Gemeenteraad Middelburg vergadert maandag a.s. c Schuttersgilden en schuttershoven van Middelburg MANIFESTATIE ZEEUWSE HUISVROUWEN TENTOONSTELLING IN VLEESHAL vaêt OQ fS& Minister van Doorn plant öoom in Veere U geeft toch ook bloed ZIEKTEKOSTEN DICK SCHINKEL Ui Wi K:s\ F Woensdag 12 maart 1975 MENU TAFELTJE DEKJE IETS VERLOREN? OUDEREN KUNNEN GRATIS NAAR TONEEL PRAATTAFELS „PRETTIG OUD WORDEN IN MIDDELBURG" FILMMIDDAG IN WIJKPOST „HET BASTION" HEBT U KAMERS TE HUUR? „PLUSSERS" TER INZAGE CREMATORIUM PUBLIKATIEBORD BEL ANG RIJK Herinneringen aan oud Middelburg Dc leden van de Middelburgse gemeenteraad komen op maandag 17 maart a.s. om 14.00 uur voor de maandelijkse vergadering bijeen In de raadszaal van het stadhuis. Die vergadering kan door iedereen bijgewoond worden op de publieke tribune. De raadszaal is te bereiken via de deur op de hoek van het stadhuis en de Markt. Hieronder de volledige agenda voor die bijeenkomst. De volledige raadsstukken kunt U lezen in het stadhuis (buro voorlichting), in het dienstencentrum voor bejaarden het Schuttershof en in de Openbare Bibliotheek. AGENDA. 1. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad, gehouden op 28, 29 en 30 oktober 1974 en 18 nóvember 1974. 2. Mededelingen en ingekomen stukken 3. Doelstellingennota intergemeente lijke structuurschets Midden-Zeeland. 4. Beschikbaarstellen krediet ad. 6.450,ten behoeve van verkeers maatregelen in Klarenbeek. 5. Wijziging bouwverordening (5e wijziging) 6. Beschikbaarstellen krediet ad. 7.000,ten behoeve van gedeelte lijke aanleg van een fietspad langs de nw. zijde van de Kanaalweg 7. Wijziging Havenverordening Middelburg 8. Aankoop pand Noordweg 131 9. Vaststelling exploitatie-opzetten voor 13 zgn. „actieve plannen" en 2 zgn. „stadsvernieuwingsplannen" van 17 maart tot 22 maart a.s. maandag: stamppot boerenkool, dinsdag: gebraden lever, appeltjes, puree, woensdag: karbonade, sperciebonen, aardappelen, donderdag: gehakt, andijvie, puree. vrijdag: vis, worteltjes, puree, zaterdag: wat de pot schaft. De maaltijden worden op maandag en donderdag bezorgd. Op die dagen kan men bestellen tussen 9-9.30 uur op tel. 27537. Deze dienstverlening van het UW geldt voor bejaarden die zelf niet voor warm eten kunnen zorgen en voor zieken die dat evenmin kunnen. 10. Beschikbaarstellen krediet ad. totaal 286.000,voor de aankoop van een huisvuilauto, de ombouw van een „oude" huisvuilauto tot vracht auto, alsmede de aankoop van een bestelwagen en een kolkenzuiger t.b.v. de reinigingsdienst. 11. Beschikbaarstellen krediet ad. 5.500,voor de aankoop van een sneeuwschuif t.b.v. de reinigingsdienst 12. Verlenen extra-krediet openbare kleuterschool „De Kleuterhof', Nederstraat 39 i.v.m. vernieuwing raamkozijnen speellokaal. 13. Verlenen medewerking ex artt. 72 e.v. van de Lageronderwijswet 1920 aan de vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Middelburg voor het treffen van voorzieningen aan het dak van zijn p.c. "Jhr. Mr. A.F.C. de Casembrootschool'.'.Zuidsingel 128. 14. Medewerking ex. artt. 72 e.v. van de Lager-onderwijswet 1920 voor de aanschaffing en het doen aanbrengen van een Fasto-keukengeiser en het aanbrengen van een gasleiding vanuit de stookruimte naar de keuken t.b.v. de p.c. "Stromenwijkschool", Mastgatstraat 30. 15. Voorschot ex artikel 191, lid 4, van het Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967 voor het jaar 1975. 16. Voorschot vergoeding vakonder wijs (artikel 193, lid 5 en lid 7 van het Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967) voor het jaar 1975. 17. Verlenen van financiële mede werking aan de restauratie van het pand Koudekerkseweg 200 ("Ter Hooge"). 18. Verlenen van financiële mede werking aan de restauratie van het pand Pottenmarkt 4. 19. Verlenen van financiële mede werking aan de restauratie van het pand Vlissingsestraat 4. 20. Verlenen subsidie t.b.v. herdenking van het 6e lustrum van de bevrijding van ons land (4e subsidie- voorstel 1975 Algemene Subsidies). 21. Subsidieplanning 1975/1979. 22. Vaststelling 129e en 130e begrotingswijziging 1974 alsmede de Hans Truijen zal van zaterdag 15 maart tot 14 april a.s. portretten, tekeningen, schilderijen en gouaches tentoonstellen in de Vleeshal van het stadhuis te Middelburg. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 14 maart a.s. om 20.00 uur in diezelfde vleeshal. De heer L.M. Alberigs, direkteur van de culturele dienst te Venlo zal ter gelegenheid daarvan een inleiding houden. De tentoonstelling is geopend dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. De aankoopsubsidieregeling kunstwerken is van toepassing 25e t/m. 30e begrotingswijziging 1975. 75-91 129e begr.wijz. 1974 75-92 130e 1974 75-93 25e 1975 75-94 26e 1975 75-95 27e 1975 75-% 28e 1975 75-97 29e 1975 75-98 30e 1975 23. Regeling woonwagenschap Midden- en Noord Zeeland. 24. Beschikbaarstellen krediet ad. f 15.000,-- ten behoeve van de verbetering van de openbare ver lichting Breeweg. 25. Beschikbaarstellen krediet ad. 91.100,-- voor de bouw van kleed kamers/kantine op het sportvelden complex te Sint Laurens. 26. Beschikbaarstellen krediet ad. 86.000,-- voor vernieuwing dak sporthal Nassaulaan. 27. 1. 11e wijziging van het Algemeen Ambtenarenrglement. 2. 41e wijziging van de Bezoldigings verordening 1%3. 28. Rondvraag. De commissaris van politie van Middelburg deelt mede, dat in het tijdvak 16 - 28 februari de volgende gevonden voorwerpen zijn aange geven: 1 bankbiljet van 25,-, 2 bankbiljetten van 10,-, 4 bankbiljetten van 5,~, diverse portemonnee's met en zonder inhoud, diverse etui's met sleutels en sleutelbossen, diverse wollen, lederen dames- heren en kinderhandschoenen, rood kabelslot, wollen das donker en licht bruin, zilveren armband met steen, zilveren bedelkettinkje met 2 bedeltjes, gouden vijfje in rondje, brede "gladde trouwring, 20-25 meter bindtouw duimdik, oranje plastic tas inh. 1 paar tennisschoenen, sportbroekje en shirtje, lange flexibele halsketting, 2 lips en kleine sleutel aan groene label, autosleutels aan bruin leder sleutelhangertje (Louisse Middelburg), rode kinderstep met voetrem en wit zitje, steekwagentje, zilveren schakelarmbandje met naam plaatje Paul, zilverkleurig armbandje met initialen J.H., Plymouth wieldop, handelaarskentekenplaat 84-58 FH, oranje regenbroek, groene zwem broek, 1 lila handdooek, bundel kleding bestaande uit truien, blouses, lange broeken e.d., schoongewassen gevonden tussen Middelburg en Nieuw en St. Joosland. Inlichtingen over en bezichtigingen van de gevonden voorwerpen iedere vrijdagmiddag van 16 - 17 uur en iedere zaterdagavond van 19 - 20 uur in bet politiebureau, achter de Hout tuinen 10. De personeelsvereniging van Pechiney zal op zaterdag 15 maart aanstaande aanvang 20.00 uur - ten behoeve van de bejaarden op Walcheren een to neelvoorstelling verzorgen in de schouwburg te Middelburg. Opgevoerd zal worden het bij spel: "Je moet er niet mee spelen",. De toegang is gratis, terwtyl tijdens de pauze een kopje koffie zal worden aangeboden. Toegangsbewijzen zijn dagelijks van 8.30 -12.00 uur cn van 13.30 -17 uur verkrijgbaar ten kantore van de Gemeentelijke culturele dienst Middelburg (ook telefonisch te bestellen 01180- 25157) in de schouwburg te Middelburg. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 26251, toestel 133. De Sint JorisdoelêrH Stedelijke schutterijeri zijn in de middeleeuwen ontstaan. De oudste schijnen uit de 12e eeuw te dateren. Het waren een soort broederschappen die zich in de wapenhandel oefenden. Deze stedelijke milities trokken ook met de landsheer mee ten strijde. Later ging het militaire aspect teniet en werden de schutterijen tot gezelligheidsverenigingen. Als defensief apparaat werden de schutterijen in 1907 afgeschaft. Sommige "confréries" bestaan tegenwoordig nog als verenigingen. Middelburg kende reeds in de 14e eeuw schuttersgilden. Deze oefenden zelfs in de 15e en 16e eeuw enige politieke invloed uit. De drie Middelburgse schuttersgilden waren: Het schuttersgilde van St. Joris, van St. Sebastiaan en dat der kloveniers. De voet- of kruisboogschutters van St. Joris kregen in 1582 hun bekende hof aan de Balans (dit gebouw werd in 1940 verwoest, maar in 1969-1970 weer opgebouwd). In 1764 fuseerde het inmiddels tot een gezelligheidsver eniging geworden gilde met de Grote Sociëteit tot de sociëteit St. Joris. Na de verwoesting van haar gebouw werd de vereniging opgeheven. Aanvankelijk was de schutterij van de handboog St. Sebastiaan, evenals de schutterij van de voetboog in haar beginjaren, buiten de stad gevestigd. Na diverse onderkomens kreeg St. Sebastiaan in 1578 het voormalige Augustijnenklooster in bezit. De aanvankelijke ingang was in de Beddewijkstraat. In de 19e eeuw (1888) werd het huis hoek Vlasmarkt/Schuttershofstraatje de nieuwe toegang. De twee zandstenen' beeldjes in deze gevel, afkomstig uit de ingang Beddewijkstraat werden toen ingemetseld. Ook St. Sebastiaan was tot een gezelligheidsvereniging geworden. Na 1851 trachtte men tuin en gebouwen tot een middelpunt van het Middelburgse verenigingsleven te maken. Beroemd werden de zomeravondconcerten die in de tuin van het schuttershof St. Sebastiaan werden gegeven. De jongste der drie Middelburgse schutterijen was die der kloveniers. Men noemde dit gilde ook wel "de schutterij van den bus" (een bus is een soort primitief geweer). Het werd opgerichting in 1509. Na aanvankelijk aan de zuidzijde der Dam een schuttershof te hebben gehad namen de schutters in 1611 hun tussen 1607 en 1611 gebouwde kloveniersdoelen (gelegen aan het huidige Achter de Houttuinen) in bezit. De schutterij van den bus, in de 18e eeuw sterk patriottisch ingesteld, werd in 1787 ontbonden. In 1795 werden de schuttersdoelen in gebruik genomen als militair hospitaal. Tot in onze eeuw hield het gebouw deze bestemming. Dit schuttershof werd in het begin van deze eeuw en in 1969 gerestaureerd. Thans dient het als onderkomen voor de Zeeuwse muziek bibliotheek. De "raad voor het bejaardenwerk" organiseerde, in het kader van zijn onderzoek, reeds vier praattafels. Twee binenstadswijken, de Griffioen en St. Laurens kwamen aan de beurt. De Griffioenwijk en St. Laurens reageerden matig, maar de binnen stad-bewoners-op-leeftijd waren royaal vertegenwoordigd. Er werd met enthousiasme en in een plezierige sfeer gepraat over het wonen in Middelburg: het huis, de omgeving, de stad. De hulpverlcning-bij-mocilijk- heden kwam aan de orde. De vrije- tijdbesteding werd door de deelnemers van alle kanten belicht. Er werden vele pittige opmerkingen gemaakt, die straks, via een rapport, gepubliceerd gaan worden. In de komende weken worden de bewoners genodigd uit: Nieuw Middelburg. Oostkerkwijk, Stromen- wijk en 't Zand, Magistraatwijk en Dauwendaelé, Nieuw- en St. Joosland. De deelnemers worden schrifteiyk uitgenodigd. Niet-uitgenodigden kunnen meepraten als zjj zich opgeven via het dienstencentrum, dat ook voor vervoer zorgt als men slecht-ter-been is. De Algemene Bond van Bejaarden overweegt om haar leden ook by dit onderzoek betrekken. d.m.v. praattafels te Voor bejaarde bewoners in de wijk Nieuw Middelburg en de Oostkerk wijk wordt door de werkgroep van de wijkpost "Het Bastion" (bejaarden woningen-complex bij de Nieuw Oostersestraat) op woensdag 19 maart a.s. om 15.00 uur een filmmiddag georganiseerd. Op veelvuldig verzoek worden vertoond: Middelburgs Mozaïek 1971/1972 en Middelburgs Mozaïek 1973/1974. Het wel en wee van Middelburg en zijn bewoners in die jaren aan de vergetelheid onttrokken. Als toegift draaien de films van Bert Haanstra: "Zoo", de dierentuin wederwaardig, heden en de prachtige „Rembrandt, schilder van de mens". Jonge mensen, die in Middelburg een dagopleiding volgen en die te ver af wonen om heen en weer te reizen, moeten in Middelburg, "in de kost". Er zijn er echter velen, die graag zelf standig willen wonen en studeren. Zij zoeken naar enkele kamers waar zij gedurende een paar jaar de door de weekse dagen kunnen wonen en werken. De pedagogische akademies ont plooien zelf aktiviteiten om hun leerlingen zo goed mogelijk onderdak te brengen. Daarnaast zijn er echter studenten, die een andere opleiding volgen. Namens die laatste categorie verzoeken wij die Middelburgse inwoners, die gedurende enkele jaren aan een jonge man of jonge vrouw enkele kamers met (mede) gebruik van keuken willen verhuren voor een redelijke prijs zich te melden bij BURO VOORLICHTING GE MEENTE MIDDELBURG, STADHUIS, tel 26251, toestel 133. Dank bij voorbaat. De aankoopsubsidieregelmg kunstwerken is van toepassing. 1 Augustijnenklooster in bezit. De bibliotheek. Graag herinneren wy er nog even aan, dat inwoners van de gemeente Middelburg, die 65 jaar of ouder zyn op vrydag 14 maart a.s. om 14.00 uur by de Gemeenteiyke Sociale Dienst voor een dubbeiye om een toegangskaart kunnen komen voor de uitvoering van de Johannes Passion van J.S. Bach, die door de Konlnkiyke Zangver eniging „Tot Oefening en Uit spanning" op zaterdag 15 maart a.s. (aanvang 20.00 uur) In de concertzaal wordt gegeven. Deze mogeiykheld werd ge schapen door een legaat dat de gemeente in het verlenen ontving. Spoedig zal biyken of men prettig oud Op kamer 15 van het stadhuis, de afdeling Algemene Zaken (de heer Van der Meijden) ligt voor een ieder ter inzage het besluit, dat de gemeenteraad van Middelburg op 17 februari j.l. nam om voor de hieronder genoemde gebieden een bestemmings plan voor te bereiden: a. een terrein, gelegen aan de Ooster- scheldestraat/ Nieuwe Vlissingseweg; b. een terrein, gelegen aan de Oude Rijksweg: c. een terrein, gelegen aan de Sport- laan/Nassaulzan; d. een terrein, gelegen aan de Prooijenseweg; e. een terrein, gelegen aan de Veerse- weg. Ook de bij dit besluit behorende situatietekening liggen ter inzage. SINT JORISSTRAAT II EN OMGEVING. Vanaf 7 maart 1975 ligt eveneens gedurende een maand voor een ieder ter Inzage het besluit van Gedeputeerde Staten, waarby werd goedgekeurd de eerste wyzlging van het bestemmingsplan Sint Jorisstraat II en omgeving. Niemand had zich tydig tot de gemeenteraad en tot gedeputeerde staten gewend met bezwaren tegen deze herziening. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de gemeenteraad heeft besloten definitieve plannen te laten ont wikkelen voor de vestiging van een Zeeuws Toegevoegd Crematorium op de Algemene Begraafplaats te Middelburg. Volgens artikel 29 f van de Wet op de Lijkbezorging moet van dit voornemen openbare kennis worden gegeven, hetgeen onder andere vla dit berichye wordt gedaan. In het poortje, dat de verbinding vormt tussen de Lange Noordstraat en het pleintje achter het stadhuis hangt het gemeentelijke publikatiebord. Daarop worden mededelingen en besluiten van velerlei aard aangeplakt. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten de besluiten, die dc gemeenteraad neemt over het verlenen van financiële medewerking op het gebied van het bouwen van scholen, de inrichting daarvan cn het aanvullen van leermiddelen e.d. voortaan alleen op dit publikatiebord openbaar te maken. Volgens de Kleuteronderwijswet en de Lageronderwijswet moet n.l. binnen een bepaalde termijn een besluit van dc raad op dit punt openbaar bekend gemaakt worden. Dat geschiedde tot nu toe via de krant, maar omdat de termijn waarbinnen de besluiten bekend gemaakt moeten worden vrij kort is zou die termijn wel eens over schreden kunnen worden. En dat zou betekenen dat in geval besloten zou zou zijn om de een of andere reden geen medewerking te verlenen en dat oj besluit zou niet binnen de voorge-' J schreven termijn bekend gemaakt 3 zijn, geacht wordt, dat de J medewerking WEL VERLEEND is. j Vandaar. Volgende week woensdag, 19 maart, de nationale boomfeestdag, zal de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk een feestboom planten in Veere. Omdat het plantfestijn dit keer in het teken van het monumentenjaar staat, zal de centrale viering van de boomfeestdag dit jaar plaats vinden in het schilderachtige Veere. In dit stadje, dat sinds enige tijd het predikaat be schermd stadsgezicht mag voeren, zullen de grote kerk en de historische Havenkaai van een beplanting van fraaie bomen worden voorzien. Naast minister van Doorn zullen ook de /oorzitter van het monumentenjaar ir.F.H.M. Grapperhaus en de voor- fitter van het landelijk comité nationale boomfeestdag Ir. M.G. Wagenaar Jummelinck het woord voeren. De nationale boomfeestdag wordt al finds 1957 in ons land gevierd door cinderen uit de twee hoogste klassen -an het basisonderwijs, die dan bomen blanten voor een beter woon-en eefmilieu. Dit jaar zullen ruim 90.000 kinderen mn boompjes bijdragen aan het ;roenhouden van ons land. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis behoort tot een van de best georganiseerde diensten ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze organisatie, die voor vele landen een voorbeeld is, ook in de toekomst zyn grote reputatie zal kunnen behouden. Immers, de belangrykste pyier waarop alles steunt, wordt gevormd door de vrijwillige bloedgever. Gelukkig is ons volk van nature bereid tot hulp. Steeds weer wordt ervaren hoe iedereen bereid is, mee te helpen om nood te lenigen en leed te verzachten. Ook duizenden donors bewijzen steeds weer, dat zij willen meehelpen, zieken te genezen. Zij weten, dat deze vorm van hulpverlening - van zo groot belang voor de ontvanger - voor de gever zeer een voudig is. Er wordt slechts een kleine opoffering van hem gevraagd, in de vorm van nog geen halve liter bloed. Indien men gezond is, wordt dit verlies van bloed in het lichaam snel weer aangevuld, zonder dat men er iets van merkt. Voor een zieke of gewonde daarentegen, betekent een bloed- of plasmatransfusie dikwijls het behoud van zijn leven. Door de steeds groter wordende kennis op dit gebied is het mogelijk, behalve vloeibaar plasma, ook allerlei andere belangrijke eiwitpreparaten uit bloed te vervaardigen, welke voor vele zieken levensreddend kunnen zijn. Bijvoorbeeld het uit bloed vervaardigde cryoprecipitaat voor lijders aan de bloederziekte (haemofilie); het 4- stollingscomponent voor patiënten met andere bloedstollingsaandoeningen en het gammaglobuline ter voorkoming en bestrijding van allerlei infectieziekten (o.a. rode hond en geelzucht). Zo is er steeds meer bloed voor allerlei doeleinden nodig. Een patient, die zo wordt gered, ver keert eigenlijk in een benijdenswaardige positie: zijn leven dat in gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult hem met dankbaarheid tegen over zijn onbekende redder, die bloed voor hem afstond. En de donor weet, dat hij met zijn "vrijwillige offer" de zieke medemens heeft geholpen. Wie - die zelf gezond is- zou dit niet willen? In Oost Souburg organiseert het Roode Kruis een bloedafname-avond op: vrydag 14 maart a.s. In de J. H. van Daleschool. De Ned. Vereniging voor Hulsvrouwen, afdeling Middelburg organiseert op 17 maart a.s. een grootse manifestatie in het kader van het "Internationale Jaar van de Vrouw". Twee spreeksters hebben zich bereid verklaard Iets te vertellen over de emancipatie van de vrouw. Mevr. M.A. v.d. Boogert - Selhorst, raadslid in Middelburg, zal spreken over: Emancipatie-geschiedenis en mevr. drs. N. Rempt-Halmmans de Jongh te Wassenaar over het onder werp: De vrouw en de Ver. Naties. Na de lunch is er gelegenheid tot discussie en wordt er een eenvoudige enquête ge houden. Om half drie komt Mevr. M. de Jager uit Domburg met haar groep om de oude Walcherse klederdrachten te tonen. Om half vier wordt thee gedronken en kunnen de klederdrachten nog eens van zeer nabij bewonderd worden. Het is beslist niet de bedoeling dit aan trekkelijk programma uitsluitend te reserveren voor de leden van bovengenoemde vereniging. Alle vrouwen van Zeeland kunnen deze dag bijwonen. Men kan zich hiervoor opgeven bij Mevr. J. Sedee, Sportlaan 18, Middelburg, tel. 27748. De manifestatie vindt plaats in de Schouwburg Molenwater te Middelburg. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden en bedragen 10„ per persoon (incl. de lunch), aan de Schouwburg te voldoen. Het organisatie-comité rekent op een grote opkomst voor deze dag, die alle Zeeuwse vrouwen ongetwijfeld zal aan spreken. echtpaar 69.69 p.m. echtpaar 4- ik.... 85.15 p.m. echtpaar 2 k. 100.62 p.m. echtpaar 3 k. 116,03 p.m. Meer dan 3 kinderen geen premie. Bel Financ.. plus Assurantie kantoor 01183 - 4455 Voor deze keer een paar straatbeelden waarvan zo wel een en ander veranderd is, maar toch nog goed te herkennen. Op de bovenste foto de Vlasmarkt, gezien in de richting van de Markt en op de onderste foto het verlengde van de Vlasmarkt, de Krommeweele, gezien vanaf het Schuttershof.

de Faam | 1975 | | pagina 5