Herenmodehuis Lavooy grondig vernieuwd campina Tentoonstelling over Stoomvaart Zeeland Welkom in Middelburg Voorbeeldstad Monumentenjaar 1975 S Mulder Binnenhuis met verrassend gordijnen nieuws LAATSTE CONCERT SERIE PIANOMUZIEK NA 1945" In deze rubriek dit keer vrij veel foto's en weinig tekst. Dit indachtig het gezegde, dat een foto meer kan zeggen dan 1000 woorden. De foto's hebben betrekking op restauratieaktiviteiten in Middelburg. Steeds doorgaande restauratieaktiviteiten, die heus niet alleen plaatsvinden in de Bellinkstraat en de Spanjaardstraat. Verder aandacht voor de Vlasmarkt. Ook de folder „Een eigen huis met steun uit het bezitsvormingsfonds verdient trouwens uw attentie. ^-AlSlG^ STEUN UW T1EZITS VORMINGS FONDS VLASMARKT Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker '\l% 'i m ff F Woensdag 2 april 1975 I i! VEEL I I FOTO'S Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. Boven Burgemeester Wolters en wethouder Baars van Middelburg plaatsten aan de Schroeweg het bord „Welkom in Middelburg, voorbeeldstad monumenten jaar 1975 Dat gebeurde op een van de eerste zaterdagen van dit jaar. Op nog zeven andere plaatsen aan toegangswegen tot de stad staan dezelfde borden. De andere foto's tonen waarom Middelburg zoal als voorbeeldstad werd uitver koren. Rechtsboven: In de Bellinkstraat, waarvan op deze foto een gedeelte zichtbaar is, gaat het bijzonder hard. Het gedeelte aan de linker kant gezien vanaf de Rouaanse Kaai is klaar. Maar ook de andere kant schiet bijzonder hard op. In juli 1975 kan de straat helemaal gereed zijn. Als dan de bestrating nog wordt ver nieuwd, dan is de Bellinkstraat in meer dan een opzicht af'. Links onder: Dit kasteeltje, het slot ,,Ter Hooge", aan de Koudekerkseweg in Middelburg, is laatst nog op de T.V. geweest. In de rubriek „Van Gewest tot Gewest" werd aandacht besteed aan de bestemming van dit grotendeels gerestau reerde prachtige buitén. Er wordt voorlopig een hotel van gemaakt. Midden onder: Op de hoek van de Kinderdijk, dus vlakbij de Vitrite Fabriek staat een ver vallen gebouw. „Don Bosco". Die vervallen staat heeft echter de langste tijd geduurd. Het gebouw staat sinds kort in de steigers. Inderdaad het wordt gerestaureerd. Als straks de Spijkerbrug ook wordt opgeknapt en wanneer in de kaai tussen de Rouaansekaai en de Kinderdijk een jachthaven wordt aan gelegd wordt het in die buurt nog leuker dan het nu al is. Rechts onder: Ook dit pand, dat staat op de hoek van de Sint Jansstraat en de Turfkaai wordt nu gerestaureerd. Hoekpanden bepalen voor een zeer belangrijk deel het gezicht van wijkdelen en daarom is het fijn, dat deze hoek nu ook wordt aangepakt Als u een eigen huis wil kopen is het onder bepaalde voorwaarden mogelijk een renteloze lening te krijgen van de overheid. Die lening bedraagt f 2.400,Een van de voorwaarden is, dat de verwervingskosten van de nieuwe woning niet meer bedragen dan 80.000,Deze lening kan echter ook worden verkregen bij het kopen van een reeds eerder bewoonde woning. In dat geval mogen de ver wervingskosten niet meer dan 50.000,bedragen. Daarnaast - of los van de lening- kan de gemeente voor een reeds eerder bewoonde woning een garantie geven voor rente en aflossing van een hypothecaire geldlening tot ten hoogste 95% van de verwervingskosten van zo'n wöning. In dit geval mogen de kosten van verwer ving niet meer dan 80.000, bedragen. Naast garantie en steun uit het bezits vormingsfonds geeft de overheid onder bepaalde voorwaarden bij het kopen of laten bouwen van een nieuw huis een jaarlijkse bijdrage. Maar dat is al lang bekend. Er is een speciale folder gewijd aan de steun uit het bezitsvormingsfonds en aan het verkrijgen van gemeentelijke garantie voor een hypotheek. De folder is gratis verkrijgbaar by de bodekamer van het stadhuis. Het wegdek van de Vlasmarkt zal binnenkort worden vernieuwd. Nu ligt er een tijdelijke bestrating, die werd aangebracht na het vernieuwen van de riolering vorig jaar. Met de bewoners en gebruikers van de panden aan de Vlasmarkt is overleg gepleegd over de vraag wat het beste gedaan zou kunnen worden. De meningen over 't al dan niet omvormen van de straat tot een voetgangersgebied bleken ver deeld te zijn. Burgemeester en wethouders hebben nil een besluit genomen dat er op neerkomt dat het profiel van zuid naar noord er als volgt zal komen uit te zien: een trottoir van gewone trottoir- tegels met een breedte van ongeveer 1.10 meter; een parkeerstrook van ruwe veld- keien; een rijstrook van vlakke natuur steenkeien met een breedte van 4 meter; een fietsstrook van kleinere straat stenen (gebakken klinkers), met een breedte van ongeveer 1.10 meter en een trottoir van gewone trottoir tegels met een breedte van ongeveer 1.20 meter. Het bestaande eenrichtingsverkeer zal gehandhaafd biyven terwyi b en w een voorstel aan de gemeenteraad zullen doen voor het plaatsen van parkeer- meters aan de zuidzyde van de Vlas markt met daartussen enkele laad- cn loszones. J Dubbel feest voor het Middelburgse herenmodehuis Lavooy In de Gort straat. Recent werd de zaak nameiyk heropend na een ingrypende inte rieursverandering, een heropening die nagenoeg samenvalt met het vyf- en zeventigjarig bestaan van deze zaak. De zaak werd opgericht, zoals een een voudig rekensommetje al doet ver moeden, in 1900, door de grootvader en een oom van de huidige firmant. „Het werd tijd ook dat er eens iets aan onze winkel werd gedaan" vertelt een opgetogen A. J. Lavooij „je moet immers een beetje met je tijd meegaan? Kijk, vroeger zag de zaak er meer uit als een soort van kledingmagazijn, die tijd is nu voorbij. We hebben geprobeerd om er een intiemer karakter aan te geven, wat vooral tot uitdrukking komt in het gebruik van een sfeervolle ver lichting. Het is de bedoeling dat de be zoeker van onze zaak nu eens niet ergens vooraan blijft staan kijken, maar ook eens doorloopt naar achteren, de winkel leent zich er nu echt voor." Inderdaad, de zaak is bijzonder aan trekkelijk van opzet. Voorin treft men een uitgebreide collectie sportieve kleding, zoals kombinaties en jacks etc. Eis uw wolkje. MELK VARIATIES Opvallend groot is het overhemdenvak dat halverwege tegenover de kassagroep staat en de kostuumafdeling achterin de zaak doet er beslist niet voor onder. Overeenkomstig de eis van de heren mode, hangen er voor het komende seizoen voor het overgrote deel kostuums in pastelachtige tinten, die door de installatie van daglicht t.l. buizen, uitstekend tot hun recht komen. Bij Lavooij is men ook het oude hand werk, uit de tijd van vader en groot vader, nog trouw gebleven: men kan er nog kleren op maat laten maken. Naar keuze door de kleermaker van Lavooij kan dan aan de hand van verschillende stalen stof worden uitgezocht, de ver kopers nemen de maat van de klant, en de kledingindustrie doet de rest. Uiteraard is de laatste methode goedkoper dan het echte ouderwetse maatwerk. In de stoffenhoek hangt te- L- "'wm geheel in stijl, een schilderij van een kleermaker aan het werk. Ook van buitenaf krijgt men een leuke indruk van de vernieuwde sfeer bij Lavooij, middels de fraaie etalage. Voor de openingsreceptie bestond veel be langstelling, terwijl er een schat aan bloemen werd aangedragen. Het Ryksarchief in Zeeland te Middel burg zal met de zomertentoonstelling omstreeks half juni ruim aandacht besteden aan het honderdjarig bestaan van de Stoomvaart Maatschappy "Zeeland". Aan de hand van scheeps modellen, schilderyen, foto's en archief stukken zal de expositie een beeld geven van het ontstaan en de ontwikkeling van deze rpaatschappy van 1875 tot heden. Op 22 juni 1875 werd de Mij. „Zeeland" opgericht voor het vervoer van passa giers en post tussen Vlissingen en Enge land. De oprichting stond in verband met het gereedkomen van de "Zeeuwse lijn" in 1873, waardoor Vlissingen direkt verbonden werd met het Europese spoorwegnet. De „Zeeland was nu een schakel die dit Europese spoorwegnet met de Engelse spoorwegen verbond. Tot de Tweede wereldoorlog heeft de maat schappij de dienst tussen Vlissingen en Engeland onderhouden. Na de oorlog heeft zij zich definitief in Hoek van Holland gevestigd. Aan hethonderdjarig bestaan van deze van origine Zeeuwse scheepvaartmaat schappij wordt op verschillende manieren ook elders in Nederland aan dacht besteed.Begin juni is er in Amsterdam een officiële herdenking in het Nationaal Historisch Scheepvaart museum en zal het gedenkboek van de Mij."Zeeland" verschijnen. De P.T.T. heeft er zelfs een speciale postzegel voor ontworpen. Zaterdag 5 april a.s. wordt in het Kuiperspoorttheater te Middelburg het laatste concert in de serie "pianomuziek na 1945" gehouden. Het publiek heeft uit de concerten in januari, februari en maart de volgende werken gekozen: Bill Hopkins: Etudes book 1 no. 1-4 (1969) Sylvano Busotti: Pour clavier (1962) Pierre Boulez: Sonatina for flute fiiano (1949) met Miriam Nastasi, fluit annis Xenakis: Evryali (1974) De gehele concertserie zal in de komende maanden ook worden uitge voerd in Antwerpen en Gent, in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel accoord en in Amsterdam, in samenwerking met de afdeling jeugd en muziek aldaar. Naast de al enigszins bekende gordijndekoratie (transparante weefsels met een hoogte van pl minus 280 cm) wordt nu in de collectie van Mulder binnenhuis Kromme Weele Middelburg, een omvangrijk assortimant geweven en bedrukte over- gordijnstoffen opgenomen met een hoogte van 280 cm en geheel naadloos in de breedte. Het unieke van deze gordijnstoffen, aldus Dhr Mulder, ligt ons inziens niet zozeer in het naadloze (het aan elkaar zetten van banen normaal 120 cm breed geeft voor ons atelier met zijn moderne machines absoluut geen problemen) maar de werkelijk onbegrensde mogelijkheden van dessinering op dit brede doek alsmede de zeer fraai afge werkte onderkanten van deze gordijnen. We zullen in de komende jaren dan ook duidelijk op het modebeeld inhaken en met deze kamerbreed c.q. kamerhoog gordijnen zeer fraaie interieurs kunnen samenstellen met het gordijn als speels hoofddessin in de huiskamer. Enkele voorbeelden van de unieke dessinering laten ons de praktisch onbegrensde mogelijkheden van het nieuwe gordijn zien, Het dessin PARNON bv. heeft een verbredend effect, het dessin is in het midden van de stof gedrukt tot op ongeveer 80 cm uit de vloer effen, waardoor dit gordijn, bijzonder geschikt is voor die zitkamer waar de zitcombinatie voor het raam is geprojecteerd. Hier ontstaat dus geen dessin verlies. Heel fraai is het dessin ALICANTE naturel linnenstructuur met groot gestileerd bladmotief in verlopende tinten bruin. Als zwaarder enigzins klassiek aan doend dessin, de AURORA en ALMANSA in bruin beige en goud beige. H.H. architecten wordt gewezen op de mogelijkheid van wandversieringen in hun objecten, daar deze stoffen zich naadloos uitstekend lenen voor het creatief bespannen van wanden. De collectie, zoals geshowd bij Mulder binnenhuis, omvat 40 dessins en kwaliteiten en is vrijblijvend iedere dag te bezichtigen waarbij, indien gewenst, gratis interieur advies wordt verstrekt.

de Faam | 1975 | | pagina 5