Bouwactiviteiten in Dauwendaele TT Nieuws uit Poelendaele m (Hit br #libbrflmra£r l^istonc v*eT oq *-AlVIG^ DE STADSREGERING VAN MIDDELBURG VIJFTIG JAAR BIJ HET KLEUTERONDERWIJS VINOLOOG VAN DE WIJNACADEMIE i mm^mmmwmm1 BUITENLANDSE MIDDELBURGERS LEEFTIJDSOPBOUW VAN DE MIDDELBURGSE BEVOLKING TER INZAGE DODEN HERDENKING OPHALEN HUISVUIL WIJZIGT WAT 5 FENTOt INSTELLING IN VLEESHAL ALARMNUMMER POLITIE KOLLK KTE E.H.B.O. TAFELTJE DEK JE IETS VERLOREN Bram Beekman begeleidt Zangavond CAFETARIA „DE DAM" weer «pen Muziek uit India in Kuiperspoortt heater Op verschillende plaatsen in Dauwendaele worden bouwaktiviteiten ont wikkeld. Er is of wordt binnenkort begonnen met de volgende projecten. 136 woningen van de Woningbouwvereniging Middelburg. Deze komen te staan in de hoek die begrensd wordt door de Vrijlandstraat, de Dauwen- daelselaan en de Schroeweg; 165 woningen diverse beleggers (Makelaar Hopman). Deze zullen ver rijzen in het gebied dat ligt tussen Grootmede en de Dauwendaelselaan; 20 woningen Vrijheid Blijheid. Deze komen tussen de Dauwendaelselaan en de Schroeweg; een verzorgingstehuis (De Griffioen) met 80 bedden en daarbij 34 bejaar denwoningen komen in het gebied dat begrensd wordt door de Vrijland- straat. de Overloper de Dauwendaelselaan en Papisland. De hierboven genoemde projecten liggen allemaal in het gebied dat aan geduid wordt als Dauwendaele 1B (het gebied dat begrensd wordt door de Overloper, de Schroeweg, de Vrijland- straat en de Torenweg. Dauwendaele IA. Dauwendaele IA is het gebied dat ligt tussen de Overloper, de Kruitmolen- laan, de Torenweg en de DauwendaeU sestraat en een stukje Vrijlandstraat. In dat gebied zijn al 1227 woningen gebouwd en daar komen er in de jaren 1975/1976 nog 30 bij aan de Krieken- hofstraat en 34 aan'le Kruitmolen- laan. Dauwendaele II. Dit gebied ligt tussen de Segeerssingel en de Vrijlandstraat. Daarin wordt nu al gebouwd aan een verzorgingstehuis (van de Jacob Roggeveenstichting) be staande iot 110 eenheden en 42 A.D.L. woningen, welke laatste speciaal bestemd z(jn voor mensen die zonder aangepaste woning de (Alge meen (D)agelijkse (L)evensfunkties niet zouden kunnen uitoefenen. In dit gebied zullen als de plannen doorgaan ook ongeveer 425 woningen worden gebouwd, waarbij gedacht wordt aan een meer stedelijke opzet, zoals die ook in de binnenstad wordt aangetroffen. U bent nu weer een beetje op de hoogte. Uit het jaarverslag over 1974 van de gemeentepolitie blijkt, dat 903 in woners van Middelburg niet de Neder landse Nationaliteit hebben. In dat verslag is ook een verdeling opge nomen van de diverse soorten natio naliteiten - in totaal 35. In Middelburg woonden op 1 januari 1975: 166 Zuidmolukkers, 114 Fransen, 107 Turken, 95 Belgen, 81 Engelsen, 78 Duitsers, 76 Marok kanen, 26 Spanjaarden, 21 Ameri kanen (U.S.A.), 20 Zuidslaven, 17 In donesiërs, 17 Italianen, 16 Chinezen (Volksrepubliek). 11 Statenlozen, 7 Hongaren, 5 Oostenrijkers, 4 Austra liërs, 4 Canadezen, 4 Chinezen, 4 Grieken, 4 Israëliërs, 4 Zuidkoreanen, 4 Polen, 2 Denen, 2 Indiërs, 2 Roemenen, 2 Tsjechoslowaken, 2 Zweden, 2 Zwitsers, 1 Dominicaan, 1 Ethiopiër, 1 Ier, 1 Haïtiaan, 1 Portugees en 1 Maleisiër. Inderdaad Middelburg is aardig internationaal. Hieronder een staatjewaaruitiiykt hoe het is gesteld met de verdeling van de verschillende Middelburg. leeftijdsgroepen in 12,65% van de Middel» burgers is ouder dan 65 jaar. Byna 43% is jonger dan 25 jaar. Enfin, bekijkt u het staatje zelf. Leeftijd 04 jaar 59 jaar 10-14 jaar 15-19 jaar 20-24 jaar 25-29 jaar 30-34 jaar 35-39 jaar 40-44 jaar 45-49 jaar 50-54 jaar 55-59 jaar 50-64 jaar 65-69 jaar 70-74 jaar 75-79 jaar 80-84 jaar 85-89 jaar 90-94 jaar 95 en ouder Totaal Leeftijdsopbouw op 31 december 1971 Mannen (in procenten) 1) Vrouwen 4,98 4,75 4,22 3,89 3.53 21,37 4,38 4.59 4,42 4.17 3,85 21,41 3,74 3,06 2.82 2.88 2,52 2,57 2,34 2,07 1,66 1,51 1,12 0,68 0,28 0,12 0,01 48,75 12,50 9,50 3,60 3.02 12,19 2,84 2,73 2,83 2,67 2,50 2,33 10,33 5.38 2,26 2,06 1,54 0,87 0,46 0,11 0,02 7,32 51,25 1) Gegevens verstrekt door het C.B.S. Bij de samenstelling van dit overzicht waren bij het C.B.S. cijfers beschikbaar. geen recentere De goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de eerste herziening van het bestemmingsplan Sint Jorisstraat II en omgeving is onherroepelijk ge worden. Het plan ligt met de daarbij be horende toelichting voor een ieder op kamer 15 (afdeling Algemene Zaken) ter inzage. Op zondag 4 mei a.s. wordt de doden herdenking gehouden. Aanvang 19.30 uur in de Abdij. In verband hiermede maken burge meester en wethouders bekend, dat het navolgende is bepaald: alle bioskopen moeten gesloten zijn van 19.30 tot 20.30 uur; geen ver makelijkheden zullen worden toege staan van 19.30 tot 20.30 uur; geen muziek mag worden gemaakt op die dag van 19.30 tot 20.30 uur; het café bedrijf dient tot de kleinst mogelijke omvang te worden beperkt; de buitenverlichtingen, neon- en andere lichtreklames dienen van 19.30 tot 20.30 te zijn gedoofd. Voorts wordt verzocht vanaf 18.00 uur de vlaggen halfstok te hangen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen. In verband met de komende vr^je dagen, die ulteraanj ook gelden voor de medewerkers van de ge- meentelijke reinigingsdienst, komt er enige wijziging in de op haaldagen van die dienst. Op woensdag 30 april as. (Koninginnedag) wordt niet opgehaald. In de woensdagwtyk wordt nu opgehaald op de volgende dag (1 mei). Op maandag 5 mei as. (lustrum herdenking bevrijding) wordt niet opgehaald. In de maandag- wijk wordt dan opgehaald op dinsdag 6 mei a.s. Op die dag wordt ook de dinsdagwyk afge werkt. De reinigingsdienst doet dan dus twee w(jken op een dag (de dinsdag). In de vleeshal van het stadhuis wordt weer een tentoonstelling gehouden. Wally Elcnbaas uit Rotterdam toont er voornamelijk zijn grafische werk. De expositie is voor een ieder toegankelyk. Toegang 1, kinderen 0,50. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 14.00 tot 17.00 uur. De aan koopsubsidiercgeling kunst werken is van toepassing. 1 X 1 4 X 2 12222. Zo is het nieuwe alarmnummer van de politie dat sinds kort van kracht is. Even noteren. Dit nummer dient uitsluitend gebeld te worden wanneer poiitieassisten- toe nodig is. Voor "minder dringende zaken" kan men gebruik blijven maken van 27251. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg.Telefoon 26251, toestel Omdat er in de komende weken nogal wat feestelijke dagen vallen brengen wij graag onder uw aandacht wanneer het zwembad Poelenda!ele te Middel burg wel en niet geopend is. woensdag 30 april a.s. Op de Koninginnedag is het zwembad van 9.00 tot 11.00 uur in gebruik voor zwemwedstrijden voor scholieren uit Middelburg. Als men nog een duik wil nemen dan kan dat nog van 11.00 tot 12.00 uur. De rest van de 30e april is het zwembad gesloten. zaterdag 3 mei as. Het onoverdekte zwembad gaat open op deze dag. Het is geopend van maandag tot en met vrtydag van 7.00 tot 19.00 uur. Dan is het binnenbad overigens ook open. Het binnenbad is bovendien open op de woensdag en vrydagavond tot 21.00 uur. Op zater dag zyn de baden open van 9.00 tot 16.00 uur en op zondag van 10.30 tot 16.30 uur. Dit geldt dus vanaf 3 mei a.s. 5 mei bevrydingsdag. Deze dag is ook een nationale feest dag. Het overdekte en onoverdekte bad zijn dan open van 9.00 tot 12.00 uur. 8 mei Hemelvaartsdag Het buitenbad is open van 10.30 tot 16.30 uur. Het binnenbad is dan ook open maar dit bad is gesloten van 12.00 tot 13.30 uur. 18 mei le Pinksterdag. Baden gesloten. 19 mei 2e Pinksterdag. Het buitenbad is open van 10.30 tot 16.30 uur. Het binnenbad ook behalve van 12.00 tot 13.30 uur. Binnenbad dicht. In verband met onderhoudswerk^ zaamheden is het binnenbad gesloten van 28 juni t/m 3 augustus a.s. Het buitenbad is dan natuurlijk wel be schikbaar. Lessen. Op de genoemde feestelijke dagen, 30 april, 5 mei, 8 mei, 18 en 19 mei en in de periode 28 juni t/m 3 augustus a.s. zijn er geen lessen. Diploma/, wemmen Op zaterdag 26 april a.s. kan er weer worden voor de proef gezwommen diploma's A en B. Op zaterdag 3 mei as. wordt er dan weer voor de diploma's gezwommen. Over diploma's gesproken. Op zater dag 5 april j.l. konden er niet minder dan 117 A-diploma's en 79 B- diploma's worden uitgereikt. Wanneer een middeleeuwse stad stads- reechtcn kreeg hield dit naast voor rechten als muren bouwen en tol heffen ook in dat de stadsgemeenschap bestuur en rechtspraak in eigen handen kreeg. De stad onderscheidde zich nu van het omringende platteland; zij was er uit geëximeerd. Het stads bestuur bestond veelal uit schout en schepenen waarbij later burgemeesters en raden kwamen. Er zijn echter allerlei lokale verschillen. Het oudst bekende stadsrecht van Middelburg, dat uit 1217 stamt en teruggaat op een oudere keur - ver moedelijk uit de 12e eeuw - noemt schout en schepenen als stads bestuurders. Bij de uitbreiding van het stadsrecht in 1254 is er sprake van een burgemeester of burgemeesters. In 1290 zijn er twee burgemeesters. De burge meesters beheerden aanvankelijk de geldmiddelen. Sinds de 15e eeuw was dit een taak van de kwartiermeesters. Deze functionarissen werden later tre- soriers en sedert het midden der 17e eeuw thesauriers genoemd. Hun functie bleef in wezen tot 1811. Voor het eerst in 1289 is er sprake van raden (raads lieden). Sinds het midden van de 15e eeuw (tot 1795) bestaat het College van Wet en Raad. Dit wordt gevormd door 13 schepenen (waarvan er 2 burgemees ter waren) en 12 raden. De schepenen vormden de schepenbank, ook wel stadsvierschaar genoemd en de Wet be handelde de rechtszaken. In 1518 werd het College van kiezers ingesteld. De leden hiervan maakten met de 12 raden de jaarlijkse nominatie voor de schepenbank op (de burgemeesters mochten niet langer dan één en de schepenen niet langer dan twee jaar in de stadsregering zitting hebben). De graaf, later de stadhouder, koos uit de voordracht van raden en kiezers de 13 schepenen. Middelburg kreeg in 1702 bij een nieuw reglement op de verkie zing van de magistraat in Zeeland de aanstelling van .burgemeesters en schepenen geheel in eigen hand. Tijdens de Republiek der Verenigdeiederlanden speelden naast de burgemeesters de oud-burgemeesters een rol in de stads regering. Zoals elders in ons land vinden we in die periode ook hier een oligar chische patriciërsregering. De zittende regenten waren niet makkelijk van het kussen te krijgen! De stedelijke magistratuur werd aanvankelijk bijge staan door stadsklerken, later door een stadspensionaris, een secretaris en klerken. Het College van kiezers werd in 1795 opgeheven. Tijdens de Franse tijd kwam een scheiding tussen bestuur en rechtspraak tot stand. Diverse rege ringstypen volgden elkaar tussen 1795 en 1814 in snel tempo op. Bij de restau ratie in 1814 werd verschil gemaakt tussenplattelandsgemeentenlmet schout en schepenen) en steden (met burge meester en wethouders). De gemeente wet van 1851 maakte hier een einde aan. Deze wet schrijft namelijk voor alle Nederlandse gemeenten dezelfde bestuursorganen (B. W. en gemeen teraad) voor. Aan de afdeling Middelburg van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging E.H.B.O. werd door burgemeester en wethouders ver gunning verleend om in het tijd vak van 5 mei tot 12 mei a.s. in de gemeente Middelburg een kollekte te houden. 3 mei Het menu van 28 april ziet er als volgt uit: maandag: gehakt, bloemkool en aardappelen dinsdag: goulash, tuinerwten en rijst woensdag: rollade, rode kool en aardappelen donderdag: hete bliksem vrijdag: kip. appeltjes en aard appelen zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maan dag en donderdag bezorgd. Op dagen kan men bestellen '.00 en 9.30 uur op tel. (Middelburg). Deze dienstverlening van het UW geldt voor bejaarden en zieken, die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen. die tussen 27537 In het tijdvak van 1 tot 15 april 1975 zijn bij de Middelburgse politie de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 bankbiljet van Hfl. 10,1 bank biljet van Hfl. 25,diverse porte monnees met en zonder inhoud, diverse dames-, heren-en kinderhand schoenen resp. wanten, diverse etuis met sleutels, en sleutelbossen, w.o. autosleutels en lips sleutels, bruine tas inhoudende zwarte handtas en platen- rek, groene portefeuille inh. ca. 3, groene opvouwbare damesparapluie, bruine bewerkte damesparapluie. zilverkleurig kettinkje met sterren beeld, regenbroek blauw, wit wollen kinderwantje, 1 snoeischaar, 2 hoezen autozitting ruit motief, 2 verzeke ringsplaatjes resp. nr. MGN 033/1975 en nr. TBJ 845, rode ton, kindermuts rood met blauw, Herenhorloge, lederen band merk Esperanto, kado- cheque, zilveren armband, driewieler rood/zwart zadel, zilveren armband met plaat T. J. E. Krips, zwarte gym- broek, oranje plastic tas met gynv spullen, 1 paar bruine kindersokjes. INLICHTINGEN OVER EN BEZICHTIGING VAN DE GE VONDEN VOORWERPEN IEDERE VRIJDAGMIDDAG VAN 16-17 UUR EN IEDERE ZATER DAGAVOND VAN 19—20 UUR IN HET POLITIEBUREAU, ACHTER DE HOUTTUINEN 10. Vele lovende woorden waren er voor mej. J. du Coux, hoofdleidster van de Middelburgse kleuterschool „De Blokkendoos" die op 15 april haar 50- jarig jubileum als kleuterleidster vierde. Haar loopbaan begon op 14-jarige leef tijd, als „kwekelinge" aan de Dr. Kuijperschool te Rotterdam, waar ze gedurende 7 jaar bleef. Hierna werd zij aangesteld als helpster aan de Kon. Emniaschool in diezelfde plaats waarna ze ruim een jaar later de kans kreeg leidster te worden aan de Koningin Wil- helminaschool. Aan deze school is zij gedurende 13 jaar verbonden geweest. Daar ze in de laatste oorlogswinter nogal wat te verduren had gehad, noodzaakte een zwakke gezondheid haar een poosje naar Zeeland te ver trekken om daar wat aan te sterken. Het leven in het Zeeuwse land beviel haar echter dermate goed, dat ze besloot er maar te blijven. Na een rustperiode van bijna een jaar werd ze benoemd aan de kleuterschool te Serooskerke, waar zij de funktie van hoofdleidster ruim een jaar vervulde. In 1947 werd mej. Du Coux hoofdleid ster van de nieuwe kleuterschool aan de Oude Koudekerkseweg te Middelburg, een school die gesticht werd door de vereniging Christelijke School aan het Zand. Na veel huisvestingsperikelen in verband met de groei van de kleuter school. kwam mej. Du Coux uiteindelijk in 1966 in de Blokkendoos aan de Leeuwerikstraat. De schoolvereniging Thr. School aan het Zand werd op 1 januari 1974 overgenomen door de Ver eniging voor Protestants Christelijk Kleuteronderwijs te Middelburg, die mej. Du Coux op die gedenkwaardige 15e april in de Stromenwijkschool een druk bezochte receptie aanbood. Zaterdag 26 april aj. wordt er in de kerk van de gereformeerde gemeente In de Segeerstraat te Middelburg een grote zang- en samenzangavond gehouden, die in het teken zal staan van de herdenking van de bevryding, onder het motto „Myn schilt ende betrouwen". Medewerkende koren zijn de zangvereniging "Serum Corda", het jeugdkoor Blijde Stemmen" en het kinderkoor „Van knop tot bloem". Alle koren die zowel gezamenlijk als afzonderlijk zullen optreden, staan onder leiding van de heer A. Joosse. Bram Beekman zorgt voor de orgelbegeleiding en speelt voorts twee improvisaties. De toegang tot deze bijeenkomst, die om half acht begint, is vrij. De kerk is om zeven uur open; men wordt verzocht om tien voor half acht zijn plaats te hebben ingenomen. heeft de heer Eichelsheim de prijzen Na een sluitingsperiode van ruim een half jaar. zijn de deuren van het Middelburgse cafetaria De Dam weer geopend. De heer R.V. Eichelheim en zijn echtgenote zijn de nieuwe eigenaars van het etablissement en zij hopen door vakmanschap en kwaliteit hun streven naar een komplete herleving van het be drijf, te verwezenlijken. Speciaal voor de overblijvers in Middel burg. kantoormensen, scholieren etc. drastisch omlaag gedaan. Veel van de in het cafetaria verkochte produkten, worden door hem in eigen keuken bereid. Enkele specialiteiten zijn saté, hamburgers, en een verrukkelijke bami of nasi goreng. Ook in belegde broodjes is De Dam uit stekend gesorteerd: ze zijn te koop in ruim twintig verschillende soorten.' Uiteraard zijn frites en broodjes, ijs en vele kleine snacks ook mee te nemen. Onder auspiciën van Jeugd en Muziek wordt er zaterdagavond 26 april om half negen in het Kuiperspoorttheater te Middelburg een concert van Indiase muziek worden gegeven. Ustad Munir Khan bespeelt de sarangi, een ingewikkeld strijkinstru ment en zijn zoon Zamir Ahmed Khan, een jonge veel belovende tablaspeler, begeleidt hem op de tabla's. De laatste kwam voor het eerst naar Nederland als begeleider van de sitarspeler Ustad Vilayat Khan in het Holland Festival. In september wil men bij voldoende deelname met een sitar en tabla workshop starten onder leiding van Zamir Ahmed Khan. 199 Feestvreugde by siytcry Van Leerzem op het Molenwater te MiddclburglEen feest waarby de nodige flessen wyn werden ontkurkt, en terecht, want het betrof een feest dat de bekroning vormde van een ruim zeven maanden durende studie van de heer J. J. van Leerzem en W. H. Kruyt, een collega van "Gourmette" het Zeeuwse Wyn huis" uit Winkelcentrum Dauwendaele, voor het diploma „Vinoloog van de Wij'nacademie". Gedurende die zeven maanden togen de beide heren elke week een dag naar Bunnik waar onder auspiciën van het bedrijfsschap van de detailhandel in alcoholhoudende dranken een speciale wijncursus werd gegeven. ,,We hebben er enorm veel van geleerd", zo vertelt de heer Van Leerzem, ,,het is weer eens heel iets anders dan hetgeen je moet leren voor je slijtersdiploma. Dat is maar kinderspel vergeleken bij die speciale kursus. Je begint eigenlijk bij het allereerste begin: de grondsoort, dan de wijnstok, de druivenranken dus. Later volgt dan het groeiproces, de pluk en de wijnbereiding. Naast de nodige theoretische kennis hebben we ook de nodige praktijkervaring opge daan in het proeven van wijn, het z.g. organoleptisch onderzoek. In de hele cursus hebben we zeker een 300 wijnen gekeurd en beoordeeld, voornamelijk Franse maar ook Italiaanse, Hongaarse en Duitse wijnen". De heer Van Leerzem en de heer Kruijt volgden de cursus omdat ze het nodig vinden de klant een uitstekende voor lichting te kunnen geven. „Vroeger kreeg ik wel eens mensen in de zaak" zo vertelt de heer Van Leerzem ,,die duide lijk behoorlijk veel van wijn afwisten. Die mensen durfde je dan amper een flesje aan te prijzen. Nou, dat is nu wel over. Je bent gewoon een stuk zekerder van je zaak geworden. Bovendien is een goede service toch maar alles." De beide heren zijn al langer in wijn geïnteres seerd en lezen dan ook van alles en nog wat dat op dit gebied te krijgen is. Dat geïnteresseerd zijn in wijn wordt trouwens toch een steeas meer en meer verbreid idee, vooral de jongere generatie gaat op wijn-verkenning uit. Dat de wijn niet langer een speciale drank voor een speciale groep is. is uiteraard al lang bekend. Vroeger waren het uitsluitend de wclgestelden die wijn dronken, voor de „gewone man" was dat niet weggelegd. De heer van Leerzem heeft - door het behalen van het diploma - nu een dubbele stimulans gekregen om een speciale wijn afdeling bij z'n zaak te trekken, een plan dat volgend jaar gerealiseerd gaat wörden.

de Faam | 1975 | | pagina 5