Reactie Pecliin ey Nederland Toegestane uitworp van fluoriden niet overschreden Zeeuwse biertapkampioenen in Hotel Britannia ADVERTEREN...? ADVERTEREN...? ja, maar dan in de enige echte zeeuwse combinatie de vlissinger, de faam de bevelander en het zeeuws v/aams advertentie blad inlichtingen te! 01155-2320 luxe voor de lange duur. mensen die een meubelstuk pas echt goed waarderen als 't na een jaar of vijf nog steeds als nieuw is, zelfs qua vormgeving, mensen bovendien die prijsbewust zijn en juist daarom graag iets meer neertellen voor véél langer woongenot, mensen dus die weten wat klasse is en hoeveel dat mag kosten; mensen die anders willen wonen; mensen zoals u. FILMHUIS JEUGD EN MUZIEK DE FAAM Interessant hoek over klederdrachten tj? „Driewegenhof" (3? Selfsupporting HET ENIGE ECHTE ONVERVALSTE ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN OMGEVING IS Rijwiel- en Brom fiets handel da's luxe voor de lange duur bij Pechinev Nederland N.V. heeft in een communiqué gereageerd op de beschul diging van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland dat Pechiney In het verleden 45 kg. stofvormige fluoriden per uur teveel zou hebben uitgestoten terwijl de huidige Hinderwetvergunning slechts 15 kg. per uur toestaat en dat daarom dit bedryf geheel of gedeeltelijk gesloten zou moeten worden. Aan de hand van een aantal cijfers en uitspraken van [M■tijdige instanties stelt Pechiney dat dCjUkiTOrp van stofvormige fluoriden in achter liggende periode de toegestane waarden niet heeft over schreden en dat bij een eventuele pro- duktieuitbreiding met een derde oven- serie de toegestane waarden evenmin overschreden zullen worden. Het bedrijf heeft in de afgelopen jaren belangrijke wijzigingen aangebracht om de werkomstandigheden in de elektro- lyse-hallcn te verbeteren. Door een extra investering van plm. 40 miljoen gulden boven de kosten van de reeds bestaande gasreinigingsinstallaties van 60 miljoen gulden, in filterinstallaties en een hoge schoorsteen, konden de van de elektro- lyse-ovens afkomstige gassen nog beter worden gereinigd. Deze wijzigingen maakten het noodzakelijk voor het bedrijf om een nieuwe vergunning aan te vragen. Tijdens een hoorzitting over deze vergunningsaanvraag zijn toen de bezwaren van de VMZ geuit, terwijl later ook de industriebonden van NVV en NKV nog een aantal opmerkingen in een brief hebben neergelegd. Pechiney voert hiertegen o.m. aan dat de heer Bannink een uitworp van stof vormige fluoriden van 60 kg. per uur voor 2 series noemt, terwijl dit slechts de helft: 30 kg. per uur bedraagt. Ook wordt het onjuist genoemd om de bere kende uitworp in het verleden te baseren op het gelijktijdig in bedrijf zijn van twee series, omdat de tweede serie pas is opgestart nadat het nieuwe afzuig- en reinigingssysteem klaar was. Toen is de deeltjes -uitworp met meer dan 60% verminderd door de nieuwe in stallaties, die een rendement van 98% hebben. Ten aanzien van de brief van de industriebonden NVV en NKV wordt in het Pechiney-communiqué opgemerkt dat het onjuist is, dat het voor een uit breiding benodigde personeel voor een groot deel geschoolde metaalarbeiders zouden zijn. Het is juist zo, dat voor de meeste te vervullen arbeidsplaatsen mensen kunnen worden ingeschakeld die vrijkomen uit andere beroepen in Zeeland en die via een intern op leidingssysteem een nieuw vak kunnen leren. Verder schept een groei van het bedrijf promotiemogelijkheden voor de reeds daar werkende mensen. Over de grondstoffenvoorziening wordt in het communiqué opgemerkt dat In de toekomst bauxiet niet meer de enige grondstof zal zijn voor de aluminiumin- dustrie. In de laatste tyd zjjn er procédés ontwikkeld om aluinaarde te maken uit in zeer grote hoeveelheid voorkomende grondstoffen, zoals klei- soorten. Hierdoor zal de Europese aluminiumindustrie voor haar grond stoffenvoorziening self-sqpporting worden. De in de brief van de industriebonden gesignaleerde tijdelijke inkrimping van de produktie met 3% heeft volgens Pechiney een zuiver konjunktureel karakter. In de toekomst moet rekening worden gehouden met een blijvende toeneming van de vraag naar aluminium in de wereld. Een verbete ring van de internationale konjunktuur die naar de mening van Pechiney op korte termijn te verwachten is, zal zelfs als het herstel langzaam zou zijn, een zeer snel stijgende vraag naar aluminium tengevolge hebben. De ver werkende bedrijven hebben nl. practisch geen voorraden, terwijl de produktiekapaciteit nauwelijks vol doende is om de huidige consumptie te dekken. Tenslotte onderschrijrt Pechiney in haar communiqué de opmerking van de industriebonden dat het probleem van de energievoorziening in eerste instantie een kwestie is van nationale politiek. Pechiney Nederland heeft inderdaad voor een uitbreiding van haar pro* duktiecapaciteit energie nodig, die zonder twijfel afkomstig zal moeten zijn van een kerncentrale. De beslissing van Pechiney Nederland om een derde ovenserie te bouwen is dus afhankelijk van de energiepolitiek van de Nederlandse overheid. Pechiney zal zich natuurlijk bij het concretiseren van haar uitbreidingsplannen moeten neerleggen bij de politieke beslissing in deze, aldus het communiqué. Ook deze week brengt Filmhuis Jeugd en Muziek weer een bijzondere film, namelijk de Poolse film „Landschap na de slag" die aangekondigd wordt als een obsessie van een „bevrijde" dichter. Deze film die in 1970 op het festival te Cannes werd vertoond, is grotendeels gebaseerd op de novelle ,,De slag van Grunwald" van de schrijver Tadeusz Borowski. Hij bracht een deel van de tweede wereldoorlog in het concentra tiekamp Auschwitz door en kwam na de bevrijding in een vluchtelingenkamp. Zijn novellen en gedichten getuigden van de wreedheid waarmee hij werd ge confronteerd. Borowski had teveel meegemaakt om tot het normale terug te keren. In 1951 maakte hij er door zelfmoord een eind aan. De Poolse filmer Wadjda maakte van Borowski's werk een indrukwekkende film. Te zien: Vrijdag 25 april: Kuiperspoort- theater, Middelburg; dinsdag 29 april: Vestzaktheater, Vlissingen; woensdag 30 april: De Zwaan, Souburg. Deze filmvoorstellingen zijn in ver band met de voorbereidingen voor "Muziek op straat" en vakanties, voorlopig de laatste. Grand Hotel Britannia te Vlissingen bood vorige week onderdak aan een traditioneel evenement in de Schelde- stad: de nationale biertapwedstrfld voor het district Zeeland. Veertig bedrijven namen deel aan deze wed strijd, waar vooral vanuit de horeca- wereld veel belangstelling voor bestond, t.w. 26 eenmanszaken en 14 teams. De beste biertappers van Zeeland bleken tenslotte bij de eenmanszaken mevrouw Dorrepaal - Menheer van „De Koren beurs" in Kruiningen en by de teams het echtpaar Flemm van hotel „Zeebad" in Cadzand te zijn. Deze drie „kam* pioenen" gaan straks naar de nationale biertapwedstrijden in landeiyk verband te Amsterdam, evenals de biertapwed strijd in Britannia georganiseerd door het Centraal Brouwery Kantoor. De bedoeling was dat de deelnemers lieten zien dat ze een echt goed pilsje „van het vat" konden tappen, een juiste bierverzorging is immers toch maar alles. Geen bellen of kuiltjes in de schuimmanchet die precies twee vingers dik moet zijn. Bier in een glas moet er altijd keurig verzorgd uitzien, of het nu uit de tap of uit een flesje komt. Van daar dat de kandidaten .ook een flesje bier moesten serveren, waarbij er ter dege op werd gelet of het flesje wel rechts van de klant werd geplaatst, met het etiket naar voren, zodat men in ieder geval kan zien welk bier men voor zich heeft. Zowel voor de eenmanszaken als voor de teams waren er twee rondes, voorrondes, waaruit de 10 besten naar voren kwamen. In de laatste twee ronden speelde ook de tijdsfactor mee. Op de foto: Een van de deelnemers "in actie". Als de klederdracht o^er een aantal jaren verdwenen is,'ween niemand hoe je nou bijvoorbeeld zfi'n muts uit Bunschoten moej haken, zo dacht Constance Nieuwhoff, toen ze in een kruidenierswinkeltje in dat dorpje een oud gehaakt mutsje kon kopen. Vele Zeeuwen zullen dit beamen, want ze zou iets dergelijks ook gezegd kunnen hebben bij een van haar bezoeken aan deze province. Ze maakte er daarom een artikelenserie over in het handwerkblad Ariadne" en nu ligt er ook een allen interessantst boek met zeer fraaie kleuren en zwartwit foto's en een schat aan gegevens over allerlei klederdrachten voor ons. „Onze klederdrachten" luidt de titel van het werkje, waarin Constance Nieuwhoff op gezellige, ongekunstelde manier vertelt over haar zwerftochten door het land, op zoek naar de verdwijnende klederdrachten. Ze was daarbij ook in het land van Axel, ,op Walcheren, op Zuid-Beveland en in het Land van Cadzand om daar onder andere uit de mond van de draagsters zelf, vele bijzonderheden over de hier nog voorkomende klederdrachten op te tekenen. Belangwekkend voor ieder die hierin interesse heeft en voor de hand werkende dames extra interessant, omdat de schrijfster er ook tal van nauwkeurig uitgewerkte patronen met beschrijvingen van in de klederdrachten voorkomend handwerk aan toevoegde. Ook wel wat er in de boerenbehuizingen nog te vinden is, zoals in Zeeland een gordijntje met bloemmotief in filethaakwerk en een lampekaprand in kraaltjes-kraalwerk. Kortom, een bijzonder boek, dat verscheen bij Zomer Keuning, Wageningen. Prijs: 19,50 f (alleszins waard!) W. C. D. v. Staveren, Torenweg 3, Middelburg (Dauwendaele, tel. 13889) Vergaande service Aankoop fmancierings bemiddeling Klasse merken, o.a. Batavus, Fantic etc. Hoogstaande kwaliteit Assurantiebemiddeling Nadere informatie wordt graag gegeven De occasions onder 3 mnd. volledige garantie Eik merk repareren wij tegen: Lage tarieven; snel gereed

de Faam | 1975 | | pagina 7