Monumentenpuzzel- wandeltocht groot succes I Uit bt jïltbbflburttöe historie De middeleeuwse periode BIJOU 20.- „De Faam99 niet van van daag-of-gis teren Discotheek abonnee Zeeuwse Centrale boekte de 500ste GEMEENTELIJKE DIENSTVERLENING ROND PINKSTEREN „DE BEUK" HEROPENT ZATERDAG HUUR-EN HUUR SUBSIDIEKRANT NIEUWS UIT POEUENDAELE MENU TAFELTJE- DEKJE VERZOEk VERGUNNING PLAATSEN NOODSGHOOL IETS VERLOREN? 3 x 2 IN VLEESHAL Model HOLIDAY F Woensdag 14 mei 1975 I i De monumentenpuzzel-wandeltocht die op de morgen van de 5e mei werd gehouden is een groot succes geworden. De belangstelling voor deze puzzelwandeltocht was zo groot, dat de 750 vragenformulieren binnen korte tijd waren „uitverkocht". Hoewel de meeste vragen natuurlek goed werden beantwoord was niet meer dan 1/4 gedeelte van de totaal aantal ingevulde formulieren voorzien van alle goede antwoorden. De eerste twee vragen waarvan de antwoorden gevonden konden worden in het stadhuis, waren in het algemeen goed beantwoord. De vraag over het eerste nummer van het carrillonconcert was niet altijd goed beantwoord. Het nummer heette „Aan de Amsterdamse grachten". Diverse mensen hadden ook opgegeven als antwoord: het Groningse Volkslied. De twee personen uit de Koninklijke familie die staan in de beeltenis boven de vleeshal zijn Koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Vraag 15 die handelde over het aantal Door het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening is een speciale huur- en subsidiekrant uitge geven. In die krant worden de volgende onderwerpen behandeld: Hoe woningen in klassen worden ingedeeld en hoe onrechtvaardige huurverschillen dan verdwijnen. het inkomen hoeft geen belemme ring meer te zijn om in een goed huis te wonen. Rechten en plichten van huurders en verhuurders. Kwaliteit van de woning bepaalt de huur en: hoe de verschillende soorten huurverhogingen worden vastgesteld. Subsidies voor woningbouw en:v Openingstijden Op eerste pinksterdag is het zwembad gesloten. Op 19 mei a.s., tweede Pinksterdag, is het buitenbad open van 10.30 uur tot 16.30 uur. Het binnenbad is dan ook open, behalve van 12.00 tot 13.30 uur. Diploma's. Op zaterdag 3 mei j.l. werden er weer heel wat diploma's behaald. Na het diplomazwemmen konden n.l. 70 A- diploma's en 43 B-diploma's worden uitgereikt. Om zoveel mogelijk kinderen en ouderen in de gelegenheid te stellen nog vóór de vakanties het zwem diploma te halen zal er niet op de eerste zaterdag van de maand juni worden afgezwommen, maar op zater dag 21 juni a.s. Aanvang 14.00 uur. Op 14 juni a.s. wordt er dan om 13.00 uur proefgezwommen. ruitjes dat zich in het tussenschot op de benedenverdieping van het pand De Vipr Heemckindern bevindt leverde wat moeilijkheden op. Het juiste aantal was 84, omdat ook de deur in het tussenschot zit, zodat ook die ruitjes meegeteld moesten worden Het aantal panden dat namen draagt in het gedeelte Dam 81 tot en met Dam 35, was 11. Vraag 19 over de wapens in de voorgevels van de Sint Joris moest beantwoord worden door: „Het wapen van Zeeland, het wapen van Middelburg, en het wapen van Sint Joris. Het aantal wapens van Zeeland dat op het Abdijplein te vinden is, bedraagt 5 of 6. Er waren namelijk enkele personen die zeer goed ingevoerd bleken te zijn in deze vraag, zodat zij een wapen mee konden tellen wat door anderen bijna niet opgemerkt konden worden. Wanneer het aantal 6 dus was vermeld, is dit ook goed bevonden en die mensen hebben dus ook meegeloot naar een prijs. Hieronder wordt afgedrukt de lijst van namen van personen die na loting voor een geschenkenbon van 20.in aanmerking kwamen. 1. Henk de Boo van Uijl De Rijpstraat 11, Dordrecht, 2. Ria de Haas Prinsenhove 126 Middelburg, 3. Monica Jobse, Vogelstraat 34 Middelburg, 4. Karolien v.d. Bergen Kruitmolenlaan 114, Middelburg, 5. L. J. de Lange Bree 234 Middelburg, 6. A. Joosse Walcherseweg 201 Middelburg, 7. Marianne Senf Burg. Patijnlaan 124 Den Haag, 8. J. Klapwijk-v.d. Vinne A. de St. Pierre- laan 48 Middelburg, 9. V. C. Korttanje-Janse Spanjaardstraat 30 Middelburg, 10. C. de Wolf-Cornelisse Gerbrandylaan 59, Middelburg, 11. H. J. Posthumus Hermannistraat 34 Veldhoven, 12. W. P. de Wolf Gerbrandylaan 59 Middelburg, 13. Annelies Looise Adelaarstraat 69 Middelburg, 14. Wim Crusio Bloemenlaan 188 Vlissingen, 15. M. P. F. Haak Spanjaardstraat 9-11 Middelburg, 16. F. var Wel. Louwerse Singelweg 24 Sint Laurens, 17. L. de Wijze-Barentsen Veersesingel 64 Middelburg, 18. R. E. Mastebroek Eendrachtstraat 19 Meppel, 19 W. Joosse Walcherseweg 201 Middelburg, 20 Lilian Crusio Bloemenlaan 188 Vlissingen. De geschenkbonnen zijn inmiddels al in het bezit van de prijs winnaars en winnaressen. hoe de huur van een nieuw huis wordt berekend. Stadsvernieuwing: hoe de steden weer leefbaarder kunnen worden. Mensen die belangstelling hebben voor deze krant kunnen deze afhalen bjj de bodekamer van het stadhuis. Het menu voor de week van 19 tot 24 mei is als volgt: 19 mei Kip, appeltjes en aard appelen 20 mei Varkensoester, spinazie en aardappelen 21 mei Rundergehakt, andijvie en puree 22 mei Goulash, tuinerwten en riist 23 mei Vis, worteltjes en puree 24 mei Witlof, rundergehakt en aardappelen. De maaltijden worden op maan dag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00 uur en 9.30 uur op telefoonnummer 27537 in Middelburg. Deze dienstver lening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zeken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. De gemeentelijke diensten en kantoren zijn op de tweede en op de derde Pinksterdag 19 en 20 mei aj». gesloten. Bijzondere regelingen hieronder: BURGERLIJKE STAND De afdeling bevolking van het stadhuis is op dinsdag 20 mei a.s. (derde Pink sterdag) geopend van 9.00 tot 10.00 uur, echter uitsluitend voor de burger lijke stand (overlijdens, geboorten). HUISVUIL Er wordt op maandag en dinsdag 19 en 20 mei a.s. geen huisvuil opgehaald. In de maandag en dinsdagwijk wordt nu opgehaald op woensdag 21 mei a.s. De donderdagwijk blijft normaal. En de vrijdagwijk ook. ZWEMBAD Het zwembad is gesloten op zondag le Pinksterdag. Op maandag 19 mei a.s. tweede Pinksterdag is het geopend van 10.30 uur tot 16.30 uur. Dat geldt voor het open bad. Het overdekte is ook open gedurende die uren, maar niet van 12.00 tot 13.30 uur. Op derde Pinksterdag gelden de normale openings tijden. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Mlddelbbrg Stadhuis Middelburg/Telefoon 26251, toestel Zoals we in de eerste afleveringen van deze serie gezien hebben ontstond Middelburg vermoedelijk uit een in de 9e eeuw opgeworpen ver< edigings- werk. Spoedig ontwikkeld»' zich een handelsnederzetting bij deze gunstig aan het kronkelige riviertje de Arne gelegen burcht. Zo'n aan een water weg gelegen nederzetting noemde men een „portus". De oude toestand van de stad (vóór 1254), de concentrische „burcht", is nog goed waar te nemen op plattegronden en luchtfoto's. Dit oudste gedeelte wordt begrensd door de Markt, Lange Noordstraat, Hof^ plein, Wagenaarstraat, Sint Pieter. straat, Korte Delft en Lange Delft. Uitleggingen van de stad volgden in 1254, begin 14e eeuw, eind 15e eeuw en in de 16e eeuw. Enige ecuwen lang hield de stad haar omvang „binnen de vesten". Hoewel Middelburg niet zo'n groot handelscentrum werd als b.v. Brugge, Dordrecht of sommige IJsselsteden groeide de stad toch uit tot een haven- De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat het kollege van burgemeester en wethouders van Middelburg voornemens is t.b.v. de uitbreiding van het aantal leslokalen van de L.O.M.-school te Middelburg bij het schoolgebouw op het perceel Koudckerkseweg 131 te Middelburg een houten noodschool te plaatsen. Het overlegde bouwplan voldoet niet aan het ter plaatse vigerende bestemmingsplan Toorenvliedt, doch hiervan kan op de grond van het bepaalde in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een termijn van ten hoogste vijf jaar vrijstelling worden verleend. De bouw- en situatietekeningen liggen met ingang van 7 mei 1975 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage op de afdeling Algemene Zaken (kamer 15) van de gemeentesekretarie. Gedurende deze termijn kunnen rechthebbenden op de aangrenzende en nabijgelegen gronden schriftelijk plaats van betekenis (toen Amster dam, dat dit jaar z'n 700-jarig bestaan viert, nog een klein vissersplaatsje was bezat Middelburg al enige tijd stads rechten - oudst bekende stadsrecht van Middelburg 1217 -. Hoewel de stad de textielnijverheid van Walcheren beheerste was zij toch, anders dan industriecentra als Gent, Ieperen, Haarlem en Leiden, voor namelijk aangewezen op handel en scheepvaart. De middeleeuwse steden probeerden van alles om eventuele naburige concurrenten te elimineren en koop- en handelslieden met fraaie beloften naar zich toe te lokken. Middelburg onderdrukte handel en nijverheid op Walcheren. Steden als Vlissingen, Veere, maar vooral Arne- muiden (Middelburg vreesde dit stadje als concurrent wegens de gun stige ligging aan de Arnemonding) moesten het ontgelden. Dr. W. S. Unger, gemeentearchivaris van Middelburg 19181944, verdeelde de middeleeuwse handelstijd van de stad in twee perioden: 1. tot het midden van de 15c eeuw (de stapelperiode), 2. tot 1574 (de periode van het Walchcrese transitoverkeer). Vooral sinds de 14e eeuw nam het Middel burgse handelsleven een grote vlucht. De stad werd een voorhaven van Brugge. Middelburg was stapelstad, dit betekende dat de landsheer de stad bepaalde voorrechten had ge- scnonKen waarotj oepaaia werd dat (bepaalde) goederen niet langs de stad gevoerd mochten worden zonder dat ze er enige tijd opgeslagen werden en gedeeltelijk of geheel in het openbaar ten verkoop aangeboden waren. Middelburg bezat b.v. de wijnstapcl en korte tijd (1348) de Engelse wol stapel. Sedert de 15e eeuw werd Middelburg belangrijk als voor- of doorvoerhaven voor Brugge en het snel opkomende Antwerpen. Schepen uit Bretagne, Spanje, Portugal, Italië, Engeland. Schotland. Duitsland en Scandinavië gingen voor anker op de rede van Arnemuiden. Hun waren, als hout, wijn. laken en zout, werden overgeladen in kleinere schepen die de goederen ver de Westerschelde verder vervoerden. Op de foto: een van de Middelburgse Kaaien. bezwaren tegen het verlenen van vrijstelling bij het college van burgemeester en wethouders indienen. Middelburg, 6 mei 1975 De burgemeester voornoemd. Drs. P. A. Wolters. In het tijdvak van 16 tot 30 april 1975 zijn bij de politie de volgende voor werpen als gevonden aangegeven. Diverse bankbiljetten, diverse porte monnees met en zonder inhoud, diverse dames-, heren- en kinderhand schoenen, diverse etui's met sleutels en sleutelbossen, diverse autosleutels. 1 Daar bruine sokjes, plastic etui inh. stiften, potloden en vulpen merk Peli kaan, oude schoudertas inh. 2 spijker broeken, truitjes, mojo, lichte kleur kinderschoentje met band, 2 zieken - fondskaarten, grijze herenjas (coat), 12 volts accu, luciferdoosje met pillen, diverse horloges diverse merken, zilveren armband, groene waterlaars, donkergroene tas met inhoud, witte gymschoen, blauwe hoge gymschoen, groen mapje met betaalkaart Zweeds) t.n.v. Cicilia Klasson, bruin lederen beursje inh. sterrebeeld, weegschaal, shawl, rood blauw, wit, fietstas inh. thermofles, bruine damestas met in houd t.n.v. Adema. Julianastraat, Hoek. Nummerplaat 69-AT-08, over- allblauw sanfor 52, zwarte tas met sportkleren, wit baby sokje, zilver kleurig kettinkje met bedeltjes (hartje en schoentje) blauwkinderwagendek. Inlichtingen over en bezichtiging van de gevonden voorwerpen Iedere vrij dagmiddag van 16-17 uur en iedere zaterdagavond van 19-20 uur in het politiebureau, Achter de Houttuinen 10. In de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis zal van 16 tot en met 31 mei a.s. geëxposeerd worden door 6 kunstenaars die wonen en werken op Walcheren. Het zijn Andries Minderhout, Antoine Mes, Peter de Jong, Jan van Leeuwen, Jan Haas en Leonard Maas. U kunt werk zien van deze kunstenaars waarvan er 2 grafici zijn, 2 beeldhouwers en 2 schilders. Daarom heet de ten toonstelling ook „3 X 2". De expositie is geopend elke dag van 10.00 tot 17.00 uur. 's Maandags van 14.00 uur tot 17.00 uur en vrijdagavond tot 22.00 uur. Vorig jaar exposeerden de zes kunste naars voor de eerste maal ge zamenlijk. Dat is toen een groot succes geworden, reden waarom men nu de samenwerking her haalt. Üddelburgse In het kad.tlr van de opening op zaterdag 17 mei a-s. (niet op 10 mei zoals eerder bericht), z(jn er In de Beuk te Middel burg verschillende aktlvlteiten. Na v(Jf weken hard werken wordt het jongeren centrum zaterdagmiddag om 14.00 uur officieel heropend met een receptie. Hoewel de leiding van De Beuk in de toekomst meer vormende aktlvlteiten zal brengen, ligt het programma van dit Pinksterweekend meer in de muzikaal ontspannende sfeer. ponerende gitarist/zanger niet verdient. Dit programma wordt afgewisseld door het huisorkest van de Beuk, opererend onder de (bij Zeeuwse jongeren welbe kende) naam „Rebel". Het hele weekend worden er tussen de aktivi- teiten door tekenfilms gedraaid. Daar het hier een opening betreft, be taalt men zaterdag- en maandagavond of 2,50 entree ofwel een plant. Handige Tas voor shopping. weekend en vliegreis. SPECIAALZAAK PR IJS De Tassen/aak op de hoek Lange Delft 44 Segeersstraat 4 Middelburg. Op de redaktle van „De Faam" dwarrelde een dezer dagen een brief In de bus van het echtpaar Antheunlsse uit St. Laurens. Dit echtpaar maakte naar aanleiding van hun reaktie op een adverten tie in de Faam een reis naar Mallorca, een speciale reis vor bejaarde mensen „Grijs op reis". Gedurende de trip hadden ze het dermate naar hun zin gehad, dat mevrouw Antheunlsse besloot „naar" weeKDiad te bedanken voor het feit dat men deze adver tentie had opgenomen. Maar niet alleen de blijdschap vanwege de geslaagde reis was aanleiding om te schrijven. In de huiskamer van het echtpaar staat al jarenlang een oud gipsen beeldje, afkomstig uit een erfenis van de vader van de heer Antheu- nisse, dat een krantenjongen voorstelt. „Niet zomaar een krantenjongen, hoor", vertelt een opgetogen mevrouw Antheunisse, „dat beeldje stelt een weesjongen voor die met de Faam loopt. Hij heeft een grote stapel Faams onder z'n arm en een krant houdt hij opengevouwen voor z'n borst, er staan een paar advertenties op die duidelijk herkenbaar zijn, zoals het ovale embleem in de vroegere advertenties van de firma Rivière op de Markt in Middelburg. Die weesjongen was afkomstig uit het weeshuis dat was gevestigd in het pand op het Molenwater, waar nu de huis houdschool in zit. Die jongens brachten de kranten rond, dat weet ik nog goed." Ook de heer Antheunisse kan zich dat nog goed herinneren. „Als klein kind al was de Faam een van de bekendste bladen op Walcheren. Ik ben nu bijna drie en zeventig jaar, dus ga maar na, hoe lang het blad al bestaat." Wat betreft de waarde van het beeldje maken de heer en mevrouw Antheunisse zich geen illusies. Wel heeft het voor hen na die geslaagde Mallorca-week een extra dimensie gekregen. Reden waarom mevrouw Antheunisse het met wat extra zorg omringt: „de kinderen hebben vroeger de neus en beetje beschadigd, ik doe er zo voorzichtig mogelijk mee, want ik zou er bar veel spijt van hebben als er nog meer aan kapot ging...." Met deze woorden overhandigde hij mevrouw M.Jansen - van Rens een gratis lidmaatschap voor de Centrale Discotheek, waarna mevrouw E. van Kraay haar nog een boeket bloemen aanreikte. Mevrouw Jansen liep al geruime tijd met het idee rond om nu eindelijk eens de discotheek binnen te stappen, maar het was er steeds niet van gekomen. 'Toen ik een nichtje te logeren kreeg en die wel eens wat vlotte muziek wilde horen" aldus mevrouw Jansen, "ziin we maar eens naar de Discotheek gestapt. Wist ik veel, dat ik nu juist die 500ste zou worden....'t was een hele verrassing." Haar aarzeling had eigenlijk meer van doen met haar twijfels aan een goede kwaliteit van het element van haar geluidsinstallatie, maar bij controle bleek daar niets aan te mankeren. Niets stond dus toen nog een abonnement in de weg. "Ik ga vooral poppplaten beluisteren" vertelde mevrouw Jansen, "want op dat gebied ben ik wel iets achter geraakt geloof ik. Ook klassiek kan ik echter wel waarderen en ik hoop dan ook van het uitgebreide assortiment muziek dat in de discotheek voorradig is op dit terrein, gebruik te kunnen maken. Ik vind overigens wel dat er eens wat meer publiciteit rond een instelling als de Centrale Discotheek zou kunnen komen, wellicht groeit het aantal abonnees dan nog sneller. Per slot van rekening is dit een vrij unieke instelling dacht ik zo!" Zaterdagavond is er een jazzpro gramma waaraan de avant-gardistische jazzgroep „Koco" uit Groningen 'naar medewerking zal verlenen. Dat dit niet zomaar een jazzgroep is blijkt uit het feit, dat verschillende bandleden, naast radio en televisie, een ruime ervaring hebben met mensen als Han Bennink en Willem Breuker. 9 zo. 18 mei Geen aktiviteiten, wel zal het café vanaf 's middags 14.00 uur ge opend zijn ma. 19 mei.'s middags café geopend, terwijl voor 's avonds Cyril Havermans is gecontracteerd. Het is de tweede keer dat deze ex-Focus bassist een paar sets komt verzorgen voor de Beuk, omdat er de eerste keer (wegens slecht verzorgde publiciteit in verband met de brand) sprake was van een geringe publieke be langstelling, hetgeen deze rustig com- De Zeeuwse Centrale Discotheek heeft plannen om straks - ter verbetering van de uitleenmogelijkheden - met een discobus lang? de dorpen te gaan, net zoals dat nu met de bibliobussen ge beurd. Per bus kunnen een 3000 platen worden meegenomen. Elke instelling en iedereen die ouder is dan 15 jaar kan inschrijven bij de discotheek, mits men diamant of saffier laat controleren. Het inschrijfgeld bedraagt eenmalig 10,een abonnement 12,50. Men kan maximaal 5 platen lenen, raison van 1,per plaat, die men dan maximaal 2 weken mag houden. Op het ogenblik zijn bij de ZCD ruim 6000 platen (LP) in voorraad, op allerlei muzikaal terrein. Het aantal uitleningen over het eerste halfjaar van het bestaan van de discotheek bedroeg 16.000. Een feestelijke dag b(j de Zeeuwse Centrale Discotheek, toen daar JJ. maandag officieel de 500ste abonnee werd verwelkomd. De Zeeuwse Centrale Discotheek startte op 30 oktober 1974 met de uitleen van platen en nu op 6 mei de 500ste abonnee werd Ingeschreven stond men eigenlijk wel even vreemd te kijken. De ontwikkeling gaat sneller dan aanvankelijk was gedacht. In eerste instantie waren er wat problemen geweest b(j het op poten zetten van de Centrale Discotheek. Het was namelijk enorm moeilijk te peilen waaraan behoefte bestond, zodat de inkoop van het platenmateriaal niet altijd even eenvoudig was. 'Toch is blijkbaar alles goed op z'n pootjes terecht gekomen", aldus de heer F.Burger, "en we dachten wèl, dat we kunnen spreken van een geslaagde start".

de Faam | 1975 | | pagina 5