NIEUWE ALARMINSTALLATIE VOOR BEJAARDEN EN ZIEKEN KAAS Aieuivs uit Poriën darlr De markten van Middelburg ÏJit bt fHiöörltmmsr ijistonr Wandelen langs monumenten Menu van Tafeltje De lij e Dick Schinkel Ontwikkeld door broers Colijn, Kloetinge Bttlt F Vergadering gemeenteraad Niets veranderen in paspoorten Kuiperspoorttheater NIEUW LIED LANGE JAN Oq O Bestemmingsplan Hoge Stelle Auto Verzekering uan de Campina kok campina ALLE 6 SMAKEN CAMPINA iuIKCT 1 w VOORDEEL PER VACUUMPAK campma Woensdag 25 juni 1975 kapel rk begraafplaats |moet verdwijnen In de meivergadering van de gemeenteraad is besloten moeten worden de kapel op de R.K. begraaf plaats aan de Seisweg af te breken. Waarom? Hieronder laten wy nu eens het gehele voorstel van burgemeester en wethouder aan de gemeenteraad volgen, waarin het antwoord op de gestelde vraag uitgebreid wordt gegeven. In de vergadering van uw raad van 17 februari 1975 is ons voorstel nr. 75-67 strekkende tot het herstel van de kapel op de begraafplaats aan de Wal- cherseweg verworpen. Een belangrijk punt in de discussie welke tot het niet overnemen van ons voorstel heeft geresulteerd, was de vrees voor verstoring van de rust op de begraaf plaats. ten gevolge van het mede ge bruiken van de kapel als dependance voor de dienst van platsoenen en begraafplaatsen. Herstel van de kapel, zonder dat daaraan mede een andere bestemming wordt gegeven komt ons niet gewenst voor. Enerzijds moet hier worden gewezen op de aanzienlijke herstelkosten. geraamd op f 46.400.waarin geen subsidie wordt verkregen, anderzijds dient er rekening mee te worden gehouden, dat de functie van de kapel op langere termijn niet meer kan zijn wat zij is geweest. Dit laatste is een direct gevolg van het feit. dat door de overname het karakter van de begraafplaats is gewijzigd. Er worden geen nieuwe graven meer uitgegeven. Alleen in bestaande eigen graven mag nog worden begraven. Het aantal begrafenissen op deze begraafplaats zal daarom in de loop van de tijd teruglopen tot nihil. In de overeen. Ondanks de vakanties zal de ver» gadering van de gemeenteraad in de maand juli op de normale voorlaatste maandag van de maand worden gehouden. Dat is dus op maandag 21 juli a.s. aanvang zoals gebruikelijk 14.00 uur. Dat een paspoort een document is waar men uiterst zorgvuldig mee moet omspringen is een algemeen bekend feit. Toch komt het nog vrij vaak voor. dat de houders van een paspoort zelf een beroep of een adres veranderen. Soms wordt een rondslingerend paspoort door kinderen als tekenboekje gebruikt. Het gevolg is. dat bij een aanvraag van een nieuw paspoort vertraging optreedt, omdat men in die gevallen naar de politie wordt verwezen (het is n.l. verboden in een van rijkswege ver strekt paspoort wijzigingen aan te brengen of aantekeningen te plaat sen.) Als dat toch gebeurd is moet de politie een proces-verbaal opmaken, waarna de aanvraag verder behandeld kan worden. Als uw adres verandert of wanneer u een ander beroep gaat uitoefenen dan vermeld in uw paspoort, breng dan dus zelf geen wijzigingen aan. Gaat u even naar het stadhuis om eventuele wijzigingen te laten aanbrengen. Gooi ook nooit een oud en verlopen paspoort of een toeristen kaart weg. U moet deze bij aanvraag van een nieuw paspoort inleveren. Het kost u nu 35.extra wanneer u uw verlopen paspoort niet kunt tonen. komst tot overname is daarom uit drukkelijk voorzien in officiële sluiting van de begraafplaats tegen die- tijd. Deze sluiting betekent niet een feitelijke opheffing van de begraaf plaats. maar wel moet worden bedacht aandacht op dat het overdekte zwembad gesloten zal zijn van zondag 29 juni tot en met zondag 3 augustus a.s. wegens te verrichten onderhouds werkzaamheden. Natuurlijk is in die periode wel het openbad geopend en wel van maandag tot en met vrijdag van 7.00 - 19.00 uur. Op zaterdag is het zwembad geopend van 9.00 - 16.00 uur en op zondag van 10.30 - 16.30 uur. In de genoemde perioden worden geen lessen gegeven. Op zaterdag 27 september a.s. zal voor de eerste maal na de vakanties weer gezwommen worden voor de diploma's. Op zaterdag 20 september bzijn dan de proeven om te kunen zien of men een goede kans maakt of men het diploma een week later kan halen. Let op uw spullen. Ondanks het t.v.-circuit dat in het zwembad is aangebracht zien onverlaten kans om andermans spullen te ontvreemden. Nogmaals wordt er daarom dringend de aandacht op gevestigd om waardevolle voorwerpen niet mee te nemen naar het zwembad. Is het niet anders mogelijk dan kan men de waardevolle voorwerpen en de portemonnees afgeven aan de kassa waar men na het verkwikkende zwembad de spullen weer kan ophalen. Op zaterdag 28 juni a.s. zullen in het Kuiperspoorttheater 3e jaars leer lingen van de Theaterschool uit Amsterdam optreden. Uitgevoerd zal worden het stuk ..Omzien in wrok" van Johan Osborne. Kaarten 5.per persoon. Houders van C.J.P.-paspoorten 3,50 per persoon. Verkoop aan de zaal. C Op de foto is te zien hoe de toestand van de kapel was ten tyde van het schrijven van het schrijven van het hierboven afgedrukte voorstel. dat alle graven voor een bepaalde termijn zijn uitgegeven, hetgeen in de praktijk zal betekenen dat de graftekens langzamerhand zullen ver dwijnen. Op basis van deze toekomstige situatie hebben wij de overtuiging, dat herstel van het gebouw als begraaf plaatskapel geen doelmatige oplossing is. Wij zijn er helaas niet in geslaagd een andere passende bestemming voor het gebouw te vinden. De consequentie hiervan is. dat nog slechts afbraak van de kapel als mogelijkheid overblijft. Het voorlopig handhaven van de bestaande situatie is niet gewenst in verband met de vervallen staat waarin het gebouw verkeert. Het is ons bekend, dat een deel der bevolking hecht aan instandhouding van de kapel. Uit een aan ons college gericht schrijven van 4 april 1975 van het R.K. -kerkbestuur en de Parochieraad blijkt dit nog eens. Daartegenover moet worden opgemerkt, dat in het verleden te weinig is gedaan tot instandhouding van de kapel. Hierin lag de oorzaak tot overdracht aan de gemeente. Bij de besprekingen tot overname van de begraafplaats is het al dan niet in stand houden van de kapel eveneens aan de orde geweest. Toen bleken er geen overwegende bezwaren tegen afbraak van de kapel te bestaan. Gelet op het vorenstaande, menen wij niet anders te kunnen doen dan u voor te stellen de kapel op de begraafplaats aan de Walcherseweg af te breken. De kosten daarvan worden begroot op f 7.000.—. Wegens haar gunstige centrale ligging op Walcheren heeft de stad Middelburg zich al vroeg ontwikkeld tot een marktplaats van betekenis. Bekend is natuurlijk de Markt in het hart van de stad. Er zijn echter nog een aantal marktplaatsen geweest waarvan de naam soms thans nog voortleeft. Vanouds was de Markt een belangrijke marktplaats. Op de Markt stond de Westmonster- of St. Vanaf 1 juli a.s. zal de Lange Jan een nieuw lied zingen. Op de hele uren klinkt over de stad de melodie „Easy on the eyes" van Jack Foy. De melodie wordt in een modem ritme uitgevoerd. Op de halve uren is het geestelijke lied „God roep ons broeders tot de daad" te beluisteren en op de kwartieren worden thema's uit de symphonic van César Franck ten gehore gebracht. De Zeeuwse Wandelsportbond gaat onverdroten verder met het houden van wandeltochten langs monumenten in Middelburg. Dat is verklaarbaar, want voor die georganiseerde wande lingen bestaat een grote belang stelling. Op een avond waren zelfs 150 wandelliefhebbers present. Men kan zich uitsluitend aanmelden in de hal van het stadhuis voorafgaande aan de wandeling zelf. Hieronder weer een overzicht van de wandelingen die op het programma staan, zaterdag 5 juli start 9.30 uur en 14.00 uur donderdag 10 juli start 19.00 uur dinsdag 15 juli start 19.00 uur maandag 21 juli start 19.00 uur zaterdag 26 juli start 9.30 uur en 14.00 uur zaterdag 2 augustus start 9.30 uur en 14.00 uur dinsdag 12 augustus start 19.00 uur. Zoals gezegd de start vindt plaats voor het stadhuis en men kan zich in de hal van het stadhuis tot de aanvang van de wandeling aanmelden. Het inschrijfgeld bedraagt 2,per persoon. Men krijgt een fraaie medaille na afloop van de wandeling met daarop een afbeelding van de Kuiperspoort. Bovendien krijgen de echte wandelaars een stempel in hun wandelboekje terwijl er ook voor iedere wandelaar een sticker is weg gelegd. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251. toestel 133. Maartenskerk die in 1575 afgebroken is. Een oorkonde van graaf Willem IV van Holland. Zeeland en Henegouwen uit 1338 schreef voordat de marktdag, die tot die tijd op zondag word gehouden, voortaan plaats moest vinden op dinsdag. Later werden maandag en donderdag de vaste marktdagen. Sinds de 19e eeuw alleen donderdag. De markt diende vroeger ook als executieplaats. Door het bombardement tijdens de laatste wereldoorlog is de Markt van vorm en aanzien veranderd. Vlasmarkt. Tegen de Markt aan lagen de Potten- markt en de Vlasmarkt. Op de eerste was steengoed en Keuls aarde werk te koop. Al in de 18e eeuw was deze markt niet meer in gebruik. De Vlasmarkt was de plaats waar men, de naam zegt het al. vlas kon kopen. Tot in de 19e eeuw stonden er tijdens de donderdagse weekmarkt kraampjes op de Vlasmarkt waar men touw en zaden kon kopen. Overigens was bij een ordonnantie van de baljuw, burgemeesters en schepenen van Middelburg in 1474 bepaald dat de vlas-, garen- en lijnwaadmarkt voortaan in de Lange Noordstraat gehouden moest worden. Later hield men ook garenmarkt in de Abdij. Een pleintje tussen de Koe-, Graven-, Gort-, Hoog- en Vlissingsestraat diende als onderkomen voor de beesten(=vee) - en varkensmarkt en wel sinds 1474. In dat jaar werd namelijk, blijkens bovengenoemde ordonnantie, bepaald dat de beesten markt op de ..Gortstrate poel" ge houden moest worden. Tot in onze eeuw is er vee verhandeld. Aan de varkens, die er later alleen maar ver handeld werden, ontleent het pleintje zijn naam. Zuivelmarkt. Blijkens een ordonnantie van baljuw, Het menu van tafeltje dekje van de week van 30 juni - 5 juli ziet er als volgt uit: maandag: carbonade. rode kool en aardappelen dinsdag: gehakt, andijvie en aardappelen woensdag: rundvlees, spercibonen en aardappelen donderdag: carbonade. doperwten en puree vrijdag: vis. worteltjes en puree zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Men kan dan bellen tussen 9.00 - 9.30 uur onder tel. 27537. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor zieken en bejaarden die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. burgemeesters, schepenen en raden van Middelburg uit 1574 moest de zuivelmarkt steeds gehouden worden in de Lange Viele. Later werd de Botermarkt voor de zuivelhandel bestemd. Op dit aan het eind van de Korte Burg gelegen pleintje boden de Walcherse boerinnen iedere donderdag hun boter, kaas en eieren te koop aan. De Botermarkt ontstond uit de in 1766 vernieuwde en veranderde koopmansbeurs. Bij het bombardement van 1940 verdween ook dit karakteristieke marktpleintje. Vlak bij de Botermarkt lag de Groenmarkt (deze naam bestaat nog, maar de oude bebouwing is in 1940 verdwenen). Hier werd eertijds tweemaal per week. op maandag en op donderdag. ..verkoopinge van alle boomvrugten en aardappelen" gehouden. Al in 1545 was er op de Dam sprake van een beurs waar fruit, wijn en olie werden verkocht, later werd deze plaats op de Dam geheel tot korenmarkt. Korenmarkten. Er waren vroeger diverse koren markten in de stad. De Goese Korenmarkt, achter de Korendijk, wordt al genoemd in 1608. In 1618 werd een nieuwe korenmarkt bij de Segeersbrug bestraat. Deze markt plaats verdween door de bouw van een pakhuis genaamd ..Luijk" in 1735. De korenhandel verplaatste zich in de 18e eeuw geheel naar de Korenbeurs op de Dam. In 1767 werd deze beurs ver- Bij de foto: De Markt in Middelburg, zoals wy die nu kennen. Bij de foto: De Vismarkt waar 's zomers elke donderdag Kunstmarkt gehouden wordt. nieuwd en vergroot. In 1847 en in 1932 S werd het gebouw gewijzigd. De laatste der Middelburgse markten die we willen behandelen is de Vismarkt. Reeds in het begin van de 15e eeuw wordt een vismarkt genoemd, die annvankciyk op de hoek van de Lange Delft en de Gravenstraat werd gehouden en die sinds 1559 het thans nog bestaande pleintje aan de St. Jansstraat tot marktplaats had. Dicht by de Vismarkt in de Zuster- straat stond de in 1808 afgebroken Vismarktkerk. Omstreeks 1830 werd de oude Vismarkt vervangen door de huidige met de Dorische kolommen. Tot de tweede wereldoorlog kon men hier verse zeevis van de Arnemuldsc vissersvrouwen kopen. De burgemeester van Middelburg maakt ingevolge het bepaalde in artikel 28 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 6 mei 1975 nr. 361/272. 4c afd. r.o. is goedgekeurd het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 23 december 1974 vastgestelde bestemmingsplan Hoge Stelle. Genoemd besluit van Gedeputeerde Staten ligt met het bestemmingsplan gedurende een maand ter gemeente secretarie (kamer 15) ingaande 23 juni 1975 voor een ieder ter inzage. Aangezien niemand zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot gedeputeerde staten heeft gewend en niemand zich met bezwaren tegen de bij de vaststelling van het plan in het ontwerp aangebrachte wijzigingen tot gedeputeerde staten heeft gewend, zijn ingevolge artikel 29 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening alleen de gemeenteraad en de inspecteur van de Ruimtelijke Ordening bevoegd tot het instellen van beroep bij de Kroon gedurende de hierboven genoemde termijn. De beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en kunnen worden ingediend bij de Minster van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te 's-- Gravenhage. r>..i vjravennage. Solide maatschappijen, goede ser vice. gratis groene kaart, premie vanaf; catalogus premie ambt waarde wa all.r. wa all.r. 6000 177 332 138 270 7000 185 351 150 303 8000 189 369 153 324 9000 190 390 153 339 10000 206 422 171 369 voor halfjaar betaling: 2 *AMBT. ook verpleging, semi overheid, bus chauffeurs. enz. Assurantiekantoor Paspoortstraat 18 - Souburg Tel. 01183 - 64455 paar maal met dit probleem werden gekonfronteerd". aldus Jaap Colijn van het elektrotechnisch installatieburo Colijn in Kloetinge. ..zijn we op dat thema eens door gaan denken en tot de conclusie gekomen dat daar voor ons wel een taak lag. Ik heb toen een marktonderzoek gedaan naar wat er zoal aan alarmeringssystemen bestond en ook de behoefte eens gepeild aan dergelijke installaties. Hieruit bleek dat er eigenlijk maar weinig was en dat er toch wel degelijk behoefte aan bestond. Samen met m'n broer ben ik toen begonnen aan de ontwikkeling van een installatie die uiteindelijk de naam Telecol Commander heeft gekregen." Er zijn twee verschillende types, de Telecol I en 11. De beide aljirmerings- instailaties bestaan uit een alarm-unit en een kleine zender, ter grootte van een pakje sigaretten. Wanneer de drager van het zendertje iets overkomt voldoet een simpele druk op de knop van de zender om een .noodsignaal' te laten uitgaan van de Telecol Commander, waardoor een lamp of een zoemer in werking treedt zodat een verpleegster wordt gewaarschuwd. Dit systeem kan toegepast worden in bejaardentehuizen of complexen bejaardenwoningen. De Telecol kan geschikt worden gemaakt voor meerdere frequenties, zodat meer dan één kamer over 1 unit kan beschikken. De zendertjes die de unit in werking stellen zijn voorzien van een vertragings -schakeling zodat een even aanraken van de knop. per ongeluk, geen alarmering tot gevolg heeft. De Telecol Commander II is uitgerust met een cassette recorder waarop een hulpoproep is ingesproken. Krijgt de bezitter van een dergelijke installatie een ongeluk, en moet er hulp komen dan wordt de knop ingedrukt en automatisch kiest de Commander een aantal telefoonnummers die achter elkaar worden gebeld. Dit kunnen nummers van familieleden, eerste hulp posten alarmnummers etc. zijn. Neemt een bepaald nummer niet op. dan kiest de Commander automatisch een ander en gaat daarmee zo lang door tot er ergens gehoor aan de noodoproep wordt gegeven. Eén en ander levert dus een prima bewakingssysteem op. Recentelijk werden zowel de Telecol Commander I en II in een aantal bejaardentehuizen gedemonstreerd, waarbij bleek dat er veel belangstelling voor beide installaties bestond. Ook van particuliere zijde zijn al aanvragen binnen gekomen. Kaas si ui flee. 2 lepels boter, bloem en xerilipti Campina bntis. 2 ill melk. va /n paprikapoeder. Worcestershire-wik tabasco, lijm. 2 eieren I plukje lm I lepel madeira. y. chant pigmn Mank van botebloem, melk en nmb e een glfl.ilde smis \lene er tie eierilomei geraspte kans. fijngesneden hum. gi■buk ken champignonen tenslotte tie mndeir, door Klop. de eiss itten :eer stijl Spatel deze snel en voorzichtte door de sam. Ilreng de massa o-.er in cc beboterdi vuurvaste schotel l'laais de e in een s cors ersearnnle os en ll I en laat dezi in 30 mmaten gitor worden. Per persoon 157 k cal. natuurlijk lekker geldig t/m 28 juni 4 O** natuurlijk lekker Hoe vaak gebeurt het niet dat bejaarde mensen, die op zichzelf wonen, iets overkomt. Een plotselinge val kan voor een bejaarde die op dat moment alleen is een regelrechte ramp betekenen. Je zal daar maar liggen met b.v. een gebroken been, zonder dat je de knop van de alarminstallatie van je bejaardenwoning kunt bereiken, mits die er natuurlijk is, of zonder dat je vanuit je appartement In het bejaardentehuis de dienstdoende verpleegster kunt bereiken. Niet alleen bejaarde mensen kan iets dergelijks overkomen, maar toch is dat een groep die meer kwetsbaar is. Vaak is de moge lijkheid om in geval van nood alarm te kunnen slaan, voor hen van levensbelang. Datzelfde geldt uiteraard voor mensen die ziek zijn. mensen die bijvoorbeeld lijden aan epilepsie of die een hart of vaatziekte hebben. Zeker wanneer er sprake is van een hartaanval moet onmiddelijk hulp worden geboden. ..Omdat we in de naaste familie een

de Faam | 1975 | | pagina 5