENINGNR.: AMRO BANK MIDDELBURG REKENINGNUMMER 46.06.61.809 In verband met de afzonderlijke regeling voor individuele huursubsidie voor de categorie alleenstaanden, die de leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt hebben en niet gehuwd of gehuwd geweest zijn en niet in aanmerking komen voor kinderaftrek, kan thans het volgende onder uw aandacht gebracht worden I. Zij die in het afgelopen jaar reeds huursubsidie ontvingen, zullen deze subsidie doorbetaald krijgen totdat de afzonderlijke regeling in werking zal treden. Wanneer dat zal zijn, hangt af van de behandeling van de nota inzake huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens door de Staten-Generaal. Zodra de regeling bekend wordt, dienen zij een nieuwe aanvraag in te dienen. De verbouwing van de 3e fase van de kantoren van gemeentewerken nadert zijn voltooiing. De verhuizing zal plaats vinden op dinsdag 8 juli 1975. In het nieuwe gebouw zullen de volgende onderdelen van de dienst een plaats vinden: begane grond: boekhouding registratuur - typekamer le verdieping: direkteur - grondbedrijf 2e verdieping: kantine. De toegang kan zowel via de Vlissingsestraat als via de Stadsschuur. De panden aan de Vlissingsestraat worden vernummerd en er blijft één nummer voor gemeentewerken: Vlissingsestraat 21. Via de Stadsschuur is ook een toegang tussen de percelen Stadsschuur 8 en Stadsschuur 10. Via een toegangshek komt men op het binnenpleintje en van daar bij de receptie. Om historische redenen is het wenselijk de naam van de Stadsschuur te blijven kombineren met gemeentewerken. De adressering blijft dan ook: Gemeente werken - Reinigingsdienst - Grond bedrijf Stadsschuur Middelburg. De Folkloristische Commissie te Middelburg is van plan om ook in dit jaar weer twee Folkloristische dagen te organiseren. De eerste wordt gehouden op donderdag 3 juli en de tweede dag op donderdag 14 augustus. Hoofdzaak op de eerste dag is de ringrljderty in de sjeeqjes, maar daarnaast kunt u ook genieten van een ringrijderlj te paard, welke gehouden wordt in een baan eveneens op het Molenwater. Voor deze rlngrQderQ is het Walchers costuum verplicht, ook voor de sjeeqjes-deelnemers. Voor de ringrijderij te paard wordt voor de derde maal de F.B. den Boer- beker verreden. Deze beker is bestemd voor de ringrijder die de meeste ringen gestoken heeft. De beker werd in 1973 gewonnen door de heerC. Houterman uit Koudekerke en in 1974 door Rinus Koets uit Biggekerke. Deze beker kan in eigendom verkregen worden, wanneer deze 3 X in totaal gewonnen is. In verband met de financiële moeilijkheden moest evenals in 1974 worden besloten de optocht te laten vertrekken, zonder de gewaardeerde medewerking van E.M.M. uit Serooskerke. Hiervoor in de plaats werd wederom de medewerking gekregen van het jeugd- korps „Johan Friso" van Juliana uit Middelburg. Voor de ringrijders met de sjeesjes is de hoofdprijs de beker van de gemeente Middelburg. De sjees welke de meeste ringen gestoken heeft, krijgt deze beker direct in eigendom. Van Sporthuis Imanse is er een wisselbeker voor de mooist versierde sjees. Dit is een Wisselbeker. Verder zijn er 3 bekers voor het best geklede paar in Walcherse dracht nl. van Textielgroothandel Josiasse, Middelburg, Cebeco-Zuidwest, Zierikzee en Textielhandel Fa. A. Janse Zn. te Koudekerke. Ook deze bekers gaan direct in eigendom over. Daarnaast zijn er weer een groot aantal luxe prijzen. Om de deelname te stimuleren wordt er voor de sjeesjes- ringrijderij geen inleggeld gevraagd. De wedstrijd begint om 10 uur en wordt beëindigd om ongeveer 17 uur. De pauze is van 12-13 uur, terwijl direct daarna de optocht begint langs de volgende route; Molenwater, Herengracht, Seisdam, Achter de Houttuinen, Langeviele, Pottenmarkt, Markt, Vlasmarkt, Krommeweele, Herengracht, Stadhuisstraat, Lange Noordstraat, Markt, Lange Delft, Korte Delft, Damplein, Molstraat, Koepoortstraat, Molenwater. De organisatie van de folkloristische dagen is weer in handen van de heren A. Imanse, K. Scherphuis, A. P. v.d. Kamer, S. J. Lous, H. Joosseen Joh. Maljaars, voor de verenigingen V.V.V., Handelsbelang, Stichting Nieuw Walcheren en Z.R.V. De jury voor de mooist versierde sjees bestaat uit de dames I. C. Blaauw-de Wilde, Tj. den Boer-Roelfsema, J., Popma-Salomé, M. Sandberg tot Essenburg-Hiebendaal, E. Schenk-v.d. Sande, T. Wolters-Blauwijke^l en de heren H. Joosse en J. de Nood. Verder is er een jury voor het best geklede paar, bestaande uit de dames de Jager en Provoost uit Domburg. De prijsuitreiking wordt des avonds om 8 uur gehouden in de Schouwburg. De consumptie tent is eveneens weer op het Molenwater en de toelichting over het verloop van de ringrijderij zal wederom verzorgd worden door de heer W. Imanse. Beide dagen vallen ook dit jaar weer in de drukke vakantieweken. De organisatoren hopen op een grote belangstelling. Voor de ringrijderij te paard zijn er 21 deelnemers en voor de sjeesjes 25 deelnemers. „Het heeft wel veel moeite gekost, maar uiteindelijk ztyn we dan waar we wilden zijn: onze zaak heeft een heel ander aanzien gekregen. Als eigen baas zijnde ken Je geen vaste werkuren en als je daarbij bedenkt dat tussendoor ook nog de nodige klanten geholpen moesten worden, kan men zich wel voorstellen dat er vaak avonds laat gewerkt is om de zaak rond te krijgen. Zelf zjjn we eigenftjk wel een beetje bftj met het resultaat, maar ook wel vanwege het feit dat het nu allemaal zo'n beetje achter de rug is! Aan het woord is mevrouw Willemse van Contact - Radio en T.V. uit Middelburg, de zaak die recntelijk met een drukbezochte receptie de verbouwde bedrijfsruimte heropende, een verbouwing die - zoals uit het bovenstaande wel blijkt - geheel in eigen beheer werd uitgevoerd. Van het vroegere kleine zaakje, een kleine ruimte met een uitloopje naar een kamertje, er naast, is niets meer te vinden: een kamer en keuken werden bij de bestaande ruimte getrokken, zodat één en ander veel ruimer toont. De winkel kreeg een gezellig aanzien door middel van een, door mevrouw Willemse eigenhandig gemaakt donkerbruin gordijn dat als achtergrond dient voor een stellage in zwart/wit waarop een uitgebreide collectie radio hifi apparatuur, zwart/wit en kleuren T.V.'s staat uitgestald. In de vroegere bedrijfsruimte is nu alleen wit goed ondergebracht: koelkasten, wasautomaten en dergelijke. Geen wonder dat er van de tweede hands radio en T.V. zaak waarmee het echtpaar Willemse in 1966 startte, niets meer terug te vinden is. Uiteraard is alle apparatuur in bedrijf te zien of te bekijken of te beluisteren, iets wat vroeger niet altijd mogelijk was. Van de zijde van de klanten, vrienden bekenden etc. liet men zich niet onbetuigd; er werden bij de opening maar liefst 27 bloemstukken bezorgd! Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. H. Zij die nog geen huursubsidie ontvingen en na 1 april 1975 huurder zijn geworden van een gesubsidieerde woning kunnen alsnog een aanvraag indienen op grond van de regeling zoals die van kracht was voor de periode 1 april 1974 tot 1 juli 1975, waarbij dient te worden uitgegaan van het inkomen over 1973. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de gemeente secretarie, bureau huisvesting. Menu voor de week van 7 juli tot 12 juli Maandag: varkensoester, spinazie en aardappelen dinsdag: hamburgers, appeltjes en gebakken aardappelen woensdag: gehakt, bloemkool en aardappelen donderdag: carbonade, spercibonen en rijst vrijdag: kip, appeltje en aardappelen zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Men kan bellen tussen 9.00 uur en 9.30 uur, tel: 27537. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Programma voor de avond van 4 augustus 1975 in het stadhuis te Middelburg t.g.v. het 100ste sterfjaar van de Deense dichter en schrijver Hans Chr. Andersen: Voordracht door Tob. de Bordes film „The Story of my Life" film „The staunch tin soldier" „Het meisje met de zwavelstokjes' door pq^pentahater Kartoen AANVANG 20.00 TOEGANG UUR. GRATIS Vanaf 14.00 uur op de tentoonstelling en tijdens deze avond verkoop van gesigneerde exemplaren van „Wie anders dan Andersen" door Helene van Woelderen door haar geschreven t.g.v. de herdenking van de 100ste sterfdag. Het is misschien wel aardig om in het kader van het monumentenjaar eens aandacht te schenken aan een historisch gebouw. Weliswaar zijn in deze rubriek al meer historische gebouwen besproken, maar het gebouw waar we het deze maal over willen hebben ontleent zijn waarde voornamelijk aan het feit dat het als onderkomen voor een „beroemdheid" gediend heeft. Inderdaad, we doelen op het pand Lange Noordstraat 31. In deze eenvoudige 18e eeuwse gevel bevindt zich een in het midden van de vorige eeuw- aangebrachte siersteen. De lijst van onroerende monumenten in de gemeente Middelburg beschrijft het huis aldus: „Huis met lijstgevel op hardstenen voet. In de middendeur steen met inscriptie (Woonhuis van Jacob Cats 1603- 1623). Kroonlijst met gesneden consoles en datering MDCCLI. Voordeuromlijsting. Stoep. XVIII 18e eeuw). Gebouw van algemeen belang wegens oudheidkundige en kunsthistorische waarde". Volgens de overlevering bevond zich aanvankelijk een herberg (het Huis of Logement van Middelburg), waarin afgevaardigden van steden of hooggeplaatste personen konden logeren, op de plaats van ht huidige huis. Het pand kwam eind 16e eeuw in het bezit van de bekende koopman Balthazar de Moucheron. Diens broer Pieter bewoonde het huis in 1603. In dat jaar vestigde de te Brouèwershaven geboren Jacob Cats (1577-1660) zich als advokaat te Middelburg. Op 13 december werd hij door het College van Wet en Raad tot stadsadvokaat aangesteld. Dankzij de zorg van de procureur Cornelis van der Pol werd Cats toegelaten tot de huiselijke kring van Pieter de Moucheron. Kort nadat Cats zijn intrek in Pieter's huis aan de Lange Noordstraat had genomen vertrok de laatste- Cats kocht het huis nu van de Moucheron's. Hij schijnt het van binnen aanzienlijk verbeterd en verfraaid te hebben. Jacob Cats huwde in 1605 te Amsterdam met de rijke uit Antwerpen afkomstige Elizabeth van Valkenburg. Spoedig na zijn huwelijk kocht hij de buitenplaats Het Munnikenhof onder Grijpskerke. Cats maakte zijn fortuin met indijkingen in Staats-Vlaanderen Zeeuwsch- Vlaanderen). Van 1621-1623 was hij pensionaris van de stad Middelburg. Het gezin Cats vertrok in 1623 voorgoed uit Middelburg daar Jacob Cats een benoeming als pensionaris van Dordrecht had aangenomen. Zijn voorspoedige staatkundige carrière zou later leiden tot het raadpensionarisschap van Holland (1636-1651). Jacob Cats is vooral bekend geworden door zijn grote (zedeprekerige) dichtwerken. In 1618 verscheen zijn eerste grote werk. Hij heeft vrij veel invloed uitgeoefend op de Noord-Nederlandse beschaving. Veel Protestantse gezinnen bezaten tot in de 19e eeuw naast de bijbel de Verzamelde Werken van „vadertje" Cats. I I In het landelijke Serooskerke wonen twee mensen die een heel bijzonder vak beoefenen. Dat zijn Henk en Lenle van Vliet. Ze wonen aan de verkeersweg die dwars door het dorp voert. De voorbijganger in de auto zal het misschien niet direkt opvallen, maar de voetganger die langs het huisje loopt, valt gauw genoeg de bescheiden etalage op waarin de resultaten van de kunst die Henk en Lenie beoefenen, staan uitgestald. Fraai beschilderde borden, vazen en tegels in vele bonte kleuren. Het vak dat ze beoefenen is namelijk dat van plateelschilder en daar zijn er maar een handjevol van In Nederland. Dit vanwege het zeer specialistische karakter van het vak. Henk begon met het schilderen van aardewerk in 1961, toen hij als leerling bij de Porceleyne Fles in Delft terecht kwam. Hij toonde zich daar een snelle leerling - hij had een ambachtsschool- opleiding achter de rug als huis- en reklame schilder - en zat weldra bij de groep vergevorderden. Vandaar belandde hij bij de Delftse Pauw, waar hij gedurende een jaar of drie werkte. Hier leerde hij zijn vrouw Lenie kennen, die daar als vijftienjarig meisje de kunst van het plateelschilderen kwam leren. Na geruime tijd in Rotterdam te hebben gewoond kwamen Lenie en- Henk naar Serooskerke, omdat daar gemakkelijk aan een huisje te komen was. Achter het huis ligt de werkplaats waar beide plateelschilders hun atelier hebben. „Het klinkt misschien een beetje gek" zegt Henk, „maar in ons vak moetje een brutale hand hebben. Je moet snel en zeker je lijnen zetten, anders gaat het mis. Als je eens een vergissing maakt bij een bloemmotief of zo, is dat niet zo erg, mits het binnen de perken blijft natuurlijk. En anders kun je het vaak nog uitkrassen. Aan de onregelmatigheden, kleintjes, kun je immers zien dat het handwerk is wat je koopt, al is men tegenwoordig in de industrie wel zo clever dat men clichés maakt met afwijkingen. Ik kan me goed voorstellen dat de mensen op een gegeven moment niet meer weten of het nu handwerk is of machinaal gemaakt schilderwerk. Het enige waar het wel in te merken is, zal de prijs zijn." Plateelschilderen is beslist een moeilijk vak. Er wordt gewerkt met aardverven en oxydeverven die wanneer ze worden opgebracht, heel anders van kleur zijn dan wanneer ze uit de oven komen. Het resultaat van een bepaalde schildering zie je dan ook pas als de zaak uit de oven komt. De mogelijkheden van de Lenie van Vliet M.graap, wat krijgen bekendheid plateelschilder zijn legio: er kunnen b.v. jachttaferelen op tegeltableaus worden geschilderd, er kunnen leuke geboortetegels worden gemaakt, eigenlijk kun je het zo gek niet bedenken of het is wel te maken. „We zitten hier nog niet zo lang" aldus Lenie, „maar we hopen dat we nu toch spoedig wat bekendheid gaan krijgen. We gaan ook naar de ambachtelijke kunstmarkt in Veere, benieuwd hoe het daar gaat worden. We hebben vooraan de weg een bordje waarop staat, dat men vrij binnen kan lopen, maar er maken wonderlijk genoeg maar weinig mensen gebruik van. Als er iemand komt is het iemand van buitenaf, alhoewel de mensen uit het dorp ons wel allemaal kennen. Als er iemand naar ons vraagt krijgt die te horen: „Zoek je de pottenbakkers? O die weunen op de Wilgenhoeklaan!! Het liefst van alles, zouden Henk en Lenle alleen maar eigen werk maken, maar helaas komt daar In de praktik nog weinig van terecht. Henk ontwerpt Ook deze zomer zullen op het carillon van de Abijtoren te Middelburg weer een aantal zomeravondconcerten worden verzorgd. Donderdag 3 juli a.s. van half acht tot half negen zal Mar Bruynzeel, beiaardier-docent aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam en stadsbeiaardier van Drachten en Heerenveen, het eerste concert verzorgen. Het programma is als volgt: 1. a. Praludium, J. Kuhnau, b. Sarabande, J. Mattheson, c. Allegro (Der Kuckuck) B. Pasquini. 2. „Jesu, Meine Freude" J. L. Krebs. 3. a. Gavotte (uit „Iphigenie en Aulide") Chr. W. von Cluck, b. Gavotte (uit „Don Juan") Chr. W. von Cluck. 4. Oud Hollandse Boerenliedjes: a. In Babilone (lento e solenelle) Julius Röntgen (bew. Mar Bruynzeel). b. Vader lief kreeg Moeder lief (tempo di menuetto), c. Malle Kits (allegretto a la Mesette), d. Procureuren en Advocaten (allegretto), e. Jan Ulrich Christiaan sullen te gear keuijren (tempo di gavotte), f. Ouwe wijven (allegretto con espressione), g. Colterom (allegro). 5. Fantasia in F, Arthur Lynds Bigelow. 6. The Entertainer, S. Joplin (bew. A. Abenes). 7. Suite Delphensis, Ton v.d. Valk, a. Moderato ma non troppo; b. Andante; c. Perpetuum mobilé; d. Allegro. 8. Improvisatie. Henk van Vliet Je moet een brutale hand hebben". wel zelf alle decoraties, maar die worden dan meestal toch ln serie gemaakt. Peinst Henk: „Als Ik nou maar eens een aantal leuke opdrachten kreeg, dan kon ik me tenminste eens en beetje uitleven. Maar ja, wie weet, voor lopig zullen we maar denken: zo komen we er ook wel!

de Faam | 1975 | | pagina 5