r i Tweede deel Gezondheidsnota Wandelen langs de monumenten Beeldje van Faam"-bezorger verhuisde K.S.C.-keukens nu ook in Middelburg HELP ^THEATER KUIPERSPOORT i Herinneringen aan oud-Veere Woensdag 28 mei 1975 F °Q RODE KRUIS COLLECTE OPEIS HARE VERGADERING KULTURELE ADVIESRAAD MIDDELBURG MENU_ TAFELTJE DEKJE OP ZATERDAG AANSTAANDE IN DE KUIPERSEOORT VLEESHAL DE ZUIDBURGH TIEN JAAR Het tweede gedeelte van de gezondheidsnota is vorige week verschenen. De werkgroep die deze nota samenstelde bestaat uit de heren Beinema, de la Hayze, Lelie. Mol, Kroes, Van Vliet en Gillissen. In die nota wordt aandacht besteed aan de gemeentelijke milieuzorg, de gezondheidszorg voor bejaarden, gedachten over de geestelijke gezondheidszorg en aan de distrikts Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Het is met 48 pagina's een vrij lijvig boekwerkje geworden. Diverse van die pagina's worden met leuke tekeningen verlucht, zoals dat heet. Graag nemen wij een gedeelte uit de gezondheidsnota (deel 2) over. Temeer omdat bewerking van dat gedeelte niet nodig is. Het is bijzonder plezierige leesstof. Het gedeelte dat wij overnemen gaat over het milieubesef van de burgers, hetgeen weer een onderdeel is van het hoofdstuk Gemeentelijke Milieuzorg. HET MILIEUBESEF Dat vrijwel iedere burger op zijn beurt weieens schade toebrengt aan het milieu of nalaat het te beschermen, komt zeker niet alleen uit onwetendheid voort. Dit kan ook moeilijk als men de voortdurende voorlichting al of niet in de vereiste vorm gegoten, in ogenschouw neemt. Om nog maar niet te spreken van de pogingen, welke de onderwijskrachten in het werk hebben gesteld en stellen, de jeugd door middel van opstellen, spreekbeurten, enz. zorg voor het milieu aan te leren. De werkgroep wil geen opsomming van de vele milieu-nalatigheden, maar ook geen al te pessimistische weergave van deze zonden geven. Een enkel alledaags voorbeeld lijkt genoeg en zal het de lezer duidelijk maken. Zo'n voorbeeld is het schoonhouden van het „eigen straatje". dat men geen tijd heeft. De werkgroep vindt deze argumenten niet steekhoudend. Deze mentaliteit moet en kan worden omgebogen door het geven van voorbeelden, welke in wijkvereniglngsverband of anderszins gesteld kunnen worden. De nu al jaren durende en veel geld vergende voorlichting, door zowel de overheid als aktiegroepen, heeft in het algemeen genomen het inzicht in de milieuproblematiek voor de burger en de ondernemer verruimd. Deze voorlichting is daarom net zo belangrijk als de wettelijke maatregelen welke de landsregering heeft uitgevaardigd. Maar men zal moeten toegeven, dat deze noodzakelijke maatregelen, waarvan de (wettelijke) afwikkeling zich voor het grootste deel afspeelt buiten het gezichtsveld van de burger, niet zo tot de goedwillende burger spreken als -schoonhouden eigen straatje Nog niet zo lang geleden was het een stilzwijgend gebruik dat de bewoner van een huis periodiek een aardappelmesje of ander handig gebruiksvoorwerp ter hand nam om het onkruid van zijn stoep of straatje te verwijderen. Daarbij werd de straatgoot of het trottoir niet vergeten. Het achterwege laten van deze „gewoonte" kostte de betreffende bewoner zijn goede naam. Bij het bezichtigen van enkele 3 jaar oude woonwijken, geen flatbouw, heeft de werkgroep gekonstateerd, dat het onkruid op de genoemde plaatsen in alle variëteiten aanwezig was. De bewoners van dergelijke of ook oudere wijken nemen niet de moeite die kleine stukjes voor eigen rekening te nemen, hoewel men terecht fel gekant is tegen besproeiing met bestrijdingsmiddelen, een methode die voor de gemeente om financiële en organisatorische redenen niet helemaal te vermijden is. GEMAKZUCHT De werkgroep wil deze mentaliteit met „gemakzucht" bestempelen. Wat is nu eigenlijk het verschil tussen het verwijderen van het onkruid uit het eigen tuintje en dat van het direkt aangrenzende stukje trottoir of stukje straatgoot? Wellicht het feit, dat voor het laatste belasting wordt betaald of het zien van een straat, bezaaid met papier en ander vuilnis, een stukje rekreatiegebied dat er na een weekend net zo uitziet, of de gevels van huizen, winkels, enz. verkleurd en vies van dierlijke uitwerpselen. De werkgroep meent, dat hier duidelijk éên der taken van de gemeente naar voren komt. En dan wordt niet uitsluitend voorlichting bedoeld, praktische, op de inwoners gerichte voorlichting, doch ook het daadwerkelijk optreden tegen de schuldigen. AFRANSELING Dit behoeft dan geen optreden te zijn zoals in de Achterhoek in de Middeleeuwen gebruikelijk was, waar bij het afsnijden of afrukken van een tak in het bos van de landheer de dader een afranseling werd toegediend en bij herhaling van dit (milieu)vergrijp de hand werd afgehakt, maar het dient wel een doeltreffender optreden te zijn dan de kombinatie parkeerwachter - reinigingskontroleur mogelijk maakt. Te trachten het financieel noodzakelijke (parkeergelden) met het nuttige (milieuzorg) te verenigen is op zichzelf een goed bedoeld streven, doch deze kombinatie kan geen opvoedende noch toezichthoudende funktie inhouden in de gehele gemeente. Het kan niet de bedoeling van een gemeentebestuur zijn slechts in de omgeving van parkeergeldhavens het milieu te dienen. In de overige gemeentewijken en in de plattelandssfeer zal deze zorg evenzeer tot haar recht moeten komen. Het is de werkgroep bekend, dat ook de gemeentepolitie is verzocht om deze taak tijdens de uren dat men in de gemeente „op straat is" uit te oefenen en tegelijk onbekend, waarom niet tot een dergelijk optreden is overgegaan. Het takenpakket van onze politie is uitgebreid, doch het komt de werkgroep voor dat met wat goede wil ook deze zeer belangrijke taak in overleg met de gemeentelijke milieudiscipline uitgeoefend kan worden, hetzij dat dit gebeurt met de surveillance-auto of met de fiets, hetzij door de (herverschijnende) wijkagent. Een waarschuwend optreden tfydens de surveillance in de gehele gemeente zal de goede naam van deze dienaren der wet slechts tot ere strekken. Enige voorlichting, gevraagd of ongevraagd, zal de borger verstrekt kannen worden, hetwelk het milieubesef ten goede komt. VOORLICHTING Het onderwerp voorlichting verdient op deze plaats wel enige nadere aandacht. Voorlichting door de gemeentelijke diensten, haar medewerkers, haar politie, moet op de burger gericht zijn en eenvoudig gesteld, zodat elke burger weet wat het gemeentebestuur van hem verlangt. Deze voorlichting moet zo mogelijk samen met de partikuliere organisaties ontwikkeld worden. Zoals hiervoren is gesteld, vindt de werkgroep de opsporing van de veelsoortige milieuvergrijpen in de burgerlijke sfeer belangrijk, of dat nu geschiedt door „oom agent" of door de reinigingskontroleurs. Op de ondernemer, zowel de kleine als de grote ondernemer, is hetgeen hiervoren gesteld ook in bepaalde mate van toepassing. Ook die kan niet op onwetendheid alleen een beroep doen. O.ok hier past geen Middeleeuws optreden. Opsporing van de vergrijpen zal hier dienen te geschieden door milieu-ambtenaren. Sankties van ingrijpende aard in deze sfeer kunnen, vooral in deze tijd, naar de mening van de werkgroep, eerst na een belangenafweging plaatsvinden. Opsporingsresultaten van enige importantie bereiken de pers, ook hier in de regio. Hetzelfde zien we als goede voor het milieu bemoedigende oplossingen worden bereikt bij het vestigen van nieuwe fabrieken of uitbreidingen van bestaande. VISLUCHTJE De resultaten welke minder tot de verbeelding spreken, het weghalen van een visluchtje uit een woonomgeving, het verminderen of opheffen van geluidshinder in een woonwijk of het organiseren van een plaatselijke milieu-aktie, zijn minstens zo belangrijk voor het plaatselijk leefmilieu. Want anders blijft het niet bij één visluchtje of bij één geluidshinderbron. Evenzo mag van een gemeentebestuur of van het gemeentelijk apparaat milieubesef worden verwacht. Bij het tot stand komen van allerlei voorzieningen is het toch van belang dat een milieudiscipline kan worden geraadpleegd.. Daardoor kan wellicht voorkomen worden dat vuilnisstortplaatsen lange tijd onafgedekt blijven liggen of bijvoorbeeld watersportvoorzieningen in de regio zonder de vereiste hygiënische voorzieningen tot stand komen. Een ander middel ten dienste van de milieuhygiëne is de kontrole op de voorwaarden van de verleende Hinderwetvergunningen en het opsporen van nieuwe, gewijzigde en/of uitgebreide bedrijven, werkplaatsen, enz. Daarmee gaat vaak gepaard het overleg over eventueel te wijzigen of nieuw op te leggen voorwaarden. De werkgroep acht dit werk evenzeer tijdrovend en moeilijk als verantwoordelijk en takt vergend. Dat opsporing, kontrole, voorlichting, enz. tot de taak van een milieu discipline behoren, behoeft geen nadere uitleg. Het aankweken van milieubesef wordt daardoor voortdurend bevorderd. Een per gemeente, als logisch uitvloeisel van het juridisch instrumentarium, aangepast uitvoerend milieu-instrument moet de aanvallen op het leefmilieu, ons leefmilieu, kunnen opvangen en desnoods in de tegenaanval gaan. De werkgroep beveelt aan dat de milieudiscipline regelmatig het milieubesef van de burger en de ondernemer in de gemeente „meet". Hiervoor is thans, als uitvloeisel van de samenwerking van diverse deskundigen in het kader van de Raad van Europese Gemeenten, een bruikbare methode ontwikkeld. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel RODE KRUIS COLLECTE. De komende veertien dagen zal door het Middelburgse Rode Kruis een collecte worden gehouden. De straatcollectes vinden plaats op donderdag 29 en zaterdag 31 mei a.s. en op donderdag en zaterdag 5 en 7 juni. Ter ondersteuning van de collecte zal op zaterdag 31 mei a.s. door het tamboers- en trompetterskorps „Juliana" van 13.30 tot 14.30 uur een rondwandeling door het centrum van de stad worden gemaakt. Gaarne aanbevolen. WANDELEN LANGS DE MONUMENTEN. De Zeeuwse Wandelsport Bond organiseert zoals eerder werd aangekondigd wandeltochten langs de Middelburgse Monumenten. Voor de eerste drie tochten bestond goede belangstelling. De eerstvolgende wandeling wordt gehouden op woensdag 4 juni a.s. Vanaf 19.00 uur kan gestart worden bij het stadhuis. In de hal van het stadhuis kan men inschrijven. Inschrijfkosten 2,Daarvoor krijgt men bij het volbrengen van de tocht een fraaie medaille met de afbeelding van de Kuiperspoort, alsmede een sticker en als men een wandelboekje heeft een stempel in dat boekje. By de foto natuurlijk voert de wandeling ook door de Bell Inks traat, die In vlot tempo wordt vernieuwd en gerestaureerd. De Kulturele Adviesraad Middelburg zal op donderdag 29 mei a.s. om 16.00 uur in het stadhuis vergaderen. De vergadering is openbaar hetgeen betekent, dat iedere belangstellende kan komen luisteren naar wat er gezegd wordt. Tijdens deze vergadering komen aan de orde het studiebezoek aan Middelburg van leden van organisaties die aangesloten zijn bij het Centrum voor Sociaal Kultureel Vormingswerk te Heverlee (België de discussienota „Kunst en Publiek" en het commentaar van de Welzijnsraad op de deelnota groenvoorziening. Het menu voor de week van 2 tot 7 juni ziet er als volgt uit: Maandag carbonade- doperwten en puree Dinsdag gehakt- bloemkool en aardappelen Woensdag runderlappen- spercie- bonen en aardappelen Donderdag rollade- rode kool en aardappelen Vrijdag vis- worteltjes en puree Zaterdag wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen op tel. nr. 27537 tussen 9.00-9.30 uur. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. 1 Kuiperspoorttheater '%vordt zaterdag 31 mei a.s. vanaf 16.00 yur een zeer gevarieerd programma geboden. De volksdansgroep „Franje" uit Vlissingen zal optreden met dansen uit de Balkan en Israël. „Papillon", een operettegroep uit Middelburg zal delen uit operettes en musicals zingen. Het werktheater Kuiperspoort zelf zal een opvoering geven vap Jacques of de Onderwerping van Ionesco. Tot slot zal ook de cabaretgroep Dubbelspoor voor dé belangstellenden optreden. De entree is 2,50 per persoon. De kaarten kunnen voor de aanvang van de voorstellingen om 16.00 uur aan de zaal gekocht worden. Om 18.00 uur kan een „wandelende hap" worden gebruikt tegen betaling van eveneens 2,50. •T» 3x2 IN 3 I 2 IN VLEESHAL. Nog tot en met zaterdag 31 mei a.s. kunt U in de vleeshal het werk van zes Walcherse kunstenaars bekijken. De expositie is gqppend elke dag van 10 tot 17.00 uur en vrijdagavond tot 22.00 uur. op De openbare lagere school De Zuidburch, die zoals de naam al aangeeft gevestigd is in Middelburg Zuid (de Magistraatwijk) bestaat dit jaar tien jaar. Het gaat hier niet om het gebouw, maar om het instituut. D Dat kroonjaar wordt gevierd op 13 en 14 juni a.s. Op vrijdagavond is eF*een feestelijke avond in het Wijkcentrum Zuiderbaken (aanvang 19.30 uur) en op de daaropvolgende zaterdagmorgen ^is er een spelmorgen voor het hele gezin. Oud-leerlingen en andere belangstellenden die de feestelijke avont^ willen bijwonen worden verzocht dit even te melden op telefoonnummer 25915 Middelburg. Een byzonder gezellig karakter droeu vorifce week donderdagmorgen, een korte bijeenkomst ln de zaak van de heer L. E. Rlvlère, Livera, op de Markt tn Middelburg. Daar werden namelijk de heer en mevrouw Antheunisse uit St. Laurens ontvangen, die enige tyd geleden ln „De Faam" werden vermeld, als de eigenaars van een „antiek" beeldje van een weesjongetje uit Middelburg, gewapend met een pak „Faams". Dit beeldje moet dateren van lang voor de tweede wereldoorlog, misschien zelfs nog wel van voor de eerste. De heer en mevrouw Antheunisse herkenden op het voorblad van „De Faam" die de krantenjongen in de hand hield, onmiddellijk een advertentie: het ovaal van de firma Rivière. De heer Rivière die het verhaaltje in „De .Faam" had gelezen, besloot toen om de „ontdekkers" van die oude adver tentie - die nu weer boven water is gehaald om nog eens in de krant te vet. schijnen - een leuke attentie aan te bieden. Daartoe nodigde hij hen uit om naar de zaak te komen. De heer en mevrouw Antheunisse waren echter thuis in St. Laurens niet te bereiken, omdat ze tijdelijk in een vakantie woning te Oostkapelle verblijven. Mevrouw Rivière haalde hen daar op. „Ik vind het ontzettend leuk dat U zich onze advertentie nog kon herinneren", aldus de heer Rivière, „en verder zijn wij enorm verrast door het feit dat er een dergelijk beeldje bestaat. We hadden er geen idee van. Als dank voor uw ontdekking willen we U graag een aandenken onder couvert over handigen." Na een kopje koffie met een praatje over de dagen van weleer, de een onderwerp dat vooral de heer Antheunisse sterk aanspreekt - als hij er over begint is hij nauwelijks meer te stuiten - hadden de heer en mevrouw Antheunisse op hun beurt ook een verrassing voor de heer Rivière: zij stelden hem het befaamde beeldje ter hand. met de mededeling dat hij het mocht houden, „Onze kinderen vinden er toch niets aan, misschien kunt U er nog iets mee doen" aldus mevrouw Antheunisse, „het enige wat wèl moet gebeuren, is het bijwerken van de neus, die is ietsje beschadigd De rest van de morgen brachten de heer en mevrouw Antheunisse winkelend in de stad door, waarna mevrouw Rivière hen weer naar Oostkapelle bracht. Vv eer eens een paar plaatjes van Veere, het oude stadje waar men nooit uitgekeken raakt. Deze prentjes dateren uit de tyd toen Veere nog een echte vissershaven was, zoals hierboven. Wat door de tyden heen weinig veranderde, Is de oude Dom. Keukens te kust en te keur ln een nieuw Middelburgs bedr|)f: K.S.C., dat recnteljjk werd geopend In de Dampoortstraat, K.S.C. heeft onderdak gevonden In een oud pand dat bijzonder aantrekkeiyk ls opgeknapt en waarin een leuke showroom ls gecreëerd. De twee aan de top van K.S.C. zyn de heren A. A. Verilnden en R. Greeven, de eerste ls dlrekteur van het bedryf, dat ook een vestiging In Oostburg heeft. „We hebben alles op haren en snaren gezet", aldus de heer Greeven, „om de zaak op tijd klaar te hebben. Immers: elke week die je langer over de ver bouwing of inrichting doet, kan een paar duizend gulden kosten. Uiteraard is er veel in de avonduren gedaan, maar we zijn toch op tijd klaar. Alles is nog wel niet binnen, maar met hetgeen er is, kunnen we vlot van start." In de showroom staan een zestal keukens en een kleine keuken - unit. Steeds meer en meer doen kunststoffen opgeld in deze branche van de woning inrichting en de keuken zijn dan ook in talloze kleurstellingen te leveren. Toch bestaat er de laatste tijd ook veel vraag naar houten keukens, waarbij volgens de heer Greeven vooral het massief mahonie het ontzettend goed doet. De keukens die bij K.S.C. te kijk staan, zien er stuk voor stuk zeer verzorgd uit. Uiteraard kunnen de nodige automaten ingebouwd worden, of dat nu om een koelkast, vriezer, vaatwasmachine of fornuis gaat, er zijn vele mogelijkheden. „We kunnen voor onze klanten, die zowel uit de aannemerswereld als uit de partikuliere afkomstig zijn, alle mogelijke berekeningen en begrotingen voor de keukenshow maken. Eventueel gaan we bij de klant thuis de maten nemen." aldus de heer Greeven. „We hebben een eerste klas monteur die de spullen gaat installeren. We leveren niet alleen keukens, maar ook het bijbe horende sanitair, zoals b.v. kranen." Natuurlijk ontbreekt in de kollektie van K.S.C. de tegel niet. Of het nu om een vloer-of wandtegel gaat: K.S.C. heeft 'm beslist. Momenteel liggen er op de bovenverdieping die behalve de tegel- toonkamer ook het kantoor herbergt, 120 soorten uitgestald, een aantal dat nog moet groeien tot ruim 300. „Voor zowel de keuken als de tegels geven we belangstellenden graag en gratis advies" vertelde de heer .Greeven „men kan gewoon bij ons binnenlopen om eens een kijkje te nemen."

de Faam | 1975 | | pagina 5