r OPEN HUIS IN TER HOOGE Papierverzamelende verenigingen attentie Gun ieder zin wolkje. camp?na DOUANE HARMONIE NEDERLAND NAAR MIDDELBURG DE STADSPOORTEN VAN MIDDELBURG NIEUWS UIT POELENDAELE WEER EEN RESTAURATIE ©it br 4fltbbelbur«öe historie WANDELEN LANGS DE MOM Al EYIEN GRAFIEK IN VLEESHAL Record aantal coureurs motocross Oostkapelle Een fotowedstrijd alléén voor de vrouw Coördinatieorgaan tot GS: Koppeling DACW-subsidie aan plan tijdens procedure onjuist M ON l M EN TE N K W A R T ET OP BIERVILTJES Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker F Woensdag 7 mei 1975 Tot en met 19 mei a.s. houdt Ter Hooge open huis. Ter Hooge is het kasteel dat hierboven op de foto is afgebeeld en dat staat aan de Koudekerkseweg te Middelburg. Het is prachtig gerestaureerd en het wordt nu in gereedheid gebracht om al dan niet tijdelijk te kunnen dienen als hotel. Een ieder, die geïnteresseerd is in monumenten mag deze kans niet voorbij laten gaan. Iedereen is gratis welkom van 10.00 - 17.00 uur. Dat geldt voor elke dag, dus ook voor zaterdag en zondag. In verband met een grote sportdag van diverse belastingdiensten, die op vrijdag 23 mei a.s. in Middelburg wordt gehouden, zal de Douane Harmonie Nederland die dag naar Middelburg komen. Deze harmonie zal niet alleen optreden op het sportpark aan de Nassaulaan. Men gaat ook een wandeling door de stad maken. Daarbij zal voor zover thans bekend de volgende route worden gevolgd: Damplein, Sint Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Noordstraat, Markt, Lange Delft, Koorkerkstraat, Abdij, Spanjaardstraat, Molstraat, Damplein. Voor het Abdijrestaurant zal een poosje halt gehouden worden om de daar aanwezige VVV direkteur uit heel Nederland toe te spelen. De rondwandeling begint om 12.15 uur. De harmonie bestaat uit 45 personen, waarbij nog 25 leden van de drumband komen. De harmonie heeft al vele optredens verzorgd bij bloemen-en fruitcorso's in Nederland. Men ging echter ook al vele malen over de grens om te spelen in o.a. Duitsland, Frankrijk en België. De gemeente zamelt door middel van containers, die op tien plaatsen in de gemeente Middelburg staan, glas in, dat opnieuw wordt gebruikt. Daarmede wordt een tweeledig doel gediend. Men krijgt minder huisvuil te verwerken en het glas gaat niet verloren. Papier. Bij wijze van proef is naast de glascontainer op de markt ruim een half jaar geleden ook een papiea. container geplaatst. Daarin kunnen mensen, die hun oude papier niet in k de vuilniszak willen stoppen en het op k ander wijze niet kunnen kwijtraken het oude papier^leponeren. Dat loopt heel bedoeling om ook op andere plaatsen in de gemeente papiercontainers te stallen. Vele verenigingen en instellingen verzamelen al vele jaren oud papier. Met de opbrengst daarvan worden allerlei goede doelen gediend. De gemeente wil niet optreden als concurrent van die instellingen en verenigingen. Daarom wordt aan de belangstelllende verenigingen en instellingen thans de gelegenheid geboden om de gemeentelijke papier containers gratis te ledigen. Dat moet natuurlijk wel op regelmatige tijdstippen gebeuren, althans zo frequent als het aanbod dat nodig maakt. Aanmelden. Verenigingen en instellingen die belangstelling hebben om regelmatig gemeentelijke papiercontainers te ledigen wordt verzocht dit mede te delen aan de heer L. Gillissen, werkzaam op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis. Graag per brief(je). Natuurlijk moet de gemeente er op kunnen rekenen, dat men de containers regelmatig leeghaalt. Hopelijk zal op deze wtyze nog meer papier opnieuw verwerkt kunnen worden. Ook de reinigingsdienst wordt daarmede gediend, want het aanbod van oud papier in de huisvuilzak zal dan nog verder kunnen teruglopen. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Op donderdag 8 mei (Hemelvaartsdag) is het openluchtzwembad geopend van 10.30 uur tot 16.30 uur. Het binnenbad is dan ook open behalve tussen de middag (12.00 - 13.30 uur) Op 18 mei a.s. (Ie Pinksterdag) is het bad gesloten. Op de tweede Pinksterdag geldt dezelfde regeling als op Hemelvaartsdag. Met enig officieel vertoon is op maandag 28 april j.l. een begin gemaakt met de restauratie van het pand Damplein 28. Het staat al in de steigers. Het pand is gekocht door het Algemeen Verbond Bouwbedrijven Zeeland. De organisatie waarin alle bouwbedrijven van Zeeland vertegenwoordigd zijn. De A.V.B.Z. zal in het pand een kantoor vestigen, van waaruit het georganiseerde bouwbedrijf zich zal presenteren, "ledereen is er welkom" zo werd medegedeeld. Voor de stad is het belangrijk, dat dit kantoor in Middelburg komt, maar ook omdat weer een waardevol pand in oude luister werdt hersteld. Het is de bedoeling nog in M'75 met de restauratie gereed te komen. Wanneer een middeleeuwse nederzetting stadsrechten kreeg betekende dit meestal ook dat men gerechtigd was het stadsgebied door omwalling te beveiligen. Aanvankelijk gebeurde' dit door middel van een aarden wal, een gracht en een houten palissade. Later verrezen ter meerdere beveiliging stenen muren, torens en stadspoorten. De poorten konden tot ware verdedigingswerken uitgroeien: grote, zware poortdeuren, waarin vaak een kleinere toegangsdeur, sluitbomen, valhekken (hameiden), schietgaten, torentjes en ophaalbruggen maakten het voor een eventuele vijand zeer moeilijk een stad binnen te dringen. Middelburg telde in de middeleeuwen acht poorten ter verdediging van de stadstoegangen: de Noord dam poort, de Zuiddampoort, de Koepoort, de Noordpoort, de Seispoort, de Langevielepoort, de Gortstrate - later Vlissingse poort - en de St. Geertruids- of Segeerspoort. Deze poorten, die op de plattegrond van Middelburg door Jacob van Deventer (vervaardigd omstreeks 1550) goed zijn waar te nemen, werden in verband met een nieuwe uitleg van de stad alle eind 16e eeuw afgebroken. Spoedig verrezen echter weer nieuwe stadspoorten die vrijwel dezelfde namen droegen. De Noorddampoort of Veerse poort, waarvan men met de aanleg der fundamenten in 1585 begon, werd in 1849 buiten gebruik gesteld (in de 19e eeuw hadden de poorten en stadsmuren hun militaire functie praktisch verloren). In 1873 werd de poort gesloopt. De fundamenten van de Noorddampoort aan de Nederstraat bleven bewaard. Deze fundamenten staan op de monumentenlijst en werden in 1972 gerestaureerd. De Zuiddampoort of Slijkpoort werd in 1639 gebouwd. Men brak deze eenvoudige poort in 1721 af en bouwde een nieuwe. In 1842 vond de definitieve afbraak plaats. Aan de noordoost zijde van het Molenwater werd in 1593 de Koepoort gebouwd. Ter vervanging van deze poort werd in 1653 een hameide of grendelpoort opgericht. In 1735 werd deze afgebroken en vervangen door een sierpoort, die thans nog bestaat. De architect was Jan de Munck. Hij werd bijgestaan door de beeldhouwer J.P. van Baurscheit ir. NOORDPOORf. De Noordpoort werd in 1653 vervangen door een hameide. Men verving deze grcndelpoort in 1798 door een eenvoudige poort. In het midden van de vorige eeuw viel ook 1650 gebouwd was werd eveneens in de 19e eeuw afgebroken (1843/44). Van het eens zo rijke "poortbestand" van de stad Middelburg zijn tegenwoordig dus slechts de fundamenten van de Noorddampoort en een 18e ceuwse sierpoort (de Koepoort) over. deze poort ten prooi slopershamer. In 1596 werd de Seispoort van hout opgetrokken. Hij werd vervangen door een hameide in 1653. Men brak de poort in 1793/94 af en verving hem door een eenvoudige stenen poort. De Seispoort werd tenslotte afgebroken in 1845.. De Langevielepoort werd ook in 1596 als houten poort gebouwd. Evenals de Koepoort. Noordpoort en Seispoort werd deze houten poort in 1653 vervangen door een hameide. In 1791/92 werd de Langevielepoort afgebroken en vervangen door een andere. Deze poort werd in 1865 definitief gesloopt. Van de Vlissingse poort werden de fundamenten gelegd in 1596, de poort werd gebouwd in 1600 en de daaraanvolgende jaren. Pas in 1635 werd de Vlissingse poort geheel afgebouwd. Spits en uurwerk werden in 1811 weggebroken, in 1840 kreeg de poort een andere kap en spits. Deze fraaiste der Middelburgse poorten werd in 1867 gesloopt daar hij bij de aanleg van het kanaal door Walcheren in de wee stond. De St.Geertruidspoort die omstreeks I Grafiek van Wally Elenbaas uit Rotterdam is nog tot 12 mei a.s. te zien in de Vleeshal van het stadhuis, waar deze kunstenaar een expositie houdt. De aankoopsubisidleregeling kunst werken is van toepassing. De expositie is geopend van 10.00 - 17.00 uur op maandag tot en met zaterdag. Op zondag is de tentoonstelling te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. I lieel aardig. Daarom is het de De Spijkerbrug is kortgeleden voor alle verkeer gesloten. Dit in verband met de restauratie van deze brug, waarvoor de gemeenteraad onlangs een aanvullende subsidie verleende. De Zeeuwse Wandelsport Bond heeft ingehaakt op het initiatief om ter gelegenheid van het Monumentenjaar diverse zaken te organiseren. Op meerdere dagen gaat die bond het maken van een wandeling langs de monumenten in Middelburg stimuleren. Dat kan geen kwaad, want meestal moet er een aanleiding zijn om in beweging te komen. Hieronder een overzichtje van de data waarop men kan starten voor de wandeling: zaterdag 17 mei: om 10.00 uur en om 15.00 uur; donderdag 22 mei: om 19.00 uur; woensdag 4 juni om 19.00 uur; donderdag 19 juni om 19.00 uur; dinsdag 24 juni: om 19.00 uur. De startplaats is gevestigd in de hal van het stadhuis. Daar krijgt men de route. Men kan kiezen tussen een korte wandeling en een wat langere. Het is zelfs zo, dat men na afloop van de eerste ronde nog kan besluiten om ook de tweede geheel andere ronde te maken. De eerste ronde gaat door de binnenstad, terwijl de tweede voor een belangrijk deel via de bolwerken leidt. Inschrijfgeld 2,-- per persoon. Men krijgt na het goed volbrengen van de korte en/of langere wandeling een speciale medaille met lint. Op de medaille staat een afbeelding van het bekende hoekje in de Kuiperspoort. "Echte" wandelaars kunnen ook hun wandelboekjes bij de start inlevereB, waarin dan de nodige herinneringen worden aangebracht. Zou men als groep willen wandelen dan kan dat natuurlijk ook. Nadere bijzonderheden daarover kunt U desgewenst verkrijgen bij de heer H. k Geilleit, Statenlaan 170, Middelburg, k tel. 01180-29315 of bij de heer J. Vermeule, O. Corbaultstraat 1, Middelburg, tel. 01180-28917. Zegt het voort. Op 8 mei Hemelvaartsdag a.s. organiseert de M.A.C. "Scheldegouwen" voor de 12e maal haar grote motorcross in de duinen te Oostkapelle. Deze cross die de motorsportliefhebbers telken jare in grote getale naar Oostkapelle doet trekken belooft dit jaar weer een groot spectakelstuk te worden. Nog nooit in de geschiedenis van Scheldegouwen kwamen zoveel deelnemers aan de start als dit jaar. Niet minder dan 162 coureurs hebben dit jaar voor deze cross ingeschreven, hetgeen voor de starters wellicht de nodige problemen op zal leveren, terwijl ook de juryleden hiervoor het nodige werk zullen moeten verzetten. De belangrijkste categorie op deze dag is natuurlijk de kampio'enscross van de 125 cc senioren. Aan Scheldegouwen is door de K.N.M.V. dit jaar een van de vijf wedstrijden toe gewezen waarin de 125 cc senioren moeten gaan beslissen wie dit jaar kampioen van Nederland wordt en wat voor deze coureurs nog belangrijker is, wie in het volgende seizoen Nederland gaat vertegenwoordi' gen in de buitenlandse wedstrijden. In deze categorie rijden dan ook niet minder dan 6 internationals mee, waaronder zeer bekende namen die hun sporen ook in het buitenland reeds hebben gezet, zoals Wim van de Brink, Johnny Vink, Gerard Rond en Sjaak Gouweleeuw. Dé Noorlander en Atty van de Brug. Al deze coureurs zullen ongetwijfeld zorgen voor een zeer felle strijd. In totaal gaan in deze klasse 34 deelpemers van start voor 2 manches van ieder 30 minuten. In de 250 cc junioren klasse gaan niet minder dan 40 deelnemers van start waaronder de Zeeuwen Jan Kodde uit Vlissingen, Jan Meulmeester eveneens uit Vlissingen, Leen Ovaa uit Souburg, Dick de Kunder uit Kapelle, de Visser en Mathijsse uit Middelburg en verder nog Berendsen, Vlissingen, Verton, Burgh en v.d. Borg uit Middelburg en Hans Witte uit Middelburg. Deze mannen zullen beslist vechten om de overwinning ditmaal in Zeeland te houden. Zij zullen daarbij natuurlijk grote tegenstand ontmoeten van rijders als Schalkwijk, Jaap Haker en vele anderen. Bij het grote geweld, de 500 cc klasse gaan 37 deelnemers van start, ook hierin rijden enkele Zeeuwen mee zoals Jan Witte uit Middelburg en de plaatselijke favoriet J. Wondergem uit Oostkapelle, voor hem een thuiswedstrijd. Verdere bekende namen in deze categorie zijn Marien Koek uit Eden, J. Hoeijmakers uit Horst en Wim Peters uit Opheusden. Tenslotte komen aan de start de zijspan- junioren. Ondanks dat het bij de coureurs bekend is dat Oostkapelle een zeer zwaar terrein is voor zijspanners, hebben dit jaar niet minder dan 42 zijspannen ingeschreven. Dit wel zeer groot aantal inschrijvingen heeft Scheldegouwen en ook de technische commissie van de K.N.M.V. voor grote problemen gesteld voor wat betreft het starten van deze deelnemers. Het moet dan ook niet uitgesloten worden geacht dat de bekende starter de heer Beneder, ditmaal bijgestaan door de heer F.J. Vos uit Dordrecht als centraal sportcommissaris aangewezen door de K.N.M.V. in verband met de 125 cc kampioensraces, zullen besluiten vroeg in de middag zogenaamde voorwedstrijden door de zijspannen te laten rijden om op deze wijze een sterke finale groep te krijgen. Alles bijeen beloven deze wedstrijden weer een dag van grote motorsport te worden, waarbij de liefhebbers van deze sport zeer zeker aan hun trekken zullen komen. De training begint dit jaar reeds om half elf, terwijl de wedstrijden aanvangen om half twee met de mogelijkheid van selectie wedstrijden om 12 uur. Gezien de moeilijkheden die zich aanvankelijk voordeden met het parkeren, maar door medewerking van de Burgemeester van Domburg de Rijkspolitie en een groot aannemersbedrijf uiteindelijk konden worden opgelost, doet het bestuur van de M.A.C. Scheldegouwen een beroep op de bezoekers de aanwijzingen van de parkeerwachters strikt op te volgen, zodat ook in de toekomst de motorcross op Walcheren behouden blijft. Op alle parkeerplaatsen zullen toegangsbe wijzen worden verkocht, zodat lang wachten aan de kassa's is uitgesloten. Vrouwen fotograferen veel minder dan mannen. Dat blijkt uit een onderzoek, dat onlangs is gehouden. Er zijn 3,7 miljoen fotokamera's in ons land. Daarvan wordt eenderde deel, dat is ongeveer 1,3 miljoen toestellen, het meest door de vrouw gebruikt. Een begrijpelijke vraag is: hoe zou dat komen? Deskundigen zien er twee oorzaken voor. Allereerst fotograferen we nog te vaak slechts tijdens vakanties en feestelijke gelegenheden. Gelegenheden, waarbij de man meestal de foto's maakt. Boeiende alledaagse gebeurtenissen, waarbij de vrouw de beste fotokansen heeft, worden nog te weinig benut. En dat komt óók een beetje - en dat is de tweede oorzaak - omdat veel vrouwen een fotokamera "nogal technisch" vinden. Misschien was dat vroeger terecht, maar met de moderne cassettekamera's is probleemloos fotograferen mogelijk. "De vrouw en foto van het jaar" is een fotowedstrijd, die nu eens speciaal is georganiseerd voor de vrouw. Om Het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming heeft er in een brief aan het college van GS op gewezen, dat het de koppeling van een DACW-subsidie aan een plan dat nog niet de volledige planologische procedure heeft door lopen een onjuiste zaak vindt. Het coördinatieorgaan is tot dit schrijven gekomen, omdat het in de af gelopen maanden enkele keren met dergelijke situaties is geconfronteerd. Zo werd bij het bestemmingsplan Schotsman-Ruiterplaat zelfs op voor hand gesteld dat geen DACW-subsidie zou worden verleend indien er bezwaren Ter gelegenheid van het internationaal monumentenjaar (M75) zullen de Nederlandse Brouwerijen Artois in ons land twaalf miljoen bierviltjes, met afbeeldingen van 24 verschillende Nederlandse kuituurmonumenten verspreiden. Er worden zes series van ieder vier stuks uitgebracht, tezamen een origineel kwartetspel vormend. In de loop van dit jaar zal de brouwerij regelmatig bijdragen leveren aan aktiviteiten die worden ontplooid in het kader van M '75. Zo zal een aandeel worden geleverd in het stimuleren van de belangstelling voor enkele bijeenkomsten en feesten rond monumenten. De rechthoekige bierviltjes, met prachtige, originele pentekeningen, zijn in twee kleuren bedrukt. De zes thema's waarvoor is gekozen, zijn: kastelen, stadspoorten, woonhuisgevels, raadhuizen, molens en schepen. Hierbij zijn ook monumenten uit Middelburg. Brouwershaven en Zierikzee. Op de achterzijde van de viltjes staat een beschrijving van het betreffende monument, met vele interessante wetenswaardigheden. Op deze wijze komen 24 Nederlandse kuituur monumenten in een oplage van ieder 500.000 stuks onder de ogen van zeer velen. De gedachte achter de slagzin van M'75, "een toekomst voor ons verleden", spreekt de Nederlandse Brouwerijen Artois in bijzondere mate aan en sluit in feite aan op de roemrijke geschiedenis van het brouwersvak. Immers, het brouwen van bier was al een traditionele bezigheid, in de tijd dat de meeste kuituurmonumenten die nu voor bescherming in aanmerking komen, nog gebouwd moesten worden.Vanuit die rijke bierbrouwerstraditie meent de direktie van de brouwerij een zinvolle bijdrage te kunnen leveren aan M'75, waarbij met name de aktie monumentenkwartet zal opvallen. vrouwen te stimuleren de kamera te pakken en foto's te maken van een door haarzelf te kiezen onderwerp. Foto's, die ze vóór 15 oktober 1975 kan inleveren bij haar eigen fotohandelaar en die meedingen in de landelijke fotowedstrijd, waarin voor 10.000,- aan aantrekkelijke prijzen is te winnen. De jury, die alle foto's beoordeelt en de beste uitkiest, bestaat uit Sonja Barend, Martine Bijl, Tiny Carmiggelt en Maartje van Weegen. Bovendien doen alle foto's, welke worden ingeleverd bij: FOTO HENNING, Markt 11, Middelburg, mee aan de "beste van de maand" aktie. Tijdens deze aktie zal elke maand één inzending worden vergroot en een plaats in de -etalage krijgen. De maakster ontvangt deze vergroting en dingt natuurlijk nog mee in de landelijke fotowedstrijd. Alle informatie, alsmede een wedstrijdfolder, zijn verkrijgbaar bij bovengenoemde fotohandel. tegen dat plan zouden worden inge bracht. „Een verwerpelijke zaak", aldus het coördinatieorgaan, „want als een ontwerp bestemmingsplan ter visie komt, moet het mogelijk zijn dat per sonen of belangengroepen de konsekwenties van het plan toetsen aan hun eigen belangen of aan de doelstel lingen van hun groep. Wanneer de rinanc. uitvoerbaarheid van een plan wordt gekoppeld aan het al of niet in brengen van bezwaren, dan bestaat het gevaardat de verantwoordelijkheid voor het doorgaan van het plan verplaatst wordt van (bv) de gemeenteraad naar een belangengroep, die nu juist niet een afwegingstaak heeft". Het coördinatie orgaan wijst het college van GS er op, dat het zich nimmer verantwoordelijk zal achten voor het met doorgaan van een plan wanneer vanwege de inge diende bezwaren een DACW-subsidie wordt ingetrokken. Het coördinatieorgaan verzoekt het college van GS tenslotte die stappen te ondernemen die koppeling van een DACW subsidie aan „nog lopende plannen" zullen voorkomen. MELK VARIATIES

de Faam | 1975 | | pagina 11