Voorzitter P. de Witte van Braderiecommissie: EVENEMENTEN AAN DE LOPENDE-BAND Tot en met oktober: Record-belangstelling Officiële opening Poppentheater VF Woensdag 18 juni 1975 BRADERIE IN VOORBEELDSTAD M'75 WORDT EEN GRANDIOZE MANIFESTATIE „We hebben kosten noch moeite gespaard" Ir ader ie in Middelburg. Feest dus in de Zeeuwse hoofdstad. De dikke Van Dale kan dat onderschrijven. Als je dit befaamde woordenboek erop naslaat, vind je achter braderie vermeld: kermisachtige winkelweek, met straat verkoop. Nou, zo zal het dus in Middelburg ook z^jn, en wel op 19, 20 en 21 juni aj. De braderie in haar huidige vorm is voor de meeste middenstanders een ftyne gelegenheid om eens naar buiten te komen met hun handel en eens een aantal artikelen, voor zover dat in de verschillende branches dan mogelijk is, te demonstreren, ten overstaan van een veelkoppig publiek. Een braderie is in het Zeeuwse al lang geen onbekend begrip meer: in verschillende steden zijn braderies georganiseerd die telkenmale grote belangstelling bleken te trekken. Vandaar dat erop gerekend wordt, dat het de komende 3 juni dagen in Middelburg, wanneer het weer althans een beetje medewerking vil verlenen, afgeladen druk zal zijn. Uiteraard is het geen sinecure om een braderie met alles erop en eraan uit de grond te stampen, het is een zaak die veel denkwerk vooraf vraagt, eisen stelt op het gebied van organisatietalent, offers vraagt in de vorm van bergen vrije tijd en vóór alles beslag legt op ieders medewerking. Voorzitter P. de Witte van de braderiecommissie weet er alles van: „Een en ander is al in 1974 begonnen", zo vertelt hij, „maar een braderie zat er dat jaar niet in, mede doordat het dan een beetje naaperij van Goes en Vlissingen zou gaan lijken. In september werd ik opgebeld door de heer van Houte die in de vergadering van VVV bijzonderheden over het komende monumentenjaar had gehoord en het voorstel lanceerde om maar eens iets te doen in het kader van het monumentenjaar vanuit de middenstand: het moest een leuke manifestatie worden, waar dus nu een leuke „kapstok" voor was gevonden. Na een korte tijd van interne voorbereidingen zijn we toen begin januari 1975 begonnen om een grootscheepse braderie op touw te zetten. Daartoe werd een werkcomité in het leven geroepen waarin 6 7 mensen zitting hadden, vertegenwoordigers van de verschillende winkeliers verenigingen. uit elke straat één. Deze werkgroep kreeg de naam „Braderie Commissie Monumentenjaar 1975". Het eerste wat er gedaan moest worden, was natuurlijk zorgen dat er een aantal winkeliers bij elkaar getrommeld werd, die belangstelling hadden voor een te houden braderie. Iedere zaak kreeg een keurig briefje met daarin de bijzonderheden die voor het houden van de braderie van belang waren. Ongeveer 250 winkeliers kregen zo'n schrijven en toen werd het voor de Braderiecommissie even spannend: Hoeveel winkeliers zouden positief reageren en hun medewerking aan de braderie toezeggen? Voorzichtige ramingen waren het gevolg: misschien zijn het er vyf en zeventig, misschien worden het er honderdWat er ook gedacht is, het bleek allemaal verkeerd, het werden er geen vijf en zeventig en ook geen honderd. Binnen de kortste keren waren er al ruim honderd winkeliers die te kennen gaven op de braderie te willen verschijnen en korte tijd later was het aantal deelnemers uitgegroeid tot een ongekende groep van 180 braderie enthousiasten. „Een dergelijke belangstelling hadden we beslist niet verwacht", aldus de heer de Witte, „en we stonden in eerste instantie ook wel even met onze oren te klapperen. Niet te geloven. Hieruit blijkt toch maar weer duidelijk, dat de winkeliers best bereid zijn om iets voor het publiek te doen. Dit is een prachtige vorm van samenwerking. We zijn als braderiecommissie ontzettend blij, dat er op deze manier is gereageerd!" Zoals in vroeger tijd gebruikelijk was, staat tijdens de braderie de straatverkoop centraal. Deze vindt plaats in marktkraampjes die in Rotterdam werden gehuurd. De hele binnenstad wordt omgetoverd tot koopcentrum, zeer decoratief door de groene, blauwe, oranje en gele zeildoeken van de ongeveer 120 kraampies. Er kan gedurende de gehele braderie rustig worden gewandeld in de kern van de binnenstad, die dan wordt veranderd in een voetgangersgebied. De gemeentepolitie zorgt voor een omleiding van het verkeer, 's Morgens vroeg kunnen de winkels worden bevoorraad, tot ca. 10.00 uur. Daarna worden alle auto's geweerd. De kramen staan op straat, zodat de trottoirs er achter vrij blijven om op te lopen en men ook gemakkelijk de winkels kan bereiken. De braderie begint 's morgens om 10.00 uur en duurt op donderdag en vrijdag tot negen uur 's avonds en op zaterdag tot zes uur. De officiële opening van de braderie zal plaatsvinden op donderdag 19 juni om half elf. Dit zal gebeuren voor het bordes van het Middelburgse stadhuis en burgemeester drs. P.A. Wolters is in deze om medewerking gevraagd. Wat hij als officiële openingshandeling precies gaat doen wil de Braderie commissie nog even geheim houden, maar wel kan vermeld worden, dat het in ieder geval iets zeer spectakulalrs wordt", aldus de heer de Witte. Om de braderie in ieder geval een monumentaal tintje te geven is naarstig gezocht naar een „antieke inbreng". Deze is gevonden in een 10- tot 15 tal oude ambachten die gedurende drie dagen worden gedemonstreerd door mensen die inderdaad nog ambachten beoefenen. Zo zal er o.m. een pottenbakker, een klompenmaker en een spinster te zien zijn. „We hebben geprobeerd om zoveel mogelijk mensen uit Middelburg en omgeving voor dit programma-onderdeel te interesseren", aldus de heer de Witte, „maar helaas heeft bijna niemand gereageerd. Ik begrijp er niets van. Nu hebben we alleen maar mensen van buitenaf. We dachten dat het toch bijzonder leuk was, men kan het publiek laten zien hoe het oude ambacht beoefend wordt en bovendien ook nog produkten verkopen. Maar men ziet het blijkbaar, hier althans, niet zo zitten". Voor een gezellige sfeer in de binnenstad tekenen verder drie straatorkesten. In de eerste plaats treedt op de „Lazy River Jazzband" en wel op donderdag en vrijdag; „De Leutige Krabben" uit Bergen op Zoom wandelen, al musicerend donderdag en vrijdag, door de stad en zaterdag speelt ook het Jazz straat orkest „Ochtend chloor" uit Breda. Voor het geval dat het per ongeluk eens heel even „stil" mocht zijn. is er altijd nog de achtergrond muziek via de geluidsinstallatie. Voor de kinderen is er speciaal een Hollands Poppentheater dat op donderdag- en vrijdagmiddag vanaf half vijf 's middags voorstellingen verzorgt. Op zaterdag beginnen de voorstellingen al om half twee. Op de Markt staat een kindercarroussel. Iets aparts zal ook het standwerkersconcours worden dat door de Nederlandse Vereniging voor de Ambulante Handel wordt georganiseerd. Verspreid over 6 1 7 winkelstraten zullen tussen de twintig en de dertig deelnemers „met luider stemme" te kennen geven wat zij het geeerd publiek, boeren, burgers en buitenlui te bieden hebben. De deelnemende straten zijn: Lange Viele, Kromme Weele, Vlasmarkt, Pottenmarkt, Markt, Buitenhofje, Burgpromenade, Lange Delft en de Segeerstraat. „Wat ons betreft kan het niet anders of deze braderie moet een topper worden", zegt de heer de Witte, „zeker wanneer het weer een beetje meezit. We vermoeden sterk dat het Juist de samenwerking tussen zoveel straten zal zijn, die de braderie zal doen slagen. We hebben immers een stuk of zeven straten die meedoen, tegen Goes en Vlissingen, waar de braderies steeds een succes bhjken te zijn, twee of drie. Neem daar nog by de trekkers als oude ambachten, straataktiviteiten van de orkesten, de poppenkast en het standwerkersconcours, dan geloof ik wel, dat we kunnen zeggen dat we ons best hebben gedaan. Ook wat betreft de datum van de braderie zitten we geloof ik wel goed: net rond de langste dag. Een topper in de braderie is ongetwyfeld ook de Pasar Malang die tijdens de braderie plaats vindt in de Koorkerkstraat. Nee, wat de braderie- commissie betreft, kan het byna niet anders of het moet byzonder gezellig worden by deze grootscheepse Braderie Monumentenjaar 1975". Gedurende enkele maanden bruist Middelburg van leven, een evenementen comité, speciaal voor de organisatie van de diverse programmapunten in het leven geroepen» heeft zM uiterste best gedaan om een zo gevarieerd mogelijk programma op te stellen dat loopt tot en met 26 oktober a.s. Byna elke week is er wel iets te doen en uiteraard is de Middelburgse middenstand hierby ook betrokken. „Het valt niet mee om zo'n programma op te stellen", vertelt de heer J. Houmes, die nauw bij de werkzaamheden van de Evenementen Commissie M'75 is betrokken, samen met de heren Kruijsse. Goossens en Temme, onder voorzitterschap van de heer Schuitema. Er zitten heus wel een paar uurtjes werk in. We hebben een en ander rond weten te krijgen dank zij de voorbeeldige samenwerking van ca. 140 mensen, die bovendien samen nog eens een fors bedrag, ruim een ton, bijeenbrachten, want zonder geld begin je eenvoudig niets. De organisatorische werkzaamheden zijn al in de maand oktober gestart en nog steeds moet er het nodige gedaan worden. Af en toe krijg je er zo ongeveer de zenuwen van, maar tot dusver loopt alles zo als het moet gaan. Een samenwerking, ik zeg het nogmaals, als deze is werkelijk uniek, ik geloof dat zoiets zelfs nog nooit gebeurd is hier. Wellicht komt het doordat we op het ogenblik heel wat jonge winkeliers hebben, dat levert misschien een wat bredere kijk op het geheel." Als straks de braderie - een van de onderdelen van het evenementen programma - achter de rug is, staat op 8e juni al weer een optreden van de Middelburgse Turn Vereniging op het programma, compleet met muziekkorps uiteraard der zaak. Op 19 Juli komt er een luchtvaartshow in Middelburg, naar alle waarschijnlijkheid op het Hof van Tange, waaraan medewerking wordt verleend door het ballonvaarders echtpaar Boesman. Bovendien zullen parachutisten gedropt worden vanuit een vliegtuig. Op 22 juli bezoekt een kindercircus Middelburg terwyi op 26 juli een kinderoptocht wordt gehouden. Er wordt druk gewerkt aan een rally voor antieke auto's door de binnenstad, er staat een discoshow op het programma, een popfestival en MAC „Scheldegouwen" gaat, met medewerking van de Evencmentencommissie M'75, een autorit organiseren. In de herfst komen de bejaarden aan de beurt die een leuke autotocht krijgen aangeboden en ook staan happenings op het programma in de vorm van biljart en domino competities. De evenementen commissie is ook bezig met de realisatie van gondelvaarten in de grachten en op het kanaal precies zoals dat voor de oorlog werd gedaan. Al met al een hele waslijst die ongetwijfeld bij het Middelburgse publiek en dat van buiten de stad, zeker zal aanslaan.

de Faam | 1975 | | pagina 15