„EEN FIJNE STAD OM IN TE WONEN" Drie looporkesten komen sfeer van braderie feest nog verhogen Kleuren- poster van Middelburg Lucienne Montexne (Oostende): ,Ik ben helemaal wèg van de stad" Van de Randstad naar Middelburg „Ik hoop dat we hier een hele tijd kunnen blijven wonen" Middelburg toen - Middelburg nü Middelburg en haar bezoekers VF Woensdag 18 juni 1975 Hoog boven In het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg is het appartement waar de heer C. Daniëise, 79 jaar oud, woont. Vanuit zijn woonkamer heeft hy een riant uitzicht over de stad, de bolwerken en de singels en in de verte doemt het stadje Veere op. Een fijne plaats om te wonen. Dat is iets wat de heer Daniëise, Middel burger in hart en nieren, ook vindt: „Niet alleen in dit bejaardencentrum is het goed toeven, het is gewoon fyn om in Middelburg te wonen. Ik ben er geboren en getogen en heb er m'n hele leven gewoond. Ik ken ontzettend veel mensen, omdat ik melkhandelaar ben geweest. Ik moet zeggen:*,t Is een byzonder fyne stad, waar ik nog veel plezier aan hoop te beleven". Natuurlijk is het Middelburg van nu, geen Middelburg van weleer. Daniëise weet er over mee te praten: „Toen was Middelburg pas een stad met sfeer, zware paarden op de Kinderdijk om daar de spullen af te leveren die donderdags op de markt besteld waren. Of het ging naar de kade waar schipper Vermeulen klaar lag om de vracht over te nemen en naar Rotterdam te brengen. Middelburg van toen: veel sfeervoller dan nu eigenlijk, een stad zonder auto's, tegenwoordig bijna iets ondenkbaars, al hoor je toch telkens weer geruchten over het autovrij maken van de binnenstad. Ben ik vlak vóór. Dan gaat het tenminste weer een beetje op vroeger lijken". Het drukke verkeer is niet het enige, lang niet h --t r .ige dat het verschil met, laten we zeggen de jaren twintig-dertig uitmaakt. Er is uiteraard veel meer. „Ik weet nog wel dat omstreeks 192ü de stad eigenlijk pas buiten de vesten werd uitgebreid"aldus de heer Daniëise. „De Christelijke woningbouwvereniging begon wat aktiviteit te ontplooien achter de lintbebebouwing van de singels, in de buurt waar nu de Jacob Catsstraat is b.v. Wij noemden dat „de christelijke bouw" en de „rooie bouw" volgde de eerste op de hielen. Dat rooie staat dan voor de niet-christelijke bouwvereni gingen. Ik heb zelf nog helpen steenrijden voor de huizenbouw, want m'n vader had een vrachtrijdersbedrijf. WINKELS. Zo was ik ook kind aan huis, al van jongs af aan, bij de Middelburgse winkels.Rond de Markt had je Bousson, op de hoek van de Lange Delft „De Zon" van het Vroom Dreesman concern. Een heel bekende was ook de schoenhandel „De Ossekop" van Larssen, waar veel mensen ook van buitenaf hun werkschoenen kwamen kopen. Een heel exclusieve zaak, waar m'n vrouw en ik ons servies hebben gekocht was Ronka. Tjonge tjonge, je keek je ogen uit, zulk mooi spul hadden ze daar". Daniëise weet zich nog goed te herinneren dat het in die tijd ook nog niet zo bol stond van het toerisme in Middelburg. „Er kwamen wel wat toeristen", vertelt hij, „maar die zaten hoofdzakelijk in de luxueuze huizen in Domburg en zo, aan de kust. Daar had je ook veel kunstenaars. Als die mensen in Middelburg kwamen, was dat eigenlijk meer om een paar boodschappen te doen of om een bezoek bij een van de notabelen af te leggen. Als ze in de stad logeerden trokken ze meestal naar Hotel „De Abdij". ROMANTIEK. Romantiek vierde ook in Middelburg van-toen hoogtij: als de dag van gisteren weet de heer Daniëise zich nog te herinneren, hoe de gaslantaarns werden aangestoken. „Je had dan van die mannen met een laddertje. Als ze boven waren om fret luikje in de lantaarn open te doen, éas het de kunst om juist dan de ladder van onder hun voeten weg te halen. Moest je ze zien hangen! Geen wonder dat de politieagenten ons goed kenden. Een leuk spelletje was ook om in het Bagijn hof, waar veel arme mensen woonden (tja, weet je dan veel als je klein bent) steentjes tegen de ruiten te gooien als daar erwten en bonen uitgezocht werden. Bij de meeste huizen was een laken voor het raam gespannen en als het licht dan brandde, kon je de schaduw van de aan tafel werkende mensen duidelijk zien. Wat hebben we gelachen als je zo'n. schim opeens overeind zag vliegen....! En wij weer rennen natuurlijk, want als ze je bij je lurven pakten, was je nog niet jarig. Een bijzondere plek in Middelburg was ook de theetuin waar ,s zomeravonds concerten werden gegeven. Op steenworp afstand was een ander park, bij de gebouwen van de voormalige Z.C.F. waar af en toe hevig gevrijd werd. stil en ongezien C. Danielse: „fijn om te wonen". De eerste wereldoorlog had de heer Daniëise in Brabant meegemaakt waar hij ook wel eens aktief was als smokkelaar. Op een van die tochten liep hij een nat pak op in een ven. waar hij als „pakkendrager" in belandde, op de vlucht voorde kommiezen. En dat voor een tientje.... ,t Was meteen de laatste keer! De tweede wereldoorlog die als een storm van vuur over de Zeeuwse hoofd stad kwam, heeft veel van wat de heer Daniëise zo mooi vond, voorgoed verloren doen gaan. Het prachtige centrum werd in minder dan geen tijd één grote puinhoop. Na de oorlog kwam het water, tijdens de inundatie van Walcheren. „Het was een ontzettend trieste tijd met als enige voordeel misschien dat de mensen wat nader tot elkaar kwamen", aldus de heer Daniëise. „Na de oorlog begon de stad weer langzaam te herleven en begonnen de winkels weer een voor een op gang te komen. Eerst in noodwinkels op de Dam en langs de Londensekaai en Houtkaai. Ze stonden daar ongeveer van de Nieuwstraat tot aan de Nieuwe Haven. Eén voor een verdwenen ze weer als er weer een winkelpand in de stad gereed was. MIDDELBURG-NU. Langzaam maar zeker ontstond dan het Middelburg van nu, een stad die de heer Daniëise, al is er dan veel veranderd, nog steeds na aan het hart ligt. „Ik ga er veel op uit", vertelt hij, „samen met een vriend. We wandelen in de stad, waarbij m'n aandacht vooral gericht is op de restauratie die op het ogenblik in de Bellinkstraat aan de gang is. Prachtig vind ik dat. Niet voor niets heb ik het boekje „Waard om te behouden" gekocht, ik ben verknocht aan onze monumenten hoor!" Of de tijd van vroeger veel prettiger was dan de tegenwoordige, de heer Daniëise glimlacht maar eens even. „Er was weliswaar meer sfeer, romantiek en rust, dat wel, maar" - en even pinkelt een ondeugend lichte in z'n ogen - „als je goed zoekt is dat nu ook wel te vinden. Alles gaat vlugger, de tyd is nu eenmaal dynamisch, maar als je je een eefle weet aan te passen, is er ook voor ons bejaarde mensen, van alles van te maken. Nee, of je nu Middelburg van toen of Middelburg van nu neemt: het is een fijne stad om in te wonen!" De „Lazy River Jazzband", een van de drie orkesten die tydens de braderie dagen de sfeer in de binnenstad komen verfijnen, bestaat volgend Jaar alweer 15 Jaar. De band werd in 1961 opgericht en was oorspronkeiyk een Middelburgs/Vlissingse formatie. In de loop der jaren werd de jazz-band, door het ontbreken van geschikte muzikanten in Zeeland, enigszins gewijzigd wat bezetting betreft en ontstond er meer een Brabants/Zeeuwse formatie. De huidige bezetting, zoals de band dus op 19 en 20 juni voor het voetlicht treedt, is als volgt: Johan Sinke, afkomstig uit Middelburg: band-leider, speelt trompet, en is tevens zanger. Ton van Ekelen, afkomstig uit Roosendaal: speelt klarinet, sopraan- en alt sax. Thijs Eisen, afkomstig uit Bergen op Zoom: speelt trombone. Alex Verwijmeren, banjo, komt uit Breda. Kees de Bie, bas, uit Roosendaal. Frans van Zundert tenslotte, drums, is eveneens uit Roosendaal afkomstig. De leeftijd van de muzikanten varieert van zestien tot vijf en veertig jaar. In verband met de diverse woonplaatsen van de bandleden, lag het voor de hand dat er centraal gerepeteerd moest worden. Dit gebeurt wekelijks in de schouwburg „De Kring" te Roosendaal. De repetities leidden tot succes: na uitvoerige besprekingen met het Stichtingsbestuur van de Schouwburg en het aanstellen van een manager, richtte de band, nu inmiddels drie jaar geleden, een eigen jazz-club op, gevestigd in de kelder van „De Kring". Zaterdag 31 mei, werd onder grote belangstelling in deze lokaliteit he' „speelseizoen" afgesloten. Van de jazz club kan men desgewenst lid worden, doch het is niet noodzakelijk: men kan de optredens sowieso bezoeken. Er wordt elke maand een optreden verzorgd, vaak met bekende en gerenommeerde jazz-musici zoals b.v. Jan Morks en Wybe Buma. De belangstelling voor de club begint zo groot te worden dat het orkest in over weging heeft genomen een ledenstop in te stellen Naast de vaste optredens voor de eigen achterban in de Lazy River Jazz Club, treedt het ensemble ook op andere plaatsen op. Vele instanties en verenigingen hebben al een beroep op Lazy River Jazz band gedaan. Het orkest trad ook al diverse keren op voor radio en t.v. De stijl van de Lazy River Jazzband is niet zo eenvoudig te omschrijven, men zou kunnen zeggen dat in elk geval geen enkele jazz-stroming bewust wordt nagestreefd: het swingt als weinig andere Zuid-Nederlandse orkesten en is afgestemd op solistische presentatie, daarbij het gehele Dixieland idioom bewandelend. Op de foto. van Judy Geldof, de Lazy River Jazzband in Parijs na een reeks optredens in de Franse hoofdstad. Tijdens de braderie dagen wordt Middel burg verkocht. Letterlijk en figuurlijk. In figuurlijke zin door b.v. de sfeer, die de bezoekers van de braderie geen twijfel laat of Middelburg moet wel een bijzondere stad zijn, waar manifestaties als deze mogelijk zijn. Dan door de opvang van de toeristen, door de zorg voor de monumenten, die getuigt van een waardebesef van dat wat uit vroeger eeuwen stamt. In letterlijke zin wordt Middelburg straks verkocht door Jacqueline Midavaine, een van de weinige Zeeuwse vrouwelijke fotografen, die bij het Middelburgse luchU fotobedrijf Slagboom Peeters in de archieven een prachtige kleurenfoto ontdekte, waarop de binnen stad in z'n geheel te zien is. ..Die foto is een werkelijk uniek exemplaar", zo vertelt ze enthousiast, ,,en ik zag onmiddellijk mogelijkheden om middels die foto een stukje Middelburg promoting te doen. Zo snel mogelijk heb ik het alleen verkooprecht verkregen en tijdens de braderie starten we de verkoop van deze plaat op posterformaat voor een bijzonder leukjprijsje. Voorlopig hebben we 'n stuk of 7 verkooppunten in de stad". Inderdaad is de foto van uitstekende kwaliteit, de foto is bij zeer helder weer gemaakt, iets wat voor een juiste kleurweergave onontbeerlijk is. Door het gebruik van groot-beeld opname materiaal is een maximum aan cherpte verkregen. Julius van Hatspé: „Ik kom hier al 12Jaar..." Een van de monumentale trekpleisters. Oniosmakeiyk is Middelburg, en met name de donderdagse weekmarkt, verbonden met stromen toeristen. Overal vandaan komen ze, met auto!s, met bussen of op de flete: een kykje in Middelburg nemen willen ze allemaal. Welke dag kun je daar beter voor nemen dan uitgerekend de donderdag: je hebt dan alles watje maar zien wilt zo by de hand: De markt met hier en daar een bezoeker of bezoekster In folkloristisch kostuum, een bonte keur van winkels, groot of klein, aan- trekkeiyke winkelstraten, een promenade, kerken, musea, kunstcentra, etc., etc. Grote uitspringer in de ry der attracties is natuuriyk „Klein Walcheren", „het Walcherse Madurodam", „Middelburgs Miniatuur", of hoe „Miniatuur Walcheren" ook maar mag worden aangeduid. Minstens een even grote trekpleister, zy het dan voor een wat kleinere groep, vormen de vele monumenten die de Zeeuwse hoofdstad ryk is. Regelmatig trekken groepen belangstellenden, al of niet vergezeld van een gids, door de stad, vol bewondering voor de restauratie projecten, zoals b.v. Sparyaardstraat en Bellinkstraat,daarbyde „alleenstaande" monumenten echter niet uit het oog verliezend". Een belangrijke groep toeristen die Middelburg bezoekt, komt uit Engeland, hier naar toe gebracht vanuit Oostende, door grote touringcars, bestuurd door chauffeurs die vaak al jarenlang „op Middelburg" rijden. Zo ook Julius van Hatspé, die al 12 jaar lang elke donderdag met een bus vol Engelse passagiers naar Middelburg komt. „Of die mensen zich in Middelburg amuseren meneerke? ,k Zou het wel denken. Natuurlijk is het hen in de eerste plaats te doen om het marktgebeuren, dan volgen het winkel en het cafébezoek, een kijkje op miniatuur Walcheren en dan zit de dag er al wel voor een groot gedeelte op. Meestal arriveren we rond een uur of tien in de stad, en vertrekken weer om een uur of vier. De meesten hebben het dan wel zo'n beetje gezien. Deze groepen Engelsen verblijven meestal een dag of vier in België aan de kust, en het reisje naar Middelburg vormt hier een leuke onderbreking in. Wat de toerist echter opvalt, zo heb ik al vaak gehoord, is het feit, dat er maar zo heel weinig folklore meer te zien valt. Het is misschien geen gek idee om een groep mensen gedurende het zomerseizoen in folkloristisch kostuum door de stad te laten wandelen of een paar in Zeeuws kostuum gehulde schonen de bussen aan de boot te laten verwelkomen. Het enige folkloristische wat ze nu zien is een vrouwspersoon in dracht in Breskens, die onmiddellijk na elke getrokken foto, de hand ophoudt: „alstublieft in Hollands geld....!" PARKEERPROBLEEM. Een ander punt dat Juul niet zo'n succes kan vinden, is de parkeermogelijkheid voor de bussen. „We mogen dan per gratie de passagiers in de binnenstad uit de bus laten stappen, maar dan moeten we weer zo snel mogelijk verdwijnen naar de Loskade. Recht tegenover de Turfkade ligt een prachtig parkeer terrein waar automobilisten hun wagen kwijt kunnen, zonder te betalen, maar alles wat je ziet: hooguit een of twee wagens. Alles staat op de Turfkaai waar parkeerplaatsen zijn, die zo groot zijn afgebakend dat er gemakkelijk een bus in kan staan... Daar waren die ook voor bestemd dacht ik zo. Als er een bus ook maar even ergens geparkeerd staat, al is het maar even, kun je er vergif op nemen dat je een prent krijgt. Daar moest ook eens iets aan gedaan worden!", aldus Van Hatspé, die Middelburg overigens best een aantrekkelijke stad blijkt te vinden. ZO SCHOON EN ZO VRIENDELIJK. Evenals z'n passagiers, voor een groot deel afkomstig uit Manchester, die van het bezoek aan de stad duidelijk genoten hebben. ,t Is hier zo schoon en de mensen zijn zo vriendelijk", aldus Juliet Brownsly, „en ondanks de drukte schijnt alles toch nogal op het gemakje te gaan. Die markt vind ik ook ontzettend leuk, ik zou er uren over kunnen ronddwalen. Je ziet telkens wetr iets nieuws. Jammer dat ik geen vrije dagen meer over heb, ik zou best eens een kijkje willen komen nemen bij de braderie". Voor de Middelburgse monumenten is helaas maar weinig tijd overgebleven, maar haar collega passagiers Mary-Anne en Richard O'Connor hadden juist daar weer meer tijd voor uitgetrokken. „Het is opvallend hoeveel zorg er aan de oude gebouwen wordt besteed", zo vertellen ze, „zo kun je tenminste een echte sfeer in de stad behouden. Middelburg doet echt niet onder wat dat betreft voor Amsterdam. Wat dat betreft: ze hebben hier ook leuke „canals". „BEN ER WEG VAN Volgens één van de vaste gidsen, Lucienne Montexne uit Oostende, hebben de meeste Middelburggangers altijd een bijzonder fijne dag. „Zelf ben ik helemaal weg van de stad", zo vertelt ze, „als we Middelburg binnen komen vanuit de richting Vlissingen, wijs ik m'n passagiers op de witte molen op het bolwerk, die ik zo'n beetje als m'n eigendom beschouw.... Het enige dat ik nog graag zou willen hebben, is wat meer informatie over de stad. Zo kan ik maar steeds niet vertellen wie nu de architekt van het stadhuis is, in welke stijl dat gebouw is opgetrokken, wat sommige beeldengroepen voorstellen etc. Ik geloof dat er op het terrein van toeristische informatie maar weinig samenwerking is tussen onze beide landen. Tja, wat betreft die folkloristische groepen, daar ben ik het' roerend met Juul eens: zeker voor de toerist zou het bijzonder leuk zijn, want die zijn wel eens een beetje teleurgesteld. Ze zien onwillekeurig toch de Zeeuwen nog in dracht en op klompen....!" Lucienne Montexne: Wèg van Middelburg. Nog maar kort in Middelburg - amper 3 maanden - wonen de heer en mevrouw H. Kicnhuis in hun comfortabele woning aan het Woudriksland In Dauwendaeie Ia. Op 28 februari belandden ze in Middelburg waar de heer Kienhuis een funktie had aanvaard bij de Zeeuwse Sportraad. Tot die datum woonden ze in Voorburg, vlak bij Den Haag, een stad met - net als Middelburg - een oude stadskern. „We zijn erg blij dat het uiteindelijk Middelburg is geworden waar we terechtgekomen zijn", vertelt mevrouw Kienhuis - van der Togt. „voor ons was de kennismaking met Middelburg ergens toch een vorm van herkenning. M'n man en ik houden van de sfeer die in oude binnensteden hangt, de romantiek die om de oude huizen zweeft. Al een paar keer ben ik op de fiets door die kleine straatjes gefietst, heerlijk gewoon. Dankzij de restauraties blijft in ieder geval een groot gedeelte van de monumenten behouden, ze horen gewoon bij een stad als deze. Wat blijft er nou nog over als je die weghaalt? Ik moet er tenminste niet aan denken". Niet alleen de omgeving is voor mevrouw Kienhuis van belang, ook de Zeeuwse bevolking komt ontzettend plezierig bij haar over. „Al die verhalen over stugge Zeeuwen en mensen die „op hun geld zitten" blijken - voor ons althans - pure duimzuigerij. De mensen zijn vriendelijk, als je er maar voor open staat, je moet jezelf aanpassen aan je veranderde levensomstandigheden, niet zij zich aan jou. Wat dat andere betreft: je hoort hier al direkt als het om b.v. dure spullen gaat die je moet betalen: „O. dat komt wel, we sturen de rekening wel achter na!". Nou kom daar in de randstad maar eens om. De mensen hier hebben blijkbaar nog vertrouwen in je, dat vind ik iets heel positiefs". Het enige waar ze in Zeeland volgens mevrouw Kienhuis geen vertrouwen in hebben, is een getrouwde vrouw in het bedrijfsleven. „Ik heb weet-ik-hoelang moeten zoeken, voor ik aan de slag kon", aldus mevrouw Kienhuis. „De meeste mensen denken nog dat je als je getrouwd bent, ook maar meteen kinderen moet nemen, geloof ik. Dat resulteert dan gewoon in het feit dat je als gehuwde vrouw moeilijk aan de slag komt. Het komt niet bij ze op dat je de eerste paar jaren wel eens géén kinderen zou willen hebben Wat betreft het winkelareaal in de binnenstad is mevrouw Kienhuis best tevreden. Zij is voorstander van een autovrij maken van de binnenstad. „Je kunt er dan op ,t gemakje winkelen en wandelen",meent ze, „je hoeft dan niet meer zo op te letten". Voorlopig hebben zij en haar man nog geen tijd gehad om gebruik te maken van de verschillende culturele mogelijkheden die Middelburg te bieden heeft, maar dat is een terrein dat straks terdege verkend gaat worden. „Voorzover ik het kan bekijken", aldus mevrouw Kienhuis, „zitten we hier fijn. Ik hoop dat we hier een hele tijd kunnen blijven wonen, naar m'n zin heb ik het hier in elk geval....!" Mevrouw Kienhuis tevreden over winkelareaal in binnenstad.

de Faam | 1975 | | pagina 17