Enquete onder voetgangers in de binnenstad Middelburgse monumenten krijgen aand u i dings b o rden Dames binden samen de strijd aan tegen de dikte Cursisten hebben steun aan elkaar BEROEP OP BEZITTERS VAN EEN HOND MAANDAG 5 ME! A.S. GEEN HUISVUIL jTHEATER KUIPERSPOORT ZATERDAG A.S. IN DE KUIPERSPOORT VERKEERSMAATREGELEN DODENHERDENKING TER INZAGE TAFELTJE-DEKJE TENTOONSTELLING VLEESHAL F Woensdag 30 april 1975 Onlangs Is een rapport verschenen over het onderzoek, dat door het buro Planning en Ontwikkeling van de gemeente Middelburg is ingesteld naar de mening van de voetgangers over voetgangersgebieden. Dit keer eens geen vertaling, maar een volledige overname van de Inleiding, de conclusies en de aanbevelingen voor de korte termijn van deze nota. Inleiding Op basis van een in oktober 1974 ge houden straatenquête over voet gangersgebieden zijn op de hierna volgende pagina's III t/m V de voor naamste conclusies samengevat. Ook zijn enkele aanbevelingen opge nomen die uit de gepeilde opvattingen konden worden afgeleid. Daarbij moet worden bedacht, dat de suggesties zijn ontstaan vanuit een speciale invalshoek, namelijk die van de voetgangers in een winkelgebied. Daarbij is - als nevenaspect - ook aan dacht geschonken aan andere be langen zoals de verkeersafwikkeling, de bevoorrading etc. Bij de suggesties is gezocht naar een zo optimaal mogelijk gebruik van de ruimte. Dit betekent, dat in de straten die in aanmerking komen voor een voetgangersgebied gestreefd zou moeten worden naar een zo flexibel mogelijke opzet. Dit zou kunnen door gedurende de uren dat de voetgangers weinig gebruik maken van ,,hun" ruimte, daar ook andere verkeersdeel nemers toe te laten. Men zou dan kunnen denken aan een smalle rij strook door 't voetgangersgebied; een rijstroook die door de soort plaveisel en/of een gering niveauverschil onder scheiden kan worden van de „echte" voetgangersruimte. Ook zou gedacht kunnen worden aan het aanbrengen van zogenaamde drempels c.q. verho gingen in het plaveisel die tot beper king van de snelheden leiden. Vooral de Lange Delft, tussen Markt en Segeersstraat, lijkt door zijn breedte geschikt voor oplossingen zoals hierboven omschreven. Voor de Langeviele lijken de moge lijkheden door de geringere straat breedte meer beperkt te zijn. Overigens zij nadrukkelijk opge merkt, dat de suggesties, zoals die uit dit onderzoek naar voren zijn ge komen, nadere toetsing behoeven vanuit andere disciplines. Er is immers slechts globaal ingegaan op aspecten van: verkeersveiligheid, ver keerstechniek, vormgeving en derge lijke. Een andere randvoorwaarde is de noodzaak om - ook voor de betrokken ondernemers - als winkelgebied te kunnen functioneren. Voor de ondeiv nemer is eeen winkel in een winkelge bied immers een middel om inkomen te verwerven. Wat dit laatste betreft lijken de ervaringen, met voetgangers gebieden, over het algemeen gunstig te zijn, met name ook in de naburige steden in Midden-Zeeland. Wel is het belangrijk, dat het voet gangersgebied, door degenen die per auto komen, tot op redelijke loopaf stand, zonder al te grote belemmerin gen, benaderd kan worden. Aan deze aspecten is ruime aandacht besteed aan het Parkeerplan (in januari 1975 in de raad) en het in voorbereiding zijnde „verkeersplan binnenstad". Voor de ondernemers is dit wel van belang, omdat de zgn. autoklant in de regel per bezoek meer besteed dan degenen die op andere wijze naar de stad komen. Daar staat tegenover, dat het niet de auto's zijn die aankopen doen, maar de mensen die daarin zaten; een ge geven dat bij de huidige verdeling van de ruimte in de hoofdwinkelstraten niet zo duidelijk tot uitdrukking komt. CONCLUSIES 1. autoverkeer in de winkelstraten wordt door het merendeel van de be zoekers als hinderlijk ervaren; vooral In de Lange Delft - tussen Markt en Segeersstraat - en in de Langeviele. 2. ook buiten het toeristenseizoen is het overgrote deel van de bezoekers van de winkelstraten voor de aanleg van voetgangerspromenades, dit geldt vooral in het drukste deel van de Lange' Delft en de Langeviele. 3. automobilisten zijn in vrijwel even grote mate voorstander van voet gangersgebieden als degenen, die op andere wijze dan met de auto, naar de binnenstad zijn gekomen. 4. een deel, doch zeker niet de over grote meerderheid, van degenen die per auto kwamen, vond het belangrijk om in de winkelstraat te kunnen par keren. Vooral op zaterdag bleek een belang rijk deel van de automobilisten bereid om buiten de hoofdwinkel straten een parkeerplaats te zoeken. 5. de niet-automobilisten vormen een belangrijke groep onder de bezoekers van de binnenstad; buiten de zater dagen vormen zij zelfs de meerder heid. 6. In de huidige situatie is de ver deling van de ruimte in de hoofd winkelstraten duidelijk in het nadeel van de voetgangers, terwijl de be langen van deze categorie - in verge lijking met andere verkeersdeelnemers juist zouden moeten domineren. AANBEVELINGEN VOOR KORTE TERMIJN 1. Lange Delft: tussen Markt en Segeersstraat Inrichten als gebied waarin de voetganger tijdens de winkeluren domineert. Een fietspad (geen brom fietsen), eventueel af tè sluiten op be haalde dagen, bijvoorbeeld in het toeristenseizoen. Overwogen zou kunnen worden het feitspad een zodanige breedte te geven dat daarop tussen bijvooorbeeld 20.00 uur en 07.00 uur ook autover keer mogelijk is. Een dergelijke strook zou ook voor de bevoorrading gebruikt kunnen worden, voorzover dit niet aan de achterzijde van de panden mogelijk is. Bevoorradingsverkeer op zaterdag vindt nauwelijks plaats, zodat dit ver keer op zaterdag na 09.00 uur niet meer toegelaten zou moeten woraen. De top van het bezoek op werk dagen ligt in de middag zodat vrije toelevering in het voetgangersgebied tot ca. 13.00 niet bezwaarlijk lijkt te zijn. Wel zou een maximale toegelaten wieldruk gehanteerd kunnen worden. 2. Lange Delft: tussen Koorkerk straat en Damplein. Vergroting van de ruimte voor voetgangers door verbreding van de trottoirs. Aanzienlijke versmalling van de rijstrook zodat fietsers en bromfietsers kunnen domineren terwijl de route voor auto's alleen voor doelgericht verkeer aantrekkelijk is. Overwogen zou kunnen worden enkele plaatsen voor ultrakort par keren op te nemen, indien de straat breedte dit toelaat. 3. Langeviele Tussen de Pottenmarkt en de Lange Geere is de straat het smalst. In dit deel zijn ook de meeste winkels ge vestigd. Voor dit gedeelte van de Langeviele zou een oplossing over wogen kunnen worden zoals die voor het drukste deel van de Lange Delft is omschreven, mits de straatbreedte daarvoor toereikend is. Mede afhankelijk van de wensen van de betrokken ondernemers zou voor het gedeelte tussen de Lange Geere en. de Langeviele-Buitenbrug een „gemengde" situatie overwogen kunnen worden,zoals die is beschreven voor de Lange Delft tussen Koorkerk straat en Damplein. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelbhrg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Op maandag 5 mei a.s. een nationale feestdag waarop die mensen die vrij kunnen zijn ook vrij zijn zal er geen huisvuil worden opgehaald. De maandagwijk zal in die week op de daaropvolgende dag, dus dinsdag 6 mei a.s. worden' bediend. Op diezelfde dag wordt ook in de dinsdagwijk opgehaald, zodat daarvoor geen wijziging optreedt. De woensdagwijk wordt ook op woensdag opgehaald. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben een beroep op de medewerking van de bezitters van honden In de gemeente Middelburg gedaan om de stoepen en plantsoenen poep vrij te houden. Elk jaar krijgen de eigenaren van honden een aanslagbil jet voor de hondenbelasting. By dat. biyet werd dit keer het volgende briefje gevoegd: l.S. Na al zeven zeer succesvolle voorstel lingen In Vlisslngen en zelfs ln Rotter dam zal de Zeeuwse Comedle op zaterdag 3 mei a.s. om 20.30 uur in het Kuiperspoorttheater te Middel burg een opvoering geven van het stuk „Line" van Isreal H< ƒ5,—, C.O.P. 3,50. „Line" is een relativerend drama waarin het thema „het eerste het beste willen zyn" aan de orde wordt gesteld. Medespelenden zyn Piet de Heus, Jaap Adema, Tim Rlemeyer en Bram Kwekkeboom. De regie Is in handen van Cor Verdonschot. Kaarten aan de zaal voor de aanvang van de voorstel ling. nrowits. Toegang en CJ.P.-houders v*et o0i Seissingel. Burgemeester en wethouders van Middelburg besloten een parkeerver bod in te voeren voor het zuidelijke gedeelte van de Seissingel dat ligt van af de Jodengang tot en met perceel Seissingel 94. Overwogen is, dat op dat gedeelte nu vaak auto's worden geparkeerd. Daar door wordt het uitzicht van het ver keer, dat uit de richting van de Lange- vielesingel komt en in de richting van de Seissingel rijdt, belemmerd. Bovendien moet dat verkeer naar de linkerzijde, hetgeen weinig bevorder lijk is voor de verkeersveiligheid. Op zondag 4 mei a.s. wordt in Middelburg de dodenherdenking gehouden. Om 19.30 uur wordt verzameld in de Abdij. Om tien voor acht wordt gewandeld naar het gedenkteken op de Groen markt waar kransen worden gelegd, waarna een minuut stilte in acht genomen wordt. Hierbij bieden wij U het aanslagbiljet voor de hondenbelasting aan. Van deze gelegenheid maken w(j graag gebruik uw aandacht te vragen voor het euvel van de hondenpoep op trottoirs en in plantsoenen. Er is maar èèn oplossing voor dit pro bleem en die is hiernaast afgebeeld. Inderdaad Hond in de goot Werkt U daaraan mee?? Dank bij voorbaat voor uw hulp. Hoogachtend, Burgemeester en Wethouders van Middelburg. Sprencklaan. De Middelburgse gemeenteraad stelde op 21 april jl. met krappe meerderheid vast het bestemmingsplan Sprencklaan. Bij die vaststelling zijn enkele wijzi gingen aangebracht. Vanaf 1 mei 1975 ligt dit plan voor een ieder ter inzage op kamer 15 (afdeling algemenen zaken) van het stadhuis, gedurende een maand. Zij die zich met bezwaren tegen dit plan tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen binnen die maand bij Gede» puteerde Staten bezwaren indienen tegen dat plan. Hetzelfde kunnen diegenen doen die tegen de aange brachte wijzigingen bezwaren hebben. Breeweg Eveneens vanaf 1 mei 1975 ligt ter inzage het bestemmingsplan Breeweg. Ook op kamer 15 van het stadhuis en gedurende een maand. Ook in dit geval zijn bij de vaststelling door de gemeenteraad wijzigingen aangebracht (de Vogelstraat is buiten dit plan gelaten). Degenen, die tegen het oor- spronkelijke plan bezwaren indienden bij de gemeenteraad kunnen thans binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Ook zij die bezwaren hebben tegen de aangebrachte wijzigingen kunnen bij G.S. bezwaar maken. Vryiandstraat/Roozenburglaan. Voor het gebied dat ligt op de hoek van de Vrijlandstraat en de Roozenburglaan wordt een wijziging van het bestem mingsplan voorbereid. Die wijziging heeft betrekking op de bouw van een wijkgezondheidscentrum. Dauwendaele I.B. Ook Is een voorbereldlngsbeslult genomen voor een wyzlging van het bestemmingsplan Dauwendaele I.B. tJj.v. de bouw van een gymnastiek lokaal. Ook deze besluiten en de daarby behorende stukken liggen voor een leder ter Inzage op kamer 15 van het stadhuis. Het menu voor de week van 5 - 9 mei a.s. is als volgt: maandag: gehakt, witlof, aardappelen. dinsdag: macroni met ham en kaas plus toetje, woensdag: gebakken lever, appeltjes en puree, donderdag: carbonade, spinazie en aardappelen. vrijdag: vis, worteltje en puree, zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maan dag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen tussen 9.00 en 9.30 uur op tele foonnummer 27537 in Middel burg. Deze dienstverlening van het U.V.V. geldt voor bejaarden en zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. Nog tot en met zondag 11 mei a.s. is in de Vleeshal van het stadhuis aan de Markt te Middelburg werk te zien van de Rotterdamse kunstenaar Wally Elenbaas. De expositie is voor iedereen toegankelijk van maandag tot en met zaterdag van 10.00 - 17.00 uur en op zondag van 14.00 uur tot J kinderen 0,50. In het kader van het Europese Monumentenjaar, kortweg M '75 ge naamd, besloten burgemeester en wethouders van Middelburg meer informatie te geven over de historie van belangrijke monumenten in de stad. Dat gebeurt op zeer praktische wijze. Op acht punten in de stad worden n.l. borden aan de monumenten zelf aangebracht, waarop in het kort het bouwjaar, de geschiedenis en het gebruik vroeger en nu wordt aangegeven. Drs. D. H. G. Bolten, lid van de Nederlandse Monumentenraad en oud-direkteur van het stedelijk Museum van Delft schroefde vorige week het eerste bord op de Engelse kerk. Soortgelijke borden zullen worden aangebracht op 't stadhuis, de Kloveniersdoelen, de Stadsschuur, de Kuiperspoort, de Oost-kerk, de Bellinkstraat en de iSpanjaardstraat. Veel lof voor het monumentenbeleid in Middelburg had vorige week woensdag drs. H. G. Bolten, vroeger dlrekteur van het Prinsenhof te Delft en lid van de landeiyke monumentenraad. „Middelburg heeft byzonder veel bereikt op monumentengebied" aldus de heer Bolten, en dat Is tot stand kunnen komen dank zy het inzicht en het begrip voor het waardevolle dat het verleden ons te bieden heeft. Ik hoop dat straks ook een passende bestemming gevonden zal worden voor de gevel van de vroeger Provinciale bibliotheek, eertyds gevestigd in de Lange Delft, maar nu in kelders opgeslagen.' Een en ander zei heer Bolten tijdens de bijeenkomst in de trouwzaal van het Middelburgse stadhuis, nadat hij het eerste zogenaamde „aanduidings bordje" had aangebracht op de gevel van de Engelse Kerk. Die bevestiging ging met enig officieel vertoon gepaard en werd bijgewoond door wethouder W. P. J. Baars, vertegenwoordigers van ver schillende diensten van de gemeente Middelburg en uit de bouwwereld en natuurlijk door de leden van het gemeentelijke restauratieteam. De aan duidingsbordjes zullen worden bevestigd in de Kuiperspoort, aan het Stadhuis, in de Bellinkstraat en de Spanjaardstraat, aan de Kloveniers doelen, de Stadsschuur en de Oostkerk. De voorbijganger kan op die borden een aantal gegevens aflezen over het betref fende monument. Uiteraard werd na de officiële handeling nog even een bezoek aan enkele restauratiepanden gebracht, o.a. op de Vlasmarkt, waar hard gewerkt wordt aan het pand waarin straks de Sociale Dienst van de gemeente Middelburg onderdak krijgt, Het is de bedoeling dat de bouwwerkzaamheden nog vóór de bouwvakantie worden "Lang niet altijd, maar vaak wel, kan dik zijn de basis vormen van een zwaar minderwaardigheidscomplex. Veel eerder nog by dames dan by heren. Erger is dat dikke dames - en dan natuurlijk de echte dikke - soms ook nog eens huwelijksproblemen krygen. Een man ziet immers liefst een leuk figuurtje, maar voor hen een absolute ramp Bovendien komt daar nog by, dat de dames zich er veel sneller "van bewust" worden dat er naar hen wordt gekeken, ze voelen zich een beetje onooglijk, enfin, dik zijn brengt vele problemen met zich mee..." Aan het woord mevrouw G.J. Heerebout uit Vlissingen, hoofdleidster van Slimming International in het rayon Zeeland, dat deze op Engelse leest geschoeide organisatie bestrijkt, een organisatie die zich al meer dan twee jaar hier te lande bezig houdt met het organiseren van "afval-kursussen", oftewel "slank worden in groepsver band". Daarnaast beijveren de kursisten zich om - eenmaal slank geworden - slank te blijven, vandaar dat een groot gedeelte van de kursusavonden besteed wordt aan een stukje moderne voedingsleer, het bespreken van recepten en het aanleren van variatie brengen in het dagelijks menu. "Bij ons geen straf dieet", aldus mevrouw Heerebout, juist terug uit Westkapelle, waar voor de aktiviteiten van Slimming International veel belangstelling bestaat en waar - mits er minstens 20 cursisten zijn - binnenkort ook een Slimming kursus gaat draaien, "maar een doordacht puntensysteem dat door zeer deskundige mensen is uitgewerkt. Het geheel berust op een zeer gevarieerd, matig eetsysteem, waarbij produkten met veel kalorieën een hoge en produkten met een laag kalorie gehalte een lage puntenwaardering krijgen. Al de eetwaren staan op een punten lijst zodat de kursist zelf kan zien hoeveel punten hij of zij verzamelt per maaltijd. Iedereen krijgt een voorbeeldmenu mee voor 7 dagen van de week. Op de cursusavond wordt bepaald hoeveel punten de kursist mag hebben per dag". Zo'n cursus avond is een bijzonder gezellig gebeuren, een happening die zich afspeelt rondom de weegschaal. Iedere kursist die binnenstapt wordt meteen uitgenodigd om op de schaal te stappen en vol spanning wordt bezien wat er met het gewicht is gebeurd in de afgelopen week. Luid applaus wanneer er weer een pondje af is.... natuurlijk want dat valt heus niet mee. Doorgaans blijkt - hoe vreemd het ook moge klinken - dat juist de direkte omgeving van de cursist niet meewerkt aan diens goede voornemen. In tegendeel: maar al te vaak wordt, op een verjaardag b.v., de opmerking gemaakt "Go, wat ongezellig, jij moet weer niks zeker, nou, je bent anders maar één keer jarig hoor", etc. etc.; voor de betrokken persoon beslist niet plezierig. STEUN AAN ELKAAR. Vandaar dat men juist in clubverband opereert. Binnen dc club hebben de cursisten een sterke steun aan elkaar, men kan over en weer ervaringen, uitwisselen, kortom: ze staan samen sterk. Overigens: met dat niets mogen gebruiken valt het ook alweer reuze mee: mits men maar niet boven het puntentotaal komt per dag, is er niets aan de hand. Men kan dus als het ware op een willekeurige dag wat minder gebruiken dan in andere gevallen, zodat er wat "punten"-ruimte overblijft, die opgevuld kan worden met een petit gateau, een glas sherry en een bonbon, om maar eens wat te noemen. "Als je op een feestje maar wat gebruikt, is het in de regel al goed, je kunt dan voor iets anders gerust bedanken", aldus mevrouw Heerebout, "en het valt de anderen bovendien niet op, dat je aan hpt afïlanVpn hient" Uiteraard is afslanken prachtig. Maar er zijn ook mensen die zo hard van stapel lopen dat het een beetje riskant wordt. Daarom wordt er van de zijde van de cursusleiding op aan gedrongen, vooral geleidelijk af te vallen. Eventuele moeilijkheden worden via de huisarts opgelost, een groot aantal huisartsen heeft al lijsten van mevrouw Heerebout gekregen met namen en het gewichtsverloop van cursisten, zodat de artsen in elk geval op de hoogte zijn van hoe en wat, als een van hun patiënten met problemen komt te zitten. Voor de verschillende stadia in verloop van het gewicht van veel naar een - samen met de cursusleidster vastgesteld - streefgewicht. zijn een soort insignes gecreëerd, een lintje in verschillende kleuren. Wie het streefgewicht bereikt krijgt een gouden lintje. Aan het bereiken van het streefgewicht kleeft trouwens nog een voordeel: men heeft dan recht op 1 gratis cursus per maand, mits men maar 3 pond binnen het streefgewicht blijft. "We hebben al sterke staaltjes gezien" vertelt mevrouw Heerebout, "dames die van een enorme omvang terugkwamen op een aantrekkelijk gewicht, waardoor ze er stukken beter en veel jonger ook, kwamen uit te zien. Een feest voor hen, maar niet in de laatste plaats voor hun omgeving. Zeker voor de dames die al wat ouder worden, is op een juist gewicht blijven, zeer belangrijk, ook in verband met de gezondheid. Hoe belangrijk het slankworden is weet iedere leidster want alle leidsters hebben ooit met hetzelfde probleem te maken gehad, ze zijn allemaal dikkertjes geweest Iedereen - en daarbij wordt ook aan mannen gedacht, hoewel die zich amper laten zien, "ze zijn veel gemakkelijker als dames" - die zich te dik vindt, kan een proefles meedraaien bij Slimming International en wel op dinsdagmiddag in Het Anker te Vlissingen, van 14.00 tot 15.00 uur of in de Middelburgse Ontmoetingskerk, iedere donderdag avond van 20.00 - 21.00 uur. Foto: Op de weegschaal. «hu WPEL VAM H£T KLOOSTER 0£R CIU.E3R0ERS SEBRUIK VOOR HET MAKE# VAK TAPUÏQj J P62f-19èl KOPGEBOUW VAX 0£ CXC0.SC CEMEmj HEDEfiDUrrs-HERVORMOC GCMEOJTCGtBCTW VOGR BE EREDOST EU HUWElUKSHZEGEtëliGÜI 1954 GERESTAUREERD 'Hf- WfrwMMmr afgerond. Na het bezoek zette het het gezelschap koers naar het stadhuis, waar men in de trouwzaal nog even bijeen was. In antwoord op het toespraakje van drs. Bolten, gaf wethouder Baars te kennen dat niet alle lof het gemeentebestuur toekomt, maar in hoge mate ook aan restauratie-team. enthousiasme van de mensen is groot" aldus de wethouder „zo groot, dat een deel ervan ook op de bevolking is overgeslagen. Vooral de jongere generatie toont zich nu zeer geïnteresseerd in de monumenten, iets wat zeer verheugend is.'1

de Faam | 1975 | | pagina 11